Leidekkers behoeden Grote Kerk voor lekkage en regeninslag „Georganiseerde oppositie binnen de partij is uit de boze" Persconferentie nam wantrouwen inzake „piratenzender" niet weg LABOR VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 VEERTIG METER BOVEN DE GROND Provisorische voorziening Het leien dakje Collecte in Heemstede voor Haarlems militair tehuis P.V.D.A.-VOORZITTER IN CONGRES: Kwestie Sociaal-Democratisch Centrum in discussie UIT STAD EN STREEK Ja, op de inhoud van de pockets komt het aan SALAMANDER-POCKETS 1.75 V.R.O.N.: reeds half miljoen aan advertenties SMYRNA-WOL v.a. 1.95 Mimi. UNO-commissie veroordeelt de Franse kernplannen Scholieren pleegden tal van inbraken en diefstallen UIT BRABANT zijn ze gekomen om de Grote Kerk van Haarlem voor ver dere lekkages te behoeden. Twee ge moedelijke leidekkers van de firma A. A. Bogaerts uit Ravenstein zijn al dagen lang veertig meter boven de Grote Markt in de gure zuidooster bezig met het verwijderen van de in slechte staat verkerende leien. In plaats daarvan komen er tijdelijk lagen ruberoïd, die de natte herfstbuien de toegang tot het eeuwenoude kerkgebouw zullen moeten ontzeggen. Iedere morgen klimmen de mannen J. Gabriël uit Arnhem en H. P. Gerrits uit Wychen de honderden stenen tre den van de wenteltrap op, die een onge oefend mens vele hartkloppingen bezorgen aleer hij boven is. Over de duistere zol ders boven het houten kerkgewelf komen zij door een smalle deur in de dakgoot, hoog boven de Warmoesstraat, waar zij, begeleid door de snijdende wind, die speels met hun dunne overals stoeit, twee schui ne ladders beklimmen naar het nokje van het dak. Daar breken zij voorzichtig de wrakke leibedekking los, waarna de stuk ken lei klaterend het dak afschuiven en in de dakgoot belanden. Op de kale houtbe dekking worden vervolgens lagen ru- beroïd aangebracht. Sinds wij vanmorgen in gezelschap van de president-kerkvoogd, de heer H. van Marselis Hartsinck, op het dak de werk zaamheden van nabij hebben gadegesla gen, hebben wij een zekere bewondering opgevat voor de rustige mannen met de Brabantse tongval, die daar onvermoeid de Grote Kerk voor verdere regeninslag behoeden, wind en kou ten spijt. De kerkvoogden hadden reeds geruime tijd geconstateerd, dat zich op het dak ka le plekken vertoonden. Anderhalf jaar ge leden begon men de lekkages op te mer ken. die geleidelijk aan een ernstiger ka rakter begonnen aan te nemen. Men hield het hart vast voor de gevolgen van hevige wind of storm. „Als de wind een maal onder de losse leien zou komen, zou den hele lagen leien naar beneden waaien," aldus de heer Van Marselis Hart sinck. Zover is het gelukkig dank zij de kerkvoogden niet gekomen, al heeft de hervormde gemeente ten koste van dui zenden guldens een verzekering moeten afsluiten, die de financiële consequenties van schade, toegebracht door vallende leien, dekt. Men heeft tijdig subsidie aangevraagd bij rijk en gemeente voor een volledige restauratie van het dak met nieuwe leien. Plicht Intussen meende het college van kerk voogden, dat het niet verantwoord was la'n- ger te wachten en daarom besloot men voorlopig voor eigen rekening een afdoen de tijdelijke voorziening aan te brengen. Dit ondanks de zéér benarde financiële omstandigheden van de kerkelijke ge meente. ..Maar wij voelden het als een plicht, óók ten opzichte van alle Haar lemmers, Nederlands hervormd of niet," aldus de president-kerkvoogd. De voorzieningen omvatten tevens" het aanbrengen van nieuwe leien op andere bedreigde plaatsen. Die gedachte aan de Veertig meter boven de grond ver wijderen twee leidekkers de wrakke leien op het dak van de Grote Kerk. In plaats daarvan brengen zij een ruberoïdbedekking links op de voor grond aan, die verder inregenen moet voorkomen. Het Protestants Interkerkelijk Thuis front (P.I.T.) houdt in de week van 23 tot 28 november in Heemstede en het Haar lemse Zuiderhoutkwartier zijn jaarlijkse collecte, waarvan de opbrengst bestemd is voor geestelijke verzorging van onze mi litairen in en buiten het koninkrijk. Een deel ervan komt ten goede aan het Mili- fair Tehuis aan de Jansweg te Haarlem. De organisatoren van deze inzameling re kenen in Haarlem-zuid en Heemstede op een resultaat, dat kan wedijveren met de opbrengst die deze collecte in het voor jaar heeft gehad in Bloemendaal en de rest van Haarlem. Zij doen een beroep op mensen die een paar uur van hun vrije tijd willen opofferen om voor dit doel met lijsten en bussen (op 28 november) op pad te gaan. Aanmelden kan men zich bij de leden van het uitvoerend comité voor Heemstede: M. J. Barnard, Heemsteedse Dreef 42, tel. 38395, D. Dondorp, Maas straat 16, tel. 38732, en A. Velema, Spaarnzichtlaan 13. De arbeid van het P.I.T. en het Militair Tehuis is veelomvattend. Het begint al voordat de jongemannen onder de wape nen komen met contactavonden waarop voorlichting wordt gegeven over het mili taire leven. Het voornaamste is evenwel de zorg voor een verantwoorde vrije tijds besteding van de jonge militairei. Het Te huis kan men beschouwen als een ver lengstuk van de ouderlijke zorg. Het is een opvangcentrum voor militairen, die met hun ziel onder de arm langs de straat zouden slenteren. De gemeente Haarlem ziet het belang van deze instelling heel goed in en stelt dan ook jaarlijks een sub sidie beschikbaar. Daarnaast is het werk echter grotendeels afhankelijk van deze jaarlijkse collectie. Het geld wordt be steed voor geestelijke zorg op nationale schaal en voor de activiteiten van het Haarlemse Tehuis, waar ontspannings- en bezinningsavonden worden gegeven, waar rustig gestudeerd kan worden, waar de militair de legerpredikant treft en inlich tingen krijgt op kerkelijk, burgerlijk en militair gebied. Het bestuur van de ver eniging die het Tehuis in stand houdt, werk geheel belangeloos en doet daarom vrij moedig een beroep op de burgerij zijn ar beid mild te gedenken. De burgerij wordt voorts tot gul geven aangespoord door het onderstaande comité van aanbeveling, dat is samengesteld uit vooraanstaande inge zetenen van Heemstede: Mr. A. G. A. rid der van Rappard (burgemeester), mevr. mr A. J. H. Gaasterland-Braaksma, n r. J. van Nispen-van Wely, Cobi Rie- mersma, de heer A. Berentsen, mr. A. G. de Blécourt. mr. dr. J. van Bruggen, dr. G. J. Dieperink, dr. A. Dondorp, de heer K. J. Dijkstra, de heer B. F. Ensche dé, mr. M. Enschedé, ds. J. A. de Klerk, de heer J. van Kogelenberg, ir. J. Kooij- mans, de heer M. J. Nubé, de heer G. M. Oord, ds. A. Oskamp, de heer C. A. Schip per. mr. G. W. F. van der Valk Bouman en mr. O. H. van Wijk. andere Haarlemmers komt steeds weer naar voren. Wie voorbij de kerk loopt, zegt, opblikkend naar het prachtige gothi- sche gebouw „Dat is onze kerk". En daar bij speelt het geen enkele rol, of de voor bijganger hervormd, gereformeerd, lu thers of rooms-katholiek is. De kerk be hoort bij Haarlem en de Haarlemmers. Maar de kosten van onderhoud en herstel drukken op een zeer kleine gemeenschap: de hervormde kerk, die het gebouw in eigendom heeft. De heer Van Marselis Hartsinck zette uiteen, dat het onderhoud jaarlijks duizenden guldens vergt, die ten koste gaan van het normale kerkelijke werk. Een zaak als de definitieve restau ratie van het dak kan alleen tot stand ko men via Monumentenzorg. Deze dienst heeft de kerkvoogden om een ruim opge zet plan gevraagd, waarna de subsidiever deling besproken zal worden. Met deze procedure is altijd een zekere tijd gemoeid en daarom hebben kerkvoog den besloten de voorlopige voorzieningen in eigen hand te nemen. Ten voordele van de hervormde kerk én van de Haar lemmers, wie het wel en wee van de Grote Kerk ter harte gaat. En dat zijn zonder meer alle Haarlemmers. MOOCOOOOOOOCCOOCOOOOCOOOOOOOCCCCOOOOOOOP WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XXXXOCCOCXXCCO3OCO0CCOCCO Tijdens het congres van de Partij van de Arbeid in Amsterdam heeft de voorzit ter, de heer E. Vermeer, onder meer ge sproken over oppositie binnen de partij. Hij zei dat het kenmerk van een dergelij ke gezonde oppositie is, dat het een toe vallige groep is, die kan wisselen naar de aard van de aan de orde zijnde onderwer pen. „Als een oppositie zich als vaste groep in een partij manifesteert, zijn wij op de verkeerde weg. Als een oppositie een hoofdbestuur en afdelingen met be sturen formeert, een orgaan uitgeeft, congressen houdt en resoluties publiceert, zelfs met een eigen verkiezingsprogram naar voren komt, dan is dat onaanvaard baar. Er is naar het oordeel van het par tijbestuur dan ook alleen maar een basis van gesprek met het Sociaal-Democra tisch Centrum als aan 'dit centrum het verenigingskarakter wordt ontnomen. Het is beslist niet het standpunt van het par tijbestuur, dat de oppositie monddood moet worden gemaakt." De heer Vermeer behandelde vervol gens de urgente punten in de ontwerp- verklaring van het partijbestuur. Deze omvatten onder meer de woning- en scho lenbouw, de sociaal-economische politiek, de loonpolitiek, de ontwikkelingsgebieden, de belastingpolitiek, maatregelen, die de democratisering zowel van het bestuur als het toezicht op grote ondernemingen bevorderen, het landbouwbeleid, onder wijs, recreatie, spoi-t en spel, militaire za ken op nationaal terrein, een wettelijk verzekerd waardevast ambtenarenpen- sioen en wettelijke bescherming van het stakingsrecht. Nieuw-Guinea Ten slotte sprak de heer Vermeer over het beleid van de partij ten aanzien van Nieuw-Guinea. Hij herinnerde eraan, dat de partij al enkele jaren een Nieuw-Gui- nea-beleid voorstaat, gericht op een inter nationale ï-egeling van dit vraagstuk. „Ik geloof, dat wij in dit congres nu niet tot een nieuwe uitspraak moeten komen. De concretisering van deze beleidslijn moet worden overgelaten aan onze Tweede-Ka merfractie. De regering zal er echter niet komen met een politiek, die wel eens de indruk wekt alsof Nieuw-Guinea tot een van de grootste wereldproblemen van onze tijd behoort". Bezitsvorming Naar aanleiding van de door het kabi net-De Quay aan de Kamer voorgelegde nota met maatregelen ter bevordering van de bezitsvorming maakte de heer Ver meer enkele opmei-kingen. „Wij zullen de nota der regering in alle objectiviteit be kijken," zei hij. „Als de plannen beogen de rijken rijker te maken, dan wijzen wij ze af Als het wezenlijke gevolg van de plannen is. de bezitloze te helpen, dan kan men op onze steun rekenen. Als de rege ring zich voorstelt, dat zij bezitsvorming ook met belastingmaatregelen kan bevor- dei-en en het effect daarvan zou zijn dat zij inkomen uit bezit bevoordeelt boven in komen uit arbeid, dan zal zij stuiten op hardnekkig verzet van de P.v.d.A.," aldus de heer Vermeer. Over het organisatorisch en financieel beleid deelde de secretaris, de heer E. Meester, mee, dat de partij de voorlich ting en pi-opaganda zal moeten vernieu wen en zakelijk gaan bekijken. Men zal doorgaan met het inschakelen van vak mensen daarbij. Nieuwe vormen zullen in gang moeten vinden bij de propaganda. Het partijbestuur heeft een besluit geno men om een onderzoek te laten doen naar de motieven der kiezei-s. Als gevolg van de ï-eeds ingevoerde contributieverhoging zal in vier jaar een miljoen gulden voor verkiezingsacties bijeengebracht worden. Verworpen werd een voorstel om het partijsecretariaat van Amsterdam naar Den Haag te verplaatsen, evenals een prin- cipevoorstel om het vervullen van functies in de partij en openbare lichamen een leeftijdsgrens te bepalen. Over de rel om Siebe van der Zee van de AVRO zei een afgevaardigde uit Am sterdam, dat hij het met de redactie van Het Vrije Volk eens was, dat de heer Van der Zee zich op laakbare wijze heeft ge uit. Hij had echter geen waardering voor de publikatie daarover in Het Vrije Volk. Een Zaandamse afgevaardigde wierp de vraag op of het vieren van het meifeest geen overleefde zaak is. Het S.D.C. Ook de kwestie van het Sociaal-Demo- ci'atisch Centrum (S.D.C.) werd door een aantal afgevaardigden ter sprake ge- vaardigden ter sprake gebracht. Een af gevaardigde (lid van het S.D.C.) zeide dat de leden van dit centrum hun plaats in de P.v.d.A. onder alle omstandigheden wen sen te behouden. Toen een andere afgevaardigde inging op de opmerkingen van dit lid en sprak van de vertegenwoordiger van het S.D.C., interrumpeerde de partijvoorzitter en zei „Er is geen vertegenwoordiger van het S.D.C. aanwezig." Het is een afgevaardig de uit een afdeling." Een lid van het S.D.C. zei, dat de grote vraag voor elke man of vrouw met een af wijkende mening is, hoe hij of zij die ter kennis kan brengen in de partij om ge hoord te worden. Hij was het niet eens met de partijvoorzitter, dat een oppositie nooit een georganiseerd karakter mag krijgen. Zij moet zijns inziens een min of Nieuws in het kort Evangelisaticsamenkomst. Dinsdag avond 17 november om acht uur wordt een evangelisatiesamenkomst gehouden in de Oudhollandse zaal van „De Witte Zwaan". Spreker is de evangelist Th. Dikkes uit Leiden. „De sukkel". Zaterdagavond geeft in het hervormd jeugdgebouw in Vijfhuizen de christelijke toneelgroep D.L.V.L. een op voering van „De Sukkel", een blijspel in drie bedrijven, geschreven door Dick Fa- ber. De re gie berust bij de heer M. Sepers. Opbrengst collecte I. De collecte voor Vluchtelingenhulp die in de gemeente Bloemendaal gehouden werd heeft in to taal 5719.50 opgebracht. In Aerdenhout bracht deze collecte 2245.55 op; in Bloe mendaal 2300.en in Overveen 1173.95. Opbrengst collecte II. De collecte voor de ontspanning van de bejaarden in de ge meente Bloemendaal heeft het bedrag van 2800.opgebracht. Bazaar. Op dinsdagavond 17 novem ber en woensdagavond 18 november van zeven uur af zal in het wijkgebouw van wijk -11 van de Nederlands Hervormde kerk in de Leidsestraat 20 te Haarlem een bazaar gehouden worden waarvan de op brengst bestemd is voor de instandhouding van het wijkwerk. De opening heeft dins dagavond om zeven uur plaats door de wijkpredikant dr. G. Snijders. Amsterdamse Politiekapel. Onder auspiciën van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling afdeling Haarlem geeft de Amsterdamse Politiekapel onder leiding van inspecteur Pinkse op vi-ijdag 20 no vember een concert in het Concertgebouw in Haarlem. Aanvang acht uur. Inauguratie. Zaterdagmiddag om drie uur geschiedt in de Vleeshal de inau guratie van de heren J. H. Seiler en J. B. Dingemans tot ereleden, van mejuffrouw J. M. van Laar, oud-administratrice van de Middelbare Technische School in Haarlem, tot erebegunstiger en van onge veer zeventig aspirant-leden tot leden van het corps van leerlingen en oudleerlingen Advertentie IS Max Dendermonde is een auteur, die het altijd weer anders zal doen, zonder daarbij de nadruk te leggen op bel begrip „expe riment". In de serie Salamander-pockets verscheen van zijn hand o. m.De Weglopers. Geniet van pocketboeken geschreven door auteurs, die wat te zeggen heb ben. In de reeks Salamander-pockets wordt uitsluitend werk van vooraan staande schrijvers opgenomen. Werk dat altijd intrigeert-- ook al kent U auteur of titel eens niet. Zo juist ver schenen 11 nieuwe boekjes (er zijn er nu totaal ca. 60) o.a.Mensen zonder geld; De vergeten medeminnaar; Het proces; Zwart Afrika. Iedere boek winkel heeft ze. Kleurrijke omslagen maken de Salaman der-pockets tot een feestelijk geschenk. Want een mooi boek van een goede auteur waardeert iedereen. geïllustreerd (Van onze Amsterdamse redacteur) De heer M. Lewin, een der initiatief nemers van de Vrije Radio Omroep Ne derland, en sinds enkele dagen in functie als adjunct-directeur van deze omroep, is gisteravond óm half zes tijdens een pers conferentie op staande voet ontslagen en om half zeven weer in ere hersteld. Dit typeert de merkwaardige sfeer in de V.R.O.N., die zich gisteren officieel pre senteerde aan een dertigtal in het Lido te Amsterdam uitgenodigde journalisten. Het ontslag van de heer Lewin hield verband met het persbericht, waarin zijn woorden waren opgetekend dat hij onafhankelijk van de V.R.O.N. een eigen commerciële te levisie-omroep zou beginnen. De V.R.O.N.- dix-ectie zei dat niet van een adjunct directeur in loondienst te kunnen tole reren. Op dat ogenblik zat de heer Lewin nog achter zijn bureau aan de Keizers gracht 16, waar de V.R.O.N. inwoont bij het Nederlands Laboratorium voor Film techniek. Toen hij zich even later in Lido liet zien, werd hem de toegang tot de pers conferentie ontzegd. Een uur later ver zekerde hij ons echter dat het ontslag was ingetrokken, hetgeen door een van de directeuren werd bevestigd. Advertentie Rijksstraatweg 127 - Tel. 54012 - Haarlem meer georganiseerd karakter krijgen om tot miningsvorming te komen. Anders is geen onderling beraad mogelijk. In de commissie die het beginselprogram had voorbereid hadden volgens hem te weinig mensen van de meer oppositionele groe pen zitting. Onder applaus betoogde een afgevaai- digde uit Amsterdam dat het optreden van het S.D.C. in de partij niet langer kan worden geduld. Een oppositie heeft er recht op om intern beraad te voeren, maar er mag in geen enkele vorm sprake zijn van optreden naar buiten. En bij het S.D.C. was volgens hem bij herhaling en systematisch daarvan sprake. De Europese instellingen In de middagzitting heeft mr. M. van der Goes van Naters het werk van de Nederlandse socialisten in de Europese instellingen belicht. Over de gemeen schappelijke markt zei hij, dat de geleide economie op den duur juist hier haar kan sen zal krijgen, nu de nationale grenzen haar te nauw omlijsten. Het is nooit de be doeling geweest, dat het Europa der zes landen autarkisch zou zijn tegenover de rest van het vrije Europa. Daarom moeten de buitentarieven der gemeenschap zo laag mogelijk zijn en moet alles worden vermeden, ook in het gemeenschappelijk landbouwbeleid, wat werkelijk discrimi nerend ten opzichte van de anderen zou werken. De socialisten zullen, naar hij zeide, in staat moeten zijn in gegeven omstan digheden „ja" te zeggen tegen de gedach te van een Europese economische associa tie om in andere omstandigheden haar af te remmen, dan wel haar te veralgeme nen in het algemene wereldhandelskader van de General Agreement on Trades Ta- rifs. Advertentie De directie, bestaande uit de heren Os wald en Slootmans wordt terzijde gestaan door een raad van toezicht bestaande uit de kooplieden N. C. Jurgens en H. Ver- wey en de heer J. Nysten, directeur van een bijkantoor van de Middenstandsbank. De twintig aandeelhouders hebben een kapitaal van 100.000,gestort, zo werd medegedeeld. Hiervan is 65.000,be steed voor de aankoop van het Duitse lichtschip „Borkumrif", dat onder com mando van kapitein J. J. van 't Gilde en onder een nog nader vast te stellen vlag acht mijl buiten de Noordzeekust ter hoogte van Katwijk zal worden verankerd. Allereerst zal echter te Emden de zender, kosten 50.000,worden ingebouwd. De V.R.O.N. heeft als programmaleider aangesteld de heer Max Appelboom, die enige jaren heeft gewerkt bij een Ameri kaanse commercieel radiostation en als omroepster mevrouw Boesveld, die onder de naam Ellen van Eek tot voor enkele weken omroepster was van de Curom, de Curagaose Commerciële Radio Omroep. De exploitatie van de zendtijd is in handen gegeven van de reclame exploitatie maat schappij Koraal te Den Haag, die onder leiding staat van de heren Hordijk en Beeuwkens. „Wij hebben reeds voor een half miljoen gulden toezeggingen van adverteerders", aldus de heer Slootmans. In december vermoedelijk na Sint Nicolaas wordt na een week proefuitzendingen gestart met het programma. Aanvankelijk zes uur per dag, later oplopend tot 24 uur per dag. In de piekuren zullen de advertentie tarieven 300,— per 10 seconden tekst bedragen. De programma's zullen voor lopig in de studio aan de Keizersgracht te Amsterdam worden opgenomen op band jes, die tweemaal daags per motorbarkas naar het zendschip zullen worden gebracht Met de B.U.M.A. zou reeds schriftelijk overeenstemming over de auteursrechten zijn verkregen. De uitzendingen zullen plaats hebben op 30 of 31 meter band en via de fm. Al deze mededelingen deden de beide directeuren in antwoord op een waar trommelvuur van vragen. De antwoorden konden echter het wantrouwen, dat ten aanzien van de jonge onderneming be staat, niet geheel wegnemen. NEW YORK (Reuter) De politieke commissie van de UNO-Assemblee heeft zich uitgesproken tegen Frankrijks voor nemen om een kernbom in de Sahara tot ontploffing te brengen. Zij beval de As semblee aan haar ernstige bezorgdheid te kennen te geven over dit voornemen en Frankrijk te verzoeken de proef af te ge lasten. Het besluit betekent een overwinning van de 22 Aziatische en Afrikaanse landen. Hun resolutie werd aangenomen met 46 stemmen voor, 26 tegen en tien onthoudin gen. Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten en Nederland stemden tegen. (UPI) De Franse UNO-afgevaardigde Jules Moch, noemde de uitslag „een prach tige overwinning" voor Frankrijk. Hij maakt het weinig waarschijnlijk dat de As semblee de resolutie zal aanvaarden. Voor stemmingen in de Assemblee geldt name lijk een tweederde meerderheid. De pas sages van de resolutie handelend over de onderhandelingen in Genève en het staken van proeven met kernwapens, en die waar in de hoop wordt uitgesproken dat geen der betrokken landen de proeven zal her vatten werden met zestig tegen elf stem men en bij tien onthoudingen goedgekeui'd. De resolutie van Groot-Brittannië, Italië en Peru, waarin de Franse regering wordt verzocht „rekening te houden met de standpunten die in het debat naar voren zijn gekomen" werd met 38 stemmen tegen, 24 voor en bij 20 onthoudingen verworpen PARIJS (Reuter) President De Gaulle heeft op 3 november in een redevoering tot Franse kadetten gezegd dat Frankrijk zijn eigen kernstrijdmacht moet bezitten die in staat is overal ter wereld op te tre den. De verdediging van Frankrijk moet Frans zijn. Het stelsel van integratie is dood. nu wij onze persoonlijkheid als natie hebben hervonden, aldus De Gaulle. De politie heeft in Den Haag twintig jongelui aangehouden, jongens en meis jes, in leeftijd variërende van vijftien tot twintig jaar, die op grote schaal diefstal len, inbraken en vernielingen hebben ge pleegd. De negen hoofddaders zitten thans in het Huis van Bewaring. Zij zijn allen leerlingen van een hbs, een lyceum, een machinistenschool, de suikerschool te Amsterdam, de autoschool te Driebergen en een lagere technische school in Den Haag. De jongens kwamen met hun vriendin netjes steeds samen op een rolschaats- baan, daar werd een „plan de campagne" opgemaakt, dat, al naar de „behoefte" van dat ogenblik, voorzag in het openbre ken van fietsboxen in flatgebouwen, van garages of van geparkeerde auto's of in het stelen van bromfietsen en andere goede ren. Alle diefstallen en inbraken werden hoofdzakelijk gepleegd in een Haagse stadswijk waar beter gesitueerden wonen. De meeste bendeleden woonden daar ook. De zaak kwam aan het rollen toen de politie begin oktober drie jongens arres teerde, die eind augustus in het Haagse Bos een wandelaar hadden beroofd van diens portefeuille met ruim 300,-- en zijn polshorloge. Hun verhoor leidde tot de aanhouding van de anderen. De bende stal totaal zes bromfietsen, pleegde negen inbraken in woonhuizen, winkels en garages, waarbij één met een buit van 1700,--, beroofde vijftien gepar keerde auto's van de inhoud en brak een onbekend aantal rijwielboxen open. Ge stolen werden dranken, chocolade, foto toestellen, kosmetische artikelen, scheer mesjes, f ietslampen, dynamo's, sigaret ten uit automaten, gereedschappen, auto papieren, een elektromotor, een scooter hoes, een buddyseat en nog vele andere artikelen, voorts ongeveer 2000,- aan baar geld. Het gestolene werd meestal voor eigen gebruik aangewend. Vaak deelden de vriendinnetjes van de jongens in de buit en een enkele keer werd er iets verkocht. Eén meisje mocht zich de „verloofde" van een der hoofddaders noemen op voor waarde, dat zij gestolen goederen in haar ouderlijke woning verborg. Tweemaal zijn leden van de groep bui ten Den Haag actief geweest. Daardoor belandden twee van hen in het Utrechtse Huis van Bewaring, waar zij na grove baldadigheden (het ingooien van ruiten en het vernielen van automaten) waren ingesloten. Een 15-jarige jongen heeft ook eens, toen hij met zijn familie op bezoek was bij een zuster in Heemstede, eigen dommen van de hoofdbewoner van het huis van de zolder gehaald en met de auto van zijn vader naar Den Haag ge bracht, waar zij onder de bendeleden wer den verdeeld. Advertentie Zij durft het niet te zeggen maar haar harte- wens gaat uit naar een GOUDEN SLA- VENBAND. Vervul haar wens. Wij heb ben een grote collec tie reeds vanaf f 115,- Dat wordt een feest dag voor haar. 'T SILVER STOEPKE helpt U met Uw keuze Het huis met het Ca rillon. Grote Hout straat 49, Haarlem. Telefoon 20049. Kleuteronderwijs. Volgens een publi katie van het Centraal Bureau v®or de Statistiek telde op 1 Januari '59 het kleu teronderwijs 4.080 scholen met 372.794 leerlingen en 10.758 leidsters, hetgeen een toeneming betekent ten opzichte van 1 jan, 1958. Het percentage onbevoegde leidsters daalde van 6,3 tot 5. Het aantal leerlingen in de opleiding voor leidster daalde van 4.277 tot 3.255. Driekwart der vei-trokken leidsters is bij het verlaten van het kleuteronderwijs jonger dan 30 jaar. Het merendeel vertrekt wegens huwelijk.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9