Oud herenhuis moet plaats maken voor nieuwbouw van G.G.D. „Weinig kwade gevolgen van onze aandelenexport" Mevrouw M. Hovenier, bijna 100 jaar, is dol op t.v. SPATLAPPEN JAN W. DU RIEU Nauwere samenwerking bij gasvoorziening /hdfrï, Dr. Verwayen sprak voor Mij. voor Nijverheid en Handel Klaaroverstraat Huis van bewaring voor jeugdigen Echtpaar bedwelmd door gas, man overleden Restaurant Lion d'Or ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Kenaupark 10 bestemd voor de sloop A. P. N. de Groot opent nieuwbouw van St. Joannes de Deo Advents-appèl in Oosterkerk in Haarlem Nederlands standpunt over Palestijnse ontheemden j> NATUURWAVE Doopsgezind Zangkoor hield jaarvergadering Farah Diba naar Perziê Amsterdams plan: Medische verzorging tijdens het weekeinde GRATIS STOFZUIGER Dit weekeinde de derde competitieronde Goede prestatie van HVGB-erHogedoorn Paar Van Balen-Strengers kampioen in hoofdklasse Selectiecommissie NBB ingesteld Kenaupark 10, het oude herenhuis op de hoek van de Nieuwe Gracht en het Kenau park in Haarlem, heeft zijn langste tijd gehad. Het gebouw dat al geruime tijd door stevige stutbalken voor verdere ver zakking wordt behoed, zal binnen niet te lange tijd worden gesloopt. Het ligt in de bedoeling om op de vrijgekomen grond een nieuwe vleugel te stichten voor het gebouw van de gemeentelijke geneeskun dige- en gezondheidsdienst aan de Nieu we Gracht. Met de afbraak wordt bcgon- Opcnbare Werken tot het bouwen van een Oplnbare Werken tot het bouwen van een fietsenbergplaats ten behoeve van het personeel van de G.G.D heeft goedge keurd. De ambtenaren stallen hun fiets namelijk momenteel in de kelder van het gebouw Kenaupark 10. Reeds enige jaren geleden heeft de bouwkundige afdeling van Openbare Wer ken een schetsplan ontworpen voor een uitbreiding van het gebouw der G.G.D. op de plaats die vrij zou komen nadat het pand Kenaupark 10 zou zijn gesloopt. Dit gebouw, waarin thans het Medisch Maat schappelijk Consultatiebureau voor alco holisme is gevestigd, is eigendom van de gemeente Haarlem. In de nieuw te bouwen vleugel zouden verscheidene afdelingen van de G.G.D., die momenteel over de stad zijn verspreid, kunnen worden onder gebracht. Gedacht wordt onder meer aan het school-psychologisch bureau, het jeugd psychiatrisch bureau, de afdeling bejaardenzorg en het gemeentelijk bu reau voor school- en beroepskeuze. De huis vestingproblemen waarmee deze takken van dienst reeds lang te kampen hebben zouden dan met één slag tot oplossing zijn gebracht. Het is duidelijk dat het onder brengen van alle onder de G.G.D. ressor terende afdelingen in één gebouw ook or ganisatorisch en economisch grote voorde len heeft boven de huidige toestand. Advertentie voor uw auto verplicht per 1 jan. a.s. Olieslagerslaan 36 Telefoon 10570 De Nationale Gas Maatschappij n.v., de N.G.M., waarin naast de drie grote ge meenten ook regionale organen zoals de gemeentelijke gasvoorziening Zuid-Hol land, de n.v. Gasvoorziening N.W. Neder land en het Gasbedrijf Centraal Nederland vertegenwoordigd zijn, wenst met deze regionale organen overeenkomsten aan te gaan, krachtens welke uitbreiding van enig gasproduktie-apparaat niet geschie den kan, dan nadat is komen vast te staan, dat op andere wijze niet in de gasbehoefte kan worden voorzien. Regel is daarbij dat onder gelijke voorwaarden van kostprijs en veiligheid afstandsgas voorrang heeft boven zelfgeproduceerd gas. Voor het Zuidhollandse gasgebied bete kent dit dat de Gemeentelijke Gasvoorzie ning Zuid-Holland, welke thans Delft, Dor drecht, Gouda, Den Haag, Leiden, Rot terdam en Schiedam omvat, haar be voegdheden moet uitbreiden en ook de kleinere produktiebearijven en de distri butiebedrijven van Zuid-Holland moet gaan omvatten. Met nog niet bij de G.G.Z.H. aangesloten gemeenten is onder handeld over een nieuwe gemeenschappe lijke regeling. Een concept waarover men tot overeenstemming is gekomen, moet nog door de zeven thans samenwerkende gemeenten worden goedgekeurd. Het be paalt o.a. dat voortaan gemeenschappe lijk zal worden beslist over de productie capaciteit der gasbedrijven in de samen werkende gemeenten en over de hoeveel heid afstandsgas, die zij zullen afnemen of verwerken. Wel wordt hierdoor diep in de bewe gingsvrijheid der gemeenten ingegrepen, maar in de overeenkomst vindt men deug delijke waarborgen, dat slechts met volle erkenning der gemeentelijke belangen zal worden gehandeld, ook en vooral wanneer het daarbij gaat om de volledige en defini tieve sluiting van een gemeentelijk gas bedrijf. Woensdagmiddag 9 december om drie uur zal de heer A. P. N. de Groot, genees kundig inspecteur van de volksgezondheid voor Noordholland, het nieuwe verplegers huis en de aula van het ziekenhuis St. Joannes de Deo officieel openen. Het pand Kenaupark 10 in Haarlem dat gaat verdwijnen om plaats te ma ken voor de nieuwe vleugel van het gebouw van de gemeentelijke genees kundige- en gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht. Advertentie de weg naar schoonheid. Het volledig assortimeht verkrijgbaar bij PARFUMERIE Gr. Houtstraat HAARLEM 128 Kerkstraat 23 ZANDVOORT Op 23 november des avonds om acht uur zal in de Oosterkerk aan de Zomerkade in Haarlem een advents-appèl gehouden worden. Hieraan wordt medewerking ver leend door het chr. gemengd koor Hallelu ja uit Oude Wetering, het chr. geref. evang. koor Haarlem-Noord (dirigent Teke Bijls- ma), het nieuwe kerkkoor Haarlem en Luc- tor et Emergo (dir. Pieter de Jong), de hoboïst Arie Butter, de trompetiste Din- gena de Wit en de organist Teke Bijlsma. samenzang en koren onder leiding van Pie ter de Jong. Dr. G. Snijders zal spreken over het onderwerp: ,.De lelie en het zwaard". NEW YORK (Reuter) Voor de specia le politieke UNO-commissie vrijdag besloot het debat over de toekomst van de Pa lestijnse vluchtelingen tot maandag te ver dagen, had het Surinaamse lid van de Nederlandse delegatie J. Einaar betoogd, dat een oplossing slechts mogelijk is als Arabieren én Israëliërs allebei meewer ken. De Nederlandse regering heeft de grootste bewondering voor het werk van het hulpbureau U.N.R.W.A. en draagt 80.000 dollar aan het werk bij, „een stellig meer dan sympolische bijdrage". (Ameri ka betaalt ruim 70 percent van de begro ting der U.N.R.W.A. Voor het Departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel sprak gisteren dr. J. E. Verwayen, directeur van het financieel- economisch bureau van De Twcntsche Bank n.v. over „De effectenverkopen naar het buitenland". Dr. Verwayen begon zijn lezing met er op te wijzen, dat er reeds lang voor de tweede wereldoorlog belangstelling voor het Europese en met name het Nederlandse aandeel in Amerika bestond. Ook na de oorlog had Amerika interesse, maar deze manifesteerde zich aanvankelijk voornamelijk in schenkingen en leningen, die aan 't verarmde en economisch ontwrichte Europa werden verstrekt. Omstreeks 1952 werden ook weer Euro pese aandelen gekocht en de aandacht richtte zich in die dagen ook in de eerste plaats weer op Nederland, mede door het opmerkelijke herstel van ons land en de aanwezigheid van enige grote concerns. Daar er een duidelijk niveauverschil be stond tussen onze aandelenmarkt en de Amerikaanse, werden tal van aandelen te goedkoop van de hand gedaan en ook thans gebeurt dit misschien nog wel. Vooral de beleggingstrusts stimuleerden de koop lust van Europese fondsen. De heer Ver wayen meende dat deze ontwikkeling niet zo verbazingwekkend is. Nadat het kapi taalverkeer gedurende twintig jaren eigen lijk nauwelijks mogelijk is geweest, treedt thans een herstel van de natuurlijke pro cessen in. De ongerustheid over deze gang van za ken ontstaat door de overtuiging, dat wij uitverkoop van onze goede fondsen houden zonder daar wat voor terug te krijgen. Behalve dat de term uitverkoop niet op WE HEBBEN lang met haar zitten pra ten maar aan niets hebben we gemerkt, dat mevrouw Maria Hovenier-Smaling op 1 december honderd jaar zal worden. Ze heeft een heldere stem, verstond bijna al les wat we haar vroegen en luisterde scherp naar alles wat de mensen in de ka mer zeiden. Alleen als ze lachte, als ze haar hoofd een beetje achterover hield, als er ineens nog véél meer rimpeltjes wa ren, dan wist je dat ze heel oud moest zijn. Maar daarna, als ze stilletjes zat te luis teren, haar ronde oogjes wijdopen en de smalle handen in haar schoot, vergat je dat onmiddellijk. En vooral als ze begon te praten over de dingen die haar nu het meeste, bezighouden, de televisie, en de nieuwe jurk, die ze van een grote firma in Haarlem cadeau kreeg. Mevrouw Hove nier-Smaling had een keus uit drie japon nen mogen maken, maar ze had het met een geweten, die moderne met al die kno pen zou ze nemen, die overige twee wa ren „echt voor al hele oude dametjes", zei ze en ze lachte weer, haar hoofd een beet je achterover met die duizenden lieve rim peltjes „Vroeger heb ik hard, héél hard moeten werken. Als heel klein meisje van een jaar of vier sjouwde ik al met emmertjes zand. Toen ik tien was ging ik al naar de steen fabriek. O, o en dat was hard aanpakken, 's Ochtends om vijf uur begon ik al, en dan ging ik door tot 's avonds zeven dan thuis vlug mijn hapje eten koken en dan weer terug naar de fabriek om de ovens aan te maken. Om twaalf uur kwam ik dan thuis, en de volgende ochtend om vijf uur liep het wekkertje alweer af. Ja, ja het was niet makkelijk, vooral met al mijn kinderen. Totdat ik er tien had ben ik blij ven werken, alsmaar in steenfabrieken, met mijn man samen. Dirk, die ik ont moette toen ilc'eenentwintig was. We zijn van de ene plaats naar de andere ver huisd, steeds naar andere steenfabrieken, omdat we dan weer een iets hoger loon kregen. Zo zijn we geweest in Utrecht, Montfoort, Vianen, Lobith, Doesburg, Maarsen, ZuylenMevrouw Hovenier weet zich nog elke plaats te herinneren, ze noemt makkelijk het rijtje op. Op school heeft mevrouw Hovenier nooit gezeten, maar ze leest, rekent en schrijft alsof ze het van de beste meester leerde. Met het weinige geld dat ze verdiende het weekloon van haar man was zeven gulden heeft ze altijd getracht zo zui nig mogelijk om te springen, maar ze kon den er nauwelijks allemaal van eten, laat staan kleren kopen. Trouwens mevrouw Hovenier maakte alles zelf, zelfs de schoe nen van de kinderen van gekregen stukjes leer. Erg rooskleurig is het leven van me vrouw Hovenier dus niet geweest. Zij vindt dat echter helemaal niet erg, ze vertelt het ons allemaal alsof het vanzelf sprak, en daarom voelden wij meteen zo'n grote sympathie voor haar. „De weinige prettige uren die we had den," zegt ze, „hebben we bij het Leger des Heils gehad. Dat is heel toevallig ge gaan. Mijn man Dirk zei o* een dag te gen zijn buurman: „Buurman waar ga jij 's avonds toch altijd heen?" De buurman had toen van de bijeenkomsten verteld en Dirk Hovenier was meegegaan. Een tijdje later zei hij: „Vrouw ga toch ook eens mee" en dat heb ik gedaan. Op een mid dag, maar dat viel me allemaal zo tegen. Er was zoveel lawaai en allemaal mensen, die op trommels sloegen. En ik wilde toen niet meer mee en dacht er niet over me te laten bepraten. Toch is het Dirk weer gelukt, maar die keer ging ik 's avonds mee. En toen vond ik het ineens erg fijn, allemaal lieve mensen en het was er zo rustig. Mijn man en ik zijn toen meteen ingezegend. En nu nog steeds ben ik lid." En ook nu heeft mevrouw Hovenier het erg prettig in het rusthuis aan de Gedemp- Op 1 december wordt mevrouw Maria Hovenier-Smaling honderd jaar. te Oude Gracht, waar ze uitstekend ver zorgd wordt door mevrouw M. J. van den Burg en mejuffrouw M. C. Dronkers. Voor we weggingen hebben we mevrouw Hove nier nog even gevraagd, hoe ze nu haar dagen doorbracht. „Met een beetje zitten, theedrinken, lezen, boterhammetjes eten en televisie kijken." Ze is met alles erg tevreden, en nog maar heel soms denkt ze aan vroeger, aan al die steenfabrieken.. Advertentie a 1 TON THOOLEN Marnixstraat 119 HAARLEM Telef. 55863 Specialiteit In het Gooise schildersdorp Laren heb ben de gemeentebestuurders steeds een zwak voor originele straatnamen getoond. Thans is het college van B. en W. met het voorstel gekomen drie nieuwe straten te noemen naar activiteiten van de jeugd. Als de gemeenteraad zich daarmee ak koord verklaard, zullen de klaar-overtjes wellicht voor de eerste keer gehuldigd wor den in de vorm van een straatnaam. Voor gesteld is een straat „Klaaroverstraat" te noemen. Het merkwaardigste is wel, dat Laren thans geen klaar-overtjes kent. Die zijn er enkele jaren geleden wel ge weest, maar de instelling bleek allerminst een succes. Een tweede straat willen B. en W. „De Leergang" noemen wegens de aanwezig heid van enkele scholen in de omgeving. Omdat er ook twee speeltuinen en sport terreinen in de buurt zijn, heeft het colle ge voor de derde straat de naam „Het speelend" bedacht zijn plaats is, is het ook niet juist, dat Nederland alleen maar fondsen exporteert. Uit cijfers welke voorkomen in het jongste jaarverslag van de Nederlandsche Bank concludeerde spreker, dat er in de jaren 1952-'58 een netto overschot van 200 mil joen gekweekt was. Natuurlijk kan men beweren, dat men met verkopen moet wach ten tot de koersen zo hoog mogelijk zijn maar dit was volgens dr. Verwayen geen argument. Men moet trouwens niet verge len, aldus spreker, dat wij met de op brengst van onze fondsenexport een ge deelte van de import hebben gefinancierd die onze produktie-capaciteit heeft ver groot, waardoor ook onze exportmogelijk heden weer zijn verbeterd. Ook dochter ondernemingen van grote Nederlandse maatschappijen investeren vaak uit de winst. Voorzover de aandelen van deze on dernemingen in Nederlandse handen zijn neemt het Nederlands kapitaalbezit in het buitenland toe. Wat betreft de gevolgen van dit soort ef fectenverkopen meende dr. Verwayen, dat het import van inflatie betekent. Ons koers- niveau wordt immers opgetrokken aan het hogere buitenlandse. Dit maakt de Neder landse belegger onzeker, de koersen vindt hij mede door zijn aangeboren pessi misme veel te hoog en hij vertoont dan een liquiditeitsvoorkeur, hetgeen ook blijkt uit de stijging van de spaarbankte goeden en dergelijke. TochTbndervinden wij tot dusver nog weinig nadelige gevolgen van onze aandelenverkopen, behalve dan een zekere onrust aan onze beurs. Wij heb ben er de kapitaalnood van 1957-'5| gedeel telijk mee opgevangen, terwijl ook een deel van de opbrengst is gebruikt voor de con solidatie van de vlottende schuld van ge meenten. Het aandeel wordt hier echter duidelijk minder gerespecteerd als in de V.S. het geval is, omdat men het een te speculatief karakter vindt dragen. Met de beleggings analyse is men hier zeer voorzichtig, zo niet duidelijk naar het pessimisme nei gend, terwijl de prachtige analyses waar over de Amerikanen beschikken juist in een zeer optimistische richting gaan. Me de door het hieruit voortvloeiende gebrek aan inzicht en uit de soms uit dit oogpunt ridicuul aandoende afschrijvingspolitiek van vele bedrijven, waardoor vele stille reserves worden gekweekt, worden de Ne derlandse aandelen soms te goedkoop van de hand gedaan. Met enkele opmerkingen over het zeer ac tuele inflatiegevaar besloot dr. Verwayen zijn interessante uiteenzetting. Het Doopsgezind Zangkoor te Haarlem heeft zijn 65e jaarvergadering gehouden in het repetitielokaal. Wegens afwezigheid van de voorzitter, de heer C. Overbeek, stond de bijeenkomst onder leiding van de heer H. G. Zeilmaker. In het bijzonder werd de ere-voorzitter, ds C. P. Hoeke- ma, die na een langdurige ziekte weer her steld de vergadering met zijn tegenwoor digheid vereerde, welkom geheten. Mejuffrouw E. J. F. van Leuven en mevrouw J. Wesselius - Roos werden vereerd met een oorkonde en bloemen ter gelegenheid van hun vijfentwintigjarig lidmaatschap. De aftredende bestuursle den, mejuffrouw E. J. F. van Leuven en de heer G. C. Kenskes, werden bij acclama tie herkozen. De aftredende voorzitter, de heer C. Overbeek, wenste wegens gezondheidsre denen niet voor een herbenoeming in aan merking te komen. In zijn plaats werd met algemene stem men benoemd de heer H. G. Zeilmaker. In de twee bestuursvacatures werd voor zien door de verkiezing van mevrouw J. van Donselaar-de Graaff en de heer P van Rosmalen. De oud-secretaris, de heer J. ten Wolde, werd tot ere-lid van de vereni ging benoemd. Ds. C. P. Hoekema sprak woorden van grote waardering ten aanzien van de scheidende voorzitter de heer C. Over beek. die bijna veertig jaar voorzitter van Doopsgezind Zangkoor is geweest, en voor de koorzang in het algemeen van grote verdienste is geweest. PARIJS (AFP-Reuter) De 21-jarige Farah Diba is zaterdagochtend vroeg uit Parijs, waar zij een uitzet heeft gekocht, naar Teheran teruggekeerd om waar schijnlijk vóór Kerstmis nog met de sjah in de echt te worden verbonden. Voor haar vertrek verklaarde zij. dat de verloving mogelijk een week of twee na haar komst in de Perzische hoofdstad zou worden bekendgemaakt. Farah Diba had 51 koffers bij zich. De waarde van haar uitzet, die zij in drie weken in Parijs kocht, wordt geschat op ruim een half miljoen gulden. De bruidsjapon is door Yves St. Laurent, de opvolger van Christian Dior, ontworpen. De Raad voor de kinderbescherming te Amsterdam heeft voor jeugdigen plannen tot oprichting van een huis van bewaring. Dit plan, dat de sympathie van het minis terie van Justitie heeft, verkeert nog in prille staat van voorbereiding. Thans moet een groot aantal jeugdige verdachten in het Huis van Bewaring ver blijven in afwachting van hun be,rechting (in 1958 261 jongens in de leeftijd van 14-21 jaar en 9 meisjes) en het is niet mo gelijk, in zo'n inrichting geestelijke be smetting te voorkomen, aldus de motive ring van de plannen. Vrijdagmiddag is in een woning te Vught ontdekt, dat de daar wonende 39-jarige ar beider A. Weeda door gasvergiftiging om het leven is gekomen. Zijn vrouw werd in bewusteloze toestand gevonden. Zij is in zeer ernstige toestand naar een ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overgebracht, reau voor school- en beroepskeuze. De huis van beiden meer gezien had en de kranten van beide dagen nog in de brievenbus la gen meent men te moeten opmaken, dat Klaaroverstraat dag op donderdag heeft plaatsgehad. Als oorzaak wordt aangenomen, dat een gas kraan die zich op de slaapkamer bevindt, niet goed was gesloten. Advertentie Hotel-Café- Bij gezellige muziek een heerlijk DINER a ƒ5.— Heldere Groentesoep Entrecöte Garni Gebakken aard. Fruitsalade - Slagroom TELEFOON 10281 HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend per telefoon firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: mevrouw J. Hagedoorn Heemsteedse Dreef 11, Heemstede, tel no. 35521. Tandartsen: J. J. Petri, Koninginneweg no. 11, telefoon 11515. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal-apotheek. Grote Houtstraat 78. tel. 10500; Bos- en Vaart-apotheek, Bos- en Vaartstraat 26 telefoon 13290. BLOEMEND AAL Artsen: J. H. M. Egberts, Z. Stationsweg 12, Bloemendaal, tel. 57458. Overvecn D. K. Heeringa, Militairenweg 18. Over- veen, tel. 56409. Aerdenhout: W. F. Ulrici Spiegelenburghlaan 20, Aerdenhout, tel no. 40404. Wijkverpleegsters: zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel 52129 en zuster A. G. Haagsma, Teding van Berkhoutlaan 15, Aerdenhout, tel no. 42177, b.g.g. 41919. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zullen voor spoedeisende ge vallen tot en met zaterdagmorgen 28 november geopend zijn: de Elswout Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 341 Overveen: de Santpoortse Apotheek. Bloemendaalseweg 145. Santpoort-Zuid, tel. 025608249 en de Aerdenhout Apo theek. Zandvoortselaan k62. Aerdenhout telefoon 40758. SANTPOORT Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 236. Santpoort-Dorp. telefoon 8310. Apotheken: Santpoortse Apotheek. Bloe mendaalsestraatweg 145. Santpoort- Zuid. telefoon 02560—8249. HEEMSTEDE Artsen: W. van der Linde. Heemsteedse Dreef 253, telefoon 34606 en G. S. Nout Camplaan 20. telefoon 38763. Wijkverpleegster: zuster L. Dudok van Heel, Jacob de Witstraat 9, telefoon 34673 bij geen gehoor nummer 35235 Tevens in de week van zaterdag 21 tot en met vrijdag 27 november, des avonds van zes tot elf uur. Apotheken: Aerdenhout Apotheek. Zand voortselaan 164. telefoon 26772. Tevens in de week van zaterdag 21 tot en met vrijdag 27 november, des avonds na zes uur. ZANDVOORT Artsen: P. Vijlbrief. Hogeweg 43. tel no. 3355. Wijkverpleegsters: zuster S. M. de Wil de, Zeestraat 67. telefoon 2720. Verloskundige: zuster G. Bokma, Tol weg 6. telefoon 2816. Dierenarts: J. Hagedoorn. Heemsteedse Dreef 11, Heemstede, tel. K 2500—35521. Apotheken: Van zaterdag 21 tot en met vrijdag 27 november na 6.30 uur 'sav.: avond-, nacht- en zondagsdienst De Zandvoortse apotheek J. J. L. A. Wijnne. Haltestraat 8. telefoon 2389. BENNEBROEK Artsen: F. de Graaf. Rijksstraatweg 53. tel. 02502—300. Wijkverpleging: zuster A. G. Haagsma. Teding van Berkhoutlaan 15. Bloemen daal. tel. 02500—42177, b.g.g. 41919 LISSE Artsen: H. A. Holl, Veldhorststraat 50, telefoon 3155. HILLEGOM Artsen: H. F. ten Hoopen, Stationsweg no. 2, telefoon 5417. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: dr. Roemeling Frima, Kruis weg 1013, tel. K 2540—6220. Nieuw-Vennep: dr. G Nugteren. Eug. Previnaireweg. tel K 2546—220. Zwanenburg: dr. D H. Honingh. Plein no. 31, Halfweg. telefoon 4405. Zondagsdienst dierenarts: Z. Hoovberg, Hoofdweg 695. Hoofddorp, tel. K 2540 6398. HALFWEG Artsen: D. H. Honingh. Plein 31, Half weg, telefoon 4405. Advertentie bruikleen bij reparatie W//n/T GR. HOUTSTRAAT Tel 16693 132 Tel 16693 Vandaag en morgen wordt in de eerste klasse B van de KNSB-schaakcompetitie de derde ronde gespeeld. Voor VHS be tekent dit zondagmiddag een vijf uur lange strijd in Leiden tegen LSG. De gast heren zijn dit jaar niet zo best op dreef. Met nederlagen tegen de Haagse Christe lijke Schaakvereniging (5>/24,/fc) en VAS II (8V2IV2) wordt het voor hen tijd de bakens te verzetten. Het lijkt ons niet waarschijnlijk dat hun dit tegen het sterke VHS-team zal lukken. Bovendien zijn de Haarlemmers nog kanshebbers voor de kampioensitel. Hoewel het meespelen van J. H. Marwitz en P. A. van Driel twijfel achtig is, voorzien wij een kleine overwin ning voor VHS. De H. Chr. S. V. ontvangt vandaag in Den Haag de Residentie Schaakclub. On danks de verrassende overwinning van de Residentie-schakers op Dordrecht geloven wij niet dat hun stadgenoten zich even eens zullen laten verrassen. In Dordrecht zal de club van ir. H. J. van Donk er wel voor waken vandaag niet weer te struike len. Tegen DD II is dit zeker niet nodig. Het grote duel vindt morgen in Bussum plaats als BSG de verrassend goed spelen de reserves van het Amsterdamse VAS ontvangt Bij het ingaan van de derde ronde ziet de ranglijst er als volgt uit: 1. VAS II 2. Bussum 3. VHS 4. Dordrecht 5. HChrSV 6 Res. SC 7. DD II 8. LSG ISV2— 4Vfe 15—5 11—9 9^—10^ 9 —11 7 —13 7 —13 6 —14 Zwemcompetitie Kring Haarlem HVGB hield vrijdagavond in Stoop's bad in Overveen de tweede ontmoeting van de zwemcompetitie kring Haarlem KNZB. De HVGB'er Cees Hogedoorn leverde twee goede prestaties. Na eerst de 100 meter vrije slag heren nieuwelingen gewonnen te hebben, deed hij het HVGB-clubrecord sneuvelen op de 400 meter vrijeslag door het oude record van Jelle Hoekstra (5,27,9) op zijn naam te brengen in 5 min. 18,6 sec. De voornaamste uitslagen waren: 50 me ter vrijeslag meisjes A: 1. M. van Loenen (NVA) 34,8 sec.; 2. N. Dix (HPC) 35,2 sec.; 3. A. v. d. Meer (VZV) 35,4 sec. 50 meter schoolslag jongens A: 1. R. van Leeuwen (DWT) 40,6 sec.; 2. N. Meijer (HVGB) 44,6 sec.; 3. H. Kuiper (HPC) 44,8 sec. 100 meter vlinderslag dames seniores: 1 G. Drogtrop (DWR) 1 min. 32 sec., 2. H. Band (HPC) 1 min. 32.6 sec.; 3. H. Vlaan deren (HPC), 1 min. 36,1 sec. 50 meter vlinderslag dames nieuwelin gen: 1. A. Uiterwijk Winkel, (VZV) 39.9 sec.; 2. G. Drogtrop (DWR) 40,1 sec.; 3. M. Bernink (DWT) 40,4 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette jongens A: 1. HPC 1 min. 58,4 sec.; 2. HPC II 1 min. 59,8 sec.; 3. HVGB 2 min. 11,8 sec. 100 meter rugslag dames juniores: 1. T. Wassenberg (DWT) 1 min. 22,4 sec.; 2. M. Bernink (DWT) 1 min. 25 sec.; dames se niores: 1. H. Band (HPC) 1 min. 21,2 sec.; 2. M. van Koten (VZV) 1 min. 26 sec.; 3. R. Hesseling (DWT) 1 min. 32,2 sec. 100 meter vrijeslag heren nieuwelingen: 1. C. Hogendoorn (HVGB) 1 min. 6,4 sec.; 2 B. Westra (VZ.V) 1 min. 8,6 sec.; 3. C. den Hollander (Haarlem) 1 min. 8,7 sec. 4 x 50 meter wisselslag estafette dames juniores: 1. HPC 2 min. 36,5 sec.; 2. DWT 2 min. 38,8 sec.; 3. VZV 2 min. 43,1 sec. Verrassende slotzitting van de districtscompetitie voor paren Doordat zowel de gebroeders Groen als als de heren Zwager en Koek onder het gemiddelde van 50 percent speelden (res pectievelijk 49.54 en 41.67) hebben de heren Van Balen en Strengers met een score van 58.33 percent in de laatste zitting van het districtskampioenschap bridge voor paren beslag gelegd op het kampioenschap van de hoofdklasse. Een buitengewoon fraaie prestatie werd nog geleverd door de kampioenen van het vorig jaar, mevrouw Zwager en de heer Driessen, door met de hoogste score van de avond, namelijk 69.61 percent, van de tiende plaats naar de derde te klimmen. Ondanks een prachtige score van 65.74 percent van de familie Pesch werden de heren Kapteyn en Van Leeuwen niet meer van de eerste plaats verdrongen in de eerste klasse, omdat laatstgenoemden een score boekten van 59.72 percent. In de tweede klasse rechtvaardigden de heren Boerrigter en Honkoop hun top- plaats door een score van 60.65 percent. De eindstand van de beste tien ge plaatsten in deze competitie voor paren was als volgt: Hoofdklasse: l. (en kampioen! Van Balen- Strengers 332,41 percent; 2. gebr. G. en J. Groen 331.72: 3. mevr Zwager—Driessen 329,86; 4. Koch - Zwager 321.44; 5. FelèSchaap 316,23: 6. mej. BijleveldG. Kamoen 315,84; 7. De Jong—Witte brood 315.54: 8 Hollman—partner 315.05; 9. Evers -Hellingman 310.04: 10. Bakker—Spruit 304,38. Eerste klasse: 1. (en kampioen 1 Kapteijn—Van Leeuwen 337.36 percent: 2. familie Pesch 335,98; 3. PootsVreven 315.22: 4. mevr. Kluit—Van Dar telen 315.14: 5. Andela—Bode 313,43; 6. Heugens v. d. Midden 309.26; 7. Vehmeijer—partner 309,19: 8. familie Vader 307.35 9. familie Joustra 302,44; 10. mevr. D. v. d. Laan—Nottrot 298.67. Tweede klasse: 1. (en kampioen) Boerrigter— Honkoop 336.97 percent; 2. dames Buiskool—Len zen 329.40: 3. familie Teunissen—v. Manen 325,06: 4. familie Faase 321.03; 5. Koe(jersKuiper 318,52; 6. familie Van Wijk 318.12; 7. Bakker—Zonjee 313.58: 8. dames DegenaarLeyenaar 310,42: 9. familie De Jong 302,78; 10. familie Philippo 299.61. Het bestuur van de Nederlandse Bridge Bond heeft het reglement internationale afvaardiging gewijzigd en een selectie commissie benoemd, die de spelers zal uit nodigen. Deze spelers zullen selectiewed strijden spelen, waarbij de resultaten in de meesterklasse als richtlijn zullen gel den. Daarnaast kan de commissie ook andere spelers uitnodigen. Aangezocht zijn mr. F. W. Goudsmit, mr. F. Pels Rijcken en drs. J. Kroes.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7