P.v.d.A.-congres bracht hulde aan dr. W. Drees Ossenisser jeugd vraagt de Sint: „Kom toch ook eens bij ons" i Me' In Nederland wordt circa ƒ440 miljoen aan reclame besteed Moeilijkheden bij Y.R.O.N. Afrika moet meer voorgelicht worden over de betekenis van EEG-associatie Buitentarief moet onder apart orgaan komen LLOYD EN COUVE DE MURVILLE BLIJKEN VOLDAAN TE ZIJN VELPOI ïfjt? Eén dode in verkeer Bootkaartje zvas bij brief ingesloten puusen. Het reclamecongres In principe geen bezzvaar tegen samenzverking met Russen Buitengewoon lid van partijbestuur reis naar Israel en 10.000 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT AMSTERDAMS ALLERLEI Bom gevonden in Zierikzee Churchill kwam toch zingen In Duitsland bestolen ProfHallstein te Utrecht Parijs wenst een liberaal-economische politiek van Ceta-Bever 4 (Van ome Amsterdamse redacteur) Amsterdams burgemeesters, mr. Van Hall, heeft stapels brieven ontvangen met het verzoek deze te overhandigen aan Sint Nicolaas, die vandaag zijn jaarlijks bezoek aan de hoofdstad brengt. Bij die stapels post is een brief, geschre ven door de schoolkinderen van Ossenisse, een dorp in Zeeuws-Vlaanderen. De kin deren beklagen zich erover, dat Sint Ni colaas in het verleden nooit gelegenheid heeft gevonden naar hun dorp te komen. In ieder geval wordt hem uiteengezet dat de snelste weg van Amsterdam naar Osse nisse via Antwerpen loopt en als de Sint toch van het veer over de Westerschelde gebruik wil maken, vindt hij in de brief zelfs een bootkaartje. Burgemeester Van Hall heeft beloofd het verzoek van Osse nisse aan Sint Nicolaas te zullen doorge ven. Er is zelfs een kleine kans dat het Amsterdamse gemeentebestuur zal zor gen voor reisgelegenheid voor Sint Nico laas naar dat verre Ossenisse. Straks meer honden dan mensen.... Het aantal honden in Amsterdam neemt sneller toe dan het aantal inwoners en als deze ontwikkeling zou voortgaan zullen er in de verre toekomst meer honden dan mensen wonen in de hoofdstad. Vóór de oorlog waren er bij de Amsterdamse be lastingdienst 27.000 honden ingeschreven. In 1951 was dit aantal reeds 37.000, een paar jaar geleden 45.000 en op het ogen blik staan er ruim 50.000 geregistreerd. Maar ook in Amsterdam wordt de hon denbelasting hardnekkig ontdoken, zodat' het werkelijke aantal honden op meer dan 60.000 wordt geschat De honden vor men eigenlijk een vergeten groep in de stadsgemeenschap. Loslopende honden in een stad als Amsterdam staan aan vele gevaren bloot en er vallen dan ook veel viervoeters als slachtoffers van het ver keer. Men mag aannemen dat enkele tienduizenden honden door hun zorgzame bazen en bazinnen altijd aan de lijn wor den gehouden. Er zijn echter vrijwel geen mogelijkheden om de dieren eens flink te laten rennen. De meeste parken zijn verbo den voor loslopende honden en zelfs in het Amsterdamse Bos is het voorschrift, dat de honden aan de lijn moeten lopen. Er is gestreden voor de rechten van de trek hond en de kettinghond, maar wie breekt een lans voor de stadshond? Busjes voor „randparkeerders" Amsterdams hoofdcommissaris van poli tie heeft zich enige tijd geleden voorstan der verklaard van het aanleggen van grote parkeerterreinen aan de rand van de stad en het laten rijden van kleine bussen, die de automobilisten naar de binnenstad kun nen brengen. In Hamburg is een soortge lijk systeem echter een groot fiasco ge worden. De busjes reden er leeg rond en de automobilisten probeerden toch een parkeerplaats in de binnenstad te vinden. Inmiddels blijkt men in Parijs juist voor die kleine en handig manoevreerbare auto busjes grote mogelijkheden te zien. Over wogen wordt om een proef te nemen met deze busjes, waarin twintig passagiers snel kunnen worden vervoerd. Amsterdam zal met belangstelling de resultaten van Parijs afwachten. Het zou namelijk wel eens kunnen zijn dat die kleine busjes het Advertentie Els voor ow veiligheid... ENCLEBERT BANDEN Prinsengracht 783-785, Amsterdam Vrijdagmiddag is nabij de Platteweg te Zierikzee een bom gevonden van 1,45 me ter lengte en een omvang van 50 centi meter. Het projectiel dat naar schatting 1000 kilogram weegt, werd ontdekt door een draglinemachinist die bij graafwerk voor de herverkaveling op de bom stuit te. Tweemaal is de ongeveer 600 kilo zware bak van de dragline op de bom neergeko men, zonder dat het projectiel ontplofte. De eerste maal raakte de bak de bom, die recht overeind in de bodem stond, bo ven op de staart. De tweede maal werd de bom in de flank geraakt. Bij die gele genheid werd het ding tevoorschijn ge woeld en kreeg de machinist pas in de gaten wat het voor een „obstakel" was. Het werk werd onmiddellijk gestaakt. De politie heeft het veld afgezet. Zierikzee is in het voorjaar van 1945 ge bombardeerd geweest Er zijn sindsdien reeds meer bommen gevonden en op geruimd. verkeersprobleem in de hoofdstedelijke binnenstad aanmerkelijk kunnen verlich ten. In Amsterdam begint de huisnumme ring overal te tellen van het centrum uit. Het Nederlands Normalisatie-Instituut heeft thans echter bepaald dat het aan beveling verdient het nummeren te laten geschieden van noord naar zuid en van west naar oost. Er zou echter een enor me chaos ontstaan als dit systeem in een stad als Amsterdam of in welke grote stad dan ook zou worden toegepast. Onge twijfeld zouden alle postbestellers de be nen nemen. Een andere suggestie, name lijk die om op het straatnaambordje te vens de huisnummers aan te geven welke in het woonblok voorkomen, is echter toe te juichen. Amsterdam overweegt dit sys teem toe te passen op de grachten, voor al om te voorkomen dat zoekende automo bilisten langzaam voortkruipen en het ver keer ophouden. Advertentie 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- Vrijdag 23 oktober is door Notaris E. Bcnnink Bolt aangewezen als onze eerste GRATIS KOOPDAG De gelukkigen ontvangen onzerzijds bericht en waarde bon. WEDEROM EEN KANS OP EEN GRATIS KOOPDAG ter viering van ons 75-jarig jubileum en wel als u koopt op: 20, 23. 27 nov., 2, 7. 8. 10, 12, 14, 15, H en 17 dec Trekking 21 december a.s. Grijp uw kans door op een der aangegeven dagen in een onzer 19 zaken uw inkopen te doen I 4- 4- 4- 4* 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4* 4» 4- "jy 4- 4- kunt u uitstekend terecht! Sir Winston Churchill heeft, ondanks de dichte mist, zijn jaarlijkse bezoek aan zijn school te Harrow gebracht. Toen de jongens hem toezongen kreeg hij het te kwaad en verborg zijn ge zicht achter de liederenbundel. Een koor van de leerlingen deed de oude staatsman uitgeleide. (Van onze Amsterdamse redacteur) De beide directeuren van de Vrije Radio- Omroep Nederland, de heren L. M. Ph. M. Slootmans en H. Oswald, hebben vrijdag hun adjunct-directeur M. Lewin schrifte lijk toch nog ontslag aangezegd op grond van ongeschiktheid. Ook donderdag werd de heer Lewin ontslagen toen zijn streven om buiten de V.R.O.N. om een commer ciële televisie-omroep op te richten. Dit ontslag werd in de loop van donderdag avond herroepen. De heer Lewin bevestigde ons de ont vangst van de brief. Hij zei: „Ik zal eerst eens zien of het ontslag alsnog ongedaan kan worden gemaakt. Zo niet, dan ga ik rustig door met mijn plannen voor een commerciële televisiezender, waarvoor ik een kapitaal van 600.000,— kan krijgen. En wie weet zal ik daarnaast toch nog een commerciële radiozender oprichten. Een speciale commissie van het Europese Parlement, die deze zomer een studiereis naar Afrika heeft gemaakt, meent, dat de btf de E.E.G. geassocieerde Afrikaanse landen een soort raad zouden moeten vormen voor regeling van associatiekwesties en voorlichting van de Afrikaanse gebieden. Die raad of conferentie van geasso cieerde landen zou dan mogelijk het begin kunnen zjjn van een Afrikaanse unie, waarmee de E.E.G.-akkoorden over samenwerking zou kunnen sluiten en die samen met de E.E.G. op de uitvoering ervan zou kunnen toezien. Dit wordt verklaard in een verslag over de reis, dat de Belgische christen-democraat Duvieusart heeft opgesteld en dat het Europese Parlement deze maand zal bespreken. De speciale commissie, waarin als Neder landers de heren Nederhorst (P.v.d.A.) en Schuyt (K.V.P.) zitting hebben, gelooft voorts, dat de zes E.E.G.-landen gezamen lijk moeten ageren tegen de vijandige pro paganda, die van communistische zijde tegen het denkbeeld van een Eurafrikaan- se associatie wordt gevoerd. Overigens meent het verslag ook, dat samenwerking tussen de E.E.G. en de Sovjet-Unie wen selijk is, doch een eerste voorwaarde daar toe is, dat de Russen „hun principiële tegenwerking van Europese opvattingen en instellingen laten varen". Hetzelfde geldt voor samenwerking van Euratoom met <*e Russen. De delegatie van het Europese Parlement heeft op de reis, waarop Kameroen, Gabon, Belgisch Kongo, Oeroeanda-Oeroendi, de Centraal-Afrikaanse Republiek en de Re publiek Tsjaad werden bezocht, geconsta teerd, dat de meest actieve elementen van het Afrikaanse poitieke leven zich voor namelijk bezighouden met nationale vraagstukken. Doch als de eerste proble men van de jonge staten enigszins zijn opgelost, zullen zij toch de kwestie van onderlinge samenwerking en de positie van Afrika als geheel in de wereld onder de ogen moeten zien. Dan zou het denk beeld van associatie met Europa om geo grafische, historische, economische en psychologische redenen aan de orde ko men. zo meent de speciale commissie. Voor de jonge Afrikaanse landen geldt daarbij, dat onafhankelijkheid nog geen isolement betekent en associatie geen ondergeschikt heid inhoudt. De commissie is echter op haar reis tevens tot de conclusie gekomen, dat de Afrikanen onvoldoende zijn voorgelicht over de voordelen, die associatie met de E.E.G. biedt. De commissie pleit dan ook voor actieve propaganda door radio en andere voorlichtingsmidde- en door het leggen van vaste contacten, zoals aanwezigheid van Afrikaanse afge vaardigden in het Europese Parlement als associatie-vraagstukken worden behandeld. Het echtpaar W. H. A. Blankers-Boot, dat na een vakantie van drie maanden bij familie op Noord-Beveland naar Grieken land terugkeerde, waar het werkzaam is in opdracht van de Wereldraad voor Ker ken. is in Keulen bestolen. De auto, waar mee het echtpaar reisde, stond geparkeerd voor een hotel. De dief heeft uit de wagen alle kleding, vele waardevolle voorwerpen zoals een schrijfmachine, een camera en een grammofoon gestolen. De schade be draagt ongeveer 5.000. Het echtpaar is naar Nederland teruggekeerd. De politie in Keulen deelde het echtpaar mede, dat hun geval die nacht de 23ste melding van een auto-inbraak was. Het associatiebeginsel is tenslotte volgens de commissie volledig in overeenstemming met de huidige tendens in de wereld naar politieke, economische en sociale samen werking in groter verband dan het natio nale. De Afrikaanse landen zullen bij associa tie met de E.E.G. de voordelen genieten van de geleidelijke afschaffing der douanetarieven in de Gemeenschap, ter wijl zij zelf eventueel douanerechten kun nen heffen om de eigen ontwikkeling te beschermen, als dan maar geen benadeling van de ene partner tegenover de andere ontstaat. Voorts zal de E.E.G. de econo mische en de sociale ontwikkeling van de geassocieerde gebieden financieel steunen. Prof. dr. Walter Hallstein, president van de Commissie van de Europese Economi sche Gemeenschap heeft in Utrecht een voordracht gehouden over de ontwikke lingsmoeilijkheden van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Hij deed dit op uitnodiging van de juridische faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Hall stein verklaarde, dat zich bij de eerste schreden op weg naar een tolunie, nergens grote moeilijkheden hebben voorgedaan. De klachten die binnenkwamen betroffen slechts 1 percent van het handelsvolume en verder ging het meestal over schijnba re schending van de overeenkomst. Het realiseren van een gemeenschappe lijk buitentarief noemde prof. Hallstein de moeilijkste opgave. Gezien de dynami sche ontwikkeling van de E.E.G. in de af gelopen jaren, zal men zich daar nu, in versneld tempo mee gaan bezighouden. De regeling en uitvoering van het buitenta rief moet, naar zijn mening, worden op gedragen aan een federatief orgaan dat uitsluitend verantwoording schuldig is aan de Gemeenschap als zodanig. Hij acht het niet juist, wanneer ieder land afzonderlijk maatregelen treft. De E.E.G. heeft, volgens prof. Hallstein niet alleen een economisch, maar ook een politiek doel, namelijk de versterking van Europa in een wereld, waarin de geogra fische maatstaven veranderen. Hij voor ziet een toekomst, waarin Europa als ge meenschap optreedt in de Verenigde Na ties. Dat de deelnemende landen het be lang van het politieke aspekt van de E.E.G. beseffen, blijkt, naar zijn oordeel, ook uit de besprekingen op de onlangs in Brussel gehouden ministerconferentie. Prof. Hallstein liet in zijn betoog de vrij handelszone buiten beschouwing. Op de tweede dag van het reclame congres van het Genootschap voor Recla me te Gronigen sprak de heer W. J. de Jonge, directeur van het Nederlands In stituut voor Publieke Opinie. Hij besprak een enquête, waarbij 1.009 Nederlandse huisvrouwen naar haar mening over re clame werd gevraagd. Uit deze enquête bleek, dat de waardering wel positief is maar niet enthousiast, niet zonder reser ve. Ook is een steekproef genomen bij de leden van het Genootschap voor Re clame. Hieruit bleek, dat het publiek ver der van de reclameman af staat dan van zijn produkt, de advertentie. Vervolgens hield de heer Arthur Clark- Het congres van de Partij van de Arbeid heeft gisteren oud-premier dr. Drees gehuldigd. Met langdurig applaus namen de afgevaardigden het voorstel van het partijbestuur aan, dr. Drees te benoemen tot buitengewoon lid van het partijbestuur als dank voor wat dr. Drees in een lange periode voor land, volk en de partij heeft gedaan. „Wij zijn trots op dr. Drees om zijn bestuurskwaliteiten, zijn doorzettings vermogen en zijn moed", aldus partijvoorzitter Vermeer, die daarop ter vervulling van diens hartewens dr. Drees en diens echtgenote een reis naar Israel in het komende voojaar aanbood. Het echtpaar Drees zal gedurende zijn verblijf aldaar de gast zijn van de Israëlische regering. Namens het Joods Nationaal Fonds, dat ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de staat Israel gelden bijeen heeft gebracht voor de aanplant van een Nederlands woud (42246) bomen), deelde de heer Vermeer mede dat dr. Drees is verzocht de eerste boom van dit woud te planten. Tenslotte bood de heer Vermeer aan het echtpaar Drees een bedrag van 10.000 gulden aan, dat het naar eigen verkiezing kan besteden. Oorlog en vrede Op deze tweede dag van het congres hield de heer G. J. N. M. Ruygers een inleiding over het vraagstuk van oorlog en vrede in het atoomtijdperk. Van een grote politieke partij, die on geveer een derde deel van ons volk ver tegenwoordigt, mag", aldus de heer Ruy gers „worden verwacht dat zij zich een beeld vormt van de toekomst, dat zij op constructieve wijze bijdraagt tot de op bouw van een wereld, waarin straks onze kinderen zullen kunnen leven. Dit geldt met name voor het vraagstuk van oorlog en vrede". Hij was van mening dat het klimaat gun stiger is geworden voor het gesprek over vrede en ontwapening. Hij kon twee uiterste standpunten, die van de eenzijdi ge atoombewapening en die van het voor behoudloos aanvaarden van de atoombewa pening, niet accepteren. Irreëel noemde hij het, om het geweld uit te schakelen uit een internatinale samenleving, die in laatste instantie op macht berust. Aan de andere kant kon hij geen beleid aanvaarden, dat in laatste instantie alleen maar denkt in termen van macht. Met name kan een socialistische partij dat niet. Hij vroeg het congres in te stemmen met de instelling van een commissie wier taak het mede is het inzicht in de onder havige materie te verdiepen. Het gaat in de P.v.d.A. ten aanzien van het vraagstuk van oorlog en vrede niet alleen om beleids- nuances en beleidsverschillen, maar ook om dieper liggende zedelijke verantwoor delijkheden. De heer Ruygers gaf vervolgens uitvoe rig zijn mening over de huidige struc tuur van de internationale samenleving op politiek economisch en militair gebied. Hij geloofde niet dat over vier jaar een toe stand van algemene en volledige ontwape ning zal zijn bereikt, ook al omdat het technisch niet kan. Hij besloot met de hoop uit te spreken dat men ten aanzien van het vraagstuk van oorlog en vrede in het atoomtijdperk weer zodanig zal leren le ven en handelen uit de utopie, dat het de Advertentie MaMÜKskaaJ- ut}, ill. ssUs. Vooa/w droom van een vreedzame wereld dichter bij brengt. Beginselprogram Prof. dr. W. Banning besprak het begin selprogram 1959. Hij zei, dat uit het oude program 1947 de dingen, die als grondslag van de partij bij haar oprichting in 1946 waren aanvaard, behouden blijven: de democratie als beginsel van voortgaande maatschappelijke en politieke hervormin gen opbouw, dat de partij een doorbraak partij is en ten slotte, dat onder het begrip arbeid niet alleen handenarbeid maar ook geestelijke arbeid zal worden verstaan. De drie elementen in het woord beginsel in het partijprogram zijn: in de eerste plaats zedelijke motieven, in de tweede plaats politieke, sociale, economische beginselen en ten derde het aangeven van de belang rijkste middelen tot structuurverandering van de maatschappij in socialistische rich ting. Prof. Banning noemde vervolgens een aantal belangrijke tendenzen, waarmee de partij tharis sterker dSn ooit tevoren re kening heeft te houden. In de eerste plaats de fantastische groei van het wetenschap pelijk onderzoek, voorts de verschuiving in de maatschappelijke verhoudingen in het algemeen en in de klassenverhouding in het bijzonder en de eis van de technische maatschappij, gelegen in een hoog ontwik keld onderwijs en cultuurbesef, voorts de groei van het sociaal recht in alle wester se landen, de toenemende betekenis van de overheid in de sociaal-economische sec tor en de gisting, die de volken in Azië en Afrika ten diepste beroert. „Meer dan ooit wordt van de socialis ten gevraagd ernst te maken zowel met de grote mogelijkheden als met de grote be dreigingen van het mens-zijn. Wij hebben het in onze macht de armoede terug te dringen, ieder deel te doen krijgen aan de welvaart en het ontwikkelings- en bescha vingspeil voor de masse op te voeren. Daarnaast zijn er grote bedreigingen, bij voorbeeld de brutale mensonterende her senspoelingsmethoden, die niet alleen eigen zijn aan dictatoren, maar die door westerse wetenschap mede zijn ontwik keld en ook daar worden toegepast", al dus prof. Banning. „Wij willen het werk der vrijheid voor alle klassen, volken en rassen voortzetten terwille van de mens van nu en morgen. In de geest van dit so cialistisch beginsel moet men ook. het ont werp 1959 zien", zo besloot hij. Resoluties Het congres heeft een resolutie over de binnenlandse politiek aangenomen, waar in wordt gezegd, dat het de taak van de P.v.d.A. is thans de terugkeer voor te be reiden naar een op vernieuwing van de sa menleving gericht beleid. „De partij vindt zich daarbij gesteld tegenover een rege- Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, verklaarde bij zijn te rugkeer uit Parijs te menen dat zijn be sprekingen met de Franse leiders de be trekkingen met Frankrijk hebben verbe terd. Selwyn Lloyd zei onder de indruk te zijn van de hartelijke ontvangst en de vriendschappelijke gedachtenwisselingen Hij betoogde dat de besprekingen beslist noodzakelijk waren geweest om elkaar er van te overtuigen dat de doeleinden van beide landen dezelfde zijn. Dit bleek het geval, aldus zei Lloyd met voldoening. Lloyd verklaarde verder dat hij niet naar Parijs was gegaan om over bepaalde kwes ties, zoals de Euromarkt te onderhande len. De Franse regering heeft het evenwel alleszins duidelijk gemaakt dat zij een li beraal-economische politiek wenst. Dit zal een oplossing van de economische moei lijkheden vergemakkelijken, aldus Lloyd. Op de vraag of de Franse regering de kwestie van het topoverleg slepende wil houden, antwoordde Lloyd dat hij zeer verheugd is over Kroesjtsjevs bezoek aan Parijs, omdat dit een onderdeel is van het door Macmillan begonnen proces van per soonlijke contacten. Kroesjtsjevs bezoek zal volgens Lloyd de sfeer verbeteren. Hoofdzaak is dat de tegenwoordige verbe tering van de toestand blijft voortduren, aldus de minister. (Reuter) De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft op een bijeenkomst van het Franse kabi net, onder voorzitterschap van De Gaulle, verklaard, dat de standpunten van Frank rijk en Groot-Brittannië elkaar dichter ge naderd zijn. Omdat Kroesjtsjev tot het einde van maart in Frankrijk zal zijn, zou een topconferentie nauwelijks voor april of mei gehouden kunnen worden. Frankrijk is altijd voor een topconferentie in het voorjaar geweest. Couve de Murville zet te de Franse opvattingen uiteen over de noodzakelijkheid van een stabiel Europa en het aandeel dat West-Duitsland daarin zou moeten hebben. Hij zei, dat een op lossing van economische problemen verge makkelijkt zou worden door politieke over eenstemming en door de liberale oriën tatie van de E.E.G. Deze liberale politiek zal het slaan van een brug tussen de lan den van de E.E.G. en de andere leden van de O.E.E.S. vergemakkelijken, aldus de minister van Voorlichting Frey. Couve de Murville en Britse zegslieden hebben verklaard, dat de ministers van gedachten hebben gewisseld over hun Afri kaanse beleid. Naar verluidt zijn de mi nisters het in grote lijnen eens geweest over de doelen op lange termijn van de Afrikaanse evolutie. Couve de Murville zou de waardering van zijn regering uit gesproken hebben voor de houding van de Britse regering inzake de Algerijnse kwes tie en tijdens het debat in de UNO over het plan voor de eerste Franse kernproef in de Sahara. son een rede over de bescherming van de belangen van de consument. Hij betoogde, dat ook in dit vak eerlijkheid het langst duurt. De heer W. J. Claus, reclame- en publiciteitsman van een confectiebedrijf, betoogde dat de welvaart van ons volk mede bepaald is door de reclame. Hij vond, dat de economische wetenschap de reclame tot nu toe stiefmoederlijk had be handeld. De reclame wordt door het be drijfsleven hoe langer hoe meer erkend als een vitale produktiefactor. Het reclame bedrag is niet langer een sluitpost der kostenbegroting, maar een essentieel, nauwkeurig bepaald onderdeel. Dagbladen en advertenties De advertentie-omzetten van de Neder landse dagbladen belopen naar schatting over 1959 130 tot 135 miljoen gulden (in 1958 125 miljoen, in 1952 64,4 miljoen gul den). Het „Cebuco" heeft door budget controle van 500 adverteerders de erva ring opgedaan, dat driekwart van het ad vertentiebudget wordt besteed aan dag bladen en een vierde aan publieke tijd schriften. Voegt men hierbij de 40 miljoen gulden aan advertentie-uitgaven in de vak pers, dan komt men aan een totaal Ne derlands advertentiebudget van 220 mil joen gulden, aldus spreker. Verder wordt naast elke advertentiegulden gemiddeld nog één reclamegulden uitgegeven. To taal wordt dus 440 miljoen gulden aan re clame besteld. De redevoeringen en besprekingen van het congres werden daarna samengevat door drs. P. T. van Leeuwen. „Wij krij gen onder invloed van motievenonderzoek, van psychologie en sociologie meer be grip voor de consument als denkend we zen van vlees en bloed en daarom kun nen wij de oproep van prof. Bouman om een meer sociologisch gefundeerde theo rie der reclame niet anders dan van harte onderschrijven. Tot dit soort onderzoek heeft ook dit congres een bijdrage gele verd", aldus spreker. Hij was van oordeel dat alle kansen aangepakt moeten worden om betere voorlichting te geven over de functie van de reclame, via het door de voorzitter van het Genootschap bepleite contact tussen hoger onderwijs en recla mewereld en via andere kanalen. In de reclame wordt deugd werkelijk beloond. Als er tegenwoordig meer dan vroeger critiek op de reclame wordt uit geoefend kan deze geen verband houden met de verlaging van het niveau van de reclame of van de reclame-experts. Een mogelijke verklaring ligt in de sterke toe neming van het reclamevolume en waar schijnlijk ook in de min of meer emotionele discussies rondom het zo traag naar zijn oplossing strompelende vraagstuk van de commerciële televisie. Het was jhr. W. van Andringa de Kem- penaer, die het 21ste congres sloot. Kort samengevat zei hij verheugd te zijn dat het congres op hetzelfde hoge niveau eindigde (met de sublieme samenvatting van de heer Van Leeuwen) als het was begonnen (met de boeiende redes van de heer- mr.-W. A. Offerhaus en prof. dr. P J. Bouman). In het bijzonder dankte hij nog de congrescommissie, die zoveel had bijgedragen tot het welslagen van de bij eenkomst Advertentie LtJm en plak alles met ring, die reeds in de eerste maanden van haar optreden heeft getoond hoezeer zij de speelbal is en in versterkte mate zal worden van de tegengestelde krachten in de partijen waarop zij steunt. De vrijere loonpolitiek blijkt meer door willekeur en onrust dan door meer vrijheid geken merkt te worden. Dat dit beleid tot een nieuwe overbesteding gaat leiden, moet ernstig worden gevreesd. In de Troonre de wekt de regering de landen van het westen op tot solidariteit en innerlijke kracht. In eigen land blijken deze door de regering-De Quay in geen enkel opzicht feitelijk te worden bevorderd. Voor zover de genomen en te treffen maatregelen op groter welvaart zijn of heten te zijn ge richt, blijken zij telkens meer de afstand tussen de bevolkingsgroepen te vergroten dan de gemeenschappelijke welvaart te dienen. Gesteld tegenover een beleid, dat niet in staat zal blijken welvaart, so- coale rechtvaardigheid en culturele op bloei voor ons gehele volk te verzekeren, acht de P.v.d.A. het haar plicht opnieuw een aantal maatregelen aan te geven die noodzakelijk zijn om de gestelde doelein den te bereiken. Het S.D.C. Het congres heeft voorts een door het hoofdbestuur voorgestelde resolutie over het Sociaal Democratisch Centrum met zes stemmen tegen aangenomen. Daarin staat onder meer dat in een briefwisseling met het S.D.C. aanduidingen zijn te vin den, waardoor een niet bij de partijver houdingen passend optreden in den ver volge zou kunnen worden voorkomen, doch dat op essentiële punten de vereiste waar borgen ontbreken. Het partijbestuur werd gemachtigd die maatregelen te treffen, waardoor het gevaar van het optreden van welke groep ook als partij in de partij wordt gekeerd. Het driejarig zoontje van de landbou wer H. Lomulder te Elp (Drente) is vrij dagmiddag door een auto aangereden en gedood. Het jongetje logeerde bij een oom. Hij werd aangereden toen hij plotseling de weg overstak. Op de Groene Kruisweg te Rotterdam is vanmorgen even na negen uur een tramtrein van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, die van Middelharnis kwam, tegen een zware truck met opleg ger gereden. De voorzijde van de tram wagen werd totaal vernield. De bestuur der kwam er met lichte verwondingen af. Hij is, met zes van de ongeveer 80 passa giers die in de tram zaten, naar het zie kenhuis gebracht. De chauffeur van de truck kwam met de schrik vrij. Het ver keer van de R.T.M. is geruime tijd ge stagneerd geweest.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4