Werkende alleenstaanden tellen meer mee in het leven Mode Groeiend begrip voor hun specifieke moeilijkheden Beverwijker zou „onder invloed" na ongeluk zijn doorgereden De suikerbietenoogst zal lager zijn dan werd verwacht Suikergehalte daalt thans VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Ontmoetingen in Sterhuis en St. Vincentius ESPERANTO-UTERATUUR Haarlemse afdeling van Vrijgezellenbond kan starten met 200 leden Soosavonden, excursies clubs en hulpcommissie ATA X-TA XI 1.2.3.4.5 Beverwijks raad keurt drie miljoen-plan goed Belgische scholieren bezoeken Haarlem Fa. 3 OH. LI M PERS HAARLEMSE RECHTBANK Officier van Justitie eist een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van rijbewijs L. Cassée benoemd tot notaris in Haarlem Burgerliike Stand van Haarlem XVJE ENKELE AVONDEN achtereen na een uur of vijf een kijkje zotu nemen in een aantal restaurants en eethuisjes in Haarlem en omgeving, zou onder de bezoekers steeds weer dezelfde gezichten zien. Meestal zijn dit alleen staanden die na hun dagtaak hun vaste plaatsje ingenomen hebben om wat te eten. In sommige gelegenheden roept een ober: „Abonné!" en na enige tijd komt de maaltijd op tafel. Niet iedere alleenstaande kan liet zich elke avond permitteren op deze wijze buitenshuis te eten. Sommigen kok\ kerellen zelf maar wat en eten ter afwisseling eens in een gelegenheid, anderen nemen hun toevlucht tot de enkele instellingen die op niet-commerciële basis een of twee keer per dag een goedkope maaltijd bereiden. Voor velen betekent dit samen eten met lotgenoten een hoogtepunt van de dag. Er zijn er ook die na enige tijd wegblijven, omdat zij toch niet aan de sfeer kunnen wennen. De maaltijd is evenwel slechts een van de specifieke moeilijkheden van de alleen staande. Er zijn maatschappelijke misstanden, huisvestingsbezwaren, moeilijk heden in het intermenselijk contact. Hoe staat het met de ontspanning? Vele alleenstaanden, vooral de oudere, vallen ten prooi aan vereenzaming. Onder hen die een gezinsleven hebben, is er nog altijd te weinig begrip voor de moeilijk heden van de alleenstaanden. Er bestaan overgeleverde vooroordelen: ze wil len niet trouwen uit egoisme, ze hebben liever een zorgeloos leventje en het zijn profiteurs, zo generaliseert men ook in deze tijd nog wel. Toch i-s er, zeioven wij, iets aan het veranderen. Het Nederlandse gevoel voor rechtvaardigheid ge biedt steeds meer mensen te erkennen dat de alleenstaanden in vele opzichten achtergesteld zijn. Ook in onze omgeving leiden vele vrijgezellen een eenzaam en ongezellig bestaan. Dat hebben zij zelf niet altijd zo gewild. Een van de instellingen in Haarlem die proberen het leven van werkende alleen staanden zo aangenaam mogelijk te ma ken is het Sterhuis aan de Nieuwe Gracht. Deze instelling verzorgt voor mannen en vrouwen tot omstreeks 35 jaar huisvesting, een goedkope maaltijd en club- en instuif- werk. In het Sterhuis zelf wonen zestien meisjes, onder wie een lerares huishoud school, een apothekersassistente, kantoor personeel en meisjes die de halve dag wer ken en de rest van de dag studeren. De meesten komen van buiten en gaan na een poosje in het Sterhuis te hebben gewoond naar een adres in de stad. Het maatschap pelijk adviesbureau van het Sterhuis, welk bureau sinds enige tijd in de uitgangshal van het station is ingericht, heeft adressen van kamers beschikbaar. Deze adressen zijn gecontroleerd. De directrice van het bureau, mejuffrouw Mesman, heeft ze na melijk eerst bezocht. Moeilijkheden kun nen daardoor vaak worden voorkomen. Mensen die kamers willen verhuren doen dit niet altijd louter uit financiële overwe gingen. „Ik wil niet steeds alleen eten" of „Mijn man vaart en dan wil ik wel eens aanspraak hebben", zijn ook motie ven die mejuffrouw Mesman zoal hoort. Naar haar mening bestaat er behoefte aan flatgebouwen met huren van omstreeks f 50. Van het aantal werkende alleenstaan den dat van buiten komt, krijgt ongeveer een vijfde contact met het Sterhuis. Van de gelegenheid om des avonds in het Sterhuis een goede en goedkope maal tijd te nuttigen, maken gemiddeld vijftig alleenstaanden tot 35 jaar gebruik, zo ver telt mejuffrouw Roelfsema, die hier de scepter zwaait. In deze eetgelegenheid ont staan vriendschappen, soms wel voor het leven. Het club- en instuifwerk wordt geleid door mejuffrouw De Vries. Alleenstaande jongelui tot 30 jaar kunnen lid worden van clubs voor handenarbeid, toneel, Engels, dansen en volksdansen, dammen en scha ken, pingpong en algemeen vormend on derwijs. Op zaterdagavonden gaat men ook wel naar andere ontspanningsgelegenhe den hier in de stad. „Wij willen niet de mensen per se allemaal hier halen. Hoofd zaak is dat zij door onze bemiddeling gau wer in Haarlem thuis raken", zegt me juffrouw De Vries. De jongelui komen ook wel met hun problemen bij haar. Sommi gen kampen met aanpassingsmoeilijkhe den. Mensen van buiten klagen er nogal eens over dat zij er in Haarlem „niet zo gemakkelijk in komen". In de Zoetestraat is de eetgelegenheid van St. Vincentius. In het middaguur en des avonds kan iedereen hier een warme maaltijd gebruiken. „De heer Samson doet wonderen voor wat men slechts be hoeft te betalen. Het eten is eenvoudig, maar goed", zegt een mulo-onderwijzer die hier „kind aan huis" is. We mogen aanschuiven de onderwijzer vertelt ons een en ander over zijn vrijgezellenbe staan. „Ik eet hier warm. De broodmaal tijden verzorg ik zelf. Ik ben juist ver huisd en dat niet omdat er moeilijkheden waren. Het gebeurt wel dat je een kamer naar je zin hebt, je kunt het goed met de mensen vinden en dan moet je weg, om dat zij die kamer voor zichzelf nodig heb ben. En dan moet je maar weer zien", zegt hij. „Inderdaad vereenzamen vele alleenstaanden. Ik heb de indruk dat voor menigeen het samen eten hier het hoogte punt van de dag is", aldus deze onderwij zer. Samen eten Een maatschappelijk werkster van een groot bedrijf schetste het volgende beeld van de alleenstaande. Van de bijna 500 mannen en vrouwen in dit bedrijf behoort tien percent tot deze categorie. De mees ten staan de hele dag op dezelfde plaats, moeten des avonds vlug nog inkopen doen en komen moe thuis, dat wil zeggen op hun kamer. Meestal koken ze zelf, want buitenshuis eten kan financieel zelden of nooit. Er is in het bedrijf een recreatiezaal. Er worden lezingen en filmavonden ge houden, er zijn clubs voor toneel, accor deon. voetbal en pingpong, maar de be langstelling vermindert. Men is vaak te moe om ontspanning te zoeken. Bovendien willen velen des avonds niet weer dezelf de gezichten zien. Vooral bij de ouderen is er sprake van vereenzaming. Er zijn er die prikkelbaar, snibbig, overspannen wor den en hun vrienden of vriendinnen kwijt raken. Advertentie A-P. BOEKWINKEL kruisstraat 17 - Haarlem - Tel. 14410 In het bedrijf let men haast niet op el kaar. Men neemt er de tijd niet voor. want bij premiewerk is tijd geld. Als ze ziek worden krijgen ze vaak niet de ver zorging die ze nodig hebben. „Schandalige kamerhuren Onder de jongeren zijn er die deze zwa righeden niet beseffen. „Trouwen kun nen we altijd nog wel", zeggen sommige meisjes luchthartig. Ze zetten een kennis making niet voort, omdat zü misschien naar een andere plaats moeten verhuizen, of omdat de man minder verdient. Later hebben ze er spijt van. Ook de kamerhuren brengt deze maat schappelijke werkster ter sprake. Voor on gezellige hokken vraagt men vaak schan dalige prijzen. Vele alleenstaanden voelen zich teleurgesteld. Een der redenen hier toe is ook de vanzelfsprekendheid, waar mee familieleden of kennissen een beroep op hen doen zonder er eens iets tegen over te stellen. „Jij bent toch maar alleen, je kunt best oppassen", is maar een der verzoeken. Veel van wat deze maatschappelijke werkster ons vertelde, werd bevestigd door de chef-telefoniste van een ander be drijf. Van de veertig telefonistes die op haar zaal werken, wonen er elf op kamers. Ze proberen zoveel mogelijk een eigen sfeer te scheppen. De gemeentelijke huis vesting zou wat soepeler moeten zijn bij het toewijzen van woningen aan alleen staanden. Zij betalen toch ook mee aan allerlei sociale voorzieningen, waar zij zelf niet van profiteren. Niet iedereen kan een flat kopen voor zo'n achttien mille. Er is behoefte aan kamerruimte voor 50 a 60 per maand zonder of zo'n 170 met pension. Wat de maaltijden betreft: instellingen als het Sterhuis en St. Vincen tius, waar men goedkoop behoorlijk kan eten, zijn er te weinig. Kerkelijke en andere instellingen doen ontzettend veel voor de jongeren en de be jaarden. Maar wat doet men voor de groep tussen zeg maar 35 en 65? Juist hier is de teleurstelling het grootst. Ze willen graag zelfstandig zijn en toch opgevangen wor den in een prettige sfeer. Recreatie? Soos- avonden en dergelijke zijn niet voor hen die reeds lang hebben uitgemaakt: het le ven is nu eenmaal zo, ik zal zijn mijn pen sioen te halen en ik moet nu maar zo zuinig mogelijk zijn. Bij de bouw van bejaardencentra zou men er nu al rekening mee kunnen hou den dat werkende vrouwen hier op een ge geven moment aan toekomen en ook hier graag een eigen kamer willen hebben. Voor de meesten is het een afschuwelijk vooruitzicht dat zij bij de intrede in een bejaardencentrum hun meubelen en der gelijke moeten opruimen, aldus deze chef telefoniste, die zelf ook tot de alleen staanden behoort. „De overheid moet veel meer de bouw van flats voor alleenstaanden financie ren," zegt de heer A. M. Barnhoorn, de in Haarlem wonende voorzitter van de af deling Amsterdam van de Vrijgezellen- bond. Complexen als „Haarlem Hoog" en dergelijke zijn alleen voor mensen met geld. Vooral vrouwen-alleen willen iets eigens. Ze willen hun wasje doen en zelf koken. Wat de kamerhuren betreft zijn er veel gevallen van uitbuiting. Men meu bileert een ruimte met afdankertjes of meubilair van een verkoping. Laatst moest iemand voor een kamertje 80 be- Bij vele vrijgezellen, vooral mannen, schiet de warme maaltijd er nogal eens bij in. Niet iedereen kan elke avond in een restaurant eten. Sommigen kokkerellen zelf maar wat. talen, maar hij moest zijn eigen bed mee brengen. Ja, die huisvesting is wel een der grootste problemen. Misschien dat we wat meer contacten met de gemeente kunnen krijgen, als er straks in Haarlem een af deling van de Vrijgezellenbond is, aldus de heer Barnhoorn Desgevraagd deelde de wethouder van volkshuisvesting in Haarlem, de heer J. A. Schippers, mee dat in overeenstemming met de differentiatie van de behoefte aan woonruimte ook aan alleenstaanden wordt gedacht. De wethouder verwees naar het voorstel van B. en W. voor de bouw van 498 woningen in Schalkwijk. Een aantal hiervan is voor alleenstaanden bestemd. Ook in de particuliere sector zijn er ver scheidene plannen, waarvan de verwezen lijking de verlangens van tientallen wer kende alleenstaanden op het gebied van de huisvesting zal vervullen. Zoals wij reeds eerder meldden houdt de Nederlandse Vrijgezellenbond zater dagavond in gebouw St. Bavo aan de Sme- destraat in Haarlem een propagandabij- eenkomst voor dames en heren boven 25 jaar met het doel een afdeling voor Haar lem en omgeving te stichten. Deze nieuwe afdeling zou al kunnen starten met onge veer 200 leden die in deze omgeving wo nen en thans nog aangesloten zijn bij de afdeling Amsterdam. De bondsvoorzitter, mr. A. C. van den Brand, de belasting deskundige van het hoofdbestuur, de heer F. van Heulen en de voorzitter van de afdeling Den Haag, de heer C. van As zul len het woord voeren. Deze toespraken worden afgewisseld door muziek en een tombola en de avond wordt met een dansje besloten. De in 1953 opgerichte Vrijgezellenbond heeft reeds veel bijgedragen tot een beter begrip voor de alleenstaanden. Ongeveer 13 percent van de Nederlandse mannen en vrouwen boven 25 jaar is vrijgezel, dat wil zeggen niet gehuwd of gehuwd geweest. De redenen voor deze status liggen ten dele in persoonlijke omstandigheden. De meeste vrijgezellen, zeker de vrouwelijke, zouden willen trouwen. Vaak staan ziekte, erfelijke aanleg, gebrek aan contacten of een verkeerde opvoeding de verwezenlij king van dit verlangen in de weg. De meeste alleenstaanden werken even hard voor de gemeenschap als de gehuw den. Zij betalen mee aan maatschappelij ke instellingen als onderwijs, ziekenhui zen, bestuursorganen, en dergelijke en aan allerlei sociale en andere voorzieningen. Relatief profiteren zij hiervan minder dan gezinnen. Zij missen de zorg voor de op voeding van kinderen. Maar zij missen ook de vreugde daarvan. Zij hebben inderdaad wat meer vrijheid en kunnen meer geld aan hun vakantie besteden maar de mees te gehuwden vinden dat de voordelen van huwelijk en ouderschap ruimschoots opwe gen tegen de nadelen. Het door de hoge (nu iets lagere) belasting en sociale pre- miën reeds aanzienlijk gereduceerde inko men van de alleenstaande wordt in vele gevallen verder nog belast door vaak bui tensporige kamerhuren. Grote activiteit In de korte tijd van zijn bestaan heeft de bond een grote activiteit ontplooid, met als resultaat dat de vrijgezellenbelasting verlaagd zal worden; een begin is gemaakt met bouw en toewijzing van woningen voor alleenstaanden, terwijl de bijdragerege ling op voet van de Woningwet ook van toepassing is verklaard op te bouwen wo ningen voor a"eenstaanden. Uit de Rijks wachtgeldregeling zullen de achterstellin gen ten aanzien van ongehuwden verdwij nen. Een eerste begin met de opheffing van de discriminatie der ongehuwden is dus als gevolg van de strijd van de N.V.B., reeds gemaakt. Maar er is meer: de vrijgezellen staan dikwijls alleen. Het steeds omgaan met echtparen heeft hoe goed de verhoudin gen ook zijn bezwaren. Voor de indivi duele vrijgezel zijn de andere vrijgezellen vaak niet bereikbaar, omdat hij ze niet kent. Een niet minder belangrijke taak die de bond zich stelt, is dan ook de leden uit hun eenzaamheid te halen en een beter begrip voor elkaar te kweken. Het oprich tingscomité Haarlem is er van overtuigd, dat hieraan ter plaatse behoefte bestaat en dat door het organiseren van culturele en gezellige bijeenkomsten, excursies, clubs enzovoorts veel bereikt kan worden. De vrijgezellen hebben ook lang niet al len iemand die boodschappen voor hen doet als ze ziek zijn. In verscheidene af delingen van de bond heeft men daarom een „centrale commissie" ingesteld, waarop ieder lid dat ziek is, een beroep kan doen. Leden helpen hen dan met boodschappen, huishoudelijk werk of met een opbeurend gesprek. De N.V.B. voert geen enkele propagan da voor de ongehuwde staat, maar heeft ook zeer zeker niet de bedoeling huwe lijkskandidaten tot elkaar te brengen. Voor nadere inlichtingen kunnen belang stellenden zich wenden tot het contact adres: Tempeliersstraat 36 rood te Haar lem. Alleenstaanden ontmoeten elkaar hier aan de maaltijd. Enkele niet-commer- ciële instellingen bereiden deze tegen populaire prijzen. Voor sommigen be tekent het samen eten met lotgenoten het hoogtepunt van de dag. De suikerbietenoogst voor 1959 wordt, naar de n.v. Centrale Suiker Maatschappij mededeelt, thans geschat op 3.100.000 ton bieten. Door de overheid is 120.000 ton be schikbaar gesteld voor veevoeder in gebie den, die erg door de droogte zijn getrof fen. De boeren in deze gebieden zullen waarschijnlijk niet meer dan 90.000 ton van deze bieten tegen de door de overheid gestelde prijs afnemen. De fabrieken zul len over het algemeen dus niet zo lang werken als aanvankelijk werd verwacht. In het zuiden zal de campagne waar schijnlijk de eerste week van december aflopen. In het noorden zal het wat lan ger duren. De verwachte suikerproduktie is, aldus de CSM. moeilijk te schatten. Het suiker gehalte was hoog maar daalt nu ten gevol ge van de regen, waardoor de bieten op nieuw blad gaan vormen, vrij scherp. Be rekend op het tot nu toe verkregen ren dement zal de suikerproduktie ongeveer 450.000 ton bedragen. In verband met de daling van het suikergehalte is de telers aangeraden snel hun bieten te rooien, om dat de verliezen bij bewaring veel geringer zullen zijn dan wanneer deze bieten in de grond blijven zitten. De houdbaarheid van de bieten, die bij de aanvang van de campagne erg slecht was, is belangrijk verbeterd. De verwerking, die in het be gin moeilijk ging, is ook belangrijk ver beterd na de regen, waardoor de bewer kingskwaliteit van de bieten vooruit is ge gaan en de fabrieken betere bedrijfs- Advertentie De gemeenteraad van Beverwijk heeft gisteravond zijn goedkeuring gegeven aan het voorstel van B. en W., waarbij een kre diet werd gevraagd van 2 903.000 ten be hoeve van werken in het kader van de ont wikkeling van het industriegebied, dat men onder meer toegankelijk wil maken voor kleine zeeschepen en kustvaarders. Alle raadsleden verklaarden zich. na niet al te uitvoerige debatten, voor de plannen zoals wij die in de krant van 7 november jongstleden hebben weergegeven en waar van de uitdieping van het zijkanaal (van het Noordzeekanaal)-A en „de Pijp" wel het belangrijkste is. Uit de raad werd de vraag gesteld, of het wel zo zeker was dat bij de industrie voldoende belangstelling bestond voor be doeld industriegebied, waarbij de heer F. R. W. Kaebisch (P.v.d.A.) wees op de tra ge personeelsvoorziening in deze streek Wethouder E. Gerritse deelde mede, dat in de laatste dagen reeds een drietal aan vragen van industrieën was binnengeko men, terwijl van de zijde van reeds in de streek gevestigde industrieën adhesiebe tuigingen waren ontvangen en een enkele reeds steun had toegezegd. Hij wees er voorts op, dat wat Beverwijk te bieden had veel gunstiger gelegen en goedkoper zal zijn dan hetgeen Amsterdam en Haar lem kunnen bieden. Wat er op het ogenblik is te zien, is inderdaad weinig aantrekke lijk voor de sollicitanten, maar wanneer een en ander eenmaal vorm begint te krij gen, zal het aan liefhebbers niet ontbre ken, zo vertrouwde de wethouder. Het vestigen van nieuwe industrieën brengt de eis van woonruimte voor de werkers met zich mee. Burgemeester Bruinsma verklaarde, de situatie op het ogenblik in beschouwing nemend, dat van 500 premiewoningen slechts dertig per percent aan de basisindustrie behoefde te worden afgestaan, waarop wethouder W. J. Vessies aanhaakte met de mededeling dat alweer pogingen zijn aangewend om nog meer woningen te kunnen bouwen. waarde krijgen. De produktie van melasse is door het zout- en stikstofgehalte van de bieten erg hoog en daardoor is het relatie ve rendement laag. De campagne in 1958 bracht een record- oogst van 4 miljoen ton bieten op. Uitge zaaid werden in dat jaar 81.000 ha, zodat de gemiddelde opbrengst per ha circa 50 ton was. In 1959 werden 93.000 ha uitge zaaid, zodat de opbrengst per ha dit jaar gezien de verwachte oogst van 3.100.000 ton aanzienlijk lager zal zijn. Aanvan kelijk werd een oogst van 3,7 miljoen ton bieten verwacht. Ook de campagne zal be langrijk korter duren. Door de record- oogst van vorig jaar duurde deze in 1958 tot eind december. De suiker-próduktie beliep vorig, jaar 525.000 ton. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Tijdens een persconferentie in „Amstel- rust" kregen we enkele interessante ge gevens te horen over de zesde Dacova (Dame3-confectie Vakbeurs) die van 16 tot 20 november in het RAI-gebouw zal wor den gehouden. Op deze beurs zal men een indruk kun nen krijgen van de voorjaars- en zomer collectie voor 1960; alles op het gebied van de damesbovenkleding zal hier geëxpo seerd worden en naast de ongeveer 125 collecties uit eigen land zullen er ook 26 buitenlandse firma's vertegenwoordigd zijn. De naam „Intermode" is daarom zeer toepasselijk voor deze vakbeurs, en het is verheugend, dat de Nederlandse confectie industrie een steeds belangrijkere plaats op de Europese markt gaat innemen. Naast de internationale confectiebeurs „Samia" in Turijn en de Igedo in Dussel- dorp, wordt de Dacova ook steeds meer genoemd als een van de mode-manifesta ties op internationaal niveau. Door het contact met buitenlandse damesconfectie- beurzen komt men tot uitwisseling van gegevens over wederzijdse markten en kan men zich bezinnen over de beste wij ze om zich op kledinggebied te manifes teren. Na de lange en warme zomer van het afgelopen jaar zal de dameskleding om de nodige aanvulling vragen en men verwacht dan ook veel van deze Dacova, die op de komende zomer gericht is. Daar bij komt nog, dat in 1960 de vrijgezellen belasting omlaag gaat, wat zeer belang rijk is voor de leeftijdsgroep van 16 tot 30 jaar, waarin de omzet van kleding het grootste is. Wat de zomermode ons aan nouveauté's zal gaan brengen zullen we u de volgende week na de officiële opening uitvoeriger kunnen vertellen. Katy Vandaag, zaterdag en zondag brengt eeh groep leerlingen van de school „Edmon- Machtens" uit Sint-Jans-Molenbeek (Brus sel) een bezoek aan Haarlem. Vanmiddag zouden de scholieren op het station wor den begroet door leerlingen van het Lo- rentzlyceum en op het stadhuis worden ontvangen namens de wethouder van on derwijs en kunstzaken. Op het program ma staan verder onder meer een bezoek aan het jeugdconcert vanavond in het Concertgebouw, morgenmiddag een duin wandeling naar Zandvoort of tentoonstel- lingsbezoek en morgenavond een ontspan ningsavond in het Lorentzlyceum aan het Santpoorterplein. Zondag maakt het ge zelschap een excursie naar Amsterdam en het vertrekt vandaar naar Brussel. Advertentie Laimböck en Dents HANDSCHOENEN Wagenweg 80 t.o. Hazepaterslaan Telefoon 13681 Een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justi tie mr. G. \Y'. F. van der Valk Bouman donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank gevorderd tegen een 31-jarige opperman uit Beverwijk, die ervan wordt beschuldigd op 10 augustus van dit jaar onder invloed van sterkedrank een auto te hebben bestuurd. In die toestand zou de verdachte in de Graaf Janstraat in Be verwijk 's nachts omstreeks één uur een voetganger hebben aangereden, waarna hij zou zijn doorgereden zonder eerst zijn identiteit bekend te maken. Het slachtof fer liep bij het ongeluk onder meer een dubbele beenbreuk en een hersenschud ding op en kan nog niet zijn normale werk doen. De verdachte erkende voor de rechtbank dat hij die avond zes glaasjes citroenje never en vier glazen bier op had. „Ik weet nog niet hoe ik in mijn auto ben gekomen en heb kunnen rijden", zei hij hoofdschud dend. Stellig ontkende hij echter iemand aangereden te hebben. „Dat had ik vast moeten merken" De politie vond op de plaats van het on geluk scherven van een autolamp. Toen de opperman op aanwijzingen van een fiet ser. die getuige van het ongeluk was ge weest, van zijn bed werd gelicht was de motor van zijn wagen nog warm en ble ken de gevonden scherven te passen in een koplamp van verdachtes auto. Een van de acht opgeroepen getuigen verklaarde dat hij gezien had dat de opper man vlak voor het ongeluk een café had verlaten en in zijn auto was gestapt. Een 63-jarige grondwerker, een broer van het slachtoffer, vertelde dat zijn broer en hij met hun fietsen aan de hand in de Graaf Jansstraat hadden gelopen omdat hun achterlichtjes stuk waren. „Ik zei nog la ten we maar gaan lopen, want zondei licht rijden is gevaarlijk. Op een gegeven moment hoor ik een klap en zag mijn broer tegen de grond slaan. Ik kreeg een van de fietsen tegen me aan. Ik heb geen auto gezien". Een derde getuige verklaarde dat hij omstreeks één uur op de fiets twee voet gangers met hun fiets aan de hand was gepasseerd. Een auto met stadslichten op was de twee mannen achterop gereden. Toen ge tuige de mannen voorbij was had hij een harde klap gehoord. Omkijkend had hij nog maar één voetganger gezien. De auto verdween in een bocht uit het gezicht. Op dat ogenblik was er geen ander verkeei op de weg geweest. De officier van Justitie achtte bewezen dat de aanrijding met de auto van verdach te was veroorzaakt. Hij sloot de mogelijk heid uit dat een ander dan de opperman de wagen tijdens het ongeluk had bestuurd. Voorts wees mr. Van der Valk Bouman dat verdachte al eens eerder voor het rij den onder invloed van sterkedrank was veroordeeld. Ten aanzien van het doorrij den na het ongeluk achtte de officier wel licht voorwaardelijke opzet aanwezig. Mr. B. W. Stomps, de raadsman van de verdachte, vond dat er in deze zaak te veel duistere punten zaten die onopgehelderd zijn. Hij legde er de nadruk op dat zijn cliënt volmondig heeft toegegeven dron ken achter het stuur te hebben gezeten, maar dat hij steeds heeft volgehouden zich van geen aanrijding bewust te zijn ge weest. Verder vestigde de verdediger er de aandacht op dat zijn cliënt gedurende de drie maanden van zijn voorarrest van niemand bezoek heeft mogen ontvangen. Zelfs bij het overlijden van zijn vader mocht hij niet aanwezig zijn. Mr. Stomps verzocht de rechtbank verdachte onmid dellijk in vrijheid te stellen „om hem de kans te geven bewijsmateriaal te verza melen waaruit zijn onschuld aan de aan rijding zal blijken". De rechtbank weiger de na raadkamer dit verzoek van de ver dediging. Zij zal donderdag 26 november 's morgens om kwart voor tien in deze zaak uitspraak doen. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot notaris te Haarlem L. Cassée, kandidaat notaris te Haarlem, in de plaats van J. J. Terpstra, die eervol is ontslagen. HAARLEM, 12 november 1959 BEVALLEN van een zoon: 11 nov.: A. H. Poot-Berk; M. van Bekkum-Gerrits; H. Zwarts-Hendriks; J. Meisner-van Roon: A. de Herder-Stange; 12 nov.: M. E. Mooij- Groot BEVALLEN van een dochter: 12 nov.: J. C. M. E. Oerlemans-van Halst. OVERLEDEN: 10 nov.: B. P. Ophof- Elders, 71 j., Tetterodestraat; J. van den Broek, 43 j„ Kamperlaan; 11 nov.: S. M. W. Bastiaans-Zeller, 85 j., Kamperlaan; W. Stam de Jonge-van der Wateren. 56 j„ Pijlslaan; A. G. Scheerder. 89 j., Z^mer- vaart; H. de Mon, 76 j., Floresstraat. ONDERTROUWD: 11 nov.: P. Haan en M. Versteeg; 12 nov.: V. Pernice en W. M. door van Woesik. GETROUWD: 12 nov.: J. W. Schildwacht en L. M. van Leeuwen; K. G. Keil en J. R. M. Lokenberg; J. A. Medenblik en E. Kemp; J. C. Kroon en R. M. Alles.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5