DE BESTE REEP VOOR 20 CE KR VAN HOUTI RIVELLA J E.E.G.-handelsverkeer breidt zich gestadig uit Panda en de meesterkok Handelspolitieke richtlijnen voor verkeer met ontwikkelingslanden URBACH'S Wereldnieuws Meer wind, minder koud SCHUTTERSVELD ST0FFENHUIS Sportartikelen Tussen twee klippen doorzeilen NAAIMACHINES VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 2 Centraal Orgaan: Pakistan stelt bescherming grondstoffenlanden voor Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Unilever-Emery wordt opgericht De handel Nederland- Sovjet-Unie drink zoveel U wilt Bedrijfsleven vooruit op ontstaan van Euromarkt Industriespreiding wordt niet goed aangepakt Record-export in derde kwartaal Invoer stijgt echter voortdurend Introductie ABC Vending Corp KVT hadden lagere omzet SPORTHUIS SCHOLTE s-S Niet alleen uit het politieke, maar ook uit het sociale en economische oogpunt zal het belangrijke vraagstuk der ontwikkelingsgebieden (onderontwikkelde landen) in de komende jaren een grote plaats gaan innemen in het wereldgebeuren. Vele vragen zal dit voor het bedrijfsleven opwerpen. Het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland heeft er dan ook goed aan gedaan de directeur- generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken een voorlopige nota inzake deze materie aan te bieden, namens het gehele georganiseerde bedrijfsleven. Het economische en politieke belang van de vrije wereld vereist immers een evenwichtige economische expansie van de ontwikkelingslanden en hoe eerder men zich over al de facetten, die dit probleem vertoont, beraadt, hoe beter dit voor alle betrokkenen is. De wisselwerking, die tussen de ontwik kelingsgebieden en de geïndustrialiseer de landen bestaat een zeilen tussen Scilla en Charibdis door zou men mo gen zeggen is dat in een steeds grotere mate de economie van laatst genoemden afhankelijk wordt van de import van grondstoffen uit eerstgenoemde gebie den, terwijl de geïndustrialiseerde landen voor de afzet van een groot aantal hunner produkten in toenemende mate behoefte verkrijgen aan nieuwe en grotere afzet mogelijkheden, waartoe de toeneming van de koopkracht van de ontwikkelings gebieden een aanzienlijke bijdrage kan le veren. Bovendien kan vergroting van de stabiliteit van betrokken economieën tot een grotere continuïteit in de afzet van de geïndustrialiseerde gebieden bijdragen, hetgeen zo zou men het kunnen noemen bodemvorming in de export betekent. Het streven naar een evenwichtige groei van de economieën der ontwikke lingsgebieden moet in hoofdzaak wor den gericht op: het scheppen van gunstiger mogelijk heden voor produktie en afzet van grond stoffen en primaire voedings- en genot middelen, zowel voor eigen verbruik als voor export, stabilisatie van de prijzen van hun belangrijkste stapelprodukten, het verbreden van de economische basis der ontwikkelingslanden, onder an dere door industrialisatie, een verruiming van de mogelijkhe den tot export van de in de ontwikkelings landen voortgebrachte industrieproduk- ten. De problematiek van de ontwikkelings landen concentreert zich immers op de volgende punten: hun economie is veelal sterk afhan kelijk van de verkoop van enkele stapel produkten, ten einde deze economie een hechter fundament te geven, wenst men tot in dustrialisatie over te gaan, waarbij in de eerste plaats gegrepen wordt naar ver vaardiging van verbruiksgoederen ter dekking van de primaire levensbehoeften en waarbij dikwijls tot de verwerking van de eigen grondstoffen wordt overgegaan, de sociaal-economische structuur in deze gebieden brengt veelal met zich mee, dat de loonkosten per eenheid produkt zelfs bij een in de aanvang geringe ar- beidsproduktiviteit toch al zo laag zijn, Advertentie In de Economische en Financiële Com missie van de Verenigde Naties heeft Pa kistan maatregelen voorgesteld om onder ontwikkelde landen te beschermen tegen plotselinge prijsdalingen van ruwe grond stoffen. De Pakistaanse minister van Han del, Zulfukar Ali Bhutto, diende een reso lutie in krachtens welke een fonds moet worden opgericht waaruit overwegend ru we grondstoffen-producerende landen kun nen worden schadeloosgesteld in geval van ingrijpende prijsdaling. Secretaris-generaal Hammarskjoeld wor verzocht een commissie van zeven deskun digen te benoemen die de wenselijkheid van een dergelijk fonds moeten onderzoe ken. Ali Bhutto wees er op dat de onder ontwikkelde landen voor hun deviezen voornamelijk zijn aangewezen op de uitvoer van ruwe grondstoffen, en dat de prijzen van deze grondstoffen de afgelopen jaren aanzienlijk zijn gedaald. De buitenlandse hulp die Pakistan de afgelopen jaren ont ving bedroeg nog niet de helft van het ver lies dat door de prijsdaling is geleden. G.M. staakt produktie personenauto's General Motors heeft bekendgemaakt, dat zij de produktie van alle personenauto's voor onbe paalde tijd staakt wegens gebrek aan staal. De staalproduktie wordt weliswaar hervat, maar de maatschappij heeft geen vaste aanwijzing om trent het tijdstip, dat er weer voldoende staal zal worden geleverd om hervatting van de produktie mogelijk te maken. Produktie-indexcijfers In september (24 werkdagen) was blijkens het C.B.S. de algemene produktie-index (basis 1953 100) 148 tegen 128 in augustus en 131 in septem ber 1958. Dezelfde indexcijfers, gecorrigeerd voor seizoen en lengte van de maand, waren respec tievelijk 143, 135 en 126. dat voor bepaalde sectoren van het in dustriële bedrijfsleven een desastreuze concurrentie met de meer ontwikkelde landen ontstaat, de economische ontplooiing van de ontwikkelingslanden wordt soms bevor derd door een samenstel van maatrege len, dat bijzonder ontwrichtend werkt op de marktverhoudingen in de rest van de wereld en dat zich zowel openbaart in de industriële sector als ook op het gebied van het dienstenverkeer, met name op het gebied van scheep- en luchtvaart. Heftige prijsfluctuaties van grondstoffen voorkomen Met betrekking tot de grondstoffenprij- zen dient voorkomen te worden, zo wordt in het rapport opgemerkt, dat zich heftige fluctuaties op korte termijn voordoen, waardoor de stabiliteit der ontwikkelings gebieden slechts bevorderd kan worden. Men dient er echter tegen te waken, dat deze maatregelen zodanig prijsverhogend werken, dat daardoor een ecnomisch. on verantwoorde uitbreiding van de grond- stoffen-produktie wordt uitgelokt. Noch mag echter een te grote prijsstarheid ont staan. Aanpassing op redelijk korte termijn aan een veranderde situatie moet moge lijk blijven. Chronisch kapitaaltekort Speciaal bij de export van kapitaalgoe deren doet zich het probleem voor, dat de ontwikkelingsgebieden een chronisch te kort aan kapitaal plegen te hebben, en zich derhalve bij het doen van hun bestel lingen in sterke mate laten leiden door de vraag of op krediet kan worden ge kocht. Het is voor de beantwoording van de vraag of de Nederlandse exporteurs van kapitaalgoederen van de geboden moge lijkheden in feite gebruik zullen kunnen maken daarom van groot belang, dat zij in staat worden gesteld minstens dezelfde krediettermijnen aan t° bieden als hun concurrenten in andere landen en zij daar bij over minstens dezelfde faciliteiten kun nen beschikken op het gebied van de ex portkredietverzekering, in het bijzonder ook van de politieke risico's. Voor zover deze kapitaalgoederen-leve ranties betrekking hebben op industriële projecten, rijst de vraag of niet getracht zal moeten worden deze leveringen, waar mogelijk, te doen plaatsvirrdeoflp de 70rm van participaties in de in het ontwikke lingsgebied op te. richten bedrijven,, uit gebreid met de levering van „know how", leidinggevend en technisch personeel. Het lijkt een absolute noodzakelijkheid, aldus het Centraal Orgaan, dat de Nederlandse ondernemers in kwestie in staat worden gesteld ook in dergelijke gevallen van in vestering de politieke risico's bij de Ne derlandse staat als herverzekeraar te dek ken. Commissarissen en directie Van Gou- da-Apollo zijn tot de conclusie gekomen, dat het door Unilever n.v. gedane ver wisselingsaanbod op basis van nominaal 1000,- gewone aandelen Gouda-Apollo te gen nominaal 800.- in Unilever n.v. door hen moet worden aanbevolen. Motief van het aanbod is de wens om het bedrijf van Gouda-Apollo in te schakelen voor de grondstoffenvoorziening van een oleo-chemisch bedrijf tol de oprichting waarvan door Unilever en Emery Indu stries, Inc. te Cincinnati (V.S.) besloten is. De samenwerking met Unilever wettigt de verwachting dat verdere ontplooiing niet zal uitblijven. Besloten is in Nederland een maatschap pij op te richten onder naam Unilever- Emery n.v. waarvan het kapitaal door Unilever en Emery gehouden zal worden. Wanneer de aandelen Apollo door Unile ver n.v. zullen zijn overgenomen, zal een nieuwe fabriek wórden gebouwd naast die van Gouda-Apollo. Commissarissen en di rectie van Gouda-Apollo zijn van mening, dat het aanbod voor aandeelhouders gun stig is te achten. Blijkens de winst- en ver liesrekening per 20-6-1959 bedroeg de winst 678.042. Over geheel 1958 boekte Gouda- Apollo een winst van 752.023. Naar het Nederland-U.S.S.R. Instituut meldt, bestaat er een plan om een Sovjet handelsmissie, samengesteld uit personen die in betrekking staan met de buiten landse handel der U.S.S.R., naar Neder land uit te nodigen. De bedoeling is op de ze wijze het Nederlandse exportpakket rechtstreeks ter kennis te brengen van de Sovjet-kopers. Daarnaast bestaat het voor nemen dat later een delegatie van verte genwoordigers uit het Nederlandse be drijfsleven een tegenbezoek aan de U.S.S.R. brengt. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Advertentie RIVELLA is ccn zuivere alcoholvrije drank en non-filling, geeft dus nooit dat "volle" gevoel. Fris, gezond en heerlijk van smaak. MndeU dan andeió EEN FRIESCHE VLAG-D0M0 PRODUCT DE RIVELLA-GLAZEN-ACTIE GAAT DOOR! Blijft dus doorsparen. De RIVELLA-glazen zijn gratis verkrijgbaar tegen inlevering van 50 punten. De letter E van het etiket van de grote gezinsfles (3/4 liter) heeft een waarde van 2 punten en de E van het normale flesje (1/4 liter) 1 punt. Opzenden in gesloten envelop: Postbus 345, Leeuwarden. Het handelsverkeer van ons land met Frankrijk, West-Duitsland en Italië is se dert '57 verhoudingsgewijs voortdurend toegenomen. Dit noemt het Centraal Or gaan voor de Economische Betrekkingen met het buitenland vooral van belang daar deze drie landen onze partners in de E.E.G. zijn. België en Luxemburg, de B.L.E.U., zijn dat uiteraard ook, doch het handelsverkeer met deze staten wordt door het Benelux-akkoord beheerst en niet door het E.E.G.-verdrag. Zorgden Frankrijk, West-Duitsland en Italië in de eerste 7 maanden van '57 voor 22.7 percent van de invoer hier te lande, in de overeenkomstige periode van '58 was dit percentage reeds tot 24 gestegen dus in een periode, onmiddellijk volgend na de 1ste januari '58, de dag, waarop het E.E.G.-verdrag van kracht is geworden terwijl dit percentage in dezelfde perio de van '59 nog verder steeg en wel tot 25.4. De uitvoer van ons land naar Frank rijk, West-Duitsland en Italië steeg van 25.3 percent in '57 tot 26 percent in '58 en 27.8 percent in de eerste maanden van dit Advertentie 70 cm breed, p. mtr. 5.50 OOK IN PAARS GIN. CRONJéSTRAAT 59 HAARLEM TEL 56880 J Met een rede over de regionale wel vaartsverschillen en regionale politiek heeft dr. L. H. Klaassen het ambt van bui tengewoon hoogleraar in het regionaal en sociaal-economisch onderzoekingswerk aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam aanvaard. Dr. Klaassen wees er in zijn rede op, dat de klassieke economie er vanuit ging, dat bij het kiezen van een vestigings plaats door een ondernemer de primaire factoren zoals loonkosten en kosten van de grond de belangrijkste rol speelden. Daar door zou dus een zekere spreiding van de industrie ontstaan, want in gebieden waar veel bedrijven opkwamen zouden de lonen stijgen. Nu blijkt dit echter niet op te gaan. De secundaire vestigingsfacto ren werken sterker, met andere woorden de industrieën vestigen zich bij voorkeur in de grote agglomeraties, zoals de drie westelijke provincies. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de achtergebleven streken in Nederland al maar verder achterop zou den komen. Dr. Klaassen stelde zich daarom op het standpunt, dat het huidige beleid van in dustriespreiding over vele kleine ontwik kelingskernen niet kan leiden tot een goe de en spoedige oplossing van het pro bleem. Zijns inziens dient de regering het ontstaan van een tiental agglomeraties van ongeveer 200.000 inwoners te bevorde ren, omdat de industrie daar dezelfde voordelen heeft als in het westen. jaar. Het percentage van het totale han delsverkeer (in- en uitvoer tesamen dus) kwam van 23.8 percent in '57 op 24.9 per cent in '58 en 26.5 percent in '59. De vraag moet echter gesteld worden, of deze ontwikkeling hoewel nog niet spectaculair, doch wel een zekere tendens vertonend reeds een gevolg kan zijn van deze overigens nog maar zeer beperk te vermindering van de invoerbelemmerin- gen, welke de eerste fase van de E.E.G.- samenwerking heeft meegebracht, of dat hier mede andere factoren in het spel zijn. Het komt het Centraal Orgaan voor, dat andere factoren dan deze lichte vermin dering der belemmeringen hiervan mede oorzaak is. Het feit immers, dat het verdrag bestaat en in werking is getreden, heeft waar schijnlijk door de mogelijkheden, welke dit biedt voor een toekomstige expansie en voor een nauwere samenwerking tussen het bedrijfsleven der verdragspartners, krachten in 't leven geroepen die op de ge meenschappelijkheid van de Europese markt vooruitlopen. Het lijkt dan ook niet geheel onmogelijk, dat door deze dyna miek van het bedrijfsleven vele moeilijk heden zullen kunnen worden overwonnen, welke men voor het afsluiten van het ver drag nog als bijkans onoverkomelijk be schouwde. Het 'zeer hoge exportcijfer van afgelopen maand september f 1.305 miljoen, rond f 150 miljoen meer dan normaal in de sep tembermaand heeft thans alle verwach tingen overtroffen. Mogelijk zal de om standigheid, zo wordt in het Centraal Or gaan over de periode juliseptember, ver der opgemerkt, dat door de grote droogte van de afgelopen periode in West-Europa onze agrivische produkten in de ons om ringende landen bijzonder welkom z(jn, er voor de eerstvolgende maanden nog toe blijven bijdragen, dat de exportcijfers een exceptioneel gunstig beeld kunnen ver tonen. De barometer voor de export staat ech ter op veranderlijk, terwijl de barometer voor de invoer onveranderd op sterke toe neming blijft wijzen. De invoer over het derde kwartaal '59 beliep f 3.716 miljoen tegenover f 3.337 miljoen over hetzelfde kwartaal van '58, terwijl de uitvoer f 3.343 miljoen beliep tegen f 3.068 miljoen in '58. derde kwar taal. Naar waarde gemeten, was de invoer over deze periode dus 11,6 percent en de uitvoer 9 percent groter dan een jaar ge leden. Rekening houdende met de index cijfers van de in- en uitvoerprijzen, blijkt het volume van de invoer afgelopen kwar taal 15.2 percent groter te zijn geweest dan in het overeenkomstige kwartaal van '58, dat van de uitvoer 10 percent. He dekkingspercentage bedroeg 90 per cent over het derde kwartaal vergeleken met 91.9 pet in '58. Over de eerste negen maanden van dit jaar bedroeg het invoerov.erschot f 1.161 miljoen ('58: f 1.175 miljoen), een zeer ver heugende tendens vertonend, daar bij hel aanzienlijk toegenomen handelsverkeer het écart tussen in- en uitvoer in absolute cijfers nog iets is gedaald. Opmerkelijk is in dit verband de verdere daling van het indexcijfer van de invoerprijzen gedu rende augustus, waardoor de ruilvoet, welke in juli '59 op 102 stond, tot 104 ver beterde. 42. Maitre Moutorde smeet moedeloos zijn roeispanen weg. „Het heeft allemaal geen zin, beste Panda", zuchtte hij. „Ik kan roeien zoveel ik wil, maar we hebben geen kompas aan boord. En zonder dat kunnen we nooit onze koers bepalen". „Hier hebt u uw muts terug", zei Panda verdrietig. Al dat hozen helpt toch niets. We zullen zo wel zinken" „Allicht" zei de kok som ber. „Het is vandaag nu eenmaal een on geluksdag en dan gebeuren dat soort din gen". Hij staarde geërgerd naar de haaien en schreeuwde plots: „Hoepel op, akelige beesten.' Maak dat je wegkomt!" Tot zijn verrassing zwommen de haaien verschrikt weg, maar dat kwam omdat een kano met wilden in pijlsnelle vaart na derde. De haaien hadden blijkbaar veel ontzag voor de scherpe speren van de in boorlingen. Voordat Panda en de kok be seften, wat er allemaal precies gebeurde, werden ze uit het zinkende bootje getrok ken en aan boord gebracht van de kano. „Hoi, toi!" riepen de wilden verheugd. „Kostelijke vreemdelingen gered. boing.Een indrukwekkende figuur, die blijkbaar het opperhoofd was, omhels de de beduusde kok. „Mij zo blij!" kreet hij ontroerd. „Zo veel blij.jij zijn gered van verskrikkelijke gevaar.boing.I" Op 19 november zullen ter beurze wor den geïntroduceerd en voor het eerst ver handeld certificaten aan toonder, verte genwoordigende elk tien gewone aandelen in de ABC Vending Corporation. De eer ste koers zal worden gebaseerd op de slot- notering te New York van 18 november. De slotkoers bedroeg op 11 november 20% dollar, op welke basis de notering te Amsterdam circa 20 dollar zou bedragen. Notering ter beurze is aangevraagd. De ABC is een verkooporganisatie van consumptiegoederen. Daarnaast worden kranten, tijdschriften en vele andere, arti kelen verkocht. Zij bezit in volle eigendom 55 dochtermaatschappijen en heeft een aanmerkelijk belang in andere maat schappijen. Meer dan 4000 diverse ver koopcentra zijn in eigen exploitatie of in concessie aan derden gegeven in ongeveer 100 steden in 37 Amerikaanse staten, als mede in Canada en Cuba. Ongeveer 6500 man personeel is in vaste dienst. De om zetten via de automaten belopen jaarlijks honderden miljoenen dollars. De Corporation exploiteert ook restau rants, snackbars, cafetaria's en verkoop stands. Zij heeft bioscoop- en theatercon cessies in meer dan 2700 overdekte en 420 openluchtbioscopen. Men verwacht dat de verkopen zullen blijven toenemen in ver band met de constante bevolkingsaanwas. Het netto winstcijfer over het eerste half jaar ligt ruim 20 percent hoger dan in de zelfde periode van 1958. De totale winst per aandeel over 1959 laat zich taxeren op 1.90 dollar per aandeel, tegen 1.67 dollar over 1958. Een verdere dividendverhoging moet in de toekomst voor mogelijk wor den gehouden, aldus het prospectus. De netto winst over de eerste negen maan den 1959 was 1.954.219 dollar of 1.73 dollar per aandeel, tegenover 1.575.987 dollar of 1.40 dollar per aandeel over de eerste ne gen maanden 1958. De recessie heeft, blijkens het verslag, niet nagelaten ook op het per 30 juni be ëindigde boekjaar 1958-59 van de Konink lijke Vereenigde Tapijtfabrieken n.v. te Moordrecht haar stempel te drukken. Het saldo exploitatierekeningen bedroeg f 1.159.421 (vorig jaar 1.143.712). Af schrijvingen vergden in totaal 472.479 442.690) en de reserve voor vervanging wordt opnieuw verhoogd met 150.000. Daarna resteert een vrijwel gelijk winst saldo ad r 536.942 551.022), waaruit zoals gemeld een onveranderd dividend van 15 percent wordt voorgesteld. In de eerste helft van het boekjaar wa ren de omzetten aanmerkelijk lager dan in dezelfde periode van het vorig jaar. In de tweede helft viel een onmiskenbare verbetering te constateren, hoewel in to taal omzet en produktie toch lager ble ven dan in 1957-58. Alhoewel de huidige gang van zaken dus tot een gematigd optimisme kan stemmen, verheelt de directn niet dat de zogenaam de „ruimte" in de bedrijfstak slechts in zeer beperkte mate aanwezig is. Teneinde de positie op de binnenlandse markt en ze ker ook op de exportmarkten te handha ven zal zij iedere verhoging van de pro- duktiekosten met kritische blikken bezien. Advertentie Voor al uw GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 Kaap-Kaap. Twee Duitse journalisten zijn met een kleine vrachtauto te Kaap stad aangekomen waarmee zij in vijfen vijftig dagen van de Noordkaap in Noorwegen naar de Kaap de Goede Hoop in Zuid-Afrika zijn gereden. Voorwaardelijk. Dr. Maurice Lacour, een der belangrijkste figuren uit het „La- caze schandeel" is in vrijheid gesteld. Acht maanden geleden werd hij in hechtenis genomen, verdacht van het aanzetten tot moord op Jean-Pierre Guillaume, de erfgenaam van bijna 2 miljard gulden. Lacour werd voorwaar delijk op vrije voeten gesteld omdat het onderzoek nog maanden zo niet jaren kan duren. Doorreis. Voor de eerste maal sinds ja ren is een groep Joodse emigranten uit Rusland op weg naar Israel. Volgens de Oostenrijkse politie kwamen op 9 no vember zestien Russische burgers met emigratie-papieren voor Israel op door reis in Wenen aan. De afgelopen dagen zijn 235 Joodse emigranten uit Oost- Europa, voor het overgrote deel Polen, via Wenen naar Israel gereisd. De laat ste twee jaar zijn duizenden Roemeen se Joden via de Oostenrijkse hoofdstad naar Israel gereisd. Vóór. Een speciale commissie van de Franse Senaat heeft zich met 21 tegen 8 stemmen uitgesproken voor opheffing van de parlementaire onschendbaar heid van senator Mitterrand. Men ver wacht dat dinsdag in de voltallige Se naat over de kwestie zal worden ge stemd. In de commissie stemden de socialistische, communistische en een radicale senator tegen. Sneeuwstorm. Een sneeuwstorm heeft in het middenwesten van de Verenigde Staten tot op heden veertien mensen levens geëist. In de staat Montana kwa men zes personen om het leven, in Illi nois zeven en in Iowa een. Protest. Aartsbisschop Makhrios heeft bij de Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, geprotesteerd tegen diens besluit om drie Turken te ver bannen die beschuldigd worden van het bezit van wapens. Makarios verklaar de dat hij niet was geraadpleegd over het besluit van de gouverneur en dat hij slechts per brief op de hoogte was ge steld. Schaarste. Levensmiddelenschaarste in Portugal heeft geleid tot smokkelarij en speculatieve handel. Er is een tekort aan kabeljauw, aardappelen en olijf olie. De autoriteiten hebben gemotori seerde brigades in het leven geroepen voor het toezicht op de verkoop van levensmiddelen. Knaleffect. Uit een brief van het hoofd kwartier van het F.B.I. (federale re cherche) aan alle commissariaten van politie in de Verenigde Staten: „Met klem wordt verzocht van tevoren ge detailleerde afspraken met het hoofd kwartier te maken indien men ex plosieve stoffen voor onderzoek naar het F.B.I.-laboratorium wenst te zen den". Ook het F.B.I. houdt kennelijk niet van knaleffecten. Uitkijk. Aan de Oostduitse grens zijn vrouwen gesignaleerd, die als grens- bewaakster dienst doen. De geünifor meerde vrouwen werden waargenomen in een van de uitkijktorens, die de com munisten langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland hebben opgesteld. Het is niet bekend of deze vrouwen lid zijn van de volkspolitie of dat zij deel uit maken van een nieuwe eenheid. Ontdekking. Met de nieuwe grote tele scoop van de universiteit van Californië is ontdekt, dat de kern van de grote Andromeda-nevel, die twee miljoen lichtjaar van de aarde is verwijderd, veel sneller ronddraait dan de buiten kant van die nevel, iets dat tot op heden niet bekend was. Geen interesse. Een kliniek in Kopenha gen waar men zich kan laten behande len om van het roken af te komen zal na een proefjaar moeten sluiten we gens gebrek aan financiële middelen. De directeur, dr. A. Rosenburg, die voorzitter is van de Deense anti-tabak campagne, verklaarde dat noch de ge zondheidsautoriteiten noch de organi satie voor de kankerbestrijding geld willen verstrekken. Van 144 verslaaf den heeft 54 percent het roken ge staakt, 44 percent beperkte het roken en slechts 2 percent kon niet genezen worden. Onschadelijk. Letse natuurkundigen heb ben aangetoond dat 90 tot 95 percent van de radio-activiteit in de lucht door wolken wordt opgenomen, zo meldt het Russische persbureau Tass. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine de pressie, die gisterochtend nog op de wes telijke oceaanhelft was gelegen is met een gemiddelde snelheid van 95 km. per uur naar het oosten getrokken en zeer sterk in diepte toegenomen. Vanochtend lag de kern boven Midden-Ierland met een baro meterstand van 962 millibar. In een groot deel van Engeland daalde toen de baro meter met 10 tot 15 millibar per drie uur. De luchtdrukverschillen namen bijzonder snel toe, hetgeen boven het Kanaal resul teerde in stormwinden van kracht 9 a 10. In ons land begon reeds in de loop van de nacht de wind eveneens toe te nemen. De mist werd daardoor geleidelijk dunner en" was vanmorgen bijna overal verdwe nen. Intussen begon de verplaatsingssnel heid van de depressie af te nemen. Ver moedelijk zal ze ergens boven Engeland tot stilstand komen en gaan opvullen. Het koufront van de depressie zal ons land pas seren, waarna de wind afneemt en iets gaat ruimen. Er stroomt dan polaire lucht binnen, die iets minder koud is dan de lucht, die vandaag uit Frankrijk naar hier wordt gebracht. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. BS Zaterdag 14 november Zon op 7.56 uur, onder 16.52 uur. Maan op 16.50 uur, onder 6.38 uur. Maanstanden 15 uov. 10.42 uur volle maan. 13 nov 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laaE water in IJmuiden Vrijdag 13 november Hoog water 2.22 en 14.38 uur. Laag water ld.24 en 22.35 uur. Zaterdag 14 ncvember Hoog water 3.00 en 15.14 uur. Laag water 11.02 en 23.16 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Lissabon Belgrado Athene mist z mist z geheel bew. z geheel bew. zw geheel bew. z mist zzw geheel bew. zzo mist z geheel bew. zo regen ozo geheel bew. ono geheel bew. zzo zwaar bew. zo regen z geheel bew. zzo geheel bew z mist geheel bew zwaar bew. zwaar bew licht bew. licht bew. geheel bew geheel bew regen geheel bew regen zwaar bew regen regen half bew onbewolkt licht bew. zwaar bew zwaar bew zw zzw zw nnw n zo windst. wzw windst. windst. o zo windst. o ono windst. wzw zo windst. 4 4 4 7 7 6 6 5 4 9 8 7 0 6 6 4 5 11 9 11 5 5 6 5 7 10 16 13 15 17 16 20 Za o o 0,1 5 0,2 7 0 2 0 2 0,3 0 0,2 0 7 0 2 0,1 13 0 0 0 3 6 60 0 5 11 6 1 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2