Europese dan die goudvoorraden zijn groter van de Verenigde Staten r Panda en de meesterkok Nog steeds beleggingsvraag op de aandelenmarkt MEUBELSHOW Sportartikelen Kou verder teruggedrongen Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Sovjet-Unie is voor handelsorganisatie binnen de V.N. MOHAIR SHAWLS De wereldproduktie van staal v. DUIVENBODEN Rotterdamse Tram had goed jaar 2 DE BORDJES ZIJN VERHANGEN Machinefabriek Alkmaar had minder goed jaar deelt weer rijksdaalders uit! BEZOEKT Ford Foundation verkoopt weer aandelen Ford Personeelsvoorzieningen en hun fiscale gevolgen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland SPORTHUIS SCHOLTE VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 (Van onze financiële medewerker De bordjes zyn wel verhangen. Nog slechts enige jaren geleden was Europa de iwakke plek in de wereldeconomie, thans maakt men zich, ook in het land zelf, zorgen over de Verenigde Staten, omdat tenslotte alleen een harmonische ontwikke ling van het geheel aan de verscheidene delen ten goede komt. De staalstaking is min of meer een incidenteel geval, hoewel de uitwerking er van op het economisch leven groter is geweest dan men had verwacht De waarde van de produktie van goederen en diensten lag in het derde kwartaal van dit jaar circa 6 miljard lager dan in het tweede, dat is circa 2'/» miljard meer dan Eisenhower de vorige maand heeft geraamd. De staalproduktie stijgt, nu het werk is hervat in snel tempo en zal vermoedelijk reeds 70 percent van de capaciteit bedragen. Maar zolang er tussen de partyen geen overeenstemming is bereikt en het lykt daar nog niet op houdt de spanning over de verdere ontwikkeling van de Amerikaanse economie aan. De Amerikaanse betalingsbalans wijst reeds sinds enige tyd een stijgend deficit aan en het is nu reeds zo dat de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Economische Samen werking) zich met de moeilijkheden van de Verenigde Staten bezighoudt. Zij constateert in haar laatst verschenen rapport dat de goud- en deviezenvoor raden in West-Europa in de laatste tweeënhalf jaar met meer dan 4 miljard zijn gestegen en medio 1959 meer dan 21 miljard bedroegen, waartegenover staat dat die van de Verenigde Staten beneden 20 miljard zijn gedaald. Laatstgenoemd cijfer is nog altijd in drukwekkend en het groot tekort op de Amerikaanse betalingsbalans betekent, volgens een rapport van het Standard Re search Institute, op zich zelf niet dat Ame rika economisch en financieel in gevaar is. Maar zowel in als buiten de V.S. worden toch maatregelen overwogen om de even- wichtsstoring te corrigeren. De O.E.E.S. bepleit bij voorbeeld de discriminatie te genover dollargoederen te elimineren, de toevloed van kapitaal uit Europa naar on derontwikkelde gebieden te vergemakke lijken en de protectie in verschillende vorm. waardoor de invoer van landbouw- produkten en lichte industriële goederen uit alle landen wordt belemmerd, te ver minderen. Europese expansie Tegenover dit ietwat sombere beeld van de V.S. constateert genoemde orga nisatie dat de economische expansie in Europa in volle gang is en de vroegere verwachtingen overtreft. De totale pro duktie van alle landen heeft een nieuwe recordhoogte bereikt. De vooruitzichten voor een voortgezette expansie in 1960 zijn uitstekend en in het algemeen schijnt de ontwikkeling van Europa op een gezonde basis te rusten, hoewel er tekenen zijn van inflatoire spanningen in enkele landen. Er is dus onmiskenbaar in ons wereld deel een conjunctuuropgang, welke voor een deel ook aan de nauwere economische samenwerking van de Europese landen is te danken. Het onderling handelsverkeer tussen de landen van Europa, ook dat van de zes landen, die bij de Europese Ge meenschap zijn aangesloten, is in sterke re mate toegenomen dan het totaal. Euromarkt ontwikkelt zich Ook Nederland, hoewel de meningen over de uitwerking van de Euromarkt nog altijd verdeeld zijn, heeft van de op 1 ja nuari 1959 van kracht geworden verla ging van de invoerrechten met 10 percent enkele andere faciliteiten, tot dusver geen nadeel gehad. Zoals uit de deze week ge publiceerde cijfers is gebleken, heeft de Nederlandse handelsbalans in oktober voor het eerst een overschot 35 miljoen) opgeleverd, waardoor het totale invoer- saldo, dat over 10 maanden van 1958 1251 miljoen bedroeg, dit jaar tot 1101 miljoen is gedaald. Dat in deze ontwikke ling de landen van de Europese Gemeen schap een flink aandeel hebben, blijkt wel hieruit dat de Nederlandse handel met Frankrijk, West-Duitsland en Italië in de eerste 7 maanden van dit jaar met ruim 16 percent is toegenomen, die met de an dere landen met ruim 6 percent. De nau were samenwerking tussen het bedrijfs leven van de verdragspartners heeft blijk baar krachten in het leven geroepen, die op de gemeenschappelijkheid van de Europese markt zijn vooruitgelopen. De ze dynamiek van het bedrijfsleven biedt steun aan de verwachting, dat vele moei lijkheden, welke tevoren bijkans onover komelijk werden geacht, zullen kunnen Advertentie Komt u eens kijken bij \\l// KQK Kruisstraat 5 Haarlem - Telefoon 18908 De Russische gedelegeerde by de Ver enigde Nakies, G. P. Arkadev, heeft voor de Economische Commissie van de Alge mene Vergadering verklaard, dat de Sov jet-Unie „grote betekenis" hecht aan een voorstel tot instelling van een internatio nale handelsorganisatie binnen de Ver enigde Naties. Hij betoogde, dat zulk een organisatie behulpzaam zou kunnen zijn bij de zake lijke contacten tussen de verschillende organisaties en landen en als bemiddelaar zou kunnen optreden bij het niet elkaar in overeenstemming brengen van de stand punten en praktijken van regionale eco nomische groeperingen, zoals de Europese Gemeenschappelijke Markt, als deze prak tijken andere landen mochten dreigen te benadelen. Het lidmaatschap van deze organisatie zou niet aan bepaalde eisen moeten worden gebonden, doch moeten openstaan voor alle belanghebbende lan den, aldus de Russische spreker. Bulgarije, Tsjechoslowakije en Polen dienden bij de economische commissie een ontwerp-resolutie in, waarin op de instel ling van een dergelijke handelsorganisatie wordt aangedrongen. Tevens wordt in deze resolutie de secretaris-generaal der V.N. ferzocht een rapport op te stellen over mo gelijke maatregelen tot versterking en ontwikkeling van de wereldmarkt, terwijl de algemene vergadering wordt uitgeno digd deze aangelegenheid op de agenda voor het volgend jaar te plaatsen. worden overwonnen. Voor ons land is het in dit verband ook van belang dat de stijging van de export gedurende de eer ste 10 maanden van 1959 niet slechts op industriële produkten, maar ook op de agrarische voortbrengeslen betrekking heefV— Zoals men weet is men met dé uitwer king van het verdrag van de E.E.G. nog slechts «tri het beginstadium <5§!ï>fdelijk zullen over en weer meer faciliteiten voor het onderling handelsverkeer worden ver leend. Frankrijk wil de economische in tegratie zelfs bespoedigen door het vol gend jaar de interne E.E.G.-tarieven met 20, in plaats van met 10 percent te ver lagen. Ook het externe tarief zal worden gewijzigd, volgens de bestaande overeen komst op 31 december 1961, maar deze datum zal volgens het Franse voorstel tot 30 juni 1960 moeten worden vervroegd, waarover echter nog wel wat te doen zal zijn. Hoe dit zij, wat thans over de ontwikke ling van de Europese handel en die van ons land bekend wordt, kan niet anders dan moedgevend worden genoemd en dat de effectenbeurzen van ons werelddeel, ook bij somtijds flauwe markten in New York, doorgaans een vaste stemming aan de dag leggen, kan geen verwondering wekken. Het disconto Uit hetgeen wij de vorige week aan de beschouwingen van minister De Pous in de Tweede Kamer ontleenden, is echter wel gebleken, dat het voortduren van de conjunctuuropgang in ons land ook zijn ge varen meebrengt, evenals men die in West- Duitsland reeds heeft kunnen constateren. De discontoverhoging van 2 3/4 tot 3Vi per cent, waartoe deze week is besloten, zal dan ook ten dele als een waarschuwing te gen overspannen welvaartsverwachtingen moeten worden beschouwd, ook al mag niet worden voorbijgezien dat het thans geldende percentage nog altijd lager is dan dat van Frankrijk, Engeland, West- Duitsland en de V.S., waar het 4 percent bedraagt. Het is niet meer dan een normaal ver schijnsel dat uitbreiding van zaken met toenemende kapitaalbehoeften en derhal ve ook met een uitzetting van de kredieten gepaard gaat. Wij wezen er reeds eerder op dat bij de grote banken de post debi teuren van 2940 miljoen begin 1959 tot 3139 miljoen eind juni en tot 3413 mil joen eind september is gestegen, een toe neming dus van 373 miljoen gedurende de eerste negen maanden van dit jaar. Nog geen reden tot zorgen Ook het feit dat langzamerhand meer aandelenemissies op de markt verschij nen, duidt erop dat het Nederlandse be drijfsleven zich m een expansieproces be vindt, al behoeft men zich daarover, ge lijk men in bepaalde kringen doet, voor eerst nog geen zorgen te maken. In de eerste plaats zullen het immers de nieuwe investeringen zijn, welke de mogelijkhe den voor een ruimere werkgelegenheid en een grotere volkswelvaart moeten schep pen. Maar voorts hebben de nieuwe in vesteringen tot dusver nog niet zulk een omvang aangenomen dat van overspan nen conjunctuurverwachtingen moet wor den gesproken. De cijfers voor het derde kwartaal zijn nog niet bekend, maar die over het tweede kwartaal wijzen nog slechts op een slechts vrij bescheiden vooruitgang. Van overheid en bedrijven zijn de investeringen in het tweede kwar taal tot 2246 miljoen gestegen, dat is met 371 miljoen in vergelijking met het eer ste trimester. Maar ook in 't tweede kwar taal van 1958 bedroegen ze reeds 2205 miljoen en in vergelijking daarmee is de toeneming dus zeer gering. Het is dan ook de vraag of het gevaar niet meer schuilt in de zogenaamde con sumptieve sfeer. In zijn prognose voor 1960 stelt minister De Pous voor de con sumptieve uitgaven een stijging van 1700 miljoen, voor de investeringen van 1100 miljoen en vooral eerstgenoemd cijfer kan met het oog op de inflatoire gevol gen daarvan, tot enige zorg aanleiding ge ven. Twijfelachtig is overigens of een discontoverhoging in die richting veel effect zal hebben, ook al heeft een stijging van de rente in het algemeen op de be sparingen een gunstige invloed. Dat het kapitaal, met inachtneming van het risico, de hoogste beloning zoekt, spreekt vanzelf. Bij de banken zijn de vor deringen met deviezenkarakter, dus de uitzettingen in het buitenland, van 705 miljoen ultimo 1958 tot 1467 miljoen ul timo september toegenomen en ook de par ticuliere belegger heeft voor de onlangs uitgegeven 5'/» percents Duitse staatsle ning grote belangstelling aan de dag ge legd. Wij hebben daarom reeds vroeger betoogd dat, gelet op de hogere rente stand buiten onze grenzen, in ons land eer der een lichte stijging dan een daling van de rente te wachten was. Veel invloed heeft overigens de discon toverhoging op de bcleggingsmarkt nog niet gehad. De obligatiemarkt was af en toe wat zwakker, maar op de aandelen markt kan nog steeds een vrij grote vraag van beleggingzoekend kapitaal worden waargenomen, zodat de gemiddelde koers- st&ttd van de aandelen zijn hoogste punt van dit jaar bijna weer heeft bereikt. De directie van de Nederlandse Machi nefabriek „Alkmaar" n.v. deelt, na ken nis te hebben genomen van de resultaten van de eerste 3 kwartalen van het lopende jaar mede, dat deze zeker zullen achter blijven vergeleken bij de eerste drie kwar talen over 1958. Dit is een gevolg van het afwerken van de in 1957 en het begin 1958. mede onder invloed van de bestedingsbe perking, verkregen minder lonende or ders. Momenteel is de orderportefeuille zeer bevredigend bij redelijke winstmar ges, zodat het er naar uitziet, dat 1960 weer een meer normaal jaar zal worden. Advertentie vanaf 5.90 Speciaalhuis Regenkleding Advertentie 't helpt en 't is lekker I Schrijf deze zin over op een briefkaart en vul het ontbrekende woord in. Plak er dan 2 Stophoest-agenten bij (U vindt ze op elke rol Stophoest van 17 cent) en zend de briefkaart vóór donderdagmor gen 26 nov. aan Red Band - Roosendaal. De eerste 200 goede inzendingen wor den beloond met elk 2 rijksdaalders. Prijstoekenning onder controle van Nota ris Mr. Jos van Gastel, Roosendaal. Let op de advertentie van volgende week met een nieuwe kans op rijksdaalders. ELKE WEEK F. I 0 O O,- AAN RIJKSDAALDERS! Volgens een publikatie van het Ameri kaanse ministerie van Handel bewoog de wereldproduktie van staal zich in de eer ste 9 maanden van het lopende jaar op een jaarniveau van 317 miljoen ton, vergele ken met 346 miljoen ton in de eerste helft van 1959. De daling was volgens het de partement een gevolg van de staking in de Amerikaanse staalindustrie. In alle belangrijke staalproducerende landen, behalve in Engeland, was de staal produktie in de eerste 9 maanden van dit jaar groter dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Volgens het ministerie schijnt 1959 een recordjaar te zullen worden voor Canada, West-Duits land, Frankrijk, de Beneluxlanden, de Sovjet-Unie en Japan. Advertentie vrijblijvend de permanente SPAARNE 11 t.o. de Damstraat De meest verwende cliënt slaagt bij onze „groep C 20" van fabriek naar particulier SPAARNE 11 - HAARLEM Tel. 13608 - 17165 - 34200 In Washington is bekend gemaakt dat "dë~ F0r3 'Foundation voornemens Ts "óm twee miljoen aandelen in de Ford Motor Company op de vrije markt te verkopen. De prijs van deze aandelen zal later wor den bekend gemaakt. De Ford Foundation is indertijd op wens van Henry Ford gesticht om finan ciële en andere steun te verlenen bij ac ties van algemeen belang. Het fonds van deze stichting bestond oorspronkelijk slechts uit aandelen Ford Motor Compa ny. Reeds tweemaal echter is een aantal van deze aandelen verkocht om een grote re spreiding in het aandelenbezit te ver krijgen. Men verwacht dat de aandelen in de tweede week van december via een banksyndicaat bij het publiek zullen wor den aangeboden. In de serie Fiscale Monografieën ver scheen bij n.v. Uitgevers-Maatschappij Ae. E. Kluwer, Deventer het deel „De Per soneelsvoorzieningen" van de hand van dr. H. L. Drost. In dit een bijzonder ver zorgde en volledige indruk makende boek worden de fiscale consequenties behan deld van voorzieningen, die uitvloeisel of onderdeel zijn van een arbeidsovereen komst, zowel voor de werkgever als de werknemer. De stof is overzichtelijk be handeld door haar in drieën te splitsen, namelijk: de opbouw van de verzorging; de overgang van de opbouw van de ver zorging naar de verzorging en de verzor ging zelf. Deze indeling en een vrij uitge breid trefwoordenregister vergemakkelij ken het de geïnteresseerde lezer om snel een bepaald facet, dat voor hem van be lang is, op te sporen. Een boek waar werkgevers en -nemers, juristen, accoun tants en belastingconsulenten zeker veel nut zullen hebben. 43 Panda keerde een groot aantal plat te stenen om en de dingen, die hij daar onder vond, zagen er niet prettig uit. Ze roken ook niet prettig en terwijl hij met de halfgevulde mand terugliep, wendde hij zijn hoofd zo ver mogelijk af. „Goed- zo, brave Panda", prees Maitre Moutarde, die zijn goed humeur weer had teruggekre gen. „Hiermede zal ik een bijzonder krach tige bouillon maken. Ja, ge kijkt verwon derd; ge staat verbaasd over mijn stout- moudige ideeën, maar in het koksvak gaat er niets boven vindingrijkheid en fantasie!" Panda staarde met ontzetting naar de borrelende massa in de pot, waaruit gruwelijke dampen opstegen. „Maitre Moutarde", piepte Panda be nauwd. „U maakt toch maar een grapje, hè? Ik wil echt niet gekookt worden, hoor! En zeker niet in dat vieze spul. Dat zou te erg zijn!" „Het zouden voor ons nog veel erger zijn, kleine knaap!" riep plots het opperhoofd met een stem, die oversloeg van afgrijzen. „Jullie alleen koken IN vieze spul, maar wij jullie eten MET vieze spul!" Het lichaam van de arme hoofdman beefde als een pudding en plots zag Panda in, dat hij in deze situatie niet de enige was, die reden had voor ongerustheid. 1956 is voor de n.v. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij gunstig geweest. Het exploitatie-overschot is. vergeleken met 1957, gestegen met meer dan 31,3 percent, een gevolg van het feit dat de normale exploitatie-uitgaven ongeveer ge lijk bleven. Het exploitatieresultaat vóór afschrij vingen is toegenomen van 492.187 tot 646.283. Voorgesteld wordt 1,4 percent dividend (onveranderd). Uit de resultaten over het eerste halfjaar 1959 blijkt, dat de gunstige gang van zaken zich heeft voortgezet maar in hoofdzaak door een vermindering van de uitgaven. „Het is noodzakelijk, dat men bij de be trekkelijk gunstige gang van zaken bij de maatschappij zich realiseert, dat de struc tuur van de R.T.M. zich langzamerhand geheel wijzigt. De wijziging van de ver- voertechniek in verschillende delen van het net brengt noodzakelijkerwijze veel grotere afschrijvingen met zich mee. Men moet dus bedenken dat de verbe terde resultaten absoluut noodzakelijk zijn, wil de R.T.M. haar taak als streek vervoerder naar behoren blijven vervul len. De directie wijst erop, dat de open bare vervoerbedrijven steeds meer gaan lijden onder de enorme ontwikkeling van het particuliere gemotoriseerde vervoer middel". De per 31 december 1957 aanwezige re serves, te zamen groot 4,4 miljoen, zijn aangewend tot a) afschrijving op te hoog te boek staande duurzame activa; b) het vormen van een afschrijvingsrekening voor duurzame acitva; c) het vormen van een voorzieningsrekening. Het dan nog overblijvende deel is als reserve opge nomen. Het ligt in de bedoeling van directie en commissarissen der n.v. Rotterdamsche Thalweg, Maatschappij-.,de thans nog in omloop zijnde - nominaal 795.600 in komsten-obligaties ad 100 percent, ver hoogd mel.de xwer..jda-jaren 1944 en 1945 alsmede 1958 en 1959 verschuldigde rente, in totaal 14 percent, per 2Januari 1960 af te lossen. Voorts zullen zij aan de op 4 de cember aanstaande te houden jaarverga dering voorstellen aan de in omloop zijnde nominaal f 637 942 restan+bewijzen van 1 januari 1960 af een jaarlijkse rente toe te kennen van 2'/ï percent. In verband hier mede dienen in de statuten enige wijzi gingen te worden aangebracht. Nieuwe voorzitter G.A.T.T. De leider der delegatie naar de conferentie van de G.A.T.T., welke op het ogenblik in Tokio wordt gehouden, hebben de Braziliaan Barbosa da Silva benoemd tot voorzitter van de volgende conferentie van de G.A.T.T. te Genève. Tot vice- voorzitters werden benoemd de Nederlander Van Oorschot en de Japanner Hagiwara. Advertentie Voor al uw GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 Vervanging. In een ziekenhuis te Wenen heeft men in maart de door kanker aangetaste slokdarm van een patiënt door een stuk dunne darm vervangen. De betrokkene maakt het thans best. Biograaf. George Malcolm Young, Brits historicus en schrijver van de om streden biografie van Baldwin, Brits premier ten tijde van de troonafstand van de hertog van Windsor, is woens dag op 77-jarige leeftijd in Oxford over leden. Young zei in deze biografie, dat men de hertog van Windsor die als koning Eduard VIII bestemd was over Engeland te regeren in 1936, toen de crisis vanwege de troonsaf stand op haar hoogtepunt was, verbo den heeft zich via de radio tot het Brit se volk te richten. Geen kalkoenen. Het ziet ernaar uit dat de Britten dit jaar Kerstmis zonder kalkoen zullen moeten vieren. In Enge land heerst vogelpest, die een grote slachting onder de hoenders heeft aan gericht. Er zijn al ruim 1V* miljoen kip pen. kalkoenen en eenden bezweken en in de loop van deze week heeft men 42 nieuwe haarden van deze ziekte ontdekt. Aangekomen. President Sékou Touré van Guinea is donderdag voor een officieel bezoek van acht dagen te Moskou aan gekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door president Vorosjilov, vice-premier Kozlov en andere Sovjet leiders. De uitnodiging tot het bezoek was uitgegaan van premier Kroesjtsjev. Zonder pijn. Het Iraakse ministerie van Gezondheid heeft donderdag meege deeld dat premier Kassem zijn arm voor het eerst zonder pijn heeft bewo gen en dat hij, nu zijn herstel zover ge vorderd is, over enkele dagen het zie kenhuis zal verlaten. Niemand pompt. Alle toestellen van de Ierse luchtvaartmaatschappij zijn don derdag aan de grond blijven staan in verband met de algemene staking van het personeel dat de benzine moet la den. De 1500 pompbedienden van Ier land eisen hogere lonen. Sommige functionarissen voorspellen, dat al het motorverkeer in Ierland tot stilstand zal komen als de staking niet spoedig zal zijn geëindigd. Fout vliegen. Vliegtuigen van de Israëli sche luchtmacht hebben donderdag een Libanees vliegtuig, dat door een En gelsman bestuurd werd. tot dalen ge dwongen nadat het ten gevolge van de fecte navigatie-instrumenten het Israë lische luchtruim had geschonden. Het vliegtuig is vrijgegeven, zodra het on derzoek van de Israëlische autoritei ten afgesloten was. Er waren vier in zittenden: twee Britten, een Libanees en een Nieuwzeelander. Onbelangrijk. Brigadegeneraal Djatikusu- mo, minister voor communicaties te land, heeft verklaard, dat een van de redenen waardoor het telefoonnet van Indonesië overbelast wordt, het gebruik van de telefoon voor onbetekenende za ken is. „Vele mensen gebruiken de te lefoon voor onbelangrijke zaken. Er zijn veel mensen die zelfs intercommunaal telefoneren om alleen maar te zeggen: „Ik heb je lief". Is het niet gepaster daarvoor een brief te schrijven, waar in men veel uitvoeriger kan zijn?" aldus de minister. Barbier. In de Oo^duitse stad Weisswas- ser is een barbier veroordeeld tot ze ven maanden gevangenisstraf omdat hij teveel gepraat had tegen zijn klan ten. De rechtbank in Weisswasser stel de vast dat de barbier de Sovjet-Unie en D.D.R. had belasterd, terwijl hij zijn klanten behandelde. Uitnodiging. De Indonesische minister van defensie en legerchefstaf, luitenant- generaal Abdoel Haris Nasoetion heeft een uitnodiging aanvaard om een be zoek aan Rusland te brengen, zo is van daag in Djakarta vernomen. De uitno diging werd gedaan door admiraal V. A. Fokine, de Commandant van de Rus sische vloot in de Stille Oceaan, die met een smaldeel een vierdaags be zoek aan Indonesië brengt. Langs elkaar heen. Terwijl de Amerikaan se commissie voor on-Amerikaanse ac tiviteiten van het Amerikaanse Huis ver horen afnam in het federale districts gerechtshof te Puerto Rico, liepen voor het gebouw groepen posters af en aan en eisten voor Puerto Rico onafhanke lijkheid van de Verenigde Staten. De commissie zocht bewijzen, dat in het Caraibische gebied communistische in filtratie bestaat in groepen der bevol king, die een wijziging wensen in de staatkundige positie van diverse gebie den aldaar. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaan- ter mogelijk enige regen. De aanvoer van storing, die gisteren ten westen van Por tugal was gelegen, trok over Ierland naar het zeegebied ten westen van Schotland. Een afzonderlijk lagedrukgebied bleef vóór de kust van Portugal achter. Daar mede samenhangend handhaafde zich bo ven Frankrijk en onze streken een zuide lijke luchtstroming, waarmede zachte zachte lucht duurt voort. WEERRAPPORTEN maar weinig verder naar Zaterdag 21 november Zon op 8.08 uur, onder 16.42 uur. Maan op 22.11 uur, onder 12.25 uur. Maanstanden 23 nov. 14.03 uur laatste kwartier. 30 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 20 november Hoog water 6.22 en 18.35 uur. Laag water 2.00 en 14.11 uur. Zaterdag 21 november Hoog water 6.56 en 19.13 uur. Laag water 2.31 en 14.48 uur. Maximum-temperaturen as ,5 sè binnen- en buitenland. "SS g- 0Q 2 U Q Neerslag laatste 24 uur. m i t» SI Den Helder zwaar bew. z 11 0 Ypenburg licht bew. z 12 0 Vlissingen half bew. zzo 11 0 Eelde licht bew. zo 12 0 De Bilt onbewolkt zo 12 0 Twente licht bew zzo 13 0 Eindhoven zwaar bew ozo 13 0 Zd Limburg onbewolkt zzo 13 0 Helsinki motregen ono -0 0 Stockholm motregen O 2 7 Oslo geheel bew. w 2 4 Kopenhagen zwaar bew OZO 8 0 Aberdeen half bew. z 10 19 Londen geheel bew zzo 12 1 Amsterdam zwaar bew zzo 12 0 Brussel licht bew. z 14 0 Luxemburg onbewolkt z 12 0,3 Parijs zwaar bew. zo 17 0 Bordeaux zwaar bew ozo 18 0 Grenoble onbewolkt windst. 19 0 Nice onbewolkt nnw 16 0 Berlijn licht bew. ozo 8 0,1 Frankfort onbewolkt no 12 0,2 München licht bew. no 14 0 Zürich mist windst. 8 0 Genève mist windst. 5 0.3 Locarno mist windst. 12 0 Wenen mist ozo 10 0 Innsbruck mist windst. 13 0 Belgrado half bew. zo 12 0 Athene zwaar bew n 20 0 Rome onbewolkt no 21 0 Ajaccio onbewolkt ono 19 0 Mallorca zwaar bew o 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2