Volgend jaar een nota over de defensiepolitiek 1961-1963 Wie Wat Waar I960 „HOLIDAYS" HET WEER G0GG0M0BIL J. J. v. K 0 0 T E N chalet! KAAS A Veie noodseinen bij storm op Noordzee Versterking der strijdkrachten voor NA VO-„schild" blijft geboden W%ÊÊt. GARAGE HOFMAN A. J. RottsveeTs Aanleg Rijksweg beoosten Haarlem een jaar later Vijf bladzijden vol cadeau-tips! Vingers in de pap &èe MORRIS fieforetioufinij! t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt President De Gaulle hervat zijn Tour de France Amerika zond deel van luchtmacht over oceaan Weekeinde zonder mist en nachtvorst Minder wind Poolse pers zwijgt over de uitwijzing van Rosenthal B.M.W. nog v.a. 3295.- Citroën v.«. 3987.- Automobielbedrijf Alle bemanningen echter veilig In de krant van heden: is nu eenmaal beter Het woord is aan 74e JAARGANG No 109 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 304e JAARGANG No 261 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 |j g jg 1 I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. uaHHBK S £9 I 8 1^^^ I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I f J f 1 I I P"1™ V 1 I f 1 f 1 f 1 I f 1 f 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 mum ut;* JÊa ««L JL ^feggnLi JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De bloembollenexporteur J. W. J. van Biezen is op de grens van Bennebroek en Heemstede een ponyfokkerij be gonnen. Nu lopen er al 56 pony's op het elf ha grote weiland van „Rusthof" aan de Binnenweg. De twaalfjarige dochter Ria vermaakt zich volop met de paardjes. En als zij uit school komt, klimt zij op de rug van een pony om een ritje te maken. (Men zie ook pag. 13) PARIJS (UPI) Van 18 tot 21 novem- er zal president De Gaulle een officieel bezoek brengen aan de Elzas. De reis be gint in Belfort en eindigt in Chateau de Rohan. In antwoord op de door de vaste kamer commissie voor defensie gestelde vraag wanneer de nota inzake de toekomstige personele en financiële defensie-inspan ning is te verwachten, deelt de minister van Defensie mede, dat deze nota, die een inzicht beoogt te geven over de de fensiepolitiek van het kabinet in 1961 1963, in de eerste helft van 1960 zal ver schijnen. Daarin zal ook worden opgeno men het standpunt van de regering over de verkorting van de diensttijd. Een versterking van de Europese „schild"-strijdkrachten der NAVO-lan- den tot tenminste het door de Atlantische Raad minimum aanvaarde peil is drin gend geboden. De minister is van mening, dat het voor de continentale Europese NAVO-landen en dus ook voor Nederland gevaarlijk is, om een te grote wissel te trekken op de afschrikwekkende werking van het „zwaard", gevormd door de stra tegische nucleaire wapens der beide An gelsaksische NAVO-partners. Een derge lijke eenzijdige georiënteerde defensie politiek zou de politieke handelingsvrij heid van de NAVO te zeer beperken. Dit leidt tot de conclusie, dat Nederland een voldoende grote bijdrage aan de Europe se „schild"-strijdkrachten moet blijven leveren. Nieuw-Guinea De minister deelt mede, dat voor de verdediging van Nieuw-Guinea in het be gin van dit jaar bijzondere maatregelen zijn getroffen, die ten laste komen van het marine-gedeelte der begroting. Het sta tioneren van bepaalde organieke onderde len van land- en luchtmacht voor eerste militaire oefening op Nederlands Nieuw- Guinea zal ten koste van de NAVO-bijdra- ge voor de verdediging van West-Europa gaan. In verband hiermede dienen beper kingen in acht te worden genomen. Ove rigens wordt opgemerkt dat er in feite thans reeds mobilisabele reserves aan wezig zijn bij het korps mariniers, die over tropenervaring beschikken. Onder het hoofdstuk waarin de algemene grondslagen van de Nederlandse defensie inspanning worden behandeld, merkt de minister op, dat de minimum grens van de verdedigingsmiddelen, waar beneden niet kan worden gegaan zonder het doel der gezamenlijke westerse verdediging in gevaar te brengen, nog niet is bereikt. Door de opbouw der strijdkrachten der Duitse Bondsrepubliek zal dit binnen af zienbare tijd wel het geval zijn. Achterstand Op de vraag of Nederland reeds aan de algemene minimale behoefte voldoet, kan in het algemeen worden geantwoord dat WASHINGTON (Reuter) Ongeveer honderd supersonische jachtvliegtuigen en bijbehorende transportoestellen zijn deze week in het geheim naar Frankrijk gevlo gen als onderdeel van een oefening om de paraatheid in geval van nood te beproe ven. zo is door de Amerikaanse lucht macht meegedeeld. (Van onze weerkundige medewerker Evenals maandag werd er ook vrijdag door een krachtige zuidenwind koude lucht in noordelijke richting over ons land ge vloerd, waarmee tevens de mist ver dween. Even na het middaguur stond het kwik in Den Helder en Leeuwarden nog op 2 graden, in Zeeland op 6 C. De Noordzee heeft in het begin van de week tijdens buien haar invloed nog even weer doen gelden. Boven het zeewater, dat een temperatuur van ongeveer 12 C. heeft, ontstonden flinke buien die met de noordwestelijke hoogtewind het kustge bied binnendreven. In drie dagen viel er in IJmuiden 45 mm. regen, in Den Helder 35, in Leeuwarden 28, in Rotterdam 22 mm., in Oost-Brabant slechts 10 mm. Het centrum van een diepe stormdepres- sie boven de Britse eilanden stuurt gelei delijk langs een omweg weer iets koudere en onstabiele lucht naar ons land, waar door de kans op buien blijft bestaan. Het voordeel van dit meer wisselvallige weer type is, dat er geen mist en geen nachtvorst is te verwachten. Het zeer sterke hogedrukgebied boven Noord-Rusland blijft echter met lichte tot matige vorst op de loer liggen. Het heeft zich tot boven Zweden en de Oostzee uitgebreid, maar verder komt het niet. Tijdens het weekeinde zal het in ons land minder koud zijn dan de afgelopen dagen. Vorst van betekenis is er momen teel alleen in Rusland. Koud is het ook in Schotland en IJsland, waar sneeuw is ge vallen. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog, maar in het oosten van het land kans op enige regen, tot matig of zwak afnemende wind. Koudere nacht en ochtend met slechts hier en daar mist. Overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag Volledige weerrapporten op pagina twee. er nog achterstand bestaat. Bij de uitvoe ring van het behoefteplan moet gerekend worden op een kostenstijging als gevolg van het technisch ingewikkelder worden van de oorlogsuitrusting, waardoor niet alleen de aanschaffingskosten maar ook de exploitatie-uitgaven stijgen. De invoe ring van geleide projectieleneenheden roept een extra personeelsbehoefte op van ongeveer 1800 man voor de luchtmacht. Ook de eisen van paraatheid, gesteld aan de vloot, leiden tot een extra personeels behoefte bij de marine van ongeveer 2000 man. Bij voorkeur zal men in beide ge vallen deze plaatsen moeten laten vervul len door bcroepspersoneel, althans door vrijwillig dienende militairen. Het zal, al dus de minister, van de omvang en de ernst van een eventuele agressie afhangen of het Westeuropese effectief groot genoeg is om de gebiedsaantasting met alleen conven tionele middelen te beperken en onge daan te maken. Is het daartoe niet in staat, dan zal de agressie met een strategisch tegenoffensief moeten worden beantwoord. Geen belastingaftrek voor dienstplichtigen De minister is geen voorstander van het plan ongeveer 55.000 dienstplichtigen na hun diensttijd compensatie te geven door belastingaftrek, of een defensie-be lasting in te voeren voor de ongeveer 30.000 dienstplichtigen, die niet onder de wapenen komen. Met de zienswijze van de Rekenkamer, dat voor het leger verschillende aankopen zijn gedaan, die kwalijk te motiveren zijn en dat door het niet tijdig ingebruiknemen van verschillend materieel het rijk een schade van 10 miljoen zou hebben gele den, is de minister het allerminst eens. Het betreft hiet in Engeland aangekochte trekkers voor Centuriontanks, die geschikt zijn voor het doel, waarvoor zij zijn aan gekocht Uit een door de minister gegeven op somming blijkt dat Nederland 4.9 percent van zijn nationaal inkomen in 1958 heeft besteed aan defensie-uitgaven. Amerika staat bovenaan met 11,5, Frankrijk 9,3, Engeland 8,2, Canada 6,5, Griekenland 5,9, Turkije 5, Italië 4.6, Portugal 4,5, Noorwegen 4, België 3,7, West-Duitsland 3,7, Denemarken 3,4 en Luxemburg 2,3. Over de „Honest John"-raketten wordt gezegd, dat deze zowel van conventionele als van atoomladingen kunnen worden voorzien. Atoomladingen worden pas aan Nederlandse eenheden overgedragen in dien toestemming is geggven tot daadwer kelijk gebruik van A-wapens. Legering in Duitsland Over de legering van een periodiek wis selende Nederlandse gevechtsgroep van beperkte samenstelling in Duitsland zijn onderhandelingen gaande. Het betrokken personeel zal circa 2V2 maand per jaar in West-Duitsland wor den gestationeerd. De extra kosten van deze legering zullen ongeveer f 14,5, mil joen per jaar bedragen. Onderwijzers Onder het hoofdstuk „werving" deelt de minister mee, dat het in het voornemen ligt een herziening van de Dienstplichtwet voor te bereiden. Het verlenen van meer vrijstellingen aan onderwijzers zou. aldus de minister, de belangen van de krijgs macht in ernstige mate schaden. Op de vraag of de minister werkelijk van mening is, dat het eerlang mogelijk zal zijn onderzeeboten met kernvoortstu wing voor overwegend Nederlandse reke ning te doen bouwen, antwoordt de be windsman in beginsel bevestigend. Het is hem evenwel niet mogelijk een bepaalde tijd te noemen. De onderzeedienst zal omstreeks 1 ja nuari 1961 van Rotterdam naar Den Hel der worden overgebracht, omdat de ge meente Rotterdam de bestaande facili teiten voor de onderreedienst niet langer beschikbaar kon stellen. Nationale reserve De sterkte van de Nationale Reserve bedraagt ongeveer 3500 man, voor een deel in voldoende mate geoefend. Dit noemt de minister niet bevredigend. Van de 90 ge formeerde pelotons Nationale Reserve zijn een 50-tal rp hun geoefendheid gecon troleerd. Deze geoefendheid was niet on bevredigend. Helaas konden enkele pe lotons wegens onvoldoende opkomst niet aan een onderzoek worden onderworpen. Wegens de geringe sterkte heeft de Natio nale Reserve slechts een beperkt nut, al dus de minister. WARSCHAU (UPI) Het feit, dat de correspondent van de New York Times, A. M. Rosenthal, uit Polen is uitgewezen, omdat „hij zich te veel had verdiept in de wijzigingen in de communistische par tij en in de Poolse economische situatie", is niet in de Poolse dagbladen gepubli ceerd. Andere westelijke correspondenten vre zen dat de uitwijzing ten gevolge zal heb ben dat het ook nu voor hun moeilijker zal worden nieuws uit Poolse bronnen te putten. l: is thans verschenen. Zie voor nadere bijzonder heden de aankondiging op pagina 8 Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u. ZUIWEG 63 - TïlEfOON.15141 (2 IIJNEN) Advertentie OFF DEALER Rijksstraatweg 3 - Bennebroek - Tel. 802 Advertentie Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord, Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphins Volkswagen en 9 pers. V.W. bus. Alle wagens zijn all-risks verzekerd Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 Advertentie Vraagt demonstratie. Ook voor prima service Houtplein 18-20 - Tel. 12000-16615 - Haartem Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel.57.500-57.501 Advertentie k Zwitserse uitstekend houdbaar. W Is ilteen echt met het merk CHALET! DEN HAAG (ANP-Reuter-AFP) Ver scheidene schepen hebben vrijdag ten ge volge van het zware weer op zee met mo- lijkheden te kampen gehad Een krachtige storm bracht hagel en sneeuw in vele de len van West-Europa en ook op de Middel landse Zee en op het Italiaanse vasteland spookte het. De storm is bij de Britse kust tot snelheden van 150 km per uur aange wakkerd en ook langs de Nederlandse kust was zij zeer hevig. Het K.N.M.I. verwacht te vannacht echter, dat de wind iets zou ruimen en in kracht zou afnemen. In het kanaal kampte de Griekse vracht boot Evros (7224 ton) met een gebroken roer nabij Beach Head met de zware storm, die haar naar de kust dreef. De red dingsboot van Eastbourne gaf een poging om de Evros te bereiken op en keerde naar Eastbourne terug. Later meldde de Evros dat het noodverkeer was opgeheven. De Franse sleepboot „Jean Bart" staat haar terzijde. In de Ie'se zee vroeg vrijdagmiddag het Nederlandse ms „Ador" (288 ton) om sleep boothulp toen het zich op vijf mijl uit de Engelse kust nabij Sharp Nose bevond. De Engelse sleepboot „Marinia" voer ter as sistentie uit. De Marina heeft het Neder landse kustvaartuig op sleeptouw geno men, en koers gezet naar Milford Haven. De Ador had een defectp stuurinrichting. De Poolse trawler „Sova" kreeg op de visserijgronden op 60 mijl ten noordwes ten van IJmuiden machineschade, waar voor de sleepboten Titan en Holland ter assistentie uitvoeren. Ook het hospitaal kerkschip „De Hoop" bood hulp aan. De Ti tan zou tenslotte de trawler naar IJmuiden proberen te slepen. Maar inmiddels werd de machineschade hersteld en de Titan hoefde het schip slechts te begeleiden op weg naar IJmuiden, waar de Sova in de loop van de dag binnenliep. Een ander Pools schip, de „Gliwice" (1446 ton), onderweg van Engeland naar Polen, dreigde op Cornwalls rotsige kust te slaan en vroeg sleepboothulp. De Britse sleepboot „Turmoil" ging op weg van Cobh in Zuid-Ierland naar het in nood verkerende Poolse schip Gliwice. De „Turmoil" is de sleepboot, die in januari Pag- Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel 3 Taal-laria 3 Stamoorlog3 Amsterdams Allerlei4 Films 5 Uit stad en omgeving5, 13, 23 Op en om het Binnenhof6 Effecten- en Geldmarkt6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Agenda van Haarlem 7 Sport 9 Filatelie 11 Puzzel11 Kunst 11 Erbij 15 tot 21 Kerkdiensten 23 Medische verzorging 23 Beurs 23 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER-EN-TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ". '52 kapitein Kurt Carlson van zijn zinken de „Flying Enterprise" haalde. De Gliwi ce had toen al bijstand van een vliegtuig, dat de positie van het schip in de gaten hield. Het Britse vrachtschip „Lough Fisher" is vrijdag bij de zuidelijke punt van het Zweese eiland Oeland aan de grond gelo pen. Een Zweedse reddingsboot nam tien van de vijftien bemanningsleden aan boord. De anderen bleven aan boord in af wachting van een bergingsvaartuig. QUIMPER (AFP) De Bretonse traw ler „Menez Saint Yan", die naar men vreesde vrijdag in een zware storm bij de Britse zuidwestkust was vergaan, is bij Saint-yves (Cornwall) teruggevonden, zo is zaterdagochtend te Quimper vernomen. De Franse trawler „Menizsantyann" meldde motorpech en vroeg onmiddellij ke hulp. Haar positie was twee mijl ten westen van Saint Yves. Naar wij vernemen zal Rijkswaterstaat dit jaar niet meer kunnen beginnen met de aanleg van Rijksweg 6 beoosten Haar lem van de Velsertunnel naar de Schip- holweg ter hoogte van Vijfhuizen. De omstandigheid, dat Gedeputeerde Staten van Noordholland de gevraagde ontheffing van de bodemverlagingsveror- dening zullen verlenen Rijkswaterstaat is daarvan overigens nog onkundig kan daarin geen verandering meer brengen. De door de bezwaren van Provinciale Staten tegen de voor de aanleg noodzake lijke zandwinning bij de Cruquius ontsta ne vertraging heeft er toe geleid, dat de beschikbare kredieten dit jaar voor ande re urgente werken zijn gebruikt. Uiter aard vergt ook de voorbereiding van zand winning zoveel tijd, dat men ook daardoor pas in 1960 kan beginnen. Voor dit werk is een post op de rijksbegroting voor 1960 uit getrokken. Een en ander heeft de tot standkoming van Rijksweg 6 met onge veer een jaar vertraagd. Advertentie Worstelt a ook met het Sinterklaasprobleem: wat zal ik geven Libelle van de volgende week schaft raad. Tientallen leuke ideetjes voor geschenken voor „hem", voor „haar", voor oma en voor de teen ager. 5 pagina's vol met fo to's en met de prijzen erbij. Ook de Sint is er van over tuigd: Anonymus: De fouten die ge bij uw geliefde ont dekt, hebben haar belet een betere man te krijgen. Men maakt zich in Haarlem ernstig be zorgd over de industriële uitbreidingsplan nen van Amsterdam; dat is deze week overduidelijk gebleken uit de eenstemmig heid waarmee de gemeenteraad heeft ge reageerd op de recente nota van B. en W. over dit onderwerp. Een soortgelijke be zorgdheid is ook in de gemeente Velsen al tot uiting gekomen toen de Amsterdam se plannen bekend waren geworden en naar aanleiding van vragen uit de raad is bij B. en W. van Velsen sinds geruime tijd eveneens een nota hierover in voor bereiding. De industriële uitbreidingsplannen, waar over het bij dit alles gaat, zijn tot dusver alleen belichaamd in een „prognose" van de hoofdstedelijke Dienst van Havens en Handelsinrichtingen. Nu kan men een prognose een prognose noemen, en daar mee te kennen geven dat men niets an ders bedoelt dan een blik in de toekomst te werpen, waarbij men dan dingen ont waart welke in die toekomst tot stand zijn gekomen; hoe die totstandkoming is ge schied, hoeft daarbij niet ter discussie te komen, en dus evenmin de vraag of de opstellers van de prognose in die totstand koming ook maar in 't minst de hand heb ben gehad. Maar ondanks deze mooie theorie mag men er in de praktijk toch wel van uit gaan dat de Amsterdamse prognose, zelfs al houdt zij geen geheim plan in, duide lijk laat zien in welke richting de Amster damse bestuurderen zich de industriële uit breiding van de hoofdstad in de volgende decennia dénken niet alleen, maar ook in welke richting zij die willen stuwen. En daarom is het volkomen begrijpelijk, dat men in Haarlem en Velsen door de pu- blikatie van de „ideeën", die in Amster dam in dit opzicht blijken te leven, onge rust is geworden. Zoals men weet komen die ideeën neer op het scheppen van een enorm haven- en industriegebied, zich van Amsterdam in westelijke richting uitstrekkend tot vlak bij Velsen, de Velser tunnel, Spaarndam en de geprojecteerde randweg ten oosten van Haarlem. Het recreatiegebied Mooie Nel zal in de meest letterlijke zin onder de rodk van de te stichten industrieën en onder de „geur" van olieraffinaderijen ko men te liggen en daardoor veel, zo niet alles, van zijn aantrekkelijkheid verlie zen. Ten zuiden van de Mooie Nel zal tus sen de bebouwing van Haarlem en het Amsterdamse industrieterrein ternauwer nood plaats overblijven voor enkele ma gere grassprietjes. En de beroepsbevolking op genoemd terrein (met de gezinnen mee 250.000 tot 500 000 personen) zal de ge meenten Haarlem en Velsen wellicht in veel sterkere mate dan Amsterdam zelf onder ontzaglijke druk stellen voor het scheppen van de nodige woonruimte. Het merkwaardige bij dit alles is, dat de Amsterdamse ideeën, die in de hoofd stad worden verdedigd onder het motto van het nationale belang, op vele punten in strijd zijn met de betrokken streekplan nen, hoewel die toch ook zijn opgesteld vanuit een oogpunt van nationaal belang. Nu zijn er ongetwijfeld vele nationale be langen en deze moeten natuurlijk zorgvul dig tegen elkaar worden afgewogen op pun ten waar ze met elkaar in strijd zijn; en men hoeft geenszins boosaardige bedoe lingen te hebben als men hierbij de vraag stelt, bij wie dat tegen-elkaar-afwegen van de nationale belangen in de beste handen zou zijn: bij een gemeentebestuur (al is het dat van de hoofdstad) of bij de lands regering? Voor Amsterdam is het ontegenzeglijk van zeer groot belang, zich in westelijke richting op bijkans onbeperkte schaal te kunnen uitbreiden. Maar het is evenzeer een feit, dat zulk een ver-gaande uitbrei ding ernstige gevaren inhoudt voor een evenwichtige verdere ontwikkeling van Haarlem en Velsen. Bovendien worden er, doordat de hoofdstedelijke wensdroom de bestaande streekplannen op losse schroe ven zet, voor die gemeenten allerlei nieu we problemen geschapen. Het verdient danook alle waardering, dat de bestuurs colleges van Haarlem en Velsen zich tij dig intensief met de prognose van de Amsterdamse Havens en Handelsinrich tingen zijn gaan bezighouden. In Haarlem heeft dit nu reeds tot een verheugende mate van steun van de raad aan B. en W. geleid, en men mag hopen dat hetzelfde in Velsen binnen afzienbare tijd het ge val zal zijn. (Voor vervolg zie pag. 3) Advertentie BARTEHÓST HAARLEM TEL 13439. lUDSfSTRAAT (SU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM I£UftJS96 SUèDE DAMESTASJES IN KLEUREN

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1