Grote Vrijhandelszone moet worden nagestreefd Loongrens sociale verzekering binden aan lonen en prijzen De loononderhandelingen in de zuivelindustrie Bloemenafzet in Europa kan nog sterk worden vergroot Geen overeenstemming Vrijhandelszone en Euromarkt Bezwaren tegen het melkprijsbeleid CS*»1 iNo° Pas op voorde tapijtkever! 5ortret van een vijana^p^1, Fa. A. EVERTS DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 11 Verklaring van werkgeversen -nemersbonden Nu alleen mondiale aanpak mogelijk Onrustige Zenuwen? Examens DOODGAANDE TAPJWKEVER blei V OF WAT misvrouwen 40 jenuW,- At "n*nirwat* >n.ff*f tmtkcvtr hetft e fë-Tapiitkevers richtten ravage^ WltTt famUies^oog^J OOK [dè - -A Jacht in volU 1 Jjtkever nu ooi Jadeip* Tapijtkever op mars l'oorzitter De Nederlandse Bloemisterij Een ontdekking! 98 Ct DE S.E.R. ADVISEERT: Sombere toestand voor Peudawa Argentijnse minister van Financiën in ons land EEG-tariefsverlaging voor alle GATT-leden Ministers van Financiën van de zes bespraken Europese kwesties Dc centrale verbonden van werkgevers en van werknemers in Nederland hebben een verklaring over een Europese econo mische associatie aan de minister van Economische Zaken ter hand gesteld en deze verklaring ter informatie aan de le den van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal toegezonden. De tekst van de verklaring luidt: 1. De positie van Nederland is sterk af hankelijk van het internationale handels verkeer. De ontwikkeling, welke zich bin nen het kader van de O.E.E.S. sedert 1948 heeft voltrokken en die ertoe heeft geleid, dat de meeste Westeuropese landen hun invoer voor meer dan 90 percent van kwan titatieve restricties hebben bevrijd, is een van de krachtige impulsen geweest om de intra-Westeuropese goederenruil te bevor deren. Pogingen om binnen de O.E.E.S. soortgelijke resultaten te bereiken met be trekking tot het vraagstuk van de invoer rechten zijn echter nimmer geslaagd. In dit licht beschouwd is de totstandko ming van Benelux, E.G.K.S. en later van de verdragen tot oprichting van een Euro pese Economische Gemeenschap en Eura- toom door de centrale verbonden van werkgevers en werknemers toegejuicht, aangezien hierdoor werd bereikt, dat een niet onbelangrijk gedeelte van de export in de nabije toekomst niet meer door in voerrechten, kwantitatieve restricties, of andere beschermende maatregelen zal worden getroffen. Hierdoor werd boven dien het kader geschapen voor een doel treffend gemeenschappelijk optreden op belangrijke onderdelen van het econo misch en sociaal beleid. 2. Het bovenstaande impliceert, dat de centrale verbonden van werkgevers en werknemers de totstandkoming van het E.E.G.-verdrag beschouwen als een be langrijke mijlpaal op de weg naar de eco nomische eenwording van West-Europa, doch deze niet als einddoel kunnen zien. Het streven dient er bij voortduring op ge richt te zijn een bijdrage te leveren tot de ontwikkeling van het handelsverkeer met derde landen en in het bijzonder om bin nen het gehele O.E.E.S.-gebied de belem meringen in het handelsverkeer zoveel mo gelijk op te heffen. 3. De centrale verbonden van werkge vers en werknemers betreuren het, dat de besprekingen in de commissie-Maudling er niet toe hebben geleid, dat een nauwe re economische samenwerking tussen de E.E.G. en de andere O.E.E.S.-landen kon worden tot stand gebracht. 4. De centrale verbonden van werkge vers en werknemers zijn er zich van be wust, dat de opvattingen omtrent de vraag op welke wijze een nauwere economische samenwerking in West-Europa moet wor den verwezenlijkt, voorshands nog sterk uiteenlopen. Zo wordt van Nederlandse zij de als voorwaarde gesteld, dat onder meer bij de totstandkoming van een Euro pese economische associatie de concur rentie tussen de deelnemende landen niet mag worden vervalst door grote verschil len in invoerrechten of het ontbreken van een gezamenlijk handelspolitiek beleid. Ook dienen in een zodanige samenwerking in beginsel alle sectoren van het econo misch leven te worden betrokken. Voorts lijkt het noodzakelijk een zodanig gecoör dineerd sociaal economisch en monetair beleid te voeren, dat de vrijheid in het handelsverkeer eenmaal verkregen, ook gehandhaafd kan blijven en in sterke ma te wordt bijgedragen tot een voortduren de stijging van de welvaart in Europa". 5. Ondanks de geconstateerde verschil len in inzicht omtrent de wijze, waarop een Europese economische associatie dient te worden verwezenlijkt, zijn de cen trale verbonden van werkgevers en werk nemers van mening, dat naast de verster king van de E.E.G. het streven ook dient te blijven gericht op verbreding van de economische integratie. Zonder de gedach te van een multilaterale associatie dan ook prijs te geven is het evenwel van be lang op te merken, dat de onderhandelin gen over een definitieve oplossing van dit vraagstuk alleen zin hebben, indien rede lijke mogelijkheden aanwezig zijn ter overbrugging van principiële verschillen met betrekking tot de uitgangspunten Aangezien helaas vooralsnog aan deze es sentiële voorwaarde niet is voldaan, blijft onder de gegeven omstandigheden niets anders over dan een pragmatische aan pak. Dit houdt in, dat gezien de internationa le verplichtingen, waaraan zowel de E.E.G. als de lid-staten gebonden zijn, in dit stadium slechts in mondiaal verband maatregelen getroffen kunnen worden om de internationale goederenruil te be vorderen. Een en ander neemt echter niet weg, dat binnen het kader van deze mon diale aanpak gestreefd dient te worden naar het vinden van praktische oplossin gen, die de economische samenwerking in West-Europa stimuleren. In het bijzonder zou hierbij de aandacht gericht dienen te worden op het wegnemen van knelpunten, die zich wederkerig tussen de E.E.G. en de niet-aangesloten al of niet in eigen vrijhandelszone verenigde Europese landen mochten gaan voordoen. Door samen te zoeken naar praktische oplossingen voor concrete problemen be vordert men de Europese samenwerkings- gedachte, terwijl door deze pragmatische aanpak en als gevolg van ervaringen en resultaten van de economische integratie de thans nog verschillende standpunten naar elkaar toe kunnen groeien. De cen trale verbonden van werkgevers en werk nemers ziin van mening, dat de gedach ten, neergelegd in het tweede memoran dum van de Europese Commissie d.d. 22 september 1959 daarbij een bruikbaar uit gangspunt bieden. De instelling van een Europese contact commissie, zoals in het bovengenoemde memorandum voorgesteld, zal ertoe lei den, dat over genoemde problemen, het gesprek tussen de E.E.G. en de niet-aan gesloten Europese landen hervat wordt. De centrale verbonden vanwerkgevers ?n werknemers dringen er daarom bij de Nederlandse regering op aan deze sugges ties van de Europese Commissie met gro te welwillendheid tegemoet te treden en zo mogelijk aan te vullen, waarbij te den ken ware aan een versnelling van de ta riefonderhandelingen in het kader van het GATT. 6.De centrale verbonden van werkge vers en werknemers dringen er voorts op aan, ten aanzien van elk verzoek tot aan sluiting bij de Europese gemeenschappen een ruim standpunt in te nemen. Met na me zouden zij een zelfde houding willen bepleiten ten aanzien van die associatie- verzoeken, die kunnen worden gezien als een overgangsfase tot een volwaardig lid maatschap. 7. De centrale verbonden van werkge vers en werknemers achten het van essen tieel belang in bovenstaande geest posi tief mede te werken bij het zoeken naar oplossingen voor concrete vraagstukken, welke zich zowel in de E.E.G. als in haar betrekkingen naar buiten voordoen. Het bestaande nauwe contact hierover met de Nederlandse regering wordt ten zeerste op prijs gesteld. 8. Het streven van de centrale verbon den van werkgevers en werknemers blijft erop gericht om, in contacten met buiten landse zusterorganisaties, de economische samenwerking in West-Europa op een wij ze als hierboven geschetst te bevorderen. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten De Britse minister van Financiën De- rick Heathcoat Amory heeft in Stockholm verklaard, dat hij bij zijn besprekingen met bondskanselier Adenauer over de verhouding tussen Euromarkt en de Klei ne Vrijhandelszone tekenen had ontdekt die wezen op de mogelijkheid van een nauwere samenwerking tussen de twee marktgebieden. Op de vraag of hij ook soortgelijke tekenen had gezien bij Fran se regeringsfunctionarissen antwoordde de Britse minister, dat hij de laatste tijd niemand uit Parijs gesproken had. Maar, zo zei hij, de Franse economie is aanzien lijk sterker geworden en dat is op zich zelf een goed teken. Minister Heathcoat Amory kwam met de minister van Han del Reginald Maudling naar Stockholm om daar de ministersconferentie bij te wonen waarop de laatste hand gelegd moet wor den aan het verdrag over het klein vrij- handelsgebied. Commentaar Financial Times De „Financial Times" schrijft naar aanleiding van de bijeenkomst der mi nisters dat de Kleine Vrijhandelszone wel iswaar haar eigen verdiensten heeft maar geen werkelijke waarde indien zij geen weg opent naar een akkoord met de zes van de Gemeenschappelijke Markt. Het blad is niet erg optimistisch over de kansen van een vergelijk aangezien de respectieve standpunten fundamenteel „ongewijzigd" zijn, te meer daar Frank rijk in de E.E.G. een middel ziet „om zijn oude glorie op een nieuwe Europese grond slag op te bouwen". De Kleine Vrijhan delszone biedt echter de beste kans om een blijvende verdeling van Europa te voorko men, aldus het blad. Het koninklijk Nederlands Landbouw- Comité heeft woensdag een telegram ge zonden aan de fractievoorzitters van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het maakt daarin bezwaar tegen de zijns in ziens te lage garantieprijs voor melk, wel ke 75 cent per 100 kg. blijft beneden de door het Landbouw Economisch Instituut berekende gemiddelde kostprijs, terwijl het totale kwantum, waarvoor de garan tie geldt, belangrijk beneden de te ver wachten totale produktie blijft en boven dien de verrekenprijs voor consumptie- melk is verlaagd. Verder tekent het K.N.L.C. protest aan tegen het voornemen om voor aardappelmeel in de toekomst geen bepaalde prijs meer te garanderen, doch over te gaan tot het achteraf verle nen van een toeslag per hectare fabrieks aardappelen, afgestemd mede op de graantoeslag. Ernstig bezwaar wordt ge maakt tegen het loslaten van aardappe len en eieren als basisprodukten. Het Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité spreekt als zijn oordeel uit, dat deze beslissingen in strijd moeten worden geacht met de door de minister van land bouw en visserij gedane toezeggingen, daar zij het in het vooruitzicht gestelde redelijke inkomen der land- en tuinbou wers met name op de lichte gronden, in beginsel aantasten en hiervoor niets in de plaats wordt gesteld. Het doet een beroep op de fractievoorzitter om al het mogelij ke in het werk te stellen de regering er toe te bewegen alsnog aan de redelijke verlangens van het Landbouwschap te vol doen. Groningen Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde B. van Linge en A. Löwenberg. Delft. Gepromoveerd tot doctor in de techni sche wetenschap: ir. C. A. Verbraak en ir. A. Waiter. Advertentie er niet van .jvT"; Twvi T booulotner in de aamaJ tapijtkever bezorgt honderd< MET TE VERWARREN WAT DOE IF ER TECÈV*"^ 1 Topii'T mfadclp» Wanneer bi] het vervaardigen van textiel een behandeling met EULAN wordt toegepost, zijn de stoffen voor altijd legen tapijlkever en ook tegen mollen beschermd. De textielindustrie Is volledig op de hoogte met de behandelingsvoorschriften. Eis daarom bij aankoop van alle soorten wollen stoffen en andere goederen, van dierlijke vezels vervaardigd, het EULAN etiketl Mijnstreek larven I vers! ravaptgesignzlfxrd VVStAplU jtke** nook M Vtorner» 11 f AVlam op 't viÖppen, t**njden* fek°men De vereniging „dé Nederlandse Bloe misterij" heeft vanmiddag in Utrecht haar jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, dr. A. J. Verhage, er zijn vreugde over uit dat in de onlangs gehouden buitengewone al gemene ledenvergadering eenstemmig werd besloten tot een verruiming van het teeltareaal met vijf percent te adviseren. De droogte heeft ook de bloemisterijpro- duktie beïnvloed, zo deelde hij mee. Het mooie weer bracht reeds vroegtijdig grote aanvoeren, maar desondanks is de prijs ontwikkeling niet te ongunstig beïnvloed. De export van snijbloemen in de eerste ne gen maanden van dit jaar bedroeg ruim 35,5 miljoen gulden en was dus groter dan in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. De uitvoer van bloemisterijplan- ten, ruim 8,5 miljoen gulden, was aanzien lijk groter dan in de eerste maanden van 1958. Daar tegenover staat de zeer nadeli ge invloed van de verhoging der Engelse invoerrechten op de zomerexport. Een zelfde ongunstige invloed op de afzet valt te vrezen, als de hogere invoerrechten op snijbloemen en in het bijzonder op afge sneden tulpen in Zwitserland definitief worden, hetgeen in het begin van 1960 te verwachten is. Dr. Verhage merkte verder op dat er onder de E.E.G.-partners landen zijn waar het bloemengebruik, tengevolge van daar in het verleden genomen protectio nistische maatregelen, nog zeer laag in en waar dit nog aanmerkelijk kan worden op gevoerd. Wij zijn niet de enigen die daar op hopen, zo zei hij, en zullen daarom alle krachten moeten inspannen om een aan tal nieuwe markten in Europa te krijgen. Sprekende over de E.E.G. de vrijhan delszone, zei hij het in het belang van de Nederlandse bloemisterij te achten dat er gestreefd wordt naar een economische sa menwerking over een zo groot mogelijk gebied. Een economische samenwerking, waarbij de agrarische produkten buiten beschouwing zouden worden gelaten, lijkt hem voor het ogenblik onaanvaardbaar. Dr. Verhage zei voorts te verwachten dat in de nota van de Europese commissie over het landbouwbeleid in de E.E.G. wei nig over de siergewassensector zal wor den gezegd. Deze sector zal dus zelf be paalde adviezen voor een Europees beleid dienen vast te stellen. Dit zal moeten ge beuren in het kader van de Europese tuin bouworganisatie en de groothandelsorga nisaties, die nu pas besloten hebben zich in Europees verband te verenigen. Het is nodig, aldus dr. Verhage, dat on ze buitenlandse collega's beseffen dat het wel in betrekkelijk korte tijd zal blijken, dat Nederland niet alleen zijn marktorde ningsmaatregelen zal kunnen handhaven. Wanneer men een Europese marktorde ning wenst, dient deze over het gehele Europese gebied te werken. Advertentie Met één Van Nelle's theebuiltje, groot formaat, zet je een héle pot heerlijke thee! Vliegensvlug! Gemakkelijk! Proper! Geurige krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederland zo „in trek" is! Bestel vandaag nog: VAN NELLE's Afternoon9 theebuiltjes (grootformaat) doos van 20 stuks De Sociaal-Economische Raad heeft zich ruim een maand geleden beraden over het advies inzake de loongrenzen van de verplichte verzekeringen, geregeld in de Ziektewet, het Zickenfondsbesluit, de Werkloosheidswet en de Invaliditeitswet. Het aan de .staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid uitgebrachte advies, is pas thans gepubliceerd. De S.E.R. beveelt aan de ontwikkeling van de Ionen en van de pryzen, van invloed te doen zijn op de hoogte van de loongrens, door deze in de toekomst te laten variëren in overeenstemming met de indexcüfers, die deze ontwikkeling tot uitdrukking brengen. Een wijziging van de loongrens zou dienen te geschieden, nadat het indexcijfer drie percent of meer is gestegen of gedaald. De S.E.R. acht een loongrens van 7450 per 1 januari 1960 alleszins verantwoord. Deze grens is thans 6900. De S.E.R. acht het wenselijk, dat voor deze loongrenzen een soortgelijke rege ling wordt getroffen als geldt voor de pre- mie-inkómensgrens krachtens de Alge mene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet, zonder dat uit sluitend het indexcijfer van de regelings lonen beslissend zal zijn. Indien het op 13 februari 1959 door de S.E.R. uitgebrachte advies tot afschaffing van de loongrens der Werkloosheidswet niet zou worden gevolgd, is de S.E.R. van oordeel, dat deze loongrens gelijk dient te zijn aan die der Ziektewet (het Zieken- fondsbesluit), en de Invaliditeitswet. Als het loon van een werknemer wordt verhoogd, waardoor dit boven het bedrag van de loongrens uitkomt, zal de betrokke ne arbeider blijven in de zin van de wet, echter beperkt tot het jaar, waarin de loonwijziging plaats heeft. Op 1 januari van het daarop volgende jaar moet aan de hand van de dan geldende loongrens worden bepaald, of hij onder de desbetref fende sociale verzekeringswetten blijft vallen. Hiervoor worden in het algemeen korte onderbrekingen van de verplichte verzekeringen voorkomen. De S.E.R. geeft in overweging de dagloongrens met ingang van 1 januari 1960 te stellen op ƒ20. Als gevolg van enkele loonsverhogingen in de tweede helft van 1959 hebben sommi ge werknemers de loongrens overschre den, of zullen anderen deze grens nog overschrijden. De S.E.R. staat op het standpunt, dat, voorzover deze personen vóór 1 november 1959 voorzieningen in de vrijwillige sektor hebben getroffen, deze situatie moet worden aanvaard en dat geen maatregelen moeten worden getrof fen op grond waarvan hun geëindigde ver plichte verzekering zou kunnen worden gecontinueerd. Voor degenen, die in de pe riode 1 november 1959 tot 1 januari 1960 de loongrens overschrijden, bepleit de S.E.R. een overgangsregeling. Indien de loongrens per 1 januari 1960 in 7.450.- wordt gewijzigd, zal deze wijzi ging personen, die op 31 oktober reeds ar beider in de zin van de Ziektewet waren, geacht worden 1 november 1959 in wer king te zijn getreden. Een der doeleinden van de voorgestelde regeling is het verminderen van het ver schijnsel dat een werknemer het ene mo ment wèl onder de onderhavige wetten valt en het andere moment niet, als ge volg van veranderingen in zijn loonsom. De nieuwe grens is zo bepaald, dat met ingang van 1 januari 1960 af ongeveer een gelijk aantal werknemers onder de sociale verzekeringswetten zal vallen als thans. Afgewacht moet worden of de minister van sociale zaken dit advies van de S.E.R. zal volgen. Voor de n.v. Peudawa Petroleummaat- schappij te Amsterdam is de situatie som ber. Dit als gevolg van het feit dat de Indonesische regering de rechten van de maatschappij op de mijnconcessie Peudawa vervallen heeft verklaard. In verband hiermede heeft de Bataafse Petroleum Maatschappij op haar beurt de uit 1926 en 1951 daterende overeenkomsten met Peu dawa opgezegd, waardoor het jaarlijkse overschot niet langer meer uitgekeerd wordt. De vennootschap is nu zonder in komsten, bezit geen concessie meer en heeft slechts een klein bedrag aan mid delen. Aldus werd aandeelhouders in de heden gehouden jaarvergadering mede gedeeld. Vele jaren geleden is de conces sie reeds fiscaal afgeschreven. Er resteert aldus slechts een compenseerbaar bedrag van 100.000. Het bestuur wil wachten met onderhandelingen met een Ameri kaanse maatschappij tot de situatie beter is en de zaak met zo laag mogelijke kosten slapende te houden tot 1980, het jaar waarin de concessie afloopt. Mogelijk dat er dan een schadeloosstelling uitkomt. gv s De Argentijnse minister van Economi sche Zaken, de heer Alvaro Alsogaray heeft een bliksembezoek van enkele uren aan Nederland gebracht. In de middag uren heeft minister Alsogaray een bespre king gehad in Den Haag met de minister van Economische Zaken, de heer J. de Pous. De Argentijnse minister heeft zijn Nederlandse collega ingelicht over de hui dige economische situatie in Argentinië. Na het bezoek aan minister De Pous ver trok de heer Alsogaray naar Amsterdam voor het voeren van besprekingen met vertegenwoordigers van zeven Nederland se bankinstellingen, waaronder de Hol landse Bank Unie. Aan een verslaggever van het A.N.P. verklaarde de Argentijnse minister op Schiphol dat hij achtereenvolgens West- Duitsland, Zwitserland, Italië, Engeland en België heeft bezocht en na Nederland volgt dan als zevende en laatste land Frankrijk. Het ligt in de bedoeling van de Argentijn se regering om binnenkort mderhandelin- gen te voeren over het sluiten van een coöperatieve lening onder te brengen bij bankinstellingen van de zeven genoemde Westeuropese landen. De heer Alsogaray verklaarde dat het de bedoeling is met de evenUieel te sluiten coöperatieve lening de statffiisatïëvan de Argentijnse munt te consolideren. De president van de Europese Commis sie, prof. Hallstein, heeft in Washington verklaard te hopen dat de economische in tegratie van de E.E.G.-landen binnen acht jaar zal kunnen worden bereikt in plaats van binnen twaalf jaar, zoals oorspronke lijk was gedacht. Hij zei dat een dergelijke bekorting naar zijn persoonlijke mening inderdaad zou kunnen worden bewerk stelligd. Hallstein legde deze verklaring af nadat hij gedurende veertig minuten had gespro ken met de Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken, Herter. Hallstein zei hierover dat het gesprek voornamelijk was gegaan over de verhouding tussen de E.E.G. en de V.S. Er is enige verdenking geweest dat de Europese landen in een protectionistische richting gaan en dat de Gemeenschappe lijke Markt het oog meer naar binnen ge richt houdt dan naar buiten kijkt. Dit is echter zeker niet de filospfie van de Euro markt, aldus Hallstein. Hallstein hoopte dat de voor 1 juli aanstaande geplande on derlinge verlaging van de invoerrechten tussen de E.E.G.-landen met tien percent, ook naar buiten zal gelden voor de par tijen die behoren tot de G.A.T.T. Een be slissing hiervoor zal mogelijk reeds wor den genomen op de conferentie van de mi nisters van Financiën der zes landen, die de volgende week zal worden gehouden, aldus Hallstein. Tijdens de te Den Haag gehouden bespreking tussen de werkgevers- en werk nemersorganisaties in de zuivelindustrie over de verbetering van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, is nog geen overeenstemming bereikt, aldus deelt het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond mede. Van werkgeverszijde werd aan de hand van nadere berekeningen aangetoond dat binnen het raam van de door de regering ter zake gegeven algemene aanwijzing, slechts een loonsverhoging mogelijk zou zyn van vjjf percent met ingang van 1 december aanstaande. Hoewel door de werknemers organisaties de juistheid van de door de kerncommissie voor de zuivelindustrie op gestelde becijferingen niet werd ontkend, zo zeggen de werkgevers handhaafden zij hun eerder gestelde looneis van zes percent. De werkgeversorganisaties in de zuivelindustrie die naar hun zeggen gaarne op zo kort mogelijke termijn een loonsverhoging gerealiseerd zouden zien, hebben medegedeeld deze gang van zaken ten zeerste te betreuren. Van werknemerskant is drie weken tijd gevraagd voor het maken van nieuwe be cijferingen. De werkgevers staan op het standpunt, dat door deze gang van zaken het vlot verloop van de besprekingen in het georganiseerd overleg nodeloos wordt vertraagd. Het hoofdbestuur van de Algemene Ne derlandse Bedrijfsbond, aangesloten bij het NVV heeft medegedeeld dat zij het door de werkgeversorganisatie uitgegeven com muniqué onjuist en onvolledig vindt. In de publikatie is namelijk, aldus genoemd be stuur geen mededeling gedaan van een naar zijn mening alleszins redelijk tussen voorstel, dat ter bespreking door de ar beidersorganisaties is gedaan. Dit voorstel behelsde, zo wordt medegedeeld, het ma ken van nieuwe berekeningen en besteding van de uit deze berekeningen resterende ruimte, voor 1 percent door het geven van toeslagen op de nog steeds te lage zuivel- pensioenen, 1 percent in de vorm van ver beteringen van de secundaire arbeidsvoor waarden en verstrekking van het resteren de deel van de ruimte per 1 juni 1960 in de vorm van een loonsverhoging. Door de zuivelbewerkers, georganiseerd in de ANAB, zal op 19 november in een lande lijke Vergadering te Utrecht worden be sloten op welke wijze aan de gerezen moeilijkheden het hoofd moet worden ge boden. Van de zijde van drie bij de zuivel be trokken katholieke werknemersorgani saties (r.k. Transportarbeidersbond St. Bo- nifacius, r.k. Landarbeidersbond St. Deus Dedit en de r.k. Bond van Werknemers in Industriële Bedrijven St. Willibrordus) werd ons nog meegedeeld, dat de werk nemersorganisaties menen, dat de aan wezige produktiviteit ruimer gerealiseerd kan worden. Het tussenvoorstel der werk nemers hield in, dat op dit moment het voorstel van de werkgevers wordt over genomen. Tot 1 juni zou men dan de ge legenheid hebben de door werkgevers ge produceerde cijfers te weerleggen respec tievelijk nader te berekenen. De werk nemers, aldus de mededeling der drie r.k bonden, achtten het niet verantwoord de pas ter vergadering door de werkgevers organisaties verstrekte cijfers zonder meer als juist te accepteren. De werkgevers, aldus deze drie bonden verder hadden zelf aan werknemers de suggestie gedaan, hun voorstellen te accep teren: mocht er dan meer ruimte voor ver beteringen zijn dan uit de berekening van werkgevers blijkt, dan zou deze meerdere ruimte volgend jaar gerealiseerd worden. De werkgevers hebben echter het tussen voorstel der werknemers niet aanvaard. Men zal nu op 8 december weer bijeen komen en voor die tijd zullen de werk nemers nieuwe berekeningen maken. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 Showroom: Wagenweg 10f - Tel. 12730 BADKAMERS - DOUCHECELLEN De ministers van Financiën van de zes Euromarktlanden hebben hun tweedaag se ontmoeting in Brussel besloten met een audiëntie" bij koning Boudewijn op diens paleis. In het communiqué dat over hun besprekingen werd uitgegeven stond, dat de ministers van gedachten gewisseld heb ben over belasting- en conjunctuurpoli- tiek en dat zij begin volgend jaar een der de informele ontmoeting zullen hebben in Parijs. Er werd gesproken over het verlagen van exportbelastingen en over de instelling van compenserende belastin gen op import in verband met de moge lijkheid van een verdwijning van de fis cale grenzen na een verlaging van de douanebarrières.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11