Men én kan niet én de de economische politieke kool geit sparen Panda en de meesterkok and ré a »compleet« Zachte weer houdt nog aan OfthAortlunta Eerste Leclerc- winkel in Parijs geopend NAAIMACHINES gr houlslraaf 163 2 BELASTINGSVERLAGING IS AANGENAAM, MAAR(II) Prijzenslag begonnen Funke's Roggebrood io vitaminen 12 mineralen. KB N.V. PHILIPS-DUPHAR Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ZocU i<9 Uet zo Dode regeert j Nederlander maakt in Zuid- Afrika kunstdiamant Holland Scheepswerf 14 dividend Marokkaanse Tassen en Pouffes 3 ft DONDERDAG 19 NOVEMBER 19 5 9 Van onze redacteur voor economie) In principe zjjn er twee soorten belastingen, de directe en de indirecte. De op brengst van beide neemt in het algemeen toe met de welvaartsstijging, maar uiteraard is ook dit weer afhankelijk van de inkomensverdeling en van de belastingdruk op de verschillende categorieën. Vroeger lag bijvoorbeeld het accent heel sterk op de indirecte belastingen, op zout, suiker enzovoort, terwijl ook de grondbelasting een belangrijk aandeel in het vullen van de schatkist leverde. Verhoudingsgewijs drukten deze indirecte belastingen sterk op de minst- en minder draagkrachtigen. Het is niet juist, zoals veelal wordt aangenomen, dat bij een inkomensstijging de indirecte belastingen relatief sterk afnemen, zy stijgen wel degelijk mee. Mensen met hoge inkomens betalen ook meer aan indirecte belastingen zo is gebleken, waarschijnlijk omdat hun consumptie van tal van belaste artikelen stygt. Thans is het accent sterker op de directe belastingen komen te liggen, zoals loonbelasting, inkomsten belasting, winstbelasting en dergelijke. Bij de inkomsten- en loonbelasting han teert men het zogenaamde progressieve tarief. Zoals bekend gaat men er daarbij van uit, dat met een verhoging van het inkomen de fiscale draagkracht meer dan evenredig toeneemt Tevens worden door deze tarieven de inkomens genivelleerd. Ook wordt in ons belastingstelsel rekening gehouden met de gezinsgrootte. Belastingen te hoog? De vraag wanneer belastingen te hoog zijn, valt niet eenvoudig te beantwoorden. Men moet natuurlijk in de eerste plaats inzien, dat er belasting betaald moet wor den, de kwestie is alleen door wie en in welke mate. De regeringen trachten tus sen de soorten belasting en de verschil lende bevolkingsgroepen een zo redelijk mogelijke verdeling aan te brengen, maar wij wezen er al op, dat machtsfactoren ten slotte ook een rol spelen. Wanneer men de totale belastingopbrengst constant houdt, is er slechts een verschuiving van de erife groep naar de andere mogelijk. De verlichting van de fiscale druk hier wordt dan gecompenseerd door een verzwaring elders. Het totaal van de belastingen kan slechts dalen als de overheidsuitgaven eveneens afnemen Ook dan blijft het na tuurlijk weer een strijdpunt wie en in wel ke mate van deze daling mag genieten. Verouderende tarieven Daarbij mag men niet uit het oog ver liezen dat tarieven verouderen. Wanneer men een tarief voor de inkomstenbelasting vaststelt gaat men uit van een bepaalde inkomensverdeling. Zoals we zagen biedt een progressief tarief een mogelijkheid tot correctie van deze verdeling, maar deze kan zich ook onder invloed van andere economische en politieke krachten wijzi gen. Zo kan men zich voorstellen dat de werknemers door een grote machtsontwik keling of anderszins hun werkelijk inko men vergroten ten koste van andere groe pen. Uiteraard zal dan de verhouding tus sen de belastingtarieven moeten verande ren. Daar dit echter ook een machtskwes tie is, ziet men deze laatste verschuiving maar zelden. Nu kunnen inkomens ook stijgen door een geheel andere oorzaak, namelijk door Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Van onze correspondent in Parijs) Edouard Leclerc, die ongeveer een jaar geleden in zijn eentje in Grenoble een prijzenslag geopend heeft waarmee hij meer succes mocht oogsten dan alle Fran se ministers van Economische Zaken en Financiën sedert de oorlog tezamen, heeft nu ook in Parijs, of tenminste in de onmid- delijke omgeving van de hoofdstad, een offensief op het dure leven ingezet. In de Parijse voorstad Issy les Moulineaux is de eerste Leclerc-winkel geopend en van de zijde van het publiek, noch van zijn colle ga's, of beter concurrenten, had deze voor malige geestelijke, die later kruidenier werd en de bijnaam van Anti-Poujade draagt, over belangstelling te klagen. Bij een geïmproviseerde persconferentie in het café naast de nieuwe winkel werden tussen Leclerc en een afgezant van het syndicaat der Franse kruideniers gepe perde woorden gewisseld en onvriendelijk heden als verrader, schoft, marionet, en andere definities die in een beschaafde krant misstaan, doorkliefden hier de ruim- Het geheim van Leclerc, die zijn waren vijftien a twintig en soms ook weieens vijftig percent goedkoper levert dan zijn collega's, schuilt in zijn zeer bescheiden winstmarge. In plaats van de gebruikelij ke twintig a dertig percent legt hij maar twee a drie percent op de groothandels- prijzen. Hij slaat zijn artikelen direct in bij de producenten. Alle luxe in ver pakking, óf in de inrichting van zijn zaak of etalage heeft hij afgezworen. Leclerc heeft zelf geen persoonlijk belang bij de opening van nieuwe zaken. Om zijn etiket te mogen dragen, eist hij van een winke lier echter wel dat hij nog nooit met de economische of andere recherche in aan raking is geweest. Er schijnen er in Frank rijk toch nog enkelen rond te lopen, die aan deze voorwaarde voldoen. Leclerc voorspelde gisteren op zijn persconferen tie dat de opening van deze eerste winkel in het bekken van Parijs spoedig zijn be slissend? invloed op het algemene prijs peil zal doen gelden. Tot dusver hebben de experimenten hem in de Franse provincie gelijk gegeven. Doch in Parijs zal men de georganiseerde tegenstand van Poujadis- ten en andere activisten onder de mid denstanders toch ook weer niet moeten onderschatten. de inflatie. Zij stijgen wel, maar de koop kracht neemt niet (evenredig) toe. Daar belastingtarieven grootheden zijn, die niet aan de waardedaling van het geld worden aangepast kan het gebeuren, dat ze op be paalde groepen onevenredig zwaar gaan drukken. Wanneer bij voorbeeld de min der draagkrachtigen een loonsverhoging krijgen, die in feite slechts een compen satie vormt op voorafgaande prijsstijgin gen. dan is er in hun inkomenspositie in feite niets veranderd. Integendeel met dit hogere inkomen vallen zij onder een ho ger tarief en zij gaan er zelfs op achteruit. Daarom is het hoogst noodzakelijk, dat de tarieven regelmatig worden aangepast aan de waardevermindering van het geld. Of dit ook opgaat voor de zeer hoge inko mens valt te bezien, omdat immers het zeer hoge tarief daar relatief minder druk kend is, dan het lage tarief op het zeer lage inkomen. Belasting en sparen Een belastingverhoging op het hoge in komen, waar thans reeds ongeveer 70 per cent van aan de fiscus wordt afgedragen zou trouwens alleen maar leiden tot een vermindering van de besparingen. Men stelt zich bij een bepaald inkomen nu een maal in op een bepaalde levenswijze. Gaat het inkomen omlaag, dan zet men in de regel het eerst het mes in de besparingen. Deze zijn nu juist uit structurele en con juncturele overwegingen zeer belangrijk. Uit de besparingen komen namelijk de be dragen, waarmee de investeringen gefi nancierd worden Het is belangrijk dat sparen en investeren zoveel mogelijk met elkaar in evenwicht zijn. Overtreffen de besparingen de investeringen, dan heeft dit een nadelige invloed op de economi sche activiteit, overtreffen de eerste de laatste, dan ontstaat er inflatie. Nu zou men kunnen zeggen, dat de over heid dan maar de spaarfunctie van de particulier moet overnemen. Inderdaad, wanneer de overheid dit deed zou er op strikt economische gronden weinig ver schil zijn. Het zou onder andere kunnen betekenen, dat de regering begrotings overschotten reserveerde. Uiteraard zal de kapitaalbezitter hiertegen protest aan tekenen, immers hij trekt rente, die hij derft, wanneer hij de spaarquote van zijn inkomen aan de fiscus moet afstaan. Anti-cyclische budgetpolitiek Er komt nog bij, dat een regering in een democratie aan politieke druk bloot staat om uit te geven als er middelen zijn, van een reservering komt dan ook in de regel weinig terecht. Naar moderne economi sche inzichten valt dit alleen maar te be treuren, want de overheid zou bij een zo genaamde snti-cyclische budgetpolitiek nu juist wel moeten sparen. Men verstaat hieronder een begrotingspolitiek die in een economische achteruitgang stimulerend op het bedrijfsleven werkt, in een hoog conjunctuur remmend. Met andere woor den, in een hoogconjunctuur, wanneer overspanning dreigt doordat de consump tie toeneemt en het bedrijfsleven optimis tisch gaat expanderen, zou de overheid be grotingsoverschotten moeten kweken. Dit kan, omdat de belastingopbrengst stijgt ten gevolge van de hogere inkomens die door de grotere activiteit allerwegen ver diend worden en omdat de overheid de be lastingtarieven eventueel verhoogt, als rem op de stormachtige ontwikkeling. Er zijn voor dit laatste nog andere middelen, maar daar gaan we in het kader van dit artikel niet op in In de laagconjunctuur, wanneer de con sumptie daalt en de economische activi teit en de investeringen afnemen, moet de overheid nieuwe impulsen aan het eco nomisch leven geven. Dit kan gebeuren Advertentie Boordevol kracht en vita mine B. 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet. Hofleveranclei door belastingverlaging en door de aan wending van de reserves, die in de hoog conjunctuur zijn gevormd. Men kan daar dan bij voorbeeld begrotingstekorten mee dekken. Het is nodig dat er geld in de maatschappij gepompt wordt om de con sumptie weer op gang te brengen. In plaats van sparen moet men dan juist uit geven. Helaas zullen in de regel ook dan de belastingen niet of slechts weinig ver laagd worden, omdat allerwegen op de overheid een beroep wordt gedaan om steun te verlenen. Daar men de inflatie zal willen beperken zal men deze steun zo veel mogelijk uit belastinginkomsten wil len betalen. Ook blijven de uitgaven uit structuurpolitiek oogpunt nodig en deze vragen een voortdurend toenemend be drag. Kwade gevolgen Uit deze summiere en oppervlakkige uiteenzetting blijkt wel, dat het belas- tingvraagstuk een uiterst gecompliceerd is. Een belastingverlaging op een ver keerd tijdstip kan wel erg royaal lijken, zij kan op langere termiin hoogst onge wenste gevolgen hebben, ook voor de groepen, die aanvankelijk van de ver lichting hebben geprofiteerd. Men zou lering moeten trekken uit de belasting verlagingen, die in 1955 onder het be wind van minister Van de Kieft zijn doorgezet, en die zeker bij hebben ge dragen tot de conjuncturele overspan ning, die op haar beurt weer heeft ge voerd tot de bestedingsbeperking van 1957. Belastingverlagingen zijn aangenaam, maar wanneer de regering ze royaal toe staat, zonder het geschikte ogenblik af te wachten kan het haar slecht vergaan. Het herinnert ons aan de plaat van de Amerikaanse cartoonist Ru be Goldberg, waarop een vriendelijke man staat afge beeld, die zich bukt om een jongetje een lolly aan te bieden, waardoor hij een hef boom in beweging brengt, waarop een brandende kaars is gemonteerd, die' nu een kat aan de staart brandt, waardoor dit gekwelde dier op een handle springt, toaarmee een laadbak met bokshand- schoenen (met cement gevuld!) zijn in houd zorgvuldig uitstort op de kin van een gereedstaande bokser, die bezwijkt en met zijn hoofd op het met een kussen voorzie ne eind van een hefboom valt, waardoor de aan het andere einde bevestigde reus achtige schoen de vriendelijke man als dank voor zijn royaliteit een enorme schop verkoopt. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEl Gr Houtstr 181, Tel-1444* Advertentie dohyfral De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f 4.20 Snel herstel van staalindustrie De snelle stijging van de staalproduktie, welke hervat is na rechterlijk ingrijpen op grond van de Taft-Hartleywet, heeft werkgevers en werk nemers bemoedigd. Zeven dagen nadat de „af koelingsperiode" van 80 dagen is ingegaan, werkt de staalindustrie op 60 percent van haar capaci teit. Verwacht wordt dat dit cijfer volgende week tot 70 zal stijgen, sneller dan venvacht was. Zwitserland en de Europese gemeenschappen De Zwitserse regering heeft besloten officiële betrekkingen aan te knopen met de Europese Economische Gemeenschap en met de Euratoom te Brussel. Een permanent bureau dat tot taak zal hebben het contact met de genoemde ge meenschappen en met de E.G.K.S. te onderhou den zal in Brussel worden geopend. Werkloosheid in Zwitserland Van de vijf miljoen Zwitsers waren er volgens de officiële cijfers in de maand oktober 1018 werkloos, een recordminimum voor deze maand. (Vorig Jaar oktober waren er 2412 werklozen). Hiermee werd de algemene tendens van dit jaar met recordminima voor bijna elke maand voort gezet. Nederland en Japan Mr. Roeters van Lennep, voorzitter van het In stituut Nederland-Japan, heeft verklaard dat een .Japanse auto-industrie, die ook reeds met Spanje en Griekenland zaken doet, van plan is een be drijf in een van de Europese landen, mogelijk Nederland, te stichten, vanwaar dan aan geheel Europa geleverd kan worden. In het Midden- Oosten en Zuid-Oost Azië is de belangstelling voor Japanse produkten zelfs groter dan voor de Amerikaanse, aldus de heer Roeters van Lennep Spaaroverschot in oktober gedaald De maand oktober heeft voor de gezamenlijke plaatselijke spaarbanken, aangesloten bfj de Ne derlandse Spaarbankbond, zoals gewoonlijk, een minder groot inlegoverschot opgeleverd dan sep tember. namelijk 4,1 miljoen tegen 8.8 miljoen. Optimisme over staalonderhandelingen „Iron Age'", het blad van de Amerikaanse ijzer en staalindustrie, heeft gemeld dat werknemers en werkgevers in de staalindustrie op het ogen blik een versneld programma van niet openbare bijeenkomsten afwerken, waarvan het doel een arbeidsovereenkomst met een looptijd van drie jaar is. In de loop van deze besprekingen zijn. aldus „Iron Age", beide partijen reeds zover tot elkaar gekomen dat in kringen der beide delega ties veel optimisme is ontstaan Emissie Koudijs Naar wij vernemen hebben bij de uitgifte van nominaal 2,5 miljoen aandelen en niet royeer- bare certificaten van aandelen in de n.v. Koudijs' Voederfabrieken nagenoeg alle houders van claimbewijzen van hun recht tot inschrijving ge bruik gemaakt. Unitas n.v. De directie van de beleggingsmaatschappij Unitas n.v. Rotterdam deelt mee, dat de netto in trinsieke waarde van de aandelen op 16 novem- be 484 gulden bedroeg. Dit komt overeen met een pro forma afgifteprijs van 504 gulden. VOORAL wanneer het gaat om de be zetting van tronen van reusachtige rijken, kunnen zich onvoorstelbare omstandig heden voordoen. De trouweloosheid waar mee pretendenten het gegeven woord of vroegere vriendschappen hebben verbro ken om zich de macht over een rijk te kunnen toeëigenen, maar vooral ook de ongehoorde wreedheden en de laaghartige middelen die werden aange- wend om in het bezit van de alleenheerschappij te komen, tarten werkelijk ieder voor stellingsvermogen. De vele voorbeelden hiervan uit het verleden vormen één sombere staalkaart van de slechtste eigenschappen die in de mens zetelen. Om dit waar te maken, behoeven we slechts enkele willekeurig gekozen cij fers te laten spreken, van de 109 keizers die bijv. op de troon van het Oost-Ro meinse rijk hebben gezeten van 395 af tot de inneming van Byzantium door de Tur ken in 1453, werden er 65 vermoord. Voor het merendeel werden deze moorden op een gruwelijke manier voltrokken, door dat de gewezen heersers werden gewurgd, vergiftigd, of doorstoken, te pletter werden gesmeten, aan de hongerdood werden prijs gegeven, of op een weerzinwekkende wijze werden verminkt door het afkappen van handen, neus en oren, het uitsteken van ogen, of toepassing van andere wreed heden. Het is duidelijk, dat in deze sfeer een onbeheerde troon tot een poel van intrige en een bloedbad zou kunnen leiden. Toen keizer Constantijn de Grote in 337 stierf, kwam de troon van het Oost-Romeinse rijk weliswaar niet vrij, want zijn zoon Constans was door zijn vader reeds tot mede-regent aangesteld. Maar deze jonge- man bevond zich tijdens het overlijden van zijn vader in verafgelegen gebieden, zodat in Constantinopel hoofdstad en regeringscentrum niemand aanwezig was die bestuursbevoegdheid bezat. Om aan dit ongemak tegemoet te komen (en om te voorkomen dat de tweede zoon, Constantijn, aan wie de westelijke ge bieden van het Romeinse rijk zouden toe- vallen, zich van de troon zou meester maken) werd de officiële dood van Constan tijn de Grote uitgesteld. Zijn lijk werd gebalsemd en dit stoffelijke overschot werd in de plaats gesteld van keizer Constantijn de Grote. Mi nisters en rijksgroten lazen aan dit lijk hun rapporten voor en deelden het hun bevindingen mede, som migen gaven het zelfs raad. Generaals en krijgsoversten zetten aan deze mummie hun plannen uiteen, koeriers lazen de over ledene hun berichten voor, kortom, men liet het lijk voor een levende koning door gaan. Zelfs de hovelingen spelen zo vol ledig in deze opvoering mee, dat zij de mummie om audiëntie verzoeken en de senaat biedt haar verschillende voorstel len aan. Het lijk bleef jaar aan de regering tot Constans eindelijk arriveerde om de troon voor zich in beslag te nemen Toen was de weerzinwekkende parodie af gelopen. Sprekend over een parodie, schiet het ons te binnen dat we nog een paar merk waardige voorbeelden van mimicri moeten aanhalen. Daarover een volgend keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) 47. „HoiMijn goede kookpot aan stukken Hoi toi!" lammerde de zwar te kok. „Hoi boing!" schreeuwde het op perhoofd. „Jij ruwe vernieler.' Boing!" „Boing!" klonk het toen Maitre Mou- tarde de hoofden van de twee wilden te gen elkaar sloeg. „Het moet uit zijn met uwe barbaarse manieren!" brieste hij. „Het wordt tijd, dat gijlieden wat be schaving opdoet. Ik zal u eens tonen, hoe wij gekookt willen worden. Vooruit, be zorg mij onmiddellijk een nieuwe pot!" „Jawel, krachtige vreemdeling", sidder de de zwarte kok en hij haastte zich om het gevraagde te brengen. Intussen ver zamelde Maitre Mnutarde tussen de strui ken wat slangen, insecten en scherp rie kende kruiden. „Kleine knaap", zei hij, terwijl hij dit alles in de nieuwe kookpot wierp, „ik heb nog meer nodig. Ga eens op zoek naar platte, vochtige stenen. Die moet ge oplichten en wat ge daaronder vindt, verzamelt ge in deze mand". „Maar dat is toch te mal!" riep Panda uit. „Die wilden gaan ons opeten. Moeten wij hen daarbij helpen? Ik bedoel„Brave Panda, laat mij niet in de steek!" zei de kok ernstig. „Ik doe belangrijk werk. Ik breng deze lieden kunst en wetenschap. Het gaat om de beschaving de cul tuur...!" „Nu ja, als u het zo bekijkt, dan moet het maar", zuchtte Panda en hij pakte de mand aan. Een diamant-magnaat heeft de ontdek king onthuld van een systeem voor pro- duktie van synthetische diamant. Harry Oppenheimer. Chairman van de Anglor American Corporation, zei dat de firma De Beers tracht de wereldpatentrechten te verkrijgen. De in Nederland geboren dr. J. H. Custers, hoofd van een weten schappelijke ploeg van vier man welke het proces heeft ontdekt, zei dat de diamant hier al sedert het begin van dit jaar ge produceerd wordt. Oppenheimer vertelde dat de syntheti sche diamanten gelijken op die welke door de General Electric Company in de Ver enigde Staten worden gemaakt. Maar hij geloofde dat General Electric niet in staat is haar proces te patenteren, daar onder de Amerikaanse defensiewet wordt ge werkt De synthetische diamant van De Beers is geschikt als slijpmiddel. Oppen heimer zei dat er geen sprake van is sier- diamant te maken. Ook zei dj dat het gehele proces zich nog >n het laboratorium stadium bevindt, maar dat vertrouwen be staat dat het technisch en economisch mo gelijk zal zijp de commerciële fabrikage ter hand te nemen indien dit gewenst lijkt. Oppenheimer zei dat de beslissing in deze kwestie zou worden genomen in nauwe samenwerking met de société minière du Beceka van Belgisch Kongo. De verkoop prijs van de diamant is een pond sterling per karaat. De exploitatiewinst over het per 30 juni afgesloten boekjaar van de nv „Holland" Scheepswerf en Machinehandel te Hen- drik-Ido-Ambacht heeft 572.834 (v. j. f 408.300) bedragen. Aan interest werd ontvangen 33.574 39.438). De koers winst op effecten beliep 14.103 (ƒ46.613). De algemene onkosten vermeerderden tot 246.173 225.565). Na aftrek van werf- kosten ad 74.241 69.172) en een toe voeging aan de reserve voor diverse be langen ad 195.000 175.000) resteert een saldo winst van 102.060 (onv.). Deze toe voeging acht de directie voldoende voor het betalen van verschuldigde belastingen en ter verdere reservering voor te ver wachten noodzakelijke investeringen. Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 14'percent, waarvan wederom 3 percent uit de dividendreserve. De schrootprijzen bereikten in het na jaar vam 1958 een dieptepunt, waarna Ja panse aankopen de schrootmarkt in West- Europa steun verleenden. Hoewel er tij delijk weinig vraag naar schroot bestond in de E.G.K.S.. stagneerde de afzet van de vennootschap niet. Bij het einde van de verslagperiode was een stijgende tenden tie in de schrootprijs waar te nemen. Het aanbod van sloopschepen bleef ruim. Benoeming Dr. P. A. J. M. Steenkamp. directeur van de n.v. Uithoornse Bacon- en Conservenfabriek, is op een in Hilversum gehouden ledenvergadering van de Algemene Katholieke Werkgeversorgani satie in de bisdommen Haarlem en Rotterdam als voorzitter gekozen. Advertentie Geen medewerking. De Yale- en Harvard- universiteit hebben bekendgemaakt, dat zij zich terugtrekken uit een fede raal program voor leningen aan be hoeftige studenten. Het besluit van de universiteiten is een protest tegen de maatregel, dat de betrokkenen moe ten zweren, niet te geloven in, niet te behoren tot en geen steun te verlenen aan „enige organisatie, die gelooft in of de omverwerping van de Ameri kaanse regering propageert". Een tien tal Amerikaanse „colleges" heeft zich reeds eerder teruggetrokken. Begeerde gast. Volgens het Italiaanse tijdschrift „Europeo" zou de Sjah van Perzië het op prijs stellen, als presi dent Eisenhower aanwezig zou zijn bij zijn huwelijk met Farah Dibah. „Het zou een goed voorteken zijn voor de be trekkingen tussen het Nabije Oosten en het Westen", zo laat het blad de sjah verklaren in een exclusief inter view. Verder heeft de sjah volgens het blad grete plannen om met zijn toe- komstigt vrouw, die studeert voor ar- chitecte, Teheran geheel te herbouwen. Eendenjacht. In het Canadese plaatsje Sarnia, Ontario, heeft de vroegere pre sident-directeur van General Motors Harlow M. Curtice per ongeluk een an dere gepensioneerde directeur van Ge neral Motors, Harry W. Anderson dood geschoten. Beide mannen waren op de eendenjacht. Vriendschappelijk. De Westduitse minis ter van financiën Lindrath, die een achtdaags bezoek aan Spanje brengt, is woensdag door generalissimo Fran co ontvangen. Na afloop van het on derhoud, dat bijna drie kwartier duur de, werd meegedeeld, dat dit het ka rakter had gedragen van een vriend schappelijke bespreking, waar geen belangrijke internationale kwesties be handeld zijn. Groter en slechter. Zeven jaar geleden, toen hij 13 jaar was, kreeg Bruno Beyersdorf van een man een pakje, dat hij naar bondskanselier Adenauer moest brengen. Hij ging ermee naar de politie, die constateerde dat het pakje een tijdbom was. Dr. Adenauer heeft Bruno indertijd gecomplimenteerd maar de rechtbank te München moest hem woensdag drie jaar gevangenisstraf opleggen wegens twintig hoteldiefstal len. die hem netto 12.000 mark oplever den. Een voor een. De Zwitserse regering heeft het federale parlement verzocht de in voering van stemrecht voor vrouwen in het kanton Neuchatel goed te keuren. Vaud was het eerste kanton dat vrou wenkiesrecht invoerde, Neuchatel volg de en thans staat 't kanton Genève voor de beslissing, welke vermoedelijk begin volgend jaar onderwerp zal zijn van een referendum. Voor het eerst. Marokko, dat in 1956 on afhankelijk werd, zal in mei voor het eerst in zijn geschiedenis plaatselijke verkiezingen houden, aldus bleek woensdag uit de troonrede van koning Mohammed. Mannen en vrouwen van boven de 21 zullen kunnen kiezen. Doodstraf. De procureur-generaal van Jordanië heeft voor de rechtbank in Ramallah, Jordanië, de doodstraf ge- eist tegen zes jeugdige Jordaniërs, die worden beschuldigd van spionage ten behoeve van Israel. Buffermacht. Het politieleger van de UNO dat de vrede aan de grenzen tus- ten Israel en de Verenigde Arabische Republiek heeft helpen handhaven, zal naar schatting 20.206.000 dollar in het nieuwe jaar kosten, aldus blijkt uit se cretaris Hammarskjoelds verslag aan de begrotingscommissie van de alge mene vergadering. Voorts vroeg hij om 200.000 dollar voor een nieuw zieken huis ter vervanging van het oude, dat in oktober door brand werd verwoest. Gehaald Sékou Touré. president van de jonge Afrikaanse republiek Guinee, ver trok vandaag uit Frankrijk naar Mos kou voor een staatsbezoek. Een Rus sisch schroefturbinevliegtuig is ge stuurd om hem op te halen. Touré heeft een officieel bezoek van twee da gen aan Bonn gebracht Met minister van Economische Zaken Ludwig Er- hard, heeft hij een verdrag voor eco nomische, technische en culturele sa menwerking gesloten. Ballingschap. Twee Syrische Joden zijn maandag in Damascus door een mili taire rechtbank tot twaalf jaar dwang arbeid veroordeeld omdat zij getracht hadden „naar Israel te vluchten om dienst te nemen ii. het vijandelijke le ger". Twee Joden werden op grond van dezelfde beschuldiging tot zes jaar dwangarbeid veroordeeld. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de oceaan ten zuidwesten van Ier land handhaaft zich een omvangrijk lage drukgebied waaromheen zachte lucht via Frankrijk naar onze streken stroomt. In verband daarmede wordt ook voor mor gen zacht weer vërwacht. Randstoringen veroorzaken af en toe vrij veel bewolking en plaatselijk regen, de afgelopen nacht vooral in Engeland, waar plaatselijk ook onweer voorkwam. Een nieuwe storing naderde vanmorgen Zuid-West-Engeland. Onder invloed van deze storing zal ook in ons land weer enige regen vallen. De koude in Oost-Europa wordt nu geleide lijk verder teruggedrongen. In Noord- Duitsland is de temperatuur weer tot enkele graden boven het vriespunt geste gen. Ook in Denemarken werd het zachter. WEERRAPPORTEN Vrijdag 20 november Zon op 8.07 uur, onder 16.44 uur. Maan op 21.10 uur, onder 11.50 uur. Maanstanden 23 nov. 14.03 uur laatste kwartier. 30 n'iv. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 november Hoog water 5.49 ei, 17.59 uur. Laag water 1.30 en 13.43 uur. Vrijdag 20 november Hoog water 6.22 en 18.35 uur. Laag water 2.00 en 14.11 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen es 3 d 08 J binnen- en buitenland. ■O" r U Q Neerslag laatste 24 uur. £3 V aS Den Helder weerlicht Z 8 4 Ypenburg zwaar bew. z 11 4 Vlissingen half bew. z 11 1 Eelde regen z 6 2 De Bilt zwaar bew. z 11 1 Twente regen z 10 1 Eindhoven zwaar bew. z 12 1 Zd Limburg geheel bew. z 14 1 Helsinki geheel bew zzo 0 2 Stockholm sneeuw nno -5 0,5 Oslo geheel bew no -2 0 Kopenhagen geheel bew. z 5 2 Aberdeen regen ozo 6 18 Londen zwaar bew zo 12 8 Amsterdam weerlicht z 10 1 Brussel geheel bew. zzo 1 Luxemburg zwaar bew z 11 5 Parijs zwaar bew zzo 12 1 Bordeaux zwaar bew zo 15 0 Grenoble licht bew. O 16 0,2 Nice licht bew. n 17 1 Berlijn onbewolkt z 2 2 Frankfort /waar bew windst. 10 0 München onbewolkt ZZO 6 0 Zürich mist windst 11 6 Genève mist wnw 10 18 I,ocarno zwaar bew windst 5 3 Wenen mist wzw 13 0 Innsbruck onbewolkt w 14 0 Athene zwaar bew n 20 0 Rome licht bew O 19 0 Ajaccio onbewolkt ono 18 Madrid regenbui zo 11 0,3

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2