Vriendschap C. KROON NAVO-parlementsleden in Washington bijeen Amerikanen praten met Sedov over uitwisseling van experts Haarlems Dagblad flinke kracht (m. of vr.) bedrijfspanden Politieke commissie Amsterdamse Beurs Erasmusprijs voor dr. Karl Jaspers en Robert Schuman res. machinezelter handzetters 11 Europese belangstelling voor de Amerikaanse militaire plannen De beurs van gisteren Tegen kernproeven Coördinatie in ruimteprojectenP Scheepvaart hrkllJ IETS? electriciens en hulpmonteurs VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in de V.S.) Sedert 1955 komt elk jaar een groot aan tal parlementsleden uit de landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie bij een, meestal te Parijs, doch dit jaar te Washington. Zij horen toespraken aan over buitenlandse politiek en economie doch de hoofdzaak voor de NAVO blijft toch het strategische beleid. Deze bijeenkomst valt op een belangwekkend tijdstip: in deze periode wordt de Amerikaanse militaire begroting opgesteld en zowel in begro tingsconferenties als in de pers wordt druk gedebatteerd over de vraag of de Verenig de Staten zich in hoofdzaak moeten voor bereiden op 'n eventuele grote oorlog met kernwapens of daarnaast evenzeer op lo kale conflicten, die met gewone wapens beslecht kunnen worden. Voorlopig zal het accent wel blijven val len op de kernwapens en de intercontinen tale raketten. Dit brengt in de Europese NAVO-landen een zekere ongerustheid te weeg, omdat de Verenigde Staten vast- AMSTERDAM Met de steun van een vast Wall Street in de rug zette het Damrak, bij levendige handel, de gunstige tendentie voor de in ternationale waarden van de vorige dag, verder voort. Ook ging er in Amsterdam een stimulans uit van de vaste houding die de Westduitse beurzen te zien gaven. De staalfabrieken in Amerika zullen binnenkort weer op volle capaciteiten werken, terwijl de resultaten van de be sprekingen van de afgevaardigden der werknemers en werkgevers in de staal industrie aldaar over het loongeschil. met meer optimisme worden tegemoet gezien Het buitenland was in vrijwel alle hoeken van de actieve hoofdfondsen met koop orders aanwezig. Duitsland had belang stelling voor aandelen Kon. Olie, die op 156,40 circa 2 boven de slotkoers no teerden en een paar dubbeltjes boven pa riteit New York. Er werd vooral in het eerste beurskwartier in deze hoek druk gehandeld. Philips ging geruisloos door de 7 x pari koers en liep op van 699 tot 70214. Er zijn weieens tijden geweest, dat eerst honderden aandelen moesten worden af genomen voordat de brug genomen" kon worden. De limiet van 700 werd zonder slag of stoot gepasseerd. Een na-oorlogs hoogterecord voor Philips, waarvan de derde kwartaalcijfers eind volgende week worden verwacht. Zwitserland was met kooporders in de markt en ook was er lo kale vraag aanwezig. De koerswinst, ten opzichte van de slotkoers van gisteren, bedroeg voor de '5hilips aandelen circa 12 punten. Zwitserland heeft er een be leggingsmaatschappij bijgekregen. De portefeuille wordt aangevuld met onder andere aandelen in de elektronische sec tor en hiertoe behoort ook Philips. Van daar de vraag naar de Philips papieren van Zwitserse zijde. In Wall Street gaf K.L.M. een herstel van een halve dollar te zien op de flauwe tendentie voor dit fonds voor de vorige dagen. Hierdoor werd de koers in Amsterdam hoger geadviseerd. Unilever werd druk verhandeld voor Lon- dense rekening en boekte op 708 een koerswinst van circa 11 percent. Hierdoor was ook Calvé hoger. A.K.U., die door Parijs en de speculatie gekocht werden, marcheerde in de opmars goed mee met een koerswinst van 5 punten op 393 Scheepvaart beter met een iets ruimere handel. Staatsfondsen gemakkelijker bij krimpende handel. De leidende cultures staken het hoofd omhoog en zo werd H.V.A. en Deli in een open hoek ruim verhandeld. H.V.A. liep op van 1441 tot 146'/i tegen de vorige dag 145 en Deli boek te op 173,50 ruim een daalder winst. Amsterdam Rubber en Senembah deden niet veel. Nieuwe aandelen Koudijs wer den nog steeds niet genoteerd maar wel geadviseerd op 244, tegen 239 als advies prijs. Zwanenberg Organon en Zwitsal in herstel, machinefabriek „Alkmaar" iets lager oo de resultaten van de eerste drie kwartalen 1959. Voor de introductie van certificaten A.B.C. Vending Cornoration bestond een flinke belangstelling. De koers werd geadviseerd op 24Vï dollar per cer tificaat van 10 aandelen. Prolongatie 31/* nercent. (ANP). Van een totaal van 562 verhandelde fondsen sloten er 311 (55.3 pet.) hoger, 138 (24.6 pet.) lager en 113 (20,1 pet.) gelijk. (ANP) NEW YORK De Newyorkse beurs heeft een onregel matig maar nogal rustig verloop gehad. De belangrijkste fondsen gingen op en neer met het nieuws over de staalindustrie, óp bij het bericht over het aanbod van een nieuw voorstel door de werkgevers, néér bij het bericht over de afwijzing door de werknemers. De grootste winsten werden geboekt bij de elektronica, maar slechts enkele fondsen hielden het vol tot het eind. Ampex kwam hier het best voor de dag. Bij de geneesmiddelen was American Home Products de ster. In de afdeling staal handhaafde Union Carbide zich krachtig en daalde Du Pont met twee dol lar, alvorens zich te handhaven. Olie was lager over de gehele lijn. In de afdeling amusement gingen de Twentieth Century Fox en Walt Disney met twee of meer om hoog. Bij de speciale fondsen kwamen Universal Match, Stone en Webster het best voor de dag. Bij de spoorwegaandelen verloren Atlantic Coast Line en Norfolk en Western elk een dollar. De vliegtuig aandelen gingen na een aanvankelijke stij ging omlaag. American ging bijna met drie dollar omlaag en nam de gehele afdeling motoren mee. De totale omzet was 3.230.000 aandelen. Van een totaal van 1200 verhan delde fondsen waren 468 hoger en 489 la ger. Het industriegemiddelde kwam van 641.99 op 643.32, dat van spoorwegen van 149 41 op 149.34 en dat van openbare nuts bedrijven van 86.28 op 86.22. (UPI). houdend aan deze strategie op de lan ge duur geneigd zullen zijn een deel van hun troepen en luchtmacht uit Europa te rug te trekken. Uitlatingen van McElroy, de Amerikaanse minister van Defensie, en van Thomas D. White, stafchef van de luchtmacht, wijzen onmiskenbaar in die richting, al is het ogenblik van zulk een hergroepering ook nog niet aangebroken. De parlementsleden uit de NAVO-landen hebben hartelijk geapplaudisseerd toen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken hun de verzekering gaf dat de Ver enigde Staten hun aandeel zouden blijven bijdragen en dat er geen verandering ge komen is in de Amerikaanse politiek, maar die toezegging van Herter sluit her groepering van Amerikaanse strijdkrach ten, waar generaal White over sprak, op den duur niet uit. Troepen terug? Een ding moet men goed in het oog hou den: een gedeeltelijke terugtrekking van Amerikaanse strijdkrachten uit Europa, zou geenszins betekenen, dat de Verenig de Staten minder belang zouden hechten aan het voortbestaan van vrije, democra tische staten op het oude continent. Die terugtrekking zou alleen de doorwerking zijn van de nieuwe wapens, met name de intercontinentale raketten, die Amerikaan se bases in West-Europa veel minder be langrijk hebben gemaakt Tot dusverre hadden de Verenigde Staten een grote voorsprong op de Sovjet-Unie omdat zij over bases konden beschikken, die om zo te zeggen langs de grenzen lagen van het communistische gebied. Wanneer beide wereldmachten echter over voldoende in tercontinentale raketten zullen beschikken betekent die voorsprong niet veel meer. Dat stadium is nog niet aangebroken, doch mannen als McElroy en White zien het na deren en in geval van grote oorlog is hun conclusie juist. Is echter de kans op lokale conflicten niet groter dan op een botsing tussen Ame rika en Rusland? Een van de felste critici van het Amerikaanse militaire beleid is generaal Taylor, stafchef van het Ameri kaanse leger sedert 1955, die dit jaar na verscheidene onenigheden is afge treden. Binnenkort zal hij een boek publi ceren dat „De onzekere trompet" zal he ten. Daarin zal Taylor erop wijzen, dat lo kale conflicten in de toekomst veel waar schijnlijker zullen zijn dan een wereldoor log en dat Amerika juist voor die plaat selijke conflicten steeds minder goed is uitgerust, terwijl het land toch ook op ra ketgebied ten achter is in vergelijking met de Sovjet-Unie. Dubbel paraat De parlementsleden uit de NAVO-landen volgen dit grote, openbare debat met veel belangstelling en de Europeanen wensen dat de Amerikaanse legeronderdelen in Europa zo sterk mogelijk blijven en zo modern mogelijk worden uitgerust. Of zij ook een andere les uit het debat zullen trekken staat niet vast. Die les zou echter kunnen zijn, dat Europa, nu Amerika alle NEW YORK (UPI) Met 60 tegen 1 stem, bij 17 onthoudingen, heeft de eerste politieke commissie van de UNO-Assem- blée donderdag een resolutie aangeno men, waarin een beroep op alle mogend heden wordt gedaan geen proeven met kernwapens te nemen. De resolutie was ingediend door 23 landen, in hoofdzaak Afrikaanse en Aziatische, en was in de eerste plaats gericht tot Frankrijk, welk land voornemens is binnenkort in de Sa hara een kernproef te houden. Frankrijk was het enige land dat tegenstemde. Ne derland behoorde met de Verenigde Sta ten en Engeland tot de landen, die zich van stemming onthielden. Met 76 tegen 0, bij onthouding van Frankrijk en Afghanistan, keurde de com missie vervolgens een door Japan, Oos tenrijk en Zweden ingediende resolutie goed, waarin groter inspanning bepleit wordt om tot overeenstemming te komen in de Geneefse besprekingen over een permanent verbod van proeven met kern wapens en waarin aan de Verenigde Sta ten, Rusland en Engeland wordt ver zocht hun vrijwillige opschorting der proe ven voort te zetten. Amerika liet echter doorschemeren dat het de proeven zal hervatten, tenzij Rus land instemt met een systeem van in spectie en controle ter zake van een per manent verbod. De Amerikaanse gedele geerde Henry Cabot Lodge zeide name lijk, dat de Verenigde Staten hun vrijwil lige termijn van 1 januari misschien zul len verlengen, maar opnieuw naar voren brengen, dat zij gekant zijn tegen perma nent staken van de proeven indien geen overeenstemming is bereikt wat betreft inspectie en controle. De kwestie-Hongarüe (Reuter) De agendacommissie van de UNO zal maandag het verzoek behan delen om de kwestie-Hongarije op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. De Amerikaanse staalstaking De Amerikaanse arbeiders in de metaalindustrie die twaalf dagen geleden na een staking van 116 dagen weer aan het werk werden gestuurd, heb ben donderdag het nieuwste aanbod van de werk gevers afgewezen. Dat aanbod was dertig percent loonsverhoging per uur. gespreid over een perio de van drie jaar. krachten moet inspannen om niet te zeer bij de Russen ten achter te komen in ra ketbewapening, een belangrijke bijdrage aan de NAVO kan leveren, door dubbel paraat te zijn tegen eventuele lokale con flicten. Voor zulk een paraatheid zou toch altijd Amerikaanse steun nodig zijn, maar de kans daarop zou kunnen stijgen, indien die Europese landen, die te kort gescho ten zijn in hun NAVO-verplichtingen, tot groter inspanning bereid bleken. NEW YORK (AFP) De New York Times schrijft dat de bijdrage van vele westelijke landen aan de gezamenlijke defensie veel groter zou kunnen zijn. Zij brengen niet hetzelfde offer als de Ver enigde Staten, ook al houdt men rekening met de middelen van Amerika. Gelukkig, schrijft het blad, is er een goed begin ge maakt. De welvarendste van onze bond genoten beginnen hun handelsbelemme ringen jegens ons af ie schaffen en hun aandeel in de hulp aan het buitenland te vergroten, maar er blijft nog veel te doen in het belang van de solidariteit van de vrije wereld. WASHINGTON, (Reuter) De directeur van de N.A.S.A. het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart, dr. Glennan, heeft donderdag verklaard, dat Amerikaanse en Rus sische geleerden besprekingen zijn begonnen over een mogelijke samen werking op het gebied van de ruim tevaart. In een rede tot de nationale persclub zei Slotkoers Heden gisteren 13.45 uu 3-3 54°/o Nederl. '47 9154 91'Vi, 3*/# Nedl. 1962/64 97% Woningbouw 6 10954 109)4 Pr. A'dam '56 I.. 805* Pr. A'dam '56 II. 905* Pr. A'dam '56 III 90% Pr. R'dam '52 I.. 90% Pr. R'dam '52 II. 88 54 Pr. R'dam '57 A.K.U 393 54 393 Calvé Delft 705 708 Van Gelder Zonen 248 249 K. N. Hoogovens. 720 720 Nederl. Ford 361 363 N. Kabelfabriek. 400 400 gew.Philips Gloeil. 70354 707 Pref.PhilipsGloeil. 242 243 Unilever 708 714 Wilton Fyenoord. 202 202 Werf Gusto 156% 156% Dordtsche Petrol. 106% 702 Kon. Petroleum. f 156,40 155,30 Billiton 330 332 A'dam Rubber 108 108 KLM f 119,— 1 119,— Holl Amer. Lijn.. 15854 159 K.NS.M 165% 165% N. Scheepv Unie 139/4 13954 Nievelt Goudr. 137 139 Phs. v. Ommeren 245»4 246 H.V.A 14754 147 Delimaatschappij f 173,80 1 175,- Amsterd. Bank 322 322 Nat. Handelsbank 15654 15654 Ned. Handel Mij 335% 235 Rotterd. Bank 284 284 Twentsche Bank. 253% Anaconda Copper 64% 63 Bethlehem Steel. 56 55 U.S. Steel 9854 97 General Motors. 53% 53 Shell Union 73 73 Tidpwater 24% 2454 hij, dat woensdag in Washington een ver gadering was gehouden tussen de plaats vervangend directeur van de N.A.S.A. dr. Hugh Dryden, en Russische deskundigen, die de conferentie van de Amerikaanse ra ketvereniging bijwonen. Glennan zei, dat de geleerden hadden gesproken over „de wenselijkheid van een uitwisseling van gegevens, deskundigen en ruimtevaartinstrumenten in afwach ting van de uiteindelijke ontwikkeling van een gezamelijke benadering". Hij zei, dat het terrein van de ruimtewetenschap zo groot is, dat de V.S. dit werk niet alleen kunnen doen. Glennan steunde het denkbeeld van een totstandkoming van samenwerking in de gehele wereld en zei: „Wij moeten de Sovjet-Unie niet afschrijven". De Russi sche delegatie in Washington staat onder leiding van prof. Sedov. Sedov heeft donderdag te Washington verklaard, dat Rusland over een raket voor een bemande ruimtevlucht beschikt, maar dat men nochthans het programma van onderzoek nog veel verder wilde vol tooien voor zulk een vlucht gemaakt wordt. Sedov voegde eraan toe dat het ook in de naaste toekomst nog niet te gebeuren stond omdat men eerst aan de veilige te rugkomst van de ruimtevaarder op aarde moet denken. De verslaggevers werd voorts meege deeld, dat de Russische maanvluchten be wezen hadden, dat er geen meetbare stra ling in de nabijheid van de maan is, dat de Russen in hun ruimteprogramma maar één mislukking gekend hadden, namelijk in september en dat Rusland niet werkt aan raketmotoren zwaarder dan 500 ton stuwkracht. Amerika schat de tot nu toe gebruikte Russische motoren niet sterker dan 290 ton en werkt zelf aan de Saturnus- raket voor 680 ton stuwkracht. (UPI) De wetenschappelijke leider van een der militaire ruimtevaartprojec ten in de V.S. heeft te Washington gesteld, dat de Russische inspanningen op het ge bied van de militaire toepassing van de ruimtevaart kleiner zijn dan de Ameri kaanse. Prof. G. P. Sutton, die het weten schappelijk werk leidt van het onder het ministerie van defensie staande agent schap voor voortgezette research, ver klaarde dat de Russische geleerden sinds mei 1958 geen aardsatelliet meer hebben gelanceerd, hetgeen er volgens hem op ,wijst dat Rusland geen behoefte heeft aan communicatiesatellieten of verkennings satellieten, de voornaamste militaire toe passingen van de aardsatelliet. Robert Schuman Prins Bernhard zal zaterdagmiddag te Wenen in zijn kwaliteit van voorzitter van het college van gouverneurs der Europe se Stichting voor Cultuur en van regent van het Prins Bernhardfonds de Prae- mium Erasmianum (Erasmusprijs) uit reiken aan de Zwitserse cultuurfilo soof prof. dr. Karl Jaspers uit Bazel en aan de grondlegger van de Kolen en Staalgemeenschap, de Fransman Robert Schuman. De Praemium Erasmianum, waarvan de Prins de stichter is, wordt zo mogelijk jaarlijks uitgereikt. De prijs is (voorlo pig) 100.000.- groot en wordt verleend aan „personen of instellingen werkzaam op cultureel, sociaal of sociaal-weten schappelijk terrein, die een bijzonder be langrijke bijdrage hebben geleverd aan de geestelijke eenheid of eenwording van Europa of die door hun werk deze een heid of eenwording hebben gemanifes teerd". De Prins bekrachtigt het besluit tot toe kenning van het bestuur, waarvan dr. Paul Rijkens voorzitter is. De gronden, waarop de onderscheiding voor 1959 is verleend luiden: Voor prof. dr. Karl Jaspers: „Een leven, op schitterende wijze gewijd aan een der beste tradities van de Europese cultuur: het vrije onverschrokken doordenken van de grondproblemen van het menselijk zijn; de moedige geleerde, die in de „situatie" van de meest gewelddadige kneveling naai lichaam en geest van het jongste verle den zijn „keuze", het koninklijke woord van de vrije gedachte, plaatste en daar mede in de barbarij het primaat van de vrije geest overtuigend als daad stelde". Voor Robert Schuman: „Zijn onver moeide, moedige en visionaire strijd voor en nieuw eendrachtig Europa; zijn groots initiatief tot stichting van een waar lijk nieuwe orgaan als begin van een ver enigd Europa, de Kolen en Staalftemeep- schap, het eerste Europese orgaan met beslissingsbevoegdheid; de wijze bezieler van en de man van de daad voor het nieuwe Europa". Zaterdagmiddag wordt de prijs uitgereikt in de Hofburg te Wenen tijdens het jaar lijkse congres van de Europese Stichting voor Cultuur. Vorig jaar is de onderscheiding ten deel gevallen aan het Oostenrijkse volk. Oos tenrijk heeft er prijs op gesteld, dat de plechtige uitreiking van de Praemium Erasmianum dit jaar in Wenen zou ge schieden. Aagtedijk 19 1140 m. z. Kp. Lopez n. Las Palmas. Aagtekerk 19 v. Marseille n. Antwerpen. Abbekerk 19 150 m. o.z.o. Colombo n. Singapore. ADida 21 te Thameshaven verwacht. Achilles 19 360 m. n.o. Azoren n. Curacao. Acila 19 460 m. n.o. Amsterdam eil. n. Curagao. Acmaea pass. 19 Lissabon n. Port Said. Adonis 20 te Amsterdam. Agamemnon 19 450 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Albireo 19 46 m. z.z.w. Ouessast n. Antwerpen. Alioth 19 Recife gepass. n. Antwerpen. Alkes 19 160 m. z.w. Ouessant n. Las Palmas. Alkmaar 19 te Beira. Almdijk 19 te Bremen verwacht. Almkerk 19 v East-London n. Durban. Alphacca 19 280 m. zz.w. Kp. Verd. eil. n. Antw. Alpherat 19 20 m. o. Natal n. New York. Alwaki 20 te Le Havre. Amalie B 19 20 m. n.o. St. Johns eil. n. Aden. t Amerskerk 19 te Rotterdam. Ammon 18 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Amsteldiep 20 te Aruba. Amsteldijk 19 te Antwerpen. Amstelkroon 19 te Albany. Amstellaan 19 450 m. w. Flores n. Newark. Amstelmeer 19 60 m. n.w. Dakar n. Engeland. Amstelpark 19 70 m. n.n.o. Alexandr. n. Falmouth Amstelvaart 19 500 m. z.o. Cocos eil. n. Basrah. Angolakust 19 v. Luanda n. Pointe Noire. Annenkerk 19 420 m. n.o. St. Helena n. Kaapstad. Area 20 te Baton Rouge verwacht. Arendsdijk 19 v. New Orleans n. Havana. Arendskerk 20 te Bremen. Ares 19 v. Tocopilla n. Antofagasta. Arkeldijk 20 te Tandjong Priok. Argos 19 45 m. z.w. Kp. Finisterre n. Malta. Amedijk 19 te Baltimore. Artemis 19 v. Ciudad Bolivar n. Mobile. Asmidiske 19 360 m. z. Kp. Race n. IJmuiden. Asterope 19 410 m. z.z.w. Kp. Race n. Amsterdam. Astrid Naess 19 51 m. z. K. Ras Al Hadd n. Suez. A verdijk 19 te Hamburg. Axeldijk 19 v. New York n. Curagao. Ealong 19 390 m. n.o. Madras n.Rangoon. Banggai 18 v. Cristobal n. New Orleans. Bengalen 19 te Baltimore. Bengkalis 19 te Antwerpen. Beninkust pass. 19 Las Palmas n. Dakar. Bintang 19 40 m. z.z.w. Kp. Finisterre n. A dam. Blitar pass. 19 Key West n. Houston. Bloemendaal pass. 19 Startpoin n. Trinidad.. Bonita 19 te Laceiba. Borneo 19 te Marseille. Caltex Arnhem 19 11 m. w. Casquets n. Cadiz. Caltex Delft 19 470 m. w.z.w. Nortwestcape naar Fremantle. k Caltex Delfzijl 19 te Brunsbüttel n. Kopenhagen. Calt. Eindhov. 19 320 m. z.w. Okinawa n. Muroran. Caltex Gorinchem 19 v. Rotterdam n. Fredericia. Caltex Leiden 19 140 m. o. Aden n. Immingham. Caltex Pernis pass. 19 Perim n. Bahrein. Caltex Rotterdam 19 te Rotterdam. Camerounkust 19 te Rotterdam. Camitia 21 te Trinidad verwacht. Ceres 20 v. Rotterdam op proefvaart. Ceronia 23 te Singapore verwacht. Cities Service Valley Forge 19 100 m. n.n.o. Co moro eil. naar Philadelphia. Clavella 19 te Lyness (Orkney eil.) verwacht. Colytto 19 v. Belfast n. Londen. Concepcion 18 70 m. o. Marta Grande n. Salvador. Congokust 20 te Lome. Cradle of Liberty 19 750 m. w.z.w. Kp. Verd. eil. naar Philadelphia. Crania 19 500 m. o.n.o. Guadeloupe n. Alexandriè. Dalerdijk 20 in Panamakanaal n. Cristobal. Daphnis 19 150 m. w. Santiago n. Houston. Delfshavcn 19 520 m. w.n.w. Finisterre n. Antw. Grammofoonplaten Zijlstraat 87 Tol. 11110 Delft 19 te Hamburg. Diemerdijk 19 200 m w. Santos n. Los Angeles. Dinteldijk 19 v. Londen n. Bermuda. Doris 19 te Mobile. Drente 19 280 m. w. Mlnlcoy n. Singapore. Duivendrecht 19 te Huil verwacht v. Purfleet. Eemdijk 19 130 m. z.o. Bermuda n. P. Everglades. Eenhoorn 19 60 m. n.w. Cyprus n. Piraeus. Elizabeth B 19 630 m. o.n.o. Bermuda n. Le Havre. Ena 21 te Curagao. Eos 20 v Rotterdam n. Amsterdam. Esso Nederland 19 v. Antwerpen n. Port Said. Esso Rotterd 19 165 m. o.n.o. Ras Al Kalb n. R'dam. Fravizo 20 v. Antwerpen n. Esbjerg. Gaasterkerk 19 300 m. o.n.o. Saigon n. Singapore. Gaasterland 19 et Bahia. Garoet 19 te Karlshamn. Geertje Buisman 19 400 m. z.o. Suez n. Pt. Said. Graveland 20 v. Bremen n. Hamburg. Groote Beer. 19 140 m. w. Freetown n. L. Palmas. Guineekust 19 v. Amsterdam n. Bremen. Haarlem 19 70 m. o.n.o. K. Canaveral n. Duinkerk. Hathor 19 dw. Ouessant n. Mostaganem. Hecuba 20 te Willemstad v. Kingston. Heelsum 20 v. Antwerpen n. Savannah. Helena 19 v. San Juan n. Port Au Prince. Hersilia 19 940 m. n.o. Barbados n. Brfake. Hestia 19 300 m. n.w. Finisterer n. Rotterdam. Hilversum pass. 19 Azoren n Bermuda. Holendrecht 19 v. Emden n. Rotterdam. Houtman 19 600 m. z.z.w. Ruenion n. Adelaide. Ivoorkust 19 te Hamburg v. Antwerpen. Jacob Verolme 19 v. Caldera n. Panamakanaal. Jagersfontein 19 120 m n. Dakar n Kaapstad. Japara 19 300 m. n.w. Minicoy n. Belawan. Jason pass 18 Azoren n. Santa Lucia. Joseph Frering 19 te Monrovia verw. v. IJmuiden Jupiter 18 550 m. n.o. Pto. Rico n. Kanar. eil. Kabylia 21 te Buenos Aires verwacht. Kalinga 19 v. Panamakanaal n. Curagao. Kalydon 21 te Trinidad verwacht. Kamperdijk 19 720 m. o. Kp. Race n. Antwerpen Kara 20 te Maracaibo. Karakorum 19 60 m. 0.2 0 Minicoy n. Assab. Karimata 19 45 m. z.w. Minicoy n. Penang. Katelysia 21 te Kawasaki verwacht. Kelletia pass. 19 eil. Masira n. Kaapstad. Kellia 19 te Rotterdam. Kenia 19 v. Fedala n. Algiers. Kerkedijk 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Kon.waard 18 200 m. n.n.o. Riverpara n. B Aires Kopionella 20 v. Rotterdam n. Ornskoldsvik. Koratia 19 400 m. w.z.w. Manilla n. Yokkaichl. Korenia 19 200 m. n.w. Curacao n. Pernis. Korovina 19 te Puerto Miranda verwacht. Kosicia 21 te Trinidad verwacht. Kreeft 19 te Rotterdam. Kryptos 19 v. Mena n. Berre. Kylix 20 te Rotterdam verwacht. Laertes 19 160 m. o. Malta n. Port Said. Laurenskerk 19 te Khorramshahr. Lawak 19 dw. Acapulco n. San Diego. Leiderkerk 19 te Port Said verwacht v. Londen. Lekhaven 19 110 m. n.n.o. Villano n. Las Palmas Lelykerk 19 220 m. o.n.o. Aden n. Suez. Lemsterkerk 19 te Bremerhaven n. Bremen. Leto 19 140 m. z.w. Ouessant n. Baltimore. Leuvekerk 19 180 m. n.o. Kuria Muria n. Ummsaid Limburg 19 70 m. w. Sabang n. Aden. Lindekerk 19 v. Bandar Shapur n. Basrah. Lissekerk 19 te Bandar Shapur. Loenerkerk 19 v. Amsterdam n. Bremen. Loosdrecht 19 150 m. z.w. Mogadiscio n. Aden. Louis Lantz 19 50 m. n.o. Ouessant n. Monrovia. Lutterkerk 19 v. Antwerpen n. Bremen. Maasdam 20 te Malaga. Maashaven 19 v. Buenos Aires, 20 te Rosario. Maaskerk 19 v. Rotterdam n. Bombay. Malea 20 te Saigon verwacht. Mariekerk 19 v. Genua n. Lissabon. Mariscal Lopez 19 200 m. z. Kaap Verd. eil. naar Las Palmas. Mitra pass 19 Flores n. Rotterdam. Memnon 20 te New York. Mentor 17 v. Paramaribo n. Amsterdam. Mississippilloyd 19 280 m. n.o. Singap. n. Manilla Modjokerto 19 v. Penang n. Belawan. Moham. Reza Shah 19 dw. Lissabon n. Port Said. Munttoren 19 65 m. z.w. Oporto n. Eastham. Naess Command, pass. 19 The Galitons n. Fawley. Naess Lion 19 63 m. z.z.w. Scillys n. Finnart. Nanusa 19 30 m. n.w. Malta n. Port Said. Neder-Elbe 19 te Amsterdam. Neder-Waal 19 te Genua v. Marseille. Nestor 19 280 m. w. Finisterre n. Paramaribo. Nias 19 v. New Westminster n. Portland. Noordwijk 19 290 m. w.n.w. Fr'town n. Monrovia. Ommenkerk 19 v. Bremen n. Hamburg. Oostkerk 19 300 m. w. Colombo n. Aden. Ootmarsum 20 te Amsterdam. Oranje 19 v. Amsterdam n. Australië. Oranje Nassau 19 v. Kingston n. Santiago de Cuba. Overijssel 19 110 m. z.o. Suez n. Port Said. Papendrecht pass. 19 Malta n. Wismar. Pendrecht 19 100 m. o.n.o. Algiers n. Augusta. P. G. Thulin 19 125 m. z.w. Guayaquil n. Balboa. Philidora 22 in Suezkanaal verw. n. Gibraltar. Philine 19 te Bahrein. Philippia pass. 19 Masira n. Suez. Pieter S 19 dw. Wight n. Swansea. Poseidon 20 te Guanta. Pr. Casimir 19 700 m. o.n.o. Belle Isle n. Glasgow. Pr. Willem V 19 550 m. o.n.o. Kp. Race n. Quebec. Prins der Nederlanden 19 v. A dam n. W.-Indië. Prins Willem II 19 v. Toronto n. Montreal. Prins Frederik Hendrik 19 42 m. n. Bishoprock naar Londen. Pygmaliufi'W16J n n.w. Alexandr. n. Rhodes. Kaki 19 710 m. n.w. lV4-graadskan. n. Fremantle. apst. Rempang 19 35 m. z.w. Rome n. Genua. Reza Shah The Great 19 80 m. w. Kreta n. L'end. Ridderkerk 19 te Antwerpen. Roebiatv20 te San Francisco. Roggeveen 19 ten anker rede Nelson. Rotterdam 19 v. Southampton te Le Havre. Rijndam 19 te Quebec. Salatiga 19 60 m. o. Dondrahead n. Singapore. Saloum 20 v. Caen n. Duinkerken. Samarinda 19 390 m. o. Natal n. Kaapstad. Sambas 19 100 m. z.w. Saigon n. Pnompenh. Sanana 19 250 m. z.z.w. K. St. Jacq. n. Phnompenh. Saroena 19 te Pladju verwacht. Scheldelloyd pass. 19 Algiers n. Port Said. Schie 20 te Tripoli. Schouten 19 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Solon 19 v. Baracoa n. Nassau. Sommelsdijk 19 470 m. n.w. Scillys n. New York. Stad Amsterdam 18 185 m. w.z.w. Kp. St. Vincent naar IJmuiden. Stad Arnhem 19 28 m. n.w. Palma n. Savona. Stad Delft 19 520 m. w. Landsend n. Rotterdam. Stad Leiden 19 200 m. z.o. Madeira n. Leith. Stad Maassluis 18 te Pepel. Stad Rotterdam 19 te Vlaardingen. Stad Schiedam 19 v. Gent n. Narvik. Stanvac Benakat 19 te Sungeigerong. Stanvac Riau 19 v. Siak n. Sungeigerong. Statendam 20 v. Cobh n. New York. Statensingel 21 te Dublin verwacht. Statue of Lib. 19 870 m. z.o. Bermuda n. Ph.delph. Steenwijk 19 700 m. z.z.w. Flores n. Rotterdam. Stentor 15 te New Orleans. Straat Bali 16 v. Montevideo n. Buenos Aires. Straat Banka 19 te Bali. Straat Clarence 20 v. Rotterdam n. Port Sudan. Straat Mozambique 19 te Port Swettenham. Straat Singapore 19 te Brisbane. Straat Torres 20 te Surabaja. Tahama 19 40 m. n. Malta n. Finnart. Talisse pass. 19 Bali n. Makassar, lamara pass. 19 westp. Cyprus n. Banias. Taria 20 te Singapore, lawali 19 v. Aden n. Cochin. Teiresias 19 45 m. z. Centraal Socotra n. Penang. Telamon 19 v. Houston n. Willemstad. Tero pass. 19 Fernando Noronha n. St. Vincent. Thelidomus 19 v. Puerto Miranda n. Curagao. Thomas W. Vinke 19 5 m. o. L. Palm. n. Kaac Tibia 20 te Calcutta verwacht. Tjikampek 21 te Lagos verwacht. Tjimanuk 20 te Zanzibar v. Porto Amelia. Tjinegara 19 420 m. z.w. Diego Garcia n. Penang. Texel 19 60 m. n.n.w. Kp. Vincent n. Gibraltar. Togokust 19 190 m. z. Dakar n. Amsterdam. Tomocyclus 25 te Montreal verwacht. Utrecht 19 170 m. o. Sicilië n. Port Said. Van Heemskerk 20 te Durban. Van Linschoten 19 v. Manilla n. Hongkong. Van Noort 19 v. Wellington te Lyttleton. Van Spilbergen 19 v. Durban n. Penang. Vasum 19 v. Fawley n. Mena A1 Ahmadi. Vivipara 22 te Singapore verwacht. Vlieland 19 100 m z.w. Str. Ormoes n. Gibraltar. Vlist 19 300 m. z.o. Kp. Sable n. Amsterdam. Waal 19 te Kalundborg. W. Alton Jones 19 195 m. n. Socotra n. Mena. Waterland 19 500 m. z.z.w. K. Verd. eil. n. L Palm. Waterman 19 150 m. o. Guardafui n. Aden. Weltevreden 20 te Aden. Westertoren 19 50 m. w.n.w. Bone n. Port Said. Willem Barendsz 20 te Point a Pitre. Willemstad 19 te Guadeloupe. Witmarsum 20 v. Bremen n. Hamburg. Woensdrecht 20 te Malmö. Woltersum 19 270 m. z. Bermuda n. Houston. Wonosari 19 340 m. o. Guardafui n. Aden. Zaankerk 19 385 m. o. Kp. Guardafui n. Aden. Zonnekerk 19 v. Newcastle te Sydney. Zonnewijk 19 100 m. w. Kp. Race n. Rotterdam. Zuiderkruis 19 te Wellington n. Sydney. KLEINE VAART Admiralengracht 18 te Kasko. Appingedam pass. 19 Kp. Villano n. Lissabon. Ardeas 18 te Tanger n Antwerpen. Atlas 18 v. Aalborg n. Aarhus. Bab T 19 te Sydostbrotten n. Zaandam. Draco 19 80 m. z.z.w. Ushant n. Istanbul. Eljo pass. 19 JE-4 v. Toppila n. Garston. Insp. Mellema 19 30 m. o. May eil. n. Grangemth. Joost 15 Kiel gepass. n. Ostrand. Kaap Falga pass. 19 E-5 v. Rundvik n. Amsterdam. Lijnbaansgracht 19 v. IJmuiden n. Rotterdam. Manto 18 te Malta n. Catania. Midas 18 v. Palermo n. Cadiz. Nero 18 v. Malaga n. Cadiz. Pavo 13 Kiel gepass. n. Munksund. Phidias 18 te Burlings n. Rotterdam. Ponza 18 v. Nyköping n. Amsterdam. Quo Vadis 19 10 m w. Par n. Liverpool. Schippersgracht 19 Brunsbüttel gepass. n. A dam. Strabo 18 20 m. z. Kp. Passero n. Algiers. Tilly 19 80 m. z.o. Hanstholm n. Zaandam. Twee Gebroed. 19 25 m. n. K. Villano n. Lissabon. SLEEPVAART Cycloop 19 te Brest. Friesland 19 v. Malta n. Gpayaquil. Hector 19 v. Rotterdam te IJmuiden. Noordholland 19 350 m. z.z.w. S. Benito n. Japan. Oostzee pass 17 Panamakanaal n. Tokio. Simson 19 v. IJmuiden te Dover. Stentor 19 12 m. n.n.o. Bonfleur n. Zeebrugge. Titan 19 te Dover. Zwarte Zee 18 te Lissabon. VERSTERKT U OOK MET KLEINE GESCHENKEN! Tinnen maatje 3.25 Tinnen asbakje 2.90 Decoratief groen flesje 2.50 KOM, ZIE EN OVERTUIG U! Geheel vrijblijvend Riviervischmarkt 5 bij de Grote Kerk Telef. 14911 DE ORANJEGEVEL Adverteert in dit blad Elektrotechnisch Bureau M. v. APELDOORN Pieter Kiesstraat 58 vraagt OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT heeft plaats voor gunstige arbeidsvoorwaarden hoog bomilo geen ploegenstelsel Soil, aan de bedrijfsleider W. 1 Oversteege, Grafische Bedrijven Damiate, Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295. V E L O - Schoterweg 34, Haarlem vraagt voor assistentie van de chef, voorna melijk voor administratie, maar ook voor winkelverkoop enz. Brieven met voll. gegevens over opleiding, practijk enz. aan bovenstaand adres. Bezoek alleen na oproep. TE KOOP in Haarlem-Oost met riante bovenwoningen (6 kamers, keuken en douche). Opp. bedr.ruimte 160 m2. Ben. eigen geld ca. 9.000.—. Inlichtingen brieven onder no. 1297, bureau van dit blad VRAAG ONS GRATIS BOEKJE „GIDS DOOR WASMACHINELAND' SCHOTERWEG 34 - TEL. 55181 RIVIERVISMARKT 3 - TEL. 10117

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11