Kerk en voetbaltoto WYBERT KOU ITALIANO Puzzel nummer elf Nieuw mysterie op de zon VAN NIEL FILATELIE de lekkere Angst voor Joop weerhield Josje ervan te breken met „het leven" KERKELIJK LEVEN „Beroepsmilitairen worden onder betaald" After Shave Parfum ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 In één nacht Uw handen gaaf en zacht Geen nieuwe regeling voor onbevoegde leraren 19 cent per rol. Adres van K.V.V.O.: Zie Boven Zuster van vermoorde verklaart Er zvas zelfs een serieuze huzvelijkskandidaat - umurxyx -ocHj In de troonrede is op korte termijn een voorstel tot wijziging van de loterijwet in het vooruitzicht gesteld. Daarmee is de kwestie van de nationale voetbaltoto die een feit zal zijn wanneer de regering de aanbevelingen van de op 3 maart 1958 ingestelde commissie-loterijwezen volgt in hoge mate actueel. Een door de hervormde raad voor de za ken van kerk en samenleving opgesteld rapport van 24 april 1959 over „Kerk en voetbaltoto" is door het moderamen van de generale synode aanvaard, en heeft als uitgangspunt gediend van alle besprekin gen, die het moderamen tot dusver over deze aangelegenheid heeft gevoerd. De tekst van dit rapport is nu door het pers bureau der Nederlands Hervormde Kerk gepubliceerd. De opstellers van het rapport zien gro te gevaren van de voetbaltoto op het ter rein van de geestelijke volksgezondheid in wijde zin, op dat van het sociale leven in bijzondere zin, als ook op het terrein van de sport. De gevaren worden uiteraard wat nader aangeduid. Zo wijst het rapport voor wat de gevaren op sociaal terrein betreft op „de verzwakking en de vermin king van de dienstgedachte, een gedachte die behoort tot ons beste erfgoed en die zijn grond vindt in de gedachtenwereld van het Oude en Nieuwe Testament", en op'„de uitholling van de levensrichtende en verrijkende zin van de arbeid". De door de commissie loterijwezen ge stelde mogelijkheid dat instellingen van maatschappelijk werk, cultuur of volks gezondheid naast instellingen van sport en lichamelijke opvoeding van de toto-op brengst profiteren, acht deze kerk, blij kens het rapport bedenkelijk. „Wij hebben voldoende geleerd, aldus het rapport, dat het werk op deze gebie den geen zaak kan zijn voor goedwillende dilettanten en dat hier plaats moet zijn voor bekwame, goedgetrainde specialisten die „helpen" bedrijven als ambacht. Wij zijn echter reeds lang bezig te leren en door de hoogste instanties wordt uiting ge geven aan het groeiend inzicht, dat deze medaille een keerzijde heeft. De beste specialisten zullen falen en on machtig blijken wanneer hun arbeid niet is geworteld in levende belangstelling, sterk verantwoordelijkheidsbesef, warme naastenliefde en diepe solidariteit onder brede lagen van ons volk. In dit verband roept het hele vraagstuk van de verhou ding van „kansspel" en maatschappelijk werk tot ernstige, nuchtere bezinning. In afwachting van de vrucht daarvan is er echter nu reeds aanleiding om met klem te waarschuwen dat het hoge doel van wel begrepen maatschappelijk werk wordt be dreig}, wanneer het achteloos of verwar rend wordt behandeld als een bij-produkt van een op zichzelf reeds zo bedenkelijke zaak als het gokken in een voetbaltoto". Aldus de hervormde mening. Gereformeerde visie Een van de classes der gereformeerde kerken benoemde enige tijd geleden een commissie om te adviseren inzake de voet baltoto. Deze commissie heeft onlangs haar rapport uitgebracht. Dit rapport, dat door de betreffende clas sis werd aanvaard, acht het deelnemen aan de voetbaltoto een kwaad, dat de zon dige begeerte en de hebzucht prikkelt en daarom op grond van het tiende gebod („gij zult niet begeren") moet worden af gewezen. „Het verband, dat God heeft gelegd tus sen eerlijke arbeid en inkomen wordt er door miskend, waardoor het verantwoor delijkheidsbesef verzwakt", aldus het rapport. Daar bij genoemde pool het zondagsvoet bal een belangrijke rol speelt, ligt vol gens het rapport het gevaar voor de deur, dat de sabbat op allerlei wijzen ont heiligd wordt. „Om het spel en om de knikkers" Een landelijk „Comité instellingen voor overleg inzake sportprijsvragen" heeft dezer dagen een zeer fraai verzorgde brochure uitgegeven, getiteld: „Om het spel en om de knikkers, enkele feiten en overwegingen ten aanzien van een moge lijke verdeling in de opbrengst van een nationaal sportprijsvragenmonopolie". In het comité hebben vier groepen van instellingen zitting genomen: 1. Alle orga nisaties van maatschappelijk werk, verte genwoordigend door het Koningin Juliana Fonds; 2. alle organisaties op het gebied Advertentie Bescherm Uw B keel en voorkom verkoudheid met „ITALIë VOOR BEGINNERS" en „OOST IS OOST" door George Mikes, uitgegeven bij H. J. Paris in Amsterdam, zijn géén reisgidsen, ofschoon Mikes tus sen de regels door zeker niet schroomt be paalde informaties over de door hem be zochte landen te geven en zich daarbij een scherp waarnemer toont van de voor hem vreemde inheemse bevolking. Italië komt op hem af en hij weet het slechts dank zij zijn typisch Britse humor te ver werken. Een humor die hij na een jaren lang verblijf in Engeland hij is van ge boorte een Hongaar heeft weten te verwerven maar die hem nochtans genoeg afstand van de echte Brit toestaat om de Italianen niet helemaal als „foreigners" te beschouwen en te behandelen. Uitgaande van een eenvoudige waarneming slaagt hij erin een fantastisch aandoend verhaal te ontwikkelen, dat ondanks de kolderach tige aard toch genoeg reëel blijft om te kunnen boeien. Uit deze kolder komt de vaarheid tot dan goed verborgen te •oorschijn als de vrucht uit een artisjok 7,ij het dan, dat het een Mikes-waarheid is, dat wil zeggen betrouwbaarheid zolang hij niet te veel op hol slaat. Aan het eind van het boek krijgt men even de neiging te zeggen: „Zo is het mooi geweest, Mikes" Dezelfde opmerkingen gelden voor zijn boekje „Oost is Oost", waarin hij ontmoe tingen met tal van Oosterse volken op analoge wijze als zijn Italiaanse reis ervaringen verwerkt. van de cultuur, vertegenwoordigend door het Prins Bernhard Fonds; 3. instellingen van particuliere gezondheidszorg; 4. in stellingen met als doel ideëel en hulpver lenend werkzaam te zijn op internatio naal gebied. Het comité stelt in de brochure onder meer: „Men moet in redelijkheid verlan gen, dat de opbrengst van een krachtens de wet ingestelde, dus namens het gehele Nederlandse volk goedgekeurde prijsvra- gencentrale in evenwichtige verhouding ten goede komt aan de noden, die uit men selijke- en maatschappelijke overwegin gen minstens even nijpend zijn als die van de sport". In de brochure staat ook een opsom ming van de noden op allerlei gebied en het comité vraagt aan het slot; „Zou iemand durven zeggen, dat de aanleg van een voet balveld belangrijker is dan de inrichting van een reuma-kliniek of de aanschaf van een ijzeren long? Een particulier mis schien nog wel, maar moet de overheid die voor een algemeen belang te waken heeft bij het monopoliseren van de sport-toto geen waarborgen scheppen, dat de op- brangst evenwichtig aan uiteenlopende doeleinden wordt besteed?" Advertentie Bij het verlenen van toestemming tot aanstelling van onbevoegde krachten bij het V.H.M.O. wordt er op aangedrongen deze krachten met niet meer dan ongeveer 20 wekelijkse lesuren te belasten. Men wil hiermee bereiken, dat zij voldoende tijd beschikbaar houden om naast hun lestaak hun studie voor het behalen van de bevoegdheid voort te zetten en binnen redelijke tijd te voleindigen. Dit verklaart de staatssecretaris van O., K. en W., in antwoord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid de heer Tans. Als de vermindering van het lessenaan- tal of de indiensttreding bij het V.H.M.O. een vermindering van inkomsten voor de ze krachten tengevolge zou hebben zal wor den nagegaan in hoeverre de inkomsten vermindering kan worden gecompenseerd door een studietoelage. Van invoering van een nieuwe regeling is geen sprake. Deze reeds geruime tijd toegepaste gedragslijn kan bij de school besturen bekend worden geacht. In het al gemeen zijn er niet minder lessen door ge geven, aldus de staatssecretaris. Advertentie r EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK De Koninklijke Vereniging van Onder officieren van de Koninklijke Land- en Luchtmacht heeft naar aanleiding van het rapport van de Commissie Werkelijke Diensttijd Dienstplichtigen een adres aan de minister van Defensie aangeboden. Ver klaard wordt dat het accent moet liggen op het aanwerven van beroepsmilitairen. De vereniging zegt dat er een toeneming van de voortijdige verlating van de dienst door beroepsmilitairen is. Dit geldt in het bijzonder de technici, omdat de bezoldi ging veel te laag is. De salarisschalen zijn te lang gerekt. Volgens de vereniging moet het principe zijn: een bepaald bedrag voor elke rang of stand met enkele verhogin gen voor ervaring. De vereniging zegt verder dat, wil de werving van beroepsmilitairen succes heb ben, behalve aan een zo noodzakelijke ver hoging van de bezoldiging in even grote mate aandacht moet worden besteed aan het huisvestingsvraagstuk van de mili taire ambtenaren. Een ontdekking waar de sterrenkundigen ge weldig blij mee zijn, is die van de Amerikaanse onderzoeker dr. Bab- dock: het magnetische veld van de zon blijkt zichzelf te kunnen om draaien. Wat vandaag de magnetische noordpool van de zon is, is over enige tijd de magne tische zuidpool en omge keerd. Hoe dat komt weet men niet, maar dat is nu juist de reden tot blijdschap zo zyn wetenschapsmensen elk nieuto raadsel vormt een verheugende kluif. Sinds het (in 1952) mo gelijk werd, betrekke lijk zwakke magnetische velden op de zon te me ten, bleek de zonnehuis houding er weer een complicatie méér op na te houden dan voordien bekend was. De zonne vlekken, die zich van tijd tot tijd vertonen, bleken magnetische vel den om zich heen te hebben en bovendien was er nog iets bijzon ders aan de hand met de polariteit van een groep vlekken. Wanneer er een groep zonnevlekken voorbij trekt (zo'n groep draait mee met de aswenteling van de zon; zij ver schijnt links en ver dwijnt aan de rechter- rand) dan blijkt dat de voorste vlek een noor delijke polariteit heeft en de achterste een zui delijke, althans op het noordelijke zonnehalf- rond. Op het zuidelijke halfrond is het dan pre cies andersom: de voor ste vlek heeft een zuide lijke polariteit en de achterste een noorde lijke. Na verloop van jaren keert dit verschijnsel zich om: dan blijkt in eens op het noordelijk halfrond de voorste vlek een zuidelijke polariteit te vertonen en de ach terste een noordelijke, terwijl dan op het zui delijk halfrond de toe stand juist zo is als voorheen op het noorde lijk halfron± Voorlopig is er slechts één voorzichtigecon clusie te trekken: wat wij tot nu toe altijd de elfjarige periode van de zon hebben genoemd (een tijdvak, geken merkt door het bekende ritme in de zonne-activi- teit, waarbij maxima en minima elkaar regelma tig afwisselen) schijnt in feite maar de helft te zijn van een in werke lijkheid 22-jarige pe riode. Maar welke krachten hierin een rol spelen, is nog altijd een mysterie. v.vrj Horizontaal: I) De bekroningen van deze Middel eeuwse muren zij in wankel evenwicht. (8) 5) Als dit lichaamsdeel tot beweging loosheid gedoemd is krijgen we een hart versterking. (6) 10) Als ik zonder Ka met een zulk een opschepper in contact kom krijg ik een kleur als deze bloem. (5) II) Het is niet de kok die vlug is, maar zijn gereedschap. (9) 12) Dien en Isa zijn samen een inwoon ster van een Oostelijk land. (7) 13) Er valt een anker in een boek van Tolstoï. (7) 14) Een hond en Moe verenigen zich tot een geloofsartikel (5) 15) Sommigen vinden het zonde om zó te zijn, anderen vinden het zonde om het na te laten. (8) 19) 106 met de staart in de hoogte. (8) 21) In menige rede, wordt dit met de lippen beleden, maar inmiddels gestreden, zo gaat het nu heden. (5) 25) Het ijzer bij de smid en een slechte rede eindigen beide zo. (twee woorden, 2, 5) 27) Ik zag een man op straat die mij na rende, zei het meisje, ik zag hem steeds dichter bij komen. (7) 28) Als ik dit ga uitdrukken wordt de oude toestand weer hersteld. (9) 29) En Lia sloeg haar armen om mij heen, als een klimplant (5) 30) Stil, neef is niet meer. (6) 31) Dit kind waar ik zo gaarne mee geur heeft een kink in haar karakter die steeds toeneemt. (8) Vertikaal: 1) Het is }>eter dat je wijn zo is dan je vrouw. (6) 2) De meeste bezoekers kijken er op neer. (9) 3) Geef eens de zeem aan, ik wil alleen gaan poetsen. (7) 4) Er ontbreekt iets aan dat ze de eer sten zouden zijn, maar bij deze bewerking worden ze wel droog. (6) 6) Je kunt dit beter ten halve doen, o! merken zul je dat. (7) 7) Wie zou het misprijzen als ik van het zelfde een costuum maak? (5) 8) Een man in een rivier, maar zonded vee. laat hem maar varen. (8) 9) Het is pover, Ko, wat je bezit, maar probeer het op een vendu. (7) 16) Is er een reden voor om je zó laag te gedragen, daar leg je het mee af. (9) 17) Mijn begeerten beperken zich tot iets van die bami. (8) 18) Geef die kies een por en neem een likeurtje voor de schrik. (7) 20) Je kunt er kalm binnenwandelen, al doet de naam van dit feest het niet ver moeden. (7) 22) Het is niet de overledene die een toe spraak houdt, dat ligt in de rede. (7) 23) Je kijkt niet in je neus, maar op je neus, als je je zó voelt. (6) 24) Is het weer neen, zegt de Amerikaan tot Kroesjtsjev, daar komt gedonder van. (6) 26) Doe het met een eg, dan wordt het een hele beweging. (5) (Tussen haakjes de aantallen letters.) Inzenden vóór donderdag per briefkaart. Prijzen 7.50, 5.—; 2.50. Oplossing Puzzel no. 10 Horizontaal: 1. Papa; 4. Abel; 7. ongle; 9. aalduiker; 10. Spa; 11. hut; 15. acoustiek; 18. onmin; 19. Rens; 20. egel. Verticaal: 1. prat; 2. polyphoon; 3. and; 4. Ali; 5. bekeuring; 6. lire; 8. gul; 12. paar; 13. H.S.M.; 14. akal 16. uns; 17. tie. Prijswinnaars vorige puzzel: Sj. Brach- ter, Groeneweg 33, IJmuiden-Oost, 7,50; P. Bakker, Perseusstraat 8 rd„ Haarlem, ƒ5; F. G. Verhoeff, Leidsestraat 95. Hillegom, 2,50. De derde dag van de moordzaak-„Ma- gere Josje" is vrijdag begonnen met het verhoor van de 58-jarige taxichauffeur A.P.Z., die op de dag van Josje's dood een van de andere vrouwelijke bewoners van het pand van de Oude Zijds Voorburg wal omstreeks halfacht 's morgens thuis bracht. De chauffeur had een man in witte kleding voor een opengeschoven raam gezien. De gordijntjes van het keldertje waren dicht. De verdachte, Joop S. heeft beweerd, dat hij omstreeks die tijd zijn hond uit liet en, terugkomend in het kel dertje, zijn vrouw dood aantrof. Thans zei de verdachte, dat hij het is ge weest, die voor het open raam op de eer ste verdieping stond. „Jossie had een levendige conversatie", zei de volgende getuige, een 36-jarige Amsterdamse monteur, die al zes jaar met het slachtoffer bevriend was en haar ook nog wel ontmoette, nadat ze met Joop S. getrouwd was. Dat laatste geschiedde alleen „als haar man lazerus was". Op een dag zat deze getuige gezellig met zijn vriendin in een café aan het Damrak. „Als Joop mij hier met jou zag zitten, zou hij me vermoorden en in de Achter burgwal gooien", had Josje toen gezegd. De getuige zei voorts, in antwoord op een vraag van de verdediger, dat hij inder daad de bromfiets van Joop had meege nomen. „Jos heeft mij die gegeven, om dat Joop dronken was", zei hij. „Ik wilde haar trouwen" Ook een 32-jarige chauffeur, die als ge tuige werd gehoord bleek een intieme vriend van Jos te zijn geweest geduren de de laatste zes maanden van haar le ven. Deze ongehuwde man had pogingen gedaan haar te overtuigen, haar verder felijke beroep cp te geven. In dat geval had hij wel willen overwegen met haar te trouwen. Evenals de vorige getuige had ook deze chauffeur de indruk, dat ze veel te bang was voor haar man om dit te doen. Een groene portefeuille, die hij van Jos gekregen had, werd hem bijna noodlot tig. Hij werd na haar dood gearresteerd en de politie liet de toen nog op vrije voe ten zijnde Joop komen. Men liet hem een kamer binnen, waar de chauffeur zat, bood hem een stoel aan naast de arrestant met de woorden: „Joop, hier is de moor denaar van je vrouw. Ga maar eens zit ten". „Hij is onschuldig" Volgens de agenten had Joop niet de verwachte heftige reactie getoond. Wel was de chauffeur in huilen uitgebarsten en had zijn onschuld betuigd. Enkele uren later was Joop wel opgewonden op het bureau teruggekomen, tegen de rechercheurs roepende: „Jullie zijn helemaal fout, die man is onschuldig. Je moet hem loslaten. Jos was die portefeuille al maanden kwijt en niet pas één dag, zoals jullie denken". Ter zitting probeerde de chauffeur zijn huilbui in het bureau te verklaren. „Ik wist nergens van. Alles tussen Jos en mij was goed. Nou werd ik van haar dood be schuldigd. Edelachtbare, moet u horen, als ik op straat een musje zie zitten, dan geef ik nog een klap op m'n claxon". „Ik heb 'r vermoord" Begin 1958 hoorde een 22-jarige vrouw, die evenals Josje op de O.Z. Voorburgwal haar inkomsten verwierf, in een café Joop in een dronken bui blufferig brallen: „Ik heb Jossie vermoord; wat kan het mij schelen. Ze mogen het gerust weten". „Ik heb toen nog gezegd: Wat een idioot om zo iets te zeggen", vertelde deze getuige. Ook op de eerste dag van het pro ces heeft een getuige een soortgelijke ver klaring afgelegd. Joop sprak dit toen te gen. Dat was de caféhoudster, die dat ge schreeuw in haar zaak onprettig vond en Joop daarop had gewezen. De verdachte was dronken, daar waren beide getuigen het over eens. Het kon zijn dat zijn ge schreeuw dronkemansbluf was. Verhaal van Josje's zuster Jos kwam nog wel eens bij een beter oppassende gehuwde zuster van haar, die steeds probeerde, haar op het rechte pad terug te brengen. Deze dertigjarige vrouw vertelde ter zitting dat dit onbegonnen werk was, omdat Jos „niet durfde voor haar man". „Hij zou mij overal zoeken als ik hem verliet en me vermoorden", zou Jos gezegd hebben. Deze zuster was de eerste der tiental len getuigen, die ter zitting in tranen uitbarstte. Dat gebeurde toen de presi dent haar verklaring, afgelegd voor de rechter-commissaris, voorlas. Op de ver jaardag van Jos, kort na haar dood, kwam de verdachte de zuster opzoeken en sprak tot diep in de nacht over Jos. Daarbij gebruikte hij over zijn overleden vrouw de grofst-denkbare uitdrukkingen, die haar zuster zeer griefden. „Je hebt toch maar van haar geleefd", had zij hem toegevoegd, „in plaats van fatsoenlijk te werken". Ten slotte had ze hem zelf van de moord beschuldigd. Joop zei: „Je durft veel te zeggen" en had „er gauw overheenge- praat". 's Middags verscheen voor de tweede maal als getuige de 48-jarige „Haarlem se Henny", ex-collega van het slachtoffer, die thans van beroet» „kamerverhuur- „Manke Miep", de bordeelhoudster die een der belangrijkste getuigen d charge is in het proces tegen Joop S., arri veerde per taxi voor het paleis van Justitie. ster" in Den Haag zegt te zijn. Zij sliep destijds op zaterdagavonden altijd boven het keldertje in de kamer bij „Manke Miep", de boordeelhoudster van het pand. In de fatale nacht lag ze daar ook te sla pen. Pas tegen acht uur werd ze wakker door het beller, van de vrouw, die met de taxi arriveerde. „Manke Miep" schold he vig, omdat ze niet zelf een sleutel bij zich had. Even later kwam de verdachte bo ven met de mededeling dat er iets met „Magere Jos" was gebeurd. De getuige was kort na „Manke Miep" en verdachte naar beneden gegaan. Ze deed de ogen van Jos, die op de bank lag, open en zag meteen dat ze dood was. „Joop huilde" Joop zei, dat Jossie waarschijnlijk flauw gevallen was en wel weer bij zou komen. De getuige had geen ogenblik aan het roepen van een dokter gedacht, „om dat Jos immers toch al dood was". Op aan dringen van de getuige was Joop ten slotte naar de politie gegaan. Intussen had de getuige haar kleren gepakt en zich aange kleed. De 29-jarige „Grote Jos", een lan ge vrouw met roodgeverfd haar, die des nachts om 5 uur in het keldertje was af gelost door „Magere Jos", had kort na het gebeurde Joop S. huilend in huis zien lopen. Tot 5 uur had „Magere Jos" in een kamer van het belendende perceel (no. 81), dat ook aan „Manke Miep" toebe hoorde „dienst" gedaan. Vanochtend wordt het getuigenverhoor voortgezet. Advertentie for men for a beautiful lady PARFUMS - BUOUX Grote Houtstraat 92 - Telefoon 12160 UNO. De postdienst van de UNO geeft op 15 februari van het volgende jaar een serie van twee postzegels uit in de waarden 4 cent en 8 cent. Beide zegels vertonen het Palais de Chaillot te Parijs. In dit gebouw werd in 1948 en in 1951 een zitting van de Algemene Vergadering gehouden. Het ontwerp is van H. Woyty-Wimmer, werkzaam by de Engelse drukkerij Thomas de la Rue and Co. Ltd. FRANFRIJK. Honderd jaar geleden werd de Franse wijsgeer Henri Bergson (18591941) geboren. Ter herinnering aan dit feit is een postzegel van 50 fr. uitgegeven met zijn portret. OOSTENRIJK. Voor de Dag van de postzegel i.959 zal op 1 december een postzegel van 2,40 s. 60 gr. (lila en rI zwart) worden uitgegeven. Op de zegel is een Romeinse postwagen uit om streeks honderd jaar na Chr. afge beeld. Het ontwerp, gemaakt door Adalbert Pilch, is ontleend aan een marmerreliëf, dat in de kerk van Ma- riasaal in Karinthië is gemetseld. De oplage bedraagt 1.200.000 exemplaren. TSJECHOSLOW AKIJE. De poste rijen van Tsjechoslowakije en Commu nistisch China werken tien jaar samen op technisch gebied. Een herdenkings zegel van 30 h. (rood en lichtgroen) is hiervoor uitgegeven met als voorstel ling het gebouw van de postzegeldruk kerij te Peking. VERENIGDE STATEN. Op 22 april van het volgende jaar zal een nieuwe luchtpostzegel van 25 cent (kastanje bruin en zwart) worden uitgegeven. De zegel is hoofdzakelijk bestemd voor de frankering van brieven met bestem mingen Azië, Australië en de meeste landen vat. Afrika. Links ziet men het portret van Abraham Lincoln met een citaat uit zijn te Gettysburg gehouden rede: „Of the People, By the People, For the People"; rechts „U.S. Airmail 25 cent". FINLAND. In Finland zullen begin 1960 zes nieuwe steden worden ge bouwd, namelijk Hyvinkaa, Kouvala, Riihimaki, Rovaniemi, Salo en Seirta- joki. Naar aanleiding hiervan zal op 2 januari a.s. een postzegel van 30 mk. uitkomen, die de wapens van deze ste den laat zien. De zegel is ontworpen door Olavi Vepsalainen. De oplage be draagt 3 miljoen stuks. ARGENTINIë. Ter gelegenheid van de Filatelistendag 1959 is een postzegel van 1 peso in circulatie gebracht, die een reproduktie van de zegel van 1 peso van Buenos Aires, uitgifte 1859 te zien geeft. JAPAN. De vijftiende conferentie van de I.A.T.A. (International Air Transport Association), gehouden in Tokio, is een postzegel van 10 yen (blauwgroen) uit gegeven. Op de zegel komen een kraan vogel en het I.A.T.A.-embleem voor. AUSTRALIë. Ter onderstreping van de geestelijke betekenis van Kerstmis is een postzegel van 5 d. (purper) ver krijgbaar gesteld, die de aankomst van de Drie Wijzen uit het Oosten bij Beth lehem in beeld brengt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13