„Toeneming wereldbevolking reden tot ernstige zorg voor toekomst" „OPMARS NAAR DE GALG" Aankoop van „Bleek en Berg en aanliggende gronden Studie over oost-westverbinding in Aerdenhout nog gaande Flamingo's leden de eerste nederlaag tegen US-ploeg Radio Moors ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Prof. dr. J. J. Fahrenfort voor Volksuniversiteit Restaurant Lion d'Or Kampioenschap derde klasse libre Ds. Toornvliet preekt maandag voor jongelui Zoeken naar vermiste Hunter gaat voort BESTELBON Drie stappen van de galg De blauwe saffier Een vrouwenleven Blocmendaalse gemeenteraad It Zaadhandel JAN ROOIEN ALLES VOOR UW TUIN Verkoopdag in Jeugdhuis te Bloemendaal Opmars naar de galg The nun's story Some like it hot „Ik was Montr's dubbelganger" Journaals West-Duitsland gaat onderzeeboten bouwen Mevr. H. v. Someren oefent critiek op „Mammoetwet" ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Niet 2 x 12 cent plakken op brief van 20-40 gram UIT STAD EN STREEK YMCA houdt zich staande in China Aurora-dames versloegen reserves van Antilopen „Ik hoop dat u niet alleen uit weten schappelijke belangstelling naar deze le zing bent gekomen maar ook uit een ze kere ongerustheid over het bevolkings vraagstuk. De toeneming van de wereld bevolking geeft inderdaad reden tot ern stige zorg voor de toekomst". Aldus be gon prof. dr. J. J. Fahrenfort zijn lezing over „Het bevolkingsprobleem, in het bij zonder in Nederland", die hij gisteravond voor de Haarlemse Volksuniversiteit in het Frans Halsmuseum heeft gehouden. Een vergelijking trekkend met de die renwereld merkte spreker op dat bij de voortplanting van de mens de sociale fac tor een voorname rol speelt. Bij de laagst ontwikkelde volken zijn het doden van pasgeborenen en abortus weinig opzien barende gebeurtenissen en in de eerste plaats een privé-zaak van de ouders. In enkele dichtbevolkte landen, zoals Japan is geboorteregeling een staatsbelang ge worden en is abortus zelfs door de wet toegestaan. Andere landen hebben naast een groot geboortecijfer een groot sterf tecijfer. In India bij voorbeeld sterven van elke 100.000 nieuwgeborenen er 43.000 bin nen de vijftien jaar en zelfs de helft bin nen de 23 jaar. In Europa is de bevolking sinds het eind van de achtttiende eeuw vooral als gevolg van de vooruitgang der medische wetenschap, verbetering van hygiënische toestanden, vaccinatie e.d. enorm toegenomen. Epidemieën die vroe ger hele volken uitdunden komen thans niet meer voor. Tussen 1947 en 1956 na de wereldbevolking toe van 1,1 percent per jaar tot 1,7 percent. Dat betekent dat als deze bevolkingsaanwas zich in dezelfde mate voortzet over veertig jaar op de aar de tweemaal zoveel mensen zullen wonen als nu het geval is en dat over tweehon derd jaar 86 miljard mensen de aarde zul len bevolken, meer dan het dertigvoudi ge van het huidige aantal. Gemiddeld zou den dan op elke vierkante kilometer van de aardbol, de noord- en zuidpool meege rekend, 580 mensen wonen. De voedselsi tuatie is daarentegen zodanig, dat twee derde van de mensheid op de rand van de hongersnood leeft. Nederland behoort tot de vier landen die het laagste sterftecijfer hebben. Ons land heeft echter ook het hoogste geboor tecijfer, elk jaar krijgen wij er ongeveer 150.000 landgenoten bij. In 1980 zullen in ons land omstreeks vijftien miljoen men sen wonen. Een van de noodzakelijke ge volgen hiervan is dat er voortdurend veel geïnvesteerd moet worden. Tegenover el ke eenheid die aan de consumptie wordt toegevoegd staan drie eenheden die ge- investeerd moeten worden. Een ander ge volg van de sterke bevolkingsaanwas is het steeds meer afnemen van de beschik bare recreatieruimte. Sprekend over de middelen om de bevolkingsgroei te rem men gaf prof. Fahrenfort als zijn me ning te kennen dat daarbij op de voor- Advertentie Hotel-Café- Bij gezellige muziek een heerlijk DINER ƒ5.— Gebonden Aspergesoep y2 gebraden kip appelmoes, geb. aard. vanille ijs - slagroom TELEFOON 10281 Gisteravond zijn de wedstrijden om 't persoonlijk kampioenschap derde klasse libre, district Haarlem, voortgezet met de volgende resultaten: Wildschut 78 32 8 2.43 0 Stuit 100 32 20 3.12 2 Van Beem 100 31 18 3.22 2 De Bruin 67 31 11 2.16 0 Wildschut 100 33 10 3.03 2 Van Loon 81 33 10 2.45 0 Wisker 86 33 12 2.60 0 Wunnik 100 33 13 3.03 2 De Bruin 100 36 22 2.77 2 Stuit 85 36 22 2.36 0 Heinsbergen 100 34 12 2.94 2 Van Beem 88 34 12 2.58 0 Heinsbergen, Wunnik en Van Beem hebben de beste papieren voor het kam pioenschap. Vanavond en morgenavond worden de wedstrijden voortgezet. grond dient te staan de persoonlijke ver antwoordelijkheid van elke Nederlander voor de gemeenschap. Hoe men de ge boortebeperking denkt te verwezenlijken is dikwijls afhankelijk van de geloofs overtuiging. In dit verband merkte de spreker op dat de rooms-katholieke kerk niet afwijzend staat tegenover beperking van het kindertal, maar wel het gebruik van anti-conceptie middelen veroordeelt. Ten slotte was prof. Fahrenfort van oor deel dat de kinderbijslag, hoewel dit niet is te bewijzen, in niet onbelangrijke mate de bevolkingsgroei bevordert. Als voor beeld noemde hij de bevolkingspolitiek in Frankrijk, waar een vader van een gezin met zes kinderen meer kinderbijslag krijgt dan hij aan loon verdient. „Ik ben een nozem Onder auspiciën van het Interkerkelijk Evangelisatie-comité organiseert ds. G. Toornvliet, predikant van radio-Bloemen- daal en oud-studentenpredikant, voor aanstaande maandagavond een speciale bijeenkomst voor jongelui in de Begijn hofkapel. Waar het over zal gaan komt tot uiting in de titel van zijn preek „Ik ben een nozem". Ook ouders zijn welkom. Aan de bijeenkomst werkt ook het Cross-Quar- tet, een muziek- en zangensemble van vier jongelui mee. Iedereen is welkom. De bij eenkomst begint om twintig voor acht met samenzang. Op verzoek van de R.A.F. zijn vanmor gen twee Neptunes van de Nederlandse marine opgestegen om het zoeken naar overblijfselen van de deze week vermiste Hunter voort te zetten. Men zal gaan vlie gen boven een gebied ten noorden van Texel, op ongeveer 55 graden noorder breedte, aldus vernemen wij van de zijde van de marine. Vrijdag namen meer dan 1.000 mensen uit vier landen deel aan de speurtocht naar de vermiste Britse straaljager. Meer dan 20 vliegtuigen waren bij het opsporings werk ingeschakeld. Ook eenheden van de Westduitse marine zoeken het Noordzeegebied af waar de straaljager verongelukt kan zijn. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 Advertentie De fascinerende geschiedenis van het nazi dom in documenten. Drie drukken in één maand uitverkocht. Alleen bij omgaande bestelling kunnen wij levering van de 4e druk nog vóór Kerstmis garanderen. Desgewenst betaalbaar in 5 termijnen. Uitsluitend te richten aan: Verzendboekhandel ERATO n.v. Utrechtsestraat 18a. Amsterdam-C. - Telefoon 55611-34329 U gelieve mij ten spoedigste en franco te leveren: ex. „Opmars naar de galg". Prijs gebonden f 24.50. Formaat 15 x 24 cm; omvang 558 pag.; 48 pag. foto's met 67 afbeel dingen. Het verschuldigde bedrag zal door mij worden voldaan; ineens/in 5 mnd. term. door bijschrijving op postrekening 460585. Naam Adres Woonplaats H.D. (R o x y). Ook in dit theater speelt de misdaad de hoofdrol, zij het dan niet zo ingrijpend in het wereldbestel als men in andere theaters kan aanschouwen. Een bende diamantsmokkelaars tracht een man, die part noch deel aan haar wandaden heeft, voor de straf te laten „opdraaien". Hoe hij ternauwernood aan de galg ont snapt aanschouwt men in een beklemmend verhaal van list en speurzin, geweld en gerechtigheid. Maandag volgen wij Jean Gabin in zijn rol van zijn chauffeur voor de film „Gas-oil". (Minerva). Tot maandag wordt in de avondvoorstellingen een „sensationeel ver haal" vertoond, waarin de misdaad ook nu triomfen viert. Alles draait om een blauwe saffier en Anita Ekberg. De matinees van zondag en woensdag vermelden George Formby in ,,'t Zit in de lucht". Maandag en dinsdag veel spanning om „De ge vangene". L u x o r In prachtige kleuren en beelden, die de meesterhand van de cineast Alexandre Astruc verraden, wordt in de Franse film „Een vrouwenleven", gemaakt naar een roman van Guy de Maupassant, het weinig rooskleurige verhaal verteld van een mislukt huwelijk. Het speelt zich af op een romantisch landgoed waar de enige dochter (Maria Schell) de oogappel van haar rijke ouders is. Het meisje ont moet een nogal in zichzelf gekeerde jonge- In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en VV. aan de orde komen om over te gaan tot aankoop van de voormalige boerderij „Bleek en Berg" en aanliggende gronden aan de Bredero- delaan en de Bergweg. De koopprijs be draagt 100.000. De terreinen met opstallen, welke een oppervlakte beslaan van bijna tien hecta re, heeft de gemeente sedert 1 mei 1937 van de erven van wijlen mevrouw E. A. C. J. van der Vliet-Borski voor de tijd van dertig jaar gehuurd. De terreinen zijn gro tendeels tot sportterreinen ingericht en aan enige sportverenigingen verhuurd. Bij de voetbalvereniging „Bloemendaal" zijn op deze wijze in gebruik vier sportvelden, die tevens worden bespeeld door de voet balvereniging „Kennemerland". De hoc keyclub HBS bespeelt drie velden en voorts is een gedeelte van de gronden ter oppervlakte van ongeveer anderhalve hec tare aan de provincie Noordholland ver huurd ten behoeve van het Provinciaal Ziekenhuis. De voormalige boerderij is gedeeltelijk als woning in gebruik en gedeeltelijk als clubhuis van de padvinders van de Els- woutgroepen Bloemendaal en Overveen, die tevens als clubhuis gebruiken de door hen daarbij gebouwde „Hooiberg". Twee andere gebouwtjes zijn als kleed huizen verhuurd aan de sportverenigin gen, terwijl de gemeente het aan de zij de van de Brederodelaan naast het ver bindingspad met de Bergweg staande ge- Het lid van de Provinciale Staten van Noordholland ir. R. Dufour (V.V.D.) heeft aan Gedeputeerde Staten gevraagd of het college reeds het probleem der oost-west verbinding aan een nieuw onderzoek heeft onderworpen, nu de tramverbinding Zandvoort-Amsterdam geruime tijd door een busverbinding is vervangen. Er be staan namelijk plannen van het provin ciaal bestuur een nieuwe weg te maken door Aerdenhout-Noord. Gedeputeerde Staten hebben geant woord dat het onderzoek nog gaande is en dat zij de verwachting hebben, dat zij de uitkomsten van een rapport in de eerste helft van 1960 ter kennis van de Provin ciale Staten zullen kunnen brengen. Voor een nadere bestudering van het nrobleem der oost-westverbinding door \erdenhout, dienden allereerst zoveel mo gelijk recente gegevens omtrent het ver keer in en door de agglomeratie Haarlem 'e worden verzameld, aldus Gedeputeerde ""/.aten. De dienst van de provinciale wa- —staat heeft in samenwerking met de ikswaterstaat en met het gemeentebe- 'uur van Haarlem op 20 mei en 31 juli 158 in Haarlem en omgeving uitgebreide -oonliike verkeerstellingen gehouden. Bovendien is met behulp van automati ze tellers het verkeer op de belangrijk ste toegangswegen naar en van Haarlem teM; op de Zandvoortselaan en de Bloe- mendaalse Zeeweg gedurende het gehele jaar 1958 en op andere wegen van 1 april tot 1 oktober 1958. Doordat bij deze persoonlijke tellingen de kentekens van de motorrijtuigen zijn opgenomen, waarbij het ging om in totaal rond 116.000 opnemingen, kon door alle op hetzelfde kenteken betrekking hebben de gegevens te verzamelen en te rang schikken o.m. bij benadering de route worden nagegaan, welke het desbetreffen de motorrijtuig in de agglomeratie Haar lem heeft gevolgd. Aan de hand van de al dus zo goed mogelijk geregistreerde rou tes zijn bepaalde verkeersstromen gecon strueerd, gesplitst naar verschillende soor ten motorrijtuigen. Het rangschikken en bewerken van de verschillende bij de tellingen verkregen gegevens en het samenvatten van de uit komsten in een rapport is een zeer tijdro vend werk gebleken. Bij de bestudering van het probleem der oost-westverbinding kan dit rapport goede diensten bewijzen. In 1959 heeft het strandschap Zandvoort verkeerstellingen gehouden. Voor zover de bij deze tellingen verkregen gegevens mede kunnen bijdra gen tot het verkrijgen van meer inzicht in de omvang en de aard van het oost-west gerichte verkeer in Zuid-Kennemerland, zal ook daarvan bij de bestudering van het onderhavige vraagstuk gebruik worden gemaakt, aldus merken Gedeputeerde Sta ten ten slotte op. bouwtje heeft opgericht voor het onder brengen van de bemalingsinrichting van de terreinen. De gemeente ontvangt aan huur 4.135 per jaar, waartegenover aan de eigenaren een huurprijs moet worden betaald van 2.016 per jaar. Ten slotte merken B. en W. op, dat het behoud van de terreinen, die 6p de ge meentelijke monumentenlijst staan ver meld, een groot algemeen belang is. Be halve hun landschappelijke betekenis heb ben zij door hun recreatieve functie voor de sportbeoefening en het jeugdwerk gro te waarde, een reden waarom de gemeen te in de aanleg en uitbreiding van de vel den en de kleedhuisaccommodatie alsme de in de drainage in het verleden grote bedragen geïnvesteerd heeft. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEFOON l«f>61 Onder het motto „Allen aan het werk, voor het orgel in de kerk" werd vrijdag in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal een verkoopdag van hand werken en andere artikelen gehouden, teneinde de schuld, die nog op het nieuwe orgel in de Hervormde kerk aan het Kerk plein in Bloemendaal rust, zoveel mogelijk te verminderen. Er bestond voor deze bazaar veel be langstelling. Ook 's avonds laat heerste er nog een geanimeerde stemming toen dr. J. H. Stelma de prijzen van de verlo ting bekend maakte. Tijdens zijn ope ningswoord kon de heer J. W. Kramer des morgens de verheugende mededeling doen, dat een inwoner van de gemeente Bloemendaal de toezegging had gedaan, dat hij de totaalopbrengst van deze dag met eenzelfde bedrag zou verdubbelen. Een toezegging waarvoor de kerkeraad hem bijzonder dankbaar is. In de avonduren heeft een lekenspel- groep uit Utrecht een voorstelling gege ven van „De jongen met de kar" door Christopher Fry in de Nederlandse verta ling van Bert Voeten. De lekespelers zijn er in geslaagd de door de schrijver bedoelde sfeer op het to neel te verwezenlijken. De totaalopbrengst van deze bazaar zal zo spoedig mogelijk bekend gemaakt wor den, doch ook dan zal er nog veel geld no dig zijn om orgelschuld af te betalen. Want de heer Kramer heeft vrijdagoch tend tevens bekend gemaakt dat de totale orgelschuld nog f 14.000 bedroeg. Vandaag is er opnieuw een feestelijk samenzijn in het Jeugdhuis, ook ten bate van het orgel, ditmaal georganiseerd door scholieren van middelbare scholen onder leiding van jeugdouderling De Voogd. Van drie tot half zes en van half acht tot tien uur kan men in het Jeugdhuis terecht, on dermeer in de schiettent, in een werptent en op een auto-racebaan. man (Christian Marquand) en is direct „weg" van hem. Ofschoon zij weinig van hem afweet komt het spoedig tot een huwelijk. Daarna duurt het niet lang meer of de echtgenoot maakt er geen geheim van dat hij het met de huwelijkstrouw niet zo nauw neemt. Desondanks blijft zijn vrouw van hem houden en „slikt" zij met een voor onze tijd onwerkelijk aandoende onderworpenheid alle vernederingen. Het einde van de tragedie is even verschrikke lijk als spectaculair. De woonwagen waar in de man weer eens een van zijn buiten echtelijke escapades tot uitvoering brengt, valt in een afgrond te oletter. Men moet deze film met zijn ongecom pliceerde probleemstelling uiteraard be oordelen naar de omstandigheden en de verhouding tussen man en vrouw in de tijd dat De Maupassant zijn verhaal schreef Maria Schell levert met haar vertolkins van de hoofdrol, overigens uitstekend ter zijde gestaan door Christian Marquand. een prestatie die haar eens te meer tot een groot actrice stempelt. (Frans Hals en Cinema Pa lace). In een zeer uitvoerige bespreking, gewijd aan boek en film onder deze titel, hebben wij de belangrijke actuele beteke nis van het proces te Neurenberg nog eens onderstreept. De film, zo meenden wij geeft schokkende feiten, die dan weliswaar te zeer worden gekoppeld aan de verschij ningsvorm van de oorlog, maar niettemin de verantwoordelijkheid zuiver stelt en de generatie van na de oorlog doet zien tot welke onmenselijkheid de mens kan ko men. Wij bevelen de film daarom van harte aan, al beseffen wij dat zij vele ver schrikkelijke herinneringen zal oproepen voor wie maar al te zeer bij de excessen van het nazi-bewind en de bezetting be trokken zi.in ftéwéest. (Li do). Ook over deze film hebben wij al geschreven. Een goede film. zeiden wij, die dat voornamelijk is door de ta lenten van de hoofdrolspeelster, wier ex pressieve eeziebt d'e innerlijke eesteltenis onthult, die door de regisseur niet overal met voldoende kracht van benadering wordt nagestreefd. Men moet er een lange zit voor over hebben en zich in de wezen lijke waarden van het kloosterleven willen verdiepen om er door geboeid en ook ge roerd te worden. Audrey Hepburn levert er echter een zeer gave creatie in af. (Rembrandt). Opnieuw geprolon geerd. Wel een bewijs, dat er gelachen kan worden om de dwaze situaties in deze op het vermaak gerichte film. Studio. „Ik was Monty's dubbelgan ger" is een Engelse film, gemaakt naar een waar gebeurde oorlogsgeschiedenis Om de Duitsers inzake de landingsplaats van D-day te misleiden stuurden zij een dubbelganger naar het zuiden. Gibraltar en Afrika. De film is uitermate onder houdend. men ziet de dubbelganger (Clif ton James) in zijn rol groeien. Spannend is ook verfilmd de aanslag die Duitse infil tranten op hem plegen. Kortom: een uit stekende film, met Britse beheersing ge maakt en met schitterende momenten van Brits flegma. Het Spiegel van Nederland-journaal liet zien wat de Italiaanse ontwerpers zich blijkens een show in Warmond voorstellen van de mode voor de volgende zomer, was te gast bij de Internationale tentoonstel ling voor Foto en Film in Nijmegen, volg de het „knippen" van Europa's grootste schrootschaar in Rotterdam en gaf ten slotte een indruk van het bezoek van Prinses Beatrix aan het Marcuscentrum in Utrecht. BONN (Reuter) Begin volgend jaar begint in West-Duitsland de bouw van de eerste onderzeeboten sinds de tweede we reldoorlog. Het ministerie van Defensie heeft be kendgemaakt, dat de Howaldt Werke in Kiel twaalf onderzeeboten van 350 ton zul len bouwen voor dienst in de Oostzee. De werf Atlas in Bremen gaat drie kleine ex perimentele onderzeeboten van honderd ton bouwen. Tegen 1963 kunnen de schepen in de vaart zijn. Zij krijgen geen kern voortstuwing en zullen geen raketten kun nen lanceren. Daar zijn zij te klein voor. West-Duitsland mag geen grotere on derzeeboten dan 350 ton maken. Wel heeft de Westduitse marine onlangs een van een particuliere maatschappij uit 1945 date rende 1600 tons onderzeeboot gekocht voor technische experimenten. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GEBOREN: Pauline Engelberta Maria, d. van J. A. Hoogervorst en C. M. Th. Goossens. Tijdens een openbare bijeenkomst van de afdeling Bloemendaal van de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie heeft me vrouw H. v. Someren-Downer uit Amster dam, lid van de Tweede Kamer, vrijdag avond in hotel-café-restaurant „Rust hoek" aan de Bloemendaalseweg in Bloe mendaal een duidelijk overzicht gegeven van de onderwijsvernieuwing zoals deze is voorgesteld in de zogenoemde Mam moetwet van minister Cals. Zij heeft daarbij duidelijk laten uitkomen dat zij bepaald niet achter dit wetsontwerp staat. Uit een schema, dat de spreekster haar gehoor toonde, blijkt dat minister Cals met zijn nieuwe wetsontwerp zes an dere onderwijswetten geheel of gedeelte lijk wil vervangen en een sterke schei dingslijn wenst te zien tussen het voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs (een lyceum met een gymnasium een een atheneum) en het Algemeen Vormend Onderwijs verdeeld in Hoger Beroepson derwijs (HAVO), Middelaar Onderwijs (MAVO) en L.T.S. (LAVO). Mevrouw Van Someren was van mening dat voor een kleine plaats zeker niet de zelfde normen mogen gelden als voor Am sterdam. Heel vreemd kwam haar het ar tikel in dit wetsontwerp voor ten aanzien van de schoolbesturen. De minister con fereert met de leraren over de salarië ring, dus buiten de werkgever om. Naar haar mening kan de huidige re gering daar niet achter staan. Hier is veel overgelaten aan algemene maatregelen van bestuur. Naar de overtuiging van mevrouw Van Someren ontbreekt bij dit ontwerp een overgangsregeling. Een der gelijke massale onderwijsorganisatie achtte spreekster ook technisch gezien be zwaarlijk uit te voeren. Een groot bezwaar van dit wetsontwerp, dat in feite nog niet meer dan een nota is, vond mevrouw Van Someren de omstandigheid dat daarin te weinig aandacht wordt besteed aan de meer begaafde leerlingen, van wie het welzijn van ons vaderland toch in de toe komst afhankelijk is. Zij kunnen immers zeer gemakkelijk hun opleiding in vijf jaar voltooien Dit bezwaar werd door drs. E. van Meir, rector van het Kennemer Ly ceum, tijdens de gedachtenwisseling vol komengedeeld. Hij kon zijn ervaringen daaromtrent aan de praktijk toetsen. Hij vroeg of er in dit opzicht geen taak voor de V.V.D. was weggelegd. Tijdens het le vendige debat kwamen verder ook nog tal van belangrijke vragen en problemen aan de orde, die het wetsontwerp van minis ter Cals opwierpen, zoals de vraag naar de kosten en het probleem van het gebrek aan leerkrachten. Zeer bezwaarlijk vond mevrouw Van Someren het, dat de minis ter bij het HAVO wil volstaan met een tussenakte. In hoger onderwijskringen is men beslist verontrust over deze wet, die zowel maatschappelijk gezien als ook fe- nancieel niet aanvaardbaar is, aldus spreekster, die zich voorts een warm voor standster van verkorting van de studietijd toonde. Advertentie Onlangs meldden wij, na hierover bij de PTT inlichtingen te hebben ingewonnen, dat voor brieven zwaarder dan 20 gram doch niet boven de 40 gram door de PTT genoegen zou worden genomen met een frankering van twee postzegels van 12 cent, inplaats van met de voorgeschreven 25 cent aan frankeerzegels. Deze interne maatregel was genomen in verband met klachten en bezwaren van verzenders, die, als zij één cent te weinig frankeerden, tien cent strafport moesten betalen. Thans is echter gebleken, dat de PTT lang niet overal oogluikend het te weinig frankeren toestaat en dat toch strafport betaald moet worden. Bij navraag hier over werd van PTT-zijde verklaard, dat het eventueel laten vallen van de cent wel overwogen is. maar dat een beslissing niet is genomen. Nieuws in het kort Hollands Strijkkwartet. Onder aus piciën van de Heemsteedse Kunstkring geeft het Hollands Strijkkwartet woens dag 18 november in het Minerva Theater in Heemstede een concert. Filmavond KAB. De Heemsteedse afdeling van de Katholieke Arbeiders Be weging geeft voor haar leden dinsdag een filmavond in gebouw „Nieuw Berkenrode". Voor de pauze wordt vertoond de kleuren film „Voorkomen is beter dan genezen", gevolgd door een film over kanker- en reumabestrijding. Als hoofdfilm wordt dan na de pauze „Jongens worden ver mist" vertoond. De jaarlijkse feestmiddag voor de kinderen der KAB-leden wordt ditmaal in de kerstvakantie gehouden. Namelijk op dinsdag 29 december; even eens in gebouw „Nieuw Berkenrode". Film over Albert Schweitzer. Don derdag wordt in het Minervatheater in Heemstede de tweede filmavond gehouden van het Bijzondere Kerkewerk van de hervormde gemeente. Vertoond wordt de nieuwe kleurenfilm „Albert Schweitzer", een autobiografische reportage, waarvoor Schweitzer zelf de tekst schreef. Ook het commentaar wordt in de film door Albert Schweitzer uitgesproken. „Route Kopenhagen". O.O.N.A. in Hil- legom speelt volgende week zaterdagavond in zaal Flora", het toneelspel in drie be drijven van Koos Beswino „Route Kopen hagen". Oosterse taferelen. Donderdagavond komen de leden der Nederlandse Chris ten Vrouwbond, afdeling Hillegom, bijeen in het verenigingsgebouw achter de Her vormde Kerk. Dr. J. C. Gilhuis zal spreken over „Oosterse taferelen in een Westerse wereld". De leden zullen met behulp van kleurendia's worden toegelicht. Nieuwe school. Volgende week vrij dagmiddag om half drie zal het nieuwe gebouw van de Christelijke Lagere Land bouwschool aan de Eug. Prévinaireweg in Nieuw-Vennep worden geopend. Gebroken pols. Vrijdagmiddag is 'n achttienjarige scholier uit Velsen op het Kerkplein in Bloemendaal in botsing ge komen met een personenauto. De jongen moest met een gebroken pols naar het Marinehospitaal worden overgebracht. Auto tegen boom. Vrijdagmiddag is een personenauto, bestuurd door een 27- iarige dakbedekker uit Amstelveen, op de Zandvoorterweg in Aerdenhout na een slippartij tegen een boom gereden. De drie inzittenden werden uit de wagen geslin gerd. Zij werden slechts licht gewond. De auto werd niet ernstig beschadigd. Buurtvereniging „Overveen". Voor de leden van de Buurtvereniging „Overveen" zal de burgemeester van Bloemendaal. dr. D. H. Peereoom Voller, op zaterdagavond 28 november om acht uur in „Bloemen- heuvel" in Overveen een lezing houden over „Het zien van moderne beeldhouw kunst". Reportagereizen. Op 18 november zal de heer Alfred van Sprang voor de ver eniging Haarlem Zuid-West in „Ons Ge bouw" in de Kamerlingh Onnesstraat te Haarlem, komen spreken over zijn er varingen, opgedaan tijdens zijn reportage- reizen naar het Midden-Oosten. Berlijn en Nieuw-Guinea. Cver deze laatste reis zul len enkele kleurenfilms worden vertoond. Feestavond. De afdeling Lisse van de Nederlandse Vereniging voor Dierenbe scherming viert maandag haar tienjarig bestaan met een feestavond in de „Ta veerne" in Lisse. WüRTTEMBERG (UPI) De tegen stand van de communisten heeft het werk van de YMCA, de internationale organisa tie van jonge christenen, in communis tisch China niet tot staan gebracht, zo heeft de internationale secretaris, Rob- bins Strong uit Genève, vrijdag in Würt- temberg verklaard. De organisatie werkt in 26 steden op het Chinese vasteland en heeft daar haar huizen ook opengesteld voor niet-christenen om zo beter weer stand te kunnen bieden aan de poging der communisten de gehele jeugd tot zich te trekken. Strong, die nu in Württemberg is ter ge legenheid van een gebedsweek, heeft on langs een reis door Azië gemaakt Na een goed basketbalduel met een bü- zonder snelle eerste helft, heeft het onge slagen Flamingo's de punten aan het Am sterdamse U.S. moeten laten. Grotere door tastendheid der gasten leverde dan een 59 42 zege op. SibabaAntilopen 2 eindigde in een 4528 zege voor de Antilopen. De dames vs*n Amna wonnen met 2618 van de reserves van Antilopen. De eerste helft van het treffen tussen Flamingo's en US is wel het beste deel van de wedstrijd geworden. In een hoog tempo werd gestart en geen van beide ploegen bleek bereid, tot een vertraging over te gaan. Via 02 en 16 kwam Fla mingo's meer onder de US-basket. Meen- horst en Van Wijk waren de spelers die hun ploeg weer dicht bij US brachten (1112). Het was ook Meenhorst die met een schitterend afstandschot Flamingo's de leiding gaf (1312). Die was echter van korte duur. Een razend snelle uitval van Schagen, die met 20 doelpunten wel zeer aktief was voor US, en het was 1314. De basketbalcompetitie De strijd bleef daarna boeiend. Fel slo ten de verdedigingen zich bij de vijande lijke aanvallen. Ondanks het enthousias me waarmee gestreden werd, bleef de match sportief. Met een 2123 stand in het voordeel van US werd de eerste helft afgesloten. Het tweede gedeelte van de strijd was veel minder snel. Aan beide kanten speel de de vermoeidheid reeds een belangrijke rol. In deze periode lieten de US-ers ech ter mooie staaltjes van lichaamsbeheer- sing zien. Ook het overnemen van de bal was iets beter verzorgd dan bij Flamingo's. Hoewel aanvoerder Meenhorst, die wat spelopvatting en produktiviteit betrof (14 doelpunten) de ster van het veld was; zijn mannen steeds naar voren stuwde, was het juist US dat regelmatig scoorde. Drie mi nuten voor tijd was het 4049. Na een prachtige schijnbeweging van Hoonakker was het 4051. Flamingo's scoorde nog eenmaal en US brachten de stand op 42— 59, wat de verhouding wel weergaf. Fla mingo's echter heeft laten zien dat zij be slist kanshebber is voor een van de pro motieplaatsen. Maandagavond zal in het Krelagehuis de dames hoofdklasse starten. Antilopen opent het programma tegen een geheel onbe kende tegenstandster, het Helderse WGV. Het treffen begint om acht uur. Om kwart over negen wordt de belangrijke heren ontmoeting tussen de reserveteams van The Typhoons en Flamingo's gespeeld. Ondanks verwoede pogingen van Ida Hordijk om bij de basket van Aurora te komen, wat zesmaal lukte, moest zij en de meisjes van Antilopen 2 toch toezien dat de dames Sibrandi (60), Stuurman (8 4) en de Zwart (42), doeltreffender speelden. Dit betekende dat Aurora met een 2618 zege naar huis ging. Een fraaie prestatie was nog de 2413 zege die de dames van White Stars 2 op HOC 2 behaalden. De uitslagen waren: Vrijdag 13 november: Heren: hoofdklas se B: Flamingo'sUS 4259: eerste klas se: Antilopen 2Sibaba 4528; 2de klasse: ZBVS 2Antilopen 3 3934; 3de klasse: HOC 3The Typhoons 4 2022. Dames: overgangsklasse: AuroraAnti lopen 2 26—18; HOC 2—White Stars 2 13 —24; 2de klasse: HOC 3—SC Haarlem 3 32—0. Het programma voor maandag is: Dames: Hoofdklasse A: Antilopen— WGW; overgangsklasse: Rapiditas—The Typhoons; 2de klasse: SC Haarlem 2— Aurora 2: Antilopen 3Excertitia 2. Heren: eerste klasse: The Typhoons 2— Flamingo's 2; 2de klasse: HOC 2—Excer- citia; HOC 3SC Haarlem 3.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5