Sukarno ontbood Chinese ambassadeur bij zich OP EN OM HET BINNENHOF Op rumoerige ANAB-vergadering wordt 6 pet verhoging geëist HOUSE OF ENGLAND Dreigen met staking Regering streeft naar decentralisatie van loonoverleg BON ALBA Opzienbarend proces in Périgueux Nehroe stemt toe in overleg met Tsjoe TWIN SPORTCOMBINATIES Conflict over uitdrijving van de Chinese kleinhandel duurt voort Nederlands-Duits akkoord weer op losse schroeven? Blauwe wimpel voor de „Rode Zee VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 De lonen der zuivelbewerkers Minister I an Rooy: Polen lieten Amerikaanse minister Auschwitz zien Maar eerst tussentijds akkoord over grenzen Leiding der Italiaanse christen-democraten zorgt w<»er voor een feestelijke verrassing een fraaie „INDUS" kalender met 12schit terende foto's van Zwitserse landschappen uitgevoerd in natuurlijke kleuren cadeau. Touwtrekken om 50 miljoen SPIERING Goklustigen liepen elkaar onder de voet in Semarang Aan het slot van een te Utrecht gehou den vergadering van de vakgroep zuivel bewerkers van de Algemene Nederland se Agrarische Bedrijfsbond is een resolu tie aangenomen, waarin de leden van deze vakgroep als hun mening uitspreken dat per 1 december de zuivelbewerkers in Nederland een loonsverhoging van zes percent dienen te ontvangen, dat voorts de oud-gedienden van de zuivelindustrie een toeslag op hun pensioenen dienen te krijgen en dat aan de zuivelbewerkers een uitkering ineens wordt verstrekt. De le den van de vakgroep droegen het hoofd bestuur op, op deze basis een collectieve arbeidsovereenkomsten af te sluiten. Volgens de secretaris van de vakgroep de heer S. van der Ploeg, hebben de be sprekingen tussen werknemers en werk gevers jongstleden dinsdag niet tot het ge wenste resultaat geleid. De werkgevers waren bereid een loonsverhoging van vijf percent toe te staan, terwijl zij hadden becijferd dat er dan voor uitkeringen in eens, alsmede voor sociale toeslagen geen ruimte meer zou zijn. De werknemers organisaties ging met dit voorstel niet akkoord. Zij deden een tussenvoorstel om toch de vijf percent uit te keren onder de voorwaarde dat opnieuw becijferingen zou den worden gemaakt over de ruimte in de zuivelindustrie, die er naar hun mening wel zou zijn. Uit deze ruimte zou dan per 1 mei een percent worden kunnen uitge keerd ten behoeve van het sociaal fonds terwijl voorts op 1 juli aanstaande enkele secundaire arbeidsvoorwaarden konden worden gehonoreerd en de dan nog aan wezige ruimte in de lonen verwerkt dien den te worden. De werkgevers wezen dit tussenvoorstel van de hand, waarna door werknemers werd medegedeeld, dat men opnieuw zou gaan cijferen om op 8 december aan te tonen dat de primaire voorstellen van de werknemersorganisaties reëel zijn. De vergadering droeg een rumoerig ka rakter, vooral doordat de afgevaardigden uit het noorden van het land zich bezorgd maakten over de afloop van de onder handelingen. Door vertegenwoordigers van enkele afdelingen werd voorgesteld te wachten tot 10 december. Zouden de on derhandelingen na die datum niet het ge wenste resultaat hebben opgeleverd dan wilden deze afdelingen een landelijke sta king afkondigen. Door vele sprekers werd het een openbaar schandaal genoemd dat er zuivelarbeiders zijn die met een loon van 55 tot 66 gulden per week naar huis gaan en daarvan een gezin moeten onder houden. De nood, zo werd gezegd, is de zuivelarbcider tot de lippen gestegen. Advertentie De heer Van der Ploeg waarschuwde de voorstanders van een staking geen beslis sing te nemen waarvan men later spijt heeft. Het gaat in de zuivelindustrie steeds beter, zo betoogde de heer Van der Ploeg, en het is zaak dat de zuivelbewerkers daarom op hun eisen blijven staan. Toen een groot aantal leden van de vakgroep niet hun stem aan de resolutie wensten te geven wees voorzitter P. Schippers erop, dat het niet aangaat een bondsbestuurder zonder vrij mandaat naar de onderhandelingen te zenden. Dit is in de geschiedenis van het N.V.V., aldus de heer Schippers, nog nooit voorgekomen. Men dient, volgens hem, vertrouwen te hebben in de onderhandelingspolitiek van de bondsbestuurder en kan hem niet aan Advertentie Imp. Oud - Haarlem ...maar VAT 69 vindt z'n gelijke niètl FINEST SCOTCH WHISKY De minister van Sociale Zaken, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy heeft op de open bare vergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, welke te Schevenin- gen is gehouden, in een korte rede zijn waardering uitgesproken voor de bereid heid welke het C.S.W.V. heeft getoond en toont om in het algemeen belang bij het overleg met andere partijen het standpunt van die wederpartijen in zijn overwegin gen te betrekken. De minister herinnerde er aan dat bij de gewijzigde loonvorming een grotere verantwoordelijkheid op de bij die vorming betrokken partijen is gelegd^ dat de regering doelbewust streeft naar een zekere decentralisatie op dit gebied. De regering is er zicfi wel van bewust dat dit geen eenvoudige zaak is en zij gaat er van uit dat deze zaak derhalve van alle betrokkenen een grote mate van zelfbe heersing vraagt. De minister stelde in het licht dat men niet overal optimistisch is ten aanzien van de gevolgen van deze decentralisatie, maar hij meende dat voor een door som migen onontkoombaar geachte inflatie geen redenen aanwezig zijn en verwees in dit opzicht naar de visie van minister De Pous. Minister Van Rooy is de overtuiging toe gedaan dat de pessimisten bedrogen zul len uitkomen. Het nieuwe systeem bevat op zichzelf al waarborgen voor een goede toepassing, maar de regering zal niet schromen indien dat nodig zal blijken te zijn de nodige remmen in werking te stel len. Advertentie Bij aankoop van 3 PHILIPS ARGENTA LAMPEN en bij inlevering van deze bon ontvangt u bij ons het PHILIPS LICHTSPEL CADEAU Gr. Houtstr. 158 - Haarlem PERIGUEUX, WEST-FRANKRIJK, (Reuter) Donderdag is te Périgueux, in West-Frankrijk, het proces beëindigd te gen de „duivelse minnaars", de 56-jarige boer Robert Pons en zijn 26-jarige gelief de Yvette Reysset, die ervan worden be schuldig de 78-jarige moeder van Pons le vend te hebben verbrand. De eerstge noemde is ter dood veroordeeld en de vrouw kreeg levenslange dwangarbeid. Het motief van de moord was, dat de oude mevrouw Pons die, ondanks haar leeftijd, nog persoonlijk het beheer over de boerderij voerde en een overheersende invloed op het leven van haar zoon uit oefende, alles deed om een huwelijk tus sen Robert en Yvette, die reeds drie kin deren zoontjes hadden, tegen te gaan. Zij had er herhaaldelijk bij Robert op aangedrongen, dat hij met Yvette zou breken. Yvette's moeder, mevrouw Marie Cha- brol, verklaarde woensdag voor de recht bank dat zij haar dochter en Pons er acht dagen vóór de moord over had horen spreken hoe de daad te volvoeren. Zij had beiden toen afgeraden iets dergelijks te doen. Yvette's 21-jarige broer René getuig de, dat Robert en zijn zuster hem hadden gevraagd bij de voorgenomen moord op mevrouw Pons te helpen, maar dat hij dit had geweigerd. Er is een ooggetuige van de moord, na melijk het zesjarige oudste zoontje van Robert en Yvette, Jean-Paul. Zijn vader en moeder hadden tegen hem gezegd dat hij de politie niets mocht vertellen van hetgeen hij had gezien. Toen hij werd on dervraagd had hij echter verteld dat zijn grootmoeder, die zich wanhopig verzette, uit haar bed werd getild en, met een doek over het hoofd, naar het haardvuur werd gedragen, waar zij in werd gehou den, totdat haar levensgeesten waren ge weken. De openbare aanklager had de jongen als getuige willen dagvaarden. Toen een kloosterzuster, die na de arrestatie van Yvette Reysset voor de jongen had ge zorgd. echter mededeelde, dat Jean-Paul het gebeurde nog steeds niet van zich af had kunnen zetten de moord is in maart 1958 gepleegd bepaalde de rechter, dat hij niet als getuige zal worden gehoord. KATOWICE (UPI) De Amerikaanse minister van Handel, Frederick H. Muel ler, die een bezoek aan Polen brengt, heeft donderdag de overblijfselen van het concentratiekamp Auschwitz bezichtigd. Hij werd met zijn reisgenoten rondgeleid langs de barakken, waar honderdduizen den Joden en politieke gevangenen onder onmenselijke omstandigheden gewacht hebben op het ogenblik dat zij naar de gaskamers zouden gaan en langs de opslag plaatsen met kinderschoenen, gouden brilmonturen en kiezen en andere dingen die de gevangenen werden afgenomen voor zij werden vergast. Later bracht het Amerikaanse gezel schap met de Poolse plaatsvervangende minister voor de Zware Industrie, Fran- ciszek Kaim, een bezoek aan een moder ne textielfabriek in Andyrchow. Vandaag brengt het gezelschap vanuit Katowice bezoeken aan de kolenmijnen en staalfa brieken van de omgeving. NEW DELHI (Reuter) In New Delhi is vandaag een brief van premier Nehroe aan zijn Chinese ambtgenoot Tsjoe en Lai gepubliceerd, waarin Nehroe toestemt in een bijeenkomst met Tsjoe mits zij eerst een „tussentijdse overeenkomst" over grenskwesties trachten te bereiken. Nehroe zegt voorts, dat India zich in La- dakh achter de grens zal terugtrekken zo als China zich deze voorstelt, als de Chi nezen zich achter de grens terugtrekken waarop India aanspraak maakt. De Indi sche premier vraagt Tsjoe, een tijdstip en een plaats voor te stellen voor een samen komst. Nehroe is van mening, dat de Chinezen de post Longdjoe, aan de noordoostelijke grens, waaruit zij in augustus een Indi sche patrouille verdreven, dienen te ont ruimen. Hij stelt ten slotte voor, dat bei de partijen het uitzenden van patrouilles achterwege laten om incidenten te voor komen. ROME (AFP) Donderdagavond is overeenstemming bereikt over de vor ming van een „unitaire" leiding van de Italiaanse christen-democratische partij, waarin de verschillende stromingen, die binnen de partij bestaan, naar verhou ding zijn vertegenwoordigd. Voor vijf van de twintig posten werden leden van de groepering van links-cen trum gekozen in de partijleiding. Advertentie Vanaf heden t/m 31 dec. a.s. ontvangt een ieder bij aankoop van een INDUShorloge tegen inlevering van deze advertentie voorzien van naam en adres bij Uw Horloger Juwelier of na inzending van Uw garantiebewijs aan N.V. v/h Ed. Goudsmit, Conradstraat 18, Rotterdam, Een geschenk, waarvan U het gehele jaar zult genieten. Wanneer U dus van plan bent Uzelf of anderen zo'n betrouwbaar INDUS horloge cadeau te doen, knip dan deze advertentie uit. Naam: Adres:. Woonplaats: HA. 1 Advertentie T. House of England maakt modenieuws: r Dit is dè grote mode voor deze herfst: Twin sport- combinaties. Deze houden bet midden tussen een nor male sportcombinatie en een kostuum. In het col bert en de pantalon zijn dezelfde tinten verwerkt. U ziet het verschil door de structuur van het weefsel. Deze Twin sportcombina- ties kunt n overal dragen. Ze zijn gedistingeerd maar ook vlot, zoals een moder ne man dit wenst! Orig. Harris Tweed col berts. l-A verwerking, de allerbeste makelijUw najaarsdracht bij uitstek. Zeer gekleed! Nieuwste, gemêleerde tinten, zoals .Ottanio* (blauw groen) en OcchiodiTigre (brons- geel). v.a. 79.50 Ital. Barathea pantalon van Marzotto. Zeer fijne kwaliteit in diverse bij de sportcolberts passende ,Twin*-tinten. 59-50 AMSTERDAM - DEN HAAG EINDHOVEN HILVERSUM - BUSSUM DJAKARTA (Reuter) Vrijdagmor gen heeft er een onderhoud plaatsgehad tussen president Sukarno en de ambassa deur van communistisch CJiina, de heer Hoeang Tsjen, over de kwestie van de uitbanning van de Chinese middenstand van het Indonesische platteland. De mi nisters van Buitenlandse Zaken, dr. Su- bandrio en voor de transmigratie, Ahma- di, waren erbij aanwezig. Het gesprek dat ruim anderhalf uur duurde, werd gehou den op verzoek van Tsjen. Na afloop ervan heeft dr. Subandrio aan verslaggevers medegedeeld, dat de bedoeling van het onderhoud was, mis verstanden tussen beide staten uit de weg te ruimen en een „klimaat" te scheppen, dat gunstig is voor een soepele toepassing van het presidentiële besluit betreffende het uitbannen van buitenlandse handelaars van het Indonesische platteland. Subandrio zeide, dat de heer Tsjen geen commentaar had gegeven op het presi dentiële besluit en had gezegd, de zaak te zullen overleggen met. de regering te Pe- king. De beiderzijdse standpunten waren tijdens het gesprek openhartig naar voren gebracht. Subandrio legde er de nadruk op, dat de vriendschap tussen Indonesië en China van deze kwestie geen nadelige gevolgen mag ondervinden de heer Tsjen gaf ook te kennen, dat deze „kleine zaak" daartoe niet mag leiden maar verklaarde tevens, dat de Indonesische regering vastbesloten is, het besluit van de president, om economische en veilig heidsredenen tot uitvoering te brengen. Een woordvoerder van de Chinese am bassadeur deelde na het onderhoud aan de pers mede, dat volgens ambassadeur Tsjen de standpunten nader tot elkander kunnen worden gebracht door overleg, met als uitgangspunt het gemeenschap pelijke communiqué, dat na het bezoek van Subandrio aan Peking aldaar is uit gegeven. De woordvoerder legde de na druk op de traditionele vriendschap tus sen beide landen. Op een bedrag van vijftig miljoen mark zouden de voorbereidingen voor het be ëindigen van de Nederlands-Duitse onder handelingen de laatste dagen zijn gestrand. Waar enkele weken geleden nog uitzicht was op een spoedige ondertekening van het verdrag, daar gelooft men thans in Bonn plotseling niet meer dat het overleg nog dit jaar tot een goed einde zal komen. Van Westduitse kant is medegedeeld dat Bonn bereid was, honderd miljoen mark op tafel te leggen als schadevergoeding voor de ellende, die het nazi-regiem over ons land heeft gebracht. De conditie van Duitse kant was, dat over alle andere be staande problemen dan ook een bevredi gende oplossing voor beide partijen zou worden gevonden. Men had hierbij op het oog kwesties als Elten en de Zelfkant en het Dollard-Eems probleem, de tractaat- landerijen, de Rijnvaart en dergelijke. Maar van Nederlandse kant acht men een bedrag van honderd miljoen mark aan de lage kant. Den Haag houdt het bij een bedrag van tenminste 150 miljoen mark en is niet van plan, zo schreef donderdag het dagblad „Die Welt", terzake van de grenskwesties ook maar één stap naar voren te doen vóór het financiële probleem is opgelost. En Bonn acht 150 miljoen daarentegen weer te veel. Van Nederland se kant begint zo langzamerhand een dui delijke ontstemming merkbaar te worden over de afding-politiek van de Duitsers. Het is bekend dat de Duitse onderhande aar, de ambassadeur in buitengewone dienst dr. Lahr, 'n uiterst taaie vechter Is, 1ie zijn sporen tijdens de Duits-Russische en Duits-Zwitserse onderhandelingen ruimschoots verdiend heeft. Maar betwij feld mag worden of het de Nederlands- Duitse verhoudingen werkelijk ten goede zal komen wanneer van Duitse kant wordt vastgehouden ^an bepaalde financiële nor men, die niets te maken hebben met de morele kant van de zaak. Geen beleidslijn Het deze week door de Tweede Kamer genomen besluit om het wetsontwerp ter goedkeuring van het verdrag inzake de Economische Benelux Unie van de agen da af te voeren geeft aanleiding tot enige kritische kanttekeningen. Zowel het kabi net als de Kamer hebben m.i. in deze ge faald. De moeilijkheden op landbouwgebied waren inderdaad nog altijd niet opgelost. Op zichzelf echter, ook volgens minister Luns, staat de inhoud van het Unie-ver drag hierbuiten. Er is een beleidsaangele- genheid in het geding, die in elk geval be handeling vereist, ook nadat het verdrag rechtskracht zal hebben verkregen. En nu zou er juist veel voor pleiten om eerst de Economische Unie een feit te doen wor den, om dan op die grondslag nog des te sterker te staan bij het ondernemen van pogingen om op landbouwgebied een bete re samenwerking te verkrijgen. Het blijk baar in landbouwkringen ten onzent in sterke mate levende standpunt, dat het nu maar eens uit moet zijn met dat gedoe van onze Belgische naburen, zou daarentegen vereisen voorlopig de afdoening van het Unie-verdrag achterwege te laten. Tussen het een en het ander had het kabinet moe ten kiezen. Dat deed het echter niet. Het bepaalde zich ertoe in feite in fdit opzicht helemaal geen beleid te voeren Te verbazingwekkender was dit omdat men in regeringskringen al een tijdje lang wist hoe de Nederlandse agrariërs over deze zaak dachten, maar bovendien hoe het in overwegende mate in de Kamer ten deze gesteld was. Op zijn minst zou het dus voor de hand gelegen hebben dat die landgenoten in Brussel, die ambtshalve hadden moeten weten dat en waardoor er moeilijkheden in de Kamer dreigden, dien- omtrent tijdig zouden zijn ingelicht. He laas kan ik met stelligheid verzekeren dat zulks bepaald niet het geval was. Vier entwintig uur nadat ik dit te Brussel had bespeurd, bleek in Den Haag wat er gaan de was. Immers, minister Marijnen ant woordde op een vraag gesteld na afloop van een rede over de Benelux-landbouw- problemen, aan een koffie-maaltijd van het Haagse Benelux-comité, dat het Neder landse kabinet er geen bezwaar tegen zou hebben als de Kamer in de gegeven om standigheden tot herstel van behandeling van genoemd verdrag zou besluiten. Van dat ogenblik af stond het natuurlijk vast, dat de Kamer hiertoe inderdaad zou over gaan, gelijk danook is geschied. Minister Luns zou dit wellicht nog heb ben kunnen voorkomen door de Kamer ernstig te waarschuwen tegen het nadeel van uitstel van behandeling van het ver drag. Dat deed hij echter niet en mis schien moet ik wel schrijven: dat kon hij ook niet doen. Hij zocht naar een midden weg door enerzijds mede te delen dat de regering zich bij een kort uitstel wel kon neerleggen, doch anderzijds tevens onder de aandacht te brengen, dat de regering grote prijs stelt op spoedige behandeling van het verdrag en langdurig uitstel daarvan bepaald niet in het belang van de Benelux-samenwerking acht. Een duide lijke beleidslijn viel ook hier niet te be speuren. Veeleer leek, op de keper be schouwd, dit optreden van de minister op afwezigheid van beleid. Hij bezat toch geen enkele wetenschap omtrent het tijd stip waarop het nader overleg tussen de Beneluxministers inzake de landbouwpro blemen zal plaats vinden. En het is daar op, dat de Kamer wil wachten alvorens het verdrag in behandeling te nemen. De kans dat bedoeld overleg nog zo tijdig zal geschieden dat het verdrag bij de Tweede Kamer „onder de pannen" zal kunnen zijn voor 14 december waarna minister Luns tot het Kerstreces in het buitenland zal zijn schijnt uitermate gering. Resul taat: geenszins een kort uitstel, maar een van liefst een aantal maanden. Al met al is danook het besluit van de Kamer be paald schadelijk te achten voor Benelux. En wat het ontbreken van vast beleid bij de minister van Buitenlandse Zaken aan gaat, dat zal vermoedelijk vooral zijn oor zaak hebben in onderlinge tegenstellingen binnen het Kabinet, waarbij hij dan wat teveel heeft moeten toegeven aan zekere agrarische invloeden, die blijkbaar op het Kabinet vat hebben gehad. Merkwaardig congres Om meer dan één reden was het jong ste congres van de Fartij van de Arbeid merkwaardig. In de eerste plaats deed zich daar het verschijnsel voor dat een partij, die thans in de oppositie is, bij de herziening van haar beginselprogramma zeer duidelijk matiging aan de dag legde. Zozeer zelfs, dat de in getale naar het schijnt slechts zwakke linker-vleugel min of meer ontsticht was vanwege ontrouw aan oude socialistische idealen. Merk waardig noem ik de bijeenkomst ook, om dat zij van een grote mate van werkelijk heidszin blijk gaf door bij de vaststelling van het beginselprogramma rekening te houden met de situatie zoals die zich in onze maatschappij heeft ontwikkeld en met datgene wat mogelijk is. Ten slotte was merkwaardig, dat de voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de P.v.d.A. het nodig heeft geacht, in een betoog blijk te geven van precies het tegenovergestelde van matiging. Het had er veel van alsof hij in de mening verkeer de, zijn partij een dienst te bewijzen met hier en daar nodeloos felle uitvallen aan het adres van politieke tegenstanders. Dacht hij op die manier zijn meest-linkse geestverwanten een beetje te kunnen verzoenen met de gedachte, dat de partij wel in zeker opzicht gematigd te noemen beginselen aanhangt, maar niettemin in staat is in de praktijk met heel wat min der matiging op te treden? Hoe het zij, het was van-dik-hout-zaagt-men-planken. Waarlijk, sommige heren van de opposi tie schijnen nog te moeten leren, dat goed oppositie voeren heus niet met zich mee hoeft te brengen dat men er op uit is no deloos onwelwillend van leer te trekken. Eer is teer Jammer genoeg heeft het Tweede Ka merlid mr. F. Kranenburg zich dezer da gen ook aan dit euvel schuldig gemaakt. Toen hij de minister van Justitie, mr. Beer man aanviel over diens „beleid" inzake het zich niet (op zijn best, rijkelijk laat) doen schrappen van de lijst van advocaten en procureurs te Rotterdam, haalde ge noemde afgevaardigde er het soort recht zaken bij waarmee mr. Beerman zich in dertijd in het bijzonder bezig hield. Dit had nu werkelijk niets te maken met de kwes tie waarom het ging Het was louter een weinig fraai staaltje van demagogie. Maar nu de zaak zelf. Daarin heeft mr. Beerman gefaald. Het is nu eenmaal in Nederland een m.i. goed gebruik dat een advocaat, die minister wordt, zich er dan niet toe be paalt niets verder aan zijn advocatuur te doen, maar zich ook van de lijst van ad vocaten laat schrappen. De minister van Justitie is trouwens wel de laatste van de ministers die zich kan veroorloven in de ze nalatig te zijn. Zeker, zelf had hij zich ook al een tijdlang afgevraagd of hij niet tot die stap moest overgaan. Waar is ook, dat hem door sommigen zijner „vroege re" confrères was gezegd, dat het hele maal niet nodig was. Blijkbaar hadden zij niet voldoende begrip van wat een minis ter wel en niet past. Mr. Beerman staat bekend als een sportieve figuur. Hij is ja renlang een uitstekend roeier geweest en is lid van de bekende Rotterdamse roei- en zeilvereniging „De Maas". Niemand heeft zich, terecht, ooit afgevraagd of dat lid maatschap nog wel gepaard kon gaan met zijn functie van minister van Justi tie! Maar wel was het op zijn minst een vraag, of hij advocaat kon blijven. Die twijfel bestond bij hem zelf. Daarom zou hij wijzer gedaan hebben met zich te ge dragen overeenkomstig het klassieke „in twijfel onthoud u". Enfin, ten lange leste is hij dan toch nog tot de juiste stap overgegaan door zich te laten schrappen. Die schrapping kreeg echter pas jongstleden maandag, d.w.z. een half jaar nadat hij minister was ge worden en één dag voordat hij voor de Ka mer moest verschijnen, haar beslag. Het moet mij van 't hart, dat het weinig spor tief van minister Beerman is geweest, dat hij niet terstond eigener beweging ronduit de datum van zijn schrapping aan de Ka mer heeft medegedeeld en deze aanvanke lijk in de waan liet alsof mr. Kranenburg hem betichtte van iets, dat in strijd met de feiten was. Daarbij kwam nog, dat hij een opmerking maakte aan het adres van het Advocatenblad, die kritisch bedoeld scheen, terwijl zij in werkelijkheid ner gens op sloeg. Ik ben er van overtuigd, dat mr. Beerman in zijn vroegere loop baan als advocaat andermans zaken be ter bepleit zal hebben dan hij het nu als minister van Justitie zijn eigen zaak deed! Dr. E. van Raalte De betrekkingen tussen communistisch China en Indonesië zijn in de afgelopen 48 uur in een kritieke toestand gekomen, toen het verschil van mening over de Chi nese handelaren op het platteland in de openbaarheid was gekomen naar aanlei ding van de wraking van een verklaring van Subandrio over deze kwestie door ambassadeur Tsjen. Drie dagbladen te Djakarta verzochten donderdag om am bassadeur Tsjen persona non grata te ver klaren. Tsjen werd ervan beschuldigd, mi nister Subandrio een leugenaar te hebben genoemd. Onmiddellijk na 't gesprek tussen Sukarno en Tsjen bezocht de Amerikaanse ambassadeur het presidentiële paleis. Over het doel van dit bezoek werden geen mededelingen gedaan. SINGAPORE (UPI) Volgens welin- bakzeil te halen. De correspnodent van de nister Subandrio reeds door zijn verkla ring, dat de maatregelen tegen de Chinese handelaren zich voorlopig zullen beperken tot West-Java, de mogelijkheid willen willen openhouden, onder Chinese druk bakzeil te halen. De corresondent van de Observer in Zuidoost-Azië, Dennis Blood- worth, meldde eerder, dat Subandrio bij zijn bezoek aan Peking door Mao Tse Toeng en Tsjoe en Lai bij een onderhoud zou zijn behandeld „als een misdadiger die voor de magistraat wordt geleid". De felste dreigementen zouden zijn geuit voor het geval Indonesië niet bereid zou zijn zijn maatregelen tegen de Chinese handelaren te staken. Advertentie DE „LEGO SPECIALIST" Kantoorboekhandel - Leesbibl. WARMOESSTRAAT 16 - TELEFOON 20098 55 De sleepboot „Rode Zee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft de blauwe wimpel voor het grootst aantal mijlen, slepend afgelegd tussen 1 septem ber 1958 en 1 september 1959, gewonnen. In die periode had de sleepboot 30.446 mij len een sleep achter zich. Op de „Rode Zee" volgen als tweede en derde de sleep boten „Oceaan" met 27.176 mijlen en „Humber" met 25.952 mijlen. Het record van de meeste gesleepte mijlen door één boot afgelegd blijft staan op naam van de „Oceaan", die twee jaar geleden 34.811 mijlen sleepte. SEMARANG (UPI) Onlangs kwamen in Semarang vier vrouwen om en raak ten dertien gewond, toen een menigte het politiebureau bestormde om in het bezit te komen van coupons voor de aankoop van loterijbriefjes bij de plaatselijke bank. Acht der gewonden werden in ern stige toestand in een ziekenhuis opgeno men. Volgens de politie verzamelde zich een kolossale menigte voor het politiebureau, uren voor de uitreiking van de coupons begon. Tijdens de uitreiking begon er een stromloop, waarbij ook de politie onder de voet raakte. De politie lichtte toe, dat tot uitreiking van coupons was besloten, om de verkoop van de loterijbriefjes te rege len en om het aantal, dat iedere persoon zou kunnen kopen te beperken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19