HET WEER Herter meent dat Moskou kernoorlog wil vermijden treinen doden Botsingen tussen en auto's: twee «WMORRIS before ijou êuif! „Ontstellende achterstand in wetenschappelijk onderzoek" Frankrijk stelt een versnelde vorming van Euromarkt voor Mikojan naar Mexico Spaak en Van Zeeland bepleiten een economische NAVO-politiek jan doornbosch Overleg inzake landbouw wordt voortgezet Luistergelden per jaar vooruitbetalen Meer wind Oud-president Coty geëerd: Het woord is aan In de krant van heden: Waarschuwing van FOM-voorzitter prof. Gorter accordeon- en gitaar-les Volgend jaar tariefsverlaging van 20 pet Betielux-verdrag Radiozegels verdwijnen 74e JAARGANG No 111 DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 504e JAARGANG No 263 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 g A g J j Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. f «nc** V X f f** 1 I ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- -J k J 8 1™^ 3 1 1 5 1 £1 1 £J| Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 X fr, p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 2(3107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Tass) De eerste vice-pre mier van de Sovjet-Unie Anastas Mikojan is vandaag uit Moskou naar de hoofdstad van Mexico vertrokken waar hij een Rus sische wetenschappelijke, technische en culturele tentoonstelling zal openen, zo meldt het officiële Russische persbureau. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUèDE HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige en langs de waddenkust af en toe harde wind tussen zuidoost en oost. Vrij koud weer met vannacht temperaturen om het vriespunt Over het algemeen meer bewol king, maar weinig of geen neer slag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Académie des sciences morales et politiques kiest hem tot lid Lessing: Hoevelen wachten met gesloten ogen op het grot$ geluk, terwijl het hun rake lings voorbijgaat zonder dat zij het merken! De laatste president der vierde repu- Pag Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Toneelspreiding 5 Kunst 5 Beurs 6 Uit stad en omgeving6, 7 Polen III 9 Feuilleton II Horen en Zien11 Agenda van Haarlem11 S.E.R.-advies ziekenfondspremie 11 Nieuw plan-Mansholt 11 iport J13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S*. Deze fotoserie van een ruimtevaartreis met honden en muizen is door de Russen vrijgegeven. Onlangs werden de hondjes „Otvazhnaya" (de \moedige) en „Snez- hinka" (sneeuwklokje) met enige muizen per raket de ruimte ingezonden. De wetenschapsmensen trachtten gegevens te verkrijgen over de reacties op ge wichtloosheid van bloeddruk, ademhaling, enzovoort. Op zekere hoogte maakte een houder, waarin de dieren verbleven, zich los van de raket en daalde aan een parachute weer op de begane grond. Op de foto's ziet men achtereenvolgens de raket, die het luchtruim kiest; de landing van de houder op aarde en de bevrijding van de dieren. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals,, heeft maandag op het landgoed Rijnhuizen bij Jutphaas het Instituut voor Plasma fysica van de stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie (FOM) officieel ge opend en de eerste paal geslagen voor een laboratorium dat op het terrein van dit landgoed zal worden gebouwd. De minister wees er op, dat de Neder landse wetenschap voor wat de kernsplij ting betreft, met verschillende onderdelen van dit nieuwe terrein al vertrouwd is ge raakt. Op andere onderdelen, zo zei hij, moet nog veel onderzoek worden verricht, terwijl Nederland op het gebied van de kernversmelting (kernfusie) nog aan het begin staat. Te weinig faciliteiten Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat op het gebied van de fusie een goede inter nationale samenwerking bestaat, die hij voor de wetenschappelijke ontwikkeling onontbeerlijk noemde. Nederland, aldus de minister, kan in dit internationale samen spel een bijdrage leveren. Verschillende van de problemen die tot een oplossing moeten worden gebracht voordat over op wekking van energie door middel van fusie kan worden gedacht, sluiten aan op ter reinen van onderzoek, waarop de Neder landse wetenschap reeds haar sporen heeft verdiend. Deze taak, aldus minister Cals, kan Nederland echter op zich nemen, als er meer faciliteiten worden geschapen dan op het landgoed Rijnhuizen waarbinnen thans het nieuwe FOM-instituut is ondergebracht De voorzitter van de raad van bestuur van de FOM, prof. dr. C. J. Gorter, ging nader in op het rapport van de Commissie Ontwikkeling Natuurwetenschappelijk On derzoek waarin een ontstellende achter stand in plaatsruimte voor wetenschappe lijk onderzoek aan de kaak wordt gesteld en tevens wordt opgemerkt, dat Neder land ook reeds tussen de twee wereld oorlogen relatief weinig heeft bijgedragen tot de nieuwste richtingen van wetenschap pelijk onderzoek. Prof. Gorter zei, dat het peil van het on derzoek in ons land vrjj hoog ligt, maar dat de nieuwe ideeën meestal uit het bui tenland en vooral uit Amerika en Engeland komen. Geen enkele in functie zünde Ne- lerlandse hoogleraar, zo zei hij, is thans drager van een Nobelprijs. Veertig jaar ge leden waren dat er zes of zeven. Volgens prof. Gorter hangt dit wellicht samen met onze huidige volksaard, die meer naar be trouwbaarheid, voorzichtigheid en kritische zin neigt dan naar geniale invallen, snelle besluitvorming, de romantiek en het fana tieke doordrijven van de pionier. Het tem po waarin nieuwe wetenschappelijke idee- en opkomen en zich onwikkelen, heeft zich zeer versneld en noch onze huidige volks aard, noch de organisatievormen van ons hoger onderwijs, zijn daarop, naar de me ning van prof. Gorter, ingesteld. Gezien het steeds groter wordend belang van het we tenschappelijk onderzoek voor de welvaart, dreigen hier, volgens hem, voor ons land gevaren. Op de onoverzichtelijke splitsing van de Archangelkade en Rigakade, dichtbij de Oude Hemweg achter het houtveem te Amsterdam, is gisteravond tegen 11 uur een personenauto meegesleurd door een lange goederentrein, die in dit havencom plex door een locomotor werd opgeduwd. Naast de totaal vernielde wagen trof men later het levenloze lichaam van de be stuurder, de 37-jarige heer P. Verburgt uit Duivendrecht, aan. Ruim anderhalf uur later waren twintig man van politie en brandweer erin geslaagd, het wrak van de auto open te snijden en de moeder van de bestuurder, de 67-jarige mevrouw Ver- burgt-Van Veen, die ernstig gewond was, te bevrijden. De spoorrails, waarover slechts op zeer ongeregelde tijden goederentreinen van het houtveem naar de haven en terug rij den, liggen in het wegdek. De wegen wor den slechts schaars door het verkeer ge bruikt. De trein werd van het eindpunt in de haven opgeduwd door de locomotor. De machinist had dus geen uitzicht op de we gen- en rail-splitsing bij de Rigakade. Vei ligheidshalve liep er voor de eerste der lan ge rij wagons een man met een rood licht om het eventuele verkeer te waarschuwen. De auto stopte voor het zwaaiende ro de licht, maar op de vrij donkere kruising juist op de rails. Bij de botsing werd de kleine auto door de voorste wagon meegesleept en half on der de voorste wielen verpletterd. De goe derenwagon ontspoorde. Ruim vijftig meter verder kwam de overigens langzaam rij dende trein tot stilstand, vermoedelijk om dat de machinist van de achteraan du wende locomotor aanvankelijk niets van het ongeluk bemerkte. De heer Verburgt was met zijn moeder Uit deze door een goederentrein na genoeg geheel verpletterde auto wisten politie en brandweer na anderhalf uur de ernstig gewonde moeder van de omgekomen bestuurder te bevrijden. op bezoek geweest bij zijn schoonvader in een woonark in de Houthaven. Op de door knipperlichten beveiligde overweg bij Rilland Bath is gistermiddag een trailer met oplegger aangereden door een trein die van Bergen op Zoom on derweg was naar Vlissingen. De chauf feur, de 29-jarige M. van Driel uit St. An- naland, kwam hierbij om het leven. De oplegger zwaaide om en sloeg een gat in de zijwand van het voorste treinrijtuig. Twee passagiers, de sergeants S. A. Stuut en H. Koopman, beiden van de vliegba sis Leeuwarden, werden gewond. Ser geant Stuut brak een been. Het treinverkeer op de Zeeuwse lijn ondervond aanvankelijk enige vertraging. De treinen moesten enige tijd over enkel spoor geleid worden. De Franse regering heeft aan haar deel genoten in de Europese Economische Ge meenschap voorgesteld over te gaan tot een verlaging der invoerrechten in de E.E.G.-landen en wel op een eerder lijd- stiD dan is voorzien in het verdrag van Rome. Dit bedrag bepaalt dat met ingang van 30 juni 1960 de zes E.E.G.-landen in voerrechten voor de tweede maal met tien percent moeten verlagen. De Franse re gering stelt thans voor dat deze tweede verlaging 20 percent zal bedragen. Deze tariefsverlaging zou dan gepaard moeten gaan met de vervroegde invoering van gemeenschappelijke buitentarieven. Dit zou betekenen, dat de Beneluxlanden genoodzaakt zouden zijn een bepaald deel van hun invoerrechten tegenover derde landen reeds te verhogen per 30 juni 1960 Advertentie reigerstraat 112 - haarlem-noord in plaats van per 31 december 1961. Het Franse voorstel zal op de komende bijeen komst van de Ministerraad der E.E.G. op 23 november aanstaande te Straatsburg worden onderzocht. De Beneluxlanden zijn uiteraard niet enthousiast over bespoedi ging van het instellen van een gemeen schappelijk extern tarief, i.c. het verhogen van hun huidige tarieven, omdat dit van ongunstige invloed is op de handel met de landen van het Britse Gemenebest de dollarzone en Scandinavië. Het Franse voorstel zal worden besproken in de „Euro pese" Ministerraad, die op 23 en 24 no vember in Straatsburg bijeenkomt Krachtens het Euromarktverdrag moet de douane-unie op zijn vroegst in 1969 en op zijn laatst in 1973 zijn verwezenlijkt. Elke anderhalf jaar moeten de interne tarieven met tien percent worden ver laagd. Versnelde tariefsverlaging zou de douane-unie reeds in 1965 een feit kunnen doen zijn. Een woordvoerder van het Zweedse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei toen hij gevraagd werd om commentaar op het Franse voorstel, dat ook het plan der zeven „plooibaar" is. „Steeds is het de op zet geweest de tarieven der zeven te ver lagen in samenhang met die van de Euro- markt. Als de groep van zes haar schema wijzigt, kunnen wij dat ook. Djt zal gedaan worden om te waarborgen dat de twee groepen snel verenigd kunnen worden in één groot gebied van vrijhandel, wanneer tot een fusie wordt besloten", aldus de woordvoerder. NEW YORK (Reuter, UPI) De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Christian A. Herter, heeft verklaard dat naar zijn mening, de Russische leiders besloten hebben hun politiek te wijzigen om de „wederzijdse zelfmoord" van een algemene kernoorlog te vermijden. De minister sprak op een bijeenkomst van de nationale raad van buitenlandse handel in New York. Over de Oost-West betrekkin gen zeide hij: „Ik geloof dat wij over be paalde fundamentele dingen een gemeen schappelijke taal kunnen vinden, omdat wij het gemeenschappelijk belang hebben, dat wij willen blijven leven. Indien de beschaving moet voortbestaan moet het Westen de moed en de kracht vinden „een nieuwe verhouding te con- trueren tussen de tegengestelde syste men". De concurrentiestrijd zal moeilijk zijn en de politieke rijpheid van de Ame rikanen op de proef stellen, aldus Herter. De niet-communistische wereld, zo waarschuwde Herter, kan allerlei lagen en listen van het Kremlin verwachten in de strijd om economische suprematie. Hij zei dat de Verenigde Staten zich de laatste tijd overgegeven hadden „in de genieting van een welvarend leven achter ons defen sief gordijn van kernwapenmacht". Particuliere belangen moeten onderge schikt worden gemaakt aan het openbare belang, zo zei hij, omdat de concurrentie met de Russen „de energie en belangstel ling van ons allen eist". Derde redding Verenigde Staten gedaan om de vrije lan den „voor de derde maal te redden". „Wij kunnen met succes het hoofd bieden aan de economische dreiging van het commu nisme, mits de vrije volken samenwer ken. Hij vervolgde: „Ik vraag mij af of dit voor Amerika niet het ogenblik is tot het nemen van een groot en opzienbarend initiatief? Gemeenschappelijke markt Paul van Zeeland, voormalig premier en leider van een speciale Belgische econo mische missie naar de Verenigde Staten, heeft maandag aan een perslunch in New York de ontwikkeling van een Atlantische economische gemeenschap voorgesteld, waarbij de Verenigde Staten, Canada en de Westeuropese landen een gemeenschap pelijke markt zouden moeten vormen. Bredere samenwerking in plaats van een terugval naar het economische nationalis me, dat in het verleden zo rampzalig was, is nodig. Wij Europeanen willen dat de gemeenschappelijke markt der zes, die reeds zoveel succes heeft, de basis legt voor een grotere liberalisatie van de han del in de gehele vrije wereld, aldus Van Zeeland. De secretaris-generaal der Noordatlan- tische Verdragsorganisatie, de Belg Paul- Henri Spaak, heeft op een plechtigheid te New York, waarop hem een onderschei ding werd uitgereikt voor zijn verdiensten voor de vrije wereld, een beroep op de Minister Cals heeft In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer meegedeeld dat de maandelijkse betaling van luis tergeld door middel van radiozegels ver vangen zal worden door een jaarlijkse vooruitbetaling ineens, zoals dat ook in het buitenland algemeen gebruikelijk is en zoals ten dele ook bij de betaling van t.v.-kijkgelden in ons land geschiedt. De vereenvoudiging van de administratie die het nieuwe systeem mogelijk maakt, zal volgens een globale raming (bij een volledige doorgevoerde mechanisatie) na ongeveer twee jaar een jaarlijkse bespa ring van ongeveer 1,8 miljoen gulden opleveren, aldus de minister. (Van onze Haagse redacteur) Bij het begin van de vergadering van de Tweede Kamer heeft voorzitter Korten- horst vanmiddag meegedeeld, dat hij een brief van de minister-president had ont vangen, waarin professor De Quay aan kondigt dat de regering, gezien de zorg buiten en in het parlement over de land- bouwparagraaf van het Beneluxverdrag, van plan is binnenkort met de Belgische en Luxemburgse regering het deze zomer op de Hoge Veluwe begonnen overleg voort te zetten. Zodra dit overleg heeft plaatsgehad zal de regering de Kamer over de resultaten daarvan inlichten. Naar aanleiding van deze mededeling, die kennelijk bedoeld was om de Kamer het uitstel van de behandeling van de goedkeuring van het Beneluxverdrag ge makkelijk te maken, ontspon zich een debat, waarbij profesor Samkaldcn zich. als woordvoerder van de P.v.d.A.-fractie tegen uitstel van de behandeling ver klaarde. (Zie nok pagina 2). Voor tweede en eventuele verdere radio toestellen. aanwezig in één gezin, zal ech ter geen geld meer verschuldigd zijn als de nieuwe regeling ingaat. Dit zal een inkomstenderving van plm. 600.000 per jaar opleveren, waartegenover staat dat onder het huidige systeem op grote schaal ontduiking van luistergelden voor tweede en verdere radiotoestellen plaats vindt, waaraan weinig te doen is omdat het praktisch onmogelijk blijkt, hierop een effectieve controle uit te oéfenen. Auto radio's aldus de minister, zijn echter wel onderhevig aan de heffing van het gebrui kelijke luistergeld. De besparing in aanmerking nemend, geeft de minister er de voorkeur aan, de invoering van deze wijziging niet pas aan de orde te stellen bij de mondelinge behan deling van de Omroepwet, doch reeds eer der over te gaan tot wijziging van de „Ra- dioluisterbeschikking 1950", waarin de inning van de luisterbijdrage wordt ge regeld. bliek, René Coty, is in een bijzondere zit ting met algemene stemmen gekozen tot lid van de „Académie des Sciences Mora les et Politiques", het hoogste politiek-we- tenschappelijke genootschap van Frank rijk. Het is geen gewoonte dat staatslieden met een actieve staat van dienst lid van deze academie worden. Het enige voor beeld in de annalen vormt de vroegere pre sident der republiek. Gaston Doumergue, die in 1943 in de academie werd opgeno men. De eenparige verkiezing van René Coty wenst de academie te zien als getuigenis van dank en eerbied voor de onbaatzuch tige wijze waarop het vroegere staats hoofd zijn hoge ambt vervulde en het vo rig jaar bereikte dat de eenheid van Frankrijk in de uren des gevaars gehand haafd bleef.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1