Bakker's Behang Tegen NZHVM-chauffeur geldboete en voorwaardelijke celstraf geëist Grote Sinterklaas-actie Winkeliersvereniging „Generaal C r o n j üniiffii/i/une VERSLAAT VERKOUDHEID EN GRIEP Zestig jaar getrouwd Kort en bondis V/lid# Dronken man reed kind dood Gouden CNV-insigne voor twee pioniers WIN EEN AUSTIN A 40! IEDERE 40e INZENDER Sint kan Haarlem niet vergeten 7 HAARLEMSE RECHTBANK Anderhalf jaar celstraf en vijf jaar niet autorijden Uitspraken Haarlemse rechtbank Prof. dr. T. van Heek sprak over „Gelijke kansen" Bazaar voor hervormd Jeugdhuis in Haarlem-N. Huldiging en afscheid bij Vermaat n.v. Vierde slachtoffer nog niet gevonden Haarlemse tandtechnicus in ongelijk gesteld Jane telt voor drie „Zang en Vriendschap" geeft concert op 7 januari Myra Ward en Han Bentz van den Berg door het publiek bekroond Dr. Jef Last over „Het verre Oosten" Alfred van Sprang sprak voor „Haarlem-Zuid-West" Haarlemse ouden van dagen vergaderden Franken's lunchroom in Haarlem wordt opgeheven DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De officier van Justitie bü de Haarlemse rechtbank, mr. J. Wiarda heeft vanmorgen 200 of 20 dagen en drie weken voor waardelijke gevangenisstraf tegen een 52- jarige chauffeur van de NZHVM uit Bovenkerk geëist. Hem is ten laste gelegd dat hij op 18 maart van dit jaar op de Heemstcedse Dreef de deuren gesloten heeft en is weggereden terwijl een dame nog uitstapte. De 79-jarige dame viel, kreeg een kniefractuur en lag zeven weken in het ziekenhuis. Verdachte vertelde dat een chauffeur uitstappende passagiers alleen kan „vol gen" door een spiegel voor in de bus. Ze verdwijnen dan even uit het gezichtsveld en in een spiegel buiten aan de bus kan hij dan zien of ze „los" van de bus zijn. Verdachte vond het in de dagvaarding vermelde „roekeloos en onvoorzichtig" wel wat bar, maar hij erkende nalatig geweest te zijn. Hij vertelde er bij dat de buiten spiegel enigszins beslagen was en dat hij werd afgeleid door een passagier die al een paar keer om inlichtingen had ge vraagd. Het slachtoffer verklaarde dat haar schoen tussen de deuren bleef steken. De schoen ging kapot en zij viel op straat. Op de vraag van de president, mr. H. J. Fer- werda. of de chauffeur haar in het zieken huis heeft bezocht, antwoordde zij be vestigend. „De man is mij sympathiek, maar ja, ik moet de waarheid vertellen", voegde getuige er aan toe. Een controleur van de NZHVM ver klaarde dat het uitstappen wel eens moei lijk te overzien is. Volgens de instructie moet de chauffeur zich in de buitenspiegel er van overtuigen dat de passagiers uit de bus zijn. Zit er iemand tussen de deur. dan hoort men wel een gil of andere pas sagiers waarschuwen. In de praktijk ge beurt het ook vaak dat de chauffeur de passagiers bij de deur vraagt of hij verder kan rijden. De officier van Justitie achtte de grove schuld bewezen. „Weliswaar is het werk van de chauffeur wel eens moeilijk, maar het is ook verantwoordelijk. Men moet veilig kunnen uitstappen". Aan de andere kant nam de officier aan dat chauffeurs door passagiers warden afgeleid. De raadsman, mr. M. A. van den Hout, achtte het een nadeel dat uitstappende passagiers voor een moment uit het ge zichtsveld van de chauffeur verdwijnen. Als er iets tussen de deur bekneld raakt, blijft een rode lamp branden. Deze ging in dit geval uit en de chauffeur meende door te kunnen rijden. Hij heeft inderdaad na gelaten in de buitenspiegel te kijken. De raadsman wees er op dat zijn cliënt een zeer bekwaam chauffeur is, die al dertig jaar rijdt. Hij drong aan op een lichtere geldstraf omdat de chauffeur netto slechts 60 per week verdient. Advertentie De rechtbank te Rotterdam heeft een 61-jarige koopman tot anderhalf jaar ge vangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeeld. Op 20 augustus was hij te Krimpen aan de IJsel, na zeven glazen bier en zes gla zen genever gedronken te hebben, met zijn vrachtauto weggereden. Twee kinderen werden aangereden en van de dijkweg ge slingerd. Eén kind was op slag dood, het andere werd zeer zwaar gewond. De man reed door en raakte verderop nog twee fietsers en een kind, die echter geen let sel opliepen. Er was tegen de koopman twee jaar ge vangenisstraf, vijf jaar intrekking van het rijbewijs en verbeurdverklaring van de auto geëist. De Haarlemse rechtbank heeft een 49- jarige Haarlemse aannemer wegens het doen van onjuiste belastingaangiften ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en 10.000 boete, subsidiair 6 maanden. De officier van Justitie had twee weken gele den drie maanden gevangenisstraf ge- eist. Een 55-jarige Aalsmeerse café-hou der had onder invloed achter het stuur van een auto gezeten. De officier had zes we ken gevangenisstraf en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid tegen de man geëist. De rechtbank veroordeelde de ca féhouder conform, met dien verstande, dat het rijbewijs slechts drie jaar werd inge trokken. Tegen een 28-jarige mijnwerker, die in de restauratie van het Zaandamse station had ingebroken en daar onder meer een partij sigaretten had gestolen, luidde de uitspraak: anderhalf jaar ge vangenisstraf. De eis was acht maanden met aftrek. Ten slotte zijn zeven mannen uit de Zaanstreek wegens houtdiefstallen en he ling veroordeeld. Een 45-jarige motor schipper en een 27-jarige houtwerker uit Zaandam werden beiden veroordeeld tot fien dagen gevangenisstraf. Een 48-jarige werfchef kreeg 4 maanden (eis: acht maanden) en een 52-jarige houthandelaar '.es maanden (eis: acht maanden. Tegen een 20-jarige varensgezel en een 19-jarige opperman uit Zaandam had de officier respectievelijk vier en drie maanden ge vangenisstraf gerequireerd. Zij werdefri beiden veroordeeld tot zes weken. Wegens heling van gestolen hout kreeg een 65-ja- rige Zaandammer 25 boete. Tegen hem was een maand gevangenisstraf geëist. Tegen een 24-jarige Haarlemse fabrieks arbeider eiste mr. H. Lagerwaard drie maanden gevangenisstraf en vüf jaar ont zegging uit de rijbevoegdheid. Hem was ten laste gelegd dat hij op 13 september na het drinken van elf a twaalf glazen bier in een auto op het trot toir van de Grote Houtstraat in Haarlem een dame heeft aangereden en zonder zich bekend te maken is doorgereden. De dame, een notaris uit Den Haag, viel en ver stuikte een enkel. Verdachte vond zelf dat hij heel zwaar gestraft moest worden en dat zijn aandeel in het gebeurde te laag was om over te praten. De aangereden dame heeft een civiele vordering ingediend van 179. waarvan f 100 smartegeld. De officier van Justitie verzocht, na genoemde straf geëist te hebben, de civiele vordering toe te staan voor zover er nota's zijn overgelegd en refereerde wat het ..smartegeld" betreft aan het oordeel van de rechtbank. Uitspraken donderdag 3 december om half tien. Tijdens de ledenvergadering van de af deling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid, die woensdag in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal ge houden werd, gaf prof. dr. F. van Heek uit Overveen. hoogleraar in de Sociologie aan de Universiteit in Leiden, een samenvat ting van een belangwekkende lezing, die hij enige maanden geleden over de bro chure „Gelijke Kansen" gehouden heeft en die in het maandblad „Socialisme en Democratie" gepubliceerd is. Daarin wordt bepleit dat er ook voor de begaafden in de minder gegoede kringen van de be volking gelegenheid moet zijn om te stu deren. Vroeger was het immers zo, aldus spreker, dat alleen de beter gesitueerden konden studeren. Prof. Van Heek toonde zich ook voorstander van meer en hogere studiebeurzen aan begaafden uit lagere milieus en dan niet >n de vorm van een voorschot. Die beurzen zouden dan zo ruim moeten zijn, dat de begaafde niet alleen kan studeren, doch ook daadwerke lijk aan het studentenleven kan deelne men. Daarom hoeft hij nog niet beslist korpslid te worden, maar wél moet hij lid kunnen zijn van een bond of gezelligheids vereniging. Nu is de toestand zo. dat de beursstudent daar heel gauw naast komt te staan, omdat hij financieel niet mee kan doen. In Leiden bijvoorbeeld, is slechts een derde deel van de studenten uit de lagere milieus lid van een gezelligheidsvereni ging. Hierdoor komen zij in een uitzonde ringspositie. De kans dat de jonge mensen zich later niet kunnen aanpassen in het milieu waar zij komen te verkeren is zeer groot. Ook bepleitte prof. Van Heek spreiding van het hoger onderwijs in den lande. Voorlopig zou men zich dan kunnen be palen met het voeren van acties om de ouders in lagere milieus voor dit plan te winnen en dan niet alleen door middel van de bureaus voor beroepskeuze, maar vooral ook via de onderwijzers en lera ren. Deze docenten zouden hun pupillen moeten helpen de eerste schrede op de we tenschappelijke ladder te zetten, omdat die trede voor de leerlingen zelf zo moei lijk is. Ten slotte betoogde prof. Van Heek dat nog niet één percent van de begaafden uit arbeidersmilieus studeert, bij voorbeeld voor tandarts, arts of advocaat en zeven percent brengt het tot onderwijzer of le raar. Hierna ontspon zich een levendige ge- dachtenwisseling, waarbij bleek dat de in leider ook veel voelt voor het „College systeem" een opvangsysteem, waarbij niet alleen aan de studiemoeilijkheden doch ook aan de persoonlijke moeilijkhe den van de student aandacht wordt ge geven. Voor de veertiende achtereenvolgende maal gaan vanavond de deuren open van de bazaar, die ten bate van het Jeugdhuis der Hervormde gemeente „Schoten" in de bijgebouwen van de Immanuelkerk aan de Van Egmondstraat in Haarlem-Noord wordt gehouden. Het Jeugdhuis aan de Schoterweg biedt reeds vele jaren onderdak aan een grote verscheidenheid van clubs voor jongeren en voorziet daarmee in een grote behoefte. Voor de schuldaflossing en instandhouding van het gebouw wordt elk jaar een bazaar gehouden. Een vernieuwde opbouw van de stands, waar talloze artikelen ten verkoop worden aangeboden en een frisse, origi nele aankleding van de zaal maken een bezoek aan de bazaar zeer aantrekkelijk. Een aantal attracties voor oud en jong zorgt voor een prettige ontspanning, ter wijl de theeschenkerij aan de bezoekers gelegenheid biedt een verversing naar keuze te gebruiken. De bazaar is vanavond, vrijdag- en zater dagavond geopend van half acht tot tien uur en bovendien vrijdag- en zaterdag middag van drie uur tot half zes. In de kantine van Vermaat's bakke rijen n.v. te Haarlem heeft woensdagmid dag de huldiging plaatsgehad van de heer M. Ph. van Rijn, die veertig jaar in dienst is van de n.v. Vermaat en Franken en voorts heeft men afscheid genomen van de heren E. Boeree en A. van Kouteren, die wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd het bedrijf verlieten. De heer S. Vermaat, hoofddirecteur, sprak de jubilaris en de scheidenden toe en overhandigde, na eerst een korte terug blik geslagen te hebben op het verleden, aan allen een geschenk in enveloppe. De heer H. Lamsma. sprekend namens de personeelsvereniging bood de heer Van Rijn een straalkachel en een broodroos ter aan terwijl de heer Boeree een verzil verde sigarettendoos ontving en de heer Van Kouteren een polshorloge. Nadat ook de heer J. M. Smit. districts bestuurder van „St. Joris" de heer Van Rijn nog had toegesproken volgde er een geanimeerde receptie. De Haarlemse Christelijke Besturen bond heeft woensdagavond in de Koning kerk aan de Zocherstraat in Haarlem een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Twee „werkers van het eerste uur" kre gen het gouden C.N.V.-insigne met de lauwertak opgespeld, omdat zij meer dan een halve eeuw lid van de christelijke vakbeweging zijn. Het waren de heer H. Lodewijk, die op 1 maart 1906 lid werd van de christelijke bond van P.T.T.-perso- neel „Van plicht tot recht" en de heer L. Meijer, die zich op 27 december 1904 aansloot bij de protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel. De heer R. N. Busser, voormalig voorzitter van de Haarlemse Christelijke Besturenbond, speldde hun de onderscheidingen op en bood bloemen aan. De voorzitter van de plaatselijke bestu renbond, de heer J. de Kleuver opende deze jubileumavond. Ds. H. S. J. Kalf uit Ben nebroek sprak over „Rijk, niet met een ideaal, maar met de Toekomst". Het is fout in deze tijd zelfverzekerde betogen te houden en te theoretiseren. We moe ten spreken van Jezus. Het gaat niet om idealen die we prijsgeven omdat ze oud bakken geworden zijn, maar wij hebben de Toekomst, Koning Jezus, die alle macht heeft. Deze gedachte moeten wij ook uit dragen tot hen die in onze ogen „verkeerd georganiseerd" zijn, aldus ds. Kalf. Spre ker noemde dit werk gespecialiseerde evangelisatie. We moeten het Koninkrijk zoeken ook in de sociale verhoudingen in het aardse leven. De problemen van van daag zouden niet zo gecompliceerd zijn als we maar naar de woorden van Jezus waarachtig geluisterd hadden. In het C.N.V. is men niet alleen voor het eigen belang. De christenarbeider moet zich aansluiten ook als het vierkant tegen zijn belang ingaat, omdat hij weet dat het om iets hogers, namelijk om het Koninkrijk gaat. In het C.N.V. moet men niet alleen strijden voor een wat beter lot op deze aarde, maar bovenal op Jezus wijzen, al dus spreker. Ds. H. W. Wierda uit Haarlem-Noord wees op de noodzaak van het in de arbeid mens te zijn. Hij citeerde Calvijn die zei: Ik blijf voortdurend aan de arbeid". Het is levensgevaarlijk nu een karikatuur van het C.N.V. te maken en elkaar los te la ten. In onze arbeid moeten we niet kanke ren en zuchten, maar blijdschap hebben op dat kleine plaatsje waar we zijn ge steld en Gods eer en gerechtigheid zoeken tot Hij komt. Aan deze jubileumavond werkten ver der mee het Haarlemse Christelijk Man nenkoor met liedren van onder anderen Schubert, H. Schutz, Theo v. d. Bijl en Browne, en de organist Teke Bijlsma die enige werken van Bach speelde. Advertentie het nummer van uw folder in uw bus kan recht geven op een kansvol lot. Gen. Cronjéstraat-Julianapark waar het zo prettig winkelen is I van 5 stuks Sint Nicolaasverrassingsbonnen (u ontvangt er bij aan koop van elke gulden één) kan in het bezit komen van een der vele zeer mooie verrassingen, w.o. luxe en gebruiksvoorwerpen! WINKELIERSVERENIGING „CRONJé' GENERAAL CRONJéSTRAAT JULIANAPARK waar het zo prettig winkelen is Verkeersongeluk Manpadbrug De Heemsteedse politie heeft met be hulp van de rijkspolitie te water woensdag en vanmorgen onafgebroken gedregd in de Leidsevaart bij de Manpadbrug in Heemstede, waar dinsdagavond vier broers uit Katwijk aan Zee zijn verdron ken. De stoffelijke resten van drie man nen zijn dinsdagavond boven water ge haald. Het stoffelijk overschot van de 36- jarige Dirk van Rijn was in het begin van de middag, ondanks het vele werk van de politie, nog niet gevonden. In de middag is de politie constant met dreggen voort gegaan. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep het vonnis van de president van de Haarlemse rechtbank bekrachtigd, waarbij aan een 59-jarige tandtechnicus was verboden als tandarts praktijk uit te oefenen. Op overtreding van dit verbod is een dwangsom gesteld van f 1.000. De tandtechnicus werd veroordeeld tot de kosten van het geding: f 525. Tegen de betrokken tandtechnicus had den 38 Haarlemse tandartsen een kort ge ding aangespannen teneinde te bereiken, dat de tandtechnicus zijn werkzaamheden zou staken, die naar hun mening uitslui tend tot de bevoegdheid van tandartsen behoren. De tandartsen voelden zich door de praktijk van een niet academisch ge schoolde collega benadeeld. De tandtech nicus ging van dit vonnis in kort geding in appèl. In 1913 trad hij bij een tandarts in dienst en werd daar opgeleid. In 1921 vestigde hij zich zelfstandig en behaalde na de oorlog een getuigschrift, waarmede, zo had zijn advocaat aangevoerd, zijn vak bekwaamheid werd onderstreept. Vandaag is het groot feest, feest in de Da Costastraat 45 in Haarlem. De heer en mevrouw Griek zijn zestig jaar ge trouwd. Eigenlijk was het gisteren al dui delijk te merken, want toen we het „dia manten echtpaar" bezochten, was de ka mer al vol met visite. Familieleden wa ren uit Friesland gekomen om reeds een dag voor het échte, grote feest aanwezig te zijn. Zij zaten allemaal om de tafel in de gezellige huiskamer met een kopje thee en vertelden over Friesland, want ook het echtpaar Griek komt uit het noorden. Op 23 februari 1880 werd de heer G. Griek geboren, en mevrouw Griek (toen nog Hielkje ten Hoeve) op 25 oktober 1881 in St. Rotsterhaule. Evenals het echtpaar Ruygrok, dat we dezer dagen ook bezoch ten omdat ze zestig jaar getrouwd waren, had de eerste kennismaking van het echt paar Griek op de kermis plaats. Alleen had de ontmoeting van het echtpaar Griek in Friesland plaats. In 1916 kwam het charmante echtpaar naar Haarlem. De heer Griek is koper gieter geweest. En eigenlijk hadden we dat wel een beetje kunnen raden, want op het dressoir en op de schoorsteen ston den glimmende koperen voorwerpen. De heer Griek oefent zijn vak al jaren niet meer uit. Als we de heer en mevrouw Griek vragen wat ze zo de hele dag doen, antwoorden ze bijna tegelijkertijd: „Ach niet zoveel, we zitten en kijken een beet je". Maar dat blijkt in werkelijkheid toch helemaal niet waar. Meneer Griek ver zorgt nog altijd de tuin en helpt de buren vaak hier en daar een handje, terwijl me vrouw Griek nog de hele huishouding zelf doet. En 's avonds gaan ze af en toe naar de televisie kijken, bij hun zoon. Het leven van het echtpaar Griek is ta melijk rustig verlopen, schokkende din gen kunnen ze ons niet vertellen. Ze kre- LONDEN (DPI) Jayne Mansfeld 'ieeft dinsdag van Hollywood toestem ming gekregen om samen met haar man de hoofdrol te vervullen in de Italiaanse film „De geliefden van Her cules". Mickey Hargitary zal de rol van Hercules spelen en Jane speelt de rol len van alle drie de minnaressen Ze noemt die rollen de „droom" van haar leven. gen zeven kinderen en hebben nu elf klein kinderen, namelijk Gerard, Dries, Ben, Gonny, Willy, Nico, Giesje, Lieneke, June, Thiemer en Ronny. Al de kinderen van het echtpaar Griek wonen in Haarlem en omgeving, behalve de dochter Henny, thans mevrouw Fortgens. Zij woont in Pietermaritzburg in Zuid-Afrika. Zij was daardoor een van de weinige die dit nog vitale echtpaar niet kwam feliciteren, maar al de familieleden zullen haar vast wel schrijven, hoe heerlijk de dag geweest is, en misschien zal mevrouw Fortgens het verslag mondeling nog wel eens horen, als ze weer eens overkomt naar de Da Costastraat in Haarlem. Advertentie Hoewel onze etalage niet beschikbaar is in verband met de bonnen-aktie, gaat de verkoop van behang normaal door! Gen. Cronjéstraat 135 Op 7 januari geeft de koninklijke lieder tafel „Zang en Vriendschap" met mede werking van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, de organist Albert de Klerk en de Engelse tenoi William Her- bert een concert in het Concertgebouw in Haarlem William Herbert trad in Nederland reeds meermalen op, in Bachs „Mattheus Passion" en voorts in verschillende Han- del-oratoria met het koor van onder meer de Nederlandse Handelvereniging. Het programma bevat onder meer de „Missa brevis" van Joseph Haydn voor mannenkoor, tenor, orkest en orgel, als mede een psalm van G. F. Handel „An- tham Va" voor koor, tenor en orkest, in een eerste uitvoering voor Nederland. Het publiek heeft uitgemaakt dat Myra Ward en Han Bentz van den Berg actrice en acteur van het jaar zijn door hun spel in respectievelijk „De goede mens van Se- zuan" als Shen-Te en „Onder het Melk woud" als de verteller. Het zijn de lezers van het Theater-jaar boek, die via een enquête dit als hun oor deel hebben gegeven. Myra Ward vervult bij de Haagse Comedie op het ogenblik rollen in „Wie geeft de bruid weg?" en „Principes". De regie van Brecht's „De goede mens van Sezuan" werd destijds gevoerd' dóór Joris Diels. Han Bentz van den Berg, die op het ogenblik, ia .Molières „Geleerde Vrouwen" bij de Nederlandse Comedie optreedt voer de zelf de regie van Dylan Thomas' „Onder het melkwoud". Dit laatste stuk werd door het publiek ook tot stuk van het jaar be stempeld. De beste mannelijke bijrol was volgens het publiek die van Frans van der Lingen als Triletski in „Platonof". Yoka Berretty kreeg de onderscheiding van de beste vrouwelijke bijrol als Polly in „Onder het melkwoud". De derde spreekbeurt in de door de direc tie van het Minerva theater georganiseer de „Wereldreizigers-cyclus", wordt vol gende week dinsdag vervuld door dr. Jef Last, de bekende schrijver en sinoloog. Hij is onlangs teruggekeerd van een reis door het Verre Oosten, waarbij hij onder meer Japan, Thailand, India, Pakistan en Egypte bezocht. Door zijn grote talen kennis hiertoe in staat gesteld, beschikt dr. Last in hoge mate over het vermogen vriendschap te sluiten met Aziaten van allerlei landaard, om aldus in hun leven te kunnen doordringen. Zowel door zijn studie als zijn jarenlang verblijf in de oos terse wereld, is het Jef Last mogelijk de samenhang duidelijk te maken van het geen in die landen gebeurt. Zijn causerie zal dan ook geheel aan dit onderwerp zijn gewijd, waarbij bovendien een groot aan tal kleurendia's wordt geprojecteerd. Sint Nicolaas kan op zijn rondreis door Nederland Haarlem maar niet uit zijn hoofdzetten. Nadat hij vorige week woensdag met gejubel en warme harte lijkheid in Haarlem was ingehaald en zaterdagmid dag Amsterdam had be zocht om geen scheve ogen te maken de Amster dammers denken namelijk dat ze als inwoners van de hoofdstad des lands het alleenrecht hebben om Sinterklaas officieel te ont vangen keerde hij gis termiddag met zijn gevolg naar de stad aan 't Spaar- ne terug om ditmaal op uitnodiging van de winke liersvereniging „Generaal Croniéstraat" een staatsie- bezoek te brengen aan Haarlem-Noord Tegen twee uur was het op de Spaarndamseweg tegenover de Drostefabriek, waar Sint Nicolaas per boot zou aankomen, een drukte van belang. Hon derden kinderen stonden dicht opeengepakt achter de hekken reikhalzend uit te kijken of de bekende mijter en staf nog niet in zicht kwamen. Deftige heren in zwarte iassen en met hoge hoeden op liepen op de kade heen en weer. Zo nu en dan keek er een op zijn horloge. Dat waren de bestuursleden van de winkeliersvereniging. Het tamboerkorps en de muzi kanten van het harmonie orkest „Haarlem" stonden klaar om het welkomstlied in te zetten. Even verder op trappelden de paarden van de rijvereniging „Ven- neper Ruiters" uit Nieuw- Venncp, die Sinterklaas met een ruitergroep op zijn intocht in Haarlem-Noord zou begeleiden. Precies op tijd konden de langste mensen de komst van Sint aankondigen. Langzaam voer het jacht de „Arga" van het midden van het Spaarne naar de wal. Op de voorplecht stonden twee herauten en twee Zwarte Pieten te lachen en te zwaaien naar de menigte. Het muziekkorps speelde en de kinderen zongen „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan". Be halve Sinterlaas zaten nog veel meer Pieten in de boot. Ze lieten allemaal duidelijk blijken hoe blij ze waren weer in Haarlem te zijn al dreigden de Pieter bazen ook met hun roeden. Maar dat was natuurlijk alleen bedoeld voor de stoute kindertjes. Nadat Sint Nicolaas en zijn knechten voet aan wal hadden gezet werden zij verwelkomd door het win keliers - ontvangstcomité Terwijl zijn knechten het druk hadden met het strooien van pepernoten schreed de Goedheiligman langs de rijen kinderen om hier een hand te geven of daar in een blozende wang te knijpen. Intussen wacht te het paard van Sinter klaas ongeduldig op zijn meester. Toen iedereen hem goed van dichtbij had gezien besteeg de Sint zijn schimmel, waarna de op tocht zich in beweging zette. Voorop de tamboers °n muzikanten van de har monie Haarlem", daarna de dames en heren van de Venneper Ruiters en ver volgens de indrukwekken de verschijning van Sint Nicolaas op zijn vurige schimmel. In open rijtuigen volgden dan het bestuur van de winkeliersvereni ging. de Zwarte Pieten en °en ponvwagen vol ge schenken Politie te paard en „een hoestbui op vier wielen" sloten de kleurige stoet die vanzelfsprekend op haar tocht door de om geving van de Croniéstraat. Tndische buurt en Zaanen- laan veel bekijks trok. Voor een zeer talrijk gehoor, bestaande uit leden van de Buurtvereniging „Haar lem Zuid-West" heeft de reisjournalist, de heer Alfred van Sprang woensdagavond in „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat in Haarlem een betoog ge houden over zijn vele reizen. De heer Van Sprang heeft zich daarbij bepaald tot de laatste twee jaar en vanzelfspre kend heeft hij in het korte tijdsbestek van één avond slechts hier en daar een greep kunnen doen uit die vele reizen die hij maakte naar landen waar spanningen heersten. De heer Van Sprang sprak op deze avond verder uitvoerig over Nieuw-Guinea, waarvan hij enige fraaie kleurenfilms liet zien, vervaardigd door A. A. Denninghoff- Stelling, met gesproken tekst van Wim Povel. De heer Van Sprang begon zijn reisver haal met het vertellen van zijn ervarin gen in de Libanon, waar hij in de zomer van 1958 heenreisde toen koning Feisal van Irak was vermoord. De heer Van Sprang heeft voorts verteld van zijn ont moetingen met de koning van Jordanië. Na weer korte tijd in Nederland ver toefd te hebben, werd de heer Van Sprang opnieuw uitgezonden, ditmaal naar Oost- Berlijn. Na de pauze heeft de heer Van Sprang verteld van zijn ervaringen in Nieuw-Gui- nea, toen hij in begin april meeging met de expeditie naar het Sterrengebergte on der leiding van dr. L. D. Brongersma. De voorzitter van „Haarlem-Zuid- West" de heer R. Fruitema heeft de heer Van Sprang ingeleid en na afloop na mens allen dank gebracht. Woensdagmiddag heeft in de President Steinstraat te Haarlem een vergadering plaats gehad van de afdeling Haarlem van de algemene bond van ouden van da gen. Als spreker trad op de heer Moeders- zoon, die het had over het onderwerp: „Wat hebben de bejaarden in de toekomst te verwachten?" Spreker wekte alle aan wezigen op om mede te werken het aan tal leden te vergroten. Alleen door in gro te getale steeds de aandacht van de re gering op de bejaarden te vestigen kan men, aldus de heer Moederszoon, resulta ten verwachten. Na de pauze hield de heer Tjaden een interessante lezing met kleu rendia's over „Een reis naar Joegosla vië". Met ingang van 1 januari zal Franken's lunchroom in de Grote Houtstraat 2 te Haarlem worden opgeheven. De eigenaresse Franken's beleggingsmaatschappij n.v. heeft de huur van het pand overgedaan aan de firma gebroeders Vermeulen. Grote Houtstraat 1. Deze firma wil in de lunch room een exclusieve dameskledingzaak vestigen. Uiteraard vergt de installatie enige tijd, maar toch hoopt men tussen 15 februari en 1 maart van het volgende jaar de zaak te kunnen openen. Met de opheffing van Franken's lunch room verdwijnt een zaak uit de Grote Houtstraat, die een rijk verleden heeft, want de lunchroom is reeds sinds 1903 jn de binnenstad gevestigd. S.E.R.-kroonleden. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot lid van de S.E.R. prof. dr. J. E. Andriessen te 's-Graven- hage. hoogleraar in de staathuiskunde aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam. Tot plaatsvervangend lid is benoemd prof. dr. J. Wemelsfelder te Leende, hoog leraar in de economie aan de technische hogeschool te Eindhoven. Het aantal Kroonleden van de S.E.R. bedraagt thans weer 15. Kabelbaan. De gemeenteraad van Renkum heeft besloten vergunning te ver lenen voor de aanleg van een kabelzweef- baan op de uitspanning „De Westerbou- wing" te Oosterbeek. De gemeente Ren kum zal 15 percent van de opbrengst ont vangen. De overeenkomst wordt aange gaan voor vijftig jaar. De kabelbaan zal volgend jaar worden aangelegd. Vierde Appèl-actie. De eerste, tweede en derde Appèl-acties hebben tot resultaat gehad dat in Doorn een moederhuis met 7 dubbele bungalows en een werkplaats kon worden gebouwd voor revalidatie van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers. De vierde Appèlactie, eveneens voor dit doel, begint op 1 december en zal 27 de cember worden beëindigd. Aan deze col lecte zijn ondermeer wederom f 225 000.— aan prijzen verbonden, waaronder wéér 5 woonhuizen en 5 auto's.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7