Ballerina Irene Skorik gastsoliste in Haarlem Peter Maag verlaat de Nederlandse Opera FILATELIE Nederlands Ballet Openbaar Kunstbezit in drie jaren een cultureel begrip geworden Koning Boudewijn wordt 20 november eredoctor Puzzel no. 10 Per walvis Het Kanaal over Heaton-concert" van Henri van Praag uitgevoerd door Kunstmaandorkest ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 11 Brusselse universiteit eert hartspecialisten De dominee van IVatford Onder auspiciën van Haarlems Dagblad IJmuider Courant Reductiebon voor 2 plaatsen Reductiebon voor 2 plaatsen Voor goode mm duurzame uloeren EDKLHOUT Kerkelijk Nieuws P. Zwaanstvijk DE DIRIGENT PETER MAAG heeft de directie van de Nederlandse Opera verzocht zijn verbintenis als muzikaal leider per ultimo november 1959 te mogen beëindigen. De directie van de Nederlandse Opera heeft dit verzoek ingewilligd. Uiteraard betreuren beide betrokkenen dat men na een betrekkeiyk korte tyd de samenwerking moest beëindigen, doch men heeft zich moeten realiseren dat het beter is uit elkaar te gaan, wanneer twee partners een muzikaal leider en een opera-instituut die ieder op zichzelf tot voortreffelyke prestaties in staat bleken bij samenwerking niet de harmonie kunnen vinden die tot artistiek verantwoorde resultaten leidt Dit communiqué is door beide partijen te Milaan ondertekend, gelijk met de overeenkomst, waarbij het voor twee jaar aangegane contract met Peter Maag is verbroken. Aldus deelde mr. Evert Cor nells namens de directie der Nederland se Opera te Amsterdam aan de pers me de. Mr. Cornelis deelde ons voorts nog me de, dat Peter Maag zijn werkzaamheden bij de Opera terstond staakt. Men hoopt zoveel als doenlijk het aangekondigde ope raseizoen alsnog uit te voeren. Dit is voor al inzake de opera's, die door Peter Maag zouden worden geleid, een probleem. Voor alsnog vreest men de Orffavond en de Zauberflöte op zijn minst te moeten ver schuiven. Men betreurt een en ander ten zeerste. Toegegeven wordt dat er ernsti ge fouten zijn gemaakt. Het terugnemen van de Carmenopvoering, veertien dagen geleden had slechts technische moeilijkhe- Advertentie Bij VERKOUDHEID, HOESTEN EN NIEZEN geven een peer Pottertje! in de mond nel verlichting. Duizenden vinden er degelijk! beat bij. Potter'! Linie is ge liefd bij roken, zangers en sprekers Ixr. N. TIN Nil In handige plotte doosjet d SS cent i N.V. miiiiiia (Van onze correspondent in Brussel) Op 20 november zal koning Boudewijn een eredoctoraat van de Vrije Universi teit van Brussel ontvangen. Op 17 novem ber wordt te Leuven een eredoctoraat uit gereikt aan professor dr. A. G. Brom van de geneeskundige faculteit van de univer siteit van Leiden. Professor Brom's ver diensten worden in België geëerd voor zijn werk op het gebied van de geneeskunde van het hart, de cardiologie. Te Brussel worden verder professor Gross van het kinderhospitaal van Boston en de Nobel prijswinnaar professor Cournand van de universiteit van Columbia eveneens tot doctor honoris causa benoemd. Professor Gross is de uitvinder van het kunsthart waarmee reeds veertig Belgische kinde ren in Boston en ongeveer vierhonderd kinderen in België met succes werden ge opereerd. Belgische en buitenlandse cardiologen worden op zondag, 20 november, op het pa leis van Laeken uitgenodigd voor een we tenschappelijk symposium over de hart operaties. Dit symposium heeft plaats op initiatief van de echtgenote van koning Leopold, prinses Liliane, die een stichting voor kinderen met hartziekten heeft opge richt. In twee Brusselse hospitalen zal pro fessor Gross hartoperaties bijwonen, wel ke met behulp van zijn kunsthart worden verricht. Horizontaal: 1. familielid, 4. Bijb.. fig., 7. nagel (Fr.), 9. watervogel, 10. badplaats in België, 11. armoedige woning, 15. voort planting en teruggolving van geluiden, 18. twist, 19. jongensnaam, 20. knaagdier. Verticaal: 1. trots, 2. veelstemmig, 3. voegwoord (Eng.), 4. meisjesnaam, 5. boete, 6. buitenl. munt, 8. royaal, 12. stel, 13. Haarlemse Scheepsbouw Mij. (afk.), 14. truc (Ind.), 16. pers. vnw. (Duits), 17. das (Eng.). Oplossing puzzel no. 9: Horizontaal: 1. brak; 4 vaal; 8. neer; 10. snek; 12. Ede; 13. lel; 15. tel; 16. te; 17. poëet; 19. ka; 20. normaal; 22. Orel; 24. lomp; 26. edik; 28. zode; 29. on; 30. salon; 32. la; 34 ode; 35. lom; 36. bar; 37. mi; 38. Niger; 40 sa; 41. Elis; 43. rots; 45. tree; 47. eren; 49. Granada; 52. L.K.; 54. stère; 55. N.T.; 56. Erp: 58. eek; 59. ooi; 60. riem: 62. ende; 63. slak; 64. oase. Verticaal: 1. bede; 2. ree; 3. ar; 5. as; 6. ant; 7. leek; 8. netto; 9. teems; 11. klamp; 13. lor; 14. Lea; 17. polis; 18. talon; 20. Ned; 21. lod; 23. rendier; 25. melasse 27. kalis; 23 zomer; 29. oom; 31. log; 33. ara; 38. Niers; 39. roede: 42. leg; 44. tra; 45. teler; 46. Sneek; 48. notie; 50. Ate; 51. ark. 53. kris: 55. node; 57. pel; 59. ons; 61. ma: 62. e.a. Prijswinnaars vorige puzzel: Zr. J. K Holtzer, Bilderdijkstraat 44, Haarlem. 7.50; Mevrouw M. Krijger, Hofstede- straat 16, IJmuiden, 5,P. Bon, Ged Raamgracht 28 A rood, Haarlem, ƒ2,50. den tot oorzaak, die toegeschreven moe ten worden aan de geringe repetitie-moge lijkheid in de Amsterdamse Schouwburg en de afwijkende omstandigheden voor repetities in Frascati. Ook betreurt men het engageren van krachten, die door Peter Maag waren aan bevolen Hun contracten lopen echter af per 1 januari 1960 en zij zullen niet wor den verlengd. Men is voornemens wellicht reeds in december audities open te stellen voor alle Nederlandse vocale krachten, die een positie in de opera ambiëren. Men hoopt aldus een overzicht te krijgen, waar uit men te zijner tijd kan putten. Wie Peter Maag als muzikaal leider en als dirigent zal opvolgen, is uiteraard mo menteel nog volkomen onzeker. Men heeft nog geen overzicht wie er internationaal beschikbaar en geschikt zijn. LONDEN (UPI) Een Britse schrijver, die tevens waterkers kweekt, Ronald Pearson, wil op een walvis of een bruinvis het Kanaal oversteken. Als hij er het geld voor bij elkaar kan krijgen leent hij de vis sen van het oceanarium van Florida, waar ze naar verluidt een walvisje van bijna vier meter en enkele bruinvissen getemd hebben.' Volgens de News Chronicle is het Pearson volkomen ernst met zijn plan en is dit plan ook volgens andere Britse vis- kenners niet zo gek. Dr. F. C. Frazer van het natuurkundig museum van Kensington noemde het een plan dat zeer zeker uit te voeren is en dr. Kenneth Blackhouse, die onlangs een be zoek bracht aan het oceanarium van Flo rida zei, dat hij zelf ook al eens aan zoiets gedacht heeft, „De bruinvissen in het oceanarium to nen zich even intelligent en trainbaar als chimpansees", zei hij. „Ik heb me door hen door het water laten trekken. Ze heb ben daar veel plezier in. Als de dieren in een grote tank voor zo'n Kanaaltocht ge traind zouden worden, zou het volgens mij best gaan". Pearson is van plan om gekleed in een rubberpak en met een ademhalingsappa raat op op de rug van de walvis te „rij den". Of zich aan teugels te laten trekken door enkele bruinvissen. Het zal dan waar schijnlijk nodig zijn om een boot met een tros vissen eraan als lokmiddel vooruit te laten varen om de weg te wijzen. Pearson zou op deze wijze meer belang stelling willen kweken voor zeevissen, die volgens hem opvallend intelligent en vrindelijk voor de mensen zijn. LONDEN (UPI) De Daily Mail ver telt, dat de dominee van Watford gisteren een kruiwagen vol met appels voor de deur van zijn woning had geplaatst, voor zien van het bordje: „tast toe". De domi nee zoekt nu naar zijn kruiwagen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT en optreden van het (directrice Sonia Gaskell) dinsdag 17 november 1959 in de Stadsschouwburg te Haarlem aanvang 8 uur PROGRAMMA: Concerto Barocco (chor. G. Balanchine; muz. Joh. Seb. Bach) Grand Pas Classique (chor. V. Gsovsky; muz. L. Aubert) De Verloren Zoon (chor. D. Lichine; muz. S. Prokofjieff) Suite en Blanc (chor. S. Lifar; muz. E. Lalo) Aan de vleugels: André Presser en Joop Stokkermans Gast-soliste: Irène Skorik Bij inlevering van deze coupon genieten de lezers van Haarlems Dagblad/Op rechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant de vol gende reductie: Stalles, balkon, frontloge 5.voor 4.— Parket 4.25 voor 3.25 Parterre, zijloge 3.25 voor 2.50 Amph. theater 2.50 voor 2.— Gaanderij ƒ1.25 voor ƒ1. Alles Inbegrepen. Voorstelling: HET NEDERLANDS BALLET 17 november 1959 Inlevering van deze bon aan de kassa van de Schouwburg van 15 november af, tussen 1015 uur. 99 DE AMSTERDAMSE componist Henri C. van Praag heeft een concert voor strijk orkest geschreven en het genoemd naar de buitenwijk Heaton van de Engelse stad Bradford, waar het coïteert gecomponeerd werd. Van Praags compositie is in de openbaarheid gebracht onder de naam van Heatonconcert. Voor de componist heeft deze aanduiding natuurlijk haar betekenis als herinneringsmotief, maar tot degenen, voor wie het concert tot klinken wordt gebracht, zegt de naam weinig. Blijkens een mededeling van de componist, afge drukt in het programma van het concert, dat vrijdag door het Kunstmaandorkest in het Concertgebouw te Amsterdam werd gegeven en waarop het concert van Van Praag werd uitgevoerd, zijn enkelen door de naam op een dwaalspoor gebracht. Zij zijn gaan denken aan een muzikale uit beelding van het geaccidenteerde terrein in de buurt van de stad Bradford. Als preventieve raadgeving zegt de componist dan nog: „de vraag of de stijgende passage uit de laatste maten, unisono door alle strijkers gespeeld, het beklimmen van een der heuvels voorstelt, moet liever achter wege blijven. Er is wederom zo moeilijk een formeel antwoord op te geven". Maar waarom dan dit probleem der buiten muzikale concretisering opgeworpen? Voor de onbevangen toehoorder is het zelfs niet noodzakelijk, dat hij aan de weet komt. dat Van Praags concert in Heaton of waar dan ook ter wereld geschreven werd. Als het niet zeer positief om programmatische muziek gaat is het voor hem alleen maar van belang of hij genieten kan van muziek, die in zich zelf een totaliteit is; een zelf standigheid. die hem gelukkig kan ma ken en die hem er niet toe drijft toch nog te proberen heuvels en dalen te „horen en heuvelbestijgingen in klank te gaan waarnemen. IK HEB ER NIET mijn best voor gedaao ook maar enige litteraire achtergrond in de muziek te zoeken, maar wel heb ik met aandacht geluisterd naar de vele goede Een der werken die in de komende jaargang van Openbaar Kunstbezit zullen worden besproken: Danseresje van Degas. DINSDAGAVOND TREEDT het Ne derlands Ballet onder directie van Sonia Gaskell in de Haarlemse Schouwburg op met een belangwekkend programma. Daarin is onder meer de eerste uitvoe ring van de nieuwe instudering van „Con certo barocco" van George Balanchine op het dubbelconcert van Bach opgeno men. Sonja van Beers en Leonie Kramer, twee zich thans snel ontplooiende talenten van uitzonderlijke allure, zullen de solis tische partijen vervullen. Als plaatselijke noviteit komt de spectaculaire „Suite en blanc" van Serge Lifar tot vertoning, waaraan medewerking wordt verleend door de gasterende ballerina Irene Sko rik, die tezamen met Robert Morrow ook een pas-de-deux uit het romantische stan daardrepertoire zal vertolken. IRENE SKORIK zal voor de danslief hebbers onder het publiek geen onbeken de zijn, integendeel. Zij heeft haar opmer kelijke kwaliteiten trouwens al eerder in Haarlem laten bewonderen, ongeveer tien Irene Skorik jaar geleden, toen zij als nog zeer jonge ballerina deel van de fameuze Ballets des Champs Elysées uitmaakte. Onder meer wist zij zich toen te onderscheiden on der een door Christian Dior ontworpen hoek in „Treize danses" van Roland Pe tit, waarin overigens ook het acrobatische wonderkind Nelly Guillerme die thans als Violette Verdy een internationale reputa tie geniet en die later in dit seizoen even eens voorstellingen van het Nederlands Ballet komt opluisteren, sterk de aan dacht trok. Irene Skorik is geboren als doch ter van een Fransman en een Russische emigrante in Parijs, waar zij werd opge leid door Victor Gsovsky en zich bij de voorname pedagoge Olga Preobrajenska verder in technische finesse en stijlzui verheid bekwaamde. Zij debuteerde in 1945. IN DE EERSTE periode van haar car rière wist zij zich door haar ideale ver tolking van de rol van Leda in „Les Amours de Jupiter" van Roland Petit reeds van een plaats in de geschiedenisboeken van het ballet te verzekeren. Als een twee de Fanny Elssler werd zij toegejuicht om de wijze, waarop zij de titelrol in „La Sylphide" van de meer in de lijn van Marie Taglioni werkende Nina Vyroubo- va overnam. Zij is inderdaad een van de zeer weinige hedendaagse danseressen die door de vereniging van vertederende ex pressiviteit en als het ware tot tweede na tuur gesublimeerde techniek aan de idea len van de romantiek weet te beantwoor den. Van 1950 tot 1952 was zij prima bal lerina bij de opera te München, vervol gens trad zij toe tot het Berlijnse ensem ble van Tatjana Gsovsky, tegenwoordig treedt zij veelvuldig op in Straatsburg, in welke nieuwe vestigingsplaats van de bal letkunst een zowel traditioneel als experi menteel repertoire wordt opgebouw. Met de zogeheten combinatie „Les Etoiles de Paris" onderneemt zij sinds 1957 Europe se zomertournees. NIEMAND ZAL willen ontkennen dat het Nederlands Ballet door het vertrek van figuren als Marianna Hilarides en Jaap Flier een gevoelig verlies heeft geleden. Men herstelt zich daarvan op dubbel op zienbarende wijze, namelijk door het naar voren schuiven van deugdelijk getrainde jonge krachten en door het aantrekken van buitenlandse gasten, die niet alleen voorbeeldig werken voor de eigen gelede ren, maar die tevens het publiek leren on derscheiden volgens de hoogste normen. En dit is van buitengewoon belangrijke betekenis, nu de danskunst eindelijk vaste voet in Nederland heeft gekregen, afge zien nog van de artistieke vreugde om hun aanwezigheid. David Koning Aanstaande maandag, 16 november, begint een zes weken durende radio propagandacampagne voor Openbaar Kunstbezit, „stichting voor esthetische vorming, door middel van de radio, in woord en beeld". Het moet voor de initiatief nemer, de beeldhouwer Joh. Wertheim, een grote voldoening zijn op de resultaten van de drie jaar dat Openbaar Kunstbezit thans bestaat, terug te zien: de stichting begon in 1957 met 78.000 leden, het tweede en derde jaar waren er ruim negentig duizend leden en voor de vierde cursus die op 18 januari 1960 begint met een bespreking van het zelfportret van Carel Fabritius uit het Museum Boymans Van Beuningen hebben zich nu al veertigduizend abonnees opgegeven. In totaal zijn er nu ruim twaalf miljoen reprodukties van kunstwerken verspreid. Zoals men weet omvat elke cursus veertig reprodukties, welke voor de radio worden besproken; de abonnees krijgen die teksten toegestuurd. Het is gezien deze uitstekende resul taten niet verwonderlijk dat de radio-propagandacampagne die tot januari aan de nieuwe cursus voorafgaat, geopend zal worden door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, die werk en doel van de stichting zal bespreken. De voorzitter van de Stichting, prof. dr. J. G. van Gelder, deelde tijdens een pers conferentie in Amsterdam mee dat het be stuur thans contact heeft met de Neder landse Televisie Stichting. Het is gebleken dat 83 percent van de abonnees uitsluitend radio bezitten en het bestuur meent dat er by de televisiebezitters een groot aan tal potentiële abonnees is. Al is het tele visiemedium dan niet het geschiktste zo lang het geen kleuren heeft, toch biedt het rijke kansen voor het tonen van sculpturen en voor het vergelijken van kunstwerken. In 1960 zullen in samenwerking met de NTS enige experimenten worden gedaan die dan hopelijk zullen leiden tot een televisiecursus. Evenals de vorige jaren zal het pro gramma in 1960 bevatten: veertien schilde rijen van de vijftiende tot en met de acht tiende eeuw. zes van de negentiende en zes van de twintigste eeuw, twee oude en twee moderne tekeningen, beeldhouw werken en bladen grafiek en tenslotte twee voorbeelden van kunstnijverheid. Zo zullen dan ook komend jaar weer mensen in tienduizenden gezinnen, met kleuren- reprodukties in de hand, luisteren naar de radio-uitzendingen, waarin kenmerken de voorbeelden uit ons nationaal kunst bezit- door vooraanstaande deskundigen worden besproken. Bij de te bespreken werken is er een tiental van buitenlandse kunstenaars, onder anderen van Corot, Degas, Chagall, Braque en Kokoschka. Gezien het feit dat in ons onderwijs van overheidswege geen tijd en leerkrachten voor kunstzinnige vorming beschikbaar gesteld kunnen worden, wil het bestuur het komende jaar vooral veel aandacht aan de jeugd besteden; met kleurendia's van de diverse jaargangen hoopt men verder in de scholen door te dringen. Er zijn er al vijftienduizend verspreid. Opnieuw worden 175 werken van leven de Nederlandse kunstenaars verloot onder de leden die zich voor 21 november op de jaargang 1960 herabonneren. Om deze ver loting nog aantrekkelijker te maken, is een hoofdprijs ingesteld die inhoudt dat de winnaar van zichzelf of van iemand die hij aanwijst, een portret mag doen schil deren, beeldhouwen, tekenen o# etsen door een kunstenaar, die hij uit een door het bestuur opgestelde lijst van Nederlands beste portrettisten kan kiezen. Als nieuwe stimulans om het ledental te verhogen stelt het bestuur twee kunst boekjes als premie voor het aanbrengen Advertentie r vloeren HAARLEM Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ommeren (toez.) M. van der Leun, kand. te Sliedrecht. Geref. Kerken Bedankt voor Zwijndrecht-Grote Lindt N. Korenhoff te Appingedam. van een nieuwe abonnee beschikbaar: „Rembrandt" van dr. A. B. de Vries, direc teur van het Mauritshuis te Den Haag, en „Schouwend Oog", een reeks beschou wingen over moderne kunst van W. Jos. de Gruiter, directeur van het Groninger Museum voor Stad en Lande. De gratis toegangskaart voor de Neder landse musea zal ook dit seizoen aan abonnees worden uitgereikt. Het buitenland begint meer en meer be langstelling te tonen voor het werk van Openbaar Kunstbezit. In de Unie van Zuid-Afrika verschijnt een enigszins ge lijke uitgave als de Nederlandse over Zuidafrikaanse kunstenaars van de negen tiende en de twintigste eeuw; in België stelt het Antwerps Museum voor Schone Kunsten gekleurde prentbriefkaarten van zijn collectie op aanvraag beschikbaar waarmee men radio-uitzendingen kan volgen. En de Fondation Européenne de la Culture zou bij haar binnenkort verschij nend orgaan „Culture and Character of Europe" een keuze van veertig reproduk ties naar Nederlandse kunstwerken uit de afgelopen jaargangen als bijvoegsel van haar blad verspreiden. Onze medewerker voor beeldende kunst tekent hierbij aan. Ik ontmoette de beeldhouwer Joh. G Wertheim onlangs op een atelier waar hij een aquarel kwam uitzoeken voor de ver loting van kunstwerken onder de abon nees op „Openbaar Kunstbezit". Hij hoopt tot een aankoop van een 175 werken te ko men. De stichting heeft hier een 80.000 gulden voor ter beschikking. Natuurlijk is Wertheim hiervoor niet alleen op stap Voor al het werk van Openbaar Kunstbe zit zijn vele mensen ingeschakeld. Wert heim doet volgens zijn vrienden en bewon deraars van zijn fijnzinnige kunst al veel te veel voor Openbaar Kunstbezit. De stichting mag geen winst maken en dus zoekt men naar een in de geest van de stichting passende besteding van het geen aan abonnementsgelden binnen komt. Zo verrijkte men het Nederlands openbaar kunstbezit met een cadeau aan de Maatschappij Rembrandt bij het jubi leum van deze maatschappij: een schilde rijtje dat de collectie van het Dordrechtse Museum weer aantrekkelijker maakte. Wertheim raakt niet gauw uitgepraat over zijn „Openbaar Kunstbezit." De wor dingsgeschiedenis is al zo'n boeiende. Ho pelijk is het Wertheim eens gegeven die zelf te schrijven. Te weinig naar zijn zin is de cursus nog geaccepteerd in alle la gen van ons volk. Maar wel ontving hij de plezierigste reacties van mensen, wier ogen voor kunst zijn opengegaan. Veel tijd moet hij besteden aan het beantwoorden van reacties op het in de cursus gebode- ne. Maar hij wenst reacties, hij wenst ac tieve belangstelling. Zo verzoekt de stich ting aan de gelukkige prijswinnaars een schrijven aan de auteurs van hun nieuwe particuliere kunstbezit. Leerlingen van middelbare scholen blijken de reproduk ties wel te gebruiken voor hun scripties en zij informeerden bij de stichting hoe en waar zij hun materiaal voor die scrip ties konden aanvullen. Maar ook werd Wertheim vanuit het buitenland om advies voor het opzetten van zaken als ons „Open baar Kunstbezit" gevraagd. Dat kostte hem laatst weer drie dagen op een con gres in Zwitserland. Plannen voor een verdere uitbouw van het stichtingswerk heeft hij genoeg. En als hij daar over doorpraat denk ik ook: Wertheim, vergeet je eigen mooie werk niet.' En hoop op nog enige duizenden abonnees, die de realisa tie van die plannen zullen vergemakke lijken. Bob Buys kwaliteiten, die bij de uitvoering onder leiding van de dirigent Anton Kersjes aan de dag traden. Van Praag is een compo nist, die zijn vak verstaat. In zijn concert openbaart zich een knappe contrapunti- sche bedrevenheid, zin voor sfeer en klankexpressie, ritmiek en melodische fantasie, alle factoren die vooral in de eerste twee delen van het werk het best hun plaats hebben gekregen. Het slot- allegretto boet merkbaar aan spanning in, de afsluiting daarvan is zelfs zwak en daardoor weinig voldoening gevend. OVERIGENS kon men respect hebben voor de strijkers van het Kunstmaand orkest en hun dirigent om de verzorgde en bezielde vertolking die hij aan Van Praags Concert gaven. De avond was geopend met de spran kelende uitvoering van „La scala di seta", een opera-ouverture van G. Rossini, waar in ook aan de blazers een bijzonder be langrijke taak gegeven werd, die zij met technische en artistieke bekwaamheid vol brachten. Even sprankelend van musi- ceervreugde werd na de pauze Mendels- sohns Vierde Symfonie, de „Italiaanse", ten gehore gebracht, voortreffelijk geleid door Anton Kersjes, wiens directie-capa citeiten zich al even verheugend ontplooid hebben als het technisch en kunstzinnig gehalte van het orkest. Een schoon en in veel opzichten ook aangrijpend intermezzo kwam er met de voordracht van Mozarts innige en ook blijde Concert voor piano en orkest in A (K.V. 414). Bijzonder mooi klonk de be geleiding van het strijkorkest, twee hoorns en twee hobo's bij het spel van de pianist Jan Huckriede, dat vooral uitmuntte door een warmere muzikaliteit en stijlbegrip. Al kon men zich een meer uitgebalanceer de en gavere pianistiek denken die van de solist, zijn expressieve gerichtheid be- wertke een vertolking, waarmee men dankbaar kon zijn. NIEUW-GUINEA. De postadmini stratie van Ned. Nieuw-Guinea geeft op 1 december aanstaande een nieuwe frankeerwaarde van 1 gulden violet uit. De zegel vertoont het portret van Koningin Juliana in profiel en is in de zelfde tekening uitgevoerd als de koer- s erende Koninginnezegels (ontwerp Sem Hartz). De zegel zal ook aan de filatelistenloketten in Nederland ver krijgbaar worden gesteld. De verkoop prijs bedraagt een gulden. FRANKRIJK. De Franse posteryen hebben een postzegel van 20 fr. (blauw) het licht doen zien, die gewijd is aan de poliobestrijding. De zegel geeft een symbolische voorstelling: een jongen met twee krukken kijkt naar een licht bundel met het woord „vaccin". Het ontwerp is van Spitz en de gravure van Cami. TSJECHOSLOW AKIJE. De 150ste sterfdag van de Oostenrijkse componist Joseph Haydn (17321809) en de 150ste geboortdag van de Britse natuurvorser Charles Darwin (18091882) zyn her dacht door de uitgifte van twee post zegels. De 60 h. (blauw) laat het portret van Haydn zien en de 3 kr. roodbruin dat van Darwin. GHANA. Einde november zal door prins Philip, hertog van Edinburgh een vijfdaags bezoek aan Ghana worden gebracht. Naar aanleiding hiervan zal op 24 november een postzegel van 3 d. (rood en zwart) worden uitgegeven, die slechts vijf dagen verkrijgbaar is. Op de zegel komen het portret van de prins in medaillon en het Ghanese wapen voor. NOORWEGEN. De dit jaar uitge geven serie frankeerzegels met het por tret van koning Olav V is aangevuld met twee waarden: 50 ore (geelbruin) en 90 öre (geel). DE BELGISCHE KONGO EN ROE- ANDA OEROEND1 hebben elk een serie van twaalf postzegels het licht doen zien, waarop beschermde dieren uit deze landen zijn afgebeeld. De reeks van de Belgische Kongo is als volgt samengesteld: 10 c. paardantilope, 20 c. witte neushoorn, 40 c. giraffe, 50 c. galago, 1 fr. gorilla, 1,50 fr. zwarte buffels, 2 fr. colobus, 3 fr. olifanten, 5 fr. okapi's, 6,50 fr. impala, 8 fr. reu- zenlandschubdier en 10 fr. eland en zebra's. De reeks van Roeanda Oeroen- di omvat eveneens twaalf waarden, maar hierop komen slechts zes afbeel dingen van genoemde dieren voor. VATICAANSTAD. Ter gelegenheid van de inwijding van het nieuwe radio station zijn twee postzegels, 25 en 60 lire, uitgekomen. Op beide waarden ziet men de zendmast van het nieuwe station, die vijf Romeinse kerken met de er voor geplaatste obelisken te zien geeft: 5 en 50 lire St. Jan van Late- ranen, 10 en 60 lire St. Maria Maggiore, 15 en 100 lire St. Piet er, 25 en 200 lire Piazza del Popoio en 35 en 500 lire Trinita del Monti.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11