HET KLAASLOZE JAAR BRYLCREEM Tri-anó A/phenaar GRAMMOFOONPLATEN MUZIEK EN MUZIEKINSTRUMENTEN Een Sinterklaas-vertelling „Sint-elftal" van burgemeesters naar Leider BRYLCREEM brengt een Sinterklaas-verrassing in drievoud! Dr Schweitzer in Nederland Verzending van zeepost Automobilisten in België gaan staken VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 CORK. Actie tegen benzine-accijns Advertentie Ik heb lang geaarzeld, voordat ik be sloot onderstaande onthulling aan vier blanco foliovellen toe te vertrouwen. Dat ik het tenslotte tóch doe, is te wijten, of, 7.0 men wil, te danken aan mijn misschien al te overdreven liefde voor de waarheid. Ik heb enkel en alleen deze ware toedracht op schrift gesteld, omdat ik niet kan tole reren, dat in alle boeken over de Neder landse historie nog steeds de volstrekte onwetendheid van de geschiedschrijvers tot uiting komt over de oorzaken van het Klaasloze Jaar 1799. Als een Louwerse en zelfs een professor Pieter Geyl in hun werken de oorzaak van de decemberbe- roering volkomen veronachtzamen ja, sterker, als een man als professor P. J. Blok de kinderopstand van 1799 geheel en al verzwijgt (alsof niet gans ons land de adem een week lang heeft ingehouden!), dan voel ik het als een plicht dit verzuim te herstellen. Temeer omdat ik, naar ik meen, de enige ben dank zij mijn oud oom Johannes, die daartoe in staat is. Oom Johannes is drie maanden geleden overleden. Hij bezat alle papieren, die be trekking hebben op de kinderopstand. Vorige week werden ze door onze be jaarde notaris overhandigd. De stukken bevonden zich in een verkleurde envelop pe van geschept papier het zegel was flets en verweerd. Het is zeer waarschijn lijk dat ook oom Johannes het couvert nooit heeft geopend. Misschien zelfs is het zegel wel onaangeroerd gebleven, sinds de dag waarop zijn betovergrootvader op der tigjarige leeftijd de lak aanbracht en er zijn ring indrukte. In ieder geval is me niet gebleken, dat iemand er ooit iets van wist. Maar thans heb ik de bewijzen in han den, dat de decembermaand van 1799 in derdaad een rampmaand is geweest. Be halve de met zorgvuldige letters geschre ven verklaring van mijn voorvader Jaco bus, is er de brief van St. Nicolaas zelf, op gesteld in het oud-Castiliaans, vol speci fiek Madrileense uitdrukkingen, maar toch, volgens de door mij te hulp geroe pen beëdigde vertaler Enrique y Sampa, zeer duidelijk leesbaar en onbetwistbaar authentiek. De handtekening van de bis schop van Myra is trouwens door schrift kundigen van naam vergeleken met die, welke onder de beroemde acte van 1432 staat (provinciaal museum Saragossa). Ze lijken als twee druppels water op elkaar. Tot goed begrip echter eerst een korte karakterschets van Jacobus, zoals die uit familiepapieren tot mij komt. Hij was in dat veelbewogen jaar waarin de Engelsen en Russen in Noordholland landden (daar over reppen de geschiedenisboeken wel!), nog vrij jong. Een man in goede doen, ma kelaar in Oostindische produkten, echter gespecialiseerd ,in thee. Zijn vrouw was reeds enkele jaren overleden, enkele da gen nadat zij het leven had geschonken aan mijn betovergrootvader. Van dat ogenblik af schijnt Jacobus nogal excen triek te zijn geworden. Hij verkocht zijn woonhuis in Amsterdam (hield zijn kan toor echter aan) en ging een kasteeltje bewonen in de Gooise bossen, toentertijd ver verwijderd van enig stedelijk conglo meraat Ik weet niet of hij daar gelukkig was vermoedelijk niet. Ook heb ik nergens kun nen ontdekken of hij alleen woonde, of dat hij een uitgebreide huishoudelijke staf tot zijn beschikking had. Wel staat vast dat mijn betovergrootvader, de toen vijfjari ge Constantijn, bij hem was en ook dat zijn vader erg met hem ingenomen was. Toch weerhield Jacobus' vadertrots hem er niet van z'n zoon als middel te gebrui ken voor een persoonlijke wraakneming. Jacobus schrijft hierover zelf het vol gende (ik heb de stijl van die dagen, met z'n vele aan het Frans ontleende uitdruk kingen iets gemoderniseerd): „Het plan om wraak te nemen rijpte bij mij reeds in november 1797. Ik her inner mij als de dag van gisteren het ogenblik van vernedering waaraan ik in de familiekring werd blootgesteld, hoe wel dit nu ongeveer vijftien jaren geleden is. Het St. Nicolaasfeest vierden we in ons ouderlijk huis, vlakbij de Warmoes straat. Als ik het wel heb, is er, sedert ik het verkocht, een pakhuis in gevestigd vijftien tot twintig jaar geleden was het nog een vrij luxueus ingericht heren huis, waarin we van generatie op genera tie gewoond hadden. De St. Nicolaasherdenking vond bij ons thuis plaats volgens zeer strenge tradi ties. Eerst werd gezamenlijk de feestdis genuttigd en pas daarna kwam, klokslag acht, de man uit Spanje zijn opwachting maken. Ik had het altijd een bijzonder genoeglijk feest gevonden, al wil ik wel bekennen dat ik. ofschoon reeds vijftien jaar, nog altijd iets van vrees voelde als ik me tegenover zijne excellentie bevond. Op de avond van de vijfde december 1783 verkeerde die vrees in grote woede; uiter lijk beheerste ik me echter zo goed moge lijk. Ik had, enkele weken ervoor, kennis gemaakt met een zeer bekoorlijk meisje, Angelina, dat werkte in de handwasserij van Olthof in de Molenstraat. Het heeft geen zin hierop op deze plaats nader in te gaan. Ik kan volstaan met te zeggen, dat we diepe genegenheid voor elkaar koes terden, welke weldra veranderde in een oprecht wederzijds gevoel van liefde. M'n ouders had ik hiervan onkundig ge laten. wetend dat zij zeer zeker alles zou den doen om m'n omgang met Angelina te verhinderen, hoe zuiver en ongerept en hoezeer ook van onbesproken gedrag dit schone meisje mocht zijn. Ik wist wel bijna zeker, dat zij mij te jong achtten voor een dergelijke verhouding. Bovendien zouden ze ongetwijfeld neerzien op een eenvoudig meisje, dat haar boterham moest verdie- SSmCHriES SJAPfl* nen in een wasserij (Angelina was een wees). Deze wetenschap deed echter niets af aan onze liefde en we waren vast besloten zo spoedig mogelijk te trouwen. Ons geheim geluk duurde helaas slechts zeer kort. De in andere jaren met zoveel verlangen tegemoet geziene komst van hem, die zich de grote kindervriend noemt, maakte er abrupt een einde aan. Als gewoonlijk riep St. Nicolaas alle le den van onze familie een voor een bij zich, berispte een enkeling (maar steeds huichelachtig zacht en vriendelijk), zwaai de een ander lof toe, gaf een derde goede raad. Toen ik, als zesde, geroepen werd begaf ik me, ondanks m'n lichte vrees, toch onbevangen naar voren, maakte een korte buiging en wachtte af. Eerst ge beurde er niets doch ternauwernood had ik m'n ogen onderzoekend op die van St. Nicolaas gericht, of zijn hand schoot naar voren en ik kreeg een zo harde oorvijg, dat me een felle kreet ontsnapte. Tranen schoten me in de ogen, niet alleen door de striemen de pijn, die zich door m'n hele hoofd voortplant te, doch evenzeer als gevolg van de niet uit te druk ken vernedering welke ik op dit moment onder vond. „Dat", zei de Sint, „is voor je heimelijke om gang met een wasmeid". Tot zo ver de bijna let terlijke verklaring van Jacobus. Hij vertelt verder hoe geschokt en ver ontwaardigd hij was door dit ge baar, door deze onverwachte ont hulling ten aan- schouwe van zijn ouders en vooral door de mee dogenloze wijze, waarop St. Nico laas hem ten prooi liet vallen aan de strenge opvat tingen van zijn vader. Een week later reeds werd Jacobus 't ouderlijk huis uit gestuurd. Hij moest een leertijd volgen in Utrecht op het makelaarskantoor van een collega van zijn vader. Angelina heeft hij nooit meer teruggezien. Jarenlang broeide Jacobus op wraak. Men mag aannemen, dat het gebeurde een onuitwisbaar stempel had gedrukt op zijn geestesgesteldheid; zijn denken bui ten zijn kantoorwerk om, werd bepaald door een alles overheersende wraakge- dachte. In 1799, toen Constantijn een jaar of vijf was en dus de leeftijd had om met St. Nicolaas kennis te maken, kwam zijn genoegdoening. Zoals alle vaders toentertijd schreef ook Jacobus twee we ken vóór 6 december een brief aan de excellentste en hoogwaardigste heer, waarin hij hem beleefd uitnodigde tot een bezoek terwille van zijn zoon. Op één punt verschilde zijn verzoek echter van dat van andere ouders: hij drong zeer sterk aan op een bezoek op 1 december reeds, dit in verband met een buitenlandse zaken reis. die hij op 2 december zou beginnen en die twintig dagen in beslag zou nemen. Hoewel hij niet antwoordde, kwam St. Nicolaas inderdaad op de eerste decem ber, 's avonds omstreeks zeven uur op het kasteel van Jacobus. Deze had zich dagen van te voren zeer nerveus getoond (gelijk hij zelf toegeeft). Dit verhinderde hem echter niet zorgvuldig maatregelen te tref fen, die voor zijn wraakoefening noodza kelijk waren. Zo er al huishoudelijk per soneel geweest is, werd dit ongetwijfeld weggestuurd het zal een week vakan tie hebben gekregen met ruime vergoe ding voor derving van kost en inwoning. Eigenhandig haalde Jacobus een klein rommelkamertje aan het eind van de bo vengang leeg, stouwde de goederen in de kelder en voorzag daarna de vrijgekomen kamer van een grote, houten bank. Een smid werd opdracht gegeven een nieuw slot in de deur te maken. St. Nicolaas die zich vermoedelijk niets meer herinnerde van het incident, dat zich vijftien jaren tevoren had afgespeeld, was nog maar nauwelijks binnengelaten of mijn betoudovergrootvader leidde hem door de donkere gang naar het rommel hok, noodde hem binnen, liet hem op de bank plaatsnemen en verdweenDe deur sloot hij met zorg achter zich. Vervolgens ging hij te zamen met Con stantijn eten, gaf hem vele geschenken en zei dat de hoge gast zich in de datum vergist had. Of de kleine Constantijn dit geloofde, weet ik niet. Waarschijnlijk wel hij was immers pas vijf. Nergens heb ik kunnen ontdekken hoe St. Nicolaas zich in gevangenschap hield. Sloeg hij op de deur, schreeuwde hij, probeerde hij het slot te forceren of bad hij slechts in stilte? Ik neem aan dat Jacobus hem dagelijks van voedsel voor zag. De smid had namelijk een ijzeren luikje in de deur aangebracht, dat alleen van buiten af geopend kon worden. Het luik bevindt zich er nog steeds. Wat Jacobus echter geenszins voorzien heeft, waren de gevolgen van deze gevan genisschap voor de Nederlandse jeugd, of beter voor de jeugd van de Bataafse Re publiek. De eerste dagen van december was nie mand ongerust, maar toen 3 december aanbrak de datum waarop St. Nicolaas zijn tocht langs de kinderen begint brak het rumoer los. Duizenden kinderen wacht ten thuis tevergeefs op de komst van de Spaanse heilige. Terwijl het bouquet van de op tafel staande bisschopswijn vervloog, raakten honderden gezinnen bijna in pa niekstemming. Het waren echter niet de ouderen die in opstand kwamen. Het was de jeugd zelf! En hier kunnen we niet beter doen dan aanhalen wat prof. dr. G. J. H. van Kom meren schrijft in zijn „Geschiedenis on zer provinciën" (13e hoofstuk, blz. 320 e.v.) over het z.g. Klaasloze Jaar: „Het begon in Amsterdam, vanouds de Sinterklaasstad. Op 4 december om streeks zes uur dromden eerst honder den, maar weldra reeds duizenden kinde deren bij elkaar op de Nieuwe Markt. Het was een spontane meeting, niet op gewekt door convocaties of anderszins, maar louter en alleen door een innerlijke drang bij de jongeren om zich een uitlaat klep te zoeken voor de ondraaglijk gewor den spanning, ontstaan door het uitblijven van de zo vertrouwde St. Nicolaasfiguur. Vijf kinderen van twaalf jaar leidden de bijeenkomst (hun namen zijn bekend ge bleven). De leeftijden van de deelnemers varieerden van 5 tot 15 jaar. Uit alle ste gen en straten stroomden de opgewonde nen samen; ten prooi aan een verscheu rende twijfel waar het de ouderen betrof; de jongeren werden gekweld door angst over het lot van hun geliefde vrind, die dit jaar, voor het eerst sinds eeuwen blijk baar in moeilijkheden was geraakt. De demonstratie van twijfel, angst en verontwaardiging sloeg naar bijna alle steden en dorpen in Nederland over. Uit het feit dat de communicatiemiddelen in die tijd zeer gebrekkig waren en in onze ogen verre van snel, mag men conclude ren dat de jeugfl overal in ons land tezelf dertijd onbewust tot een gelijke uiting van wanhoop kwam. In 's Gravenhage werden dertien straatlantaarns omver gehaald, in Utrecht werden drie uren achtereen Sin terklaasliedjes gezongen. In Amsterdam waar de verontwaardiging het felst op laaide, klommen verscheidene kinderen naar het hoogste punt van de Sint Nico- laaskerk. De ontevredenheid en de angst bleven voortduren. De vijfde december werd een algemene rouwdag. De schaarse scholen moesten sluiten omdat geen kind Taan dacht die dag onderwijs te volgen. De fabrieken werkten op halve kracht wegens het uit blijven van het jeugdig personeel. Bijna alle kantoren waren gesloten, omdat de vaders in hun huisgezinnen moesten trachten een paniek te voorkomen. In alle vroegte van deze vijfde decem ber kwamen de stadsbestuurderen van Amsterdam bij elkaar. Om te beginnen zond men een lang telegram naar Karei IV, de toenmalige koning van Spanje, om nadere inlichtingen. Toen dat gebeurd was, besprak men uitvoerig de ontstane noodtoestand. Met slechts één stem tegen werd tenslotte een voorstel aangenomen om in allerijl een officiële intocht voor te bereiden van een figuur, die uiterlijk zo veel mogelijk moest gelijken op de afwe zige Spaanse kindervriend. Een wevers leerling van Spaanse afkomst bleek bereid zich hiervoor te lenen, waarbij de vroede vaderen de voorwaarden stelden, dat hij nooit of te nimmer het geheim zou mogen verklappen. Op de middag van dezelfde dag, om streeks vier uur, werd de met zoveel spoed georganiseerde intocht van St. Ni colaas gehouden. Men boekte in zoverre succes, dat de jongere kinderen gerust werden gesteld van de ouderen be grepen velen dat het een falsificatie be trof maar ze zwegen om hun jonge broertjes en zusjes niet te verontrusten.' St. Nicolaas is dit jaar ziek", zei een op die dag uitgegeven officieel bulletin „Hij heeft een tocht door de stad ge maakt, maar is niet in staat elk kind per soonlijk te bezoeken Vandaar dat de ouders die avond thuis geschenken uit deelden die ze haastig zelf hadden gemaakt of gekocht Wij weten nu wie de oorzaak is geweest van de grote jeugd- demonstraties van 1799: mijn betoud overgrootvader Jaco bus. Moge deze ont hulling (die ik niet dan met grote tegen zin hier doe) in het vervolg in verkorte vorm een plaats vin den in de overi gens prijzenswaar dige nauwkeurige en objectieve overzich ten van onze vader landse geschiedenis. In 1800 was de toe stand weer zoals hij al eeuwen lang ge weest was. Jacobus liet op 7 december '99 de bisschop van Myra vrij. Deze schreef hierop van Spanje uit een brief aan m'n voorvader om te protesteren tegen de behandeling, die hij op zijn kasteel ondergaa.i had. Een officiële aanklacht heeft zijne excellen tie echter nooit inge diend. Deze zou trou wens weinig nuttig effect hebben opge leverd. want nog in datzelfde Klaasloze Jaar, op 15 decem ber, stierf Jacobus Burgemeester W. Baas van Sint Lau rens heeft enige jaren geleden het initia tief genomen om met alle burgemeesters van de „sint-gemeenten" in Nederland een bezoek te brengen aan het Belgische Sint Niklaas. Sindsdien is er een „elftal" van burgemeesters, die elk de scepter zwaaien, in een gemeente, waarvan de naam met Sint begint. Dit „elftal" waar van vijf Zeeuwse burgemeesters deel uit maken, heeft een uitnodiging gekregen om de intocht van Sint Nicolaas in Leiden op 25 november bij te wonen. Er is een off- ciële ontvangst ten stadhuize aan verbon den en het ziet er naar uit, dat radio en televisie de Nederlandse luisteraars en kij kers zullen laten delen in de aanblik van de verzameling „Sint-burgemeesters". De burgemeesters van Sint Laurens Sint Philipsland, Sint Annaland, Sint Maartensdijk en van Sint Jansteen gaan nu met hun dames naar Leiden om daar hun collega's van Sint Geertruid, Sint Maarten, Sint Michielsgestel. Sint Odil'ën- burg. Sint Oedenrode en Sint Pancras en ook Sint Nicolaas te ontmoeten. Het „Sint-elftal" heeft ook de Belgische collega van Sint Niklaas niet vergeten, zo dat ook deze bij de intocht van Sint Nico laas in Leiden aanwezig zal zijn. mmm De goede Sint liet dit jaar zijn stoom boot even in Engeland stoppen. Daar vond hij de surprise die van geven en ontvangen een féést maakt: de BRYLCREEM GIFT SET. Een royale pot van deze beroemde Engelse haarcrème voor mooi gezond haar plus gratis een top-kwaliteit zakkam plus gratis een handige zak- spiegel. Alles samen in een fleurige, kleurige Sinterklaas-verpakking (óók gratis!). Los vandaag nog het cadeau probleem op: de BRYLCREEM GIFT SET is voor iedereen de prettigste verrassing! Voor de prijs van één pot nu de complete set: kam en spiegel dus geheel gratis! 3.95 the perfect hairdressing Beecham (Sederland) N. V. Voor Engros: Jacq Mot N. V., Amsterdam Op het ogenblik vertoeft in ons land de 85-jarige dr. Albert Schweitzer. Hij be zoekt hier een aantal vrienden en kennis sen. Morgenochtend zal hij in Rotterdam zijn. Des avonds zal hij, naar verluidt, ons land weer verlaten. Dr. Schweitzer heeft woensdag in de Belgische hoofdstad een prijs van een miljoen Franse francs in ontvangst genomen van de Joseph Lemai- re-stichting. Deze werd hem toegewezen voor de 45 jaar, die hij in Lambarene heeft doorgebracht en voor het werk dat hij daar ten behoeve van de zieken heeft verricht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Montferland" (26 nov.); Australië: ss „Hector" (22 nov.), ss „Port Pierie" (25 nov.), ts „Rothenstein" (25 nov.); Brazilië: ms „GraVeland" (23 nov.), ss „Li- bertad" (26 nov.); Canada: ss „Nieuw- Amsterdam" (22 nov.), ss „Arkadia" (26 nov.); Chili: Via New York (22 nov.); Ned. Antillen: ms ..Adonis" (23 nov.); Nieuw Zeeland: ss „Corinthie" (26 nov.); Suri name: ms „Hera" (24 nov.); Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Pretoria Castle" (22 nov.), ss „Rondo" (24 nov.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post- De grote Belgische automobilistenver enigingen en de Vlaamse automobilisten- bond hebben besloten zaterdag een alge mene staking van de automobilisten uit te roepen. Van de ochtend tot des avonds zes uur zullen, aldus het dringend ver zoek van de verenigingen, alle auto's in de garages blijven bij wijze van protest te gen de door de regering voorgenomen ver hoging van de accijns op benzine tot 34 cent, waardoor de prijs van een liter ben zine in België meer dan 61 cent zal gaan bedragen. Wanneer hij geld nodig heeft denkt de minister van Financiën steeds aan de automobielen, aldus verklaarde de president van de Belgische Touring Club, E. Legrand. Men wacht thans met span ning af of de actie, de eerste „staking" van zelfstandige personen, enig succes zal hebben. Intussen is een klein schandaal ontdekt, dat de grote petroleummaat- schappijen in een kwalijk daglicht heeft geplaatst. De maatschappijen hebben namelijk sedert het begin van het jaar grote hoeveelheden vloeibaar gas met benzine gemengd. Op de hoeveelheden vloeibaar gas, welke zonder gevaar voor de kwaliteit in de benzine werden ge mengd, betaalden de maatschappijen na tuurlijk geen accijns. De ambtenaren zijn er tenslotte achter gekomen. Het verlies voor de schatkist, inzake de opbrengst van accijnzen, wordt op enkele honderden miljoenen franks geschat. Normaal had den de maatschappijen, wanneer zij door een nieuwe techniek vloeibaar gas met benzine mengen, de prijs van de brand stof moeten verlagen, wat zij echter niet hebben gedaan. In ieder geval staan de maatschappijen er thans niet goed op bij de minister van Financiën. CONCERT VAN AMSTERDAMSE POLITIEKAPEL AFGELAST Het concert dat de Amsterdamse Politie- kapel vanavond onder auspiciën van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in het Concertgebouw in Haarlem zou ge ven. gaat niet door. Advertentie TIPS VOOR SINTERKLAAS Tri-ang treinen HO Zeer aantrekkelijke aanvangssets verkrijgbaar. Veel uitbreidingsmogelijkheden. Prachtig assortiment wagens en locomotieven. Tri-ang metalen speelgoed Dit is de Junior tip 10,75. Nog talloze andere modellen. Tri-ang Minic Dit is een van de vele metalen scheepsmodellen. Ook metalen havenmodellen verkrijgbaar. Schaal 1 1200. Van 0,75 af. De favoriete verzamelhobby van uw jongens!! Frog-plastic-vliegtuigmodellen (van 1.45 af). Al deze artikelen zijn, evenals de prachtige POPPEN gemaakt in de bekende Tri-ang fabrieken - Engeland Verkrijgbaar in speelgoed winkels en warenhuizen Ambassadeur in Peru. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. C. W. A. baron van Haersolte, ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, tot ambassadeur te Lima, Peru. Advertentie VOOR DE GROOTSTE SORTERING KRUISWEG 49 HAARLEM TELEFOON 11552

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15