Scholenbouw wordt bemoeilijkt door krappe bouwmarkt in en om Haarlem SNELFIX Sanering Haarlems woonwagenkamp is nu bijna voltooid Mytylschool voorlopig in Schalkwijk geprojecteerd Reeds aanvaarde winkel sluiting blijft ongewijzigd Raad wenst adjunct-directeur voor het Frans Hals Museum ZATERDAG 21 NOVEMBER 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Proef met systeembouw wordt overwogen Meer ruimte Bouw in étappes Mammoetwet Winkelen in Sinterklaastijd Raad besluit request van Middenstandscentrale voor kennisgeving aan te nemen van Ceta-Bever Speelplaats voor kinderen gauzv klaar Motie-} an den Bergh aangenomen Kunst is in Haarlem nog altijd sluitpost op de begroting Collecte in Heemstede voor Haarlems Militair Tehuis Burgerlijke Stand van Haarlem DE RAADSLEDEN, die zich met de behandeling van het hoofdstuk Onder wijs van de ontwerp-gemeentebegroting 1960 hebben beziggehouden, hebben vrijdagmiddag van de Haarlemse wethouder voor Onderwijs niet veel opwek kende gedachten ter overpeinzing meegekregen. Integendeel: „Om met succes de behartiging van onderwijszaken op zich te nemen, moet men tegenwoordig ofwel keihard zijn, óf over een uitzonderlijke dosis idealisme en optimisme beschikken", aldus de heer Geluk in zijn antwoord op de gemaakte opmerkingen. Ten aanzien van de benauwende situatie van de scholenbouw, die voor Haarlem wel in het bijzonder geldt door de spanning op de bouwmarkt, die mede ver oorzaakt wordt door het wegzuigen van bouwcapaciteit naar de IJ mond en naar Amsterdam, kon de wethouder weinig positiefs meedelen. Alles staat of valt met het door de regering gevolgde goedkeuringenbeleid, dat het gemeente bestuur vaak lang moet laten wachten op de vereiste laatste rijksgoed keuring. Deze omstandigheid maakt een verlenging van de planningperiode, die door de heer Van den Berg (Prot. Chr.) was gesuggereerd, reeds bij voorbaat illusoir. De wethouder illustreerde dit aan de hand van het Lorentzlvceum, waarvoor de plannen al geruime tijd gereed zijn. Toch kan het nog wel jaren duren voordat de vereiste rijksgoedkeuring beschikbaar komt. Misschien kan men een urgentieverklaring krijgen als er in etappes wordt gebouwd. Door deze vertraging komt ook het u.l.o. in Haarlem-Noord in de knel, omdat de Klaas de Vriesschool in het huidige gebouw van het Lorentzlyceum zal komen, zodra het nieuwe lyceum gereed zal zijn. De wethouder schreef veel van de vertraging mede toe aan de omstandigheid, dat de regering door het leraren tekort gedwongen, meer en meer voorstandster is van grotere scholen, waardoor de door Haarlem gewenste kleinere middelbare scholen (van omstreeks zes honderd leerlingen) met aarzeling worden bekeken. Kleine lichtpuntjes in de scholenbouwsituatie worden gevormd door een binnenkort te ondernemen experiment met systeembouw voor een openbare lagere school in Parkwijk volgens het systeem dat de gemeente Rotterdam in staat stelde in zes maanden een school te bouwen, en door de vooreenomen aankoop van een tweede school- schip ten behoeve van het Karei van Manderlyceum. In antwoord op vragen van mejuffrouw Bolsius (K.V.P.), mevrouw Van Rappard- Kobus (V.V.D.) en de heer Van den Berg (Prot.Chr.) deelde de wethouder mee, dat het er met de verwezenlijking van de My tylschool voor lichamelijk gehandicapte kinderen ook nog niet zo best voorstaat. Kostte de stichting reeds veel voorberei ding, thans is het voornamelijk de plaats bepaling, die B. en W. met zorgen vervult. Aanvankelijk had men aan het Zuiderhout- park gedacht. Dit stuitte echter af op te genstand in het college van B. en W. Thans gaan de gedachten uit naar een gedeelte van wijk B in Schalkwijk. Het bezwaar is echter dat dit terrein nog niet is opge hoogd en zelfs al zou dit het geval zijn, dan nog zou de school voorlopig in een soort woestijn komen te liggen, hetgeen vooral ten aanzien van de zonodige ver bindingen ongewenst is. Misschien kan men nog een plaatsje vinden in de zuid westelijke hoek, waar het nieuwe zieken huis is geprojecteerd. Hierover zijn nog besprekingen gaande. Dit waren zo de belangrijkste gezichts punten, die tijdens het onderwijsdebat naar voren kwamen. De woordvoerders van de diverse fracties hebben allen even eens hun licht over de onderwijsproblema tiek doen schijnen, waarbij met uitzon dering van de heer Van den Berg (Prot. Chr.), die met enige tips en denkbeelden kwam weinig nieuwe gezichtspunten naar voren kwamen. Wèl een aantal wen sen en verlangens die om verschillende redenen thans nog niet kunnen worden gerealiseerd. De heer Fortgens (Arb.) drong aan op een structuurplan voor het onderwijs. Hij klaagde dat er door het rijk slechts 33 vergunningen voor gymnastieklokalen beschikbaar worden gesteld, „een aantal dat Haarlem alleen al nodig heeft." Vol gens de socialistische spreker betekenen allerlei noodoplossingen dubbele kosten voor de gemeente. Hij toonde zich bezorgd over de situatie van het openbaar onder wijs, dat volgens hem meer afhankelijk is van de financiële positie van de gemeen te, waardoor het evenwicht verstoord dreigt te worden ten gunste van het bij zonder onderwijs Hij vroeg een vergelij kend overzicht van de uitgaven voor beide typen onderwijs over de afgelopen vijf iaar. Wethouder Geluk moest de heer Fort gens in zijn conclusie gelijk geven en zeg de het gevraagde overzicht toe. Voorts vroeg de heer Fortgens nog aandacht voor de Van Voorthuijsenschool, de verbete ring van gymnastieklokalen en het doen inrichten van twee terreintjes in Delftwijk voor lichamelijke opvoeding. Deze laatste kwestie ligt. aldus de wethouder nog steeds bij Gedeputeerde Staten en Binnenlandse Zaken. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) had veel waardering voor hetgeen er bereikt is ondanks alle moeilijkheden. Zij bepleit te aandacht voor voldoende ruimte, óók in de scholen voor bijvoorbeeld expressievak ken, schoolartsen enz. De wethouder was het volkomen met haar eens, maar zag geen kans aan deze gerechtvaardigde ver langens tegemoet te komen. Voorts vroeg mejuffrouw Bolsius meer gedetailleerde inlichtingen omtrent de scholenbouw, bij voorbeeld door de onderwijscommissie pe riodiek in te lichten. Dit zegde de wethou der toe. Bijzondere aandacht vroeg de K.V.P.- spreekster voor de r.k. lagere technische school en de St. Jeroenschool. Haar frac tiegenoot K n a p e, die meer propaganda bepleitte voor het technisch nijverheids onderwijs, had ook op spoed ten aanzien van de r.k. l.t.s. aangedrongen. Wethouder II a p p maakte de vragen stellers duidelijk dat men door allerlei oorzaken pas in augustus werk van de tronduitgifte had kunnen maken, doordat het schetsplan van de architect niet eer der was goedgekeurd. Hij deelde mee dat de gronduitgifte spoedig in de raadscom missie komt en zegde alle medewerking toe. Mejuffrouw Bolsius liet in haar betoog oog eens de verzuiling om de hoek kijken ^oor op te merken dat het haar verwon derd had, dat men van socialistische zijde ie school voor slechthorenden als voor beeld had genomen teneinde de verzuiling te bestrijden. Bij andere schooltypes bijvoorbeeld de u.t.s. heeft haar groe pering zich wel bereid getoond samen te werken. De heer P i e 1 a g e (Arb.) zei het in zijn antwoord zeer te spijten dat bij de D. J. A. Geluk worden gebracht. Hij noemde het echter onjuist de socialisten in hun afwijzing van de verzuiling te verwijten, dat zij tegen bijzonder onderwijs zouden zijn. Onjuist, omdat zijn partij nooit het recht op een bijzondere school had ontkend. Ook de heer Bet_tink (V.V.D.) jarees, de activiteit van 'het collége "op onderwijs gebied. Hij bepleitte sterk het belang van de tweede neutrale huishoudschool. Ten aanzien van de kosten van het onderwijs zei hij er begrip voor te hebben dat deze door de centrumfunctie van de gemeente in Haarlem hoger liggen dan elders. Op enkele punten bijvoorbeeld verwarming en verlichting zou hij dan ook slechts bezuinigingen willen invoeren. De heer Geluk repliceerde dat het hem onbegrijpe lijk was waarom er altijd op de verwar ming en verlichting van scholen beknib beld moet worden. Vaak had hij het mee gemaakt dat de scholen nog in de kou za ten op ogenblikken dat kantoren en ook het stadhuis reeds verwarmd werden. De heer Bettink vroeg verder nog, of er bij sollicitaties wel voldoende rekening met Haarlemmers wordt gehouden waarop de wethouder bevestigend kon antwoorden en hij juichte het zeer toe, dat begaafde leerlingen zoveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld door mid del van beurzen te studeren. De heer Van den Berg (Prot. Chr.) die zoals reeds vermeld op een vroege re „planning" had aangedrongen uitte zijn ernstige bezorgdheid ten aanzien van de scholenbouw in de nieuwe wijken. Hij vroeg ten aanzien van de Mytylschool een bouw in etappes hetgeen de wethouder toezegde en bepleitte de belangen van de tweede openbare huishoudschool en de prot. chr. l.t.s. Voorts vroeg de prot. chr. onderwijsspe- cialist hoe het stond met de plannen ten aanzien van de gymnastiekzalen, waarop hij ten antwoord kreeg dat de wethouder reeds een lijst met plannen aan de staats secretaris had ter hand gesteld. Op voorstel van de heer Van den Berg zegde de wethouder toe te zullen nagaan in hoeverre voorschotten op de uitkerin gen aan kleuterscholen over een periode van vijf jaar zouden kunnen worden ver strekt. Ten aanzien van de Kennemer Streek school voor Kleuterleidsters vroeg het prot. chr. raadslid of de wethouder niet nogmaals bij de minister op subsidiëring kon aandringen. Hierop haalde de heer Ge luk ons blad te voorschijn, waaruit hij voorlas dat de minister zo juist had ver klaard hiertoe niet bereid te zijn. De wet houder noemde de argumenten van de re gering niet erg sterk: dat het aantal vaka- tures voor gediplomeerde leidsters zo klein Is schreef de heer Geluk toe aan de omstandigheid dat er niet-gesubsldieerde opleidingen bestaan. De openbare oplei dingen in Noordholland zijn sterk In de minderheid. Ten slotte bepleitte de heer Van den Berg de belangen van het technisch on derwijs. Dit deden ook de heren Willem- se (Arb.) en Knape (K.V.P.Eerst genoemde wees erop, dat beide lagere tech nische scholen in Haarlem de aanvragen niet konden opvangen, ondanks het feit. dat de behoefte in Haarlem lager ligt dan het landelijk gemiddelde. Hij wenste een rapport over deze kwestie en bepleitte meer algemeen vormend onderwijs op de technische scholen. Voorts wilde hij het „part-time"-onderwijs als dagonderwijs gegeven zien en achtte hij, ondanks alle lof. de capaciteit van de school voor indi vidueel technisch onderwijs te klein. De heer Bovenkerk (P.S.P.) ging uitvoerig in op een aspect van de „mam moetwet van Cals", met name waar ge sproken wordt van lyceaal- en gymnasiaal onderwijs. Hij waarschuwde B. en W. dit onderwijs niet te spreiden over een te groot aantal scholen, omdat dan het leer lingenaantal van iedere school beneden de door de minister gestelde norm valt. Ove rigens wenste hij scherp stelling te ne men tegen deze opvatting van de minister en was hij van mening, dat de gemeente lijke lycea bestaansrecht moeten heb ben, onafhankelijk van welke norm dan ook. Voorts vroeg hij bij het aantrekken van onderwijzers zoveel mogelijk te let ten op aanwezige kwaliteiten voor school hoofd. Anders zou men in Haarlem steeds schoolhoofden van buiten de stad moeten blijven benoemen. De wethouder stelde dat dit vrij moeilijk was maar dat men aan elke Haarlemse solicitant méér aan dacht wijdde dan aan anderen. In antwoord op een vraag van de heer S t e i j a a r t (P.S.P.) zei de heer Geluk het inderdaad wenselijk te achten als ulo scholen een administratieve kracht kre gen en mevrouw Van Rappard-Ko- b u s (V.V.D.) vernam dat getracht zou worden overleg te plegen met bijzondere scholen met betrekking tot facultatieve lessen in Spaans en Russisch, die reeds op de gemeentelijke lycea en het gvmna- sium worden gegeven. Het idee om kinde ren de scholen te laten schoonhouden, noemde de wethouder aantrekkelijk, maar moeilijk te verwezenlijken Het door de Haarlemse Middenstands centrale aan B. en W. en de raad ge stuurde request, waarin zij critiek heeft geoefend op het raadsbesluit van vorige week woensdag om de winkels geduren de de eerste drie dagen van de Sinter- klaasweek gelegenheid tot openstelling tot 9 uur 's avonds en de laatste drie dagen tot 10 uur 's avonds te geven, heeft vrijdagmiddag geleid tot een nieuw win kelsluitingsdebat in de Haarlemse raad. Dit debat vermocht echter geen veran dering te brengen in de reeds vastgestel de winkelsluitingsperiode, al betoogden verscheidene raadsleden dat door het ge noemde request nieuwe gezichtspunten naar voren zouden zijn gekomen. B. en W. stelden zich op het standpunt dat de raad zich reeds heeft uitgesproken en hadden dienovereenkomstig voorgesteld het request voor kennisgeving aan te nemen. De raad ging hiermee met 20 te gen 14 stemmen akkoord, zodat er geen wijziging komt in de mede door het amendement-Vos gestalte gegeven win kelsluitingstijd gedurende de Sinterklaas periode. De heer Spek (Prot.-Chr.) die bij de debatten van verleden week woensdag niet aanwezig was vond dat men de kwestie nog eens terdege moest bekijken. Het request van de Middenstandscentrale bevatte volgens hem argumenten, die het nader beschouwen overwaard zijn. Vol gens het prot.-chr. raadslid zouden de be langen van de werknemers geschaad worden, indien men gedurende drie da gen reeds om negen uur 's avonds zou sluiten, omdat in dat geval de rustpauze van anderhalf uur in gevaar komt. Hij stelde B. en W. voor het raadsbe sluit van vorige week woensdag in te trek ken en dt winkels vrijstelling te geven van 28 november tot en met 4 december overeenkomstig artikel 3 van de Winkel sluitingswet geopend te zijn tot tien uur stel in pre-advies te willen nemen en er later op de dag mee bij de raad terug te komen. De heer Lichtenveldt (V.V.D.) was het met hem eens. Hij vroeg B. en W. rekening te willen houden met de spe ciale centrumfunctie, die Haarlem heeft en meende dat men van werknemerszü- de ook niet erg gelukkig was met de door de raad vastgestelde sluitingsperiode. De heer Voskuilen (Arb.) was het hier geheel niet mee eens. Volgens hem is de werknemer beschermd door het werktijdenbesluit en kan pas van gevaar voor de werknemers gesproken worden, als de zaken met dit besluit zouden gaan knoeien. „Maar dit mag men van een bona fide winkel toch niet verwachten?", aldus stelde de socialistische spreker re- thorisch. Hij was er niet van overtuigd, dat het raadsbesluit volgens het amende ment-Vos fout zou zijn geweest en ver klaarde geen enkele behoefte aan een pre advies te hebben. Moeilijke behartiging De heer Vos (K.V.P.), die indertijd het amendement had ingediend, waartegen de Middenstandscentrale zulk een be zwaar heeft, klaagde dat het rijk gescha keerde middenstandsleven de behartiging van de belangen ervan zo uiterst moeilijk maakt. „Dit is me uit de talrijke telefoon tjes. die ik de afgelopen week heb gekre gen wel duidelijk geworden". De heer Vos zei oprecht gemeend te hebben dat hij een voor alle partijen aan- P. v. d. Berg (Prot. Chr.) Advertentie school geen samenwerking tot stand kon 's avonds. Hij vroeg het college dit voor- Lijm zonder klemmen met Als een van de kinderen in het Haar lemse woonwagenkamp zich bij het spelen heeft bezeerd, dan weet het waar het te recht kan. Het stapt naar het kampge bouw, waar een „juf" zo nodig de begeer de eerste hulp verleent. Dat kampgebouw is een van de voorzieningen, die als on derdeel van een grondige sanering op het woonwagenkamp zijn gekomen. Sinds vo rig jaar september onrustbarende berich ten over een besmettelijke ziekte op het De behandeling van het hoofdstuk Cul turele Zaken van de Haarlemse ontwerp begroting voor het jaar 1960 werd vrijdag avond ingezet door de heer VAN DER BERG (ARB), die een uitvoerig pleidooi hield voor de uitbreiding van de tentoon stellingsmogelijkheden in Haarlem, die het aankoopbeleid verbeterd wilde zien en die meer aandacht wenste voor de heden daagse kunst. Aan het slot van zijn betoog diende de heer Van der Bergh een motie in, waarin B. en W. uitgenodigd worden om ten spoedigste aan de raad een voor stel te doen tot aanstelling van een bekwa me kracht, die de directeur van het Frans Hals Museum in het beheer van de kunst verzamelingen der stad bijstaat. Deze mo tie oogstte de adhesie van de gehele raad en werd vervolgens door B. en W. aan het slot van de avond overgenomen. Overi gens raakte men vrijdagavond nog lang niet uitgepraat over hoofdstuk VIII van de begroting en woensdag vervolgt men het restant van culturele zaken, de sport en de jeugdzaken. De heer Van der Bergh begon zijn be schouwing met vast te stellen, dat men ge lukkig moet zijn in Haarlem, de stad van cultuur te mogen wonen, maar dat men tegelijkertijd dient vast te stellen, dat er vrijwel geen reden voot zelfgenoeg zaamheid bestaat. „Haarlem moet zich schamen," aldus spreker, „we hebben hier een bijzonder grote achterstand bijvoorbeeld ten aan zien van het aankoopbeleid en het tentoon- stellingsbeleid. We wonen in een huis met een gouden dak, een huis, dat zwaar met hypotheek is belast. We zijn het slachtof fer van het verleden en op ouderwetse wij ze is de kunst nog altijd de sluitpost op de begroting". De heer Van der Beigh meende er in verband hiermee op te moeten wijzen, dat naar zijn mening de aanstelling van een adjunct-directeur voor het Frans Hals Museum niet langer uit te stellen is. Spre ker doelde daarbij op een goede kracht, die tentoonstellingen kan organiseren, die het contact kan bevorderen tussen de kunst en het publiek en de kunst en de overheid en die indien nodig een vervan ger kan zijn van de overbelaste directeur. Voorts zag de heer Van der Bergh graag, dat men zou overgaan tot het in bruikleen geven van kunstwerken aan be drijven en aan particulieren en verder drong spreker aan op een betere sociale regeling voor de kunstenaars. Verder meende de heer Van der Bergh, dat men moet doorgaan met het trachten van het verkrijgen van subsidies voor het (dure) Frans Hals Museum van rijk en provincie en vervolgens drong hij er bij B. en W. op aan meer belangstelling te toner, voor het archeologisch onderzoek in de gemeente Haarlem. Mr. G. v. d. Bergh (Arb.) vaardbaar compromis had gevonden en het speeet hem dat de Middenstandscen trale daar anders over dacht Hij betwij felde of deze centrale voldoende rugge spraak met de bij haar aangesloten or ganisaties heeft gehouden en stelde dat aan de grootste de rooms-katholieke organisatie althans geen advies is ge vraagd. Overigens hoopte de K.V.P.-mid- denstandsspecialist dat uit de situatie iets goeds geboren zou worden, namelijk tij dig overleg. Mevrouw Van Rappard-Kobus (V.V.D.) bepleitte in het bijzonder de be langen van de consument. „Voor deze is nooit iemand opgekomen, terwijl hij toch de belangrijkste partij in deze kwestie is", aldus de liberale spreekster. Wethouder Schippers sprak van een netelige zaak. De raad heeft zich uitgesproken en B. en W. hebben zich erbij neergelegd. Hij stelde dat het een kwestie van de raad was geworden en wilde zich er verder niet in mengen. Wel verklaarde hij zich des gevraagd bereid pre-advies uit te zullen brengen, als de raad dit zou wensen. Dit bleek de raad niet te doen. Na een korte schermutseling over een formele aangelegenheid wat het eerst in stem ming moest komen: het voorstel van de heer Spek of dat van B. en W. tussen de prot.-chr.-fractievoorzitter en burge meester mr. Cremers, sprak de raad zich met 20 tegen 14 stemmen uit voor het voorstel van B. en W.: het voor kennis geving aannemen van het request van de Middenstandscentrale. Tegen stemden de fracties van de VV.D. en Prot.-Chr.,-als mede de wethouders Geluk, Bakker en Happé. Na ook nog de problemen samenhan gend met het muziekonderwijs en de te lage subsidiëring van de ballet- en opera gezelschappen ter sprake te hebben ge bracht diende de heer Van der Bergh zijn reeds gememoreerde motie in. De heer VAN VELSEN (KVP) steunde deze motie en schonk voorts zijn aandacht aan de wenselijkheid van het instellen van kunstprijzen, van atelierwoningen voor kunstenaars, van het aankopen van kunst werken en van de verbetering van de stadsbibliotheek. Muziekonderwijs Mevrouw VAN RAPPARD-KOBUS (VVD) ging als volgend spreekster diep in op de subsidiëring van het muziekonder wijs in Haarlem. Deze subsidieregeling van het muziekonderwijs in Haarlem. De ze subsidieregeling zag mevrouw Van Rappard gaarne zo veranderd dat er spra ke zou zijn van een rechtvaardiger verde ling waardoor tegelijk een decentralisatie van het muziekonderwijs zou plaats heb ben hetgeen, aldus spreekster, alleen maar ten goede van de leerlingen zou zijn. Ook deze WD-spreekster schaarde zich achter de motie-Van der Bergh. waarbij zij er de nadruk op wilde leggen dat de aan te trekken kracht uitsluitend gediend dient te worden als hulp van de tegenwoordige directeur. Eenzelfde mening was de heer Spek (Prot. Chr.) toegedaan, die daarbij ter loops wees op de financiële consequenties die het benoemen van een adjunct-direc teur met zich meebrengen. De heer Spek was van oordeel, dat het behartigen van de belangen van het culturele leven in Haarlem vooral de jeugd ten goede komt. hoewel hij daaraan toevoegde dat hij persoonlijk niet bijs ter enthousiast was over de moderne kunst die door het aantrekken van de nieuwe functionaris eveneens meer in de belangstellihg:zou komen te staan. Hierna schakelde de heer Spek over op de jeugdzaken en de sportproblemen, maar gezien het ree"ds lafe uur déeldë de voorzitter mee, dat men deze onderwerpen volgende week woensdag zou behandelen. De heer Prikkel (Arb.) hield zich vervolgens bezig met de vraagstukken samenhangend met de stadsbibliotheek en leeszaal en mejuffrouw Bolsius (K V.P.) toonde een grote interesse te hebben voor de esthetische vorming van de jeugd, waarbij zij de aandacht vestig de op de mogelijkheid om in de toekomst ook het bisschoppelijk museum in de rondleidingen voor de scholieren te be trekken. De heer Van den Veldt (KVP) bepleitte ten slotte een ruimere subsidië ring voor de ballet- en operagezelschappen. Kostbaar museum Wethouder Geluk was het in grote trekken met de diverse raadsleden eens. Ook hij zei ervan overtuigd te zijn, dat Haarlem achteraan loopt wat betreft de verzorging van de kunst. De oorzaak hiervan was. aldus spreker, gelegen in het feit. dat Haarlem in het bezit is van het zeer kostbare Frans Hals Museum. Tot zijn spijt moest de heer Geluk ech ter mededelen, dat uit een gesprek met het ministerie is gebleken, dat een rijks subsidiëring van het Haarlems museum zeer moeilijk te verwezenlijken is en spre ker noemde het in strijd met het stede lijk fatsoen om het Frans Hals Museum dan maar ten einde raad aan het rijk aan te bieden of, zoals hij schertsend zei, om een der schilderijen te verkopen in wel ke gevallen men overigens bijzonder drastisch direct uit de zorgen zou zijn. Wethouder Geluk was het met de heer Van der Bergh eens, dat er meer aan dacht besteed diende te worden aan het archeologisch onderzoek en voorts ant woordde hij op een desbetreffende vraag, dat men bij Openbare Werken het plan heeft om in de zomer van 1961 over te gaan tot een verbouwing van de stads schouwburg. Met de heer Van der Veldt meende spre ker, dat de subsidies voor ballet en opera dringend verhoogd dienden te worden en ten slotte zegde hij de raad toe een rap port te laten opstellen over de financiële aspecten die samengaan met de subsidië ring van het muziekonderwijs in Haarlem. Aan het slot van de vergadering besloot de raad de motie Van der Bergh aan te ne men waarna B. en W. zich bereid verklaar den deze motie over te nemen. Volgende week zal het Protestants In terkerkelijk Thuisfront huis aan huis zijn aangekondigde collecte in Heemstede en Haarlem-Zuid hóuden voor zijn werk on der de Nederlandse militairen. Een deel van de bijdragen komt ten goede aan het Militair Tehuis aan de Jansweg te Haar lem. Hoe hoger de opbrengst, des temeer profiteert het Haarlemse Tehuis. Vandaag over een week wordt de inzameling afge sloten met een buscollecte. Verkoopdag. Dinsdag 24 november wordt in het Jeugdhuis aan de Donkere- laan in Bloemendaal een verkoopdag ge houden, waarvan de opbrengst is bestemd voor de nieuwe gereformeerde kerk in Bloemendaal. De verkoop heeft plaats van half twee tot vijf uur des middags en 's avonds na half acht kamp nog eens de urgentie van dringende verbeteringen moesten duidelijk maken, heeft het kamp geleidelijk verbeteringen ondergaan. Nu is de sanering bijna vol tooid. Al lang bespeurt men niets meer van de vervuiling, die eens het kamp een triest aanzien gaf. Als binnen een paar we ken een speelplaats voor de kinderen ge reed komt, vormt dit een goede afsluiting van de verbeteringen. Het kamp is momenteel tot op de laat ste plaats bezet. Het is er zelfs iets te druk. Mogelijk is dit een bewijs, dat de bewoners de verbeteringen op prijs weten te stellen en erkentelijk zijn voor de zorg, die de gemeente aan het kamp besteedt. Van vervuiling zoals vroeger kan nu geen sprake meer zijn. Dagelijks worden de ge bouwen en het terrein onderhouden en schoongemaakt. De autosloperij, jaren lang een opslagplaats van oud roest, is verdwenen. Het terrein is gereed gemaakt voor een kinderspeelplaats. Gistermiddag zijn de betonstukken voor een grote zand bak gebracht. Die betonnen delen vorm den een prachtige speelfcelegenheid voor de kleine kinderen, die als apen zo vlug op de betonblokken klommen. Behalve een zandbak komen hier enkele speelwerktui- gen, zoals klimrekken. In het kampgebouw zetelt de heer J. W. Langeveld, die sinds eind juli als waarne mend kampbeheerder is aangesteld. Voorts is in het kamp werkzaam mejuf frouw A. Sterkman, die sinds 15 septem ber in dienst is van het r.k. Woonwagen- werk. Mej. Sterkman geeft de bewoners haar adviezen, assisteert de arts die hier iedere week spreekuur houdt en is ver der belast met het vormingswerk. Het kampgebouw heeft een zaaltje, dat voor allerlei activiteiten beschikbaar is. Hier worden nu en dan ontspanningsavon den georganiseerd. Er zijn soms kaart- en damavondjes voor de mannen, voor de da mes is er een naaiclub. Voor enkele jeugdclubs bestaat veel be langstelling. In het zaaltje zijn de kinde ren van zes tot twaalf jaar nu en dan met handenarbeid bezig. Voorts hebben de kinderen een diamiddag gehad. Voor de komende maanden staan meer activiteiten op het programma. Zo wil men komen tot een ontwikkelingscursus voor de volwasse nen, voor wie het zaaltje inmiddels al een gezellig trefpunt is geworden. Vermoede lijk zal ook gauw worden begonnen met een kleuterclub. Onderzocht wordt of het woonwagen kamp een eigen school moet krijgen, niet alleen voor de kleuters maar ook voor de kinderen in de lagere schoolleeftijd. Thans zijn de kinderen bij de St. Luciaschool in geschreven. Een moeilijkheid is dat dit kamp nog steeds een tijdelijk karakter heeft. Zo lang geen zekerheid is verkre gen over de totstandkoming van een re gionaal kamp, kunnen geen definitieve voorzieningen worden getroffen. Nauw verbonden met de sanering van het kamp is het wegwerken van de wagens die hier eigenlijk niet thuis horen. Als ge volg van de woningnood stonden hier en kele niet-rijdende wagens. Op het woon wagenkamp bleven de bewoners van zo'n- dikwijls allerminst comfortabele wagen op een huis zitten hopen. Geleidelijk aan wordt geprobeerd deze woningnood-geval len op te lossen. Als aan de bewoners van zo'n wagen een huis is toegewezen, wordt voorkomen dat de wagen opnieuw wordt bewoond. Het aantal niet-rijdende wagens wordt hierdoor langzamerhand steeds klei ner. „Er is enorm veel in het woonwa genkamp verbeterd", aldus de directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, drs. W. Hazevoet. „Natuurlijk kun nen we maar beperkte vernieuwingen aan brengen, omdat het kamp niet definitief is. Maar er is al veel goeds tot stand ge bracht. Ik heb de indruk dat de bewoners over de verbeteringen best te spreken zijn, al zullen er nog wel wensen blijven. In ieder geval zijn de reacties op de voorzie ningen onder meer kampgebouw, toi letten en kranen, een speelplaats beslist heel gunstig," aldus de heer Hazevoet. BEVALLEN van een zoon: 19 nov.: S. SiepkesZantingh, M. C. Kion—Wullems, A. Pruim—de Visser, M. G. Wilkes— Bruijns, A. A. M. GeukersWiersum, P. T. HendriksTurkenburg, M. H. Kriesels —Zandvliet, G. M. H. van SchieSlaman, 20 nov.: N. BoellaardTschihrin, J. H. BroekenKorthouwer. BEVALLEN van een dochter: 18 nov.: P. W. VeldtKuijs. E. NijssenMeulen- berg, 19 nov.: S. Siepkes—Zantingh, H. TelkampVrugt, B. C. de Graaf—Woolt- huis, A. M. Thelosenvan de Leuvert, M. M. JoostenBeemsterboer. OVERLEDEN: 18 nov.: J. VerdoornPe kelharing, 62 j„ Berkenstraat. 19 nov.: R. M. K. Ossebaar, 56 j.. Wilhelminastraat. T. van den HeuvelBottelier, 87 j„ Essen- straat J. Meijns—Woud, 66 j„ Gasthuis- vest A. Schotvangerde Groot, 60 j., Noorder Emmakade. GEHUWD: 20 nov.: G. L. van Rooijen en M. M. Lagerweij. F. C. de la Rie en V. J. Teunissen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5