uperMarlr Nederlandse Vrijgezellenbond sticht afdeling in Haarlem A,H. SUPf «MftRT TIPS Corps van H.T.S. inaugureert negenenzestig nieuwe leden Landbouwschap betwijfelt een besparing van f 8. miljoen Bezwaren van het openbaar onderwijs tegen mammoetwet 158 45 69 49 29 99 Bij verloofde ingebroken om portret te stelen De hulp aan de droogtegebieden Vijftig mille gestolen bij inbraak in Den Haag HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Mr. F. van Heulen over belastingverlaging: „De bond is dankbaarmaar niet voldaan" GEHAKT 500 gram KLAPSTUK 500 gram 178 RUNDERLAPPEN 178 RUNDVET AUGURKEN ERWTENSOEP PAKKET RODE KOOL £°NDS MANDARIJNTJES (Jok Oud-Schoten haalde St. Nicolaas juichend in Jubileumavond van vijftig jarig CNV in Haarlem Uitbreidingsplan Midden Duin en Daalseweg Dies-viering „Sanctus Twee ereledenéén erebegunstigster Zandwinning in Haarlemmermeer Fanfare concerteerde ten bate van stille armen Auto hij slip zwaar beschadigd Bezoek aan bedrijf van Figee in Waarderpolder „Duidelijker doelstelling gewenst" D. Dijksman sprak over Haarlems woningprobleem Amateurtoneel in De Glip J. Wunnik kampioen derde klasse libre Haarlemse politierechter Wouw met hamer op het hoofd geslagen MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 Zaterdagavond is tijdens een gezellige en druk bezochte bijeenkomst in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat de afdeling Haarlem en omgeving van de Nederland se Vrijgezellenbond opgericht. Op deze avond meldden zich 360 leden aan. waar van er 208 reeds aangesloten waren bij de afdeling Amsterdam. De start van de nieuwe afdeling geschiedde in aanwezig heid van het hoofdbestuur en de afdelings besturen uit Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Er werd een voorlopig bestuur gevormd. De belangstelling voor deze bijeenkomst was bijzonder groot. Men had voor 350 plaatsen gezorgd, maar een half uur na het tijdstip, waarop de bijeenkomst had moeten beginnen, kwamen nog steeds vrij gezellen binnen. IJlings haalde men stoe len bij. Niettemin moesten gedurende het eerste deel van de avond nog tientallen bezoekers met een staanplaats genoegen nemen. Eerst sprak de bondsvoorzitter, mr. A. C. van den Brand, gevolgd door de belasting deskundige van het hoofdbestuur, de heer F. van Heulen, die de aandacht vroeg voor de bereikte resultaten en de nog te ver vullen taken. „Er moet een eind komen aan de achterstelling van de vrijgezellen. Een groep die zich niet verweert en voor haar belangen opkomt wordt beschouwd als een quantité négligeable", aldus spre ker. Over de bereikte belastingverlaging zei de heer Van Heulen dat de bond „dank baar is, maar niet voldaan". „Wij zullen streven naar hetzelfde peil dat geldt voor gehuwden zonder kinderen, waarbij de mo gelijkheid zou kunnen worden opengelaten vrijgezellen met de hogere inkomens iets boven dit peil te doen uitgaan. Van die toestand zijn we nog ver verwijderd. Wat de weduwen- en wezenwet betreft, zei spre ker dat de bond geen bezwaar heeft tegen deze regeling, maar tegen de premiebe taling door vrijgezellen. Een andere drei ging is de algemene kinderbijslagwet die de vorm van een volksverzekering krijgt. Het ontwerp heeft grote weerstanden op geroepen en de Kamer heeft vele bezwa ren. De memorie van antwoord is nog steed niet verschenen. Er is voor de bond nog heel wat werk aan de winkel. Er moet nog heel wat gebeuren voor de vrijgezel in Nederland een bevredigende status in neemt", besloot de heer Van Heulen. De voorzitter van de afdeling Den Haag, de heer C. van.As, bracht naar voren dat de Nederlandse Vrijgezellenbond voor de straks in te voeren belastingverlaging heeft gezorgd. Geen moeite is de bond te groot geweest om dit te bereiken. Over de toewijzing van woongelegenheid zei spre ker dat er nog steeds gemeenten zijn die alleenstaanden niet inschrijven. Vrijgezel len vormen het sluitstuk van het budget van hen die niet kunnen rondkomen en dan maar kamers gaan verhuren. „Krachtige organisatie noodzaak' De huren kunnen slechts naar beneden gaan als er meer aanbod komt en dit ont staat wanneer er meer woningen voor zelf standigen komen. Ook voor de afdeling Haarlem is dit een belangrijk actiepunt, aldus de heer Van As. Spreker wees ook op de activiteit van de bond op het punt van hulpvaardigheid en saamhorigheid. Elke afdeling heeft een ziekendienst die licht werk en boodschap pen verzorgt. Verder kunnen een gesprek en wat bloemen of fruit een alleen liggen de zieke collega veel goed doen. De heer Van As wees verder op de nood zaak van een krachtige organisatie. Als de conjunctuur nog eens verandert zou men kunnen zeggen: „Die vrijgezellen kunnen nog wel wat betalen". Maar dan moet er een organisatie zijn waarmee men rekening dient te houden, aldus spreker Hierna werd het voorstel van de bonds voorzitter een afdeling Haarlem en om geving op te richten met applaus ontvan gen. Mr. Van den Brand adviseerde over een half jaar een ledenvergadering te houden en daarin een definitief bestuur te kiezen Verder voerden de voorzitter van de af deling Amsterdam, de heer A. M. Barn- hoorn, en een lid van de nieuwe afdeling Haarlem, de heer L. Vuijk, het woord. Na een verloting gingen de vrijgezellen een dansje maken op muziek van de „Jer ry Jox". Het voorlopige bestuur bestaat uit de heer T. R. Hartendorp uit Bloemendaal voorzitter; mejuffrouw J. L. Lasander Henriëtte Bosmanstraat 11, Haarlem, se cretaresse en de dames A. H. Pootjes en F. Westerveld. alsmede de heren mr. J W. F. X. de Rijk en J. Jonckbloedt, leden Advertentie Prima magervlees met zakje kruiden en zout Doorregen 500 9ram PONDS beker (dinsdag en woensdag portie voor 5 personen Gesneden, panklaar ZOETE SPAANSE 11 voor ALBERT HEIJN GROTE HOUTSTRAAT 99 Ondanks zün hoge leeftüd is Sint Nico laas een onvermoeibaar man. Nauwelijks had hij zaterdagmiddag zyn feestelijke in tocht in Amsterdam achter de rug. welke gebeurtenis op de televisie werd uitgezon den, of een uur later maakte hij alweer zijn opwachting in Oud-Schoten. Om omstreeks drie uur werd de Goed heiligman op het Jephtaplein waar vele honderden mensen waren samengestroomd officieel door de voorzitter van het wijk- comité „Oud-Schoten", de heer B. J. A Steentjes, begroet. St. Nicolaas was met een van zijn zwarte knechten gezeten in een open auto. De heer Steentjes zei blij te zijn dat Sinterklaas zich door de moderne vervoersmiddelen snel kan verplaatsen zodat de kinderen van Oud-Schoten hem zo kort na zijn intocht in de hoofdstad ook in levende lijve konden zien. Hij vroeg of de Sint de zieke kinderen van,, Meer en Bosch" in Heemstede vooral niet wilde vergeten. De inwoners van Oud-Schoten kunnen hiertoe meewerken door een financiële bijdrage te leveren die gestort kan worden bij het organiserend comité van de Sinterklaasintocht. Als speciale wens voor de opgroeiende jeugd vroeg de heer Steentjes dat Haarlem de zetel van fie te stichten nieuwe universiteit zal mo- ~en worden. Nadat de Sint voor de harte- 'ijke begroeting had bedankt en op hem -en driewerf „Lang leve Sint Nicolaas!' as uitgebracht begon hij zijn rit door - id-Schoten en Delftwijk. Dat viel in het ^gin niet mee want tientallen kinderen ■ilden hem allemaal tegelijk een handje -■ven. De stoet werd geopend door de Tarmonie „Haarlem", gevolgd door vier warte Pieten te paard en tien op scooters R.K. Harmonie „St. Bavo" sloot de op acht die op haar route over gebrek aan belangstelling niet te klagen had. Het gouden feest van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, dat 2 en 3 juli in Utrecht werd gevierd, zal in dit winter seizoen zijn afsluiting vinden in jubileum avonden van de christelijke besturenbon den. In Haarlem wordt deze jubileum-bijeen komst gehouden op woensdag 18 novem ber in de Koningskerk (ingang Zocher- straat), aanvang 20 uur. Uit het program ma vermelden wij, dat ds. H. S. J. Kalf van Bennebroek zal spreken over: „Rijk, niet met een ideaal, maar met de Toe komst!" en dat medewerking wordt ver leend door het Haarlems Christelijk Man nenkoor en de heer T. Bijlsma, orgel. Tevens zullen dan enkele gouden C.N.V.- insignes met de lauwertak worden uitge reikt aan hen. die langer dan vijftig jaar lid zijn van de christelijke vakbeweging. B. en W. van Bloemendaal achten geen termen aanwezig om de gemeenteraad voor te stellen het uitbreidingsplan voor de bebouwing van een terrein aan de Midden Duin en Daalseweg te wijzigen, aldus heb ben zij meegedeeld naar aanleiding van een verzoek aan de raad van de heer C. H. Speel. Deze heeft gevraagd een gedeelte van de Midden Duin en Daalseweg dichter te mogen bebouwen dan krachtens het uit breidingsplan mogelijk is. Het plan laat de bouw met ten hoogste twee eengezinswo ningen toe. terwijl de heer Speel verzoekt de bebouwingsvoorschriften zodanig te wijzigen dat bebouwing van dit terrein met drie eengezinswoningen toelaatbaar is. Op zondag 29 november des middags om twee uur zal de Haarlemse katholieke studentenvereniging „Sanctus Bavo" in ge bouw Cultura te Haarlem een buitenge wone ledenvergadering houden ter gele genheid van de zevende dies natalis. Tij dens deze vergadering zal mr. A. Diepen- brock spreken over het onderwerp „Eman cipatie der Nederlandse katholieken?" Na afloop zal het bestuur van „Sanctus Ba vo" recipiëren in het sociëteitsgebouw „De Waag". Voorts geeft de toneelgroep van „Sanc tus Bavo" op zaterdag 21 november des avonds om acht uur in het Mendelcollege een opvoering van het stuk „Mijn zoons" van Arthur Miller. De gewestelijke raad voor Noordholland van het Landbouwschap heeft zich, na overleg met de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur en de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf, tot de Provin ciale Staten van Nonrdholland gewend over de door de Rijkswaterstaat in Haarlem mermeer geprojecteerde zandwinning voor de aanleg van de nieuwe rijksweg beoosten Haarlem. De gewestelijke raad meent te moeten betwijfelen of de zand winning in de Haarlemmermeerpolder voor de Rijkswaterstaat wel een bespa ring van acht miljoen gulden betekent. In opdracht van het Landbouwschap heeft het Landbouw-Economisch Instituut in Den Haag een onderzoek ingesteld naar de opbrengsten van tulpen in het gebied van de geprojecteerde zandwinning. Blij kens dit onderzoek zijn de bedrijven in dit gebied wat betreft de samenstelling van het sortiment vergelijkbaar met de be drijven in de Bloembollenstreek. Nog be langrijker is dat de opbrengsten eveneens zo goed als gelijk zijn aan de opbreng sten in de bollenstreek. De gronden in dit gebied kunnen daarom tot de hoogwaardi ge bollengronden worden gerekend. Van de oppervlakte die de geprojecteerde zand- put zou beslaan, kan ongeveer 26 ha. tot de goede bollengronden worden gerekend. Het netto-overschot van de bedrijven in de bollenstreek bedraagt volgens bere keningen van het L.E.I. gemiddeld 34 per 100 kosten. De gemiddelde produk- tiekosten in het gebied van de afzanding bedragen 15.200.- per had. Het netto overschot kan per ha. worden gesteld op 5.168.-, de bruto-opbrengst op 20.368 per ha, terwijl voor de exportwaarde een bedrag van 25.000 per ha., kan worden gesteld. Als de 26 ha. van de zandput als bollengrond zou worden geëxploiteerd, zou De jaarlijkse feestavond ten bate van de Heemsteedse stille armen, georgani seerd door het plaatselijke fanfarekorps „Eensgezind Excelsior" en zaterdag in het „Sportpark-restaurant" gehouden, heeft opnieuw een bevredigende belangstelling getrokken. Alleen werd het door voor zitter L. ter Braake in zijn gebruikelijk openingswoord betreurd, dat de aanwezi gen voor het grootste gedeelte uit de kringen van „Eensgezind Excelsior" af komstig waren. Buiten de vereniging werd voor de goede bedoelingen van dit concert slechts weinig interesse betoond. Verder betrok spreker in zijn welkomstwoord spe ciaal de 84-jarige oud-dirigent van het korps, de heer Reinier van 't Hoff, wiens aanwezigheid op hoge prijs werd gesteld Hierna werd in een geroutineerd tempo het concert afgewerkt, dat onder leiding stond van voorzitter-dirigent L. ter Braake en waarvoor men een populair programma had samengesteld. Vooral bij de diverse marsen en andere fortissimo's daverden de vrolijke klanken door de zaal, evenals dit het geval was met de spec taculaire nummers van het tamboerkorps Een ander attractief onderdeel van dit programma bestond uit een demonstratie door de jeugdige marjoretten van het korps. De opbrengst van deze avond werd nog opgevoerd met enige ronden van het at tractieve kienspel, waarbij de dames van „Eensgezind Excelsior" voor een groot aantal begerenswaardige prijzen hadden gezorgd. Een geanimeerd verlopen bal, op muziek van „The Midnight Boys" onder leiding van de heer J. Schrier, besloot de feestavond. dit een bruto-opbrengst per jaar van 529.568 en een exportwaarde van 650.000 opleveren. De waarde van de gronden kan worden gesteld op ongeveer 17.000 per ha.,'voor de 26 ha. dus een totaal bedrag van f 442.000. Naar het oordeel van het Landbouw schap komt men bij een kapitalisatie van alle sommen tot bedragen die ruimschoots opwegen tegen de door de Rijkswater staat gesteide. doch niet nader gemotiveer de besparing van acht miljoen gulden. De besparing wordt nog kleiner, als van het te graven meer hydrologisch en water staatkundig gezien een ongunstige in vloed op het omringende gebied zou uit gaan, wat gezien de rapporten van enige deskundigen niet geheel moet worden uit gesloten. De gewestelijke raad van het Landbouw schap betwijfelt of na aftrek van de nood zakelijke schadevergoedingen, de kos ten van het wegspuiten van de grond en de kosten voor de aanleg van kunstwer ken nog van een voordeel van acht mil joen gulden kan worden gesproken. Het is het Landbouwschap bekend dat de af te graven potentiële bollengronden kunnen worden gecompenseerd door het in cultuur brengen van nabijgelegen gron den met zand uit de te graven put. Zou dit een theoretische mogelijkheid zijn, bij voorbeeld doordat de Rijkwaterstaat niet beschikt over de hiervoor noodzakelijke gronden, dan kan dit argument beter bui ten beschouwing blijven, aldus het Land bouwschap. De inauguratie van 69 aspirant-leden tot leden van het Corps van leerlingen en oud-leerlingen van de Middelbare Techni sche School (thans H.T.S.) te Haarlem zaterdagmiddag in de Haarlemse Vlees hal droeg een bijzonder karakter, omdat tevens de inauguratie van de heren J. H. Seiler en J. B. Dingemans tot ereleden en mejuffrouw J. M. van Laar, administra tief beambte eerste klasse aan genoemde school, tot erebegunstigster van genoemd Corps plaats had. Deze inauguratie werd bijgewoond door^de ere-voorzitter en het ere-lid van het Corps, respectievelijk de directeur en de oud-directeur van de H.T.S., ir. C. J. Heijligers en ir. G. L. Ludolph met hun echtgenoten. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer G. Kamsteeg, installeerde mejuf frouw Van Laar, waarbij hij tevens haar loopbaan schetste. Mejuffrouw Van Laar die nu al drieëndertig jaar aan de M.T.S. (nu H.T.S.) verbonden is, gaat per 31 de cember de school wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verlaten. De voorzitter wees erop dat mejuffrouw Van Laar veel voor de school heeft ge daan, doch dat het hoofdbestuur haar vooral tot erebegunstigster heeft willen benoemen, omdat het Corps haar bijzon der erkentelijk is voor hetgeen zij als „lustrumtrawant" van de heer Seiler tij dens de voorbereidingen van het veertig jarig bestaan van de school heeft gedaan. Mejuffrouw Van Laar zei zeer verheugd te zijn met deze onderscheiding. De heer J. H. Seiler heeft aldus de heer Kamsteeg vooral veel verdiensten gehad voor de Vereniging van Afgestudeerden, waarvan hij zich een zeer bekwaam pen ningmeester heeft getoond, die er inder tijd in twee jaar tijds kans toe heeft ge zien een aanzienlijk kastekort in een te goed om te zetten. Met algemene stem men en met groot enthousiasme wordt hij thans erelid van het Corps benoemd. De heer Seiler, dankend voor de hem ten deel gevallen onderscheiding, sprak de wens uit dat de corpsleden steeds hun krachten en steun aan het bestuur zullen blijven verlenen. De vele verdiensten van de heer J. B. Dingemans vond de heer Kamsteeg moei lijk onder woorden te brengen. Diens werkterrein in het Corps lag voornamelijk in het vestigen en handhaven van het goede corpsleven. Alle moeilijkheden, die in het Corps rezen, wist de heer Dinge mans steeds op de juiste wijze op te los sen. Ook de heer Dingemans toonde zich in zijn dankwoord zeer ingenomen met zijn benoeming tot erelid. De voorzitter, ir. C. J. Heijligers, felici teerde daarna de beide ereleden en de erebegunstigster met hun benoeming. Daarna had de installatie van de aspi rant-leden tot leden van het Corps plaats. Negenenzestig van de honderdtwee kwa men hiervoor in aanmerking. Het be- Zondagavond om acht uur is op de Bloys van Treslongweg in Haarlem een perso nenauto, bestuurd door een 20-jarige Heemstedenaar, geslipt en enkele keren gekanteld. Het ongeluk ontstond toen de auto. na enkele wagens gepasseerd te hebben, weer naar rechts ging. Er bleek nogal wat kiezel te liggen dat gebruikt is bij een re paratie van de weg. De auto bleef op de linkerzijde vrijwel haaks op de weg lig-J gen en werd zwaar beschadigd. Eeen meisje dat ook in de auto zat. kreeg een lichte shock. Tussen twaalf- en vijftienhonderd per sonen hebben zaterdagmiddag gebruik ge maakt van een uitnodiging van de n.v. Haarlemse machinefabriek v.h. gebr. Fi gee om een bezoek te brengen aan het be drijf in de Waarderpolder te Haarlem. Men was daarbij in de gelegenheid een demonstratie van nieuwe machines bij te wonen, alsmede werkstukken van leerlin gen van de bedrijfsschool, die in de kan tine van het bedrijf waren opgesteld, te bezichtigen. Onder de genodigden bevonden zich on der meer vele hoofden van lagere- en ulo scholen, alsmede tal van ouders van leer- I lingen van de bedrijfsschool. Ook bij de voorstanders van het open baar onderwijs zijn bezwaren gerezen te gen onderdelen van het wetsontwerp voor het voortgezet onderwijs, de zogenaamde „Mammoetwet" van minister Cals. Deze bezwaren betreffen met name de positie van het openbaar onderwijs en de verhou ding tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs. De vereniging „Volksonderwijs" en de Nederlandse Onderwijzersvereniging heb ben deze bezwaren samengevat in een adres aan de leden van de Tweede Ka mer. De Algemene Vereniging van Lera ren bij het Voorbereidend Hoger- en Mid delbaar Onderwijs stelt zich daarachter, doch zal nog over bepaalde detailpunten zelfstandig tot de minister wenden. Volgens de adressanten dient in de wet, conform aan de Lager Onderwijswet, aan gegeven te worden dat openbaar onderwijs moet worden gegeven in een genoegzaam aantal scholen, die voor alle kinderen zon der onderscheid van godsdienstige gezind heid toegankelijk zijn. Gezorgd moet dus worden, aldus adressanten, dat er voldoen de openbare scholen van voortgezet onder wijs zullen zijn en voldoende over het land verspreid. Vooral in de z.g. minderheids- gebieden is de openbare school een „vlucht- heuvelschool". In het ontwerp wordt het verzekerd blijven daarvan gemist. Ook het ontbreken van een duidelijke doelstel ling van het openbaar onderwijs achten de adressanten een ernstige leemte. Zij dringen er dan ook op aan, de taak en de plaats van de openbare scholen duidelij ker in de wet te omschrijven. „Onjuist uitgangspunt" Tegen de procedure die het ontwerp be vat ter stichting van openbare scholen hebben de adressanten eveneens ernstige bezwaren. De toelichting zegt: „Zo er gens, dan dient hier de regel te worden toegepast, dat de taak der overheid zich moet beperken tot het scheppen van de mogelijkheden voor de burgers om hun persoonlijke taak te volbrengen". Hier wordt naar de mening van adres santen de taak der overheid ten aanzien van de stichting van openbare scholen on juist en in strijd met de geest van de grondwettelijke bepalingen geschetst. Zij is voor de voorstanders van openbaar on derwijs onaanvaardbaar. „De overheid moet op grond van de op haar rustende plicht voor alle inwoners van het Ko ninkrijk gelijke rechten op het door hen gewenste onderwijs waarborgen. Haar taak is niet een negatieve, een afwachten de, doch een positieve en actieve. De over heid is het enige lichaam dat de belangen van het openbaar onderwijs kan beharti gen, ook bij het stichten van scholen in een genoegzaam aantal, eventueel ge schraagd door zg. maatschappelijke orga nen. Initiatieven tot het stichten van open bare scholen dienen in eerste instantie van de rijks- of gemeentelijke overheid uit te gaan. Pas wanneer de overheid in haar taak tekort zou schieten, moeten de ouders het recht ontvangen, zulke scholen te eisen". Bij de planning behoort in elk geval naar de mening van adressanten dit initiatief gewaarborgd te worden. Daar naast is het mogelijk een plaats in te rui men voor organisaties die de overheid steunen in haar taak. Behalve tegen deze principiële punten hebben de organisaties bezwaren tegen andere bepalingen in het ontwerp, zoals de financiering, het toe zicht, het leerlingstelsel en de samen stelling van de onderwijsraad. stuur heeft dus terdege een selectie toe gepast. Ir. Heyligers heeft daarna de 69 nieuwe leden van het Corps gelukgewenst en hen erop gewezen dat zij niet alleen hun taak in de school goed moeten verrichten doch ook aan culturele zaken daarbuiten aan dacht moeten wijden, zodat zij later waar dige leden van de maatschappij worde^ Na dit officiële gedeelte werd een boe renkoolmaaltijd in Brinkmann gehouden, gevolgd door een installatie-dansavond in de Vleeshal, waar het kwartet Frans Rooyers de dansmuziek verzorgde. Zaterdagavond heeft de Christelijk-his- torische Jongerengroep in Haarlem een kienavond gehouden, tijdens welke het Haarlemse gemeenteraadslid de heer D Dijksman een inleiding heeft gehouden over het woningprobleem in de gemeente Haarlem. De heer Dijksman noemde zijn inlei ding zelf een „babbeltje". Hij gaf de jon geren daarbij een overzicht van de stand van zaken op het gebied van de woning voorziening in Haarlem, waarbij hij on der meer wees op de hoge huurprijs, die nieuwe woningen moeten opbrengen en die naar verhouding te hoog ligt voor jongge trouwden. In Haarlem woont het grootste deel van de gezinnen in woningen met een huurprijs van ƒ500 tot ƒ750 per jaar. Dit betreft dan voornamelijk oudere huizen. De meeste jonggehuwden komen echter in nieuwbouwwoningen van 90 per maand of meer. Als men er, evenals dit vóór de oorlog het geval was, van uit gaat dat men ongeveer één vijfde van zijn inko men nodig heeft voor de huur, komt men op salarissen, die maar weinig jongeren verdienen. Volgens de heer Dijksman heeft 24 per cent van de gezinnen in Haarlem een in komen, dat lager ligt dan ƒ3.000 per jaar. Ongeveer 60 percent heeft 3.000—6.000 per jaar, 13 percent 6.00010.000 en slechts 3 percent heeft meer dan tien mil le per jaar. Hieruit blijkt, volgens spre ker, dat het huurvraagstuk zeer moeilijk ligt. Wat de woningbouw betreft meende de heer Dijksman, dat men in Haarlem op de goede weg is. Het woningtekort is sinds medio 1956 gedaald van 4499 tot 3583 wo ningen. Het probleem van het woningte kort wordt onder meer beïnvloed door de vervanging van onvolwaardige woningen en krotopruiming, de vorming van een re serve van leegstaande woningen en de toe neming van de woningbehoefte door stij ging van het inwonertal en door de gelei delijke veroudering van de woningen. Aan het slot van zijn betoog wekte de heer Dijksman zijn gehoor op het optimisme ten aanzien van de toekomst niet te ver liezen en de moeilijkheden, óók van ande ren, nuchter en zakelijk te bekijken. Will.' Van dér feefg heeft als Rösita Pe ters, een van zijn talloze pseudoniemen, met „Groet kinderen" een eenvoudig to neelspel geschreven, dat een uitkomst kan zijn voor amateursverenigingen, wier prestaties zich gewoonlijk op een meer be scheiden plan bewegen. Het gegeven is ,allerminst onwaarschijnlijk, voorname lijk omdat de schrijver nu eens niet zijn toevlucht neemt tot het onplausibele toe val, waar hij zich anders nog al eens van pleegt te bedienen. Een van de „grote kin deren" uit dit toneelspel is Jacob Pijnak ker, een stoere derpssmid, die het er steeds op heeft toegelegd zijn haan in het gezin koning te laten kraaien. Zijn kinde ren worden echter groter en hun opvattin gen gaan steeds meer afwijken van die van vader Jacob. Zo geeft zijn zoon Mar ten aan een dokterspraktijk de voorkeur boven een bescheidener carrière achter het aanbeeld en vindt verder de bruide gomskeuze van zijn aangenomen dochter Tini bij papa al even weinig instemming Van deze botsing der meningen zijn de ge bruikelijke conflicten het gevolg, die er zelfs toe leiden dat de kinderen het ouder lijk huis verlaten. Maar nu acht moeder Dina het ogenblik tot ingrijpen gekomen Met vrouwelijke slimheid begint zij achter de schermen tegen haar dictatoriale echt genoot te intrigeren „aanvoerster van de vijfde kolonne" noemt hij haar later schertsend met het logische gevolg, dat het gezin zich weer om de nu berustende vader tot een gelukkig slot verenigt. Met de opvoering van dit stuk heeft de toneelvereniging „Onder Ons" uit Heem- stede-Bennebroek, haar leden zaterdag in wijkgebouw „De Princehof" in De Glip een onderhoudende toneelavond bezorgd Het leeuwedeel van dit duidelijk waar te nemen succes was voor de heer S. Salo mons, die niet alleen de regie, maar ook het spelen van de hoofdrol voor zijn reke ning had genomen. Deze zware combina tie ging wel eens ten koste van de tekst kennis, maar overigens heeft hij de op vliegende dorpssmid gekarakteriseerd met veel gevoel voor humor en in een mar kante stijl. Mevrouw Salomons assisteer de hem daarbij met een rustig-beheerste moederrol, waarin zij soms met een ge noeglijke ironie op de uitbarstingen van haar echtgenoot reageerde. Van de bijrol len mogen als de beste prestaties worden v.rmeld de levendige Geertje van To van Royen, de lakonieke gemeentesecretaris van Henk de Weert en de al even opvlie gende Jan van der Sanden van C. Quakke- laar. Gistcra\ ond zijn de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap derde klas libre, district Haarlem KNBB beëindigd. J. Wunnik „De Vaart" werd kampioen met een toernooigemiddelde van 2.72. De kam pioen zal het district tijdens het geweste lijk kampioenschap, dat in februari 1960 in Amsterdam verspeeld zal worden, ver tegenwoordigen. De eindstand was als volgt: Wunnik 682 250 18 2.72 12 Wildschut 670 262 22 2.55 10 Van Beem 667 244 23 2.73 8 Stuit 657 243 22 2.70 8 Wisker 625 213 22 2.93 6 Heinsbergen 622 222 18 2.80 6 De Bruin 577 224 22. 2.57 4 Van Loon 625 222 23 2.81 2 Voor de Haarlemse politierechter mr. H. J. Ferwerda moest zich vanmorgen een 33-jarigeboekhouder uit Amsterdam ver antwoorden wegens diefstal meermalen gepleegd. De boekhouder was verloofd met een Zaans meisje. De verloving raakte uit en dat verdroot de Amsterdammer. Hij kon er zich niet bij neerleggen en vroeg het meisje herhaaldelijk om het weer „aan" te maken. Op een avond was hij in de bios coop naast haar gaan zitten. Zonder dat het meisje het merkte haalde hij haar huisselu- tel uit haar tasje. Daarmee begaf hij zich naar haar woning, kwam binnen en nam uit een van de kamers een portret weg. De verdachte vertelde de politierechter dat alles tussen hem en het meisje weer goed was. Hij liet de politierechter een brief van zijn verloofde lezen waarin zij verzocht verdachte vrij te spreken, omdat zij het allemaal niet zo bedoeld had. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever vond wat verdachte had gedaan erg wonderlijk. Hij had echter wel begrip voor de situatie en vordere een boete van tien gulden. De politierechter kon zich daar mee verenigen en veroordeelde de Amster dammer. Dreigement Tot drie weken gevangenisstraf werd een 19-jarige verwarmingsmonteur uit Am sterdam veroordeeld. Op een avond in juni had hij een inwoonster van Zaandam die op het Dampad in Zaandam fietste met een alarmpistool bedreigd daarbij uitroe pend „Afstappen of ik schiet!" Hoewel hevig geschrokken had de wielrijdster aan dit bevel geen gevolg gegeven. Bij het Zaandamse station had zij later uit een groep jongelui degene herkend die het pistool op haar had gericht. Kort daarop werd de jongeman door de politie aan gehouden. De officier van Justitie eiste tegen ver dachte die niet was verschenen drie weken gevangenisstraf. Veertig glazen bier Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie veroordeelde de politierechter een 23-jarige los-werkman uit Zaandam tot vijf dagen gevangenisstraf wegens het rijden op een fiets onder invloed van sterkedrank. Tegenover de politie had de Zaandammer verklaard dat hij veertig glazen bier had gedronken. „Ik vraag me af waar de verdachte het laat", merkte de officier van Justitie op. Een 36-jarige stucadoor uit IJmuiden werd veroordeeld tot een boete van f 150 onvoorwaardelijk en twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, nadat de officier f 100 boete en twee weken cel voorwaardelijk had gevorderd. Verdachte had een politie man. die hem verbaliseerde wegens het niet in het bezit hebben van een luister vergunning voor zijn autoradio onder meer uitgescholden voor „bloedhond" en „schorem". Het Landbouwschap heeft een overzicht gegeven van de stand van zaken bij de hulpverlening aan de door de droogte ge troffen landbouwbedrijven. Dank zij de hulpactie van de drie centrale landbouw organisaties konden tot en met 11 novem ber totaal 3991 auto's 3,5 ton met ruw- voeder worden verzonden, waarvan uit Zeeland 303 ladingen. Noordholland 533, Noord-Brabant 602, Zuid-Holland 1334 en de Noordoostpolder 1219. Noord-Brabant ontving daarvan 753, Gelderland 624, Dren te 732, Limburg 485, Utrecht 129, Texel 20, Overijsel 1219 en Oost-Zeeuws Vlaanderen 29 ladingen. Tot op heden zijn in Zuid-Holland 1045 boeren bereid gebleken 1509 stuks vee uit de noodgebieden op te stallen, terwijl in Noordholland plm. 700 stuks en in Zeeland 200 stuks vee zullen kunnen worden onder gebracht. Van de door de overheid voor veevoeder beschikbaar gestelde totale hoeveelheid van 120.000 ton suikerbieten zal op grond van de binnengekomen aanvragen niet meer dan 95.000 ton geleverd behoeven te worden. Nu het aanvankelijke kwantum suiker bieten dus niet geheel zal worden opge nomen, is het ministerie opnieuw in over leg met de Nederlandse suikerindustrie, teneinde inplaats van het niet opgenomen kwantum suikerbieten een hoeveelheid van 2500 ton gedroogde pulp beschikbaar te krijgen. Het overleg tussen het ministerie en de aardappelmeelindustrie om ook een kwan tum fabrieksaardappelen beschikbaar te krijgen voor vervoedering in de droogte- gebieden heeft slechts gedeeltelijk resul taten opgeleverd. Er werd wel overeen stemming bereikt over een hoeveelheid van 25.000 ton natte aardappelvezel die beschikbaar kan worden gesteld voor ge troffen bedrijven. Voor stro en hooi zijn, naar uit het onderzoek van het ministerie gebleken is, de importmogelijkheden ge ring. In Den Haag is ingebroken in de woning van een handelaar in afvalstoffen. De in breker forcëèrde een in een kantoortje stande brandkast en nam daaruit 50.000 mee. Zondagavond tegen middernacht is een vijftig-jarige koopman in zijn woning aan de Jacob van Lennepkade te Amsterdam zijn echtgenote tijdens een hevige ruzie met een hamer te lijf gegaan. Buren, die de vrouw hoorden gillen, waarschuwden de politie. Toen agenten het huis binnen gingen, vluchtte de man over de daken weg. De vrouw bleek aan het hoofd gewond te zijn. Zij werd naar het Wilhelminagast- huis gebracht, doch kon na behandeling naar huis terugkeren. De man is nog voort vluchtig.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7