Panda en de meester^kok Wereldnieuws Morgen belangrijk kouder Onzekerheid over behandeling Benelux-verdrag door Kamer 11 ENS EN I O.'ïh.Skuitufiïa I Crisis zal nog duren Ruhaak reserveert de winst opnieuw Weer condensmelk naar België Zaanse bedrijven voelen zich bedreigd De KLM gaat vele tarieven verlagen Nationaal produkt is gedaald voor verkoudheid Renate Leonhardt had geen gram goud aan boord S- DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 2 Ministers overlegden met seniorenconvent Zijlstraat 90 Haarlem TelTl161 De wereldscheepvaart Nu al te kort aan personeel Levensverzekeringen op recordhoogte Bod op Nat. Belegging in Vast Goed De staalstaking MANCHESTER WERKBROEKEN MOUWVESTEN natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Dekkingspercentage steeg in okt. met 7 punten Reorganisatie Hoge Autoriteit Samenwerking van effectenkantoren Hollandia Kattenburg had last van de droogte Aniem heeft gunstiger vooruitzichten Termijn van Colomboplan met 5 jaar verlengd Speciaal Maandbericht Instituut voor Industriële Vormgeving II (Van onze Haagse redacteur) Vanmiddag beslist de Tweede Kamer over de vraag of morgen het wetsont werp tot goedkeuring van het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie met de daarbij behorende overeen komsten al of niet in behandeling zal wor den genomen. Maandagmorgen heeft daartoe reeds een bespreking plaatsgehad tussen 'een groot aantal leden van het kabinet de minis ter-president en de ministers van Econo mische Zaken, Buitenlandse Zaken, Land bouw en Visserij en Financiën en het seniorenconvent der fracties in de Twee de Kamer. Waarnemers gaven als hun me ning dat de regering een modus zal trach ten te vinden welke het de kamer gemak kelijker zal maken tot uitstel te besluiten, maar van een definitieve indruk kan niet worden gesproken, omdat het overleg met het seniorenconvent vanmorgen zou worden voortgezet. Of de voorstanders van uitstel in de meerderheid zullen zijn valt evenzeer moeilijk te voorspellen, want de kamer fracties vergaderen pas vanmorgen over deze kwestie. Het is bekend, dat vooral de landbouw- specialisten de behandeling van het Bene lux-verdrag willen uitstellen omdat zij daarmee van de Belgen een loyaler toe passing van de agrarische paragrafen ho pen af te dwingen. De tegenstanders van het uitstel menen echter, dat dit in Belgi sche landbouwkringen nauwelijks indruk zal maken, terwijl men er daarbuiten eer- Advertentie m FRAAIE KALENDERS 1960 In het voorwoord tot een studie over en statistieken van de wereldkoopvaardij- vloot merkt de heer J. Marchegay, leider van het centraal comité van Franse reders op, dat de crisis in de wereldscheepvaart waarschijnlijk nog enige jaren zal duren. De omvang van de wereldkoopvaardij- vloot bereikte einde 1958 100 miljoen ton, doch ondanks de jongste uitbreiding in het zeevervoer is er een overschot van tien percent aan beschikbare laadruimte. Het potentiële overschot bedraagt zelfs 30 percent, indien rekening wordt gehouden met de in aanbouw zijnde of bestelde sche pen. Ondanks het annuleren van orders zijn thans 25 miljoen ton aan scheepsruim- te in aanbouw of besteld, terwijl 8 miljoen ton thans zijn opgelegd. Het slopen van schepen geschiedt dit jaar in grotere om vang dan tot dusverre en zal mogelijk de 4 miljoen ton deadweight bereiken, doch hier tegenover staat een tonnage van 8 miljoen aan in de loop van 1959 door de scheepswerven afgeleverde schepen. Het overschot van nieuwe tonnage boven de gesloopte tonnage zal volgens Marchegay nog minstens 2 jaar voortduren. Het op leggen van 8 miljoen ton aan scheepsruim- te heeft niet kunnen voorkomen, dat de vrachttarieven beneden kostprijs zijn ge daald. Marchegay acht het niet mogelijk, dat het jongste in Londen opgestelde plan voor het opleggen van schepen van de wilde vaart in de naaste toekomst ten uit voer kan worden gelegd daar het moeilijk zal zijn hierover overeenstemming te be reiken. De situatie is niet ernstig genoeg om vol ledige overeenstemming tussen alle hier bij betrokken partijen te verzekeren, al dus Marchegay. Het einde van de huidige crisis in de wereldscheepvaart zal vol gens hem afhangen zowel van de ontwik keling van het internationale vervoer als van de snelheid, waarmede reders erin zullen slagen een eind te maken aan het bestaande overschot aan laadruimte. De N.V. v/h Ruhaak en Co heeft over 1958, blijkens het verslag, een winst op goederen behaald van f 1.119.436 (vorig jaar f 1.203.865). Het voordelig saldo diver se baten en lasten beliep f 276.399 (nihil). Na aftrek van o.a. exploitatiekosten ad f 854.895 722.118), afschrijving vaste acti va ad f 30.309 (f 15.591) en extra repatrië- ringskosten ad f 78.590 (nihil) resteert een winstsaldo ad f 313.342 (381.521), dat even als vorig •'aar gebruikt wordt voor verdere voorziening tegen het Indonesische belang. Deze voorziening beloopt nu f 69.863. Voor de afdeling Holland, die over 1958 een hogere netto-winst behaalde, zijn de vooruitzichten voor 1959 bevredigend. In Frankfort a.d. Main werden de resultaten nadelig beïnvloed door scherpe concurren tie. Door een gestegen omzet was het ver lies klein. Voor 1959 wordt geen lagere omzet verwacht. Naar uit bevoegde Belgische bron is vernomen, heeft het Belgisch ministerieel comité van economische coördinatie in ztfn vrijdag gehouden vergadering besloten om tot 1 december de invoer van Nederlandse condensmelk opnieuw toe te laten binnen het kader van het contingent van 5100 ton. Op die manier wil men aan de Neder landse condensproducenten de gelegenheid geven om in onderling overleg tot een be vredigend akkoord te komen over de ef fectieve prijs van de condensmelk in de betrekkingen tussen Nederland en België. Mocht dit overleg niet tot resultaat leiden, dan zal de kwestie van de invoer van de Nederlandse condensmelk in de BLEU op nieuw in de Belgische ministerraad wor den onderzocht. Volgens welingelichte kringen in Den Haag, betekent dit een be gin van uitvoering van op de Hoge Veluwe gemaakte afspraken. der een geïrriteerde stemming mee op roept De moeilijkheden bij de toepas sing van de landbouwparagrafen zijn niet van vandaag of gisteren en met of zonder goedgekeurd verdrag zullen ze ook niet onmiddellijk morgen of overmorgen ver dwijnen. In dat geval kan men maar beter het verdrag goedkeuren waardoor al thans het klimaat niet bedorven wordt waarin de Benelux moet groeien. De regering wekt de schijn zich in deze zaak tamelijk effen te gedragen. Minister Marijnen heeft reeds aangekondigd, dat hij er geen hartzeer van heeft als de Tweede Kamer het verdrag niet behan delt en ook na de bespreking van maan dagmorgen lijkt het erop, dat het kabinet de verantwoordelijkheid voor het al of niet behandelen aan het parlement wil laten. Industriekernen in W .-Friesland Zes grote Zaanse bedrijven hebben een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waar in zij de aandacht vragen voor het gevaar, dat de aanwijzing betekent van Hoorn, Enkhuizen en Medemblik tot industrie kernen voor de Zaanstreek. De „grote zes" vragen de Tweede Kamer te willen bevorderen, dat de reeds gedane aanwij zing van ontwikkelingskernen in die zin zal worden herzien, dat de premie- en reductieregeling niet voor Hoorn. Enkhui zen en Medemblik van toepassing zal zijn. In het adres wijzen de ..grote zes" er op, dat zij in hun eigen gemeenten een groot gebrek aan arbeiders hebben en dat zij in dit tekort proberen te voorzien door uit West-Friesland arbeiders aan te trekken. Deze werknemers worden met speciale autobussen vervoerd en zijn tweemaal per dag ongeveer een uur onderweg. De adres santen stellen, dat deze werknemers dus in wezen binnen het industriegebied wo nen, waar zii ook werken. Bovendien be staat in de Zaanstreek ondanks het aan trekken van deze werknemers nog een chronisch tekort aan arbeiders. De Zaan se fabrieken uiten in het adres hun vrees, dat de Zaanse industrie zal worden ont wricht indien men de premieregeling voor het aantrekken van industrie gaat toepas sen in de streek waaruit het tekort aan arbeiders voor de Zaanstreek wordt aan gevuld. (De zes adressanten zijn: de Bruvnzeel- nen n.v. te Wormer. Wessanen's Koninklijke Oleifabrieken T. Duyvis Jzn. te Koog aan de Zaan. Linoleum Krommenie, de Ko ninklijke Papierfabrieken Van GelHer Zo nen n.v. te Wormer Wessane's Koninklijke Fabrieken n.v. te Wormerveer en de n.v. Koninklijke Verkade Fabrieken te Zaan dam). In elk van de drie verstreken kwar talen van dit jaar is voor meer dan één miljard gulden aan nieuwe levensver zekeringen tot stand gekomen. Dit blijkt uit de kwartaalgegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In het lste kwartaal van 1959 was de toevoer aan nieuwe verzekeringen f 1.019.8 mil joen, in het 2de kwartaal bedroeg zij f 1.037,9 miljoen, terwijl het 3de kwar taal, ondanks de vakantiemaanden, met f 1.046.9 miljoen opnieuw een hoger cijfer aanwijst. De voorlichtingscommissie uit het levensverzekeringsbedrijf tekent hier bij aan, dat de produktieresultaten in de eerste drie kwartalen van het vorige jaar met respectievelijk f 931.4 miljoen, f 924.9 miljoen en f 959,3 miljoen, onder de grens van één miljard gulden bleven. Over de eerste 9 maanden van 1959 be draagt de totale produktie aan nieuwe posten f 3.104,6 miljoen, waarmede het in dezelfde periode van 1958 bereikte resul taat met rond f 289 miljoen werd overtrof fen. hetgeen neerkomt op een toeneming van 10.3 percent. Onder verwijzing naar het bericht d.d. 3 november 1959 betreffende een bod op de uitstaande gewone aandelen van de Maatschappij tot Exploitatie van onroe rende Goederen „De Nationale Belegging in Vast Goed n.v." berichten Gebr. Teixei- ra de Mattos dat nagenoeg alle aandelen ter overname werden aangemeld, zodat het bod thans definitief van kracht is geworden. De nieuwe verlaagde tarieven zijn be kend gemaakt, welke het resultaat zijn van de tarievenconferentie van de I.A.T.A. die in de tweede helft van september in Honoloeloe is gehouden. De K.L.M. deelt mede dat deze verlagingen slaan op de 17- en 23-daagse reizen, de zogenaamde „inclusive tours" naar typische vakan tieoorden in Europa en het Nabije Oos ten. De bestemmingen van deze inclusieve tours zijn binnen Europa en naar het Na bije Oosten ook voor de K.L.M. uitge breid en zo zullen deze verlagingen ook gelden voor groepsreizen van Nederland naar Israel. Iets nieuws zijn de tarieven van inclu sive tours voor slechts drie dagen, waar in het weekeinde moet zijn opgenomen. Voor de K.L.M. gelden deze nieuwe tarie ven voor vluchten naar Parijs, Londen, Hamburg, Düsseldorf en Brussel. De ta rieven van het normale retourverkeer naar deze steden zijn thans gelijk aan de prijzen van de inclusive tours voor de lan ge weekeinden. De vrachttarieven voor de Noordatlan- tische lijnen van de K.L.M-., dus naar New York, Montreal, Houston en in omgekeer de richting zijn als gevolg van de nieuwe regeling van Honoloeloe verlaagd. Tot nu toe kreeg men op een vracht van meer dan 45 kg. 25 percent reductie. Er is een nieu we grens bijgekomen namelijk die van 500 kg., hetgeen wil zeggen dat de verlader van 45 tot 500 kg. 25 percent reductie ont vangt voor alle soorten goederen. Be draagt het gewicht meer dan 500 kg. dan krijgt men een extra reductie van tien percent. Tot dusverre werden op speciale goede rensoorten reeds verlaagde tarieven voor de Noordatlantische routes toegepast. On der deze bepaalde categorieën vielen bij voorbeeld lederwaren, levensmiddelen, autoonderdelen, speelgoed, optische arti kelen, muziekinstrumenten, radio- en tele- visieapparatuur enz. De conferentie van Honoloeloe heeft thans bepaald dat op de ze categorieën een extra korting van der tig tot veertig percent kan worden gege ven. De nieuwe regelingen, zowel voor passagiers als goederen, gaan op 1 april 1960 in. Het Amerikaanse departement van Han del heeft bekend gemaakt, dat het bruto nationaal produkt der Verenigde Staten in het 3de kwartaal van dit jaar, voorname lijk als gevolg van de staalstaking is ge daald. De waarde van de produktie van goederen en diensten lag in het 3de kwar taal van dit jaar op een jaarniveau van 478,6 miljard dollar, hetgeen een daling betekent van 6 miljard dollar ten opzich te van het record niveau, dat het bruto nationaal produkt in het 2de kwartaal van dit jaar had bereikt. De uitwerking van de staalstaking op het economische leven was groter dan men had verwacht. De raad van economi sche adviseurs van president Eisenho wer had de vorige maand geraamd, dat het bruto nationaal produkt in het 3de kwartaal zou dalen tot 481 miljard dol lar. Advertentie prima afwerking sterke keperzakken vanaf 19.85 met pilow mouwen en rug of geheel manchester vanaf 22.00 Voor Sterke Kleding Advertentie doosje met 60 tabletten KEELTABLETTEN Er is geen enkele aanwijzing voor te vinden, dat de in 1917 door de Engelsen tot zinken gebrachte „Renate Leonhardt" ooit een lading goud zou hebben vervoerd. Dit is de conclusie waartoe een contact commissie van drie, te weten de heren G. H. Hassink te Lochem, J. Kuyl te Go- rinchem en C. Lof te Barneveld, is geko men na een omstandig onderzoek, dat zij schriftelijk en voorts persoonlijk door de heer Kuyl heeft laten instellen in Bre men, Hamburg, Midden-Duitsland en Mecklenburg in Oost-Duitsland. Contact werd opgenomen met de voormalige eige naars, reders, assuradeurs en allen, die maar iets van de „Renate Leonhardt" en haar lading konden hebben geweten. Er is geen enkele aanwijziging gevonden, die hoe dan ook maar iets zou kunnen staven van de beweringen indertijd gedaan door de heer P. Visser. Deze conclusie heeft de commissie thans in een omstandig rapport ter kennis gebracht van 500 aandeelhou ders van de Coöperatieve Bergingsvereni ging „Renate Leonhardt" u.a., gevestigd te Wijdewormer. De lading heeft voor zo ver kon worden achterhaald bestaan uit kolen en cokes. De in- en uitvoer Volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gege vens bedroeg de waarde van de invoer in oktober 1959 1.328 miljoen (vorige maand 1.307 miljoen), terwijl voor een waarde van 1.361 miljoen (vorige maand 1.307 miljoen) werd uitgevoerd. De uitvoer be droeg 102°/o van de invoer (100°/n). Doordat de uitvoer in oktober 1959 ten opzichte van oktober 1958 belangrijk sterker is gestegen dan de invoer namelijk 188 miljoen of 16"/» tegen 88 miljoen of 7*/», is het dek kingspercentage 7 punten hoger komen te liggen en werd de handelsbalans actief. Het stijgingspercentage van het maand- gemiddelde tot en met oktober van 1959 ten opzichte van hetzelfde gemiddelde van het vorig jaar ligt bij de uitvoer eveneens hoger dan bij de invoer, namelijk 1 l°/o tegen 8°/o, zodoende verbeterde het dek kingspercentage met 2 punten. Het invoer- saldo verminderde in oktober 1959 met 33 miljoen en bedroeg sedert het begin van het jaar 1.101 miljoen. In januari oktober was dit saldo 1.251 miljoen, der halve een vermindering van 150 miljoen. Met het oog op de nieuwe taken, die aan de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. op het gebied van de energiecoördinatie zijn op gedragen om tot een doelmatiger wijze van werken te komen, heeft de Hoge Autoriteit besloten zes directoraten-gene raal te vormen, waarin de meeste van de tot dusverre bestaande vijftien admini stratieve afdelingen van dit lichaam zijn onder gebracht. Deze nieuwe structuur is geïnspireerd op die van de Commissie der Europese Economische Gemeen schap. Binnenkort zal de reorganisatie officieel bekend worden gemaakt De effectenfirma Dunlop en Co n.v. en Gebr. Teixeira de Mattos (deviezenbank en commissionairs) hebben besloten tot een nauwe samenwerking over te gaan. Hier bij is tevens betrokken de firma wed. Ger- bert Rebel, waarmede Dunlop en Co n.v. reeds een connectie bezat. Het zelfstandig karakter van de bedrijven blijft gehand haafd. In verband met het vorenstaande zullen Dunlop en Co n.v. en de firma Wed. Ger- bert Rebel geleidelijk hun afdelingen laten verhuizen en op nader aan te kondigen tijdstip hun zetel verplaatsen naar het gebouw van Gebr. Teixeira de Mattos, He rengracht 446 Amsterdam. 45. „Dit zijn wel zeer bijzondere gele genheid," riep de zwarte kok. „Mij willen ook maken zeer bijzondere maaltijd. Jij, mij hebben nieuwe ideeën.gloedvolle nieuwe ideeën.Maar Panda en Maitre Moutarde werden niet aangestoken door zijn geestdrift en met stijgende on gerustheid keken ze toe, terwijl de inboor ling zijn koksgereedschap tevoorschijn haalde. „Nobele collega, mij u vertellen wat belangwekkends," babbelde de zwar te opgeruimd. „Mij niet zijn kok van ouderwetse richting. Mij niet meer wer ken met verouderde zaken als boter en sui ker. Nee, maaltijd moet zijn schril en scherp. Daarom mij beginnen met spaan- se peper en uien." „Wel... eh.,. ik moet zeggen, dat is geen slecht idee," zei Mai tre Moutarde met ontwakende belangstel ling. „Wat zoudt ge denken van een scheut je levertraan? Niet te veel natuurlijk. Eén of twee flessen, zou ik zeggen." De zwar te sloeg in uitbundige vreugde zijn arm om Moutarde's schouder. „Verrukkelijke idee!" jubelde hij. „U grote kunstenaar! Ook modern en vooruitstrevend!" Het was roerend om te zien, hoe de kloof tussen blank en zwart nu werd overbrugd door gemeenschappelijke liefde voor de kunst. Doch Panda kon zich hierover niet verheu gen. Maar dat kwam misschien alleen, om dat hij zich een beetje buitengesloten voel de. Voor de regenkledingindustrie in Euro pa, en zelfs in Amerika, is als gevolg van xde droge zomer, 1959 een uitermate on gunstig jaar geworden. Dit is ook het ge val geweest voor Hollandia Kattenburg te Amsterdam. In het begin van het jaar zag alles er nog rooskleurig uit, maar het weer heeft de onderneming in het daarop volgende seizoen geheel in de steek gela ten en er viel dan ook weinig aan goed te maken. Van de in mei 1960 verschij nende cijfers moet men zich dan ook geen bijzondere voorstelling maken. Op het ogenblik werkt de maatschappij op volle capaciteit en gaan er zich al weer perso- neelsmoeilijkheden voordoen, aldus de di rectie in een gehouden buitengewone ver gadering. Ook de tweede Elektriciteitsmaatschap pij in Peru, waarin de Electricitcitsmaat- schappij Aniem n.v. te Amsterdam deel neemt, heeft inmiddels een vrij grote ta riefsverhoging kunnen doorvoeren. Voor beide maatschappijen was de toegestane verhoging bijna gelijk aan het bedrag dat gevraagd werd. Ze dient bezien te worden Als een overgangsmaatregel. Verwacht wordt dat deze door een afronding gevolgd zal worden. Aldus werd aandeelhouders desgevraagd medegedeeld in de heden ge houden jaarvergadering. In Peru is zowel de economische als de politieke situatie verbeterd na het in juli aan het bewind komen van een nieuwe re gering. die op velerlei gebied een aantal ingrijpende maatregelen heeft genomen. Andere gunstige factoren waren de verbe terde prijs van enkele exportprodukten, het in produktie komen van een nieuwe ijzerertsmijn en de spoedige opening van een nieuwe kopermijn. Inhakende op een zinsnede in het jaar verslag, waarin de verwachting wordt uit gesproken dat de inkomsten over 1959 de exploitatieuitgaven niet zullen dekken, stelde een aandeelhouder de vraag of het bestuur de grootte van het verwachte ver lies kon benaderen. Het antwoord luidde neen. daar er in het resterende gedeelte van 1959 nog dingen kunnen gebeuren die een gunstige invloed op de resultaten kun nen uitoefenen. DJOGJAKARTA (Reuter) De raad gevende commissie ven het Colomboplan heeft eenstemmig besloten de termijn van dit plan in 1961 met nog vijf jaar te ver lengen, zo is officieel meegedeeld. Voorts werd besloten, dat de conferentie van Co- lombolanden, die in 1964 zal worden ge houden, verdere verlenging van deze perio de moet overwegen. Volgens officiële kringen stelden de meeste van de 21 deelnemende landen voor, de periode van hulpverlening met vijf jaar te verlengen. Nieuw-Zeeland stel de een termijn van tien jaar voor en som mige landen wilden een verlenging voor onbepaalde tijd. Voorts aanvaardde de conferentie het ontwerp-jaarrapport. Het Instituut voor Industriële Vorm geving heeft een speciale handelseditie van het Maandbericht uitgegeven, dat er zeer aantrekkelijk uitziet. Er is getracht een niet naar volledigheid strevend beeld te geven van de huidige stand van zaken betreffende de goede vormgeving van ar tikelen, die in de detailhandel verkrijg baar zijn. Drie milieus werden onder zocht, de mondaine Rotterdamse Lijn baan, de volkrijke Kinkerbuurt in Amster dam en een wobnkern in Emmeloord. Nummers van het blad kunnen worden aangevraagd bij het Instituut, Heren gracht 247, Amsterdam. Raket. Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" meldt maandag, dat de Russen voor de tweede maal een inter continentale raket hebben gelanceerd, die in de Stille Oceaan is neergekomen. De raket is waargenomen door een Amerikaanse duikboot in de zee van Ochotsk in de omgeving van het ooste lijk einde van een Russische proefbaan voor raketten. Koper. Japan heeft maandag van het internationale atoombureau in Wenen drie ton natuurlijk uranium gekocht, dat door Canada beschikbaar was ge steld. Het was de eerste transactie van deze aard, die het bureau tot stand bracht. Japan betaalde voor de leve rantie 107.991 dollar. De transactie is ten behoeve van een proefreactor. Old soldier. Walter G. Williams, veteraan uit de Amerikaanse burgeroorlog, vier de maandag zijn 117de verjaardag, ter wijl buiten een orkest „Dixie" en „Old soldiers never die" speelde. Williams was zo zwak. dat hij het bed niet kon verlaten om de vele familieleden en vrienden die gekomen waren, te begroe ten. Williams kan nauwelijks meer pra ten en is nagenoeg doof en blind. Slachting. Een Franse legerwoordvoerder heeft meegedeeld, dat de Franse strijd krachten in Algerije tussen zeven en dertien november 576 opstandelingen buiten gevecht hebben gesteld, van wie 164 gevangen werden genomen. Er werden 34 Fransen gedood. Weduwe. De weduwe van de vermoorde Ceylonese premier, Bandanaraike heeft te kennen gegeven, dat zij zal dingen naar de parlementaire zetel, die na de dood van haar man vacant kwam. Zij zei niet voor welke partij zij zitting zou willen nemen maar waarnemers me nen dat zij zich kandidaat wil stellen voor de (regerende) vrijheidspartij, die haar overleden echtgenoot destijds heeft opgericht. Waarschuwing. In de Oostenrijkse pro vincies Vorarlberg en Tyrol is een waarschuwing voor lawines uitgegeven. De waarschuwing, die volgde op zware sneeuwval in de afgelopen dagen, geldt ook voor hooggelegen dalen in de pro vincie Salzburg. In Tyrol is het tele foon- en telegraafverkeer gestoord. Naamgevers. De Russen hebben namen gegeven aan twee bergketens en een vlakte, die zij met behulp van seismi sche peilingen hebben ontdekt onder de ijskap in het oostelijk deel van het zuidpoolgebied, zo meldt Tass. Een van de bergketens, die 230 km. lang is en zich uitstrekt onder het ijs, is genoemd naar de Russische natuurkundige Bo ris Golitsin. De vlakte is genoemd naar de Russische wiskundige en geofysicus Otto Schmidt, die in 1956 overleed. De tweede bergketen van 800 km. lang, is genoemd naar de Russische geofysicus Gamboertsev. Voorstel. De Anglicaanse geestelijke Da vid Wood uit Wolverhampton in Enge land, heeft voorgesteld, dat ouders wier kinderen de wet overtreden naar de gevangenis worden gestuurd voor het volgen van een cursus van een maand in gezinsdiscipline. Meedoen. Twintig Afrikanen uit Afri kaanse gebieden van de Franse gemeen schap zullen het volgend jaar opgeno men worden in de staf van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, zo heeft minister Couve de Murville maan dag in de nationale vergadering mee gedeeld. Bezwarend. Duizenden New Yorkse huis vrouwen zijn in het afgelopen jaar voor een paar miljoen dollars opgelicht door een slagerszwendel, waarbij te weinig gewicht werd gegeven en verkeerde prij zen werden berekend. Na een onderzoek van zeven weken door speciale groepen rechercheurs kon de zwendel worden vastgesteld. De verkopers stapelden koopwaar op de voorkant van de weegschaal of druktende schaal om laag tijdens het wegen en hielden er nog andere praktijken op na. Voor Lambarene. Dr. Albert Schweitzer krijgt een complete tandheelkundige kliniek voor zijn hospitaal te Lamba rene cadeau van de Deense tandartsen. Het idee is ontstaan tijdens het bezoek dat dr. Schweitzer ongeveer een maand geleden aan Denemarken heeft gebracht. Men hoopt de kliniek op de 85-ste ver jaardag van dr. Schweitzer gereed te hebben. Dieper. De bathyscaaf voor diepzee-on derzoek van de Amerikaanse marine heeft zaterdag voor de kust van Guam een record-diepte bereikt van 5.640 me ter. Het oude record was 4.065 meter. De tocht naar de diepte werd gemaakt door twee mannen, de oceanograaf dr. Andreas B. Rechnitzer, en de uit Zwit serland afkomstige Jacques Piccard die de bathyscaaf hielp ontwerpen. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een groot hogedruk- gebied, dat het weer in Rusland en Scan dinavië beheerst, bevindt zich enkele hon derden kilometers ten westen van de Oeral met een luchtdruk van 1048 millibar Het is gevuld met koude lucht, d e met oostelijke winden naar het noorden van Duitsland wordt getransporteerd, waar de tempe ratuur tot om het vriespunt is gedaald Plaatselijk is er daarbij enkele centime ters sneeuw gevallen. De voorste begren zing van de koude lucht bereikte vanmor- 7\v^ntè gen het uiterste noordoosten van ons land. FjnriVinven Voor de kust van Portugal ligt een aktie- 7H jrnhnrt, ve depressie, die belangrijke luchtdruk- J dalingen veroorzaakt boven Spanje, Helsinki Frankrijk en het aangrenzende Middel- Stockholm landse zeegebied. Anderzijds handhaaft qsi0 het continentale hogedrukgebied zich on- Kopenhagen verminderd. Daardoor zal de wind in Ne- Aberdeen derland gaan aanwakkeren uit richtingen Londen tussen oost en zuidoost. In het grootste Amsterdam deel van ons land zal de temperatuur mor- Brussel gen dan oók belangrijk lager zijn dan van- Luxemburg daag. Zij zal overdag echter wel boven het parjjs vriespunt blijven. De komende nacht kan Bordeaux de temperatuur plaatselijk opnieuw even Qrenoblé beneden nul dalen. In verband met de de- Nice pressie boven Zuid-Europa zal er morgen Berlijn over het algemeen meer bewolking zijn Fr ink fort dan vandaag, maar de kans op neerslag vriWhr>n van betekenis is niet groot. Zürich Gonève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Ajaccio Madrid WF.FR RAPPORTEN Maximum leiuperaluieu binnen en buitenland Neerslag laatste 24 uur SC mist mist onbewolkt mist onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt zo windst. zzo O zo zzo windst zo n no nno o Woensdag 18 november Zon op 8.03 uur, onder 16.46 uur. Maan op 19.22 uur, onder 10.24 uur. Maanstanden 23 nov. 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. sneeuw sneeuw sneeuw geheel bew geheel bew. zo mist windst: onbewolkt zo onbewolkt ozo mist ono zwaar bew o geheel bew. o zwaar bew no half bew. n motregen no mist ono licht bew. z mist n zwaar bew wzw zwaar bew zzo onbewolkt zzw zwaar bew verand. mist half bew licht bew. regen 8 8 9 6 8 8 8 8 -3 3 5 7 9 9 8 8 6 10 12 13 17 3 8 6 7 10 12 10 4 windst. 11 windst. ono 16 zo 15 7* aB 0 0 0 0,2 0 0,1 0 0 0,5 0.2 0,1 0 15 0 3 0 0,2 0 0 8,5 2,4 3 53 0 0 0.3 7 0 0 14

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2