ER Kampeercentrum „Vogelenzang" wordt in het voorjaar geopend Russen pogen kwestie-Hongarije uit UNO-Assemblee te houden Goede grond voor hyacinten teelt is zeer schaars 1 Excelsior" bestaat vijftig jaar Overleg tussen minister en gemeentebesturen Amsterdam raamt een tekort van ruim 23 miljoen Horlogerie TEN BOOM Hoofdstad wil huizen bouwen buiten haar grenzen Mitterrands immuniteit voorlopig gehandhaafd Geschenken voor de miljoenste K.L.M.- passagier Wilde grondspeculatie in Deltagebied? Djakarta geschokt door Chinese stap Kleine kernreactor kan batterijen vervangen Mikojan op bezoek in Mexico DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT PRISMA DOK gaf uitvoering Bij uitnemen van ruit aan arm gewond Mondje „in arrest" „Zandvoortmeeuwen" zonder voorzitter Engeland blijft afzijdig in Laotiaans proces De lJmondraad Zij verkregen al uitstel van de zitting der agenda-commissie Opbrengst van inzameling voor vluchtelingenhulp Droogte plus mijnafvel oorzaak van vissterfte PHILIPS RADIO Kort nieuws Campagne tegen Chinezen leidt tot een conflict Amerikaans succes Raket trok natriumspoor boven Verenigde Staten Volgend voorjaar zal het tekort aan kam- pecrruimten in Zuid-Kennemcrland voor een belangrijk deel worden verminderd, als het kampeercentrum „Vogelenzang in gebruik is genomen. Momenteel wordt aan dit prachtig gelegen kampeercentrum de laatste hand gelegd. Enkele terreintjes moeten nog worden geëgaliseerd, maar dan is het zo ver dat de eerste tenten hier kunnen worden opgeslagen. Naar schat ting biedt het kampeerterrein aan de Tweede Doodweg in Vogelenzang plaats voor vierhonderd tot vijfhonderd mensen. Het aantrekkelijke van dit kampeercen trum is dat de bebossing van het terrein zo veel mogelijk gehandhaafd is. Tussen de bosjes bieden niet al te grote terreinen een beschutte staanplaats voor de tenten. In twee lanen zijn hier en daar inhammen gemaakt, waar ook tenten neergezet kun nen worden. Door de bebossing zo veel mogelijk te sparen, heeft men bereikt dat nergens de indruk van een massaal ten tenkamp zal worden gewekt. Integendeel, ook als het kampeercentrum geheel is vol geboekt, zullen de kampeerders hiervan niet veel merken. Er komt op het negen ha. grote terrein een gezinsafdeling en afdelingen voor jon gens en meisjes. Bij de ingang van het centrum is ruime mogelijkheid om auto's te parkeren. Daarachter ligt een kamp plaats voor trekkers, die soms 's avonds laat aankomen en dan de rust op het kam peerterrein niet behoeven te storen. Bij de ingang zijn twee stenen gebouwtjes op getrokken, die smaakvol zijn uitgevoerd en geen enkele storende werking in het mooie landschap hebben. Het ene gebouw tje omvat een kampwinkel, het kantoor van de kampbeheerder, een kamer voor de beheerder en een grote opslagplaats Bij het gebouwtje wordt een terras aan gelegd met een zitje, waar de kampeer ders iets kunnen gebruiken. Advertentie het goede anker-horloge (let op het rode driehoekje) ■smmmms ttfi SÉHÜH Lis se De christelijke gemengde zangvereni ging „Excelsior" viert dit jaar het vijftig jarig bestaan. Men had dit jubileum wil len vieren met het uitvoeren van een ora torium, maar hoewel „Excelsior" in de afdeling uitmuntendheid zingt is het leden tal te klein om zo'n oratorium ten gehore te brengen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om volgend jaar ter viering van dit jubileum een groot zangwerk uit te voeren. Evenals zo vele verenigingen heeft „Ex celsior" een bewogen leven achter de rug met hoogte- en dieptepunten. Dat „Excel sior" zich door de moeilijkheden heeft kun nen heenworstelen dankt het voorname lijk aan zijn dirigent, Theo Westerdaal, die met onverwoestbare ijver en toewij ding heeft gewerkt. Reeds 33 jaar heeft hij de muzikale leiding en in de beste jaren, toen „Excelsior" bijna honderd leden telde, wist hij het koor tot uitzonderlijk grote prestaties te voeren. Eerst zong „Excelsior" in de christelijke school (de hervormde school was er nog niet) onder meester Herrewijn, onderwij zer aan die school. Hij werd opgevolgd door de heren Fontijn en De Jong waarna wederom een leerkracht van de school, •mester Veenstra, het koor leidde. Na hem kwamen als dirigent, beroepsmusici als P. Visser, de tegenwoordige dirigent van Looft den Heer", Piet Swager en Theo Westerdaal. Toen het repeteren in de -'^ristelijke school niet meer ging, zong -ïcn in de „Kleine vereniging" van de Protestantenbond thans de „Taveerne". Al arenlang wordt nu in „Rehoboth" ge dongen. In 1926 werd het kinderkoor „Klein Excelsior" opgericht. Het zilveren jubileum werd gevierd met de uitvoering van het oratorium „Elias" van Mendelsohn met begeleiding van het residentieorkest In 1940 kreeg „Excelsior" een grote in zinking maar wist zich daar langzaam aan te ontworstelen. In 1948 werd ter her denking van het feit, dat de heer Wester daal 35 jaar musicus was, een zangavond gegeven waaraan alle koren van de heer Westerdaal deelnamen. Jarenlang is de heer M. de Blieck voor zitter geweest; hij werd opgevolgd door Karei Daudeij en deze weer door de heer Arie de Graaf, die nu voorzitter is. Het koor bestaat nu uit veertig zangers. De gymnastiekvereniging D.O.K. in Lis- se heeft woensdagavond in gebouw „Re hoboth" een uitvoering gegeven. De ver eniging heeft de laatste tijd met veel moei lijkheden te kampen gehad. Het ledental is geslonken. De directeur, de heer Kem- pe, doet zijn uiterste best om de vereni ging weer op het oude peil te krijgen. De uitvoering werd begonnen met de monstraties door de kinderen van zes tot negen jaar. Met de oudere kinderen na men zij een groot aantal nummers van het programma voor hun rekening. Het pro gramma was gevarieerd. Bijzonder in de smaak vielen de nummers „Tremplin- naard" en „muzikaal klassikaal brug". Na Ie pauze duikelden eerst de jongens over 'e lange mat, lieten meisjes vrije oefenin- en zien. alsmede demonstraties op de venwichtsbalk. Gracieus waren de hoe- "«1- en knotsoefeningen. De heren waren lechts weinig in getal. Zij boekten met oefeningen op de brug en het kastspringen •eel succes. Voorzitter Van Aken gaf in zijn slotwoord van zijn dankbaarheid voor het gebodene blijk. In het tweede gebouwtje zijn acht toilet ten, twee douches en vie- kranen aange bracht. Ook dit gebouwtje is zeer solide uitgevoerd. Vlak bij het toiletgebouw zijn verder nog vier kranen met een spoelbak geplaatst. Zou het nodig blijken dat de sa nitaire voorzieningen nog moeten worden uitgebreid, dan zal hiertoe aan de hand van de in het eerste jaar opgedane erva ring worden overgegaan. Achter het kampeercentrum ligt een groot speelterrein voor de kinderen. Kam peerders kunnen desgewenst hun warme maaltijden in het conferentie-oord „Tey- lingerbosch" gebruiken en ook kunnen zij hier 's avonds hun ontspanning zoeken. De kampleiding zal voorts de kampeerders voorlichten over de recreatiemogelijkhe den in de omgeving. Als hierop prijs ge steld wordt, zullen excursies, ontspan ningsavonden enz. worden georganiseerd. Zandvoort Een 27-jarige inwoner van Haarlem heeft zich bij het uitnemen van een etalageruit ernstig aan een arm gewond. Hij werd per politieauto overgebracht naar een plaatselijke arts, waarna hij, na het verlenen van de eerste hulp, voor ver dere behandeling naa»- het Grote Gasthuis in Haarlem werd gebracht. De Zandvoortse politie heeft momenteel een klein hondje „in arrest" dat aan het bureau werd afgeleverd, omdat het in een kippenren op het erf van een kinderpen sion een kip had doodgebeten en twee an dere kippen ernstig had verwond. Daar de eigenaar van het hondje niet be kend is, hoopt de politie dat deze alsnog zal komen opdagen. De voorzitter van de Zandvoortse voet balvereniging „Zandvoortmeeuwen", de heer D. Petrovitch, heeft woensdag bij het bestuur van „Zandvoortmeeuwen" zijn bedanken voor deze functie gemeld. In zijn brief wijst de heer Petrovitch er op dat hem meer en meer blijkt, dat er een stroming in de vereniging is, die zijn voorzittersfunctie van remmende invloed acht op de gang van zaken in de vereni ging. Reden waarom het hem beter voor komt, dat hij als voorzitter bedankt. LONDEN (Reuter) Engeland heeft donderdag in een nota een communistisch- Chinees voorstel afgewezen om samen met de Sovjet-Unie de regering van Laos te verzoeken af te zien van een proces te gen prins Soephanoevong en andere leiders van de linkse Neo Lao Haksatpartij. Enge land is van mening, dat dit een binnenland se aangelegenheid is voor Laos. De Chinezen waren van mening, dat het proces een schending zou zijn van de Ge- neefse en Vientiaanse overeenkomsten. Engeland en Rusland waren mede-onder tekenaars van de Gencefse conferentie van 1954 waarbij internationale toezichts- commissies op wapenstilstanden werden opgericht. Naar wij vernemen heeft vanmorgen op het departement van Binnenlandse Zaken in Den Haag een bespreking plaats ge vonden tussen minister mr. E. H. Toxopeus en de burgemeesters en wethouders van de gemeenten in de IJmond, Velsen, Bever wijk en Heemskerk. Zoals wij reeds in een vroegere beschou wing hebben meegedeeld overweegt de minister van Binnenlandse Zaken het wetsontwerp voor de instelling van een lJmondraad als overkoepelend lichaam voor de betrokken gemeenten in te trekken wegens de voornamelijk ongunstige ont vangst welke dit voorstel bij vele groepe ringen ten deel is gevallen. De minister houdt zich met dit vraag stuk op het ogenblik intensief bezig, zo heeft de bewindsman kort geleden een in formeel bezoek aan de IJmond gebracht, vergezeld van enige ambtelijke adviseurs uit Den Haag. Dit bezoek is in de betrok ken gemeenten onopgemerkt gebleven. Op zichzelf lijkt dit een tamelijk ongebruike lijke gang van zaken, maar minister Toxopeus heeft deze al eerder gevolgd, namelijk bij de voorbereiding van het wetsontwerp tot opheffing van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Een beslissing in dit vraagstuk is thans op korte termijn te verwachten, zo vernam onze Haagse redacteur. Aan het overleg van vanmorgen kon niet worden deelgenomen door de Velsense wethouder van Financiën, de heer A. de Jong, die wegens een ernstige ziekte in 't Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk is op genomen. De ontwerpbegroting 1960, die vandaag door B. en W. van Amsterdam aan de gemeenteraad is aangeboden, vermeldt een ongedekt tekort van 23.792.687 gul den. De gemeentebegroting 1959 gaf een tekort aan van 33.005.242.- gulden, welk bedrag wegens verhoging der uitkerings percentages van het gemeentefonds en enige andere rijksuitkeringen kon worden teruggebracht tot rond 25,3 miljoen gul den. In de toelichting wordt ondermeer me degedeeld, dat nagegaan wordt in hoe verre het mogelijk is in afwachting van het gereedkomen van het academisch zie kenhuis van de Vrije Universiteit reeds eerder een kern van dit ziekenhuis in be drijf te nemen. Hieronder valt het plan tot inrichting van de „Zuiderkruis" tot tijdelijk ziekenhuis. Met de uitbreiding van Amsterdam- Noord met nieuwe woonwijken zal een be gin worden gemaakt. Voor het congres gebouw, dat aansluitend aan het nieuwe R.A.I.-gebouw zal verrijzen, wordt de rijksgoedkeuring begin 1960 verwacht. Het recreatiecentrum „Sloterplas" zal belang rijk worden uitgebreid. Voor het gemeentevervoerbedrijf is niettegenstaande de tariefsverhoging het geraamde nadelige saldo voor 1960 onge veer gelijk aan het geraamde voor 1959. namelijk 14,3 miljoen gulden. Het toenemende vervoer van massagoe deren en de economische noodzaak daar voor zeer grote schepen te gebruiken, maken het gereed maken van terreinen en havenbassins en het verruimen van toevoerwegen nodig. Hiervoor is een uit breidingsprogramma in uitvoering, waar mee tot en met 1961 globaal een uitgave van ruim 40 miljoen gulden is gemoeid Advertentie NEW YORK (UPI) —Rusland is er woensdag in geslaagd om althans tijde lijk een nieuw debat in de UNO-Assem blee over Hongarije tegen te houden. Sir Leslie Munro uit Nieuw-Zeeland, speciaal vertegenwoordiger der UNO wat betreft de kwestie-Hongarije. had woensdag ver zocht de kwestie-Hongarije op te nemen op de agenda van de Assemblee. Woensdag middag zou de agendacommissie dit ver zoek overwegen. Maar in de vooravond werd bekend gemaakt dat de voorzitter van de Assemblee, de Peruaan Belaunde. had ingestemd met een verzoek om uitstel van de zitting van de agendacommissie en een nieuwe datum werd niet vastgesteld. In de aankondiging werd geen naam ge noemd, maar men behoeft niet verder dan Rusland te zoeken. Het Russische bezwaar was gebaseerd op het reglement van de volkerenorgani satie. Dat voorziet er in dat slechts leden van de UNO, de secretaris-generaal, of be langrijke organen van de UNO agenda punten voor de Assemblee mogen indie nen. Munro, die in 1957 voorzitter van de Assemblee was, valt buiten die catego rieën. Vorig jaar werd hij tot speciaal ver tegenwoordiger inzake de kwestie-Honga rije benoemd. Evenals aan prins Wan Waithayakon, die deze functie eerder had, (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De kwestie van de zandwinning in Haar lemmermeer is tot opluchting van de kwe kers en exporteurs van bloembollen voorlopigin het voordeel van de land bouw beslist. De kwekers hopen een stuk grond te hebben behouden dat wellicht binnen niet al te lange tijd nodig zal zijn voor de bollenteelt. Want hoewel er voor het merendeel tulpen in gebied bij de Spieringweg worden geteeld, weet men goed dat de paar grote firma's die er land hebben daar uitstekende hyacinten telen. Juist die hyacinten geven bij de beoorde ling van de grond de doorslag. De kwekers weten uit ervaring dat hyacinten zich al leen goed laten telen op grofkorrelige grond, zoals ze die ook in de Haarlemmer meer aantreffen. De kwekers hebben zelf nooit geweten, waarom de hyacinten juist op die gronden zo best groeien. Een jonge landbouwkun dige, dr. K. van der Meer, heeft voor hen ontdekt dat die grofkorreligheid een ge volg is van kalkafzetting om een kern van kwarts. Men wist al lang, dat de hyacinten het best konden worden geteeld op een strook grond van Hillegom-noord tot Lisse- noord van ongeveer vier kilometer lengte en een kilometer breedte. Een klein stukje grond, als men bedenkt, dat er ongeveer 350 ha. met hyacinten moeten worden be- teeld om de huidige export amper in stand te houden. Hoewel het sterk overdreven klinkt, mag toch wel worden aangenomen, dat nergens ter wereld dergelijke grond te vinden is. Misschien ligt deze nog in Noord Frankrijk. Maar daar waar het geprojec teerde zandmeer zou moeten komen, zijn de mogelijkheden wel aanwezig, want dat gedeelte is ook zo'n oude strandwal. Haar lem ligt ook op een dergelijke wal. De „Fleuristen" hebben vroeger niet voor niets zo goed kunnen telen in Haarlem zuid. We hebben in de dissertatie van dr. Van der Meer gevonden, hoe groot het ver schil in opbrengst is tussen goede en min der goede hyacintengronden. De laagste opbrengst van de beste gronden ligt na melijk vijfentwintig tot dertig procent ho ger dan die van de afwijkende gx-onden. Nu is de kalkrijkheid niet alleen beslis send, ook de grondwaterstand is bepalend. Volgens mededelingen van kwekers op dat kleine stukje strandwal bij Hillegom die ook in de Haarlemmermeer hyacinten telen, ligt de opbrengst even hoog. Van daar hun angst voor het verlies van goede gronden en voor het water van het te gra ven meer. Het heeft >n- verwonderd, dat de ge westelijke raad voor Noordholland van het Landbouwschap in overleg met de Ko ninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollenbedrijf slechts voor het des betreffende gebied de opbrengsten van tul penbollen door het Landbouw-Ecopomisch Instituut heeft laten vaststellen. Men heeft uit een rapport van het Proefsta tion voor de Bloembollencultuur toch ver nomen dat ongever 26 ha tot de goede potentiële bollengronden kunnen wor den gerekend? Het L.E.I. betrekt de hyacinten slechts bij de conclusies in de berekening en werkt met gemiddelde opbrengsten per ha. Gezien het feit, dat het hier goede bol lengronden betreft en de ervaringen van de kwekers mag men wel aannemen, dat een gemiddelde opbrengst van 15.200 be slist niet aan de hoge kant zou zijn. Er is bij de waardebepaling van de potentiële gronden met veel cijfers gewerkt, omdat cijfers nu eenmaal enig houvast geven. De cijfers van dit ogenblik zijn echter maar momentopnamen. Niemand weet, hoeveel die gronden straks waard zijn, want er is een duidelijke tendens te zien, dat de kwe kers steeds meer de minder goede gron den gaan verlaten en naar de betere trek ken. De opbrengsten liggen daar hoger. Met grote moeite en kosten wint men steeds nieuwe grond bij, echter gaan ook gronden verloren. Alleen al in de buurt van Beverwijk verloor het bollen vak 100 ha. grond. De kwekers daar werden over het gehele land verspreid. Een paar ge lukkigen konden een bedrijf ten zuiden van Haarlem kopen. Advertentie PRISMA HORLOGES IN RUIME SORTERING Barteljorisstraat 19 Telefoon 11541 De inzameling ten bate van het wereld- vluchtelingenjaar 1959/1960, georganiseerd door de stichting vluchtelingenhulp Zuid- Kennemerland heeft de volgende resulta ten opgeleverd Haarlem 15.700, Heem stede 8800; Bloemendaal f 5700; Velsen 8560; Bennebroek f 1380 en Zandvoort 2640. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 7 tot en met 14 novem- ber zijn in de rfbofdst«delijke haven aange komen 130 schepen (329.502 b.r.t.) en ver trokken 127 schepen (348.159 b.r.t.). werd hem door Moskou en Boedapest toe stemming geweigerd Hongarije te betre den. (AFP-Reuter) In een brief aan de secretaris-generaal van de UNO zei Mun ro dat in brede kringen bezorgdheid was ontstaan door de voortdurende processen en „de dreigende mogelijkheid, dat nieu we executies zullen worden verricht". Hij constateerde, dat de buitenlandse troepen nog niet uit Hongarije zijn teruggetrok ken. De Hongaarse autoriteiten bleven toestemming voor een bezoek van de spe ciale UNO-afgevaardigde aan Hongarije weigeren en willen dus op geen enkele wij ze in deze kwestie met de UNO samenwer ken. Daarom „moet de toestand in Honga rije nu worden beschouwd als een belang rijke en dringende aangelegenheid". De Amerikaanse afgevaardigde bij de UNO, Henry Cabot Lodge, gaf later een verklaring uit, waarin gezegd werd dat de Verenigde Staten het verzoek van Sir Les lie zouden steunen. „De Assemblee moet zich krachtig uit spreken tegen het onmenselijk optreden jegens de Hongaarse bevolking", zo zeide hij. t I De Britse minister van buitenlandse za ken, Selwyn t,loy«f, heeft donderdag ver klaard, dat als Hongarije de beschuldi gingen, dat jongeren werden geëxecu teerd wegens deelneming aan de opstand van 1956. zou kunnen weerleggen, het dit zou kunnen doen door de speciale afge vaardigde der UNO toestemming te geven naar Hongarije te reizen. Hij zei dit in antwoord op vragen van het conservatieve lagerhuislid Sir Thomas Moore, die Hongarije beschuldigde van „onmenselijk optreden .dat vroeg om een internationaal protest." Sir Thomas zei, dat kort geleden dertig achttienjarigen waren doodgeschoten en dat honderd jonge mensen zouden worden geëxecuteerd zodra zij achttien jaar zijn geworden. De minister zei geen bevestiging te kun nen geven van de berichten over de execu ties. Hij zou de mededelingen van Sir Thomas Moore doorgeven aan de UNO- afgevaardigde voor Hongarije. Teneinde stagnatie in de woningvoorzie ning voor Amsterdam te voorkomen, dient er naar te worden gestreefd, dat reeds in 1964 de eerste woningen gereed moeten zijn buiten de tegenwoordige gemeente grenzen, namelijk in de Bijlmermeerpol der, thans nog behorend tot de gemeente Weesperkarspel. B. en W. van Amsterdam delen in de toe lichting op de ontwerpbegroting voor 1960 mee, dat zij in samenwerking met het ge meentebestuur van Weesperkarspel po gingen doen, gronden 'm die polder te ver werven door aankoop of onteigening. De gronden moeten worden opgehoogd en bouwrijp gemaakt. Inmiddels is een wetsontwerp versche nen tot opheffing van de gemeente Wees perkarspel. Een deel zal worden gevoegd bij de gemeente Weesp. Over het overige deel met o.a. de Bijlmermeer bestaat nog geen zekerheid. B. en W. hebben de regering verzocht te bevorderen, dat dit gedeelte bij Amster dam wordt gevoegd. De massale sterfte van vis in de Maas moet het gevog zijn van de langdurige droogte van dit jaar. Als gevolg hiervan stroomde er te weinig water door de Maas om de afvalstoffen, die het stikstofbin- dingsbedrijf van de staatsmijnen te Geleen in de rivier loost, zodanig te verdunnen dat de vissen er geen gevaar doorliepen. Dit zeggen minister Korthals en minister Van Rooy in hun antwoord op desbetref fende vragen van het KVP Tweede-Kamer lid M. Peters. De sterfte deed zich in het bijzonder voor onder de gemeenten Urmond, Obbicht en Papenhoven en Grevenbicht. Tijdens de droge periode zijn monsters genomen van het verontreinigde Maas water. Aan de hand hiervan wordt na gegaan of maatregelen kunnen of moeten worden genomen om aan deze zeer zelden voorkomende moeilijkheden het hoofd te bieden, aldus de ministers. vanaf f 83.- Technisch Bureau Philips Pionier Radio bouwdozen voor de leug leerzaam vanaf 13.75 Pieter Kiesstraat 2a b. d. Zijlweg - Haarlem - Tel. 12657 (Vervolg van pag. 1) Als een bom Deze mededeling van Mitterrand sloeg in als een bom. Voor het eerst werd nu in het openbaar, en nog wel in het parle ment, de naam van premier Michel De- bré in verband gebracht met de myste rieuze moordaanslag op generaal Salan voormalig opperbevelhebber van het Franse leger in Algerije, die indertijd door zekere extremisten verketterd werd. Het weekblad „Le Canard Enchainé' heeft in zijn laatste twee nummers over deze zelfde affaire eveneens een boekje open gedaan. De hoofdi-olspeler in de „ba- zooka"-affaire, een zekere dr. Kovacs heeft zich tijdens het proces tegen hem onder dubieuze omstandigheden aan de gerechtelijke vervolging weten te ont trekken en moet nu in het buitenland ver toeven. Kovacs zou indertijd echter van uit Parijs zijn geïnstrueerd en geleid door een „comité van zes" waarvan Michel Debré een der leden was. Ditzelfde comi té had later een belangrijk aandeel bij de voorbereiding van de staatsgreep in Al giers op 13 mei 1958. De uitval tegen de minister-president zal men van de kant van Mitterrand desnoods een politieke afleidingsmanoeuvre kun nen noemen, indien hij in het begin van zijn redevoering een aanklacht van het Parket al niet op zeer losse schroeven had weten te zetten. In elk geval is de affaire Mitterrand-Pesquet politiek gesproken in een veel wijder en ook belangwekkender raam geplaatst. Debré ontkent Debré heeft gistermoi-gen in de minister raad desgevraagd ronduit ontkend dat hij indertijd een verzoek aan de toenmalige minister van Justitie Mitterrand zou heb ben gedaan. Mitterrand blijft echter bij zijn verklaring waarvan het waarheidsge halte niet zo moeilijk zou moeten zijn vast te stellen. Men wacht dus met belangstel ling de verdere gebeurtenissen af, doch dat aan dit muisje nog een veel langer staartje zal groeien wordt nu in Parijs wel algemeen geloofd. Prof. R. J. Forbes, buitengewoon hoog leraar aan de gemeente-universiteit van Amsterdam, sinds kort gepensioneerd als hoofd van de wetenschappelijke afdeling voor public "relations bij de B.P.M. nam het, toen hij gisteren uit de DC-7C Rode Zee van de K.L.M. stapte, nogal van de humoristische kant op. Bij het vertrek op Idlewild was hem reeds medegedeeld dat hij als miljoenste passagier van dit jaar dopx^dg K.L.M. was geboekt en omdat hij in !923: reeds in een open Fokker had ge vlogen en sedertdien heel wat reizen door de lucht had gemaakt, was hem door de hoofdvertegenwoordiger van de K.L.M. in de Verenigde Staten reeds verteld dat hij als lid was opgenomen in de organi satie „Skipper of the flying Dutchman" Op het platform van Schiphol stonden St. Nicolaas en Zwarte Piet op hem te wachten en in de wachtkamer luisterde prof. Forbes vervolgens met een geamu seerd lachje naar een toespraakje van de heer J. F. van Oldenborgh, onderdirec teur Verkoop en Vervoer van de K.L.M. die de miljoenste passagier de oorkonde, het logboek en het kristallen glaasje, at tributen. welke bij het lidmaatschap van de exclusieve organisatie van wereldrei zigers behoren, aanbood. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de K.L.M. werden één miljoen passa giers binnen het jaar vervoerd, hetgeen mede te danken is aan de zeer drukke zo mermaanden, gevolgd door een opmerke lijke verlenging van het seizoen tot in ok tober toe. Prof. Forbes, die een verwoed sigaren- roker is, kreeg een uitgelezen collectie ten geschenke, waarna de miljoenste passa gier bromde dat hij in al die jaren slechts één klacht tegen de K.L.M. zou kunnen inbrengen, namelijk dat hij in het vlieg tuig nooit een sigaar heeft mogen opste ken. St. Nicolaas bood prof Forbes een schil derij vol met chocoladeletters aan, waar op tevens het getal 1 000.000 was aange bracht. „Jammer, dat Sint Nicolaas niet met Romeinse cijfers werkt," zei prof. Forbes lakoniek, „Want dan zou het aantal cho coladeletters zeker drie keer zo groot zijn geweest." Zijn er wilde grondspeculaties aan de gang in het toekomstige Deltagebied? Zijn onder meer grote buitenlandse onderne mers gegadigden voor de aankoop van gronden in dit gebied, die zij voor massa- recreatie willen bestemmen?, zo heeft het het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid Posthu mus aan de ministers van Binnenlandse Zaken, van Verkeer en Waterstaat en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en aan de staatssecretarissen van O., K. en W. en van Economische Zaken gevraagd. Hij vraagt verder, of de regering een dergelijke wilde ontwikkeling met betrek king tot de bestemming van de recreatie gebieden in het toekomstige Deltagebied aanvaardbaar acht. Als dat niet zo is, wel ke maatregelen denkt de regering tegen deze onbeheerste ontwikkeling dan te ne men, aldus de heer Posthumus die verder op de hoogte gesteld wil worden van de stand van zaken in het beleid ten aanzien van de recreatiegebieden. Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede heeft maandag geen spreekuur. „De ouder wordende mens". Vrijdag avond om kwart over acht houdt de Reli gieuze kring te Aerdenhout in het gebouw aan de Eikenlaan een bijeenkomst, waarop dr. P. Jonges. hervormd predikant te Rijs wijk, zal spreken over: „De ouder worden de mens''. DJAKARTA (Reuter) Een woord voerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag de ambassade van de Chinese volksrepu bliek ervan beschuldigd „uitdagende" verklaringen te hebben afgelegd inzake de maatregelen tegen Chinese handelaars in Indonesië. Het verbod aan buitenlandse handelaars, van wie de meeste Chinezen ?yn, werd in mei door het ministerie van handel uitgevaardigd. Meer dan een half miljoen Chinezen zullen tegen het eind van het jaar hun winkels moeten sluiten. President Sukarno heeft woensdag in een speciaal presidentieel besluit na een con ferentie met de belangrijkste ministers het verbod opnieuw bevestigd als onderdeel van het plan tot „Indonesianisatie". Volgens het besluit mogen de handelaars hun huis behouden tenzij het leger om vei ligheidsredenen anders beslist. Waar mo gelijk mogen zij in dienst worden gesteld door Indonesische coöperatieve organisa ties. die de winkels, die door buitenlan ders worden gedreven, zullen overnemen. In een bekendmaking aan de pers drong de Chinese ambassade er dinsdag bij de regering op aan een halt toe te roepen aan „stemmen en stappen van anti-Chi- nese aard". De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken zei woensdag dat de Chinese regering „elke actie of verklaring die anti-Chinese sen timenten kan veroorzaken, moet vermij den". Indonesische regeringsbeambten, die be trokken waren bij „Excessen" in West- Java werden reeds aangehouden, zei hij, en de regering nam stappen om dergelijke incidenten verder te voorkomen. Waarne mers in Djakarta zeggen dat de toon van de Indonesische en Chinese verklaringen wijzen op een kloof in de betrekkingen tus sen beide landen over het uitgevaardigd verbod. De Indonesische woordvoerder gaf een opsomming van verklaringen van de Chi nese ambassade die Indonesië „zeer uit dagend" acht. Van de zijde van deze am bassade zou onder meer verklaard zijn, dat „China met alle macht de Chinezen in Indonesië steunen als hun rechten wor den ontnomen en persoonlijk eigendom in beslag wordt genomen". WASHINGTON (Reuter) Amerika be zit thans 's werelds kleinste kernreactor, die geschikt is om in kunstmanen te wor den gebruikt, zo heeft voorzitter McCone van de Amerikaanse commissie voor kernenergie in Washington onthuld. De licht-gewicht reactor, die een zes en half miljoen dollar kost, heeft de vorige maand reeds verscheidene dagen achtereen ge werkt. De reactor heeft de grootte van een twintigliter-bus en wordt gevoed met verrijkt uranium. Hij moet een vermo gen opwekken van drie kilowatt voor ruimtevoertuigen, een energie voldoende voor normale gezinsbehoefte. Men schat dat de reactor, die de generator aandrijft het zeker vijf of zes jaar lang zal uithou den. (UPI) Om een idee te geven van het vermogen van het apparaat vertelde Mc Cone, dat het 50 gloeilampen van elk 60 watt gedurende ruim een jaar kan laten branden. Om dit te evenaren zouden che mische batterijen met een totaal gewicht van verscheidene honderdduizenden ponden nodig zijn. Deze generator weegt 220 pond. McCone zei ook, dat de regering spoe dig een fundamenteel besluit zal nemen wat betreft de bouw van een vliegtuig met kernaandrijving. De naam van het appa raat is „Snap II", een afkorting voor „System for nuclear auxiliary power". De commissie voor kernenergie heeft ook Snap I en Snap III Ontwikkeld. Daarin werden radio-actieve materialen als hitte- bron gebruikt WASHINGTON (UPI» Het Ameri kaanse bureau voor ruimtevaart heeft woensdagavond om 23.17 uur een ruimte raket gelanceerd, die van 80 tot ongeveer 240 km. boven het aardoppervlak een na triumspoor achterliet. De proef werd ge nomen in het kader van de internationale raketweek. Doel was het bestuderen van windrichting en -snelheid en van de snel heid, waarmee natrium zich op grote hoogte verspreid. In grote delen van de Verenigde Staten was het natriumspoor zichtbaar. Op een eiland bij Virginië is woensdag een vijftrapsraket gelanceerd voor het meten van de dichtheid van de elektronen in de hogere atmosfeer. De raket bereikte slechts een hoogte van 30 km., inplaats van 1.920 km zoals de bedoeling was, en stortte neer in de Atlantische Oceaan. De ontsteking van de derde trap kwam niet tot stand. MEXICO (AFP) Vice-premier Miko jan van de Sovjet-Unie 's woensdag voor een tiendaags bezoek aan Mexico in de gelijknamige hoofdstad aangekomen, waar hij zaterdag een Russische wetenschappe lijke, technische en culturele tentoonstel ling zal openen. Mikojan is vergezeld van zijn beide zoons, schoondochter, de onder minister van buitenlandse handel Borisov en 25 andere landgenoten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19