Derde technische hogeschool in omgeving van Noordzeekanaal Minister De Pous niet beducht voor economische overspanning OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voorzichtigheid zal moeten worden betracht HET WEER Vierhonderd miljoen nodig voor uitbreiding van hoger onderwijs sWMORRIS "éeforeyou êuifl Haarlem wil in aanmerking komen voor t.h. DRINGEND ADVIES VAN COMMISSIES Protestantse leiders van Oost-Duitsland in verzet HET HOGER ONDERVVUS NU EN IN 1980 België zal niet verzoeken om een UNO-strijdmacht Onbestendig Studenten betogen B. en W. wenden zich tot de minister Maximum van 25.000,- voor topprijs in toto? Het woord is aan Voor bakker Zwiggelaar is spanning geweken Raak met Miss In de krant van heden: 74e JAARGANG No 106 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. HeÜigland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 258 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, L ru v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BERLIJN (Reuter/AFP) Oostduitse protestants-christelijke leiders hebben de gelovigen gewaarschuwd, dat zij van de kerkelijke plechtigheden zullen worden uitgesloten, als zij deelnemen aan atheïs tische ceremoniën, die de communistische overheid heeft ingesteld. Deze communis tische plechtigheden hebben betrekking op de naamgeving, de jeugdinwijding, het huwelijk en de begrafenis. De commissies die in de afgelopen twee jaar de spreiding van het hoger onderwijs en het technisch hoger onderwijs hebben bestudeerd, hebben de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in een vandaag openbaar gemaakt gezamen lijk rapport geadviseerd tot de oprich ting van een nieuwe universiteit in Over- ijsel en van een technische hogeschool in de omgeving van het Noordzeekanaal en tot de uitbreiding van de Technische Hoge school te Eindhoven, van de Rijksuniver siteit te Leiden, van de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotterdam en de rooms-katholieke economische hoge school te Tilburg, alsmede tot de uitbrei ding van de rooms-katholieke universiteit te Nijmegen en de Rijksuniversiteit te Groningen voor wat de tandheelkundige opleiding betreft. Met deze maatregelen zal, naar schat ting, een investering van 412 miljoen gul den gemoeid zijn, hetgeen neerkomt op gemiddeld honderdvijftig- tot tweehon derdmiljoen gedurende de eerste jaren. Er zal bovendien zeer snel gehandeld moeten worden, wil althans een deel van de aanbevolen voorzieningen getroffen zijn voordat de geboortegolf van 1946 in 1963 het hoger onderwijs bereikt. Men heeft berekend, dat men dan 56.000 studenten studiemogelijkheid zal moeten bieden, een aantal dat tot ongeveer 68.000 in 1980 zal oplopen. De voorzitter van de commissie spreiding hoger onderwijs, dr. A. J. Piekaar, legde er tijdens een persconferentie de nadruk op, dat het een dwingende noodzaak is dat deze aantallen ook werkelijk worden bereikt. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSEStRAAT (BIJ KONINGSPLEINJ AMSTERDAM TEL. 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Het bericht van het Britse agentschap Reuter als zou de Belgische regering een beroep doen op een internationale troe penmacht van de UNO om de orde in Roeanda te herstellen is door de woord voerder van het kabinet van de minister van Kongo formeel tegengesproken. De woordvoerder zei, dat de orde door de uit Belgisch Kongo gekomen troepenmacht zal worden hersteld. Hij acht Reuter even eens verantwoordelijk voor het valse be richt als zouden te Stanleystad tijdens de jongste onlusten zeventig doden zijn ge vallen. LEOPOLDSTAD (Reuter en Belga) Volgens inlichtingen uit officiële kringen in Oesoemboera, de hoofdstad van Roean- da-Oeroendi, bedraagt het aantal slacht offers van de gevechten zeker twee honderd. Het is niet mogelijk het juiste cijfer te geven omdat mogelijk een aantal lijken verstopt is' in het moerassig gebied en op de bananenplantages van het woeste berg achtige vorstendom. Daarbij zal een zekere verschuiving in de studiekeuze der aanstaande studenten in de richting van de technische en de na tuurwetenschappen onontbeerlijk zijn, wil men in Nederland en in de westerse wereld in het bijzonder niet in kennis achterop raken in vergelijking met andere landen, zo zei dr. Piekaar, doelende op het Spoetnik-effect. De arbeid van de beide commissies die met een aan samensmelting grenzende in nigheid hebben gewerkt is erop gericht geweest enerzijds de capaciteit en de doel treffendheid van de bestaande instellingen van hoger onderwijs te vergroten en an derzijds studiemogelijkheden te scheppen op universitair niveau in die gebieden, waarvan aan te nemen valt dat er veel intellect verloren gaat door het ontbreken van hoger onderwijs. Al is op het eerste gezicht de stichting van een nieuwe universiteit of hogeschool opmerkelijker dan de uitbreiding van een bestaande, toch ligt in het advies van de commissies het accent op het laatste as pect. Aan de voorgestelde universiteit in Overijssel zullen in 1980 immers omstreeks 3400 studenten college lopen, aan de tech nische hogeschool in de omgeving van het Noordzeekanaal omstreeks 2100. Dat is 5500 studenten op een geraamd totaal van 68.000. (Voor details uit het rapport zie men ook pagina 9 en 11.) (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister De Pous verklaard dat hij van oordeel is, dat in 1960 in de economie als geheel geen overspanning za! optreden. Hij erkende de sterke groei van de binnenlandse bestedingen. In 1958 bedroeg de toeneming van de consumptie 1 percent en in 1959 ruim 4 percent, waarna voor 1960 een toeneming wordt verwacht van bijna 6 percent of 1.700.000 gulden. De minister was het daarom niet eens met de heer Nederhorst (P.v.d.A.), dat een te strakke politiek wordt gevoerd ten opzichte van de consumptie in vergelijking tot de investeringen. De particuliere investeringen liepen in 1958 met 10 percent terug. Verwacht wordt, dat zjj in I960 zullen stjjgen met 14 percent of elfhonderd miljoen gulden. De aanwas van de bestedingen is tot nu toe ongeveer gelijk aan de toeneming van het nationale inkomen, maar de ontwikkeling wijst erop, dat thans de be stedingen sneller stijgen dan het inkomen, en het proces zich in 1960 nog zal ver sterken. De verwachting is dat de bestedingen volgend jaar vier miljard zullen bedragen en de produktie drie miljard, waardoor het saldo van de betalingsbalans zal verkleinen tot ongeveer zeshonderd miljoen gulden. De verwachting voor 1960 lijkt, volgens minister De Pous, op het eerste gezicht weinig aanleiding te geven tot beduchtheid voor een uverspanning van onze economie in de naaste toekomst. Toch wil dit bepaald niet zeggen al dus de minister dat wij bij de verbre- Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met en kele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid oost. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De grens tussen India en China is over een grote lengte niet internatio naal vastgesteld. Dit geeft momenteel voor de verhouding tussen India en China nogal wat moeilijkheden. Op het ogenblik is in het gebied van Kasjmir deze zaak aan de orde ge komen. Dagenlang hebben studenten in New Delhi gedemonstreerd tegen de grens- schendingen van de Chinese volks republiek. Men ziet hen hier in hel openbaar een exemplaar van het blad „China vandaag" verbranden, waarin een kaart is gepubliceerd, waarop het omstreden grensgebied als Chinees is aangegeven. ding van de bestedingsstroom niet zeer omzichtig te werk zouden moeten gaan. Het feit dat we voor het komende jaar rekening moeten houden met een terug gang van het betalingsbalanssaldo met bijna een miljard gulden, duidt er wel op dat de ontwikkeling in dit opzicht snel gaat. Of anders gezegd: we putten onze huidige capaciteitsreserve betrekkelijk snel uit. Behoedzaam beleid De noodzaak tot voorzichtigheid klemt te meer omdat snelle groei van de ver schillende bestedingscategorieën vooral tegen 't einde van 1960 moeilijkheden zul len kunnen veroorzaken. Om dan een her haling van de bestedingsbeperking van 1956 te voorkomen is thans reeds een be hoedzaam beleid nodig en een slagvaar dig ingrijpen zal noodzakelijk zijn zodra deze groei niet meer verantwoord is. An derzijds is er ook risico verbonden aan een te snel ingrijpen in verband met de werk gelegenheid. Het te verwachten peil der investeringen in 1960 acht de minister niet buitensporig hoog. Investeringsaftrek blijft Hij is het niet eens met de opvatting dat onder de huidige omstandigheden de investeringsaftrek dient te worden inge trokken. In de allereerste plaats is hij van oordeel dat in 1960 wel verschillende ca- paciteitsgrenzen dicht zullen worden be naderd, doch dat volgens voorlopige ra mingen in de economie als geheel geen overspanning zal optreden. Een andere overweging is dat de investeringen nog maar nauwelijks in herstel gekomen zijn na hun inzinking gedurende de laatste ja ren, terwijl zij bovendien nog een achter stand hebben goed te maken. Het zou zeker niet getuigen van een wijs inzicht als men onmiddellijk een rem gaat aantrekken wanneer het uitbreidingspro ces juist weer op toeren komt. Voorts be denke men dat de investeringsfaciliteiten in overwegende mate erop zijn gericht te verzekeren dat op lange termijn de voor ons land zo noodzakelijke uitbreiding en verbetering van het produktieapparaat tot stand komt. Voor ons land zijn er de vele structurele vraagstukken, waaron der de snelle aanwas van onze bevolking en de noodzaak tot vergroting van de ex port die hier een speciale inspanning vragen. De minister is ook voorzichtig optimis tisch ten aanzien van de ontwikkeling van de prijzen omdat de omstandigheden thans anders zijn dan in 1956, toen mede door de overbesteding de prijzen sterk op liepen. Wel is het prijsindexcijfer van het le vensonderhoud in korte tijd vrij aanzien lijk gestegen, doch deze stijging valt bij na geheel te verklaren dooi de abnormale droogte van deze zomer. Kostenstijgingen door buitenlandse oorzaken doen zich thans niet voor. Voorts staat tegenover de algemene stijging van de loonkosten in 1956 thans de gewijzigde loonpolitiek, waarbij men zich heeft verbonden tot het niet doorberekenen van de loonsverhogin gen. Industrievestiging in het westen Minister De Pous heeft verklaard, dat hij voor het moment geen gegronde rede nen aanwezig acht, voor een Wet, waar door industrievestiging in het westen aan een vergunning zou worden verbonden. Hij geeft voorshands de voorkeur aan de natuurlijke ontwikkeling van de industrie spreiding over het land boven verbodsbe palingen. Indien echter binnen een rede lijke tijd zou blijken, dat het beleid 'ef fect mist, dan kan worden overwogen, al dus de minister, of aan de vorige week door de heer Vermeer (P v.d.A.) gedane suggestie moet worden tegemoet geko men. Voorshands voelt de minister er ech ter niet voor. De hoogovens op Rozenburg Minister De Pous heeft opgemerkt, dat de vraag, in hoeverre het economisch verantwoord is naast een volgroeid hoog- ovenbedrijf te IJmuiden een bedrijf op Rozenburg op te zetten, pas zou kunnen worden beoordeeld wanneer het definitie ve project ter tafel ligt. Eerst dan zal dit op haar bedrijfs-economische en na- tionaal-economische verdiensten kunnen worden beoordeeld. De beoordeling zal men niet alleen op zijn vooruitzichten op korte termijn mogen baseren, doch men zal daarbij uiteraard ook de groeimoge lijkheden van de ijzer- en staalindustrie in Nederland op lange termijn in over weging moeten nemen. Het industrialisatiebeleid Bij de aanwijzing van de ontwikkelings kernen hebben niet alleen economische maar ook sociale overwegingen een rol ge speeld. Het is niet mogelijk gebleken con crete criteria vast te stellen voor de aan wijzing van de kernen Er is in de Kamer van verschillende zij den gepleit voor een nieuwe vorm van fi nanciële steun bij de schepping van in dustriële werkgelep.er heid voor de pro bleemgebieden, namelijk een bijdrage in de loonkosten. De minister meent dat daarbij in het algemeen wordt gedacht aan een extra tegemoetkoming naast de reeds bestaande regeling en eventueel al leen voor het noorden des lands. De mi nister zal deze zaak van het doelmatig heidsoogpunt uit willen beoordelen. Er zijn voor hem geen fundamentele bezwa ren van principiële aard tegen een derge lijke premiëring. Hij zou echter toch eerst eens willen aanzien hoe het huidige stelsel werkt. Delfzijl wordt grote haven In antwoord op een vraag van de heer A. R. Vermeer (P.v.d.A.) over de positie van de haven van Delfzijl, die zou wordei bedreigd in de onderhandelingen me Duitsland, heeft minister De Pous ver klaard: „Deze stad krijgt stellig de kan: zich tot een grote haven te ontwikkelen" Als het overleg tussen Nederland en Duitsland ten einde is, zal de minister van Buitenlandse Zaken hierover nadere me dedelingen doen. Vooral de tweede Geneefse conferentie Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen zich tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen wenden met het verzoek Haarlem in aanmerking te laten komen voor de vestiging van een technische hogeschool. Dit naar aan leiding van het rapport van de com missie, die de spreiding van het hoger technisch onderwijs heeft bestudeerd, waarhij zij tot de conclusie kwam, dat een dergelijk hoger onderwijsinstituut in de nabijheid van het Noordzeeka naal moet komen. B. en W. zijn van mening, dat Haarlem voldoet aan alle mogelijke eisen, die aan een universitair centrum gesteld kunnen worden. Als factoren ten gunste van Haar lem noemen B. en W.: de dichte nabijheid van de zware industrie in de omgeving van het Noordzeekanaal, goede verbindin gen met dit industriegebied en met het reactorcentrum Petten, voldoende af stand tot Amsterdam, voortreffelijke re creatiegelegenheid, alsmede grotere mo gelijkheden voor het onderbrengen van een wetenschappelijke staf en van stu denten dan waarover kleinere gemeenten beschikken. Bovendien wijzen B. en W. op het uitbreidingsplan Schalkwijk, waarvan de structuur zo mogelijk nog veranderd kan worden. Ten slotte stipt het Haarlem se college nog twee belangrijke factoren aan: de omstandigheid, dat Haarlem een cultureel centrum van voldoende beteke nis is om een gunstig klimaat voor een hoger onderwijsinstituut te scheppen en de reeds in Haarlem aanwezige weten schappelijke instellingen als Teylers Stichting en de Hollandsche Maatschap pij der Wetenschappen. Voorts verwijzen wij naar de mening van de Haarlemse wethouder van Onderwijs die wij hebben weergegeven op pagina 9 Binnen zeer korte tijd zal de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, bij de Tweede Kamer het wetsontwerp in dienen tot wijziging van de loterijwet in die zin dat een nationale voetbaltoto een wettelijke basis krijgt. De minister zal, zo vernemen wij, daar bij voorstellen de eerste prijs in deze toto te beperken tot 25.000,Dit in afwijking van het voor-ontwerp van de staatscom missie Wiarda die een maximum eerste prijs van 50.000,— had voorgesteld. Met de verlaging van dit maximum van de eerste prijs wil de minister kennelijk tege moet komen aan de bezwaren die in kringen van A.R. en C.H.U. bestaan tegen de voetbaltoto. in het najaar van 1958, heeft ertoe geleid dat het aanvankelijke optimisme aangaan de de ontwikkeling van kernenergie ten behoeve van de elektriciteitsvoorziening is getemperd. Zonder uitzondering was men van mening dat de technologische ont wikkeling meer tijd vergt dan enige jaren geleden kon worden voorzien. Daarbij komt nog de voortdurende verbetering van de efficiency bij de opwekking van elek triciteit door middel van ouderwetse een trales Door de lagere kolenprijs komt kernenergie veel duurder dan enige jaren geleden was becijferd. Het ziet er niet naar uit dat in de eerstkomende jaren het ruime aanbod van kolen zal verminderen Dit tast de fundamentele betekenis op lan gere termijn van de kern-energie voor de elektriciteitsopwekking niet aan, doch zij zal in een minder geforceerd tempo kun nen worden ingevoerd, waarbij vooral de afstemming op de economische eisen doorslaggevend zal zijn, aldus minister De Pous. Deze conclusies ten aanzien van de rentabiliteit van een kern-energiecentrale vormen vooralsnog een hinderpaal op de weg naar een positieve beslissing over de bouw van een kern-energiecentrale in ons land. In een bijeenkomst van de samen werkende elektriciteitsbedrijven werd niettemin het principebesluit genomen te komen tot de bouw' van een kern-energie centrale op voorwaarde van een technisch en economisch verantwoord project. Mme. De Stael: Vierkant liegen doet minder onaange naam aan dan handig de waarheid spreken. Hij bleef de enige gegadigde voor topprijs in KNVB-toto Voor de bakkersknecht Zwiggelaar uit Klazinaveen is de spanning geweken. Van middag om 12 uur sloot de aanmeldings termijn voor de prijswinnaars in de KNVB-toto van zondag jongstleden. Na Zwiggelaar, die zich reeds zondagavond met 14 punten meldde, zijn geen nieuwe meldingen binnengekomen, zodat de eerste prijs van 146.050.in zijn geheel naar Klazinaveen gaat. Dertig deelnemers, die 13 punten behaalden, delen de tweeede prijs van 62.600. De Amsterdamse mannequin Corinne Rottschaefer (21) is dinsdagavond in Londen tot „Miss world" gèkozen. Zevenendertig nationale „missen" na men deel aan het concours, dat ge organiseerd werd door de „Mecca-dans- zalen en het zondagsblad „News of the world". Corinne Rottschaefer krijgt een bedrag van 500 pond sterling (ca. 5000 gulden) en een auto. Zij mag een jaar de titel „Miss world" voeren. pag. Weerrapporten 1, 2 Vestiging technische hogeschool 1, 9 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel3 De kleurige oogst van de zee (Garcia de Léon)3 De Gaulle over topoverleg3 Toneel 4 Horen en Zien4 Feuilleton 4 Agenda van Haarlem 4 Uit stad en omgeving .5, 6, 7 Beurs 17 Tweede Kamer9 Reacties op vestiging t.h9 N AVO-ministers 9 Eerste Kamer 11 Aantal studenten11 Verschuiving studiekeuze 11 Sport 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. Prinses Irene heeft dinsdag in Utrecht een bezoek aan de Marcuskerk en het ^aarmee een geheel vormende Marcus- centrum gebracht. In een der zalen voerde een balletclubje enige dansen uit.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1