S.E.R.-leden zijn het niet eens over de ziekenfondspremie IpS*o Towmng Dagboek van een afperser Agenda voor Haarlem Nieuw plan-Mansholt voor de EEG-landbouwpolitiek DE FMvM temptation, toscaans lam en bisam Eerste paal geheid voor een Leidse polikliniek Verdeeld advies aan de minister Drie organisaties maken bezwaren kenbaar Rij schoolhouders in actie tegen CBR Schilderspatroons in de hoofdstad houden zich aan C.A.O.-lonen on Ae 0 Burgemeester redt vee uit vuurzee 11 Kosten: f25 miljoen Openbaar Kunstbezit De radio geeft woensdag 7 elevisieProgramma Sub si d iëri ng woningbouw DOOR PIERRE NORD Dodelijke val door openstaand luik DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 Maandagavond werd in de Buurkerk in Utrecht het 35-jarig bestaan van de N.C.R.V. herdacht. De toto toont de voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen, tijdens de openingsrede; op de achtergrond het N.C.R.V.-kinder koor. Maandagmiddag is de eerste van acht honderd palen geheid, die het fundament zullen vormen voor de modernste poli kliniek voor interne geneeskunde in Europa, welke te Leiden zal worden op gericht als onderdeel van het Leidse Aca demische ziekenhuis. Het gebouw zal on geveer 25 miljoen gulden kosten, inclusief de inrichting. Bij het slaan van de eerste paal werd het woord gevoerd door de pre sident-curator van de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. J. E. baron de Vos van Steen- week en de architect prof. ir. Th. Zwiers. Het is de bedoeling, dat in deze nieuwe polikliniek alle thans over verschillende afdelingen van het academisch ziekenhuis verspreide afdelingen, die zich direct of zijdelings met de interne geneeskunde bezig houden, worden geconcentreerd. Vermoedelijk zal het gebouw over vier a vijf jaar in gebruik kunnen worden ge nomen. Het heeft een lengte van ongeveer 60 meter, een diepte van ongeveer 50 meter en een hoogte van 30 meter. Het zal het grootste gebouw zijn, dat ooit voor de universiteit te Leiden is opgericht. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft in een radiotoespraak de nieuwe radio-cursus van de Stichting Openbaar Kunstbezit ondej- de aandacht gebracht. Hij zei te hopen, 'dat het aantal deelnemers dit seizoen de honderduizend zal be reiken. De heer Scholten baalde in zijn toespraak een uitlating aan van een hoog leraar in de kunstgeschiedenis. Nederland behoort tot de twee of drie landen die kun nen bogen op een zeer waardevol eigen kunstbezit, wanneer men hiertoe alleen zou rekenen de kunstschatten, die inter nationaal gezien belangrijk zijn en niet af komstig zijn van buitenlandse kunstenaars, had deze betoogd. Over de doelstellingen van de „Stichting voor esthetische vormgeving, door middel van de radio, in woord en beeld", zoals Openbaar Kunstbezit officieel heet, zei de staatssecretaris dat de stichting in de eer ste plaats de deelnemers kleurenreproduk- ties biedt van bekende en minder bekende kunstwerken (en door middel van een speciale loterij ook oorspronkelijke kunst werken van hedendaagse kunstenaars) en voorts de deelnemers een speciale toe gangskaart verschaft voor de meeste Ne derlandse musea. In de tweede plaats wil de stichting een bijdrage leveren tot de esthetische vorming van jong en oud, aldus mr. Scholten. HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7 00 Nieuws en S.O.S.ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde mui. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Lichte muziek. 9.00 Voor de zieken 9.30 Gram. 9 35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Omr.ork. en soliste. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor en mstr. PIT op Pad, praatje. 13 20 City Theater-orkest en ens. 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met sol. 13.45 13.45 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Draaiorgelconcours Utrecht 1959. 18.00 Re- i i .Ttj L/i aaivi w v. - - - geringsuitz.: Plaats en functie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. IV. Prof. dr. F. A. van Baren, hoofd van het bodemkundig laboratorium, Ddl CU, 1IUU1U veilt IIVl wuvuinuiiwe spreekt over: Bademkundig onderzoek voor tro pen en subtropen. 18.10 Gram. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven, lezingen. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19 50 Uitslag prijsvraag kinderlied. 20 20 Geeste lijke liederen. 20.50 De hand. hoorspel. 22.00 Huis- muz. 22 30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 2355— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7 00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. Vvoor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12 00 Lichte muziek 12 30 Land- en tuinb. meded 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Or gel en zang. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.25 Concertgebouw Orkest. 15 00 Voor de jeugd. 17.00 Oude muziek. 17.15 Promenade-orkest. 17.50 Regeringsuitzend.: Emigratierubr.: Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. Daarna: act. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Toespraak. 19.25 Mededelingen. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20 00 Nieuws 20 05 Hun lach klinkt van zover, hoorspelrep. 20.50 I Montecchi ed I Capuleti. opera. 22.20 Comm. 22.30 Nieuws. 22.40 Orgel en zang. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing 23.15 Lichte muziek 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Operettefragm. 12 30 Weerber. 12.55 Koer sen. 13 00 Nieuws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 School radio. 14 50 Orgelspel. 15.00 Ork.conc. 16.00 Koer sen. 16.02 Eng. les. 16.17 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.30 Praatje. 19.40 Vlaamse liederen 20.00 Hoorspel. 21.15 Operette fragm. 22 00 Nieuws 22.15 Praatje 22.25 Gevar. muziek uit Korea. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 voor de jeugd NTS: 17.30 Jeugd- progr NTS: 20.00 Journ en weeroverz. AVRO. 20.20 Sportpanorama. 20.50 Hongaarse muz. 2105 TV-documentaire. 21.35—22.00 Film. In het thans aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid uitgebracht advies over de in 1960 te betalen premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering, is de S.E.R. niet tot een unaniem voorstel kunnen komen. De raad is van mening, dat een meer principiële studie dan tot nu toe steeds verricht van het verplichte ziekenfondswezen noodzakelijk is. om over de premiehoogte te kunnen adviseren. Toch heeft de raad ook dit jaar een advies over de premiehoogte uitgebracht. H|j stelt, in afwijking van het advies van de Ziekenfondsraad een percentage van 4.9 voor. Een minderheid adviseert een premiepercentage van 4.8. De Ziekenfondsraad had voorgesteld, zich baserende op nieuwe ramingen, de premie te verhogen tot 5 percent. Vijf leden van de Ziekenfondsraad achtten een verhoging tot 4.9 percent echter voldoende. De Ziekenfondsraad achtte het niet ver antwoord de reserve op het laag genoemde peil van ruim f 30 miljoen te laten. Unaniem is de S.E.R. van mening, dat de omstandigheden, waaronder van jaar tot jaar over de premiehoogte der ver plichte ziekenfondsverzekering moet wor den geadviseerd, weinig bevredigend zijn. Men dient immers af te gaan op door de Ziekenfondsraad verstrekte cijfers en De Nationale Woningraad te Amsterdam, het Katholiek Instituut voor Volkshuis vesting en het Verbond van Christelijke^ Woningbouwverenigingen, beide te UtrechtT hebben gezamenlijk in een adres aan de leden van de Tweede Kamer enkele sug gesties gedaan inzake de voorgenomen maatregelen van de minister van Volks huisvesting met betrekking tot de sub sidiëring van de woningbouw. De drie organisaties concluderen dat huns inziens dit beleid van de minister niet of in onvoldoende mate zal leiden tot de noodzakelijke woningvoorziening en dat het om die reden moet worden ontraden. Dit beleid zal volgens adressanten tot ge volg hebben, dat de activiteit van de wo ningbouwcorporaties in kwantitatieve zin zal worden beperkt. Het behoort tot de taak dezer corporaties, niet uitsluitend te voorzien in de woningbehoefte van de so ciaal en financieel zwakkeren, doch om in concurrentie met andere initiatiefnemers aan de voorziening in de woningbehoefte deel te nemen, zij het binnen het geheel van haar doelstelling. Deze concurrentie zal volgens de adressanten alleen tot stand kunnen komen, indien woningbouwcorpo raties en»particuliere ondernemers op voet van gelijkheid aan de woningbouw kun nen deelnemen. Daarom suggereren de woningbouwcor poraties de mogelijkheden te onderzoeken van een financierings- annex subsidierege ling, die tegemoet zal komen aan een aan tal bezwaren tegen de voorgenomen rege ling van de minister en die vooral de mo gelijkheid zou kunnen openen voor corpo raties en particuliere ondernemers om op voet van gelijkheid de bouw van goed kopere woningen ter hand te nemen. De adressanten wijzen er op, dat de voorge nomen regeling eveneens wijst in de rich ting van een gelijkschakeling van de voor beide groepen initiatiefnemers geldende overheidssteun, met uitzondering evenwel van de financiering. voorzover deze betrekking hebben op de uitgaven, stelt de Ziekenfondsraad deze vast op basis van beginselen waarover in de kring van de S.E.R. onvoldoende inzicht bestaat. De S.E.R. wil dat tot 'n meer omvattende studie van het verplichte ziekenfondsver zekeringswezen met name wat de eco nomische kant betreft wordt overge gaan. In het bijzonder dient te worden na gegaan, waar de grens dient te liggen voor het steeds toenemend gedeelte van de loonsom (en dus tevens van het natio nale inkomen), dat voor de verplichte ziekenfondsverzekering wordt besteed, omdat er nog andere sociale wensen zijn, voor de verwezenlijking waarvan eveneens aanspraak op een deel van het nationale inkomen zal worden gemaakt. Volgens de Ziekenfondsraad maken de uitgaveposten van de verplichte zieken fondsverzekering voor het komende jaar een premieverhoging van 4.5 percent tot 5 percent noodzakelijk, ondanks een ver wachte en geenszins onbelangrijke stijging van de loonsom en dus van het premie inkomen. De S.E.R. wil dan ook in overleg treden met de minister ten einde te be vorderen, dat aan de raad advies wordt gevraagd over de opzet en ontwikkeling van de ziekenfondsverzekering. Bij de premie van 4.9 percent zullen de premie-ontvangsten het geraamde bedrag aan uitgaven met f 7.5 miljoen overtreffen, waarmee het reservefonds eind 1960 nog slechts een hoogte van rond f 41.8 miljoen zal bereiken, hetgeen beneden het door de Ziekenfondsraad als minimum gewenst geachte niveau van f 52.6 miljoen ligt. De S.E.R. acht echter nog enige terug houdendheid noodzakelijk bij het aan vullen van dit vereveningsfonds. Men is er van uitgegaan, dat de verhoging van de honoraria der medewerkers aan de zieken fondsen door de minister zal worden goed gekeurd. Inmiddels is gemeld, dat de mi nister met de besturen der medewerkers organisaties overleg wil plegen over de wijze waarop deze nieuwe contracten kun nen worden aangepast bij het algemene nrijsbeleid der regering. Meer dan honderd rijschoolhouders uit Amsterdam, Rotterdam, Haarlem en Hil versum hebben maandagavond op een ver gadering in de hoofdstad besloten, een enquête te houden onder al hun collega's in het land en binnenkort een landelijke vergadering te beleggen om de houding van de rijschoolhouders ten aanzien van de openbaarmaking d er rijexamens te peilen. De deelnemers aan de vergadering van maandagavond verzetten zich tegen de door de raad van toezicht van het Cen traal Bureau voor de afgifte van Rijvaar digheidsbewijzen voorgenomen regeling, een nieuw inatructeursdiploma iri te feteh- len. Dit diploma zal de instructeur het recht geven de examens van hun eigen leerlingen bij te wonen. Tegen het bijwo nen van de examens hebben de instruc teurs geen bezwaar, maar zij menen dat het C.B.R. zich dient te beperken tot haar taak, bestaande in het afnemen van rij examens en zich in alle opzichten moet onthouden van het uitoefenen van invloed op de opleiding. Op de vergadering kwamen ook bezwa- tegen de hoofdbesturen van de rij schoolorganisaties ter tafel. Men hoopt op de landelijke vergadering voldoende aanhang te verkrijgen om de voorgenomen regeling te kunnen voorkomen. De Amsterdamse schilderspatroons heb ben besloten, geen zwarte lonen meer uit te betalen. Aanleiding tot dit besluit zijn de strenge straffen, die de laatste tijd zijn opgelegd om aan het uitbetalen van zwarte lonen een einde te maken. De Bond van Nederlandse Schilderspatroons, de R.K. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas" en de Christelijke Schilderspatroonsbond hebben in een gezamenlijke brief hun leden met klem gevraagd, geen werk nemers in dienst te nemen, die bij andere patroons zijn weggelopen omdat zij geen zwarte lonen meer kregen. De patroons zullen zich voortaan strikt houden aan de in de c.a.o. vastgestelde lonen. Dit kan voor sommige werknemers een vermindering van 40,per week betekenen. Daarom hebben de Amster damse patroons reeds een commissie in- 1. Dit is de geschiedenis, waarmee we morgen beginnen. We hopen, dat het verhaal van Ispo je zal bevallen en boeien. gesteld om de eventuele moeilijkheden te bespreken. Deze commissie zal een uitweg moeten zoeken tussen de eisen van de werknemers enerzijds en van de econo mische controledienst anderzijds. (Van onze correspondent in Brussel De vice-president van de Europese Commissie te Brussel, dr. S. L. Mansholt, is gereed gekomen met de voorstellen in verband met de gemeenschappelijke land bouwpolitiek der zes landen. Dit plan zal aan de zes regeringen en aan de Sociaal- Economische Raad van de Europese Qemeenschappen worden voorgelegd. De Neder landse vice-president was. zoals bekend, belast met het uitwerken van een gemeen schappelijke landbouwpolitiek voor de Europese Gemeenschap. Twee jaar geleden presideerde hij in Stresa een conferentie, welke de grote lijnen van een gemeen schappelijke agrarische politiek uitwerkte en het verdrag van Rome eist dat een voorstel van gemeenschappelijke landbouwpolitiek binnen twee jaar aan de Minister raad van de Europese Gemeenschappen zal worden voorgelegd. Het rapport- Mansholt, dat door de Europese Commissie op verscheidene punten werd geamen deerd, is een uitvoerig document, dat in achttien hoofdstukken de structuur van de Europese landbouweconomieën onderzoekt en aan ieder van de grote landbouw sectoren een speciaal hoofdstuk wijdt. De ministers van de zes landen zijn niet verplicht om de conclusies uit het plan- Mansholt, dat door de Europese commis sie als zodanig werd aanvaard, aan hun nationaal parlement voor te leggen. Men neemt echter aan dat de zes regeringen, wat nogal begrijpelijk is, een dikke vin ger in de pap zullen hebben, voor er be langrijke beslissingen op het gebied van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek worden getroffen. Men weet hoe delicaat de landbouwproblemen zijn, overigens in alle landen van de gemeenschap. Het nieu we plan-Mansholt, zoals het wordt ge noemd, stelt een gemeenschappelijk prijs niveau voor alle belangrijke landbouwpro- dukten in West-Europa voor. Als streef datum voor dit doel is 1 januari 1966 ge noemd. Het gemeenschappelijke prijsniveau van alle belangrijke basis-landbouwprodukten moet worden tot stand gebracht door de instelling van gemeenschappelijke con currentieregelen, een gesynchroniseerdd toenadering van de prijzen, desnoods door overheidsbeslissingen, de geleidelijke op heffing van de invoerrestricties en het op stellen van een gemeenschappelijk sys teem ten opzichte van derde landen. De landbouwpolitiek van de gemeenschap zal doelbewust worden gericht op een vergro ting van de agrarische export. Maar het steeds toenemend interne handelsverkeer van land- en tuinbouwprodukten tussen de zes landen 's eveneens een essentieel deel. Dit kan gebeuren door een sterk doorge dreven coördinatie van de markten en prij zen in de zes landen. De gemeenschappe lijke marktorganisatie moet echter zeer soepel zijn en de beroepsorganisaties moe ten erbij worden betrokken. In een bijvoegsel stelt ir. Mansholt de oprichting voor van een Europees Land bouwfonds. Dit fonds zal een aantal ge specialiseerde fondsen overkoepen, spe ciale fondsen, die hun werkmiddelen ver krijgen door heffingen op de import van landbouwprodukten in de gemeenschap. door regeringsbijdragen, contributies van de producenten enz. Van. 1961 af zou een landbouwinveste ringsfonds moeten worden opgericht, een ^fonds dat leningen en zelfs giften zou ver strekken voor de verbetering van de landbouwstructuren. Hierdoor zouden de landbouwers van renteverlagende subsi dies kunnen profiteren en zouden gebie den, die een achterstand hebben, enige technische vooruitgang kunnen boeken Het fonds zal over een bedrag leningen en giften van circa vijf miljard frank (380 miljoen gulden) renteverlagende subsi dies, hetzij tegen 4 percent circa 15 miljoen gulden aan leningen over het eerste jaar moeten kunnen verstrekken. Het bedrag leningen en giften zal daarna ieder jaar toenemen. In de Europese kringen is men in het al gemeen van oordeel dat de deskundigen commissie onder leiding van ir. Mansholt flink werk heeft gepresteerd. De uitge werkte voorstellen houden rekening met de speciale toestanden van de sociaal-on dersteunde landbouweconomieën in West- Duitsland, Frankrijk en België, evenals met de exportbelangen van Nederland. Italië en Frankrijk. Het gevaar was inder daad niet denkbeeldig, dat er zich in de gemeenschap een Duits-Belgisch front zou gaan ontwikkelen tegen de vrijhandels ideeën van Nederland op het gebied van de land- en tuinbouwpolitiek, terwijl Frankrijk en Italië naar gelang van de produkten, die zij dienen te beschermen of dienen te exporteren, van het ene kamp naar het andere zouden overlopen. Men geeft er zich evenwel rekenschap van, dat het opstellen van gemeenschappe lijke regelen van loyale concurrentie, en het fixeren van een gemeenschappelijk prijsniveau de moeilijkste vraagstukken vormen van de gemeenschappelijke land bouwpolitiek der zes, en dat de landbouw- integratie met oneindig veel meer geduld zal moeten worden aangepakt dan de in tegratie van de industriële sectoren. Advertentie VERTROUWENSNAAM ANEGANG HOEK" L VEERSTRAAT let op de bontgarnering bij de mode 1959 damesmantels zonder bont v.a. f 69,75 I met bont v.a. f 89,75 47 Ook gisteren, 17 oktober is Daï Do echter niet terugge komen. Merkwaardigerwijs kreeg ik weer hoop wat betreft Lorrain. Morgen, 19 oktober heb ik een onder houd met hem en het lijkt niet geheel onmogelijk dat ik met totaal andere middelen toch nog een bedrag van tien tot twintig miljoen van hem zal weten los te krijgen Ik moet blijven, nu in verband met Lorrain, ofschoon mijn instinkt voor gevaar mij hoe langer hoe duide lijker waarschuwt. Vandaag ben ik, nu Sentier als elke zondag volkomen verlaten is en er zich niemand bevindt in de kantoren van la Ligne Frangaise, waar ik mij zonderling genoeg veiliger voel dan elders in Parijs, naar het gebouw gekomen om inderhaast mijn dagboek, mijn testament te voltooien. En om na te denken en inzicht in de toe stand te krijgen. Maar het inzicht blijft uit. Het enige dat ik zeker weet, is, dat ik niet meer degene ben die dit spel speelt, maar dat het door anderen met mij wordt gespeeld. Ik voel mij machteloos, als een dor blad in de storm. Ik ben bang afschuwelijk bang. Ik ga vluchten. Of mijn onderhoud met Lorrain morgen baten afwerpt of niet; of Daï Do overmorgen al of niet terugkomt, de dag daarop ga ik vertrekken. Drie dagen, dat is de uiter ste termijn, die mijn ingeschapen gevoel voor voorzich tigheid mijn zucht naar winst toestaat. Ik hoop dat mijn zenuwen het zo lang uithouden. Zeker ben ik er niet van. Ik heb alleen de ontstellende zekerheid, dat ik mee loop in een wedstrijd tussen een gewelddadige dood en een groot vermogen. En ik ben maar al te bang daï dit vermogen niets anders is dan een lokaas, een lucht spiegeling, een valstrik... Duchemin las niet verder. Wij kunnen er moeilijk aan twijfelen zei hij dat Vindon dit laatste op 18 oktober heeft geschreven en wel in zijn kamer op de krant. Dit is niet het slot, maar eer wij verder gaan wil ik u op de hoogte stellen van een omstandigheid, die zich aan mij opdrong. Aange nomen dat Vindon dit stuk met normale snelheid heefl geschreven, restten er hem hierna nog ongeveer twin tig minuten leven of, in andere maatstaven uitge drukt, vier bladzijden van vijfentwintig regels. Hon derd regels, als een schooljongen die op zondag straf werk moet maken Wilt u proberen u het slachtoffer duidelijk voor te stellen, zoals hij daar over zijn bureau gebogen zit, terwijl zijn moordenaar het pand van het weekblad binnenkomt, door de gang sluipt en steeds dichter nadert met de hand om de revolver in zijn zak? Laten wij trachten de dood van Vindon allen mee te doorleven. Een lange minuut was er niets te horen dan gejaagde en onregelmatige ademhaling van verschillende kanten en het nerveuze tikken van een schoenhak op de vloer. Rechter Lheureux wilde juist degene, die op dergelijke wijze zijn zelfbeheersing verloor tot de orde roepen toen het tot hem doordrong dat zijn eigen voet het enerve rende geluid veroorzaakte. Hij kreeg een kleur. Toen las Duchemin verder: Verleden donderdag, 15 oktober liet Lorrain mij bij zich komen. Om zeven uur 's avonds. Ik ging naar zijn kamer en vond hem in gesprek met de oud-minister, die in een zorgeloze stemming was en over koetjes en kalf jes praatte. De idioot merkte niet eens, dat Lorrain ip springen stond en al heel weinig belangstelling voor '.ijn grappen had. Zodra ik binnenkwam dacht ik: Verdraaid, Lorrain is volledig op de hoogte. Ik bereidde mij voor op de klap en bleef dicht bij de deur staan. Lorrain had blijkbaar alleen op mij gewacht om van leer te trekken: Ik heb zei hij jullie tegelijk laten komen om je te zeggen dat jullie een paar oplich ters zijn, die onder één hoedje spelen. Of liever: om jullie duidelijk te maken, dat ik op de hoogte ben, want k vertel je natuurlijk geen nieuws. De minister deed een poging uitdagend zijn kin naar voren te steken, maar dat mislukte hem. Lorrain stak alleen zijn vinger maar uit en hij liet zich weer in zijn stoel zakken. Ik trok mij nog verder naar de deur terug. In een paar woorden ontmaskerde Lorrain ons van a tot z. Hij wist dat Siamedjian voor het overmaken van de piasters had gezorgd, waarmee zijn krant op de been was gehouden. Hij was met de dubbele koersbe rekening op de hoogte en wist dat wij ons achter de minister verscholen, van wie het kapitaal zogenaamd ifkomstig was zodat het niet meer rook naar onwettig heid. Hij begreep dat ik de buit bewaakte. Jullie hebt mij kapot gemaakt. Ik loop de kans mijn reputatie te verliezen en mijn blad evengoed. Van beide zal ik vermoedelijk alleen mijn reputatie nog kunnen redden. Ik beloof jullie, dat ik dat zal doen. Ik zal een onderhoud aanvragen met de commissie van onderzoek aangaande de handel in piasters, die kortgeleden eindelijk is benoemd. Ik zal open kaart spelen. U bent krankzinnig, zei de minister verschrikt. Daarmee geeft u uw blad op en iedereen zal u uitlachten Goed, maar ik zal mijn handen schoon houden. In de korte stilte d'e op deze laatsle opmerking volg de kwam ik tot de gevolgtrekking, dat Lorrain niet hele maal zo krankzinnig was als het leek. Hij moest iets bepaalds in zijn schild voeren, anders zou hij ons niet eerst hebben laten komen en zou hij buiten ons om maatregelen hebben genomen. Ik verzoek u met klem, nog eens na te denken, zei de minister moedeloos. Lorrain antwoordde: Ik heb voldoende nagedacht Zaterdag over een week zal ik in mijn eigen blad aan kondigen, dat ik de commissie een mededeling heb te doen Het was niets voor hem een eenmaal genomen be slissing nog eens tien dagen te laten wachten. Er moest iemand achter hem staan, die hem van advies diende Hij stelde een soort wachttijd. Het is altijd van belang, dat een tegenstander onze intelligentie niet gaat onderschatten en dat wij blijk ge ven te voorzien wat hij van plan is te doen. Ik maakte dan ook zelf de opmerking, die hem op de tong lag: Teneinde Hij schoot recht, leek te schrikken en keek me door dringend aan, maar zei toch: Teneinde eerst hier de zaken te desinfekteren. Voor hoeveel kan ik de aandelen terugkopen, die ik jul lie heb verkocht? De minister leek weer tot leven te komen. Voor de nominale waarde niet meer, zei hij haas tig. Wij zullen geen rekening houden met de in de laatste tijd gestegen waarde van deze aandelen, hoewel die, zoals u zult moeten erkennen, hoofdzakelijk een ge volg is van het inbrengen van nieuw kapitaal van onze kant en de werkzaamheden van onze groep. Deze tege moetkomende houding (Wordt vervolgd) Omstreeks middernacht is vannacht een grote landbouwschuur onder de ge meente Kerkwerve op Schouwen-Duive- land door brand geheel verwoest. De scha de wordt op ruim een ton geschat. De burgemeester van Kerkwerve, de heer S. Francke, ontdekte de brand toen hij van een vergadering naar huis terug keerde. Samen met de boerin redde hij 24 stuks vee uit de schuur. De volledige landbouwinventaris en de oogstopbrengst gingen in vlammen op. Het bedrijf was niet verzekerd. De brandweren van Kerk werve en Zierikzee moesten zich beper ken tot het nathouden van de boerderij. Een felle uitslaande brand heeft de eerste verdieping van een woning in de Platostraat te Amsterdam-West vannacht in de as gelegd. De bewoners konden zich bijtijds in veiligheid stellen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Op de zolder van een vleeswarenfabriek te Deventer is de 55-jarige J. W. Ruiter kamp uit Wijhe met een transportwagen tje door een openstaan luik gereden. Hij werd door medearbeiders zwaar gewond aangetroffen op de lager gelegen verdie ping. In het ziekenhuis te Deventer is hij korte tijd later overleden. Advertentie met vitamine C de hoest van Uw kleine onmiddellijk kan verlichten. Het beroemde CANADESE geneesmiddel tegqp hoest en verkoudheid. Bij apothekers en drogisten HACO N.V. - Maastricht Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Het Nederlandse Ballet Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Concert door N.Ph.O. Woensdag 20 uur: Chopin-recital van Ida Chokar. Minerva Theater: Woensdag 20.15 uur: Hollands Strijkkwartet (Heemsteedse Kunstkring). BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Op mars naar de galg", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Opmars naar de galg", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 19.30 uur: „The nun's story". 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Een vrouwenleven", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Vrijgezel in de val", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „De gevangene", 14 jaar. Woensdag 14.30 uur: ,,'t Zit in de lucht", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met ionderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Gas-oil", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Ik was Monty's dubbelganger", alle leeftijden. Theater Monopnlc (Zandvoort): Van daag 20 uur: „Moutarde van Sonaansee", alle leeftijden Woensdag en donderdag 20 uur: „Het meisje in de tijgerkooi", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 6 december dagelijks (behalve zon dags) van 1117 uur: Expositie van werk van Chapon. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 december dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur. Expositie van werken van Theodoor Heijnes. Kunstzaal Oud Ambacht (Omvalspoort): Tot 23 november dagelijks van 10 tot 17 uur en zondag 13 tot 17 uur: Expositie van tekeningen, aquarellen en grafisch werk van Ety Kolkman. De Waag (Spaane 29). Tot 30 november dagelijks van 1216.30 uur. zondags van 1416.30 uur: Expositie van werken van A. L. Koster. DIVERSEN Boekenroode (Heemstede): Vandaag 20.15 uur: Lezing van mevrouw Braaken- siek—Dekker over „Het ontstaan van de eerste Christengemeente in Griekenland." (Comité Levensvragen). Wilhelminastraat 22: Vandaag 20 uur: Lezing van de C. Bos over: „Israëls rol in het wereldgebeuren." (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 13 novem ber.)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11