NUTROMA 5, j>er vliet Canardontdekt canard in De Gaulle's memoires 0, kom er 's kijken!! I. KAN „Europese instellingen treden buiten hun eigenlijke taak" Belgische socialisten houden afstand van Kongo-beleid ïïlit hp bprlpbpn tijb Conferentie in den Haag houdt zich met Europese Universiteit bezig VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 3 Mr. Ca Is tot zeven ambtgenoten: Automatisch telefoneren met het buitenland Midden 1960 een begin Openbaar Ministerie wenst een proces tegen Kilb Zijn zaak lijkt niét in de doof pot te gaan Churchill haalde zijn hart nog eens op in Harrow Hij proeft hetZij weet het Satirisch weekblad verwacht een rectificatie Ballet voor abonnees Haarlems Dagblad IJmuider Courant Russisch protest over een nieuwe zender in Berlijn GEEN NATIONALEDELEGATIE Bloedbad in Roeanda ging ten koste van Wa toets is Op de ^praatótoel PHILIPS Fries stamboekvee vloog naar Teheran (Van onze Haagse redactexir) De op initiatief van minister Cals beleg de conferentie van ministers van onder wijs van de bij de Westeuropese unie aan gesloten landen heeft vooral ten doel een gemeenschappelijke gedragslijn vast te stellen ten opzichte van de voorzieningen welke sommige Europese organen op on derwijsgebied willen treffen, met name de door Euratom voorgestelde Europese universiteit Minister Cals liet in zijn donderdag in het Haagse Vredespaleis gehouden ope ningsrede duidelijk merken, dat hij meent dat de ministers van onderwijs, daarbij niet alleen een vinger in de pap behoren te hebben, maar ook dat de Europese or ganisaties met dergelijke maatregelen buiten hun eigenlijke doelstellingen tre den. Nadat minister Cals had opgemerkt, dat hij de enige minister van onderwijs was die in juli en oktober deelnam aan de be sprekingen van de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap en van Euratoom over de oprichting van een Europese Universiteit, vervolgde hij: „Ik geloof dat het voornamelijk ons gemis aan reactie is, dat deze organen maar al te dikwijls verleid worden tot het scheppen van instellingen binnen hun eigen struc tuur, die activiteiten gaan ondernemen welke niet wezenlijk tot hun domein beho ren en die veel beter buiten hen tot stand kunnen komen". De minister verwees voor de voorbeelden naar de vertrouwe lijke werkdocumenten voor deze be sloten conferentie. Hij voegde eraan toe, dat deze stukken niet moesten worden Advertentie TIPS VOOR Zeer aantrekkelijke aanvangs- set verkrijgbaar. Tri-ang metalen speelgoed Dit Is de Junior tip 10,75. Nog talloze andere modellen. Tri-ang trapauto's „IJzersterk" deze dreamcar, grote sortering. Prijs 69.75. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zijn de technische voorbereidingen zover gevorderd, dat in het midden van het volgend jaar de tele foonabonnees in de grootste drie steden van ons land automatisch nummers in België en in het Ruhrgebied kunnen kie zen. Men dient daartoe eerst 09 te draaien onmiddellijk gevolgd door het nummer van het land waarmee men wenst te spre ken. Daarna draait men het netnummer en tenslotte het eigen nummer van de be trokken relatie. De landnummers zijn reeds vastgesteld: 22 voor België, 49 voor Duitsland en 55 voor Nederland. Bij de bouw van de uitbreiding van het Haarlemse telefoonkantoor aan de Raaks wordt ermee rekening gehouden, dat ook daar op den duur een centrale voor auto matisch verkeer met het buitenland ge plaatst zal worden. Een en ander hangt nauw samen met de financiële mogelijkhe den, want met name de telapparatuur voor de berekening van de gesprekkosten is bijzonder duur, zodat de aanschaffing daarvan alleen bij een intensief telefoon verkeer met het buitenland verantwoord is. opgevat als een weergeving van het offi ciële Nederlandse standpunt. „Het is meer dan tijd, dat de ministers die ver antwoordelijk zijn voor de onderwijs vraagstukken en de ontplooiing van de wetenschap tot overeenstemming komen over het te volgen beleid", aldus minister Cals. De Nederlandse minister riep de cle mentie van zijn ambtgenoten in voor de haast waarmee de conferentie werd be legd, waardoor de voorbereiding met na me de werkdocumenten niet overal vlek keloos zijn uitgevallen. Donderdagavond heeft de Nederlandse minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, in de eregalerij van het Rijksmu seum aan de deelnemers een diner aange boden. Vanavond wordt het eindrapport uitge bracht, waarna de ministers en hun mede werkers zich naar het Prinsenhof te Delft begeven voor het bijwonen van een con cert door het Nederlands strijkkwartet, dat hun wordt aangebeden door hun Nederlandse ambtgenoot. (Van onze correspondent in Bonn) Het openbaar ministerie te Bonn heeft bekendgemaakt, dat het zich niet zal neer leggen bij het besluit van de zevende straf kamer in de Westduitse hoofdstad, vol gens hetwelk er geen proces-Kilb zal ko men. Indien het gerechtshof te Keulen de bezwaren van het openbaar ministerie aanvaardt, zal er toch een proces tegen Adenauers voormalige assistent Kilb en de Daimler Benz directieleden Könecke en Stalin plaatshebben. De strafkamer meende dat er niet vol- doe'nde redenen waren om Kilb, Könecke en Stalin voor het gerecht te dagen. Er is volgens de strafkamer geen sprake van corruptie. Kilb zou, toen hij nog persoon lijk assistent van Adenauer was, van Daimler Benz auto's ter leen hebben ge kregen, niet in zijn functie als ambte naar, maar als lid van de C.D.U. De straf kamer ging niet uit van de verhouding Kilb-Adenauer als die tussen een ambte naar en de bondskanselier, maar als die tussen een C.D.U.-lid en de C.D.U.-voor- zitter. De kamer zag geen corruptie in de beweerde hulp van Kilb voor Daimler Benz bij een order uit Perzië voor 750 autobus sen. Nu het openbaar ministerie te Bonn evenwel niet van plan is de zaak-Kilb te laten rusten, openen zich nieuwe moge lijkheden om, zoals men zegt, het recht zijn loop te geven. (Van onze correspondent in Londen) Het ongezonde, mistige winterweer kon gisteravond de bijna 85-jarige Sir Winston Churchill niet weerhouden naar zijn oude school Harrow te gaan, om de jaarlijkse zangavond bij te wonen. Slechts eenmaal gedurende de laatste negentien jaar heeft Churchill een liederenavond in de school overgeslagen. Dat was in 1940. Met een glimlach passeerde hij zijn in het school gebouw opgestelde standbeeld, dat hem toont met het „ketelpak" aan dat hij zo vaak in de oorlog droeg. Het was koud in de grote aula, Churchill, diep gedoken in zijn dikke jas, zong de liederen mee zoals hij dat zeventig jaar geleden als leerling had gedaan. Volgens de traditie gaf een nieuwe leerling een solo ten beste. Er was ook een lied uit de oor log, waarin hulde wordt gebracht aan Churchill. Aan het slot van de avond hield Sir Winston een korte toespraak tot de zes honderd jongens, waarin hij hen dankte voor de prachtige uitvoering. Onder dave rende toejuichingen verdween hij in de gure avond. Advertentie de veredelde koffiemelk van 99 (Van onze correspondent in Parijs) Ook het derde deel van De Gaulle's ge denkschriften heeft in Frankrijk een bij zonder goede pers. En terecht, zoals we dezer dagen al omstandig hebben uiteen gezet. Maar in het koor van lofzangers was toch ook één wanklank te horen. Die critische opmerking kwam van de kant van de Canard Enchaïné, Frankrijks ver maarde satrische weekblad, dat al uit de eerste wereldoorlog stamt en sedertdien zijn reputatie van „esprit", betrouwbare informatie en onafhankelijkheid heeft hooggehouden. Juist die onafhankelijkheid was de aan leiding tot de uitval van de Canard Enchainé (of de getekende eend om het dier bij zijn Nederlandse naam te noemen). In het hoofdstuk waarin De Gaulle de da gen onmiddellijk na de bevrijding be schrijft, maakt hij ook een opmerking over de wedergeboorte van de vrije Fran se pers en in een opsomming van de tal rijke dag- en weekbladen die de commu nisten toen deden verschijnen, noemt hij evens de Canard (met welke naam de volksmond ook in het algemeen wel een krant aanduidt). De Canard is over die rangschikking onder de commu nistische organen slecht te spreken. En iedereen die dit unieke weekblad, dat zijn onafhankelijkheid zo hoog stelt dat het zelfs geen advertenties wil opnemen, re gelmatig leest, zal moeten toegeven dat de generaal hier een slippertje heeft ge maakt. Trouwens, op de pagina waar De Gaulle de naoorlogse Franse pers behan delt, heeft de Canard zijn gevliesde poot, op nog twee andere fouten gelegd. De gro te. schrijver-staatsman, die voor de alge- llltlllllllllllllllllllllllllll Irene de Vos in het ballet „De Verloren Zoon". De voorstelling; van Het Nederlands Ballet op DINSDAG 17 NOVEMBER a.s. in de Stadsschouwburg te Haarlem zal plaatsvinden onder de auspiciën van OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT Uitgevoerd zullen worden de balletten: Concerto Barocco, Grand Pas Classique, De Verloren Zoon en Suite en Blanc. Gast-soliste is de befaamde Irene Skorik. Voor de lezers van onze bladen hebben wij een belangrijke reductie op de toegangsprijzen weten te verkrijgen. De prijzen bedragen: Stalles, balkon, frontloge 5, voor ƒ4,— Parket 4,25 voor 3,25 Parterre, zijloge 3,25 voor 2,50 Amph. theater 2,50 voor 2,- Gaanderij 1>25 voor 1,— In onze bladen van ZATERDAG a.s. zal een BEDUCTIEBON wordei afgedrukt. Tegen inlevering van deze bon aan de kassa van de Schouw burg kunnen twee kaarten tegen de gereduceerde prijs gekocht worden. mene documentatie van zijn memoires een staf van medewerkers tot zijn be schikking had, heeft zich over de persza ken blijkbaar niet volledig betrouwbaar laten voorlichten. De Canard, die zich in zijn eer van on afhankelijke eend voelt aangetast, heeft een rectificatie van de generaal-literator of van diens uitgever geëist. Tot dusver is van geen van beide zijden op dat rede lijke verlangen ingegaan. Canards hoofdredacteur wijst niettemin op een precedent. Een week of wat gele den werd ook door de spitse Canard ontdekt dat in de nieuwe uitgave van La- rousse's beroemde encyclopedie een fout was geslopen in de biografie van de grote socialistische leider Léon Blum, van wie geïnsinueerd werd in navolging van een vooroorlogs anti-scmitisch schendblad dat hij in werkelijkheid de naam van Funkelstein zou hebben gedragen. Een deel van de pers sprong op de achterste benen, en Larousse verzamelde na Blums weduwe excuus te hebben aangeboden in derhaast weer alle exemplaren die al wa ren uitgezet om de kwalijke uitschieter, waarvoor een inmiddels ontslagen mede werker verantwoordelijk werd gesteld als nog te verhelpen.' Die correctie moet de directie van Larousse ettelijke miljoenen francs hebben gekost, maar haar goede naam was tenminste van blaam gezuiverd. De Canard roept dit voorbeeld in her innering, om de auteur De Gaulle en zijn uitgever op te wekken het na te volgen. F.r is weer een goede reputatie in het ge ding, en het zou de generaal, wiens ge voel voor rechtvaardigheid algemeen hoog wordt aangeschreven, zeker sieren indien hij de Canard in het openbaar ?a.jn veront* schuldigingen aanbood om zo deze „Ca nard" (een journalistieke term voor een onjuist of ongefundeerd bericht) de nek om te kunnen draaien. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft bij de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk geprotesteerd tegen de oprichting van een radiostation in West- Berlijn, aldus het Russische persbureau Tass. De zender „Deutschlandfunk" is op gericht op initiatief van de Westduitse re gering, aldus Tass, en dat is onverenig baar met de status van West-Berlijn. De zender is kennelijk bedoeld voor de vijandige activiteit jegens Oost-Duitsland aldus de nota. De handelwijze kan slechts worden gezien als een poging de komen de besprekingen over Berlijn te ondergra ven. De Russische regering verwacht dat Amerika, en ook Engeland en Frankrijk zullen voorkomen dat de Bondsrepubliek zich aan onwettige activiteit schuldig gaat maken. Propaganda LONDEN (AFP) In Britse kringen wordt het waardevol geacht, dat de Sov jet-Unie de westelijke rechten in Berlijn nog steeds blijkt te erkennen. De publika- tie van de nota door Moskou voordat de westelijke landen tijd hebben gehad haar te bestuderen, schijnt volgens deze krin gen in te houden, dat de Sovjet-Unie de nota in hoofdzaak uit propagandistische overwegingen heeft verzonden. Advertentie JUWELIER HORLOGER Barteljorisstraat 2. Haarlem, Tel. 13004 (Van onze correspondent in Brussel) De heer De Schrijver, de minister van Kongo en Roeanda-Oeroendi heeft don derdagmiddag in de senaat een beeld op gehangen van de tragische gevolgen van de oorlog tussen de negerstammen in het Belgisch mandaatgebied van Roeanda. In het mandaatgebied is de toestand volko men rustig. De koning van dit gebied, Bangiricenge Mwambutsa verblijft op het ogenblik in Brussel als gast van koning Boudewijn. De koning van Roeanda, Ki- geri V, heeft samen met de Belgische gouverneur, de heer Harroy, in Oesoem- bara, de hoofdstad van de beide mandaat gebieden, een oproep gericht tot de bevol king om tot kalmte te manen en ervoor te waarschuwen dat de orde door de troepen in ieder geval zal worden gehandhaafd. Het zijn Kongolese troepen onder Euro pees bevel en Belgische para-comman do's, die thans in Roeanda de orde her stellen. Volgens de verklaring van de mi nister is de toestand donderdag sterk ver beterd. De bloedige onlusten hebben het leven gekost aan ongeveer 200 inwoners van Roeanda. meestal Watoetsi's, de heer sende stam, die door de eeuwenlange on derdrukte gewone negers werden aange vallen en uitgemoord. Minister De Schrijver verklaarde, dat er talrijke arrestaties dienden te worden bevolen en hij achtte zich gelukkig te kun nen meedelen, dat in de pogingen om de orde te herstellen de koning van Roeanda aan de zijde stond van het Belgische gou vernement. Hij gaf volmacht aan de Bel gische kolonel Logist, die alle samenscho lingen heeft verboden. Alleen in de steden Astrida en Kising werd nog enige beroe ring gemeld, aldus de heer De Schrijver, maar de orde keert ook daar geleidelijk terug. Een bende heeft een negerchef ver moord, vlak bij de grens van Oeroendi, omdat hij weigerde een petitie te teke nen. Enkele Watoetsi-chefs dienden te worden afgezet. Op het vlak van de algemene Kongo- politiek werd donderdag in Brussel druk geconfereerd. De minister van Kongo ver trekt namelijk over een week naar Leo- poldstad om er een uitvoerig gesprek te hebben met de inheemse politieke leiders en om de laatste voorbereidingen te tref fen voor de verkiezingen van de gemeen teraden, welke waarschijnlijk in de twee de helft van december zullen plaatsvinden. De minister zou gaarne naar Leopoldstad vliegen en in zijn vliegtuig zowel leden van de katholiek-liberale meerderheid als van de socialistische oppositie meenemen. Tot nu toe echter hebben de socialisten ge weigerd om een delegatie van socialisti sche parlementsleden samen te stellen, welke de minister zou vergezellen en waar door in Leopoldstad de indruk zou worden gewekt dat de Belgische socialisten het volkomen eens zijn met de regeringspoli- tiek betreffende Kongo. De socialisten blijven integendeel van oordeel, dat de weigering van de minister om in Brussel een rondetafel-conferentie te organiseren tussen de vertegenwoordi gers van het Belgisch parlement, welke van de regering volmachten zouden heb ben verkregen, en de Kongolese politieke leiders een toenadering tussen de regering en de socialistische oppositie heeft be moeilijkt. Maar, zo zeide donderdag in de senaat de woordvoerder van de socialistische fractie, mr. Henry Rolin. wij willen geen enkele verklaring afleggen, die de taak van de minister in Kongo zou kunnen ver zwaren. Wij zijn integendeel bewust van de zware verantwoordelijkheid, die op ons allen rust. Rolin, die een zeer onaf hankelijk man is en onlangs nog Algerijnse rebellenleiders heeft verdedigd, ver klaarde vrij onomwonden dat de rege ringsverklaring over Roeanda en Oeroen di een goed document is en dat vele pun ten, onder meer de organisatie van zelf bestuur als inleiding tot de algehele onaf hankelijkheid, zijn goedkeuring hebben. De regeringsverklaring is echter in een on mogelijke stijl geredigeerd en waarschijn lijk heeft een grote meerderheid van de volkeren van Roeanda en Oeroendi dit ju ridisch gebazel niet eens begrepen. Mi nister De Schrijver zou donderdagavond nog besprekingen hebben gevoerd met de presidenten van de socialistische, katho lieke en liberale partijen opdat althans de ze politieke personaliteiten hem te Leo poldstad zouden bijstaan in de contracten met de inheemse politieke leiders. Er was ook sprake van de benoeming van een staatssecretaris voor de Kongolese za ken, een politieke persoon, die minister De Schrijver zou helpen, speciaal inzake de economische en financiële kwesties. En kele juristen zijn nochtans van oordeel dat de benoeming van staatssecretarissen in strijd is met de Belgische grondwet, die niet eens een minister-president kent. belangrijke politieke concessies doen om in Leopoldstad een „front van de regering en de drie nationale partijen van België" aan de inheemse politieke leiders te kun nen tonen. Maar tot nu toe is de socialis tische oppositie voor de reis naar Leopold stad niet zeer enthousiast daar de mees te socialisten van oordeel zijn, dat een gesprek met de inheemse leiders eerder in Brussel dan in Kongo zou dienen plaats te vinden. In de Tweede Kamer hebben de katho lieken en liberalen tegen de socialisten, een wet goedgekeurd waardoor België een twintig miljoen dollar lening ten behoeve van Kongo garandeert. Zonder deze Bel gische staatsgarantie zouden de Ameri kaanse bankiers te New York de lening aan Kongo niet hebben verstrekt. Leerzaam „Ach mammogen we eens een lé vend beestje?" hadden mijn twee oud sten een tijdje geleden gesmeekt. Zo op de dreun van: „madam mogen we: een ijsje, een lollie, een spijkerbroek, een hoelahoep, r o oie rokkenrolkousen, een nieuwe pettikoot, enz". Op zo'n ogenblik was het bezitten van een echt levend beestje iets, zonder het welk je eigenlijk niet verder leven kón. Vroeg of laat wordt elke ouder met dit probleem geconfronteerd. Wat moet je doen? Je kind een dier onthouden is een openlijk vergrijp tegen de opvoedkunde. Het is zo léérzaam voor het kind, een dier te hebben, zeggen ze; een aquarium, een nieuw broertje of een schildpad. Iets, waar ze zelf voor mogen zorgen. En onder dat motto waren we dan met een hondje begonnen. Een poes vonden we niet zo leuk dat is zo'n egoïst. En dat steekt te veel af bij ons, edele mensen. Na een paar dagen kwamen we tot de overtuiging, dat je beter een paar liter zoutzuur in je huis kunt gieten dan een hondje houden. M'n laatste paar nylons, de gangloper, het tafelkeeld en zes bloem potten met planten waren al spoedig deer lijk verminkt. 's Nachts jankte het leerzame huisdier me wakker, en terwijl de hele familie heerlijk doorsliep, moest ik, met krul spelden in m'n haar en een regenjas over m'n pyjama, voor gek de straat op met het ondier. Ook deed hij een grote bood schap op ons nieuwe tapijtje. Aangezien iedereen ervan rilde, moest mamma het opruimen. Dat was heel leerzaam. We hebben het diertje aan verstokte dierenvrienden weg gegeven. Toen kwamen de hamsters. Eén dag slechts vergaapte mijn drietal zich er aan. Na een week reeds vielen we flauw van de odeur, omdat niemand het hokje wilde verschonen. En op een kwade dag vrat de vader- hamster op een onbeicaakt ogenblik zijn postgeboren kroost op, terwijl Ina en An dre wanhopig huilden. Het was héél leer zaam. „Rotbeest!" riep Ina heftig. „Nee, het is geen rotbeest", verdedig de André de ontaarde vader, nog snik kend. Hij kan er eigenlijk niks aan doen, want hij heeft maar zo'n heel klein hoofd je. Er zitten haast geen hersens in om mee te denken Toen volgde het aquarium. De slakken plakten saai tegen het glas een larf met een onsympathiek gezicht vrat de stekeltjes op, en de salamander verdween opeens geheimzinnig, als een spion met atoomgeheimen. Een paar weken geleden vond ik hem uitgedroogd terug achter de boekenkast. „Nou is het voorgoed afgelopen!" riep mijn echtvriend Adri verontwaardigd uit, toen hij de mummie aanschouwde. „Er komt hier geen beest meer over de drem pel!" Ik wist niet, dat salamanders zich zo ge droegen. „Je had er een vrouwtje bij moeten ne men", zei een vriend, die er verstand van had, tegen Adri. „Dan was dit niet ge beurd". Adri had er wel oren naar. Het is de enige (zeer leerzame) dier soort waar hij nog wel aan beginnen wil. Paula Spotter Advertentie SLECHTHORENDEN Weet U dat de moderne hoortoestellen en hoorbrillen niet alleen veel betera resultaten geven dan tot voor kort mo gelijk was, maar dat ze bovendien véél goedkoper in het gebruik zijn? Neemt U eens een proef met een van de nieuwe hoortoestellen Wij rijn in dit fabrikaat gespecialiseerd en zullen U gaame de volledige Philips- kollektie demonstreren. Vraagt gratia brochure bij het van ouds bekende en vertrouwde adres: horen zien KONINGSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 16171 Gisteren vertrok van de Amsterdamse luchthaven een DC-6C van een Engelse chartermaatschappij met aan boord 19 vaarzen en 1 stier, die bestemd zijn voor een grootgrondbezitter in Teheran. Het transport geschiedde in opdracht van een exportbedrijf van Fries stamboekvee te Deersum. In het vliegtuig had men specia le stallen geplaatst, waarin de dieren, die een gewicht van ruim 8500 kg. hadden, naast elkaar waren geplaatst. De dieren waren van speciale halsters in de natio nale kleuren van Iran voorzien, om de aankomst een feestelijk tintje te geven. Het toestel maakte een tussenlanding in Istanbul, waar de dieren werden gelucht. Omstreeks middernacht arriveerde het transport, dat voor honderdduizend gulden was verzekerd, in de Perzische hoofdstad. Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant den 10 November 1759 PARYS den 5 November. De Koning heeft geordonneerd alle Zilveren Servisen na de Munt te brengen, om er Geld Spe ciën van te slaan zullende derzei ver Waarde gedeelte- lyk in Contanten, en ge- deeltelyk in Billetten, loo- pende tegen 5 per Ct. In trest Jaarlyks tot de aflossing toe, aan de Eygenaars betaald worden. De oplevering is zelfs by de Princen van den Bloede en voornaamsten Adel begonnen en word da- gelyks in overvloed gecontinueerd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3