w ORLANE De Twentsche Bank Ministers willen nauwer betrokken worden bij internationaal werk -sr.- Bollenexporteur gaat pony's fokken in Heemstede Contant geld op het juiste moment K.L.M.-vliegtuig bracht 45 Dartmoors Géén bijdrage van rijk voor „lange kuip" Voorkeur voor Raad van Europa als supra-nationaal orgaan 13 N.Ph.O.-Concert voor middelbare schooljeugd Seriebouw van vliegende „kop en schotel" Werkgeversorganisaties Boekdrukkersbedrijf Raedtswisseling hij het Haerlems Studenten Gildt Gedetineerde werd op bed vastgebonden Subjectieve fotografie Prof. Steinert exposeert in het Stedelijk Museum verantwoord en veilig verkregen door een Persoonlijke Lening COUPON HAAGSE CONFERENTIE GEËINDIGD ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT **-■ r* r' VOOR DE TWEEDE MAAL in dit sei zoen gaf het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest een concert voor leerlingen yan de middelbare scholen. Het concert werd op markante wijze geopend met een intrada voor vijf koperblazers van onze stadgenoot Jos de Klerk. Eveneens van een musicus uit de omgeving van Haarlem was het volgende werk op het programma: de uit zes korte delen bestaande Bretonse Suite van Gerard van Brucken-Fock. In de inleiding op deze compositie vertelde dirigent Marinus Adam onder andere dat hij, na de middaguitvoering van dit pro gramma, uit handen van de negentigjarige weduwe van de componist het onlangs uitgekomen gedenkboek te zijner nage dachtenis had mogen ontvangen. Verder vestigde hij de aandacht op het stemmings karakter van deze muziek en op enkele illustratieve elementen, zoals het ruisen van de golven en een Bretons schippers lied. Zijn woorden werden door dr. J. R. H. de Smidt in het Frans vertaald ter wille van een groep franstalige scholieren uit Brussel die de uitvoering bijwoonden. Met Von Brucken-Fock's vriendelijke stem mingsbeelden had het orkest geen moeite, al was er hier en daar een zekere grof heid in de afwerking van de klank. EVENALS op het eerste scholierencon cert vermeldde het programma ook dit maal een werk dat uit de verhouding van „klassiek" met „jazz" geboren was, name lijk het Pianoconcert in F van Gershwin. Margot Pinter was de soliste en zij bracht het vitale maar zich niet ver van de grond verheffende werk van haar landgenoot met pittig elan ten gehore. Wel verbaasde ik mij erover dat de dirigent in zijn toe lichting de klassieke vorm van het semi- populaire stuk onderstreepte. Meende hij hiermee een eventuele roerigheid die onder invloed der syncopen zou kunnen ontstaan, bij voorbaat te bezweren? Hoe 't zij, George Gershwin is wel de laatste die men kan prijzen om een vormbeheersing op klassieke leest. Het schrijven van een pianoconcert in drie delen en de mogelijk heid om in grote trekken „expositie" en „doorwerking" te onderkennen, is in dit verband bepaald niet voldoende. Integen deel, het stuk toont juist op in 't oog lopende wijze dat Gershwins melodische vindingen steeds min of meer los aan elkaar hangen, en ook weinig geëigend waren voor een uitbouwen en ontwikkelen zoals de klassieken dit plachten te doen. Mijns inziens had de inleiding meer zin gehad indien er juist wèl gewezen was op de negroïde elementen en de invloed van de music-hall. Maar goed, laten we hopen dat de (al weer verouderde) symfonische jazz-stijl van Gershwin de teenagers van vandaag nog kan boeien. Wat het applaus betreft, zou men denken van wèl. Sas Bunge Advertentie PARIS Produits de Beauté geven een oplossing voor alle schoonheidsproblemen. Alle ORLANE-producten verkrijgbaar bij PARFUMERIE hr. Houtstraat 128 HAARLEM Kerkstraat 23 ZANDVOORT De Britse Hovercraft, die rechtstandig opstijgt en zich over een dun luchtkussen vlak boven de grond of boven het water voortbeweegt als een vliegende kop en schotel, zal binnenkort in produktie ko men. Een aantal exemplaren van dit merkwaardige nieuwe vervoermiddel, dat dertig tot veertig ton kan opheffen, zal in 1963 in gebruik worden genomen. Uit de gehele wereld bestaat er voor dc Hover craft grote belangstelling, hetgeen het be sluit om deze in serie te gaan bouwen heeft bevorderd. Op zijn reizen door Engeland reed de bloembollenexporteur W. J. van- Biezen, wonend op de grens van Bennebrock en Heemstede, wel eens langs[ troepen pont/s, die in het heuvelachtige land op ruige weiden liepen te grazen. De heer Van Biezen stopte dan soms zijn auto. Want hij houdt van dieren en kon steeds weer geboeid kijken naar die grazende pony's. De paardjes kwamen soms naar de auto om een klontje te halen. De 52-jarige exporteur had zo'n, plezier in de dieren dat hij besloot pony's te gaan fokken. Hij zou geen bollen- jongengeweest zijn, als hij de zaken niet meteen krachtig had aangepakt. In het voorjaar kocht hij de eerste paardjes. En nu lopen er al 56 pony's op zijn land aan de Binnenweg in Heemstede, vlak tegenover de Linnacushof. De heer Van Biezen heeft tot enkele ja ren terug aan de Meerstraat in Hillegom gewoond. Toen zocht hij een riantere plek. Na de oorlog heeft er een kleine exodus plaatsgehad van figuren, uit de bollen streek die een aantrekkelijk huis in Benne- broek of Heemstede wilden bewonen. De heer Van Biezen deed aan deze uittocht mee. Hij kocht een groot weiland met be drijfsgebouwen ten noorden van het „bos van Willink". Achter de rustieke boerde rij „Rusthof" meerde hij zijn woonark, waarbij later die van zijn dochter kwam te liggen. Wie in de gezellige woonark van achter het grote raam naar buiten kijkt, moet het de exporteur onmiddellijk toegeven: een ideaal woonoord. Aan de ene zijde de beschutting van het bos, aan de andere kant het grote weiland, daarlangs de Ringvaart met de passerende boten, aan de overzijde van de Binnenweg het bos. In het water rond het woonschip dartelen de eendjes. Alsof het raam een projectiedoek is, schuiven de pony's geleidelijk het beeld in, langzaamaan worden zij geheel zicht baar. En als er één pony het beeld in is gestapt, volgen er meer. Daar komt een Shetland-pony naar de boot toe. een veu len aan haar zij. De moeder staat vra gend bij de ark stil, het kind zoekt met zijn mond onder de buik van de moeder. „Kijk, ze komt een snee brood halen. Die krijgt ze altijd van mijn dochter. Het veulen wil wat drinken. Daar kun je nou uren naar kijkenvertelt de heer Van Biezen. Per vliegtuig vervoerd Dit voorjaar kocht de heer Van Biezen in ons land de eerste pony's: elf Shetland- paardjes. Vorige week heeft hij zijn paardenstal aanmerkelijk uitgebreid. Hij huurde een K.L.M.-toestel af en liet 45 Dartmoor-pony's uit Engeland overko men. In een uur werden de dieren van Engeland naar Schiphol gevlogen. De eigenaresse van de zeshonderd ha grote boerderij waar de paardjes zijn gekocht, ging met een assistente mee om de dieren gemakkelijk het vliegtuig in te krijgen en ook om alle moeilijkheden met de pony's verder te voorkomen. Dat is gelukt, want de paardjes hebben zich uitstekend gehou den, mede dank zij de zorg van het K.L.M-personeel. Nadat de dieren waren gekeurd, zijn zij naar „Rusthof", het do mein van de heer Van Biezen, gebracht. Rollenvak beetje beu De heer Van Biezen heeft een verkla ring van zijn hobby: „Ik ben het in de bollen een beetje zat geworden. D'r is wei nig aardigheid meer aan, ik moet ook wat anders om handen hebben In het bollen- vak gaat met de ambtenarij enorm veel tijd verloren. Al die paperassenEn het wordt hoe langer hoe erger. Voor mij kunnen ze wat met hun papieren. Ik wil wel een beetje vrij zijn". Zie daar de me ning van de heer Van Biezen, die hij in een paar overduidelijke termen kleedt. Hij gaat met zijn schoonzoon natuurlijk wel door met het exporteren van bollen, voor namelijk kleinhandel naar Engeland, maar wil van het fokken een aardige liefhebberij maken, die tevens wat op brengt. „Bij de Dartmoors heb ik 43 moeders, u b il e u tn bi jee nko m st De Federatie der Werkgeversorganisa ties in het Boekdrukkersbedrijf heeft in het Kurhaus te Schëveningen 'een herden kingsvergadering gehouden ter gelegen heid van het feit, dat op 13 november 1909 de Nederlandse Bond van Boekdrukke rijen werd opgericht. In deze vergadering heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. van Rooy, een rede gehouden. De minister besteedde in zijn toespraak grote aandacht aan de rechtspraakcolle ges, van de opbouw van deze rechtspraak zei hij, dat deze blijk heeft gegeven van een volkomen onafhankelijk denken. Over de in 1917 ingevoerde leerlingenopleiding merkte hij op dat deze in die tijd een unicum was, evenals het in 1929 opgerich te bedrijfspensioenfonds. Tegenover deze hoogtepunten uit de geschiedenis van de federatie stelde de spreker het feit dat aan de bedrijfsorganisatie nog steeds het epitheton „publiekrechtelijk" ontbreekt, hoewel, inmiddels in al de organisaties de beslissing om tot oprichting van een be drijfschap voor de typografie te geraken, reeds is gevallen. De minister weet de aarzeling tot invoe ring van een publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie aan de geaardheid van de in de loop der jaren gegroeide organisatie zelf, aan het vertrouwen in eigen kunnen. De spreker wees voorts nog op de waardering en het vertrouwen welke de overheid heeft voor en in de typografische bedrijfsorga nisatie. Als voorbeelden hiervan gaf hij de bevoegdheid die de overheid toekende aan de typografische bedrijfstak om ontslag vergunningen te verlenen en short-time vergunningen af te geven. De minister merkte op, dat de totale export van gra fische produkten in 1946 1.339 ton en in 1955 14.982 ton, het drievoudige van de ex port in 1938 was. Onlangs had in de sociëteit van het Haerlems Studenten Gildt de jaarlijkse raedtwisseling plaats. De Raedt voor het jaar 1959—1960 is als volgt samengesteld: J. H. Smits (meesterdeken), J. L. Segboer (geheymschrijver), H. P. van Asselt (schat bewaarder), H. Huizing (grootzeghelbe- waerder) en S. Kalf (breuckmeester). De geheymschrijverij is thans gevestigd: Kamerlingh Onnesstraat 59, Haarlem. leeftijd van drie tot zeven jaar. Mooie beesten zijn er bij. Natuurlijk zijn ze ge selecteerd. Per jaar hopen we er zo'n 35 tot 38 veulens bij te krijgen. Veel verdie nen zullen we misschien niet, 't is je ple zier". De twaalfjarige dochter Ria toont zich een enthousiast verzorgster. Ze zou die paardjes op het weiland rond de ark niet meer willen missen. Nu en dan springt ze na schooltijd op een van de ruggen om zich in het rijden te gaan trainen. Tussen de Shetlands en de Dartmoors is een duidelijk verschil. De Shetlands zijn klein, dik en rond. De Dartmoors zijn groter en voornamer. Zij zijn ook be schaafder dan de Shetlands, niet zo venij nig. Taalproblemen De paarden worstelen de eerste tijd een beetje met de taalmoeilijkheden. Zij rea geerden meestal meteen op de comman do's van de Engelse verzorgsters. Als het „Go on, go on" klonk, was dit voor de dieren alleszins duidelijk. Nu moeten zij de nieuwe bazen eerst leren verstaan. Maar de heer Van Biezen en zijn dochter ge loven dat de dieren gauw aan hun stem men zullen wennen. De pony's zullen het gehele jaar door buiten blijven lopen. Dierenbeschermers behoeven daarvan niet in paniek te raken want dc deskundigen hebben verzekerd dat de paardjes bij voorkeur niet in een stal moeten worden ondergebracht. Zelfs bij sneeuw blijven dc pony's, die altijd in de vrije natuur hebben gelopen en een grote weerstand hebben, op het weiland Misschien zullen de kinderen uit de om geving eerstdaags op de ruggen van de pony's kunnen rijden. Als dat zo is, komt er natuurlijk een pony-club. De twaalfja rige Ria zal vermoedelijk wel veel aan hang van vriendinnetjes krijgen, die al lemaal met de paardjes willen spelen. En vooral als er volgend jaar veulentjes ko men, zal het aan vertier op „Rusthof' niet ontbreken en zal de fokkerij wel met een schare bewonderaars worden om ringd. In antwoord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid mr. M. Vrolijk heeft de minister van Justitie ge zegd, dat uit het onderzoek naar de be handeling die een gedetineerde in het Huis van Bewaring aan de Wetering schans te Amsterdam had ondergaan na een ontsnappingspoging, is komen vast te staan, dat de behandeling van deze gede tineerde „uit beleidsoverwegingen verant woord" was. De minister zegt. dat hij meent, dat de genomen maatregelen een verantwoorde reactie zijn op de houding en de gedragin gen van de gedetineerde. Het visiteren en het vervolgens plaatsen in de isolatiecel, ten einde de verblijfscel te kunnen onder zoeken, waren geen disciplinaire maatre- glen, maar vloeiden voort uit veiligheids overwegingen. De aanvullende maatregelen, zoals het vastbinden van de gedetineerde op diens krib waren nodig omdat de houding van deze man de vrees wettigde dat de veilig heid van het personeel gevaar liep, dan wel dat hij pogingen zou doen tot zelf- mutilatie of zelfmoord. De minister zegt voorts, dat bij de commissie van toe zicht bij dit gesticht geen klachten zijn binnengekomen van de gedetineerde, diens raadsman of diens familie. Westelijke randweg Overveen De minister van Verkeer en Waterstaat is niet bereid bij te dragen in de kosten van de aanleg van een „lange kuip" in de binnenkort aan te leggen westelijke rand weg nabij dc Julianalaan te Overveen, al dus heeft hij in antwoord op een vraag van Gedeputeerde Stalen van Noordhol- land meegedeeld. Tijdens besprekingen tussen Gedeputeer de Staten en het gemeentebestuur van Bloemendaal is ter sprake gekomen de mogelijkheid een „kuip" te maken bij de Julianalaan in plaats van een viaduct, zo als het plan van de provincie is. Daarbij kwamen ook de hogere kosten (mogelijk enkele miljoenen guldens) ter sprake wel ke aan de aanleg van een „kuip" zijn ver bonden. Op verzoek van Bloemendaal hebben Gedeputeerde Staten zich destijds omtrent deze kwestie tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend. In het Stedelijk Museum te Amsterdam heeft de Duitse arts-hoogleraar-fotograaf Otto Steinert, „de vader der subjectieve fotografie", vrijdagavond een kleine ex positie van eigen werk en van foto's van zijn leerlingen geopend. In zijn openings toespraak tot de talrijke genodigden ver dedigde hij allereerst zijn fotografisch credo, dat, in het kort gezegd, hierop neer komt: Tot in de jaren twintig stond de fotografie zowel wat motiefkeuze als uit werking betreft, volledig onder invloed van de burgerlijke schilderkunst. Pas de vernieuwing die omstreeks 1925 ontstond door de Nieuwe Zakelijkheid, leidde de geboorte van de fotografie als autonome kunst in: voordien was zij alleen maar kunstsurrogaat, of op zijn best volkskunst. Bevrijd van het „romantisch" pictorialis- me, moesten de avant-gardefotografen toen ook nog zien los te komen uit het keurslijf van de objectieve weergave van hun motieven en zo kwamen zij tot de subjectieve fotografie: het herscheppen van de „absolute" werkelijkheid tot een nieuwe, subjectieve realiteit, waarin hun persoonlijke visie domineerde boven de natuurgetrouwheid. Bauhaus-leraar Mo- goly-Nagy was de herontdekker van dit subjectivisme, prof. Otto Steinert zou er de wegbereider van worden. Met vijf an dere avantgardisten (waaruit later de groep Fotoform zou voortkomen) experi menteerde hij met alle mogelijke hulp middelen en donkere kamertrucjes om de fotografische objectiviteit zo ver mogelijk te ontvluchten. Zijn eigen foto's waarvan er een der tigtal geëxposeeerd worden vormen een staalkaart van al die technische mogelijkheden; men vindt er negatief- drukken, combinatiedrukken, solarisatie- effecten en vele andere procédés in toege past met een raffinement dat bewonde ring afdwingt. Ook ae perspectivische overdrijving door het gebruik van extre me groothoek- en telelenzen is, in zijn handen, een dankbaar middel tot het be reiken van bijzondere, zeer persoonlijke fotografische effecten, maar dikwijls is het resultaat meer curieus dan boeiend: het frappeert door het „ongewone", maar weet bij de beschouwer vrijwel nooit emotionele weerklank te wekken. De oud ste foto's van Steinert, zoals zijn hierbij afgebeelde, bijna grafisch werkende „In dustrielandschap in het Saargebied" zijn de eerlijkste en de beste; zijn latere werk heeft ons daarentegen weinig nieuws te zeggen, vertoont soms zelfs, naar onze smaak, de kenmerken van een zekere ge maniëreerdheid. Veelzeggend in dit ver band is, dat zijn meeste leerlingen voor zover van hun werk geëxposeerd is zich inmiddels alweer ver van Steinerts sub jectivisme hebben afgewend en in plaats daarvan de zeer realistische Lifc-stijl van Cartier-Bresson, Capa en Margaret Bour- ke-White omhelsd hebben. Met dat al: toch een tentoonstelling die men gezien moet hebben. Zij duurt tot 14 december. H. Croesen Otto Steinert: „Saarlandschap" Advertentie A Zelfs bij een goed vast inkomen is het nog lang niet altijd gemakkelijk om voldoende geld opzij te leggen voor de onverwachte of onverwacht hoge uitgaven die in ieder huisgezin toch kunnen voorkomen. De Twentsche Bank biedt U de mogelijkheid om door een „Persoonlijke Lening" over contant geld te beschikken op het moment dat U het nodig hebt, in bedragen van f 500,- tot f 4.000,-. Daarbij geldt de unieke regeling dat bij over lijden nog niet afgeloste be dragen worden kwijtgescholden. Bij al onze kantoren zal men U gaarne in strikt vertrouwelijke sfeer alle inlichtingen verstrek ken over Persoonlijke Leningen. U kunt ook met onderstaande coupon gratis toezending van de P.L.-folder aanvragen. Aan: j De Twentsche Bank, afd. BK Spuistr. 138-150, Amsterdam Zendt mij gratis Uw P.L.-folder. Naam Adres Plaats 160 kantoren in Nederland (Van onze Haagse redacteur) „De ministers hebben de nadruk gelegd op de groeiende betekenis van de vraag stukken van onderwijs en cultuur in een wereld waarin de technische en maat schappelijke eisen een nieuw evenwicht in de vorming van de mens noodzakelijk maken. Het zoeken naar dit nieuwe evenwicht vergt de daadwerkelijke medewerking van de openbare mening en brengt een toegenomen verantwoordelijkheid van de minister belast met de zorg voor onderwijs en wetenschappen met zich. Binnen dit raam heeft de ministersconferentie het vraagstuk aangesneden van de onontbeerlijke samenhang van de studies en krachtsinspanningen op het gebied van het onderwijs door de verscheidene Europese en internationale organisaties waarvan de eigenlijke taak niet het onderwijs betreft. Deze studies en inspanningen kunnen slechts een goed resultaat opleveren en zich doeltreffend ontwikkelen met de medewerking van de verantwoordelijke overheden die op ministerieel niveau in elk land verant woordelijk zijn voor de onderwijsvraagstukken. De ministers zijn overeengekomen deze zaken met hun onderscheidene regeringen te bespreken en hierover op hun volgende bijeenkomst te beraadslagen". Dit zijn de belangrijkste passages uit het communiqué, dat vrijdagavond na af loop van de conferentie van de ministers van onderwijs van de landen van de West- europese unie, welke in het Haagse Vre despaleis werd gehouden, werd uitgege ven. Uit de openingsrede van minister Cals. van wie het initiatief tot deze confe rentie is uitgegaan, bleek immers maar al te duidelijk het onbehagen dat met na me bij de Nederlandse bewindsman heers te met betrekking tot de activiteiten van de Europese Economische Gemeenschap. Euratoom en andere supra-nationale in stellingen op het gebied van het onderwijs. Een en ander werd toegespitst op de voor genomen stichting van een Europese uni versiteit door Euratoom. Het Nederland se standpunt is. dat men een dergelijke in stelling beter van de nationale regeringen kan laten uitgaan en dat Euratoom zich dient te beperken tot stimuleren. Boven dien meent men met een kernfysische fa culteit te kunnen volstaan. Het communiqué van de ministerscon ferentie nu rept niet over de Europese uni versiteit, waaruit zou kunnen blijken dat op dit punt minder eenstemmigheid be stond dan over de algemene gedragslijn ten opzichte van internationale instellin gen. Daarbij moet men bedenken, dat het vraagstuk van de Europese Universiteit zeer gecompliceerd is en tal van details behelst, waarop men in het kader van deze bijeenkomst niet kon ingaan. In dit verband is het echter opmerke lijk, dat in het eommuniqué wel de stich ting wordt aanbevolen van een Europees raadgevend lichaam voor onderwas- vraagstukken binnen het kader van de Raad van Europa. Ook in de toelichting van minister Cals kwam een zekere voor keur voor de Raad van Europa, in plaats van de Europese gemeenschappen, tot uitdrukking. Op onze vraag of het niet merkwaardig is, dat de ministers van onderwijs van de Westeuropese unie zich gaan bezighouden met de Europese universiteit, terwijl uiteraard op Engeland na hun regerin gen door middel van de ministerraden van E.E.G. en Euratoom juist opdracht heb ben gegeven aan een interimcommissie onder voorzitterschap van de president van Euratoom, de Fransman Etienne Hirsch, om over dat vraagstuk voor het eind van het jaar rapport uit te brengen, antwoordde minister Cals. dat dit niet wil zeggen, dat de ministers deze kwestie niet supra-nationaal zouden willen bekijken. Het is echter zaak dat de ministers van on derwijs een standpunt kunnen innemen voordat straks hun ambtgenoten in de mi nisterraden van E.E.G. en Euratoom over het rapport over de Europese Universiteit beslissen. Minister Cals kreeg op dat punt de steun van de Franse vertegenwoordi ger S. Hessel minister André Boulloche was, evenals zijn Belgische en Luxem burgse collega's de heren Ch. Moureaux en Emile Schaus, al op weg naar huis die zei, dat de samenwerking tussen de in ternationale organisaties en de ministers van onderwijs niet zo nauw is als wense lijk moet worden geacht. „De ministers willen meer inspireren", zo zei de heer Hessel. De Engelse minister, Sir David Eccles, en de Duitse prof. dr. J. Tiburtius, hielden zich liever bij minder netelige passages van het communiqué, zoals over de uit breiding in aantal en kwaliteit van het we tenschappelijk en technisch personeel, de uitbreiding van de talenstudie die voor al Sir David na aan het hart bleek te lig gen de coördinatie van onderwijspro gramma's en de gelijkwaardigheid van titels en diploma's. De Engelsman betoog de voorts, dat het onderwijs in ontplooiing bij het militaire en het technische appa raat is achtergebleven en de Duitser pleitte voor de „zo breed mogelijke vor ming van de menselijke persoonlijkheid". De ministers hebben besloten tot verde re bijeenkomsten, zo mogelijk uitgebreid tot de andere landen van de Raad van Europa. De eerstvolgende bijeenkomst zal, op uitnodiging van de Italiaanse staatssecretaris Scaglia, in Italië worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13