Regeringsbeleid op verschillende punten aangevallen Nog geen beslissing over de lonen van overheidspersoneel OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Huurverhoging te laag, compensatie te hoog HET WEER Minister bemiddelt in broodoorlog Bezitsvorming wordt verkeerd aangepakt SENAAT WEIGERT MITTERRANDS IMMUNITEIT OP TE HEFFEN Kamercommissie hoort gemeentebestuur Fotohandel Heupers Lohr efore you (juij! REDE VAN MR. DE GRAAFF OP C.S.W.V.-VERGADERING Premier Debré beschuldigd van medeplichtigheid Zacht weer Berekenend Het woord is aan Overleg met minister zal op 1 december worden voortgezet STAMBOEKVEE STRAKS HET ZEEGAT UIT DIA'S met GELUID 74e JAARGANG No 113 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 19 NOVEMBER 19 59 f Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 265 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tijger ontsnapt? Nee, alleen maar een wandelingetje aan het maken in Artis. De tijger, nog jong van jaren, heeft het niet op de jongeman achter de boom voorzien. Voorlopig stelt hij zich slechts met de boom zelf tevreden. Men zij gerust: hij zit met een ketting vast aan zijn oppasser. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSt STRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY COATS De minister van Economische Zaken is bereid te bemiddelen in de broodoorlog te Haarlem. De vorige week heeft de Haar lemse rayonale bakkerücommissie zich tot het ministerie gewend om te vragen mee te werken een oplossing in het geschil te verkrijgen. De negen Haarlemse bakkers, die de actie begonnen zijn door de brood prijs met vijf cent te verlagen, en de directies van Haarlemse broodfabrieken zijn uitgenodigd maandag een bespreking te voeren op het ministerie. Het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond is teleurgesteld dat de regering is afgeweken van het unanieme S.E.R.-advies dat op zichzelf reeds een compromis was om per 1 april 1960 een huurverhoging van 25 percent door te voeren. De regering immers stelde voor 20 percent per 1 januari aan staande, hetgeen de Kamer op haar beurt echter weer amen deerde tot 20 percent per 1 april 1960. Het was gistermiddag de voorzitter van het Verbond, mr. F. H. A. de Graaff, die op de algemene ledenvergadering van dit verbond, in het Scheve- ningse Kurhaus Hotel gehouden, dit oordeel uitsprak. Globaal kan worden gezegd, zo becijferde de heer De Graaff, dat na deze 20 percent huurverhoging voor vooroorlogse goede arbeiderswoningen nog tenminste een 40 percent verhoging van de per 1 april verhoogde huren nodig zal zyn, om te komen tot wat thans voor deze woningen als een toekomstig even- wichtshuurniveau kan worden beschouwd, uitgaande van de kostprijshuren van nieuwe woningen. Gelet op dit verschil zou het veel beter zijn geweest indien de regering het S.E.R.-advies had gevolgd. Deze 25 percent was voor de S.E.R. zelve immers reeds een compromis, daar het C.S.W.V. en anderen, zoals bekend, voorstander waren van een verhoging van 30 percent, welke huurstyging binnen afzienbare tyd gevolgd zou moeten worden door een tweede huurverhoging. Evenzeer teleurgesteld toonde de C.S.W.V.-voorzitter zich over de huur- co'mpensatie, straks te verlenen. De ver hoging van de destijds verleende toesla gen met 0.90, 1.15 en 1.40 (al naar de gemeenteklasse) achtte hij ongemoti veerd. Minimum-bijslagen van 0.50' wa ren volgens hem voldoende geweest, dus resulterende in bijslagen van 3.50 3.25 en 3.-. Ook op dit punt is de regering dan ook afgeweken van het S.E.R.-advies in deze, waarin gesteld werd dat de toesla gen berekend dienden te worden naar het voorbeeld van '57. Het gevolg van deze te hoge compensatie is immers, dat hieruit, zoals minister De Pous trouwens reeds er kend heeft, een gemiddelde reële loons verbetering van tenminste 1.5 percent re sulteert. t Combinatie van beleid en rekenmachine De gedragsregels voor de gewijzigde loonpolitiek besprekend, kwam mr. De Graaff tot de conclusie, dat thans met de combinatie van „algemene aanwijzing", nadere verduidelijking en de brief van de Stichting van de Arbeid, waar staatsse cretaris Roolvink in het algemeen welwil- (Van onze correspondent in Parijs) De Franse Senaat heeft gisteren met 162 tegen 117 stemmen besloten het ver zoek van het Parket om de parlementaire onschendbaarheid op te heffen van de oud-minister Francois Mitterrand (op wie vorige maand een aanslag werd ge pleegd, waarvoor hij, volgens zijn politie ke tegenstanders, het scenario zelf zou hebben ontworpen) voorlopig nog niet in te willigen. Vorige weck had een speciale senaatscommissie in meerderheid juist aanbevolen aan het verzoek van de rech ter van instructie wel te voldoen. Men kan dan ook zeggen, dat Mitterrand, die in een gloedvol betoog fel van zich heeft afgebeten, een nieuw winstpunt op zijn tegenstanders en niet slechts op zijn pseudo-aanrander, het vroegere poujadis- tische kamerlid Pesquet wist te boe ken. De Senaat heeft besloten een nieuw onderzoek in te stellen, waarbij de minis ters van Justitie en Binnenlandse Zaken, de chef van een der voornaamste politie diensten en dé oud-premier Bourgès Mau- noury zullen worden verhoord. Mitterrand heeft zich in zijn rede, die onder doodse stilte ruim een uur duurde, niet tot een oratio pro domo beperkt. On der het motto, dat de beste verdediging altijd de aanval is heeft hij, naast enkele ministers nu zelfs de premier Michel De bré, die van huis uit senator is, in staat van beschuldiging gesteld. De regering en niet hij, Mitterrand, zou volgens de oud minister bewust het justitiële onderzoek op een zijspoor hebben geleid. Twaalf da gen voor de aanslag op mij, zo riep Mitterrand met geheven wijsvinger uit, was het de regering al bekend, dat de zelfde Pesquet een gelijksoortige machi natie tegen mijn vroegere collega Bour- gès-Maunoury in scène had pogen te zet ten. Waarom heeft de minister-president dit kardinale feit niet aan de rechter van instructie doorgegeven? Pesquet was dan onmiddellijk door de mand gevallen. Het enige antwoord, zo riep Mitterrand uit, dat op deze vraag gevonden kan wor den is, dat de regering een lid van de op positie langs deze weg onschadelijk hoop te te kunnen maken. Deze belichting van de houding van de regering door Mitter rand, die een meesterlijk redenaar is maak te zichtbare indruk op de Senaat. Maar Mitterrand had nog een andere niet minder giftige pijl op zijn boog. Er wordt Verwachting tot morgenavond: Zacht weer met veel bewolking en enige regen of motregen. Ma tige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde zuidelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. tegenwoordig veel op de vierde republiek afgegeven, zo merkte de senator óp, die nu bijna op fluistertoon sprak alsof hij persoonlijke confidenties wilde doen. Maar oordeelt u zelf, zo ging hij door, of de publieke zeden er'onder de vijfde repu bliek veel op vooruit zijn gegaan. Toen ik minister van Justitie was kreeg ik op een dag bezoek van een senator, die mij bezwoer zijn parlementaire on schendbaarheid niet op te doen heffen. De naam van dit parlementslid werd genoemd in verband met een aanslag op generaal Salan in Algiers, waarbij een stafofficièr werd doodgeschoten. Ik doel, zo verklaar de Mitterrand, op de „bazooka"-affaire en die senator is onze vroegere collega, de tegenwoordige minister-president De bréAan Debré's verzoek heb ik in dertijd gehoor gegeven omdat ik een poli tieke tegenstander alleen met open vizier wil bestrijden. Premier Debré lijkt het vandaag echter oirbaar te achten tegen mij aldus Mitterrand, andere middelen te gebruiken. (Vervolg op pagina 19) De opheffing van Haarlemmerliede (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal de uit 15 leden bestaande vaste commissie voor binnen landse zaken uit de Tweede Kamer op vrij dag 11 december te Haarlem in het ge bouw van het provinciaal bestuur een zit ting houden, waarop de betrokken ge meentebesturen in de gelegenheid worden gesteld hun mening kenbaar te maken over het wetsontwerp tot liquidatie van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude en de verdeling daarvan aan Haar lem en Haarlemmermeer. Deze bijeenkomst zal een besloten karak ter dragen. De kamercommissie heeft geen aanleiding gevonden om een soort „open deur" voor de gehele bevolking te hou den, zoals in de Noordoostpolder is ge beurd. Het is echter niet uitgesloten, dat vertegenwoordigers van belangrijke orga nisaties hun oordeel kunnen geven over het wetsontwerp, wanneer zij daartoe de wens uiten. In de middag zullen de ka merleden zich per autobus in de gemeen te Haarlemmerliede en Spaarnwoude oriënteren. Advertentie ST. NICOLAAS-GESCHENKEN lend tegenover bleek te staan, een geheel van gedragsregels is verkregen, waarme de voorlopig althans kan worden ge werkt. Het is, zoals de C.S.W.V.-voorzitter zich uitdrukte, een combinatie geworden van rekenmachine en „beleid". De heer De Graaff onderstreepte echter wel voordat hij tot deze uitspraak kwam, dat een bron van verschillende moeilijk heden is gelegen bij het hanteren van het criterium „stijging arbeidsproduktiviteit" en wel daar het kwantificeren van de ont wikkeling der produktiviteit per bedrijfs tak of onderneming zeer moeilijk is. Bij verkeer, handel, bankwezen, verzeke ringswezen enzovoort gelden deze moei lijkheden zelfs nog in versterkte mate. Veelal zal men derhalve niet kunnen vol doen aan wat in feite volgens de theorie verlangd moet worden. De toetsende or ganen zullen dus wel genoegen moeten ne men met het „bewijsmateriaal", dat re delijkerwijze van geval tot geval kan wor den overlegd. Een dringend beroep deed de heer De Graaff op alle werkgevers om de discipli ne te bewaren en de uitspraken van het College van Rijksbemiddelaars af te wachten alvorens gewijzigde lonen uit te betalen. Verder Waarschuwde hij voor het misverstand, dat het meer gedifferenti eerde loonbeleid zou kunnen worden opge vat als een korte overgangsfase naar een volledige vrije loonvorming. Voor ons land blijft in de huidige tijd loonbeheer- sing waardevol. De voorzitter van het C.S.W.V. meende verder naar voren te moeten brengen, dat een zekere onderlinge aanpassing van loonregelingen in beginsel onvermijdelijk zal zijn en ook bij een meer gedifferenti eerd beleid niet uit het oog mag worden verloren. Op de arbeidsmarkt vindt im mers van oudsher een onderlinge beïn vloeding van de loonhoogte in de verschil lende bedrijfstakken plaats. Spreker kon zich dan ook voorstellen, dat spoedig de kwestie van eventuele loonsverhogingen, die op grond van een zekere coördinatie gewenst zijn, aan de orde zal moeten ko men. In de „algemene aanwijzingen" wordt trouwens zowel over differentiatie als over coördinatie gesproken. Wettelyk minimum-loon? In dit verband is het wellicht dienstig, zo meende de heer De Graaff, dat ook dc kwestie van de al dan niet wenselijkheid van een minimum-wettelijk loon bezien wordt. De S.E.R. werd dit probleem on langs voorgelegd, doch de heer De Graaff verklaarde bij voorbaat reeds, dat hij dit weinig aantrekkelijk achtte. Het past na melijk niet bij de wat grotere vrijheid, die het C.S.W.V. in de loonpolitiek voorstaat. Van tijd tot tijd aangepaste richtlijnen zouden op meer soepele wijze de taak kun nen overnemen, die in sommige landen de wetgever tot zich getrokken heeft Bezitsvormingskoers verkeerd De regeringsnota over het bezitsvor- mingsbeleid verkreeg geenszins enthou siaste woorden van de heer De Graaff. Hij noemde zich namelijk bepaald geen voor stander van door de overheid gepremieer de spaarregelingen, uitgezonderd voor de jeugd. Zijns inziens behoort de voornaam ste bron van eigendomsvorming uit het ge wone inkomen te komen. De taak van de overheid behoort daarbij beperkt te blij ven tot het scheppen van een voor de be sparingen gunstig klimaat Het geven van cadeautjes ligt niet op de weg van de over heid. Spreker hoopte dan ook dat bij de gedachtenwisseling met de Kamer tot een herziening van de voorstellen wordt geko men. Overspanning voorkomen Bezorgdheid toonde mr. De Graaff over de thans in gang gezette loonbeweging met het oog op onze concurrentiepositie Bij een té sterke loonbeweging en/of té verreikende maatregelen op het gebied van de arbeidstijdverkorting wordt im mers de verhouding tussen nationale be stedingen en nationale middelen scheef getrokken. Bovendien wordt daarbij de betalingsbalans bedreigd. In 1960 zal de onderling verschuivende ontwikkeling van bestedingen en midde len tot een verkleining leiden van het be talingsbalanssaldo ad. 600 miljoen gul den. Dat wil zeggen 970 miljoen gulden minder dan in '59. Dit miljard verschil vindt namelijk zijn oorzaak in het saldo van een verwachte binnenlandse bestedings toeneming met 4 miljard en van een pro- duktiestijging met 3 miljard. Een beta lingsbalansoverschot van 600 miljoen is op zichzelf een mooi resultaat, maar in het bijzonder moet gekeken worden naar dat miljard. Een te grote stimulans, uit gaande van te zeer uitdijende consumptie ve bestedingen, moet voorkomen worden Sociale verzekeringen Na de loongrenzen van de sociale ver zekeringswetten waarover de S.E.R nu advies heeft uitgebracht bespro ken te hebben en het verheugend genoemd te hebben, dat nu enige rust is ontstaan door de ingevoegde „automaat", nam de heer De Graaff de ziekenfondsverzekering onder de loep. Hij vroeg zich in dit ver band af, of het bedrijfsleven nu werkelijk niet in staat is om zijn keuze te bepalen op een tussenvorm tussen een volstrekt verplichte en een geheel zelfstandige ver zekering. Een voorziening, die aan de ene kant de burger vrijwillig laat wat de toe treding betreft en aan de andere kant het ziekenfonds verplicht de burger zonder se lectie als verzekerde te aanvaarden. De miljoenste K.L.M.-passagier van dit jaar, prof. R. J. Forbes, kreeg op Schiphol van St. Nicolaas een groot bord met chocoladeletters. „Jammer, dat u niet met romeinse cijfers rekent", zei de professor... (Zie ook pag. 19) Schopenhauer: Wie niet zijn leven lang tot op zekere hoogte een kind blijft, maar een ernstig, verstandig en geposeerd mens wordt, kan wel een nuttig lid der maatschap pij zijn, doch nooit een genie. In een gisteren in Den Haag gehouden vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtena renzaken, welke werd bijgewoond door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, is overleg gepleegd over de salarispositie van het overheidsperoneel in verband met het gedifferentieerde loonbeleid. De minister bracht in herin nering, dat de regering bij de behande ling van de sociaal-economische nota in de Tweede Kamer heeft meegedeeld, dat de salarisverhoging voor het overheids personeel de tendens zou dienen te volgen van de loonsverhogingen in de ver schillende bedrijfstakken. In de vergade ring van de Centrale Commissie van 3 september is als verwachting uitgespro ken zo zei de minister dat aldus over de salarisverhoging voor het overheidsper- zweeft hem voor ogen. Wel realiseerde hij zich dat van de zijde van overheid en be drijfsleven hieibij een tegemoetkoming in de financieiing nodig zal zijn. Dit systeem zou echter tevens de mogelijkheden schep pen de fondsen in grotere mate dan thans het geval is zelfstandigheid en financiële verantwoordelijkheid te geven. Juist dit laatste achtte de heer De Graaff dringend gewenst gelet op de voortdurende stijging van de kosten per verzekerde. Ten slotte wees mr. De Graaff (nogmaals) de oude protestants-christelijke idee en de onlangs gelanceerde socialistische idee in zake medezeggenschap vierkant van de hand. Medeweten en medespreken achtte de heer De Graaff wel een eis van de he dendaagse tijd, doch beslist niet medebe slissingsrecht Met het duizend ton metende motor schip „Athene" van een Deense rederij uit Kopenhagen, worden vanuit Har- lingen enige honderden stuks Neder lands stamboekvee verscheept. De die- j gatie van de Verenigde Arabische Re- ren maken deel uit van een duizend publiek. De „Athene", welke speciaal stuks grote partij, welke grotendeels in voor veevervoer is ingericht, vaart Overijsel is aangekocht door een dele- I naar Alexandria. soneel omstreeks 1 december van dit jaar zekerheid zou bestaan. De minister was hierbij uitgegaan van de verwachting, dat omstreeks dat tijdstip in zoveel be drijfstakken de verhoging zou zijn tot stand gekomen, dat de tendens van de loonsverhogingen in het bedrijfsleven zou zijn af te lezen. Intussen is evenwel ge bleken, aldus de minister, dat het aantal bedrijfstakken waarvoor een loonsverho ging thans is goedgekeurd, zo gering is, dat het onmogelijk is de tendens thans reeds vast te stellen. Daarom deed de minister de suggestie, thans nog geen beslissing te riemen over de salarisverhoging, die het overheidsper soneel uiteindelijk zal moeten ontvangen. Gezien de verwachtingen, die bij het over heidspersoneel zijn gewekt ten gevolge van de uitspraken, welke de afgelopen zo mer zijn gedaan, achtte de minister het echter redelijk, nu reeds een voorschot op de uiteindelijke salarisverhoging toe te kennen van 3 percent, ingaande 1 ja nuari 1960. In februari-maart zou dan het overleg omtrent de definitieve verhoging kunnen worden gevoerd. De organisaties van overheidspersoneel spraken hun waardering voor deze sug gestie uit maar meenden, zij het op ver schillende gronden, haar niet te kunnen overnemen. Tijdens de discussie werden door de personeelsvertegenwoordigers contra-suggesties gedaan. Overeengekomen is, dat zowel de orga nisaties van overheidspersoneel als de re gering zich nog nader over de situatie zul len beraden, waarna het overleg zal wor den voortgezet op 1 december. Advertentie automatisch geprojecteerd DOORLOPENDE DEMONSTRATIE zaterdagsmiddags in onze zaak Zandvoortselaan 165 - Telefoon 40702 HEEMSTEDEAERDENHOUT In de krant van heden: pag. Mitterand 1,19 Weerrapporten i, 2 2 De Kleine Wereld 3 Van mensen en dingen 4 Uit stad en omgeving ....4, 5, 7 5 Vogeltrek 5 Presidentsverkiezingen 9 Polen (W) 15 Horen en Zien Agenda van Haarlem 15 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER-EN-TWINTIG PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1