s" Bouw van „studentenhotel in Amsterdam begonnen aim* Liquidatie wetsontwerp-IJmondraad wordt in Den Haag bestudeerd Oudbakken broodjes op menu van „Touring Zand voort" Herdenkingsdienst van gereformeerde gemeente Bieroorlog dreigt op de Antillen 650 bedden - kosten 7 miljoen 9 inkelsluiting in week van Sint Nicolaas Jaarverslag Kamer van Koophandel Voor „4 x Z N" §\br o ss Hervormde predikant over ontspanning van christen Dr. Gilhuis sprak over Zuid-Amerika Cursussen voor boeren in handvaardigheid St. Nicolaas komt UIT STAD EN STREEK Laatste Mohikanen van de koude oorlog Weer een kerkelijke afsplitsing in Assen „Autowegen in de stad" Tentoonstelling in A m ster dam VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het algemeen bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" heeft met algemene stemmen de begroting voor 1960 vastge steld. Voor evenementen werd uitgetrok ken 6000 (1959 5250), voor folders en reclamemateriaal 7000 6500), voor sub sidies enz. 425. De uitgaven voor de bur gemeester Van Alphenweg (circuit van Zandvoort) werden vastgesteld op 137.701,16, waaronder 59.000 voor af schrijving op de investeringen. De exploi tatie zal naar raming opleveren 56.120 zodat er een tekort blijft van 81.581, dat de gemeente moet aanzuiveren. Voor de gemeente staat daar tegenover de op brengst van de vermakelijkheidsbelasting voor de wedstrijden op het circuit; daar mede wordt het tekort grotendeels gedekt De gemeentelijke sportvelden ver huurd aan „Zandvoortmeeuwen" en de Zandvoortse Hockeyclub worden ook door „Touring Zandvoort" voor de ge- bedragen 31.735 en de inkomsten 1.900 er blijft dus een tekort van 29.835. De vertegenwoordiger van de Zand voortse Handelsvereniging de heer G o o s verklaarde bij de rondvraag, dat zijn ver eniging geschokt was door de uitlating van de heer J. B. Th. Hugenholtz, directeur van de stichting, over de prijzen, berekend tij dens de wereldkampioenschappen wiel rennen. De heer Goos stelde de vraag of de heer Hugenholtz, die zijn uitlating la ter enigszins heeft gewijzigd, bereid zou zijn deel te nemen aan een gesprek on der vier ogen met de voorzitter van de Zandvoortse Handelsvereniging om deze zaak uit te praten. De heer K i e f e r jr. vertegenwoordi ger van ,.Ons Belang" wenste in aanslui ting hierop, in de gelegenheid te worden gesteld om een uiteenzetting te geven van de gang van zaken bij de vaststelling van de consumptieprijzen. Hieromtrent achtte de heer Kiefer een misverstand aanwezig Besloten werd, dat de heer Kiefer door Zandvoort In het sfeervolle kerkgebouw aan de Ju- lianaweg, stemmig met bloemen versierd, heeft de Gereformeerde gemeente in Zand voort donderdagavond in een herdenkings dienst het veertigjarig bestaan van de Ge reformeerde kerk in Zandvoort gevierd. Gemeentezang en orgelspel wisselden het herdenkingsprogramma af, waarna de tegenwoordige predikant, ds. A. de Ruiter, na bijbellezing en gebed een korte medi tatie hield over: „veertig jaren mensen werk, veertig jaren Gods werk," waar voor spreker als uitgangspunt had geko zen de tekst uit 1 Corinthe 3 vers 9: „Want Gods medearbeiders zijn wij; Gods akker, Gods gebouw zijt gij." Na eerst de vele bezoekers van buiten Zandvoort te hebben verwelkomd wees ds. De Ruiter erop, dat dit veertigjarig be staan van de kerk in de eerste plaats wil zeggen: veertig jaren mensenwerk. Van het eerste begin af is de Gereformeerde kerk in Zandvoort echter een voorbeeld geweest van Gods Vaderlijke zorg en daar om kan men, ook wat de toekomst betreft, gerust zijn, omdat de kerk het gebouw Gods is. Na de velen herdacht te hebben, die in de afgelopen veertig jaar heengin gen, eindigde spreker met erop te wijzen, dat God grote dingen deed aan deze klei ne gemeente. Daarom zal het elk lid ook in de toekomst een eer moeten zijn door God gebruikt te worden als bouwer van Zijn kerk. Na samenzang deelde ds. A. de Ruiter mede, vele schriftelijke felicitaties te hebben ontvangen. Een aantal gemeen teleden, dat onbekend wenste te blijven, schonk de kerkeraad een mooi avond- maalslaken met ingeweven bijbelteksten, speciaal voor de jubilerende kerk vervaar digd. Een geslaagd onderdeel van het pro gramma werd hierna het soort forum „Vijf maal acht is veertig," waarbij jon ge leden aan de ouderen vragen stelden over de afgelopen veertig jaar, waarbij vijf ouderen, van wie er een de gehele veertigjarige periode had meegemaakt, elk acht vragen kregen te beantwoorden. Met het vertonen van de film „Al wat gij hebt" (All that I have") werd de geslaag de avond besloten. De beide in Zandvoort gevestigde mid denstandsverenigingen: „Handelsvereni ging" en „Hanze" hebben het college van B. en W. in Zandvoort verzocht te willen bevorderen, dat de winkels in Zandvoort in de week van 30 november tot en met 4 december tot tien uur 's avonds geopend mogen zijn. B. en W. adviseren de raads leden, dit verzoek toe te staan, doch dit sluitingsuur eveneens geldig te verklaren voor de zgn. „straathandel". Ook de ver plichte middagsluiting zal in genoemd tijd vak vervallen. Krediet voor schaftwagens B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, een krediet van 3960.be schikbaar te stellen voor de aankoop van twee schaft- en gereedschapswagens, ten behoeve van het personeel van de Dienst van Publieke Werken, dat bij de straat- makersploeg en de afdeling plantsoenen in Bentveld werkzaam is. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Winnifred Johanna Chris tina, d. van R. H. Bijster en W. Halderman. Cornelis Jacobus Gerhardus, z. van C. J. G. Bos en E. Zoutman. Marja, d. van J. J. Sebregts en A. J. H. van der Weerdt. GEBOREN BUITEN DE GEMEENTE: Ronald Hubert Laurier, Oosterparkstr. 19, Theo Maria Boelaars, Parnassialaan 10. \ntonius Godefridus Johannes Slinger, koninginneweg 39. Juliette Granada, Pa- trij zonstraat 40. ONDERTROUWD: F. A. R. Longayroux en C. van Staveren. GEHUWD: H. A. van Zeijl en A. Mulder. C. A. J. Burgman en J. Lacet. OVERLEDEN BUITEN DE GEMEENTE: F. B. Pool, 61 jr., geh. m. A. v. Duivenbo- den. A. Paap. 63 jr., geh. m. N. van den Bos. E. C. H. Roodhuizen, 71 jr., H. Hcijer- mansweg 1. het dagelijks bestuur over het prijsbeleid tijdens de wereldkampioenschappen zal worden gehoord. De voorzitter, burgemeester mr. H. M. van Fenema, verwees in zijn ant woord aan de heer Goos naar de nabe schouwing, welke hij in de raadsvergade ring van 1 september heeft gehouden. Ook naar zijn mening waren de prijzen rijke lijk hoog. Als het bestuur van de Zandvoortse Han delsvereniging de heer Hugenholtz uitno digt tot een bespreking, is het aan hem om te beslissen of hij deze uitnodiging aanvaardt. De heer Hugenholtz zei, dat de le den van het dagelijks bestuur hem op de dag der wedstrijden op de hoogte der prij zen attent hebben gemaakt. Spreker ver klaarde zich bereid op een uitnodiging tot een gesprek onder vier ogen in te gaan. De heer Goos zei, dat de Zandvoortse Handelsvereniging op het standpunt staat dat de heer Hugenholtz zich eigener bewe ging tot de voorzitter van de Zandvoortse Handelsvereniging moet richten. DE VOORZITTER achtte dit onjuist. Als men met de heer Hugenholtz een ge sprek wil hebben, dan is het goed ge bruik dat men hem daarvoor uitnodigt. Het dagelijks bestuur van „Touring Zand voort" zou er trouwens bezwaar tegen hebben, dat het initiatief onder de gege ven omstandigheden zou uitgaan van de heer Hugenholtz. Bij de rondvraag werden verder ver scheidene onderwerpen aan de orde ge steld, zoals vergroting van het aantal vuurwerken, verbetering van het bureau der stichting, uitgifte van een badkrant het plaatsen van richtingborden naar Zandvoort op de grote rijkswegen enz. Het bestuur zal zich over deze zaken na der beraden. De voorzitter kon nog mededelen, dat het dagelijks bestuur zich beraadt over de vergroting van het aantal begunstigers der stichting uit middenstandskringen, met name de winkeliers. Het bestuur wil een zogenaamde winke liersfolder uitgeven, waarin de zaken staan vermeld, die tenminste 25 per jaar voor het werk der stichting bijdragen. De ze folder zal het volgend jaar in 50.000 exemplaren worden verspreid, tegelijk met de gewone propagandafolder. Lis se In het dezer dagen verschenen jaarver slag over 1958 van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland wordt de in april van dit jaar overleden voor zitter van de Kamer, wijlen de heer T. M. H. van Waveren uit Hillegom, her dacht. Uitvoerig wordt verslag gedaan van het werk der Kamer in 1958. Onder meer wofdt gewag gemaakt van de be moeienissen, die de Kamer heeft gehad met de ruimtelijke ordening, verkeers- vraagstukken, de overbelasting van het telefoonnet, de winkelsluiting, de export bevordering en de busroutes in Lisse. Om maar enkele van de vele onderwerpen te noemen, waarmee de Kamer zich heeft be ziggehouden. Voorts is een uitvoerige uit eenzetting opgenomen van de toestand van handel en nijverheid in het betreffende jaar. De actie „4 x ZN" schijnt in Lisse ook gehoor te vinden. Twee dames zijn kennissen en vrienden afgegaan met een pop, waarvan men tegen betaling van 25 cent de naam kon raden. Velen hebben ge raden en gegeven, want ook hier wil men meehelpen aan de bouw van een diaco- nessenhuis in Paramaribo. Verscheidene personen raadden de goede naam en de pop Nel bracht 100.- in het laatje. KLAPROOSCOLLECTE De collecte op Klaproosdag heeft in Lisse opgebracht 359,29. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Bastiaantje Margaretha Geetruida, dr van P. v. Andel en L. v. d. Spruijt, v. d. Veldstr. 13; Johanna Marga retha Maria, dr van J. v. d. Voort en M. J. Spierenburg, Nic. Damesstraat 30; Adria- nus Albertus Jozef, zn van A. v. d. Berg ,n J. P. Wessels, Vreewijk 32; Paulus Ge- rardus Maria, zn van G. C. J. Bemelman en M. J. Th. Scholte, Hereweg 488; Johan na, dr van C. Horsman en A. H. Portier, Evertsenstraat 14; Hendrikus Theodorus, zn van P. Th. Verheijen en H. C. Uijten- daal, Koningstraat 16; Wolter, zn van W. Abbink en L. v. Rijssel, Montbretiastr. 39. ONDERTROUWD: L. K. v. d. Lee en G. Landman; P. M. dï Groot te Hillegom en H. M. J. Bon; A. C. Schalk en G. de Vries. GEHUWD: L. G. v. Leeuwen te Diepen- heim en C. J. v. d. Zon te Lisse; A. Marijt te Leiden en C. Daudeij te Lisse. Advertentie Dit is Frio-Noors van het zuiverste viswater. Maar bij u thuis zeggen ze gewoon: „Jij maakt ons altijd blij". Natuurlijk, want die overheerlijke Noorse visspecialiteiten van Frionor zijn niet te overtreffen. Heerlijke diepvries met geen grammetje afval. FRIONOR 'n produkt uit de wereldmerkenserie van Interfrosti Ds. Van den Bosch, hervormd predikant in Bodegraven, heeft donderdagavond in de vergadering van de afdeling Lisse van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond gesproken over: „De christen en zijn he dendaagse ontspanning". Spreker had in zijn rede veel critiek op alles wat in deze tijd geboden wordt in film, televisie, to neel, dans en gezelschapsspelen. Er was op de keper beschouwd niet veel dat te waarderen viel bij ds. Van den Bosch. De bioscoopfilm kwam er al heel slecht af. Hij had ook geen bewondering voor het werk van de „Cefa" en keurde films als „Het Woord" en de „Lutherfilm" beslist af. Over televisie zei de spreker dat deze zeer nadelig voor het gezin kan zijn. De dans is zonder meer verwerpelijk. Wat het toneel betreft wist ds. Van de Bosch zich in gezelschap van Calvijn, Voe- tius en Kuyper wanneer hij dit terrein als ongewenst en verboden acht voor de chris ten. Een stroom van vragen brak los. De aanwezigen verschilden nogal van mening met de spreker. Hillegom Dr. J. G. Gilhuis heeft donderdagavond voor de afdeling Hillegom van de Neder landse Christen-Vrouwenbond in de ver gaderzaal achter de hervormde kerk ge sproken over Zuid-Amerika. In haar ope ningswoord vroeg de presidente, me vrouw Eerhard-Verkade, belangstelling voor de actie „4 x ZN" voor de bouw van een ziekenhuis in Paramaribo. Zij deelde mee dat op 17 december een kerst avond wordt gehouden. Dr. Gilhuis heeft vier maanden door Zuid-Amerika gereisd. Dit verblijf heeft hem een overvloed aan materiaal vfoor een bóéiende causérlë Opgeleverd. Na zes kwartier te hebben gesproken kon de spreker pas kleurendia's gaan verto nen, dank zij de bemiddeling van ds. F. Brouwer, die voor de vervanging van een projector zorgde. Dr. Gilhuis zei dat het leven in Zuid-Amerika soms veel gelijke nis met de oud-testamentische tijd ver toont: eenzame wegen, uitgestrekte vlak ten. de armoe van de bevolking, groten deels gehuisvest in krotten, de vele bede laars in en om de steden, zij herinneren aan verhalen in de bijbel. Tijdens de reis van tienduizend km hadden dr. Gilhuis en zijn reisgenote veel gastvrijheid van de bevolking ondervonden. De zending staat hier door het analfabetisme van de be volking voor een moeilijke taak. De be volking is een agglomeraat van rassen. Spr. had een bezoek gebracht aan de uit Haarlemmermeer afkomstige families Van Strien en Verkuyl en daar aan het spit gebraden schapebout gegeten. De steden rijzen er in recordtempo uit de grond. De vraag is, waarvan de miljoenen mensen in de steden leven. Ten slotte ver telde dr. Gilhuis nog over ontmoetingen met christenen en lichtte hij zijn causerie met dia's toe. BURGERLIJKE STAND VAN GEBOREN: Josefa Maria Martha, doch ter van J. Salier en U. W. N. Hensel, Ro nald, zoon van P. van Klaveren en M. van Tricht; Wilhelmina, dochter van W. J. Ver veer en A. Ruighaver. ONDERTROUWD: D. Verkerk en G. M. van Houten; H. de Vos en K. W. A. van Rijswijk; P. v. d. Bor en A. M. Aangeen- burg. GETROUWD: B. T. van der Vlugt en A. H. Heemskerk; J. W. van Rooden en J. C. Rusman; M. J. de Vries en C. Wijnia. OVERLEDEN: J. B. Slagboom, man, oud 75 jaar; C. G. Warmerdam, vrouw, oud 6 jaar; F. B. W. de Groot, man, oud 3 jaar; M. F. Blonk echtgenote van A. van Loon, vrouw, oud 74 jaar. De gewestelijke sociale commissie voor Noordholland van het Landbouwschap heeft besprekingen gevoerd met vertegen woordigers van landbouworganisaties, landarbeidersbonden en landbouwonder- wijsinstellingen om te bezien hoe de deel neming aan cursussen in handvaardigheid kan worden bevorderd. Op het landbouw bedrijf zijn vele kleine reparatie- en on derhoudswerkzaamheden te verrichten. De machines eisen bij voorbeeld een goed onderhoud. Het uitbesteden van al dit werk is kostbaar en kan een zware last voor het bedrijf gaan vormen. Het gevaar bestaat dat bepaalde verbeteringen hier door achterwege blijven. Deze reparatie- werkzaamheden kunnen worden gedaan in een tijd, dat er op het boerenbedrijf weinig werk is. Gemeend wordt dat het onderwijs in handvaardigheid met kracht moet wor den bevorderd. Hierdoor wordt een des kundig gebruik van de machines bevor derd. Voorts wordt hierdoor bereikt dat ook in de slappe perioden door reparaties enz voldoende werk kan worden verzet. Geprobeerd zal worden zo veel moge lijk handvaardigheidscursussen te organi seren. Nadere inlichtingen hierover ge ven de directeuren van de lagere land- en tuinbouwscholen of de besturen van de landbouw- en landarbeidersorganisaties. Bennebroek Zaterdag zal St. Nicolaas ook in Benne broek zijn feestelijke intocht doen. Hij ver- vertrekt om drie uur van het Willinkhuis aan de Binnenweg, voorafgegaan door het volledige fanfarekorps „Kunst na Ar beid", waarna hij een tocht door de ge meente maakt. Haarlemmermeer Toen de Nederlandse sleepboot „Zwar te Zee" de haven van Lissabon was binnengevaren, werden de beman ningsleden als helden ingehaald. De behouden de haven binnengebracht. zeesleper had namelijk het Portugese schip „Monte Brasil", dat ter hoogte van het eiland Madeira op de Atlan tische Oceaan in brand was geraakt. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER Geboren: Johanna Henrina Augusta, d. v. H. H. Schnieders en J. M. Bielderman; Cornelia, d. v. J. Sportel en J. Visser; Catharina Geertruida Hendrika, d. v. P. G. van Dongen en C. H. M. Hulsebosch; Adriana, d. v. S. van Witzenburg en L. M Lagrouw; Ans Cornelia, d. v. L. Roubos en J. Meenderinck; Trijntje Gijsberta, d. v. W A. A. de Joode en J. Witte; Petronella Margaretha, d. v. D. Boef en A. Cardol; Adrianus Cornelus, z. v. A. Beerendonk en Th. L. Vastenhout; Johannis Marinus z. v. A. Aarnoudse en B. K. Schot; Rudol- fus Simon Maria, z. v. H. J. M. de Jong en C. J. M. T. van Eijs; Elisabeth Maria, d. v. M. van Denderen en C. A. M. Roze- malen; Djoeke Jannetje, d. v. N. de Jong en P. E. Jongsma; Josehphina Maria. d. v. J. F. Marcus en C. W. Stokkel; Gradus Barend, z. v. P. van Limpt en M. H. Hui zen; Maria Cornelia Alida, d. v. G. M. van Duren en Th. M. Vastenhout; Adriaan Cor nelis, z. v. F. Filgen en A. van Beek. ONDERTROUWD: J. N. Pecht en W. B. den Dekker; J. van Splunter en J. Hoet- mer J. van Andel en B. A. de Rijk; J. Anspach en M. Bouwer; J. C. Griekspoor en C. H. van der Lubbe; W. M. Bouw man en G. Monden; M. van de Polder en M. Zegstroo. GEHUWD: P. J. Trompert en A. C. Glas; A. W. W. van den Bos en G. Snaterse; W. Lemstra en M. van Wijk; H. A. Buis en G. Stok. OVERLEDEN: A. C. Been. w. v. L. J. Duk, 71 jaar. WILLEMSTAD (UPI) Op de Antillen dreigt een schuimende bieroorlog te ont branden tussen twee van de grootste Ne derlandse brouwerijen. Half december zal namelijk het eerste bier dat geproduceerd wordt door de nie- we (en eerste) „Antilliaanse Brouwerij n.v.", in Willemstad op de markt ge bracht worden, dat aanzienlijk goedkoper wordt dan het importbier. Verwacht wordt dat de nieuwe brouwe rij, die het eigendom is van een Antilliaan se onderneming, met deelneming van de Amstel-brouwerij, haar eerste bier onge- ver 25 percent goedkoper zal verkopen dan het geïmporteerde gerstenat. Het grootste aandeel in de import van Neder lands bier heeft tot dusverre de Heine- ken-brouwerij, die, volgens goedingelich- te zegslieden te Willemstad, vastbesloten schijnt, haar positie te verdedigen. De Antilliaanse brouwerij zal met afle vering van haar bier nog voor Kerstmis beginnen, terwijl het gebouw zelf aan de bouw waarvan thans de laatste hand wordt gelegd pas officieel zal worden geopend in januari. De voorlopige maximum-ca paciteit zal 30.000 hectoliter per jaar zijn; de verwachte produktie in het eerste jaar is ongeveer 20.000 hectoliter. Het toe te passen procédé zal de formule van de Amstel-brouwerij zijn. De directeur van de nieuwe fabriek, drs. H. J. Sprock, vertelde aan U.P.I. dat zijn bier „minstens gelijk en waarschijnlijk zelfs superieur" zal zijn aan de kwaliteit van al het geïmporteerde bier. „Het wa ter hier is van uitstekende kwaliteit en bij zonder geschikt voor het brouwen van bier", verklaarde hij. De brouwerij, die werk zal verschaffen aan ongeveer 50 arbeiders, heeft aan bouwkosten iets meer dan 1.5 miljoen gulden (3 miljoen Nederlandse guldens) gevergd. De fabriek, een fraai modern bedrijfspand, dat over de nieuwste techni sche apparatuur beschikt, is binnen een jaar gebouwd. Omstreeks eind januari f959 ging de eerste spade in de grond. De brouwerij hoopt in de toekomst bier te exporteren naar andere landen in de buurt. Voor dit doel kan de fabriek gemak kelijk worden uitgebreid. De Antilliaanse regering heeft beschermende maatrege len genomen om deze nieuwe eigen in dustrie te beveiligen. Aan de onderneming is tien jaar exclusiviteit gewaarborgd, hetgeen betekent dat geen andere brou werij toestemming zal krijgen zich gedu rende die periode op de Antillen te ves tigen. Nieuws in het kort Officier. Bij K.B. is benoemd, bij be vordering, tot officier in de Orde van Oranje-Nassau W. Maarse te Aalsmeer, voorzitter-directeur' van de coöperatieve vereniging „Centrale Aalsmeerse Veiling" G.A. „De vrijbuiter". De r.k. toneelvereni ging „Bennebroek" geeft zondagavond in het r.k. verenigingsgebouw een opvoering van het toneelspel eeDe Vrijbuiter" ge schreven door Anton Beuving. Tuinbouw en Plantkunde. De af deling Bennebroek en omstrëken van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt maandagavond een vergadering in „Oud Berg en Dal". De agenda vermeldt een lezing van de heer C. Gelein uit Aalsmeer over één- en twee jarige zaadbloemen, vaste planten en sier heesters, toegelicht met kleurendia's. Twee nieuwe bestuursleden zullen worden ge kozen. Omstreken beschikking. De vestigings beschikking Boekverkopersbedrijf 1958 is met een half jaar verlengd. Zij is zoals men weet, onderwerp geweest van een tweetal rechterlijke uitspraken, waarbij de ongrondwettigheid van deze beschikking werd aangenomen. Inmiddels is echter door de procureur-generaal in Den Haag beroep in cassatie ingesteld. Door de ver lenging van de vestigingsbeschikking wordt de Hoge Raad in de gelegenheid gesteld, in deze zaak een uitspraak te doen. MOSKOU (Reuter) Het Moskouse blad Sovjetskaja Rossija noemt de West- duitse bondskanselier dr. Adenauer en de Amerikaanse oud-president Harry Tru man „de laatste Mohikanen van de kou de oorlog", die verdeeldheid onder de grote mogendheden proberen te zaaien en de internationale ontspanning teniet wil len doen. 1 Het blad van de communistische partij zegt, dat de diplomatieke activiteit van de bondskanselier grotendeels verband houdt met plannen om een topconferentie te saboteren. Truman wordt veroordeeld, omdat hij volgens het blad op hervatting van de kernwapenproeven aandringt. (Van onze Amsterdamse redacteur) Acht dagen geleden werd bij het Am- stelstation te Amsterdam de eerste paal geheid voor 'n studentenhotel met 650 bed den. De stichting Casa Academica, die de opdracht tot de bouw heeft gegeven, heeft aan dit ffi,t geen ruchtbaarheid willen geven voor met het werk goed en wel was begonnen. Het elf verdiepingen hoge ge bouw, dat werd ontworpen door de Am sterdamse architecten A. N. Bovenberg en B. J. Bolkestein en het bureau Feen- stra te Arnhem, zal in de zomer van 1961 in gebruik worden genomen. Het hotel zal in principe slechts tien maanden van het jaar aan studenten huis vesting verlenen. Voor ongeveer 60 gul den per maand kunnen zij hier een kamer met keukentje huren, in juli en augustus kunnen zij hun bezittingen afsluiten in het keukentje en wordt hun kamer verhuurd aan hotelgasten a raison van 11,50 per nacht inclusief ontbijt. Zij die voor exa mens of assistentschappen per se in Am sterdam moeten blijven, kunnen op hun kamer blijven wonen. De „Réveilkring", een groep hervorm den in Assen, heeft besloten voortaan zelf elke zondagmorgen diensten te houden in een vergaderzaal. Volgens haar heeft de centrale kerkeraad te Assen enige keren haar verzoek afgewezen „een positieve re formatorische prediking" voor de kring mogelijk te maken. VOETBAL. De uitslagen van de donder dag gehouden replay's voor de eerste ronde van de Engelse bekercompetitie luiden: MargateKettering Town 32. Matlock TownCrook Town 01. De winnaars ko men respectievelijk tegen Crystal Palace en York City. Het idee van de combinatie studenten tehuis-hotel is overgewaaid uit de Scandi navische landen. De bouwkosten van het uit beton en glas op te trekken gevaarte zullen circa 7 mil joen gulden bedragen. Het rijk heeft zich garant verklaard voor een zeer groot deel van dit bedrag en een aantal bedrij ven en institutionele beleggers hebben zich bereid verklaard leningen te ver strekken tegen lagere rentepercentages dan elders op de kapitaalmarkt gebrui kelijk aijn. (Van onze Amsterdamse redacteur) (Van onze Haagse redacteur) Het gisteren gevoerde overleg tussen de minister van Binnenlandse' Zaken en de colleges van Burgemees ter en Wethouders van de drie IJ mond-gemeenten heeft geen nieuwe gezichtspunten geopend. Het was weer een oriënterend gesprek ten be hoeve van minister Toxopeus, een gesprek dat overigens reeds lang ge leden door de gemeentebesturen was verzocht. Het is wel gebleken, zo vernamen wij in Den Haag, dat in het algemeen het stand punt van de gemeentebesturen niet veel ten gunste van de voorgestelde IJmond- raad is gewijzigd. Men zal nu op het departement over wegen welke weg men zal volgen ter liquidering van het wetsontwerp-IJmond raad. Men kan daarbij verscheidene kanten uit. Het wetsontwerp kan zonder meer worden geliquideerd, maar dan staat men voor de noodzaak om nieuwe voorzie ningen voor te stellen, dan wel het wets ontwerp te wijzigen. Er -taan thans na liquidatie van het IJmond-ontwerp vele mogelijkheden open In de eerste plaats kan men de zaak rustig laten zoals ze is. Men kan ook de drie ge meenten tot één combineren, een oplossing waarvoor in de Kamer nog al wat stem men zijn opgegaan, tenslotte kan men twee gemeenten combineren, hetzij Bever wijk en Heemskerk, hetzij Beverwijk en Velsen. Het is op dit moment beslist nog te vroeg om enige voorspelling te doen welke oplossing de minister zal verkiezen Wel is zeker dat gestreefd wordt naar een zo snel mogelijke publikatie van de toe komstige oplossing van dit gebied In zijn memorie van antwoord heeft minister Toxopeus immers aangekondigd dat hij nog dit jaar tot nadere voorstellen omtrent het IJmondgebied hoopt te geraken. Loco-burgemeester H. de Boer van Vel sen toonde zich bijzonder verheugd over de bereidheid van de minister, met de gemeentebesturen in de IJmond overleg te plegen. Na 1952 is dit piet meer gebeurd, noch is een minister van Binnenlandse Zaken in de IJmond op bezoek geweest Zoals bekend is. heeft minister Toxopeus enkele dagen geleden zich in de IJmond georiënteerd. Noch loco-burgemeester De Boer noch de burgemeesters Bruinsma van Bever wijk en Nielen van Heemskerk wilden overigens meer over de besprekingen met de minister meedelen Zij verklaarden slechts dat de minister thans volledig op de hoogte is van hun standpunten. Het heeft weinig zin nieuwe wegen door het land te bouwen en de bestaande te ver beteren indien al de tijdwinst voor de weg gebruikers verloren gaat bij de pogingen door te dringen in de steden. De uitschake ling van de stedelijke knelpunten moet dus daarom een van de voornaamste onderde len van een wegenbouwprogramma zijn. Dit beoogt de tentoonstelling „autowegen in de stad" die in het Fodormuseum aan de Keizersgracht te Amsterdam is ge opend, aan te tonen. De expositie is ge organiseerd door de Vereniging voor Be- tontechniek in Nederland, die het grootste deel van het materiaal heeft geleend van een gelijknamige tentoonstelling, welke in Engeland is gehouden. Het doel van de expositie is om de zeer gevarieerde op lossingen der verkeersproblemen zowel voor grote als voor kleine steden in de ge hele wereld te tonen. Er zijn inzendingen uit bijna vijftig steden, in grootte variërend van Amersfoort tot New York. De verkeerspleinen, wegkruisingen, on dergrondse wegen en tunnels, die op fo to's en in maquettes zijn uitgebeeld, zijn alle zeer kostbare oplossingen voor een verkeersvraagstuk. Vergeleken bij de omvangrijke projecten waarmee buiten landse steden hun centra voor het verkeer openleggen, steekt Nederland wat armza lig af. Tussen de kaarten van de wereldste den geven de Nederlandse steden de in druk van uitgegroeide provincieplaatsen, waar men met het verkeer niet goed raad weet, omdat de geldmiddelen ontbreken om radikaal in te grijpen. Voor zover dat mogelijk is werken onze steden aan mogelijkheden om de autowe gen tot diep in de stad te laten doordrin gen. Goede voorbeelden zijn de Rotter damse tunnelwegen. De Maasstad is voorts op de tentoonstelling vertegenwoor digd met tekeningen van de Blijdorpse pleinen. Amsterdam laat zien hoe nieuwe autowegen een snelle verbinding geven tussen de nieuwe tuinsteden en de binnen stad Den Haag als bijdrage een maquette van het wederopbouwplan Bezuidenhout. De Amsterdamse wethouder voor Pu blieke Werken, mr. G. van 't Hull, die de tentoonstelling opende, vergeleek het aan leggen van moderne autowegen met de aanleg van de eerste spoorwegen, een eeuw geleden. „Men heeft destijds de spoorwegen tot in de steden zelf aange legd. Het was gelukkig niet zo dat de sta tions aan de rand van de stad werden ge bouwd en dat de steden zelf maar moes ten zorgen voor doorgaande verbindin gen. Die zouden er namelijk wegens de ge ringe geldmiddelen van de gemeenten nooit zijn gekomen Hetzelfde geldt voor autowegen. Het gaat niet aan dat de ge meenten zonder hulp autowegen in de ste den moeten aanleggen, die niet uitsluitend voor lokaal maar ook voor doorgaand ver keer worden gebruikt" aldus de wethou der De tentoonstelling blijft in Amster dam tot 1 december Daarna wordt de ex positie ingericht in Delft.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9