OP EN oce OM HET BINN Uitvoer van bloembollen naar Amerika is moeilijk op te voeren Minister Marijnen acht stagnatie in het agrarisch beleid remmend voor unificatie van Benelux Andere bestuursinrichting van grote gemeenten bepleit Exporteur moet zelf prijzen bepalen Verras uw man met een VAN DER GRINTEN 11 Geen bezwaar tegen uitstel van de behandeling van het Unie-verdrag in de Kamer Rapport Wiardi Beckmanstichting Nederland had 11.384.538 inwoners op 1 oktober Minder vandalisme in plaatsen met een jeugd-natuurwacht Couve de Murville naar Nederland Veroordeeld wegens dodelijke aanrijding Kort nieuws Een kopie hoeft maar te kosten 105 - combine Monnikendam gaat uitbreiden VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In een lunchvergadering, door de Haagse afdeling van het Comité Benelux tezamen met de Belgisch-Luxemburgse Kamer van Koophandel voor Nederland en het Haagse departement van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel georgani seerd, heeft de minister van Landbouw en Visserij gesproken over „landbouw problemen in Benelux". De minister zei in zijn rede, dat het al verscheidene malen, wanneer de economische Benelux-unie op een dood spoor dreigde te geraken, toch gelukt is het dode punt te overwinnen. Alleen voor de landbouw is dat, ondanks de daartoe ondernomen pogingen, tot nu toe niet het geval geweest. Een onbelemmerde uitwisseling van landbouwprodukten in de Benelux is nog veeleer een doelstelling dan een realiteit. Advertentie Een geschenk, waar hij jarenlang plezier van heeft. Met de Rocket, een precisie-apparaat, scheert hij zich perfekt en voelt hij zich de" gehele dag fris en schoon. De minister, achtte deze ontwikkeling niet alleen voor de landbouw nadelig: ook de gang van zaken in de andere sectoren wordt door de stagnatie in de landbouw negatief beïnvloed. De integratiepogingen zowel in de Benelux als in de E.E.G. zul len grote schade ondervinden als de land bouw niet mee kan. De minister ging vervolgens in op de ar gumenten, die van Belgische zijde bij vrij wel alle besprekingen naar voren komen: Het verschil in het landbouwbeleid tussen de partnerlanden en het uiteenlopen van een aantal kostenfactoren. Wat het land bouwbeleid betreft meende de minister dat men ons van Belgische zijde ten on rechte dirigisme verwijt. Het is echter het historische verschil in in- en uitvoerstruc- tuur, dat de tussen Nederland en België bestaande verschillen in gehanteerde land bouwpolitieke middelen bepaalt. Ten aanzien van de uiteenlopende kos tenfactoren, zo zei de minister, wijzen Bel gen en Luxemburgers met name op de ver schillen in lonen en pachten, die een vrij making van het handelsverkeer in land bouwprodukten in de weg zouden staan. Zij verliezen daarbij uit het oog, dat de zin van een gemeenschappelijke markt hierin gelegen is, dat als gevolg van de afbraak van de handelsbelemmeringen tussen de deelnemende landen de be staande kostenverschillen onbelemmerd hun invloed kunnen uitoefenen op de rich ting van de produktie. Economisch gezien, zo meende de mi nister, moet doorbreking van het isolement waarin de landbouw in Benelux verkeert alleszins mogelijk worden geacht. Dit geldt in de eerste plaats voor die produk- ten waar een harmonisatie van het beleid niet of nauwelijks nodig is en geen moei lijkheden van betekenis te vrezen zijn, zo dat de vrijmaking van het verkeer eigen lijk onmiddellijk kan gebeuren (consump tie aardappelen, groenten en fruit. In middels is door het ministerscomité be sloten tot een vrijmaking van het ver keer in aardappelen). Alles hangt af van de politieke wil om wat economisch tot de mogelijkheden behoort in feiten om te zetten. Wanneer de impasse doorbroken wordt moet men niet terugvallen in de fout dat men de landbouwproblematiek weer in agrarisch milieu laat behandelen. De be tekenis van de ontwikkeling van een ge meenschappelijke landbouwpolitiek reikt immers verre uit boven het zuiver agra risch belang dat daaraan is verbonden. De minister zei vervolgens het hante ren van een op de kostprijs plus onderne mersbeloning gebaseerde minimumprijs bij wijze van dogmatisch gegeven on houdbaar en in strijd met de integratie gedachte te achten. Als België en Luxem burg dit stelsel, dat nu in de Benelux mo gelijk is, ook naar de E.E.G. zouden wil len overbrengen, zou dit voor onze op het buitenland gerichte produktie zeer funes te gevolgen kunnen hebben. Het gevaar zou bij voorbeeld bestaan dat ook Duits land dit systeem zou willen overnemen. Het aantal inwoners van Nederland be droeg op 1 oktober 11.384.538, volgens een opgaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de eerste negen maanden van dit jaar werden 63.965 huwelijken gesloten tegen 67.436 in de eerste negen maanden van 1958. Het aantal levendgeborenen is geste gen van 178.029 in de eerste negen maan den van 1958 tot 185.139 in de eerste negen maanden van 1959. Het aantal overledenen steeg van 62.883 tot 63.746. Het aantal immigranten liep sterk terug, namelijk van 57.316 in de eerste negen maanden van 1958 tot 26.211 in de eerste negen maanden van 1959. Ook het aantal emigranten is gedaald, hoewel veel minder sterk, namelijk van 42.939 tot 40.642. Rapporten van politie-autoriteiten be vestigen dat er in plaatsen, waar een Jeugd-natuurwacht bestaat, veel minder sprake is van vandalisme in de natuur. Dit is het grootste compliment dat de stichting „Natuur en Jeugd" bij de viering van haar twaalf-en-een-half-jarig bestaan kan krijgen. Al doet de naam dat wel licht vermoeden, toch is het geen wachtlo pen wat de jongens en meisjes van de Jeugd-natuurwacht doen. Zij willen al leen een goed voorbeeld geven en hun leeftijdgenootjes zover zien te brengen dat ook zij zich van vernielingen in de na tuur onthouden. Hierop legde het bestuur van de stichting „Natuur en Jeugd" de na druk tijdens de feestelijke bijeenkomst die zij ter gelegenheid van het koperen jubi leum in Rotterdam heeft gehouden. Om de belangstelling van de jeugd voor de natuur aan te wakkeren, werd in 1947, op initiatief van de heer C. H. Voorhoeve in Voorburg, de stichting opgericht. De heer Voorhoeve begon met films en voor drachten op scholen. In 1950 werd de Jeugd-natuurwacht geboren. Totaal zijn er nu 70 afdelingen in ons land, waarvan er 44 zeer actief zijn. In 14 plaatsen is men bezig een afdeling op te richten. Per jaar werkt de Jeugd-natuurwacht gemiddeld met achtduizend jongens en meisjes. Het bestuur heeft vele medewerkers en bestuursleden van dc afdelingen, die vijf jaar lang en langer hun beste krachten aan de Jeugd-natuurwacht hebben gege ven, gehuldigd met een zilveren insigne en een boek. Over de door het E.E.G.-verdrag moge lijk gemaakte contracten op lange termijn zei de minister, dat deze het gevaar in houden dat men komt tot een bepaalde vorm van staatshandel. Het vrijgeven van contingenten is zijns inziens zinloos, als het importerende land daarbij meteen de handel in handen van de staat legt. Dat België contingenten voor bepaalde zuivel- produkten vrijgeeft, maar het alleenrecht van inkoop aan een staatsinstelling als de O.C.R.A. geeft, is in de Benelux al te be treuren, in het grotere verband van de E.E.G. zijn er de fataalste gevolgen van te verwachten. In antwoord op een tot hem gerichte vraag deelde de minister mee, dat de re gering geen bezwaar zou hebben tegen uitstel van behandeling van het wetsont werp tot goedkeuring van het Bcnelux- unieverdrag. Nu het ontwerp al op de agenda van de Tweede Kamer is geplaatst wil zij echter aan dit hoge college de be antwoording van de vraag overlaten, of behandeling nu al of niet opportuun moet worden geacht. Op uitnodiging van de Nederlandse re gering zal de Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, op 5 de cember een officieel bezoek aan Neder land brengen. Mevrouw Couve de Murville zal de minister vergezellen. Minister Luns had zijn Franse collega, die Nederland niet eerder heeft bezocht, reeds deze zomer uitgenodigd. Reeds be staande verplichtingen hebben het Minis ter Couve de Murville onmogelijk ge maakt eerder gevolg te geven aan minis ter Luns' uitnodiging. De ministers van Buitenlandse Zaken zullen spreken over alle internationale politieke problemen, waarbij beide landen betrokken zijn. Er is geen agenda opge steld en er is geen vooroverleg geweest over de onderwerpen van gesprek. Het bezoek zal de Franse minister ge legenheid geven kennis te maken met de Nederlandse ministers en andere voor aanstaande personen. De rechtbank te Amsterdam heeft een 19-jarige jongeman uit Badhoevedorp we gens een dodelijke aanrijding op 2 augustus te Amsterdam tot vier weken gevangenis straf veroordeeld, waarvan 3 weken voor waardelijk, en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan 1 jaar voor waardelijk. Tegen deze verdachte die midden op de Hoofdweg in Amsterdam een stilstaande wielrijder niet opmerkte en deze in volle vaart omver reed, had de officier van Jus titie drie maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging geëist. Het slachtoffer, dat ter plaatse overleed, was een 18-jarige scholier. Kort geleden had ik een jonge Duitser op bezoek, die bezig is met een proef schrift dat betrekking zal hebben op het Nederlandse staatsbestel. In het gesprek bleek mij al spoedig, dat deze aanstaan de jonge doctor aardig op de hoogte was van veel dat met zijn onderwerp samen hangt. Hij zat echter nogal erg in de knoop met., de politieke partijen in ons land. Met name was het hem duister, waarom en waardoor men in Nederland nog steeds zo krampachtig blijft vasthou den aan een vrij belangrijk stuk partijvor ming langs godsdienstige scheidslijnen. Zo goed en zo kwaad als het ging, heb ik getracht hem de in dat opzicht bij de K.V.P., de A.R. en de C.H. bestaande standpunten te verklaren. Door mijn uit eenzetting hieromtrent bleek ik hem al lerminst van de juistheid der bestaande partijen-indeling overtuigd te hebben. Na tuurlijk biechtte ik hem, zelf allesbehalve een bewonderaar te kunnen zijn van het in zijn ogen zo vreemde verschijnsel. In tussen bleek hij zelf terdege te beseffen, dat de wordingsgeschiedenis van de Ne derlandse staatsgemeenschap sinds het eind van de zestiende eeuw nog steeds haar invloed uitoefent op heel wat hande len en denken op het gebied van de open bare zaak. „Een echt Nederlands-parle mentair debat eindigt zelden zonder dat men ook nog aan het theologiseren is ge slagen," merkte ik op, er aan toevoegen de, dat men hierin een der vruchten kan zien van hetgeen er zich in ons land in die zestiende eeuw en ook nog daarna heeft afgespeeld. Slechts luttele dagen na deze opmer king werd zij bevestigd tijdens het alge meen politiek debat in de Eerste Kamer. Daar trokken de anti-revolutionaire sena tor Algera en zijn socialistische collega De Niet duchtig van leer in een echt-nationa- le theologische strijd. Men zal mij wel niet ten euvel duiden, dat ik mij ertoe beperk aan te stippen, dat de heren het niet eens werden over de vraag of men zich kon veroorloven, op eigen gezag vast te stel len, wie een werkelijk Christen is en wie niet. Samensmelting in zicht Gelijk wel te verwachten viel, is reeds duidelijk geworden, dat de Christelijk-his- torischen bitter weinig voelen voor een sa- De Dr. Wiardi Beekman-Stichting heeft een commissie een rapport doen samen stellen over het bestuur van de grote ge meenten. In het bijzonder wordt in dit rapport aandacht besteed aan door de commissie-De Quay voorgestelde wette lijke maatregelen op het terrein van de functionele decentralisatie (bijzondere ra den voor jeugdzorg, toneel, e.d.) en de territoriale decentralisatie (wijkgedach- te), alsmede aan de voorstellen tot verde re delegatie van bestuursbevoegdheden binnen het gemeentelijk bestuur. De voor gestelde wettelijke bepalingen zijn, naar de mening van de commissie, veel te be perkt. De hervorming van de bestuursor ganisatie in de grote gemeenten zal ge vonden dienen te worden in een doorbre king van de huidige uniformiteit van de Gemeentewet Voorgesteld wordt de ge meenteraden van grote gemeenten het recht te geven een structuurverordening op te stellen, die binnen de grenzen van een algemene gemeentewet de bestuurs inrichting kan bepalen van die gemeenten. De grootste vier gemeenten moeten deze verordening vast stellen, de andere ge meenten met meer dan 100.000 inwoners kunnen deze vaststellen, de kleinere ge meenten zullen deze mogen vaststellen. De commissie meent dat de gemeente raad in feite is geworden een plaatselijk parlement, bestaande uit vertegenwoor digers van politieke partijen, die het be stuursbeleid toetsen aan hun beginselen. De gemeenteraad is van besturend orgaan een controlerend orgaan geworden. In het bijzonder in de grote gemeenten gaat het meer om het toetsen aan door B. en W. in gediende voorstellen dan dat er bestuurd wordt. Dit brengt met zich mede. dat juist het vraagstuk van de overdracht van be stuursbevoegdheden aan de daarvoor in mensmelting met de K.V.P. en de anti revolutionairen tot één Christen-democra tisch blok. Daarvan komt, naar men uit dienom- trent door de heer Tilanus kenbaar ge maakte denkbeelden heeft kunnen opma ken, voorlopig niets. Aangezien de anti revolutionairen zeker niet het verlangen koesteren om een verwijdering tussen hen en de Christelijk-historischen te bevorde ren, is de voorshands afwijzende C.H. hou ding al voldoende voor de antirevolutio nairen om af te zien van deelneming aan enige ernstige poging tot een samensmel ting van de drie grootste christelijke par tijen. Taak van de minister-president Sinds 1945 is men meer en meer gaan bespeuren, dat de ingewikkelde staatstaak en de niet minder ingewikkelde vraagstuk ken, waarvoor zich een kabinet geplaatst ziet, binnen het Kabinet en ook naar bui ten, goede leiding en coördinatie vereisen. In dat opzicht ontbreekt er aan het be leid van de tegenwoordige minister-presi dent, professor De Quay, heel wat en meer dan wenselijk is. Kennelijk was men in de eerste Kamer nogal sterk van dit gebrek doordrongen, zodat meer dan een spreker op een of an dere wijze aan die kritiek uiting heeft ge geven. Het scherpst van allen was wel mr. Van Riel, de onder-voorzitter van de V.V.D. Anders dan de partijvoorzitter, prof. Oud, die de laatste tijd voortdurend toont dat hij, eens oppositie-voorman bij uitnemendheid, gaarne de rol wil spelen van zoetsappig regeringsaanhanger, heeft mr. Van Riel, althans in eerste aanleg, heel wat kritiek aan het adres van het kabinet-De Quay laten horen. Genoemde spreker deed dat zowel geestig als met bekwaamheid. Later haalde hij de hand over het hart. nadat minister De Quay het woord had gevoerd. Maar wat de mi nister-president zeide was zo weinig over tuigend. dat de enige verklaring van de ten slotte door mr. Van Riel aangenomen houding kan zijn, dat hij het achteraf mis schien toch wel een beetje te gek vond, als aanvoerder van een regeringsgetrou we fractie in onze Senaat, zo duchtig van leer te zijn getrokken. Aan ontevredenheid over het feit dat de minister van Sociale Zaken, mr. Van Rooy aanmerking komende organen en com missies van grote betekenis wordt. De mogelijkheden, welke volgens het rapport in de structuurverordening gere geld kunnen worden zijn: instelling van functionele organen met bestuurlijke be voegdheden, verruiming van de over dracht van bevoegdheden van de gemeen teraad aan B. en W., instelling van specia le beheers- of bestuurscommissies, die bin nen bepaalde grenzen ook zelfstandige be stuursbevoegdheden bezitten, overdracht van bevoegdheden van het college van B. en W. aan individuele wethouders, het mo gelijk maken van benoeming van niet- raadsleden tot wethouder, het vaststellen van het aantal leden van de gemeenteraad met inachtneming van een wettelijk maxi- comptabiliteiten voor raadsleden, verho- mum. en het benoemen van ook niet-inge- zetenen in de functionele organen. In het rapport worden voorstellen ge daan omtrent dp afschaffing van de in- comptabiliteiten voor raadsleden, verho ging van presentiegelden der raadsleden in de grote gemeenten, het deelnemen van deskundigen-niet-raadsleden (o.a. hoofd ambtenaren) aan raadsvergaderingen en het afschaffen van de goedkeuring der ge meentebegroting door Gedeputeerde Sta ten. Etherpiraat. De politirechter te Zwol le heeft een 21-jarige betonemailleur te Zwolle wegens het werken met een clan destiene zender veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie maanden .met ver beurdverklaring van de zendinstallatie. Hij had voor eenzelfde vergrijp al eens een voorwaardelijke straf gekregen. enige tijd geleden in de Tweede Kamer bij de interpellatie-Suurhoff over het loon- beleid in alle talen had gezwegen, ont brak het in de Kamer van vijfenzeventig allerminst. De minister-president trachtte het gelaakte verzuim goed te praten met een beroep op een staatsrechtelijke be schouwing van mr. J. M. Kan, thans lid van de Raad van Staten en voordien Secreta ris-Generaal van Binnenlandse Zaken een beschouwing met name over de positie van Staatssecretarissen. Het komt me echter voor dat de minister-president, in plaats van op niet-steekhoudende gronden te willen rechtvaardigen aat de Staatsse cretaris, die immers o.m. tot taak heeft allerlei arbeid ten behoeve van de minis ter te verrichten, de gehele beantwoor ding van de interpellatie op zijn rekening nam, er beter aan zou hebben gedaan mi nister Van Rooy tegen de op diens hoofd neergekomen kritiek in bescherming te nemen. Dat had de minister-president kun nen doen door mede te delen dat het in feite aan het kabinet te wijten viel, dat minister Van Rooy zich tot de weinig in drukwekkende rol van stille getuige had moeten bepalen. Maar ja, voor die kabi netsbeslissing is in belangrijke mate de minister-president aansprakelijk. Hij had dienen in te zien dat het op de weg van de minister van Sociale Zaken lag om, laat het dan zijn in kort bestek, in het alge meen het loonbeleid van het Kabinet te verdedigen, qm dan verder de bespreking van de nadere technische uitwerking van dat beleid aan de Staatssecretaris toe te vertrouwen. Men begrijpe mij wel: het ka binet in zijn geheel was voor het zwijgen van de minister van Sociale Zaken aan sprakelijk, doch de minister-president had alles moeten doen om dit weinig gelukki ge, negatieve besluit te voorkomen. „Er gaat van dit Kabinet niet voldoende elan uit", was de klacht van mr. Pollema (C.H.) geweest. In belangrijke mate is dit m.i. het gevolg van de omstandigheid dat de minister-president te weinig lei ding geeft. Dit viel ook nog al te zeer te bemerken toen hij in zijn rede over tal van aangelegenheden, welke te achten vallen tot het Kabinets-beleid te behoren, een aantal weinigzeggende opmerkingen maakte, ja soms niet eens voldoende scheen te beseffen dat hij als minister- De exporteurs van bloembollen naar Amerika hebben van de voorzitter van Groep I van de Bond van Bloembollen handelaren, de heer Jac. van Zijverden, donderdagmiddag in „Treslong" in Hille- gom de waarschuwing meegekregen om de minimumexportprijzen toch vooral als minimumprijzen te beschouwen. Deze prijzen konden dit jaar iets worden ver hoogd. Het is hetzelfde als verleden jaar, hij die zich toen ook had vastgehouden aan die hoge minimumprijzen moest ervaren, dat deze geen winst konden brengen, door dat inkoopprijzen zo hoog waren. Hij wek te de leden op zelf de verkoopprijzen te be talen te meer daar Engeland nu ook geli beraliseerd is. Een feit, waarmede hij de Engelse groep van harte gelukwenste. Ook dit keer wees hij erop, dat de export naar Amerika bijzonder moeilijk op te voeren is. Dit jaar zijn er iets meer bollen naar toe gegaan, maar door de staalstaking, een hete zomer en najaar komen er berichten over een slechte verkoop in de winkels. Hij noemde de export uit Japan naar de V.S. en wel 8.214.000 tulpen in 1958 en 8.288.800 tulpen in 1959. Een zeer geringe vooruitgang. (De Nederlandse export van tulpen ligt tussen de anderhalf en twee miljard stuks). Denemarken exporteerde ongeveer 2.500.000 tulpen naar de V.S. Er is deze middag veel over de reclame gesproken. De heer A. Warnaar, voorzit ter van de onpersoonlijke reclame-com missie, en de heer Gus. Springer van het kantoor New York steunden het voorstel van het bestuur om het reklamemateriaal aan winkels en warenhuizen niet meer door het kantoor New-York te sturen maar door de exporteurs zelf. Men is van me ning, dat de reizigers en exporteurs de verstrekking van het reklamemateriaal moeten regelen. Er zullen richtlijnen wor den uitgegeven over de te gebruiken hoe veelheid. De vergadering kon zich er mee verenigen. Het leek echter wel wat begro telijk om het in Amerika vervaardigde drukwerk eerst naar Nederland te zenden en dan weer naar de V.S. Dit gebeurt ech ter maar voor een jaar, volgens de heer Springer. Er zal volgend jaar geen Tulpenkoningin naar de Verenigde Staten worden gezon den. Men mag geen drie jaar met dezelfde „stunt" komen. Het is de bedoeling om de junior-Kamers van Koophandel in te schakelen. Deze zullen een plaatselijke Tulpenkoningin kiezen. De mooiste en in telligentste van hen zal een reis naar Ne derland mogen maken. De heer Gus. Springer deelde nog het een en ander mede over het werk van het public-relation bureau Edw. Gottlieb. Ve le krantenknipsels uit vooraanstaande bladen wezen er op, dat dit bureau de bla den van voldoende interessante kopij en foto's voorziet en de juiste kanalen weet om veel artikelen geplaatst te krijgen. In Life stonden vijf pagina's, gewijd aan de bloembollen. Aan advertenties zou dat $240.000 hebben gekost. De Tulip Queen heeft vele uren voor de televisie-camara's gezeten. Zou men dergelijke program ma's of tijd moeten betalen dan had men 3.400.000 dollar moeten neertellen! De heer Springer vertelde ook nog, dat een deskundige reclamemateriaal had uit gedeeld en de winkeliers had geadviseerd bij de opstelling het gebruik ervan in de winkels. De eerste week van november heeft de man in dezelfde winkels gevraagd of dë winkelier steun had ondervonden van het materiaal. Zevenentwintig van de eenendertig „proefwinkels" hadden meer bollen verkocht. Het systeem kan in ver band met de zeer verschillende tijden van ontvangst van de bollen niet verder wor den uitgewerkt. De reizigers zullen dus de ze taak moeten overnemen. Vandaar ook, dat hij het volledig eens was met het voor stel van het bestuur om de exporteurs de verzending van het reclame-materiaal te laten verzorgen. Waren dit positieve geluiden, men kon het niet eens worden over een verzoek van de Amerikaanse vereniging van groothan- president, juist omdat het een zaak van kabinetsbeleid betrof, een bepaald stand punt moest kenbaar maken. Nog geen economische Benelux-unie Typerend acht ik in dit verband, wat de minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen zeide als gast van het Benelux- samenwerking-comité naar aanleiding van de vraag of de regering de wet tot goed keuring van het Benelux-Unieverdrag snel tot stand gebracht wil zien, dan wel of zij aan uitstel van de openbare behandeling van het desbetreffende wetsontwerp de voorkeur geeft. Minister Marijnen verklaarde, dat de re gering er onder de gegeven omstandighe den geen bezwaar tegen zou hebben als de Tweede Kamer, waar de komende week het goedkeuringsontwerp aan de orde zou komen, tot uitstel zou besluiten. Die „ge geven omstandigheden" bestaan uit de ver wikkelingen op landbouwgebied, en dan in het bijzonder de moeilijkheden met de Belgische minimumprijs voor condens- melk. Het ministeriële antwoord getuigde bepaald van een te passieve houding van het kabinet. Juist zoals de zaken thans staan ware het op zijn plaats geweest, in dien het kabinet de beslissing, wel of niet behandelen van het goedkeurings-ontwerp niet al te gelaten aan de volksvertegen woordiging zou hebben overgelaten. Het is vóór alles het kabinet, dat voor zich zelf heeft uit te maken of het, ondanks be doelde landbouw-strubbelingen, het Unie verdrag nog voor het eind van dit jaar bekrachtigd wenst te zien, dan wel of het aanbeveling zou verdienen Brussel te kun nen laten weten dat Nederland er geen prijs op stelt het Unieverdrag rechtsgel dig te doen worden voordat de moeilijkhe den inzake het landbouwbeleid uit de weg geruimd zijn. Waarom het kabinet het, naar uit de hier in het kort weergegeven verklaring van minister Marijnen bleek, van zijn kant heeft nagelaten in dezen dui delijk kleur te bekennen, is voorshands een raadsel. En zeker getuigt het op dit punt aan de dag gelegde beleid ook niet van „elan", dat tot dusverre naar de smaak van mr. Pollema, en waarlijk niet van hem alleen, al te zeer is blijven ontbre ken. Dr. E. van Raalte delaren In bloembollen om de bollen te la ten betalen bij ontvangst van de documen ten. Wel meende men dat het lange krediet volkomen verkeerd was, maar om de bol len alleen te verzenden aan die kapitaal krachtigen die onmiddellijk kunnen beta len achtte men niet aanlokkelijk. Men vreesde hun een monopoliepositie te be zorgen, doordat dan de kleinere klanten bij hen zouden moeten gaan kopen. Het be stuur zal enkele tussenvoorstellen in stu die nemen. Oneindig veel zorg vraagt de nieuwe tentoonstelling in Sterling Forest Gar dens. Het is deze zomer en najaar zeer heet geweest. Ook kwamen er regenbuien voor, die veel schade veroorzaakten. Men tapte in achttien uur eens 6 inches (150 mm.) regenwater af. Er zijn onvoor stelbare hoeveelheden draineerbuis ge legd. Men verwacht het eerste jaar geen ontzagwekkende tentoonstelling en schat een aanlooptijd van drie tot vier jaar no dig te hebben. Sterling Forest Gardens kan dan echter belangrijker blijken te zijn dan de „Keukenhof", zei de heer Springer. Advertentie ^■■^cent op aanvraag wordt da folder „Maak het u lichter - Tover met licht" u graag toegezonden doori N.V. Wed. Ah rend Zoon N.V. Blikman St Sartorlus en door de fabrikant i Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V. te Venlo of haar servleekantoor Statenlaan 126, Den Haag VENLO DEN HAAG Sinds Marken met het vasteland is ver bonden zijn in Monnikendam ernstige ver keersproblemen ontstaan. Het verkeer naar het voormalige eiland moet namelijk dwars door het stadje en verscheidene straten zijn hierop niet berekend. Het ge meentebestuur van Monnikendam heeft nu bij Gedeputeerde Staten aangedrongen op de spoedige aanleg van de nieuwe ver bindingsweg tussen de provinciale weg Amsterdam-Monnikendam en de Water- landse Zeedijk. Deze weg is geprojecteerd tussen de oude en nieuwe stadswijk van Monnikendam. Men houdt er rekening mee dat het stadje dat nu 3600 inwoners heeft, in de toekomst zal uit groeien tot een gemeente van 12 tot 15000 zielen. Vol gend jaar zal een begin worden gemaakt met de bouw van tweehonderd woningen in de particuliere sector. Bovendien wil men in de bestaande haven een jachtha ven aanleggen en verder een recreatiege bied slichten met een natuurbad en een kampeerterrein. Bezoldiging burgemeesters. De aan passing van de burgemeestersbezoldiging aan de per 1 april 1958 voor het rijks personeel getroffen salarismaatregelen werd, hangende het overleg over de aan passing van de salariëring van het onder wijzend personeel, voorshands uitgesteld. Hoewel dit overleg nog niet is geëindigd, meent de minister van Binnenlandse Za ken dat het wenselijk is de herziening van de bezoldiging van de burgemeesters der kleine gemeenten niet langer uit te stellen. Een wijziging van het Bezoldi gingsbesluit Burgemeesters 1954, waarbij dit punt wordt geregeld, wordt voorbe reid.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11