Westduitse begroting boven 40 miljard mark SANA- TOGEN Panda en de meesterkok Wereldnieuws Meer zon, minder wind N a j aar sef f iciency- dagen1959 2 Minister Etzel aan de rand van het begrotingstekort Introductie Royal McBee Ecuador geeft opdracht aan Blankevoort Telefoonklappers Argentinië vraagt West- Europa om krediet Succes in Duitsland Nijverdal-ten Cate goed van orders voorzien v.a. f 74.50 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Trekking premielening Amsterdam 1959 Russische handel met ontwikkelingslanden Eurofinas heeft goede kansen in Nederland Lusteloos? Wm.H.Müller wil Chili- project verkopen BRITSE UITVOER OP RECORDHOOGTE nref*/ aan ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Voor het eerst ln de geschiedenis van de Bondsrepubliek zal het volgend jaar de be groting een eindcijfer tonen, dat boven de 40 miljard mark ligt. Zoals minister van Financiën Etzel het op een persconferen tie te Bonn meedeelde: „Met deze begro ting willen wij een consolideringspolitiek voeren en wij zullen er tot aan de rand van het deficit mee gaan." Men mag ge rust zeggen, dat Etzel met de begroting 1960 zal moeten balanceren op de rand van het begrotingstekort De nieuwe begroting kende oorspronke lijk een uitgave-totaal van 43,1 miljard mark tegenover 1959 39,8 miljard mark. Etzel is evenwel van plan het rode potlood (dat wil zeggen een vermindering van al le begrotingsposten met zes percent) ste vig te hanteren, waardoor hij tot een to taal aan financiële behoeften komt van 41.893 miljard mark. hetgeen toch nog al tijd boven de 40 miljard mark is en onge veer 2,1 miljard mark boven het uitgaven- peil van de begroting-1959. Deze stijging van 2,1 miljard mark wordt veroorzaakt door drie begrotingsposten, die het leeu- wedeel van de uitgaven uitmaken en die in hun extra uitgaven ten opzichte van 1959 3.5 miljard mark aanwizen. Het zijn de posten voor sociale zaken, de defensie en het verkeer. Tegenover deze uitgaven staan inkom sten: Belastingen 33,9 miljard (dat is twee miljard meer dan in 1959) en andere in komsten 5 miljard. Etzel wil op de kapi taalmarkt met leningen een bedrag van drie miljard mark verkrijgen, waarmee het totaal aan inkomsten op 41,9 miljard mark wordt gebracht. Vergelijkt men de ze reuze-begroting, wat het eindcijfer van uitgaven en inkomsten aangaat, met voor gaande jaren dan springt in het oog op welke enorme hoogte men thans staat. In 1950 was het totaal 12,6 miljard mark: in 1952 21,9 miljard; in 1954 28,2 miljard; in 1956, 33,3 miljard; in 1958 39,8 miljard. Overigens zijn de uitgangspunten van deze begroting over het algemeen geno men bijzonder gunstig. De conjunctuur al dus minister Etzel ontwikkelt zich op een wijze zoals men in het begin van dit jaar nauwelijks voor mogelijk achtte. De werk loosheid is onder de 200.000 gekomen. Het Advertentie Van dinsdag 24 november af zullen ter beurze van Amsterdam worden verhan deld certificaten aan toonder in de Royal McBee Corporation. De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de slot- notering te New York op 23 november. Op 11 november was de notering aldaar 20 dollar per aandeel, overeenkomende met een Amsterdamse koers van 2144 dollar of f 826,50 per certificaat van 10 gewone aan delen met een nominale waarde van 1 dol lar, aldus wordt meegedeeld door Gleich- man en Van Heemstra en de Amsterdamse Bank. De Royal McBee ontstond in 1954 door de fusie van de Royal Typewriter Co en The Mcbee Company. De schrijfmachine is van aanvang af het voornaamste produkt van Royal McBee geweest. De maatschap pij is, volgens het prospectus, de grootste producente van schrijfmachines ter we reld. Voorts maakt zij gespecialiseerde kantoormachines, archiefsystemen enz. Het jongste bedrijfsonderdeel bestrijkt het gebied van de elektronische apparatuur. In Nederland bestaat de Royal McBee Neder land n.v. te Leiden. Deze neemt in de orga nisatie een uiterst belangrijke plaats in. Midden 1960 hoopt men in Leiden een tweede fabriek in bedrijf te stellen. Na deze uitbreiding zal het aantal werknemers in Nederland circa 1700 bedragen. „Daar mee is zij de grootste Amerikaanse werk gever in Nederland". Dredge and Reclaim Ltd. te Londen, een dochteronderneming van de Aanne- mings Maatschappij D. Blankevoort en Zoon n.v. te Bloemendaal, heeft tezamen met haar partners Costain Ltd. te London een omvangrijke opdracht verkregen voor de uitvoering van baggerwerken in Ecua dor. Deze baggerwerken vormen een on derdeel van de bouw van een nieuw zee havencomplex bij Guayaquil, de belang rijkste havenstad van Ecuador. Deze ha- venaanleg is door de Ecuadoriaanse over heid opgedragen aan Compania Raymond s.a., een dochtermij. van een groot Ame rikaans aannemingsbedrijf, die zelf de ka demuren, opslagloodsen en schutsluis en andere kunstwerken zal uitvoeren. De baggerwerken zijn door de Compa nia Raymond s.a. opgedragen aan boven genoemde combinatie. Er zal meer dan 11 miljoen m3 grond verzet moeten wor den door de in Nederland gebouwde cut terzuiger „Barbados", die juist gereed ge komen is met de eveneens door de com binatie Dredge and Reclaim-Costain uitge voerde havenwerken te Bridgetown op Barbados. Deze cutterzuiger is thans on derweg van West-Indië naar Ecuador en wordt daarbij via het Panamakanaal ge sleept door de sleepboot „Friesland" van Wijsmuller te IJmuiden. Een gedeelte van het Nederlands personeel 'oor de uitvoe ring der werken te Guayaquil heeft zich reeds aldaar gevestigd. De havenwerken zullen midden 1962 gereed moeten ko men. aantal nog open plaatsen steeg evenwel tot 350.000 en het aantal werkende Duit sers tot boven de 20 miljoen man. Niets, maar dan ook niets, aldus Etzel, duidt er thans op dat de conjunctuur op korte ter mijn in kracht zal afnemen. Een doorn in het oog van Etzel is de bepaald niet florissante positie van de ka pitaalmarkt. Dit najaar plaatste hij een bedrag van 300 miljoen mark en in het voorjaar zal hij terugkomen met 500 mil joen mark. Maar de bouwnijverheid stelde dergelijke hoge eisen aan de kapitaal markt dat de staat zijn behoefte in 1959 niet eens heeft kunnen dekken. Etzel ge looft nu dat de toestand op de kapitaal markt verbeterd is en dat hij in 1960 een bedrag van drie miljard mark zou kun nen plaatsen. Zijlstraat 90 Haarlem Tel, 11161 Uitgebreid assortiment Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Economische Zaken heeft in Bonn medegedeeld dat een aantal Westduitse banken in beginsel is over eengekomen deel te nemen aan een inter nationaal schema voor kredietverlening op korte termijn aan Argentinië. De me dedeling werd gedaan na besprekingen tussen de ministers van Economische Za ken der beide landen, prof. Erhard en Aisogaray, in Bonn. Volgens welingelich te kringen zal West-Duitsland kredieten verstrekken voor een bedrag dat ligt tus sen de 40 miljoen en 80 miljoen mark. Minister Aisogaray zei later op een persconferentie dat de kredieten worden verleend om Argentinië te helpen bij het bespoedigen van de liberalisatie van de buitenlandse handel van het land en bij het verhogen van de Argentijnse invoer. De Argentijnse missie, die in Zwitser land met regeringsfunctionarissen en par ticulieren onderhandeld heeft over kre dietverlening aan de Argentijnse regering, zal naar Rome vertrekken. Vandaar reist de delegatie naar Londen, en achtereen volgens naar Brussel, Amsterdam en Pa rijs, vanwaar op 21 november de terugreis naar Argentinië wordt gemaakt. Een woordvoerder van de delegatie, waar in onder anderen de minister van Finan ciën, Mendez Delfino, en de economische deskundige dr. Roberto Alemann zijn op genomen, heeft meegedeeld dat de Argen tijnse poging om in Europa kredieten aan te trekken om zeer grote bedragen gaat. Hij noemde geen cijfers, doch in de Zwit serse bankierswereld is sprake van een totaalwaarde van 100 miljoen dollar, in onderdelen in verschillende landen te vragen. Volgens dezelfde zegslieden zou de Argentijnse delegatie ernaar hebben gestreefd in Zwitserland 10 miljoen dollar aan kredieten vast te leggen, en zouden de Zwitserse bankiers niet verder willen gaan dan totaal 7 miljoen dollar. In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de Konink lijke Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate n.v. werd tot commissaris benoemd pro fessor dr. H. J. Witteveen te Rotterdam. Over de gang van zaken in 1959 verklaar de de directie, dat het eerste kwartaal wel iswaar nog in het teken van de algemene recessie stond, doch dat de resultaten van de eerste 40 weken bevredigend zijn ge weest. Buiten de landsgrenzen winnen de markten in Europa aan belangrijkheid. De stand van de orderportefeuille is beter dan tegen het eind van 1958. In de laatste maanden is volledige sa menwerking verkregen met de n.v. tot Exploitatie van H. Hedeman jr.'s Fabrie ken te Almelo en met de Koninklijke Weef- goederenfabriek C. T. Stork en Co. n.v. te Hengelo. Ook met de n.v. Textielfabriek Holland te Enschede kon een nauw con tact worden bewerkstelligd. De directie is thans bezig het samengaan met deze drie textielbedrijven te consolideren. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden wordt verwacht, dat 1959 een gunstig jaar zal blijken te zijn. Advertentie Dif Is één manier om In slaap te komen. Maar eenvoudiger en veel aangenamer is: ga slapen op een EPEDA matrat. Wageman# van Tuinen NV, fabrikante van Artifort meubelen an Epeda matrassan Voor het najaarscongres van het Neder lands Instituut voor Efficiency (NIVE) op 25 en 26 november te Utrecht staan zes bijeenkomsten op het programma. Op de openingsdag in de Stadsschouwburg in het bijzonder bestemd voor bedrijfsdirec teuren en hoofden van instellingen wordt één algemeen onderwerp: „het organisa tieonderzoek" aan de orde gesteld. Hier voor is een preadvies van de organisatie deskundigen mr. H. Luijk en drs. P. Ver burg verschenen. Aan de manifestaties op de tweede Ef- ficiencydag (26 november) werken be halve enige NIVE-organisaties als het Bu reau Bevordering Marktonderzoek, de Werkgroep Typebeperking, de Nederland se Vereniging voor Inkoop-Efficiency en het Nederlands Verpakkingscentrum me de: het Instituut voor Industriële Vormge ving en de Nijverheidsorganisatie T.N.O. De thema's, die in parallelbijeenkomsten worden behandeld, zijn: „Industriële Vormgeving" (Stadsschouwburg; 's mor gens), „Predetermined Motion Time Systems een methode van arbeidsana lyse" (Gebouw K W; 's morgens), „De Efficiency van het speurwerk" (Tivoli; 's morgens), „Marktonderzoek voor de verpakking" (Stadsschouwburg; 's mid dags) en „Voorraadbeheersing en inkoop- beleid" (Gebouw K W; 's middags). Er worden meer dan 3000 bezoekers ver wacht Advertentie J.H. van d«n BokK A Co.-Poitbu» 8054-Amutrdim Kunst-industriediamant Het research-laboratorium van de General Elec tric Company heeft voor het eerst mededelingen verstrekt over haar produktieproces voor indu striediamant. Het gaat hier om de eerste kunst matige diamanten, die op een zekere commerciële schaal worden geproduceerd: de diamanten wor den sedert oktober 1957 verkocht voor industriële doeleinden. Volgens de verklaring is daarbij, on verwacht, gebleken dat deze diamant voor diver se aanwendingen beter geschikt is dan natuur lijke diamant. Staalstaking Het politieke bureau van het Amerikaanse vak verbond van staaiarbeiders heeft met algemene stemmen besloten de staking na de „afkoelings periode" te hervatten wanneer geen „eerlijke en eervolle" overeenkomst met de werkgevers is bereikt. Tunesië voorlopig lid van G.A.T.T. Tunesië heeft een uitnodiging aanvaard om als voorlopig lid toe te treden tot de G.A.T.T. Aldus is door een woordvoerder van de G.A.T.T.-con ferentie in Tokio medegedeeld. Hagemeijer en Co. Nagenoeg alle houders van claims hebben ge bruik gemaakt voor de inschrijving op nominaal 1.5 miljoen gewone aandelen Hagemeij Handelmaatschappij n.v. agemeijer en Co.s De derde trekking is gehouden van de 2-'/t percent Premielening Amsterdam 1959. Uitgeloot werden 120 obligaties, waarbij de premie van 100.000 viel op serie 4438 nummer 5, die van 50.000 op serie 6385 nummer 2, die van 20.000 op serie 10458 nummer 5, die van 10.000 op serie 4438 nummer 9 en die van ƒ5.000 op serie 4150 nummer 10. De volgende 5 obli gaties werden uitgeloot met een premie van 1.000 elk: serie 1676 nummer 8 en nummer 10, serie 12525 nummer 7, serie 16543 nummer 2 en serie 10458 nummer 6. Voorts zagen de bezitters van de volgende 5 obligaties zich een premie van 500.- toe vallen: serie 4438 nummer 2 en nummer 4, serie 4282 nummer 8, serie 2738 nummer 8 en serie 16543 nummer 6. Tenslotte werden 105 niet hierboven genoemde nummers uitgeloot met f 125.- elk. In een toespraak tot de American Ma nagement Association heeft de waarne mend onderminister voor Internationale Aangelegenheden bij het Amerikaanse De partement van Handel, Bradley Fisk ge zegd dat de economische expansie van de Sovjet-Unie tot dusver geen ernstige scha de heeft berokkend aan de Amerikaanse internationale handel doch dat deze „aan houdend bedreigd" wordt Fisk wees erop dat de communistische landen sedert 1954 handelsovereenkomsten hebben gesloten met achttien economisch minder ontwikkelde of sinds kort onafhan kelijk geworden niet-communistische lan den. Bij deze overeenkomsten heeft de Sovjet-Unie aan Kredieten op middellange of lange termijn in totaal een bedrag van 2,4 miljard dollar beschikbaar gesteld. Hiervan bestond een bedrag van ongeveer 782 miljoen dollar uit kredieten aan de landen van het Midden-Oosten voor de aankoop van wapens in communistische landen. Het belangrijkste resultaat van het Sov jet-Russische handelsoffensief is volgens Fisk geweest, dat de Russen in staat zijn gesteld grote aantallen Russische deskun digen naar de betrokken landen te sturen. The Economist De Economist van deze week bevat een artikel over de oprichting van een asso ciatie van Europese financieringsinstellin gen met leden in Engeland, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Zweden, Zwitser land, België en Nederland. Voor deze nieu we organisatie, genaamd „Eurofinas" zijn statuten opgesteld; er moet echter nog veel worden geregeld, onder andere de kwestie van de stemrechten. Volgens de Economist is als resultaat van de oprichtingsvergadering der Eurofinas de Engelse maatschappij United Dominions Trust gekomen tot een regeling met de Kundenkreditbank te Düsseldorf, waaron der huurkoopkredieten voor in Duitsland verkochte Britse goederen en omgekeerd worden aangeboden. In het artikel wordt verder gesproken over de mogelijkheid, dat grote Engelse financieringsinstellingen huurkoopkre dieten aanbieden in een Europees land. waar deze vorm van krediet nog onder ontwikkeld is. Het blad noemt in dit ver band Nederland, waar het totale afbeta lingskrediet niet meer dan een percent van het nationale inkomen bedraagt. Advertentie 43. Terwijl de inboorlingen naar het eiland roeiden, schudde het opperhoofd Maitre Moutarde's hand op bijzonder hartelijke wijze. Wij veel blij jou te heb ben in ons midden, o kloeke vreemdeling," sprak hij. „Wij veel houden van de kloeke vreemdelingen." „O.eh.dank u. dank u.stamelde de kok verward. Hij schaamde zich een beetje, omdat hij de ze gastvrije lieden in het begin zo verkeerd had beoordeeld. Het opperhoofd bekeek de kok met openhartige bewondering en ver volgde: „Jij zien uit zo knap, zo smaak vol; ik denken, jij maken heerlijke maal tijd." Dit bracht Maitre Moutarde de tranen in de ogen Inderdaad," zei hij buigend, „ik ben een zeer bekwame kok." En tot Panda fluisterde hij „Kleine knaap is het niet roerend, hoe dit onbedorven na tuurvolk onmiddellijk mijne talenten op de juiste waarde schat?" „Eh.ja.zei Panda „U schijnt nog al in de smaak te vallen." „Zeker.Veel in de smaak val len!" stemde het opperhoofd in. „Wij eerst zo bang, dat boze haaien jullie opeten. Dat zou hebben geweest veel zonde. Wij.wij zelf willen jullie opeten!" „O-ons o-op- eten.schreeuwde Maitre Moutarde. „M-maar d-dat is v-vreselijk! D-dat gaat toch n-niet!" „Dat gaan heel goed," stel de de hoofdman hem gerust. „Ik hebben uitstekende kok." In verband met geruchten, die de ronde doen omtrent verkoop van het Algarrobo- bezit, deelt de directie van VVm. H. Miiller en co mede, dat er inderdaad onderhande lingen over deze verkoop gaande zijn, die, naar verwacht wordt, en onvoorziene om standigheden voorbehouden, binnen af zienbare tijd zullen worden afgesloten. Uiteraard kunnen in dit stadium geen ver dere mededelingen worden gedaan, aldus de directie. In het op 6 juni gepubliceerde verslag over 1958 werd ten aanzien van de en Chili gelegen Algarrobe ertsconcessies mede gedeeld dat de vereiste wettelijke vergun ning tot uitvoering van de in 1957 gesloten overeenkomst nog niet was verleend. De oorzaak van deze vertraging was gelegen in presidentsverkiezingen, waardoor de demissionaire regering geen beslissing wilde nemen. Na de benoeming van de nieuwe president zijn de onderhandelin gen hervat. In het verslag werd het ver trouwen uitgesproken dat de nieuwe rege ring de vereiste vergunningen zal ver strekken, aangezien de ontginning van de Algarrobe mijnen op de basis van de inge diende voorstellen niet alleen in het belang der vennootschap, maar evenzeer in het belang van de Chileense economie kan worden geacht. Intussen was reeds veel voorbereidend technisch werk verricht. De aanvankelijk voorziene wijze van over dracht en financiering van dit project zou, volgens het verslag, op bepaalde punten wijzigingen moeten ondergaan. Hierover waren toen de onderhandelingen nog gaan de. Deze mijnbouwbelangen staan op de balans vrijwel pro memorie te boek. (Van onze correspondent in Londen) De waarde van de Britse export heeft in oktober een record van 306 miljoen pond sterling bereikt Het is de eerste maal dat een bedrag van 300 miljoen pond werd overtroffen. Het vorige record bedroeg 299.200.000 pond, dat in mei van dit jaar werd bereikt. De bloei in de automobiel- ïndustrté "Speelde "W dit 'éxportsuccés ëen grote rol. Bovendien werd de binnenlandse afzet sterk bevorderd door het afbeta lingssysteem niet door de export aange tast. De invoer steeg met 30 miljoen pond tot 360.200.000 pond, eveneens een record, maar de importstijging was geringer dan de toename van de export, zodat het nade lig saldo van de handelsbalans terugliep van 72 tot 39 miljoen pond sterling. Advertentie Tegenspraak. Het Oostduitse communis tische partijblad „Neues Deutschland" heeft het bericht ontkend, dat zestig havenarbeiders in Rostock onlangs een dag gestaakt zouden hebben. Volgens het informatiebureau West, een particuliere inlichtingendienst in Wcst-Berlijn, be reikten de arbeiders met hun staking dat een loonsverlaging van 38 tot 20 mark per dag niet doorging. Vloedgolf. De Russische filosoof Konstan- tinov, hoofdredacteur van het Moskouse tijdschrift Communist verwacht dat er in 1965 het laatste jaar van het zeven jarenplan een „vloedgolf" van wis kundigen, natuurkundigen, scheikun digen en technici in de Sovjet-Unie zal overstromen. De communistische partij van de Sovjet-Unie. die erkend heeft dat de toekomst bepaald zal worden door de vooruitgang van de exacte weten schappen, zal een geweldige poging doen om de opleiding van de studenten in deze wetenschappen in de best mogelijk omstandigheden te garanderen, aldus Konstantinov. Vrijheid. In Moskou is het eerste journa listencongres in de Sovjet-Unie begonnen waaraan zevenhonderd journalisten en partij- en regeringsfunctionarissen deelnemen. Bij de opening waren pre mier Kroesjtsjev, president Vorosjilov, vice-premier Mikojan en andere voor aanstaande leiders aanwezig. De Prav- da, het officiële partijblad, heeft ver klaard dat de „vrijheid van Russische journalisten onbelemmerd is en dat zij een veel grotere vrijheid genieten dan hun collega's in burgerlijke landen". Invitatie. Het hoofd van de politie in Rio de Janeiro, kolonel Crisanto Figueredo en het hoofd van de politieke afdeling, kolonel Luis France, hebben alle leden van de vroegere communistische partij „uitgenodigd" zich bij de politie te mel den. De „uitnodiging" houdt waarschijn lijk verband met het onderzoek naar bomaanslagen. Staking. In Japan zijn 160.000 mijnwerkers vrijdag voor 24 uur in staking gegaan uit protest tegen ontslagen in de Mitsoei- mijnen. Dinsdag wordt opnieuw een sta king van 24 uur gehouden. Brand. In het Engelse plaatsje Ware zijn gisteravond vijf kinderen van twee tot tien jaar bij een brand om het leven ge komen. De ouders zaten op de beneden verdieping naar televisie te kijken en be merkten pas dat de bovenverdieping waar de kinderen sliepen in brand stond toen de buren hen kwamen waar schuwen. De moeder is met ernstige brandwonden in het ziekenhuis opgeno men. De vader heeft een shock. Open. De Zuidafrikaanse progressieve par tij. enige tijd geleden gevormd door een aantal leden van de Verenigde partij die het niet langer met de politiek van deze partij eens waren, heeft op een congres in Johannesburg besloten dat iedereen, die ouder dan 18 jaar is en die in Zuid- Afrika gevestigd is en de principes van de partij onderschrijft, in aanmerking komt voor het lidmaatschap van de pro gressieve partij. Dit betekent dat ook niet-blanken tot de partij kunnen toetre den. Overhaast. Een nieuwe flat van vijf ver diepingen in Bari, aan de zuidpunt van Italië, moest gisteravond overhaast wor den ontruimd wegens instortingsgevaar. Enkele bewoners voelden gisteren een lichte trilling en waarschuwden de auto riteiten. Deskundigen kwamen tot de slotsom dat het gebouw op instorten stond en adviseerden de 64 bewoners zo snel mogelijk het huis te verlaten. De flat werd drie jaar geleden gebouwd. Vergiftiging. Na een massale vergiftiging heeft de Marokkaanse regering de ver koop van alle soorten consumptieoliën, met uitzondering van enkele meest ge- importeerde merken verboden. Tot op heden hebben 9.368 personen schadelij ke gevolgen ondervonden van het ge bruik van gemengde olie. Bijna alle slachtoffers zijn gedeeltelijk verlamd. Een arts van de Wereldgezondheidsor ganisatie verklaarde dat de genezing van verlamden anderhalf jaar kan duren. Er zijn 25 handelaren gevangen genomen. Tegemoetkoming. Het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken heeft een stap genomen waarvan men hoopt dat hij er de Chinese communisten toe zal brengen Amerikaanse journalisten in China toe te laten. Besloten is uit de passen van 31 journalisten woorden te schrappen die door de Chinezen beledi gend zijn genoemd. Voorts heeft het State Department besloten geen tijds limiet aan reizen van Amerikaanse jour nalisten naar China te stellen. De depressie boven de Britse eilanden is de laatste 24 uur langzaam naar het oosten getrokken en daarbij in diepte af genomen. Vanochtend lag haar centrum met een barometerstand van 980 millibar boven Midden-Engeland zowel ten westen van Ierland als in het Kanaal. Op het zui delijk deel van de Noordzee heeft de de pressie flinke stormen veroorzaakt. Boven het midden van de oceaan is een krachtig gebied van hoge druk aangeko men, dat zich in de richting van Ierland verplaatst. Ook in Schotland stijgt de ba rometer. In Frankrijk daalt de luchtdruk nog langzaam. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg, dat de depressie nu waar schijnlijk iangzaam naar het zuidoosten gaat bewegen. Daar zij verder opvult, neemt de wind geleidelijk af. Een sterke re nachtelijke uitstraling is daardoor on mogelijk. Plaatselijk kan de temperatuur misschien tot iets beneden nul dalen. De polaire lucht, die om de depressie naar west-Europa is gestroomd, is nog onsta biel. Zonnige perioden kunnen daarom door een enkele bui worden afgewisseld. WEF.RRAPPORTEN Zondag 15 november Zon op 7.58 uur, onder 16.50 uur. Maan op 17.21 uur, onder 7.39 uur. Maandag 16 november Zon op 8.00 uur, onder 16.49 uur. Maan op 17.56 uur, onder 8.38 uur. Maanstanden 15 uov. 10.42 uur volle maan. 23 nov 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 14 ncvember Hoog water 3.00 en 15.14 uur. Laag water .102 en 23.16 uur. Zondag 15 november Hoog water 3.35 en 15.49 uur. Laag water 11.39 en 23.55 uur. Maandag 16 november Hoog water 4.12 en 16.23 uur. Laag water 12.13 en uur. Maximum-tempera turen 4 J -ë binnen- en buitenland. d ff H O Neerslag laatste 24 uur- E aS SC Den Helder onbewolk z 5 5 Ypenburg licht bew. zzo 6 4 Vlissingen licht bew z 8 4 Eelde zwaar bew zo 6 5 De Bilt onbewolkt zzo 5 7 Twente zwaar bew zzo 6 5 Eindhoven zwaar bew zzo 7 4 Zd Limburg zwaar bew zzo 6 3 Helsinki motregen ozo 3 0,3 Stockholm geheel bew. ozo 7 3 Oslo regen no Kopenhagen geheel bew. zo 8 0.3 Aberdeen regen ono 8 12 Londen weerlicht z 10 5 Amsterdam onbewolkt zo 6 6 Brussel onbewolkt z 7 2 Luxemburg regen wnw 5 10 Parijs licht bew zzw 10 3 Bordeaux licht bew. w 12 14 Grenoble geheel bew. windst. 9 0 Nice zwaar bew. n 17 0 Berlijn onbewolkt ozo 6 0,1 Frankfort regen windst. 7 1 München mist O 6 0 Zurich mist windst 6 0,1 Genëve regen windst. 10 1 Locarno regen windst. 9 9 Wenen geh'-el bew. ozo 8 0 Innsbruck mist windst. 7 0,4 Rome zwaar bew ono 16 1 Ajaccio geheel bew. ono 17 0.2 Mallorca half bew. nno 16 0 Athene regen windst. 20 11 Lissabon zwaar bew. wzw 17

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2