NEDERLAND ZAL IN STRAATSBURG VERZOENINGSVOORSTELLEN DOEN OPROEP B.M.W. Citroën „HOLIDAYS" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koning Boude wijn brengt Kongo- vraagstuk voor het volk Ook poging om wereldhandel te bevorderen HET WEER CHALET KAAS Ongekende rust in Belgisch verkeer STILLE ARMEN"-ACTI E 1959 J. J. van Kooten E.E.G. EN KLEINE VRIJHANDELSZONE Hier en daar mist ONTMOETING OP HOOG NIVEAU Het woord is aan Eerste kotide-offensief werd afgeslagen „TER C LEE FF Vertrek van De Schrijver tot vandaag uitgesteld Cultureel contact tussen Amerika en Rusland iee MORRIS I'lefore you fmi/! In de krant van heden: 74e JAARGANG No 115 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 504e JAARGANG No 267 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Na stfn bezoek aan Londen zal de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, zich zondag naar Straatsburg begeven, waar hij maandag zal deelnemen aan de conferentie van de Raad van Ministers van de Europese Economische Gemeen schap. Naar van welingelichte zfjde vernomen wordt is minister Luns voornemens in Straatsburg met voorstellen ter tafel te komen, die een nadere concretisering betekenen van het ook door de Europese Commissie ingenomen standpunt, dat de Gemeenschap een liberale handelspolitiek zal moeten voeren, die gericht is op een zo vrü mogeiyif handelsverkeer in de gehele wereld. De Nederlandse regering i* voornemens om, teneinde een liberale politiek te voeren en te voorkomen dat nieuwe beletselen zullen ontstaan voor een uiteindelijke associatie met de andere Europese landen een tweeledig voorstel te doen. Het eerste deel hiervan houdt in een voorstel aan de zeven landen, van de kleine Vrijhandelszone, op 1 juli 1960 hun tarieven met twintig percent te verminde ren. De E.E.G.-landen zullen op die da tum krachtens het E.E.G.-verdrag even eens op een tariefsverlaging van twintig percent in hun onderlinge verkeer zijn aangeland en de Nederlandse regering stelt nu voor, dat deze landen als tegen prestatie zullen besluiten deze onderlinge verlaging ook uit te strekken tot alle lid staten van het G.A.T.T. (General Agree ment on Tariffs and Trade) en andere landen, jegens welke een meestbegunsti- gingsclausule geldt. Het tweede deel van het voorstel van de Nederlandse regering houdt in, dat het toekomstige buitenta rief van de E.E.G. met twintig percent zal worden verlaagd. Het Nederlandse voorstel sluit aan op de gedachten, die de Europese Commissie in haar tweede memorandum, dat thans in handen van het speciale comité voor de associatiekwestie is, heeft ontvouwd. Het gaat iets verder daar de commissie de tariefsverlaging tegenover derde landen in juli 1960 slechts wilde toepas sen op de hoge tarieven, terwijl Neder land haar op alle tarieven wil betrekken. Ook de verlaging van het toekomstige buitentarief van de E.E G. is door de Europese Commissie, zij het voor een later stadium, aanbevolen. Doel van het Nederlandse voorstel is de kloof tussen de twee groeperingen in Euro pa niet groter te laten worden. Tegelijk wil het evenwel bereiken, dat niet alleen de E.E.G. doch ook de andere Europese landen maatregelen nemen, die het vrije verkeer in de gehele wereld bevorderen. Van de zeven wordt een non-discrimina toir systeem verlangd en de gehele we reld zou moeten kunnen profiteren van de verlaging van de buitentarieven. De Nederlandse regering wil in dit ver band aan haar partners voorstellen er bij de landen van het G.A.T.T. en in het bij zonder bij de Verenigde Staten en Cana da op aan te dringen, dat zij in het kader van de door onderstaatssecretaris Dillon voorgestelde tariefsonderhandelingen Voor een driedaags bezoek aan ons land om op te treden in Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Amsterdam arriveerde vrijdag Catherina Valente in de hoofdstad. De populaire film en revuester reist twee maal per jaar de wereld rond om al haar contracten na te komen... Tweeëntwintig jaar geleden, toen zij zeven jaar was, zou zij met haar ouders optreden in Carré. De politie verbood het. Reeds toen danste en zong zij. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig bewol king, maar in de nacht en och tend plaatselijk mist. Koude nacht met temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Mor gen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige zuidoostelij ke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Mevrouw Touré, echtgenote van president Sékou Touré, president van de onaf hankelijke Afrikaanse republiek Guinea, is een charmante verschijning. Deze opname werd gemaakt toen zij deze week in nationale klederdracht werd ontvangen door president en mevrouw Lübke van West-Duitsland. Het presi dentiële paar uit Guinea is inmiddels in Moskou aangekomen voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Lessing: Het meest volkomen gebed is een dank bare gedachte, naar de hemel gericht. Euromarkt VrijtvindelszDnewn deZwwi Onze correspondent in Londen meldt over het overleg dat de ministers Lloyd en Luns hebben gevoerd nog het volgende: Wij vernemen nog, dat van Nederlandse zijde met klem werd betoogd, dat het ver keerd zou zijn indien Engeland zou wor den buitengesloten van het interne West- europese politieke overleg. Dit is natuur lijk een ietwat negatieve formulering. Waarschijnlijk zal ook wel gesproken zijn over een positieve manier, waarop de Britten bij de politiek van het Europa van de zes E.E.G.-landen zou kunnen worden betrokken. Zoals men weet duikt in dit verband de laatste tijd meer en meer de haast vergeten Westeuropese Unie op als een voor de hand liggende mogelijkheid voor de totstandbrenging van het in hoge mate gewenste politieke contact op rege ringsniveau met de Britten. De Engelsen, die door hun aarzeling in het verleden zeker een schuldgevoel be zitten, doen op het ogenblik alles om de scherven te lijmen. Vandaar misschien ook dat men in het gesprek met minister Luns van Britse kant ontkende, dat er, zoals beweerd wordt, sprake zou zijn van een Engelse afkeuring van nauwere West- Eüropese politieke integratie. Dit is mis schien een beleefdheidsphrase, welke nogal vreemd aandoet omdat Engeland in feite ergens anders huiverig voor is, na melijk voor de vorming van een vast aan eengesmeed Westeuropees politiek blok, maar meer opheldering over het Britse standpunt is om verwarring te voorkomen dan ook dringend gewenst. Misschien is het daarvoor echter nog te vroeg. Men be vindt zich op dit ogenblik namelijk nog in de sfeer van algemeenheden welke ten doel hebben een gunstiger politiek kli maat te kweken dan er tot voor kort in West-Europa heeft geheerst. Desniette min wordt er in Londen en achter de scher men elders hard gewerkt om er een nieu we politiek uit te hameren, waarbij het niet meer aankomt op welwillendheidsbe- toon, maar op hard zakelijke details, wel ke de proef op de som zullen dienen te ge ven van alle goede bedoelingen, welke men thans over en weer rond bazuint. In de landen van de Kleine Vrijhan delszone wonen bijna 90 miljoen men sen, dat is iets meer dan de helft van de bevolking der Euromarktlanden. Hun totale produktie is iets minder dan tweederde van die van de Euro- markt. De totale invoer van de groep was in 1958 ongeveer 67 miljard en de uitvoer 57 miljard. Het Engelse aandeel in deze cijfers is meer dan de helft. zullen overgaan. Deze behoeven niet iden tiek te zijn aan de verlagingen van de E.E.G.-tarieven, doch verwacht wordt dat deze landen zeker een bevredigend antwoord zullen willen geven. Het Neder landse voorstel is mede ingegeven door de gedachte, dat men eerst op een gunstige reactie van Amerikaanse zijde kan ho pen, wanneer de Gemeenschap haar libe rale houding duidelijk demonstreert door de twintig percent verlaging van haar bui tentarief als een blijvende maatregel af te kondigen. Opgemerkt wordt dat het Nederlandse voorstel van de hoge tarieflanden voor me dio 1960 niet meer vraagt dan wat ook reeds door de Europese Commissie is voorgesteld. Zij hebben immers op 1 januari 1959 vrijwillig reeds tien per cent van hun hoge buitentarieven laten vallen en daar zal maandag in de minis terraad worden besproken, waar ook het tweede memorandum-Hallstein en de re cente Franse plannen tot bespoediging van de ontwikkeling der Gemeenschap aan de orde zijn. Het is reeds ter kennis van de vijf andere regeringen en aan de Europese Commissie gebracht. In Den Haag wordt er op gewezen, dat over de gedachten, die in het voorstel worden ge concretiseerd, in de Benelux-landen steeds een grote mate van overeenstemming heeft bestaan, zodat mag worden aangeno men dat het initiatief van minister Luns zeker bij deze landen sympathie zal on dervinden. De eerste aanval op West-Europa door koning Winter is deze week mislukt. Hij slaagde er slechts dinsdag in de Noord-Ne derlanders een kleine 24 uur in de winter jas te doen wegduiken bij een krachtige koude wind van 1 a 2 graden, maar daar bleef het bij. Onmiddellijk werd er door de oceaandepressies, die van de Golf van Biskaye naar de Britse eilanden blijven trekken, een tegenoffensief ingezet en met succes. Toen het kwik in Groningen nog op 3 graden stond was het in Zuid Limburg al 13 en in onze omgeving 10 graden. Tot over de Russische grens en ver in Zweden heeft de kou zich moeten terug trekken. Tot dusver was november be langrijk te koud, maar van het midden van deze week af wordt er zeer zachte lucht van 10 A 13 graden over ons land gebla zen. Toch blijft de luchtdruk boven Rus land en Noord-Scandinavië hoog. Ook bo ven Groenland ligt een zeer sterk hoge- drukgebied, waardoor koude lucht via IJs land naar het zuiden blijft stromen. Deze koude lucht dringt met noordelijke winden tot de Golf van Biskaye door. Langs een omweg kan deze minder zachte lucht la ter ook tot boven West-Europa doordrin gen maar dan nog zal het voor november een redelijke temperatuur zijn. Ook in Noord-Nederland heeft men zijn winterjas weer in de kast gehangen. Maar na een periode met zeer zacht weer volgt niet zelden een nieuwe koude-inval, al be hoeven wij hiervoor begin volgende week nog niet beducht te zijn. Advertentie VOOR BEIER SCHILDERWERK S7 - Tel 6C985 Haarlem BRUSSEL (Reuter) De Belgische automobilisten hebben zaterdag in groten getale gehoor gegeven aan de oproep van de Koninklijke Belgische Automobielclub en andere organisaties om een dag niet te rij den als protest tegen een voorgenomen ver hoging van de benzineprijs. Volgens waar nemers was het verkeer tachtig percent minder intensief dan gewoonlijk. Een woordvoerder van een aantal olie maatschappijen schatte, dat de Belgische regering ongeveer 20 milj. Belgische fran ken aan belastingen zou derven, als de staking volledig zou zijn II Vandaag begint de traditionele inzameling van Haarlems Dagblad/ Oprechte Haarlemsche Courant ten bate der Stille Armen. Giften wor den gaarne ontvangen op ons gironummer 273107 of aan onze loketten. Er is nog armoede! Echte, voor ieder zichtbare armoede misschien niet, maar wel stille armoede. En de bekende actie voor de „Stille Armen", waarvoor thans een beroep op u wordt gedaan, zou men het beste kunnen omschrijven als een „in zameling voor degenen, voor wie weinig of niets gedaan wordt of gedaan kan worden". liet betreft hier mensen, die net buiten de sociale steun vallen, en voor wie die dingen, die wat kleur in het leven brengen, onbereikbaar zijn, omdat zij het geld ervoor niet kunnen missen. Daardoor wordt het Kerst feest, een van de mooiste christelijke feestdagen, voor hen een even grauwe dag als alle andere. Laat hen ook een echt Kerstfeest vieren! Vorig jaar bracht een record-opbrengst! Aan u thans de taak, dit record te verbeteren! De Sociale, Raad te Haarlem verzorgt de verdeling. Het Comité van aanbeveling vooi de actie „Stille Armen' Erepresidente: Mevrouw C. Cre- mers-de Bruijn. Voorzitter: Mr. A. Beets, voorzitter van de Sociale Raad. Secretaris: Mr. J. M. Wicherink, secretaris van de Sociale Raad. A. J. M. Angenent, voorzitter K.A.B.; Ds. J. S. van Arkel, predikant gerefor meerde kerk Haarlem; Mr. P. E. Bar bas, oud-secretaris van de Sociale Raad; D. Boer, directeur n.v. Focus; Ds. J. Bronsgeest, predikant hervorm de kerk; Ds. S. M. A. Daalder, predi kant doopsgezinde gemeente; H. Dei- num, directeur Stadsschouwburg; P. A. Dykema, voorzitter diaconie doopsgezinde gemeente; Mr. P. Fuhri Snethlage, bestuurslid Pro Juventute; Mr. F. v. d. Goot, advocaat en procu reur; W. F. Happé, wethouder Open- 'bare Werken; D. G. Hazekamp, ad ministrateur Provinciaal Bestuur; Drs. W. Hazevoet, directeur Sociale Zaken; Ds. L. Hoorweg, predikant gereformeerde kerk Haarlem-Zuid; P. J. Kapteijn, directeur Union Choco ladefabrieken; Pastoor J. W. Keij, pastoor oud-katholieke gemeente; S. Koster, Hoofdredacteur Haarlems Dagblad; Mr. J. N. Meijsing, admini strateur Gemeentesecretarie; P. B. M. Muringer, vice-president St. Vincen- tius Vereniging; Mevrouw J. van Nispen-van Wely, presidente U.V.V.; F. S. Noordhoff, voorzitter Humani- tas; A. J. M. van Os. voorzitter Conf. Stille Armen der St. Vincentius Ver.; Mr. H. E. Phaff, Gemeentesecretaris; J. Plaat, redacteur Algemeen Han delsblad; Ds. A. J. van Rhijn, predi kant hervormde kerk; A. Ph. Romeijn, diaken hervormde kerk; Drs. H. W. M. van Run, hoofdredacteur Nieuwe Haarlemse Courant; Mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, wethou der Sociale Zaken; J. W. A. Stalpers, hoofdadministrateur Gemeente Secre tarie; Mevrouw A. Steenhuis-Polman, bestuurslid Centraal Genootschap Kinderuitzending; D. H. Suerink, oud directeur Sociale Zaken; P. W. Vos kuilen, voorzitter Bestuurdersbond Haarlem van het N.V.V.; Th. Ver hoeven, president St. Vincentius Ver eniging; J. Vernhout, bestuurslid So ciale Raad; W. Verschoor, comman dant Leger des Heils; Ds. J. W. van Wery, predikant rem. geref. Ge meente; Mr. Th. A. Wesstra, oud- gemeentesecretaris; W. van Willige, directeur Haarlems Bloei; W. N. Zijl stra, deken van Haarlem. BRUSSEL (ANP) Koning Boudewijn heeft een dringend beroep op alle Belgen gedaan zich aaneen te sluiten voor de op lossing van het Kongolese vraagstuk. De koning zei, dat Kongo niet prijsgegeven zal worden vooraleer een uiteindelijke vreedzame en rechtvaardige oplossing van het vraagstuk is bereikt. Koning Bou dewijn sprak tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Vrije Universiteit van Brussel, waar van hij doctor honoris causa is geworden. De koning verklaarde, dat het Kongole se vraagstuk hem reeds maanden kwelt, omdat het van zeer groot belang is voor de toekomst van België en omdat het land en de mensen, die erbij betrokken zijn, hem nauw aan het hart liggen. „Nog niet zo lang geleden, toen ik er in 1955 een rond reis maakte, kon ik uit de vele contacten die ik had met inlanders en blanken, op maken dat ons groots beschavingswerk het stadium had bereikt, waarin wij de zwarte bevolking de hand moeten reiken om haar te leiden op de weg naar zelfbe stuur. De gebeurtenissen hebben echter een wending genomen, onverwacht en vlug. Onstuimige krachten werden plotse ling ontketend en er waren niet genoeg verstandige en ervaren leidende groepen voorhanden om deze vloed in te dijken en te leiden. In deze moeilijke omstandighe den denken wij niet alleen aan de inland se bevolking waarvan het lot ons voortdu rend bezig houdt, maar ook aan onze land genoten in Kongo, aldus koning Boude wijn. De koning vervolgde: „Als opvolgers van het taaie pioniersras, dat eertijds de onafhankelijke Kongostaat in het leven riep, verdedigen zij de belangen van Kon go, die ook de onze zijn, op een ogenblik waarop onze werkzaamheid niet alleen WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn overeenge komen het bestaande culturele verdrag met twee jaar te verlengen, zo verluidt in Washington. Het verdrag voorziet in culturele, technische en wetenschappelijke uitwisselingsprogramma's tussen beide landen. In het nieuwe verdrag zijn ook en kele uitbreidingen van uitwisselingen voor zien en de Verenigde Staten hopen dat nu ook over en weer radio- en televisiepro gramma's zullen worden uitgezonden, broodnodig blijft, maar bovendien een Advertentie Thans nog 3295. vanaf 3987.- Vraagt demonstratie Ook voor prima service Houtplein 18 - 20 Telefoon 12000 snelle aanpassing vergt aan de zeer snel evoluerende volken." Over het hem toegekende eredoctoraat zei de jonge vorst, dat hij het wilde be schouwen als een versteviging van de banden, die het vorstenhuis en de weten schap altijd hebben verbonden. (UPI) Tot de anderen die eredocto raten ontvingen behoorden de professoren G. I. Lieftinck en J. Oort van de univer siteit van Leiden en professor J. Tinber gen van de Economische Hogeschool van Rotterdam. (Reuter) De minister voor Kongo, De Schrijver, die vrijdag naar Kongo zou vertrekken voor besprekingen met Kongo lese politieke leiders, heeft zijn vertrek tot heden uitgesteld. Advertentie Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord, Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphine Volkswagen en 9 pers. V.W. bus. Alle wagens zijn all-risks verzekerd. Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 Advertentie BARTBJORISSTR HAARLEM TEL 13439 IflOSf STRAAT (BU KOMNCSPIÜKJ AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN pag. Vrijhandelszone1, 2 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Feuilleton 4 Horen en Zien4 Agenda van Haarlem4 Uit stad en omgeving 5, 7, 9, 11, 23 Films 9 Muziek en Toneel 9 Medische verzorging 9 Kerkdiensten 11 Filatelie 13 Puzzel 13 Kerkelijk Leven 13 Erbij15 tot 19 Sport 21 Beurs 23 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER-EN-TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN „ERBLTi Advertentie Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. is alleen acht met het merk CHALET!

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1