GOLDEN MIDWAY ƒ532.- Moskou heeft succes met waarschuwing tegen EEG de enige halfzware Westduitse socialisten zetten marxisme officieel aan kant ü/itif/V/i/u/ie KOELKAST *^Brieven aan de redactie Geslaagde uitvoering van jubilerend VOLO Brand op Braziliaans vliegkampschip op Rozenburg Tegenvoorstel van Nehroe aan Tsjoe En Lai Peking meldt massale landverdeling in Tibet MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Burgerlijk partijprogramma met overweldigende meerderheid aanvaard op het partijcongres rillerig? GRIEP VLUCHT VOOR 7/Ud# Examens KOM PRESSOR w onmisbaar voor U en Uw gezin N.Y.Willem van Rijn Oostenrijk ziet van het lidmaatschap af Successen voor Het Oosten in de schaakcompetitie die zacht en toch pittig is Burgerlijke Stand van Haarlem Gebroeders Groen aan top in bridgecompetitie Jhr. mr. A. Feith kandi daat-voorzitter van NSF Grote interesse voor controle met de Gatso-meter Zwemcompetitie Kring Haarlem KNZB Het waterpoloprogramma (Van onze correspondent in Bonn) Na een vermoeiend driedaags debat hebben te Bad Godesberg 324 van de 340 afgevaardigden het nieuwe partijprogram ma van de Westduitse sociaaldemocrati sche partü, de S.P.D. aanvaard. Zonder al te grote moeilijkheden na een handig tactisch spel van het partijbestuur kwam het ontwerp er met enkele kleine wijzi gingen door. De S.P.D. heeft, zoals de par tijvoorzitter Ollenhauer aan het slot zei, een nieuwe wapenuitrusting, waarmede zij uit de Bondsdagverkiezingen van 1961 succesvoller dan in het recente verleden te voorschijn hoopt te komen. Er waren maar zestien stemmen tegen het gehele ontwerppartijprogramma. Bij het debat over de belangrijkste onderwerpen eco nomie, bewapening, sociale zaken, kerk hoorde men af en toe wel felle uiterst link se critiek, maar de partijleiders Ollenhau er, Wehner en Erler lieten dergelijke dis cussies in eindeloos gepraat doodlopen en wierpen dan met vlammende, korte rede voeringen alle bezwaren overboord. In grote lijnen is de opzet van het partij bestuur volkomen gelukt. Men heeft de be schikking over een programma, waarme de men de boer op kan, van een arbeiders partij is de ommezwaai begonnen naar een volkspartij. Van uitgesproken marxis tische opvattingen inzake nationalisaties en dergelijke, is men overgegaan tot een beschouwing, waarin de mens zich volle dig in vrijheid moet kunnen ontwikkelen. De S.P.D. heeft thans een programma waarmede men de in meerderheid in goe de doen levende West-Duitse burgers niet hoopt af te schrikken. Men heeft zich daar bij aangepast aan de huidige economische orde in de bondsrepubliek. Men tracht een nieuwe verhouding tot het leger te schep net en is ook bereid tot overleg met de kerk. Tegen pacifisten Op het congres bleek ook dat het niet het programma alleen is, dat in 1961 een verkiezingssucces zal moeten verzekeren. Was het vrijdag Willy Brandt, die op de voorgrond trad, zaterdag en zondag wa ren het vooral Wehner en Erler, die naar voren kwamen. Wehner rekende onver wacht en hard af met pacifisten en mi litaire tegenstanders in de partij, die niets moeten hebben van de erkenning van de landsverdediging in het nieuwe program ma. De plaatsvervangende partijvoorzit ter, de zelf nooit soldaat was, maar vroe ger communist is geweest, betoogde dat men de kiezer niet kan wijsmaken wel vaart te willen bieden, maar geen recht op verdediging van het eigen land. Dienst- Advertentie verkouden Lang en serieus is door groot en klein geoefend voor de Jubileumuitvoering van de gymnastiekvereniging VOLO ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de vereniging en uit het spontane applaus van de zeer vele aanwezigen hebben de le den kunnen concluderen, dat het gebodene zeer in de smaak is gevallen. Ook het ge halte van de oefenstof, en hierbij doelen wij dan speciaal op het toestelturnen en het springen, was zeer behoorlijk. De ver eniging beschikt bij de jongere leden over meerdere, voor de toekomst nog veel be lovende gymnasten, zodat de vereniging niet alleen in grootte doch ook technisch 'n goede basis heeft. Voor deze uitvoering was een zeer af wisselend programma samengesteld van achttien nummers, dat vlot werd afge werkt. Van dit programma bleef naar on ze mening maar één nummer beneden verwachting, n.l. de vrije oefening van de jongens 8-9 jaar, dat, mede door de ge bruikte muziek een rommelige indruk maakte. De andere vrije oefeningen, t.w. van meisjes 9 jaar, 10/11 jaar, 12/13 jaar, 14-15 jaar en de lenigheidsoefening van de damessenioren waren veel beter van sa menstelling en werden bovendien ook cor recter gedemonstreerd. Een aardige afwisseling in het program ma vormde het optreden van de meisjes van 7 jaar met een gesproken sprookje: „Er was eensen van de meisjes van 8 jaar met: „Zes kleine taxi's". Applaus verkregen ook de meisjes en jongens van 5-7 jaar met kleutergymnas- tiek, waarbij door een gesproken tekst verschillende handelingen en houdingen uitgebeeld moesten worden. De spring- nummers t.w. bokspringen jongens 10-11 jaar, kastspringen meisjes 14-15 jaar en tafelspringen heren werden vlot en met veel variaties in de sprongen uitgevoerd en mag hier wel speciaal het kastspringen genoemd worden door de zeer correcte wijze van uitvoeren. Bij het turnen op de lange mat door drie elkaar opvolgende groepen jongens kon men duidelijk de opgaande lijn en het ge halte onderscheiden. Het klassikaal brug- turnen door een grote groep meisjes was goed met veel variaties in de oefeningen. Bij de evenwichtsbalk, brug met onge lijk gestelde leggers en ringenzwaaien onderscheidden zich een aantal, hierboven reeds gememoreerde uitblinkers wier op treden zeker stimulerend zal werken op de toch niet geringe prestaties van de overige meisjes en dames. Tenslotte vermelden wij nog de uitste kende piano-begeleiding en de vlotwerken- 4e toestelcommissie, waarin ook leden van de turnvereniging „Santpoort" waren opgenomen. Amsterdam Vrije Univ. Geslaagd voor het arts examen eerste gedeelte: O. S. Ingwersen, Bloe- mendaal. Advertentie plicht en kernbewapening blijven even wel voor Wehner en de partij taboe Hieruit kan men opmaken dat Herbert Wehner een van de meest invloedrijke leiders van de S.P.D., zoniet de invloed rijkste man is. Vooral uit zijn handelwijze sprak de wil van de partijleiding om na de mislukkingen van 1949, 1953 en 1957 in 1961 de macht van Adenauers C.D.U. over te nemen. Van het oude socialistische rood was bijna niets meer te merken het burgerlijke groen en blauw over heersten. De slagzin voor de kiezer luidt: Geh mit der Zeit, geh mit S.P.D." (ga met de tijd mee, neem de S.P.D.). Wehner vooral maakte duidelijk dat hij niet meer wil doorgaan voor „de schrik de burgers": „Ik was één van de meest radicalen en heb daarvoor moeten beta len Uit bloedige ervaring wend ik mij te gen iedere aanspraak op exclusiviteit van een partij. Geloof een gebrandmerkte", aldus Wehner. En de opkomende man Erler zei: „Wij willen de macht en tot de staatsmacht behoort ook het leger", toen hij zich kantte tegen de pacifisten Dat is het geluid van een partijleiding, die. op basis van een gemoderniseerd pro gramma. met een handige verkiezings propaganda, hetgeen onlangs te Bremen veel succes had, en met kopstukken als Brandt, Zinn, Kaisen. Brauer en voor de linksgezinden Wehner, ongetwijfeld de komende twee jaar voor de C.D.U. een lastige tegenstander zal zijn. Het partijprogramma waaraan de Oostenrijkse socialist dr Benedikt Kauts- ky een theoreticus van de Oostenrijkse socialisten een werkzaam aandeel heeft gehad, komt overeen met dat van ontwer pen in Oostenrijk, Zwitserland en Neder land waar de socialisten zich ook beraden over nieuwe programma's. Ollenhauer noemde de eis om het politieke program ma van Marx en Engels als basis te ne men voor een socialistisch principieel pro gramma van het jaar 1959 zo on-marxis- tisch als maar denkbaar is.... Men kreeg toch de indruk, dat het afscheid van Marx in zijn communistisch manifest van 1848 zeer velen, vooral uit de plaatselijke af delingen, zwaar viel. De S.P.D., die bijna een eeuw bestaat, is nu toe aan haar vijfde program-wijziging. In 1875 te Gotha was men onder invloed van Lassalle nog ge matigd, in 1891 te Erfurt had het marxis me de overhand, in 1921 te Görlitz en in 1925 te Heidelberg sprak men nog altijd over socialisering van de produktiemidde- len. Op het in het Braziliaanse parlement nogal omstreden vliegkampschip „Minas Gerais", dat voor verbouwing bij Verol- me op het eiland Rozenburg ligt, heeft zondagmorgen een felle brand gewoed. Er is vrij veel schade aangericht in de hangar in het achterschip en aan het daarboven gelegen dek. Een-aegsman van Vérolme heeft verklaard dat het schip toch, zoals het plan was. in het voorjaar gereed zal zijn om de proefvaart te ma ken. Uiteraard zal om dit te bereiken thans heel wat extra-inspanning nodig zijn. Omstreeks halfnegen 's morgens weer klonk over Rozenburg het geluid van een explosie en vrijwel tegelijkertijd schoten van het achterschip van de „Minas Ge rais" grote vlammen omhoog. Waar schijnlijk is er sluiting ontstaan in ,een elektriciteitskabel. Het hout van de stel lingen, waarop arbeiders tot zaterdag middag werk hadden verricht, brandde als een fakkel. x De brandweer van Rozenburg en de be drijfsbrandweer van Verolme later geas sisteerd door een blusboot van de Rotter damse Havendienst, wisten de brand bin nen vijf kwartier te bedwingen. De na blussing heeft nog geruime tijd in beslag genomen. Alleenvertegenwoordiging Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel. 185222 (10 lijnen). aar bij de bonafide handel (Van onze correspondent in Wenen) Oostenrijk dreigt op het gebied van de buitenlandse politiek en van zijn interna tionale handel een weg in te slaan, die be denkelijk kan worden. De nieuwe minister van Buitenlandse Zeken, dr. B. Kreisky, die Figl is opgevolgd, heeft verklaard dat Oostenrijk zich niet bij de Europese Eco nomische Gemeenschap kan aansluiten. Het wenst zich afzijdig te houden van de komende Europese integratie, waarvan de E.E.G. als voorbereidende fase is ge dacht. Nadat Oostenrijk jarenlang verklaard had dat het ideologisch en economisch op het Westen is aangewezen en nadat het zijn economische welvaart voor een groot deel te danken heeft gehad aan de samen werking met het Westen, verklaart minis ter Kreisky nu dat de E.E.G. voor Oosten rijk ongewenst is, ofschoon Oostenrijk tot nu toe geen voordeel heeft gehad van de handel met de communistische staten. In plaats van een aansluiting bij de E.E.G. zou Oostenrijk lid moeten worden van de kleine vrijhandelszone, dus van landen, die geografisch en economisch ver van Oostenrijk verwijderd liggen, zoals Zwe den, Noorwegen, Denemarken, Groot- Brittannië, Portugal en waarschijnlijk ook Finland. Met de „natuurlijke" nabu ren zoals Italië en West-Duitsland en de daarop onmiddellijk aansluitende landen zoals Frankrijk en de Benelux, zoekt het geen nauwere economische samenwerking in de vorm van de E.E.G., ofschoon vijf tig percent van de Oostenrijkse buiten landse handel over de zes staten van de E.E.G. verloopt en nauwelijks twaalf per cent over de landen van de kleine vrijhan delszone. Minister Kreisky is een socialist, die ja renlang in Zweden heeft gewoond en ge werkt en daar vele politieke vrienden hesjt. Niet alle socialisten in Oostenrijk delen zijn méning. Integendeel: verschil lende leiders in de vakbonden van de so cialisten hebben tegen dit plan geprotes teerd, omdat het de economische positie van het land verzwakt en het gevaar van werkloosheid kan oproepen. De waarne mend kanselier, Pittermann, tevens voor zitter van de socialistische partij, heeft het standpunt van minister Kreisky met veel overtuiging verdedigd. De tegenstanders van de E.E.G. achten de economische voordelen gering en wij zen erop dat het neutrale Zwitserland zich eveneens niet bij de E.E.G. heeft aan gesloten. Het voornaamste argument is echter, dat Oostenrijk op grond van het staats verdrag een „Anschluss" met Duitsland moet vermijden. Daarbij komt dan nog de morele druk van Moskou: vooraan staande Russische politici hebben tegen aansluiting bij de E.E.G. gewaarschuwd. Kreisky en Pittermann wijzen met na druk op het gevaar van een nieuwe An schluss, die uit een lidmaatschap van de E.E.G. zou volgen, omdat West-Duitsland volgens hun mening een van de sterkste partners in deze economische groepering is. Dat argument is echter geenszins over tuigend, omdat economische samenwer king nog geen politieke aansluiting tot ge volg moet hebben. Wanneer Oostenrijk zich echter afzij dig houdt, raakt het in een positie, die juist gevaarlijk is voor zijn onafhankelijk heid. Oostenrijk ligt veel te ver af van de staten van de kleine vrijhandelszone, die bovendien politiek zwak zijn. De E.E.G. echter impliceert zeker geen Anschluss bij Duitsland, maar door deze combinatie wordt het overwicht van West-Duitsland juist zwakker gemaakt. Politiek en eco nomisch is de kleine vrijhandelszone een veel zwakkere rugdekking. Men mag een waarschuwing van Moskou aan het adres van het kleine en weerloze Oostenrijk niet onderschatten, maar het is de vraag of deze voorstelling van zaken geen voor wendsel is. Iedereen begrijpt dat de E.E.G als kern van de westelijke economische consultering en van integratie een doorn in het oog is van Moskou en dat Moskou deze economische constellatie met alle kracht wil verzwakken. Maar moet Oos tenrijk zich aan deze wenk van Moskou houden, vooral wanneer hierbij een be roep wordt gedaan op het staatsverdrag? En wanneer dit beroep ongemotiveerd is? Wanneer Oostenrijk zich echter afwij zend houdt van een sterke economische groepering in het Westen, geraakt het vanzelf in een gevaarlijk isolement en komt het noodzakelijk meer in de rich ting en in het zog van Moskou. Daartegen helpt ook niet de kleine vrij handelszone, waarvan zelfs Finland hoogstwaarschijnlijk lid zal worden. Dit zegt al genoeg. Het is voor Oostenrijk, dat zo dicht b*j het ijzeren gordijn ligt, te ho pen. dat het niet in dezelfde positie ge raakt als Finland Vele socialisten en ook "ëfïkele politici van de rooms-katholieke volkspartij maakten de feut dat zij Oos tenrijk willen presenteren als de brug tus sen Oost en West. Geografisch kan men deze stelling wel verdedigen, maar ideo logisch, cultureel en economisch is Oos tenrijk voor het grootste deel op het Wes ten aangewezen. De handel met het oos ten is na 1945 niet van betekenis geweest Nu kijken bepaalde politici en economi sche kringen in Oostenrijk vol verwach ting naar Moskou en verklaren dat de han delsbetrekkingen met de communistische staten moeten worden uitgebreid. Doch daarbij zien zij over het hoofd dat Mos kou voor gunstige handelsovereenkom sten op den duur ook nog een andere prijs zal gaan vragen, dan alleen dollars. De werkelijke, of ingebeelde, angst voor een Anschluss bij West-Duitsland brengt het gevaar met zich dat Oostenrijk veel te sterk onder de invloed van Moskou komt NEW DELHI (Reuter) De Indische premier Nehroe heeft vandaag in he*t par lement het Chinese denkbeeld, dat stappen worden gedaan om grensincidenten te voorkomen, verwelkomd maar hij zei de voorstellen van premier Tsjoe en Lai „on uitvoerbaar" te achten. Nehroe deelde mee, dat hij andere voorstellen had ge daan. De Indische premier stemde in met het voorstel van Tsjoe om besprekingen te voeren, maar er zou voorbereidend werk verricht moeten worden om de grondsla gen te leggen voor het welslagen van deze besprekingen. Nehroe vond het „zeer betreurenswaar dig", dat de Chinezen de gevangengeno men Indiërs in Ladakh verhoord hadden en hen verklaringen hadden laten afleg gen. In een brief aan Nehroe, die op 8 novem ber is overhandigd, heeft premier Tsjoe en Lai voorgesteld, dat India en China hun troepen twintig kilometer terugtrekken waardoor een gedemilitariseerde zone aan weerszijden van de Chinees-Indische grens zou ontstaan. Tsjoe opperde tevens het denkbeeld van vroegtijdige bespre kingen met Nehroe over grenskwesties en andere aangelegenheden, die de betrek kingen tussen de twee landen raken. Inmiddels heeft Nehrie bij zijn zeventig ste verjaardag een zeer hartelijk telegram van Tsjoe en Lai ontvangen. SRINAGAR (Reuter) De lichamen van de negen Indische politiemannen die bij een botsing met Chinese militairen in Ladakh onkwamen, zijn in de buitenpost Hot Springs in Oost-Ladakh met militai re eer gecremeerd. De stoffelijke resten waren zaterdag ge lijk met de tien Indiërs, die gevangen wa ren genomen, overgedragen. Volgens een officiële Indische bekendmaking wordt nog één politieman vermist (Volgens het Chinese nieuwsbureau „Nieuw China" geschiedde de overdracht in een goede atmosfeer. De leider van de Indische patrouille had gezwaaid en ge roepen: „Dag Chinese broeders"). NEW DELHI (UPI) Een woordvoer der van de Indische regering heeft zondag verklaard, dat het vier tot vijf dagen zal duren voor de overlevenden van de Chi nees-communistische aanval in Ladakh op een plaats zullen aankomen, waar men over voldoende transportmiddelen en ver bindingen met de buitenwereld beschikt De tien soldaten reizen met de functio narissen, die bij de overdracht aanwezig moesten zijn per muilezel, pony of te voet. NEW DELHI (Reuter) Zeven Tibe taanse handelaars en hun zestien muil ezels zyn bij de post Longdjoe aan de Noordoostgrens van India in een mijnen veld terechtgekomen, dat daur door com- munistisch-Chinese troepen was gelegd, zo meldt de „Times of India". De mijnen ontploften en de handelaars en hun muilezels kwamen om het leven Het blad voegt hieraan toe, dat de Chine- nezen mijnen hebben gelegd op de hellin gen van de heuvel, waarop Longdjoe ligt om te beletten, dat Indische troepen Long djoe heroveren. PEKING (Reuter) De Chinese com munisten hebben besloten dat het thans tijd is om tot herverdeling van het grond bezit in Tibet over te gaan, aldus blijkt uit het Pekingse Volksdagblad van vrijdag. Dit besluit werd genomen door de commis sie voor Tibet van de Chinese communis tische partij op een zitting, die drieëneen halve week duurde en op 18 oktober ein digde. Het grootste deel van de landerijen in Tibet is thans het eigendom van feodale heren en lamakloosters. Volgens de com missie dienen de grootgrondbezitters, die niet hebben deelgenomen aan de anti-Chi- nese opstand in maart jongstleden, scha devergoeding te ontvangen voor de ontei gende landerijen, maar het land van de deelnemers aan de opstand moet zonder betaling worden onteigend. In de maanden sedert de opstand zijn 503 plattelandsverenigingen voor landher vorming opgericht met meer dan 100.000 leden. Ook in andere kringen heeft het streven naar landhervorming steun ge vonden. waaruit blijkt dat de tijd thans rijp is voor verwerkelijking van plannen in deze richting, aldus'het Volksdagblad. De commissie maakt onderscheid tus sen landbouwgebieden en herdersgebie- den. In de laatstgenoemde, waar onge veer 300.000 van de 1.200.000 Tibetanen wonen is de belangrijkste taak, aldus de commissie, „opstand tegen te gaan. sla vernij en dwangarbeid zonder loon af te schaffen, de economie tot ontwikkeling te brengen en- de levensstandaard te verho gen". De Pantsjen Lama, de communistisch- gezinde wereldlijke leider van Tibet, heeft vorige m^and in een toespraak te Peking gezegd dat in landbouwgebieden met een bevolking van 400.000 personen het eerste stadium van de democratische hervor ming is voltooid of bijna is voltooid. Er werden voorbereidingen getroffen voor landhervorming in de gebieden waar de overige 500.000 mensen van de landbou wende bevolking wonen. De Haarlemse schaakclub Het Oosten heeft weer met enkele tientallen wedstrij den voor de competitie van de Noordhol landse Schaakbond gespeeld. Over het al gemeen weer met veel succes, hetgeen zich in de gedetailleerde uitslagen duidelijk laat onderstrepen: Het Oude Slot—Het Oosten 3: W. de Reus—A R de Kruijf remise. Wilfert—E F. van Beem remise. De Haas jr.—Th. Bergman 01. Poeck M. J. v. d Pas 1—0. De Haas sr.-A de Busser C1, Brandt—C Frijn 01, QuintusW. Marinus- sen 01, Van Hout F. Adams remise. ZijpW. M. Teeuwen remise. KortekaasJ. Kroonsberg 0-1. Totaal 3—7. Het Oosten 3Hoofddorp: A R. de Kruijf—W v. d. Geer 1—0, Th. Bergman—H. Schnieders 01 J. D. Ravensbergen D Korringa 10. M. J. v. d Pas—R. Appelmelk 01, A. de Busser—J. T. v. d Geer remise. C. Frijn—C. A. Vermeulen 10. W Mannissen—J. D Barentsen 10. F. AdamsJ. C Knibbe 1—0, J Kroonsberg—S. Pols remise, G Slobbé—L. Sloof 10. Totaal 7—3. Weenink 3Het Oosten 4: Bij de stand 44 de resterende partijen D. de Jong—H. Bertram 01 en N. de LangeP. v. d. Bosch 10. Totaal 55 A d-'t>rtpv*if BEVALLEN van een zoon: 12 nov. J. IJlstra-Koper; M. G. Bijkerk-Broer: 13 nov.: J. M. Slinger-van Dijk; 14 nov.: G. B v. d. Velde-Spee BEVALLEN van een dochter: 12 nov.: A. Klaverstijn-Grapendaal; G. W. van Es- van Til; J. C. van Os-Delfgauw; H. Ste vens-Wolthuis; M. C. van der Veldt-Kath- man; 13 nov.: A. R. M. van der Putten- Apeldoorn; E. M. van Weel-Berg; T. H. Steenmeijer-Spierenburg; A. M. Smit-Os- termeijer; G. C. Kruis-van Geldrop; A. J. van Rijn-Vrolijk; L. M. E. Mareschal- Franssen; 14 nov.: H. P. M. Bakker-van Leeuwen. OVERLEDEN 11 nov.: S. Otsen. 62 jr., Fr. Varkenmarkt; 12 nov.: C. J. de Haan- Deenik, 69 jr., Gasthuisvest; J. van Kleef de Ruiter, 69 jr.. Jan Luyckenstraat: J. M. Woudenberg-Jonker, 68 jr., van 't Hoff- straat; W. H. K. Brinkman, 47 jr., Rijks straatweg; 13 nov.: B. van Berk-Epskamp. 65 jr., Hodsonstraat; H. de Koning, 69 jr.. Marsstraat; E. C. H Roodhuyzen, 71 jr., Hazepaterslaan. ONDERTROUWD 13 nov.: P. A. van Iterson en H. Vos; J. A. de Jong en G Mos GEHUWD 13 nov.: H. J. Zander en D. Klaassen. (Verkort weergegeven) Onbetaalde diensten. Tot mijn genoegen las ik in Haarlems Dagblad (O.H.C.) van ultimo oktober 1959 een berichtje over het proces, dat de gedupeerde leden van de voormalige Gouvernements Marine in Ned. Oost-Indië tegen de Staat der Nederlanden voeren. Tot deze stap zijn genoemde mensen uit eindelijk gedreven, omdat hen via alle mo gelijke juridische spitsvondigheden, zowel door regering als marine, het hun rechtens toekomende salaris, gedurende de jaren in Japanse krijgsgevangenschap doorge bracht, na 15 jaar nog steeds wordt onthouden. Voor zover ons bekend is dit uniek in de geallieerde landen; slechts Ne derland heeft dit, alle na-oorlogse „wel vaartsverschijnselen" ten spijt, gepres teerd! Het artikeltje hierover in uw dagblad draagt als bovenschrift „onbetaalde dien sten" op zichzelf reeds welsprekend ge noeg: nog juister lijkt ons een titel als b.v. „nog onbetaalde ereschuld". De oor spronkelijke burgerambtenaren in kwestie n.l. hebben de hun opgelegde militaire taak „met ere" vervuld (vide de vele onder scheidingen. herinneringsmedailles, getuig schriften enz.) en verschillenden hunner hebben dit met hun leven betaald Dat zij niet door de Kroon beëdigd werden, doch in een geassimileerde officiersrang werden gemilitariseerd, wordt thans juri disch tegen hen uitgespeeld als argument om geen betaling van hun salaris nodig te maken! In Haarlems Dagblad van 10 november komt een bericht voor onder het hoofd „Rehabilitatie Indische oorlogsslachtof fers", dit slaat blijkbaar op hetzelfde be richt in de Telegraaf waarin ik las: „Drie ton voor Indische oorlogsslachtoffers. Den Haag, Minister J. M. A. H. Luns zal de Tweede Kamer voorstellen enz. enz." Het loopt tegen St. Nicolaaswat een moed om nu, nu zoiets voor te stellen! of is het een samenloop van omstandigheden? Straks mogen wij misschien ons schoentje zetten met wat hooi en water eneen verlanglijstje voor onbetaalde ere-schuld. of is het een „nationale schuld"? Best mo gelijk dat St. Nicolaas hier na 15 jaar zwoegen en verzoeken iets aan gaat doen? Maar.Conform het rapport van de Commissie van Bijstand zal dit bedrag uit gekeerd worden voor zogenaamde andere vorderingen der Indische oorlogsslacht offers"zou St. Nicolaas (en minister Luns) dan toch weer onze schoorsteen voorbij gaan? Het is pijnlijk om over deze dingen te schrijven, maar het Nederlandse volk heeft er toch recht op, om deze dingen te weten. EEN DER VELEN In de parencompetitie van de Nederland se Bridgebond district Kennemerland heb ben de gebroeders Groen in de voorlaatste zitting de leiding in de hoofdklasse geno men, doch KochZwager zijn nog lang niet uitgeschakeld. De strijd in de eerste klasse zal wel tus sen de drie eerstgeplaatsten gaan, Van LeeuwenKapteijn hebben de beste papie ren. doch moeten geducht oppassen, daar de familie Pesch de laatste weken in bij zonder goede vorm is. Voor het kampioenschap van de tweede klasse komen nog vijf paren in aanmer king, zodat men de laatste zitting met span ning tegemoet ziet. De stand van de eerste tien paren per klasse luidt nu: Hoofdklasse: 1. gebr. G. en J. Groen 282.18 per cent; 2. KochZwager 279.77; 3. Van Balen— Strengers 274.08; 4 De Jong—Wittebrood 268,78: 5 EversHellingman 266.98: 6. me). Bijleveld—G. Kamoen 262.60; 7. Fels—Schaap 262.53 8. A. Tab- bers—Zandbergen 260.65; 9. mevr. ZwagerDries- sen 259,95: 10. Bakker—Spruit 254,84. Eerste klasse: 1. Van Leeuwen—Kapteijn 277,64 percent: 2. fam. Pesch 270,24 3. Poota—Vreven 269,85; 4 Andela—Bode 264.36; 5. Vohmeijerveen— Partner 258.73; 6 Heugens—v d. Midden 257.41; 7. DenekampMeijer 252.98; 8. mevr. Van der Laan—Kluiskens 251.39: 9 lam Witmond 250,79: 10 mevr. KluitVan Dartelen 250,79. Tweede klasse: 1. Boerrigter Honkoop 276.32 percent: 2. fam. Faase 274.27; 3 fam. Teunissen— Van Manen 273.21: 4. dames BuiskoolLensen 270.60; 5 Koeijers Kuiper 268,98 6 Bakker— Zon jee 257.56: 7 fam. De Jong 256.02 8 Groenen deal—Vonk 255.75 9. dames Degcnaar Leijenaar 253,48; 10. fam. Van Wijk 253,31. Op 9 december zal in Esplanade in Utrecht een buitengewone algemene leden vergadering van de Nederlandse Sport federatie worden gehouden met als be langrijkste agendapunt de verkiezing van een voorzitter, voor welke plaats het be stuur van de NSF kandidaat heeft gesteld jhr. mr. A. Feith. sedert begin 1959 bur gemeester van Voorburg. Tot 1 december kunnen schriftelijk nog tegenkandidaten worden gesteld. Jhr. mr. Antoine Feith is op 20 septem ber 1916 in Den Haag geboren. Hij was werkzaam ter secretarie van de gemeenten Voorhout, Warmond en Leiderdorp en bij de sectie juridische zaken chef militair ge zag. Hij was waarnemend griffier bij de arrondissementsrechtbank in 's-Graven- hage. Hij werd in 1946 benoemd tot bur gemeester van Zweeloo (Drente) en daar na in dezelfde functie te Coevorden en is sinds kort burgemeester van Voorburg. Jhr. mr. Feith is de vrijzinnige beginselen toe gedaan, doch niet bij een politieke partij aangesloten. Hij heeft zelf gevoetbald en cricket gespeeld. Na de installatie van de nieuwe voorzit ter, die de opvolger zal zijn van wijlen de heer Karei J. J. Lotsy, zullen er mede delingen worden gedaan inzake de werk zaamheden van de NSF in 1960. De jaarlijkse algemene vergadering van de NSF is bepaald op 10 februari 1960, eveneens in Esplanade in Utrecht. Zaterdagmiddag heeft in Zandvoort op de Parallelweg door de politie van Zandvoort de eerste snelheidsmetercontrole plaats ge had met behulp van de Gatso-meter, het precisieinstrument van de heer Maus Gat- sonides. Deze meting geschiedde over een afstand van twintig meter waar de berij ders en bestuurders van bromfietsen, scoo ters, motoren en auto's met een constante snelheid moesten passeren. Door de poli tie werden daarbij maximum-snelheden toegestaan van 80 km/uur voor motorvoer tuigen en van 50 km/uur voor bromfiet sen. Van deze gratis controle maakten op de eerste dag 70 auto's, 6 motorfietsen en 10 bromfietsen gebruik. Er werden bijna 300 metingen uitgevoerd en uit de resultaten bleek, dat over het algemeen de kilometer tellers van de auto's tot tien percent te hoog aanwezen. Slechts twee auto's en vrijwel alle bromfietsen gaven grotere af wijkingen te zien. De grootste afwijking vertoonde 'n bijna nieuwe wagen van een populair Duits merk, namelijk 20 en 25 kilometer bij 60 en 70 km uur. De eigenaar-bestuurder had nooit getwijfeld aan zijn instrumenten. De volgende controles hebben plaats op de zaterdagmiddagen van 21, 28 november en 5 december, telkens van 15 tot 17 uur. Naar wij vernemen zal de heer Gatso- nides tesamen met zijn zoon op donderdag 26 november voor de Haarlemse recht bank dienen te verschijnen bij de behan deling van zijn zaak over de Gatso-meter in hoger beroep. De kantonrechter veroor deelde vader en zoon Gatsonides in deze kwestie tot de min of meer symbolische boete van 11.-. In Stoop's bad in Overveen wordt vrij dagavond de tweede ontmoeting van de zwemcompetitie Kring Haarlem KNZB door Haarlem georganiseerd. De volgende nummers zullen verzwom- men worden: 50 meter vrije slag meisjes: 50 meter schoolslag jongens; 100 meter vlinderslag dames senioren; 50 meter vlinderslag dames nieuwelingen; 3 x 50 meter wisselslag estafette jongens; 100 meter rugslag dames-junioren en senio res; 100 meter vrije slag heren nieuwe lingen en 4 x 50 meter wisselslag esta fette dames juniores. Dinsdagavond (20.45) is voor de centrale wintercompetitie KNZB afdeling A dames vastgesteld de wedstrijd DWT—Het Gooi. Voor de bekercompetitie heren wordt ver volgens gespeeld de wedstrijd DWT Het Zwet 1. Zaterdag 21 november zijn in het Sport fondsen in Haarlem vastgesteld: Dames vierde klasse: HPC 2NJORD 1. Dames tweede klasse: DWT 2DAW 1. Heren vierde klasse: HPC 3- DWR 2. He ren eerste klasse: DWT 1—Nereus 1 Heren vierde klasse: HVGB 3Haarlem 2.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9