Gillette Rowenta. goede Haarlemse raad bespreekt het personeelsbeleid van B. en W. enwood Haarlemse rechtbank behandelt schietpartij in binnenstad Federatie Woningbouwverenigingen vierde veertigjarig bestaan Taak van wijkcomité's is in eerste plaats adviserend Verras uw man met een Voortvluchtige gevangene zou uit noodweer hebben geschoten f 59.50 Acht doden in het verkeer 5 OP 5 MEI HALVE DAG VRIJ Nader contact over viering van 4 en 5 mei de keukenmachine die u kiest ais het gaat om een keukenmachine! 4.50 N aamkaartjes BURGEMEESTER CREMERS: Aandacht voor verlangens van Haarlem-Oost Stevige keukentafels MOHAIR Speciaalzaak LABOR Nederlands schip hij Ierland aan de grond Lyeeïsten geven 600 voor „Redt een kind" Hongaars Philharmonisch Orkest in Rotterdam V R IJ D A G 2 0 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. van Haarlem voelen er niet veel voor het gemeentepersoneel op 5 mei 1960 (een lustrum van de bevrqdingsherdenking) de gehele dag vrü te geven. Liever wil men eerst eens bekijken wat er op die dag in Haarlem gaat gebeuren. „Zoals ik het nu zie, is dat niet veel", merkte wethouder Bakker donderdagmiddag op tijdens de behandeling van het hoofdstuk Algemeen Beheer van de Haarlemse ontwerp begroting voor 1960, waaronder het personeelsbeleid valt. Dit zei de wethouder in het bijzonder tot de heer Voskuilen (Arb.), die zich een warm voorstander van een gehele dag vrij op 5 mei had getoond. De voorzitter nam een denkbeeld van de heer Vink (V.V.D.) over, die het college vroeg het initiatief te nemen tot een bespreking over de 4 en 5 meiviering met vertegenwoordigers van alle betrokken instanties en verenigingen. In antwoord op de heren Voskuilen en S t e i j a a r t (P.S.P.) gaf de wethouder een uiteenzetting van het promotiebeleid van B. en W. Hij vroeg zich af of het wel verstandig was dit beleid in de raad ter sprake te brengen, omdat het nogal een gevoelig punt betrof. In de laatste drie jaren hebben B. en W. een zeer ruim promotiebeleid gevoerd, mede doordat het college in die jaren niet in staat geweest is de salarissen te ver hogen. Thans is men teruggekeerd tot meer normale omstandigheden. De wet houder noemde het jammer dat niet alle ambtenaren dit hebben begrepen. De heer Bakker vroeg zich naar aanleiding hier van af, of het ruime promotiebeleid in het verleden wel verstandig geweest is. Dit waren slechts enige facetten-van het debat over het personeelsbeleid, dat pun ten omvatte als tarifering, nieuwe loon- methodieken, psychologisch onderzoek van kandidaten, voorlichting en vertegen woordiging van ambtenaren. De heer Voskuilen hield een doorwrocht be toog, waarbij hij tevoren reeds had aange kondigde zoveel mogelijk de menselijke achtergronden ten opzichte van de nieuwe loonmethodieken te zullen beschouwen. Hij stelde dat het van belang is voor de ambtenaar, dat hij weet hoever zijn be voegdheden gaan en vroeg zich af of er geen taakomschrijving voor iedere amb tenaar kan worden samengesteld. Ten aan zien van de ambtelijke vorming bepleitte hij een inschakeling van de ambtenaren- organisaties. Hij wenste een scholing van de mensen, die de ambtenaren voorlich ting moeten geven over de loon- en tarief- problematiek en drong sterk aan op de in stelling van een eigen bureau voor orga nisatie en efficiency. De heer Voskuilen be treurde het dat de nieuwe tarifering slechts de mogelijkheid openlaat tot extra verdiensten van 8 percent, waartegen over in het bedrijfsleven soms een per centage van 33 staat. Hij vroeg zich af waar B. en W. hun op timistische verwachtingen ten aanzien van de vrijere loonpolitiek op baseerden. Hij zelf stond er vrij wat sceptischer tegen over. Tenslotte bepleitte de socialistische spreker de invoering van de vrije zater dag voor het gehele gemeentepersoneel. Vraagtekens De heer Loerakker (K.V.P.) vond 'm de Memorie van Antwoord te weinig concreets vermeld over het personeelsbe- Advertentie Advertentie P. W: Voskuilen (Arb.) leid. Te veel onderwerpen leden aan een subjectieve beoordeling en er ontbrak te vens nog wel het een en ander aan de per soneelsbeoordeling, aldus de K.V.P.-spre- ker. Hij plaatste een aantal vraagtekens bij punten waarover hij wat meer con creets wilde vernemen. De heer Vink (V.VD.) zou door de sa menvoeging van bepaalde diensten willen komen tot een verlaging van de uitgaven. Hij was van oordeel dat men slechts in uiterste noodzaak moest overgaan tot aanstellingen in vaste dienst en wilde de controle op ziekten verscherpen en stren ger doen keuren. Hij was tegen de vrije zaterdag, omdat deze het publiek in ver warring zou kunnen brengen. De heer Spek (Prot.Chr.) sprak met waardering over het personeelsbeleid van B. en W. Hij bepleitte een goede voorlich ting van het personeel met betrekking tot de nieuwe loonmethodiek, omdat men deze ten onrechte zo vaak ziet als een soort op- jaagsysteem. Spreker vroeg hoe het stond met de personeelsbeoordeling van de chefs en stelde, dat geen enkele gemeen te-afdeling ongerust behoefde te zijn over het efficiecy-onderzoek, omdat dit het ge hele gemeentelijke apparaat ten goede zou komen. Wethouder Bakker zette zijn beleid in een deskundige beantwoording uiteen. In de medezeggenschapscommissies spreken vertegenwoordigers van arbeid en leiding met elkaar over de tariefverordening en de „merit-rating". Het vraagstuk van een organisatie- en efficiencybureau zullen B. en W. „in het oog houden". De gemeente heeft nog niet de gewenste deskundige mensen die de personeelsbe oordeling kunnen aanpakken. Men wil trachten hen onder het eigen personeel te vinden en hen dan een opleiding van zes weken te doen volgen bij het Centraal Or gaan in Den Haag. Via taakanalyse en functiebeschrijving hopen B. en W. te ko men tot een goede taakomschrijving. Bij de ambtelijke vorming worden wél men sen van de organisaties, maar niet de or ganisaties als zodanig ingeschakeld. De gunstige verwachtingen ten aanzien van de vrijere loonpolitiek baseerde de wethouder op de omstandigheid, dat het tariefloon en de „merit-rating" zijn afge stemd op die van het metaalbedrijf. Als daar de salarissen omhoog gaan, kunnen de organisaties met succes trachten het zelfde te bereiken voor de ambtenaren. Wat betreft de vrije zaterdag wilde de wethouder eerst eens het advies vragen aan het Centraal Orgaan. Tenslotte ont stond nog een debatje over de psycholo gische rapporten. De heer Voskuilen wil de deze niet ter inzage geven aan het se niorenconvent,! de heer Loerakker wilde dit wel. De wethouder was van mening, dat zo weinig mensen inzage ervan behoor den te hebben, gezien het vertrouwelijke karakter ervan. Een geschenk, waar hij jarenlang plezier van heeft. Met de Rocket, een precisie-apparaat, scheert hij zich perfekt en voelt hij zich de gehele dag fris en schoon. In de nacht van 2 op 3 september heb ben zich moeilijkheden voorgedaan tussen twee mannen die een bar in de Haarlem se binnenstad hadden bezocht en daar hadden gedronken. De ene, een 32-jarige Haarlemse motorman, zou onder invloed van sterke drank de ander, een 30-jarige bankwerker uit Apeldoorn, met een mes hebben bedreigd. De bankwerker heeft daarop ter hoogte van het punt Krocht- Barteljorisstraat-Smedcstraat een revol ver getrokken en twee schoten gelost, waarvan één op de hand van de motor man. Donderdagmiddag hadden beide mannen zich voor de Haarlemse recht bank te verantwoorden: de motorman we gens bedreiging met een mes en de bank werker wegens het lossen van de twee re volverschoten. De officier van Justitie, mr. J. Bredius, eiste tegen hen respectie velijk drie maanden en twee weken ge vangenisstraf. De bankwerker was ontvlucht uit het huis van bewaring in Arnhem. Per taxi was hij naar Haarlem gekomen, waar hij in een bar een buffetjuffrouw wilde ont moeten. Het was uiteraard zijn zaak, zo weinig mogelijk op te vallen. In de bar heeft de bankwerker, die op zijn strafblad 34 verbalen wegens diefstal en/of braak heeft, champagne gedronken met de buf fetjuffrouw. Om kwart voor twee 's nachts is hij met haar en nog twee personen uit de bar weggegaan om de politie te ontlo pen. In de Koningsstraat zou de wat aange schoten motorman met een mes dreigen de bewegingen naar de bankwerker heb ben gemaakt. Hij zou gezegd hebben: „Ik rijg je aan het mes". De bankwerker is verder gegaan in de richting van het sta tion. Op het punt Barteljorisstraat-Smede- Met een geanimeerde receptie in res taurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem heeft de Federatie van Wo ningbouwverenigingen voor Haarlem en omstreken gistermiddag haar veertigjarig bestaan gevierd. Temidden van een weelde van bloemstukken mocht het ju bilerend bestuur talrijke gelukwensen in ontvangst nemen. Verscheidene sprekers hebben uiting gegeven aan hun waarde ring voor hetgeen de federatie in de af gelopen veertig jaren tot stand heeft ge bracht. De voorzitter van de federatie, de heer W. C. van Kampen, hield als eerste een toespraak waarin hij een terugblik wierp op het verleden. Hij herdacht met erken telijkheid het pionierswerk van het eerste bestuur der federatie. De heer Van Kam pen was van mening dat de federatie on danks haar veertig jaren nog jong en strijdvaardig is. Hij- memoreerde tiet goede contact met het Haarlemse gemeen tebestuur en de zeer bevredigende samen- De heer Voskuilen (Arb.) had ge klaagd dat het zo vaak voorkwam dat mensen officieel in contact kwamen met ambtenaren, zonder hun namen te kennen. Dit werkte volgens hem uiter mate vertragend in gevallen, waarin men later dezelfde ambtenaar nog eens moest spreken. De socialistische woordvoerder stelde voor kaartjes te laten drukken met de namen van de ambtenaren, die veel met het publiek in contact kwamen en deze kaartjes op de bureaus en aan de loket ten te bevestigen. De wethouder vond het een goed idee, maar de heer Van den Bergh, fractiegenoot van de heer Voskuilen, interrumpeerde: „Als de ambtenaren het zelf maar een goed idee vinden De heer Voskuilen zei echter ter ge ruststelling, dat het niet de bedoeling was, dat iedere ambtenaar met een naamkaartje op zijn revers zou worden toegerust werking met het gemeentelijk bureau voor huisvesting in Haarlem, hoewel deze instantie naar zijn gevoel „meestal aan het langste eind trekt bij de verdeling van woningen". Spreker zei ten slotte dat veel dank is verschuldigd aan al degenen die in het belang van de volkshuisvesting in Haarlem en omgeving hebben samenge werkt en de federatie tot een goed func tionerende organisatie hebben gemaakt. De heer Th. C. van Beek, hoofd van het gemeentelijk huisvestingsbureau onder streepte het goede wederzijdse begrip tus sen zijn bureau en de federatie. Ten bewij ze hiervan wees hij er op dat de arbitrale commissie slechts bij uitzondering is op getreden bij een verschil van mening. Spreker wenste de federatie voor de ko mende jaren een groeiende medezegging schap en meer vrijheid van handelen op het gebied van d'e woningbouw toe. Nadat de heer J. de Braai als oud-be stuurslid van de federatie het huidig be stuur gecomplimenteerd had voor diens rechtlijnig beleid herinnerde de heer A. Rood, sprekend namens de commissie voor volkshuisvesting in de Haarlemse raad, aan de vruchtbare samenwerking in federatief verband tussen de katholie ke en de niet-katholieke woningbouwcor poraties. Als raadslid voor de K.V.P. gaf de heer Rood als zijn mening te kennen dat de huidige woningwetwoningen helaas het woonverlangen niet ten volle kunnen bevredigen. De heer G. Koot legde als vertegen woordiger van de Haarlemse Bestuurders- bond van het N.V.V. verband tussen de volkshuisvesting en de vakbeweging. Hij betrok in zijn waardering voor het werk van het federatiebestuur ook de vrouwen van de bestuursleden. De heer G. B. F. Hoes, directeur van de dienst voor de volkshuisvesting, liet naast prijzende woorden ook enige kritische op merkingen horen met betrekking tot de organisatie van de woningbouwcorpora ties. Volgens hem is er behoefte aan een coördinatie van het technische en admi nistratieve apparaat. Ook was spreker voorstander van een fusie van verscheide ne kleinere woningbouwverenigingen. De heer Hoes sprak de wens uit dat de afge lopen veertig jaar voor de federatie een goede aanloop zijn geweest om een nieu we periode in haar bestaan te beginnen. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEM BEVALLEN van een zoon: 16 nov.: M. M. Duijkersloot-Admiraal; 18 nov.: R. I. E. Potharst-Holgren; A. A. S. van Eeden- Stokman; A. H. G. Joosten-van Bilderbeek, Y. M. Lambeck-Warnars; E. de Haan-van Zanten. Van een dochter: 17 nov.: M. J. Spek- van der Spek; M. A. A. Koks-Broekhui zen; 18 nov.: G. E. Balk-Mentjox; N. Fa- ber-de Koomen; J. Smit-Peperkoorn; 19 nov.: J. M. Bos-van den Heuvel. OVERLEDEN: 16 nov.: W. C. Weterings, 77 j., Spaarne; 17 nov.: S. Geurink-Zilver- schoon, 73 j., Zaanenlaan;C. Koper, 70 j., Gasthuisvest; T. J. Kuiper, 59 j., Reitz- str.; 18 nov. T. Geutskens, 71 j., Leidsev.; C. C. Kooman, 66 j., Crayenesterlaan. 18 nov.: C. H. Prins en J. A. M. Bisschop. 19 nov.: J. C. Boelsma en E. Oudshoorn: J. P. W. Gouwenberg en M. C. Jongbloed: A. F. Schoorl en C. M. Hurkmans; J. Schaap en H. S. M. Werdekker; J. J. Adri- chem en E. J. Jansen; J. N. de Graaf en A. Feenstra; J. de Laat en W. Jansen; T. H. Mens en G. B. Goets. Het vraagstuk van de wijkcomité's werd donderdagmiddag in de Haarlemse raad door de „debutant" de heer Rook- h u i s z e n (Arb) aangesneden, die het college van B. en VV. vroeg rekening te willen houden met de verlangens van deze voor de sociale wijkopbouw van zoveel be lang zijnde raden. Hij stelde dat er in de loop der jaren van alle door de wijkcomi té's opgestelde verlangens praktisch niets was verwezenlijkt. Hij vond het dan ook begrijpelijk dat de belangstelling ervoor zienderogen verminderde. Als oplossing stelde de socialistische spreker voor de wijkcomité's op bepaalde gebieden een zelfstandige bestuursbe voegdheid te geven, of als dat niet moge lijk was, de wensen van de comité's, vast gelegd in een urgentieprogram, in de raad te behandelen. Kleine verzoeken zouden door de betreffende gemeentelijke diens ten serieus moeten worden beschouwd. „Ik beweer niet dat dit niet altijd ge beurt" en B. en W. zouden de wijkco mité's in kennis moeten stellen van be langrijke projecten, die in hun wijken zou den worden begonnen. Zouden B. en W. geen gelden beschikbaar kunnen stellen voor de vei spreiding van een folder, waar voor indertijd de tekst was ingeleverd? De heer Dijksman (prot. Chr.) knoopte hierbij aan en sprak er zijn teleur stelling over uit, dat het wijkcomité Spaarndam was opgeheven. „Wat doen wij hieraan? Laten wij het er maar bij zit ten, of komt er een nieuw?" aldus vroeg de prot. chr. -woordvoerder zich af. De voorzitter, burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, was het niet eens met de critiek van de heer Rookhuiszen. „Er zijn herhaaldelijk besprekingen ge weest tussen B. en W. en de wijkcomité's. Daarbij hebben deze lang niet zo'n zwart beeld opgehangen als de heer Rookhuis zen nu doet." Waslijst De voorzitter stelde verder dat de taak van de wijkcomité's in de eerste plaats be staat uit het adviseren van B. en W. Dele gatie van bestuursbevoegdheden aan de comité's achtte hij niet mogelijk, omdat de gemeentewet zulk een constructie niet kent. Zij kunnen zich te allen tijde tot de raad wenden op dezelfde manier als ieder burger dat kan doen. Overigens geniet de „waslijst" van verlangens van het wijk comité Haarlem-oost de volle aandacht van het college van B. en W. Wat het comité Spaarndam betreft merkte de burgemeester op, dat het hem ook speet dat dit zichzelf ontbonden heeft. Deze beslissing kwam echter niet voort uit critiek op B. en Wof omdat men meende dat er te weinig contact bestond, maar alleen omdat de raad indertijd door een amendement wijziging heeft gebracht in een door B. en W. voorgesteld plan voor Spaarndam. Overigens blijven de indivi duele leden van het comité voor advies be schikbaar. Ze hadden de burgemeester ge zegd: „Wij zijn er niet meer. Maar als er iets is dat we doen kunnen, belt u maar en we zullen komen." De voorzitter stelde derhalve voor de zaak maar te laten zoals ze thans is. Wat de folder betreft merkte mr. Cre mers op dat het geld er wel voor beschik- De heer Van V eisen (K.V.P.) schaamde zich een beetje voor de raad zaal. B. en W. hadden gezegd, dat deze zou worden vernieuwd, wanneer het restauratieplan voor het stadhuis zou worden uitgevoerd. Zolang wilde de heer Van Velsen echter niet wachten. ..Kan dan niet het meubilair vast wor den opgeknapt?", vroeg hij, eraan toe voegend dat bezoekers die soms door hem door het stadhuis werden rond geleid, bij het zien van de raadzaal uit riepen: „Zitten jullie hier aan keuken tafels?" Loco-burgemeester Geluk betoogde echter, dat het soms een voordeel be tekende als men bezoekers een element van soberheid kon laten zien. „Het meubilair hier vertoont veel overeen komst met oude schoolbanken. Ze zijn zo soliede dat ze nooit kapot te krijgen zijn." Overigens zegde hij de heer Van Velsen toe de zaak eens te zullen be kijken. baar is, maar dat B. en W. nog steeds wachtten op de tekst. De raad heeft verder donderdagmiddag reeds een begin gemaakt met de behande ling van het hoofdstuk onderwijs van de begroting. De heer Fortgens (Arb.) en me juffrouw Bolsius (K.V.P.) hielden hun be schouwingen, waarop wij morgen in het totaal van de onderwijsbehandeling hopen terug te komen. Advertentie MUTSEN - SJAALS - HANDSCHOENEN Rijksstraatweg 127 - Haarlem In zijn dankwoord tot de diverse sprekers zei voorzitter Van Kampen dat het hem goed had gedaan naast loftuitingen ook een kritisch geluid te hebben vernomen. Deze overigens goedbedoelde kritiek is naar hij zei voor de woningbouwcorpora ties een reden te meer om zich eendrach tig achter het federatiebestuur te scha ren. Vooral in de jaren na de oorlog is het zelfstandig handelen van de federatie hoe langer hoe meer in het gedrang ge komen. „Wij zijn met handen en voeten aan de ambtelijke molen gebonden", al dus de heer Varn Kampen. Onder de velen die het jubilerende fede ratiebestuur hun gelukwensen kwamen aanbieden waren onder meer de directeur van de Haarlemse G.G.D., dokter D. Heymans, de directeur van Sociale Za ken, drs. W. Hazevoet en de directeur van de dienst Hout, plantsoenen en begraaf plaatsen in Haarlem, de heer J. A. Dor- resteijn. De. Groninger kustvaarder „Kopingin Juliana" (499 ton) eigendom van de re derij K. Schuitema en G. Dorries te Gro ningen, is donderdag bij de Ierse stad Waterford aan de grond gelopen, nadat het anker was losgeslagen. Het schip be vond zich later hoog en droog op een zand bank en er is geen gevaar voor beman ning of schip, aangezien er geen rotsen in de buurt zijn. De koningin Juliana was in ballast van Waterford op weg naar Par. Wegens het zeer slechte weer keer de het schip echter naar Waterford terug, waar het in de monding van de rivier de Suir voor anker ging om beter weer af te wachten. Toen moet het anker zijn gaan slepen, waarna het schip op drift raakte en aan de grond liep. Tijdens of reeds vóór de stranding is de stuurman A. de Vries uit Amsterdam in het ruim van het schip gevallen. Hij werd door twee bemanningsleden aan land ge bracht en in een ziekenhuis te Waterford opgenomen. Ten gevolge van het slechte weer waren alle in de buurt verkerende sleepboten bezet. Naar de heer Schuite ma zei, kan de kustvaarder nog wel een week blijven vastzitten, daar het slechts twee dagen geleden springtij was. Advertentie Afwisselend droog- en stoom- strijken zonder wachten met de ultra-lichte Rowenta Duetta (met thtrmosltitl De leerlingen van het Coornhertlyceum in Haarlem hebben 600 bijeengebracht voor de actie „Redt een kind". Zij deden dit nadat de schoolleiding in een circu laire verzocht had ongeveer een gulden voor dit doel mee te brengen. Het lyceum telt ongeveer 700 leerlingen. Vanmorgen is uit New York te Rotter dam aangekomen het ss Rotterdam van de Holland-Amerika Lijn. Aan boord bevond zich het tachtig man tellende Hongaars Philharmonisch Orkest, dat na de opstand van 1956 te Wenen geformeerd werd door de dirigent, Zoltan Rozsnyai, uit musici van de drie beste Hongaarse' orkesten. Het orkest gaat nu naar Wenen om zich vervolgens per 1 januari definitief in Marl te vestigen, de Duitse stad die het orkest heeft „geadopteerd". In een nieuwe wijk worden de huizen van een hele straat, de „Philharmonia Hungarica-straat, ter be schikking van de orkestleden en hun ge zinnen gesteld. straat zou de motorman weer met een mes op de ander zijn afgegaan. Omdat hij zich naar zijn zeggen bedreigd voelde, heeft de bankwerker toen een revolver uit zijn zak gehaald, eerst in de lucht gescho ten en daarna op de hand gericht, waarin de motorman het mes vasthield. De kogel ging door de hand en kwam vlak voor het politiebureau in de Smedestraat neer. De bankwerker kon er van dóór gaan, maar is later in Amsterdam in de kraag gepakt. De motorman hield voor de rechtbank vol dat hij niet met het mes had gedreigd. „Er was buiten onenigheid ontstaan, iemand had een revolver getrokken en was toen gevlucht, ik er achteraan, maar met een gesloten zakmes. Ik ben niet met een open mes naar die bankwerker toege gaan." De bankwerker wist zich goed te verde digen. „Die motorman heeft twee keer dreigend naar mij gestoken, ook een keer naar me getrapt. Nou hou ik niet van mes sentrekkers. Ik moest me rustig houden, maar toen ik me voor de tweede keer be dreigd voelde, heb ik uit een soort zelfver dediging geschoten." De officier achtte de bedreiging met het mes bewezen. Hij noemde het een zeer ernstig feit en eiste drie maanden gevan genisstraf. „Die motorman staat bekend als een ruziezoeker". Ten aanzien van de revolverschoten zei de officier dat de bank werker weliswaar bedreigd werd, maar in zijn verweer veel te ver is gegaan. Toe gegeven moet echter worden dat hij de re volver voorzichtig heeft gebruikt Tegen deze verdachte requireerde de officier twee weken gevangenisstraf. Mr. F. J. D. Theyse jr. voerde als raadsman van de bankwerker aan, het volkomen begrijpe lijk te achten dat deze zich heeft ver weerd. De bankwerker verkeerde in een noodpositie, hem is geen verwijt te maken. Daarom vroeg de raadsman ontslag van rechtsvervolging. Meineed Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier tegen 'n 49-jarige vrouw uit Haar lemmermeer, die in een echtscheidings procedure een meineed zou hebben afge legd. Het ging hier om haar verhouding tot een kostganger. De getuigen legden tegen strijdige verklaringen af, zodat ook uit de ze zaak een vervolging wegens meineed kan voortkomen. Mr. L. Ali Cohen achtte, gezien de tegenstrijdige verklaringen, het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. Geen voorrang verleend Een 39-jarige maatschappelijk werkster uit Baarn had op 27 juli 'n aanrijding ver oorzaakt door op 't punt Kleverlaan-Mar- nixstraat in Haarlem-noord met haar auto geen voorrang te verlenen. Een motor, be stuurd door een 21-jarige scholier, is te gen 't portier van de auto gereden en heeft enige verwondingen opgelopen. Een mede- passagiere in de auto van de maatschap pelijk werkster kreeg een schedelbasis- fractuur. De officier requireerde 'n maand gevan genisstraf voorwaardelijk en een geldboe te van 300 subs, dertig dagen, maar de raadsman mr. L. C. H. Everard noemde deze eis buiten proporties. Hij nam aan dat de botsing is ontstaan door een ver keerde berekening, waarbij de maatschap pelijk werkster dacht dat de motor achter de auto om zou gaan. Uitspraak in deze zaken op 3 december om half tien. Advertentie 'n betrouwbaar Zwitsers anker horloge Vanmorgen is in Haarlem een verkeers ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan de 23-jarige bankwerker G. J. van der Veldt uit Haarlem om het leven is gekomen. Hij reed om tien minuten over half acht op zijn bromfiets met grote snelheid en vermoe delijk zonder licht van de Kamperlaan het kruispunt Kleine HoutwegPaviljoenslaan op, juist op het moment dat daar een per sonenauto passeerde. Er ontstond een bot sing, waarbij de bromfietser ernstig werd gewond. In het Grote Gasthuis, waarheen hü werd overgebracht, is hij overleden. De 43-jarige schilder W. van Pelt uit de Dekkerstraat in Ouderkerk aan de IJsel is bij het oversteken van de provinciale weg Krimpen aan de IJsel—Schoonhoven met zijn bromfiets door een auto aange- rederi- Hii werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Gouda is overleden. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Op de weg Weert—Helmond is de 22- jarige D. Dortmans uit Someren door een hem achterop kortiende personenauto aan gereden. Hij was op slag dood. De jongen fietste rechts van de weg. De personenauto is na de aanrijding doorgereden. In Meppel is de 7-jarige Hayo van de Zweerde door een achteruitrijdende auto bus overreden. De jongen was op slag dood. Hij was aan het spelen op een plein, waar enkele autobussen geparkeerd stonden. Eén van de bussen werd door een monteur ach teruitgereden, waarbij de jongen onder de wielen kwam. In Wassenaar stak de 7-jarige Cornelia van der Niet uit het Gereformeerd Wees huis aldaar plotseling de rijksweg over. Het meisje werd aangereden door een vrachtauto, waardoor de dood vrijwel ter stond intrad. In Sassenheim is gisteravond de heer A. P. Homan op de Teylingerlaan tegen een geparkeerde onverlichte vrachtauto gere den. De heer Homan werd ernstig gewond en overleed in het Akademisch Ziekenhuis te Leiden, waarheen hij was vervoerd. Hij was gehuwd en vader van acht kinderen. In Den Haag is de 49-jarige scooterrijder P. B. op het kruispunt Vondelstraat Bilder- dijkstraat gevallen, waarschijnlijk doordat hij slipte. Hij kwam zo ongelukkig terecht dat hij ter plaatse overleed. Bij Wiedthal in Duitsland is de 38-jarige vrachtautochauffeur H. van de Nieuwen- hof uit Blerick vrijwel op slag gedood toen hij met een wagen van een Venlose trans portonderneming met grote snelheid inreed op een voor hem rijdende Duitse vracht wagen. Het ongeval gebeurde bij het af dalen van een bergweg.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5