Polen en Hongaren stellen hun hoop op ontspanning tussen Oost en West Adenauer bedrijft zwijgend persoonlijke diplomatie Niemand de deur uit zonder een Brinta-ontbijt! Politieke unie in Afrika ondenkbaar GEEN „BEVRIJDING", WEL „CAMP DAVID" Draaglijker bestaan voor „geknechte volken" slechts door schikking met de Sovjet-Unie POLEN IV (slot) Procureur der V.S. zint op tegenzet Strijd om zetel in Veiligheidsraad 13 Scepsis Eerste Starfighter-groep kwam oceaan over Lynchers niet vervolgd Balancerend tussen Londen en Parijs poogt hij het herwonnen Duitse aanzien te bewaren Premier van Nigeria: DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 fiteert om nog gauw wat Franse vogel nestjes uit te halen. En in het algemeen gesproken, hebben wij soms de indruk dat jullie veel minder overtuigd zijn van de superioriteit van je vrije wereld, dan jul lie voorgeven. Dat er wel enige benauwd heid bestaat voor een open confrontatie met het socialistische kamp. Niet alleen de Russen zijn argwanend. Het komt ons voor dat jullie door ervaringen met het stalinistische Rusland een argwaan zijn gaan koesteren, die tot een afweerhou ding van volslagen immobilisme heeft ge leid, waarin jullie je zelfs thuis zijn gaan voelen. Als Kroesjtsjev morgen eenzijdige ontwapening van de Sovjet-Unie zou voorstellen, zal het Westen zeggen: „Daar zal wel weer wat achter zitten" of „Het Russische voorstel is een propaganda- manoeuvre, die in feite niets nieuws be vat". Er sprak uit al deze antwoorden van Poolse en Hongaarse niet- en anti-com munisten, intellectuelen, kunstenaars, geestelijken, taxi-chauffeurs, hotelperso neel, jongeren, journalisten, die het alle maal op hun eigen manier zeiden en van Uit het cultureel isolement.... aan het steriele stalinisme wordt War schau dagelijks herinnerd door zijn cultuur-paleis, een geschenk van de Sovjet-Unie, wier architectuur niet bepaald de maat heeft van haar technologie. wier antwoorden ik zo kort en objectief mogelijk de grootste gemene deler heb gezocht, trouwens veel meer scepcis over de „vrije wereld" dan men van de „ge knechte volken" zou verwachten. Voor velen hunner heeft de westelijke houding tijdens de Hongaarse opstand de deur volkomen dicht gedaan. Dat de Sovjet- Unie had toegeslagen konden zij, al was het met bitterheid, nog begrijpen. Dat Franse en Britse democraten van dat ogenblik profiteerden om de Suez-actie uit te voeren, leek hen een bevestiging van veel van wat zij uit Russische pro paganda over het kapitalisme hadden vernomen. Desillusies over de westelijke houding, een realistische kijk op het deel van de wereld waarin zij moeten leven, een verlangen naar een normaler bestaan, bepalen voornamelijk hun standpunt. Het oververeenvoudigde zwart-wit alternatief „vrije wereld of communistische slaver nij" komt hen vaak onwezenlijk voor. Zij zijn veeleer op zoek naar mogelijkheden van synthese dan naar een botsing der systemen. Een Poolse schrijver verbond daar een korte waarschuwing aan: „Nu we op weg UI/1 f 2.k0 per royale tube. een produkt van PHILIPS-DUPHAR de opzienbarende nieuwe handcrème, afkomstig van de edele nerts. Voor waarlijk verzorgde, fraaie handen! tegen zijn. Bij ons de stalinistische zetba zen, zekere groepen in het Kremlin, die anti-Kroesjtsjev zijn, en ten slotte de machthebbers in Peking, met wie Kroesjt sjev zeker op gespannen voet staat, reden te meer overigens om hem in zijn ont- spanningsbeleid enige snelle concrete suc cessen te gunnen en hem niet te lang te laten wachten. Maar het lijkt ons toe dat er ook aan uw kant wel geremd wordt. Door Adenauer bij voorbeeld (en de Polen voegden daaraan toe, dat een bevrijding door de bondskanselier, die hun een derde van hun land zou kosten, hun al heel wei nig begerenswaardig voorkomt). Door De Gaulle, die van de nieuwe tendensen pro- (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) W ARSCHAU, november. Laat het westen de Oosteuropese volken in de steek wanneer het, in de „geest van Camp David" verder onderhandelend in een serie topconferenties met Kroesjtsjev, een dooi in de koude oorlog met de Sovjet-Unie zoekt? Pleegt het verraad aan de „geknechte volken" wanneer het streeft naar een modus vivendi, die. al zal deze cl? splitsing van Europa niet ten eeuwigen dage hoeven te bestendigen, toch zeker de huidige invloedssferen van Oost en West als uitgangspunt zal moeten nemen? Deze vragen die in het Westen misschien een schaduw werpen over de opluchting die het begin van internationale ontspanning hij ons heeft gewekt, heb ik in de afgelopen maand in Boedapest en Warschau aan een groot aantal rechtstreeks betrokkenen ge steld, aan Hongaarse en Poolse niet-comministen en anti-communisten. Hun antwoord neemt die schaduw weg. Met verrassend weinig uitzonderingen zeiden zij, kort samengevat: „Nee, jullie verraden ons niet, als jullie de be staande toestand voorlopig aanvaarden. Die op korte termijn wijzigen zou tot een wereldoorlog voeren waaraan bevrijders, bevrijden en onderdrukkers ge zamenlijk ten onder zouden gaan. Dat heeft weinig zin, als u ons werkelijk wilt helpen, moet u streven naar ontspanning, naar terugtrekking van troepen, gehele of gedeeltelijke ontwapening, meer contact, meer uitwisseling, meer handel. U moet proberen het Sovjet-stelsel te verrrtenselijken door het bloot te stellen aan de buitenlucht, het te dwingen zich met u te meten, niet alleen op militair en economisch gebied, maar ook op dat van eenvoudige menselijke verlangens naar een wat aangenamer en waardiger leven". De „geknechte volken" verlangen dus blijkbaar geenszins naar een „bevrijding" waarvan sommige westelijke politici droomden, zonder overigens het hoe en wanneer van die bevrijding in hun dromen op te nemen. Wat verlangen Polen en Hongaren en dus vermoedelijk hun lotge noten achter het ijzeren gordijn dan wel voor zichzelf? De antwoorden op die vraag laten daar weinig twijfel over: „Een libe rale democratie hebben wij, op enkele uit zonderingen na, nauwelijks gekend. De meerderheid van onze volken zal geen af stand willen doen van het socialistische stelsel, dat de onrechtvaardigheden van onze vroegere, merendeels fcodalistische stelsels teniet heeft gedaan Wij verlan gen van dat socialisme wel dat het af stand doet van zijn dwangmiddelen en dat het zich ontdoet van zijn economische dog matisme. Wij verlangen jegens de Sovjet- Unie een groter nationale zelfstandigheid. Zoeken naar een socialistisch stelsel naar eigen aard betekent geen verraad aan het socialistische kamp. En tenslotte: dat so cialistische kamp moet geen gevangen kamp worden. Wij willen uit ons isol- ment. Wij willen vrij cultureel verkeer met het buitenland, deel hebben aan wat er in de wereld gebeurt". Waarom geloven de Oost-Europeanen dat door een ontspanning tussen Oost en West die verlangens gemakkelijker be vredigd kunnen worden, dan wanneer het Westen het been strak houdt? Zij me nen dat het antwoord voor de hand ligt: „De ring van socialistische staten om dc Sovjet-Unie vervult de functie van een veiligheidsgordel, is veel minder een ver schijnsel van een ideologisch imperialis me dan van traditionele Russische arg waan. Wanneer door internationale ont spanning een aantal militaire noodzaken wegvalt, wanneer Moskou er bovendien van overtuigd kan zijn, dat de Oosteuro pese landen niet bij de eerste de beste ge legenheid die zich voordoet, naar het wes telijke kamp zullen glippen, kan de druk van boven en van buiten geleidelijk aan minder wordeh. Wanneer de Russische troepen worden teruggetrokken, zullen onze volken, zelf kunnen bepalen door welke socialisten zij geregeerd willen worden, dan zullen er meer Gomoelka's en minder Ulbrichts ko men". Mijn Poolse zegslieden voegden daar nog wat aan toe: „Internationale ont spanning kan ook in de Sovjet-Unie zelf tot grote veranderingen leiden. De eerste tekenen daarvan zijn er al. De Russen heb ben genoeg van het klimaat van argwaan en dreiging. Zij willen een beter en ge makkelijker leven, wat opgeluchter adem halen. Jonge Russische kunstenaars be ginnen te experimenteren, zijn op zoek naar een intellectueel klimaat dat beter kleurt bij de ontzagwekkende technische en economische prestaties die van de Sov jet-Unie een wereldmacht hebben ge maakt, dan de onbenullige staatskunst van nu. Men kan de jonge geleerden die raketten naar de maan schieten niet gees telijk voeden met de platgetrapte frases van de agitprops". Wat zien deze Polen en Hongaren als struikelblokken voor de schuchter ingezet te en cfoor hen met zoveel hoop gadege slagen ontspanning? Hun antwoorden sa menvattend menen zij: „Er zijn in bei de kampen „bepaalde kringen" die er op Internationale ontspanningvoor de Polen betekent dat een kans dat de generatie die nu tussen het puin speelt, straks niet weer zijn huizen verwoest zal vinden. Een normaler bestaan: voor het Hongaarse meisje met haar vriendje voor de etalage van een parfumerie betekent dat ook lipstick die niet afgeeft en nylons die niet ladderen. Meer en betere consumptiegoederen. zijn naar het heelal, is de groei van één wereld een historische onvermijdelijkheid. Als de westelijke beschaving zich daarin wil handhaven, kan zij niet volstaan met zwaargewapend en angstig achter een muurtje te blijven zitten, maar dan zal zij de ongewapende strijd om de hoofden, de harten en de magen van het mensdom aan moeten durven. Zeggen dat jullie het beter kunnen, is niet genoeg, jullie zul len het moeten tonen. Jullie maken nu voornamelijk de indruk dat je krampach tig een gepriviligeerde positie aan het ver dedigen bent met de gedachte: „Het zal onze tijd nog wel duren". Als jullie je vrije democratie niet blijvend vernieu wen, op sociaal en koloniaal terrein niet werkelijke consequentie en globale inhoud geven, dan zou het in de co-existentie met de Russen nog wel eens een spannende wedloop kunnen worden' v:>: Duizend km per uur Een volledig squadron Lockheed Star- fighter straaljagers is gisteren in formatie non-stop de Atlantische Oceaan overge stoken om enige tijd dienst te doen In Europa. Het vloog van Zuid-Carolina naar Sevilla In Spanje. De overtocht, die onder slechte weersomstandigheden geschiedde duurde acht uur en de vliegtuigen werden onderweg door toestellen van het type Boeing K B-50 bijgetankt. De gemiddelde snelheid bedroeg ongeveer 1.000 kilometer per uur. Deze snelle overtocht van een compleet jachtsquadron bewijst duidelijk dat in geval van nood dergelijke eenheden zeer snel kunnen worden overgeplaatst zelfs over grote afstanden. WASHINGTON (UPI) De procureur- generaal der Verenigde Staten, William P. Rogers, heeft verklaard dat er mis schien aanbevelingen zullen komen voor nieuwe wetgeving betreffende de burger rechten, daar men in Mississippi heeft na gelaten te handelen ter zake van het lyn chen van een van verkrachting beschul digde neger. Rogers verklaarde, dat de nalatigheid van Mississippi iemand in staat van be schuldiging te stellen in verband met het lynchen van Mack Charles Parker, de meest flagrante schending van het recht is die hij, Rogers, ooit gezien had. Parker was in april uit zijn cel gehaald daags voor hij voor de rechtbank zou verschijnen. Rogers zeide, dat deze affaire er mis schien toe zal leiden dat de regering aan het Congres aanbeveelt de federale rege ring groter gezag in zulke zaken te geven. De federale wet dient te worden herzien, indien een staat niet eerlijk gelooft in de ree htsui toefen ing. Rogers zeide, dat het ministerie van jus titie zich uit de zaak Parker had terugge trokken, nadat de federale recherche een diepgaand onderzoek had ingesteld, omdat het ministerie zich niet wilde men gen in de behandeling door de betrokken staat. Maar men had op het ministerie van justitie nooit verwacht, dat de grand jury welke op 3 november uiteen was ge gaan zonder iemand in staat van beschul diging te stellen, zelfs zou weigeren fede rale rechercheurs op te roepen om te ge tuigen. Advertentie brinta -tarwe NEW YORK, (Reuter) De Algemene Vergadering van de UNO heeft dinsdag andermaal getracht een opvolger te vin den voor Japan als lid van de Veiligheids raad. Japan treedt aan het einde van dit jaar uit de raad. Bij de eerste stemming van dinsdag, de 38e in totaal, kreeg Polen 42 stemmen en Turkije 38. Eén lid onthield zich en een ander was afwezig. Bij de volgende stem ming kreeg Polen weer 42 stemmen en Turkije 39. De uitslag van de derde stem ming was: Polen 39, Turkije 39, Luxemburg 2 en Ierland 1. Daarna kreeg Polen 40, Tur kije 36 en Ierland, IJsland, Ghana, Luxem burg en de Oekraine ieder één stem. Ver volgens was de verhouding aldus: Polen 40, Turkije 39 en Griekenland 1. Bij de daarop volgende stemming kreeg Polen 42 en Tur kije 39 stemmen en er was één onthouding. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondskanselier zwijgt al wekenlang. Over de hoofden van de lei ders van het „Auswartigc Ami", het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heen* "be drijft hij meer dan ooit een eigen buiten landse politiek. Al wekenlang bij voor beeld bezit hij een brief van de Russische minister-president Kroesjtsjev, maar men neemt te Bonn aan dat nauwelijks vijf tot zes mensen uit Adenauers naaste omge ving de inhoud daarvan kennen. Zijn brief wisseling met De Gaulle gaat geheel bui ten het „Auswartige Amt" om. Kortom, in deze hoogtijmaanden van persoonlijke po litiek van diverse regeringsleiders voelt Adenauer zich als een vis in het water. Het is geen nieuwe rol, die Adenauer hier speelt. Van nature is hij eigenzinnig, eenzelvig, autoritair. De Westduitse grond wet geeft hem daarbij alles, wat zijn hart begeert: de uitsluitende verantwoordelijk heid voor het regeringsbeleid. De minis ters hebben zich aan zijn richtlijnen te houden, zij het dat ze zelfstandig en on der eigen verantwoordelijkheid mogen werken. Maar de bondskanselier heeft de laatste verantwoordelijkheid. waar voor ieder ander lid van het kabinet, van zijn kabinet, zich heeft te buigen. Tijdens de debatten in de Bondsdag over de buitenlandse politiek, welke voor enige weken werden gehouden, viel Adenauers zwijgzaamheid bijzonder op. De 83-jarige maar nog zeer levendige kanselier te genwoordig nog al eens bijgestaan door een stok, welke zijn tijdens zijn vakantie ge wonde been moet helpen zat rustig, niet in de regeringsbanken maar onder de afgevaardigden met de C.D.U.-parle- mentsleiders te bedisselen hoe het debat zonder zijn deelneming zou verlopen. Hij wenste te zwijgen. Hij wilde zich niet, voor zijn gesprekken met Macmillan en De Gaulle, uiten. De man, die tot voor kort doorging voor degene, naar wie Adenauer steeds gaarne placht te luisteren, de staatssecretaris voor pers- en inlichtingenzaken, Felix von Eckardt, heeft daarover dezer dagen in een vraaggesprek met de Münchense Süd- deutsche Zeitung gezegd: „Het is naar mijn gevoel volstrekt begrijpelijk, wan neer de bondskanselier op ogenblikken, waarop de internationale politiek nog geen duidelijk zichtbare wegen gaat, on genegen is tot onnodig gezwets en gede- batteer over allerlei bedenkelijke mogelijk heden. Zo gauw een ontwikkeling zich af tekent of op te merken valt, pleegt hij de gesprekken met zijn politieke raadslieden meteen op te nemen". Dat is duidelijke taal. Sfinx Adenauer negeerde het parlement. Hel was evenwel toen beslist noodzakelijk dal de man. die de buitenlandse politiek van de bondsrepubliek bepaalt, het woord nam en het werk niet aan zijn in naam minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano. overliet. Anderzijds is onmiskenbaar dat de „sfinx" geen woord te veel mag zeggen. Zijn verhouding tot de Britten wordt in deze dagen wat opgekalefaterd. Zijn ver houding tot De Gaulle is nogal eenzijdig, zo is te Bonn opgemerkt. Van Westduitse zijde doet men alles om „de grote vriend" te Parijs niet te ergeren en men laat zich zelfs geregeld door de Fransen kastijden alsof dat een genot is: de kwestie-Bilbao (het Duitse vrachtschip dat door Franse oorlogsschepen werd opgebracht), het voortdurend hameren door de Fransen op het Oder-Neisse-aambeeld, waarbij iedere slag reeksen Westduitse organisaties te gen Adenauer en de zijnen in het geweer Advertentie Advertentie LAGOS (UPI) De premier van de fe deratie van Nigeria, die volgend jaar de grootste onafhankelijke staat in het zwar te werelddeel zal worden, heeft vandaag in een interview verklaard, dat een poli tieke unie van Afrikaanse landen „onrea listisch en ondenkbaar" is. De premier. Aboe Bakar Tafawa Balewa, zeide dat Afrikaanse landen „de een of andere soort gemeenschappelijke verstandhouding die nen te hebben, maar van een politieke unie kan geen sprake zijn." „Het is ondenkbaar dat een van de Afri kaanse landen, die hun onafhankelijkheid aan het verwerven zijn, hun soevereiniteit weer zouden opgeven," voegde hij eraan toe. Hij zeide, dat Nigeria dit „vrijelijk en openhartig" aan Ghana en Guinea dient te vertellen. „Wij wensen vriendschappelijke betrek kingen, samenwerking op wetenschappe lijk terrein, gemeenschappelijke weg- en spoorverbindingen en waterwegen en af- I schaffing van irritante douaneformalitei ten aan de grenzen," zeide hij, „maar po litieke fusie, daar is geen sprake van". Balewa antwoordde op desbetreffende vragen, dat zijn regering zal deelnemen aan de bijeenkomsten van de al-Afrikaan se volksbeweging, die verleden jaar in Accra was opgericht Hij beantwoordde vragen over wat Ni geria's politiek zal zijn na verkrijging van de onafhankelijkheid. Op de vraag of de Frans- en Engels sprekende landen in West-Afrika twee af zonderlijke blokken zullen vormen, tenzij een politieke unie wordt gevormd, ant woordde Balewa, niet te geloven dat de twee taalgebieden zich tegen elkaar zouden keren. „Ik weet, dat de Fransen wantrouwend staan tegenover Nigeria, hoewel ik niet weet waarom. Zij beschuldigen ons van expansiedrang. Zij geloven, dat wij de on afhankelijkheidsbeweging in de Franse koloniën hebben veroorzaakt". Zó vit. het poft In de borden brengt. En sedert de dood van Dulles spreekt men er te Bonn openlijk over, dat de qgns zo nauwe band Bonn-Washington losser dan ooit is geworden Koorddanser In deze ietwat geïsoleerde positie ge drongen, kan ieder woord van Adenauer te veel zijn. En het aandringen van het parlement het zwijgen te verbreken en de afgevaardigden opheldering te geven, is dan ook gepraat aan dovemansoren. Ook de nieuwe poging van de liberale F.D.P., om binnen acht weken een nieuw Bondsdag debat over de buitenlandse politiek te ont ketenen, zal de gehele maand december, zo neemt men aan. niet verhoord wor den. De socialistische oppositie zelf liet zich tijdens het laatste Bondsdagdebat rustig door Adenauer ringeloren en ging ermeé akkoord dat de discussie beëindigd werd zonder dat de kanselier het woord nam... Ieder woord kan te veel zijn: de topcon ferentie met Kroesjtsjev kan een com promis op kosten van Bonn betekenen, die topconferentie kan uitlopen, als de kan selier in de komende maanden te keer gaat tegen alles wat menige Duitser on welgevallig in de OTen klinkt, op een „ver oordeling" van Adenauer als verstoorder van de groeiende goede verstandhouding. Adenauer, zo lijkt het thans, wandelt als een eenzame, zwijgende koorddanser van het na tien jaar eindelijk weer bereikte aanzien van zijn land in de westelijke we reld, naar een onbekende status Iedere beweging kan te veel zijn. Zelfs voor een ervaren politicus als Adenauer, die ondanks zijn bijna 84 jaren in puike conditie lijkt te verkeren. Die zich dan ook geen ogenblik lijkt te bekommeren over de kwestie van zijn opvolging („De oude heer die men niet meer kan veran deren", zei een vooraanstaand politicus van de C.D.U. onlangs). Als een man van eenzame besluiten, balanceert hij tussen Londen en Parijs om de positie van Bonn in de westelijke wereld en om de eenheid van deze wereld te handhaven. Een een heid. die de strikte voorwaarde is voor het bestaan van de Bondsrepubliek.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13