VAN NIEL Ruime geldmarkt geeft banken armslag Panda en de meesterkok Europa vormt geen bedreiging voor de V.S. Uiteenzettingen over het economisch herstel van Frankrijk en Duitsland 20 jaar Morris Garage Brinkmann Wereldnieuws Zachter met regenkans Maar internationale handel moet 'verruimd worden Congres van IFAP in India Nieuwe CAO bij Van der Heem Circulatie stijgt r Krupp herstelt het oude concern NAAIMACHINES WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 2 Holtrop over het Europees herstel OMEGA HORLOGES Interunie wijzigt statuten Jan de Poorter 8% dividend Gesprek tussen Erhard en Rueff DE WEEKSTAAT Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland s De president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft dinsdag 24 november in Los Angeles (Californië) een rede gehouden over het economische en financiële herstel van Europa en de Invloed daarvan op de Verenigde Staten. Dr. Holtrop constateerde dat in 1948 tot 1957 de welvaartsstijging in West-Europa, zoals die tot uitdrukking komt in de stijging van het nationale produkt per hoofd van de bevolking, belangrijk groter was dan in de Verenigde Staten. Gemiddeld, steeg het nationale produkt in die jaren in Engeland, Frankrijk, Duitsland. Italië en Nederland met 49 percent tegen met slechts 19 percent In de Verenigde Staten. Gaat men voor de vergelijking echter terug tot 1937, dan blijkt in de afgelopen, twintig jaren de stijging van het nationale produkt per hoofd in de Verenigde Staten 65 percent te bedragen, doch in de genoemde Westeuropese landen slechts 46 percent. Niettemin mag het herstel van Europa na de grote vernielingen van de oorlog met recht opmerkelijk worden genoemd. Zulks spreekt te duidelijker bij vergelijking met de periode na de eerste wereldoorlog, gedurende welke het herstel veel langza mer ging. Zich afvragend welke factoren tot dit opmerkelijke herstel van Europa hebben bijgedragen, noemde spreker: (a) de internationale hulpverlening; met name de Marshall-hulp, (b) de internationale economische sa menwerking en de daaruit voortvloeiende liberalisatie van de handel; en (c) de verbeterde beheersing van de conjunctuur. Grote achterstand De president vervolgde: Intussen mag het herstel van Europa toch niet uit het oog doen verliezen dat de Europese wel vaart nog steeds ver ten achter staat bij die van de Verenigde Staten. Berekend op basis van de nominale prijzen en de be staande wisselkoersen is het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking in de Verenigde Staten voor 1955 nog steeds 2,8 maal zo groot als dat in de Westeuropese landen en ook na zo goed mogelijke cor rectie voor het verschil in de relatieve prijsniveaus moet het reële inkomen per hoofd in de Verenigde Staten nog steeds meer dan twee maal ?o hoog worden ge steld als het gemiddelde in de vorenge noemde vijf Europese landen. Geen bedreiging Op die grond moet men er zich over ver wonderen dat hier en daar de vraag ge rezen is of het economische herstel van Europa wellicht de economische positie van de Verenigde Staten zou bedreigen, respectievelijk als oorzaak zou kunnen worden gezien van het thans bestaande be talingsbalanstekort in de Verenigde Sta ten. Dr. Holtrop meent deze vraag zonder meer ontkennend te moeten beantwoor den. De vraagstelling berust op een ver warring van problemen. Betalingsbalans- overschotten en -tekorten worden niet ver oorzaakt door verschil in de welvaart. Advertentie GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 De wereldboerenfederatie, de I.F.A.P., die in 1947 te Scheveningen werd opge richt, komt dit jaar voor de elfde keer in vergadering bijeen. Als vergaderplaats is gekozen New Delhi (India-. Hier verga deren de wereldboerenleiders van 27 no vember tot 5 december. Dit is de eerste keer dat het congres plaats heeft in Azië. De vergaderingen in New Delhi staan onder leiding van de voorzitter der I.F.A.P., de Amerikaan James Patton. Bij de I.F.A.P. zijn 28 le den-landen aangesloten. Daardoor verte genwoordigt men 35 miljoen boerengezin nen. Voor Nederland zijn de drie centrale landbouworganisaties lid der I.F.A.P. De Nederlandse afvaardiging voor dit elfde I.F.A.P.-congres is zeer klein. De drie centrale landbouworganisaties hebben af gevaardigd mr. B. W. Biesheuvel, voor zitter van de Nederlandse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond en sedert 1958 vice- voorzitter der I.F.A.P. Voor coöperatie aangelegenheden heeft de Nationale Co- operatieve Raad afgevaardigd professor dr. H. J. Frietema, directeur van deze raad. Het congres wordt op 27 november ge opend door de president van india, dr. Ra- jendra Prasad. De belangrijkste zaken worden daarna behandeld in de landbouw politieke commissie. Hier komt allereerst aan de orde een verslag van de werkzaam heden der Europese I.F.A.P.-Commissie in de afgelopen achttien maanden en van de Noordamerikaanse commissie. De ont wikkeling van de landbouwzaken in de Europese Economische Gemeenschap en de plannen tot samenwerking der zeven andere Europese landen zullen een onder werp van uitvoerige discussie zijn. Boe- renafgevaardigden uit andere delen van deze wereld zullen de vraag stellen, of er bij deze „blokvorming" in Europa vol doende met hun belangen rekening wordt gehouden. Nu de Europese boeren reeds twaalf jaar met hun. collega's uit andere werelddelen samenwerken in de interna tionale federatie van agrarische produ centen, zijn zij gehouden om van hun be leid in deze verantwoording af te leggen tegenover deze collega's. Eén van de hoofdonderwerpen dezer conferentie is ook de bestudering van de internationale han del in de verschillende agrarische produk- ten en de afzet van surplusvoorraden. De algemene economische ontwikkeling in de wereld en de positie van de land bouw daarin vragen voorts de aandacht van de congresgangers. Na het congres volgt een rondreis van vijf dagen door In dia. Op 10 december wordt de wereld landbouwtentoonstelling hier geopend. Eisenhower zal het Amerikaanse pavil joen openstellen. noch ook door veranderingen in relatieve welvaart. De na-oorlogse ervaring in relatieve welvaart. De na-oorlogse erva ring in Europa heeft dit duidelijk aange toond. Vraagverschuivingen Behalve uit inflatoire ontwikkelingen kunnen betalingsbalanstekorten ook voort vloeien uit verschuivingen in de interna tionale vraag. Zulke vraagverschuivingen kunnen zowel optreden in de bestedingen van de consumenten als in die ten behoe ve van buitenlandse hulpverlening of mi litaire uitgaven buitenslands. Is eenmaal een verbreking van 't internationale even wicht ingetreden, dan dient de economi sche politiek zich op herstel van het even wicht te richten. Spelen inflatoire oorza ken een rol, dan dient daaraan een einde te worden gemaakt. Zijn vraagverschui vingen in het geding, dan dient te worden beoordeeld of deze van een tijdelijk of van een structureel karakter zijn. Wordt door de internationale kostenverhoudingen het evenwichtsherstel belemmerd, dan dient een verschil in de wederzijdse kostenont wikkeling te worden nagestreefd. Betalingsbalans De toestand van onevenwichtigheid in de internationale betalingen brengt uit zich zelf krachten in beweging die tot even wichtsherstel neigen. Betalingsbalans overschotten zijn even moeilijk te hand haven als betalingsbalanstekorten. Zij veroorzaken een toestand van over-liqui- diteit, welke zich kenbaar maakt als een uit het buitenland geïmporteerde inflatoi re impuls, die het gehele economische le ven doordringt. Dit leidt gemakkelijk tot een situatie waarin loonsverhogingen tot stand komen die de toeneming van de pro- duktiviteit belangrijk overtreffen, zoals het Nederlandse voorbeeld leert. De loons verhogingen die thans in Nederland in gang zijn, zullen zonder twijfel spoedig het betalingsbalansoverschot doen ver minderen. De na-oorlogse ervaring van de Europe se landen heeft ook geleerd dat vóór alles vermeden moet worden om, ten behoeve van het herstel van betalingsbalanseven- wicht, gebruik te maken van handelsbe lemmeringen. Alle Europese landen die na de oorlog in tijdelijke betalingsbalans moeilijkheden hebben verkeerd, hebben bevonden dat deze op den duur slechts zijn te verhelpen door toepassing van een juiste monetaire, fiscale, prijs- en loonpo litiek. Streven naar uitbreiding en niet naar inkrimping van buitenlandse handel is in het bijzonder nodig voor een rijk en machtig land als de Verenigde Staten, dat zich reeds thans in de vervulling van zijn buitenlandse taken belemmerd ziet door de betrekkelijke onvoldoendheid van zijn handelsvolume in verhouding tot zijn bin nenlandse welvaart. De n.v. Internationale Beleggingsunie Interunie te 's-Gravenhage zal haar aan deelhouders in een op 4 december te hou den buitengewone vergadering een aantal statutenwijzigingen ter goedkeuring voor leggen. De belangrijkste betreffen het ka pitaal en de winstverdeling. Het huidige kapitaal van 80 miljoen, verdeeld in 1,.600.000 aandelen van 50 wordt ver hoogd tot 100 miljoen, verdeeld in 2 mil joen aandelen van 50, waarvan geplaatst en volgestort 940.000 aandelen. In de winst verdeling blijft gehandhaafd, dat uit de vastgestelde winst zo mogelijk aan aan deelhouders in de eerste plaats een divi dend van 5 percent wordt uitgekeerd. In de nieuwe statuten komt van hetgeen daarna resteert ten hoogste 3 percent aan de direc teuren gezamenlijk, ten hoogste 2 percent aan de raad van toezicht met een maxi mum van 10.000 per lid en ten hoogste 2 percent aan de overige commissarissen met een maximum van 5.000 per lid, met dien verstande dat de daarover verschuldigde commissarissen-belasting voor rekening van de vennootschap komt. Op een enkel detail na heeft het College van Rijksbemiddelaars zijn goedkeuring gehecht aan de enige tijd terug ingediende voorstellen met betrekking tot een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de handarbeiders van Van der Heem n.v. Deze CAO is afgesloten voor de periode van 3 augustus 1959 tot en met 31 decem ber 1962. De belangrijkste wijzigingen ten opzichte van de bestaande situatie zijn: Een loonsverhoging ten bedrage van 5 met terugwerkende kracht tot 3 augustus. Een verhoging van de lonen voor vrouwen op jeugdige leeftijd en een regeling tot ver korting van de werktijd in de loop van de contractperiode. De directie heeft besloten de week- en maandloners eenzelfde loonsverhoging te geven als thans door het college voor de handarbeiders is goedgekeurd, zo wordt ons van de zijde van het bedrijf meege deeld. De n.v. Internationale Handel- en Scheepvaartmaatschappij Jan de Poorter deelt mede, dat, teneinde tot afronding van het kapitaal op twee miljoen gulden te ko men, directie en commissarissen, op hun bijeenkomst van 12 dezer, hebben besloten tot uitgifte en ondershandse plaatsing van 300.000.nominale aandelen serie B ex dividend 1959, tegen een goers overeenko mende met de beurskoers. De koers van de aandelen van deze maatschappij steeg gis teren van 140 tot 160. De afnemers van de grondstoffen en halffabrikaten van de maatschappij in Europa, Amerika en Azië zijn in het reeds verstreken deel van het boekjaar niet al leen belangrijk uitgebreid naar getal doch de reeds bestaande relaties hebben zich in die periode bestendigd en verstevigd. In dien zich geen onverwachte wijzigingen voordoen, zal ook een gelijkblijvend di vidend van 8 percent over het lopende boekjaar worden voorgesteld. Het bedrijf is in zijn verschillende onderdelen ook voor 1960 goed van orders voorzien, aldus de directie. Op verzoek van het Zwitsers Instituut voor Internationaal Onderzoek hebben de Westduitse minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, en de vice-president van het Franse comité voor economische expansie, Jacques Rueff, In Zürich een tweegesprek gehouden over de methoden die in elk van de beide landen zijn gevolgd om de economische en financiële orde te herstellen. Prof. Erhard, die het gesprek opende, constateerde allereerst dat het moeilijk is om parellelien te trekken tussen de saneringsprocessen in West-Duitsland en Frank rijk, omdat de sociologische, economische en financiële omstandigheden in beide landen zeer verschillend zyn geweest. Daar komt nog bU dat de saneringsmaat regelen van West-Duitsland reeds elf jaar geleden zijn genomen terwijl dit in Frankrijk nog geen jaar geleden is. De minister schetste vervolgens de si- dat de minimumlonen met 4Vt percent tuatie in West-Duitsland in 1948 (een land zonder middelen met meer dan 2 miljoen werklozen) en besprak de maatregelen die zijn genomen (geldsanering, herstel van de economie door het aanpassen van de koopkracht aan de produktiecapaciteit, verhoging van de produktiviteit, sterke verlaging van de invoerrechten in som mige sectoren). Hij kwam hierbij tot de conclusie dat de Westduitse economie is hersteld dankzij een liberale politiek, die haar doelmatigheid heeft bewezen. Het Franse herstel Van zijn kant heeft Jacques Rueff de richtlijnen gedefinieerd die de grondslag hebben gevormd voor de in Frankrijk ge nomen maatregelen. Rueff besprak het geheel van saneringsmaatregelen zoals die door het comité van deskundigen in december 1958 zijn voorgesteld. Rueff wees hierbij op de moed die nodig is ge weest om terug te komen op stelsel van een glijdende loonschaal volgens prijsin dexcijfers, een fataal mechanisme dat de oorzaak is geweest van het mislukken van alle eerder ondernomen pogingen voor een economische sanering. Het succes van deze operatie zou volgens Rueff dan ook niet mogelijk zijn geweest indien er geen nieuw politiek klimaat was geweest Over de resultaten tot dusver, merkte Rueff onder meer op, dat de prijsstijgin gen beperkt zijn gebleven tot 4 percent, Hoewel van bijzondere opvragingen bij de spaarbanken nog weinig viel te be merken, is de circulatie In de afgelopen week reeds met ruim 30 miljoen omhoog gegaan. Dit is meer dan men in het al gemeen had verwacht. Het toont aan dat de Sinterklaas-aankopen geleidelijk wor den opgevoerd maar dat de grote toeloop naar de winkels waarschijnlijk pas zater dag aanstaande zal inzetten na de salaris betalingen. Een en ander kan leiden tot een vertraging in de terugkeer van de biljetten. Dat het „papier door de bank gekocht" met 29 miljoen is verminderd, duidt op een laatste restant van de in september door de bank verrichte aankoop van pa pier, dat kennelijk nu vervallen is. In to taal verviel 50 miljoen, waarvan dus f 20 miljoen in de markt is gekomen en 30 miljoen aan de Nederlandsche Bank ter aflossing is overgedragen. Voor de banken was het niet nodig voorschotten op te nemen. Overigens zijn deze. na de discontoverhoging, wel erg duur geworden op 4 percent. De Vit mil joen voorschotten die opgenomen zijn Advertentie 5S-JARIG BESTAAN EEN NIEUW AUTOBEDRIJF 28 november 1959 waren kennelijk niet van de banken. Laatstgenoemde liggen, aan het begin van de nieuwe kasreserveperiode, bijzonder goed met een saldo van ruim 60 miljoen boven het verplichte gemiddelde. De schat kist heeft blijkbaar meer uitgegeven dan ze aan belastingen heeft binnengekregen, want het saldo daalde met ruim 90 mil joen. Op 1 december vervalt 83 miljoen wegens aflossing en rente van gevestigde staatsschuld. Men verwacht echter dat begin december aan belastingen voor circa 250 miljoen zal binnen komen. De geldmarkt is ruim gebleven en het ziet er naar uit dat de ultimo vrij ge makkelijk zal verlopen. De indruk bestaat dat de Turfmarkt wel het disconto wilde verhogen, maar een verhoging van de rente wilde voorkomen wegens het ge vaar, dat deviezen uit het buitenland zou den terugvloeien, waarmee een verruiming van de markt zou ontstaan, die men liever niet ziet. Op Vh percent is daggeld ge makkelijk te verkrijgen. December is meestal een moeilijke maand voor de geldmarkt, maar zoals de zaken thans liggen, ziet het er naar uit dat de ont wikkeling zal meevallen. Goud en de viezen gaven geen aanleiding tot bijzon dere opmerkingen. Goud bleef onveran derd, deviezen daalden met 2V» miljoen. Handelsovereenkomst tussen West- en Oost-Duitsland Van Westduitse officiële zijde is heden in Ber lijn bekend gemaakt dat Oost- en West-Duitsland een interzonale handelsovereenkomst hebben ge tekend voor 1960 voor een totale waarde van 2,3 miljard mark. De overeenkomst maakt geen mel ding van marken doch spreekt slechts van „re keningeenheden" welke gelijk worden gesteld aan de waarde van de Westduitse mark op de internationale markt. Organisatie van Europese instituten voor marktonderzoek De Duitse centrale advertentie-organisatie heeft bekendgemaakt, dat instituten voor marktonder zoek uit zes Westeuropese landen zich hebben verenigd in een centrale organisatie onder de naam van „Roe International De volgende in stituten maken deel uit van de nieuwe organisa tie: Market Investigations Ltd. te Londen, Infra- test te München, Misura te Milaan, het Neder lands Instituut voor Motivation Research te Am sterdam, Synergie-Roc te Parijs en Synergie-Roc te Brussel. 52. Het rumoer, dat de vechtende zee rovers en inboorlingen maakten, was ver in de omtrek te horen. Het trok dan ook de aandacht van twee officieren van de zeepolitie. Een admiraal, die met de poli- tieboot was meegegaan om te kijken, of de kapitein zijn werk wel goed deed, frons te geërgerd zijn wenkbrauwen. „Kapitein" zei hij streng, „het komt mij voor, dat u niet voldoende de orde en rust handhaaft. Zulk lawaai mag niet voorkomen op een fatsoenlijke zee". „Maar deze zee is niet zo fatsoenlijk", zei de kapitein verlegen. „Hier varen zeerovers rond en op dat eiland wonen kannibalen". „Het is een schande, dat.begon de admiraal, maar hij werd onderbroken door een ontstelde kreet van de gezagvoerder. „Kijkt u eens door deze verrekijker", riep de officier. „Ginds zijn zeerovers en kannibalen sa men aan het vechten. Wat moet ik nu doen?" De admiraal wierp een blik door de kijker en zijn gezicht nam een uastbe- raden uitdrukking aan. „Wat je nu moet doen?" snauwde hij. „Wel, dat is toch duidelijk! Komaan, volle kracht achter uit!" De kapitein haastte zich om dit be vel uit te voeren en nam weer de kijker ter hand. „Admiraal", riep hij uit, „het gevecht is afgelopen! Dat is vreemd! Zou den ze allemaal gesneuveld zijn? Het ge vaar is nu misschien geweken. Zullen we eh nu „Wat talm je nu toch sukkel?" schreeuwde de admiraal woe dend. „Schiet op! Volle kracht vooruit!" zijn verhoogd en de ambtenarensalaris sen met 4 percent De Franse handels balans is nu gunstiger dan in 15 jaar het geval is geweest terwijl de betalingsbalans sedert januarie een totaal overschot heeft van een miljard 600 miljoen dollar. Een financiële hervorming is echter geen doel op zichzelf, zo voegde Rueff hieraan toe voordat hij het woord teruggaf aan Er hard, zij dient haar waarde te ontlenen aan wat zij bijdraagt aan het levenspeil van de gezinnen en aan de menselijkheid. In dezelfde geest verklaarde Erhard daar op, dat het werkelijke probleem ligt in het zo goed mogelijk gebruiken van de gunsti ge omstandigheden die tot stand zijn ge komen. De zes en de zeven Verwijzend naar de vooruitzichten voor de „zes" en de „zeven" landen, zei Er hard dat slechts het bewustzijn van de ge meenschappelijke bestemming beide groepen zal kunnen weerhouden van een economische oorlog. Tot grote voldoening van het gehoor pleitte Erhard met klem voor de stelling dat de landen eerst onder ling en vervolgens tegenover de buitenwe reld, een maximum aan economische vrijheid moeten scheppen. Hij richtte een oproep aan alle mensen van goede wil voor een liberalisatie van het verkeer tus sen alle landen van de Atlantiche gemeen schap. Alvorens zijn mening hierover te geven, wees Rueff erop dat technische redenen een uitbreiding van de markten volgens hem wenselijk maken. Hij legde de na druk op de noodzaak van een centraal ge zag in de Euromarkt. Verwijzende naar het institutionele karakter van de E.E.G., gaf hij als opvatting te kennen dat het be ter is dat zich een vrijhandelsgebied om de Euromarkt ontwikkelt, dan dat de Euromarkt zelf wordt uitgebreid. Hij kwam tot de conclusie dat „de gemeen schappelijke markt van de E.E.G. zeker geen instrument tot verdeling moet zijn, doch van vooruitgang. De markt zal zich meer en meer moeten invoegen in een vrij handelszone". In economische kringen in het Ruhr- gebied meent men dat het voormalige gigantische Krupp-coneern op weg is zich volledig te herstellen. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd dat de mijn ondernemingen van Krupp op 15 december opnieuw zullen worden ondergebracht in een enkele onderneming, de Essen-Rossen- ray AG. welk$ onderneming reeds werd opgericht ten tijde van de ontvlechting van het concern. Naast laatst genoemde onderneming werden indertijd nog drie andere onder nemingen opgericht, namelijk de Hanno ver-Hannibal AG. de Bochum-Hördelen, de Constantin der Grosse, Bochum. Deze drie ondernemingen zullen per 15 decem ber opgaan in de Essen-Rossenray AG. Volgens de door de geallieerden op gestelde wetgeving zou Krupp afstand moeten doen van al zijn belangen in de zware industrie (mijnen en staalfabrie ken) en wel voor 1959. De leiders van de onderneming hebben echter verklaard dat zij geen gegadigden hebben kunnen vinden en dat maatregelen van deze aard veer tien jaar na het eind van de oorlog overi gens een discriminerend karakter zouden dragen. Zolang echter nog niet bekend is welke houding te geallieerden in deze nu zullen aannemen, zal de nieuwe trust for meel niet onder de naam Friedrich Krupp kunnen opereren. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr 181. Tel. 1444* Besloten. De Hongaarse autoriteiten heb ben bekendgemaakt geen enkele weste lijke correspondent te zullen toelaten om het Hongaarse communistische partijcongres dat op 30 november be gint, te volgen. Als reden wordt opge geven dat het gaat om een interne par tij-aangelegenheid en dat de bijeen komsten besloten zullen zijn. Afgelopen. De 1.500 stakende werknemers in de Ierse benzinehandel hebben beslo ten een einde te maken aan hun sta king die tien dagen heeft geduurd. Door deze staking konden vliegtuigen van de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus niet opstijgen. Verkenning. Volgens berichten in te Bag dad verschijnende bladen worden er in de nabijheid van de grens tussen Irak en P'erzië door deskundigen uit de Sov jet-Unie voorbereidende olie-explora ties verricht. De deskundigen werken onder de bepalingen van een verdrag voor economische en technische samen werking tussen de Sovjet-Unie en Irak. De verkenningen worden verricht in het district Khaniquin. Afgetreden. De 57-jarige vice-president van Zwitserland, dr. Lepori, is om ge zondheidsredenen afgetreden. Vorige week waren al drie leden van het ze ven leden tellende kabinet om gezond heidsredenen afgetreden. Dr. Lepori heeft onlangs een hartaanval gehad. Verlengd. De noodtoestand die op 25 sep tember na de moord op de Ceylonese premier, Bandaranaike, werd afge kondigd, is met een maand verlengd. Volgens officiële kringen is een van de redenen daartoe de wederinstelling van de doodstraf mogelijk te maken. „Bedelkinderen". Het Indische Huis van Afgevaardigden heeft met algemene stemmen een wetsontwerp goedge keurd, waarin strenge straffen worden gesteld op het ontvoeren van kinderen, die vervolgens worden verminkt, om ze beter als „bedelkinderen" te kunnen gebruiken. Op het ontvoeren zal in het vervolg een gevangenisstraf van tien jaar en een boete worden gesteld, ter wijl het verminken van de kinderen met levenslange gevangenisstraf zal worden bestraft. Droogte. China's grootste rijstprovincie See-Tsjwan (bevolking 65 miljoen) heeft dit jaar haar grootste droogte se dert tientallen jaren gekend, aldus een bericht in het Volksdagblad uit Peking. Voèral de rijst- en maïsoogst waren zwaar getroffen. De graanopbrengst was echter hoger dan het vorige jaar. Tegenspraak. De Afghaanse ambassade te New Delhi (India) heeft de berich ten dat vorige week een moordaanslag op de Afghaanse minister van Buiten landse Zaken, Sardar Mohammad Nairn is gepleegd, tegengesproken. In de ver klaring wordt gezegd dat de minister het gebeuren zelf heeft ontkend. Schuld. De Westduitse vrachtautochauf feur die in Sulzbach-Rosenberg met zijn wagen op een volle bus inreed, is in staat van beschuldiging gesteld wegens dood door schuld in negen gevallen en het veroorzaken van lichamelijk letsel in zestien gévallen. Volgens de officier van Justitie reed de bestuurder van de vrachtauto, te snel waardoor zijn wa gen slipte en een zijde van de bus open scheurde. Ingestort. Tengevolge van het instorten van een oude moskee te Doear Asneck in Marokko zijn vier mohammedanen om het leven gekomen en acht ge wond. Democratisch. Volgens een plan van pre mier Sylvanus Olympio van Togoland (Afrika) zal de bevolking van dit ge bied zelf haar volkslied kunnen kiezen. Drie liederen een keuze uit veertig zullen door radio Lome ten gehore wor den gebracht, waarna de bewoners schriftelijk hun voorkeur te kennen kunnen geven. Griep. In het eerste halfjaar 1959 hebben vijfmaal zoveel Denen griep gehad als in de overeenkomstige periode van het jaar daarvoor. Er waren ruim zeshon derd dodelijke gevallen meer dan in 1958. Driekwart van het aantal dodelij ke gevallen betrof personen van boven de 65 jaar. Nimmer één. Generaal Ibrahim Abboed, president van Soedan, heeft in een vraaggesprek met een Egyptisch blad gezegd, dat het communisme voor hem „vijand nummer een" is. De com munisten, aldus Abboed, zaten achter alle samenzweringen in Soedan en ook achter de jongste poging om de rege ring omver te werpen. Abboed waar schuwde, dat het internationale com munisme haar activiteit thans richt op Afrika door de Afrikanen te gebruiken in hun strijd tegen het imperialisme. Het K.N.M.I deelt mede: Boven het vasteland van Europa wordt het weer nog steeds beheerst door hoge- drukgebieden. Eén ervan handhaafde zich boven de Balkan. Een tweede trekt al toe nemend over Finland naar Rusland. Een hogedrukgebied dat van de oceaan bo ven Spanje arriveerde, blijft tegenover de beide genoemde hogedrukgebieden van weinig betekenis. Een actieve depressie trok van het zeegebied ten noorden van de Azoren langs Ierland naar het noord oosten. Door de luchtdrukdalingen die deze de pressie op de Britse eilanden veroorzaak te nam de wind bij ons toe, maar hij bleef zuidelijk, zodat ons land in het overgangs gebied tussen koude continentale lucht en zachte oceaanlucht bleef, waardoor de temperatuur slechts langzaam steeg. De ze stijging zal in het komende etmaal voortgaan, maar de opklaringen blijven schaars en op de nadering van het bij de depressie behorende front nemen de re genkansen later toe. Donderdag 26 november Zon op 8.17 uur, onder 16.37 uur. Maan op 2.48 uur, onder 14.43 uur. Maanstanden 10 nov. 9.46 uur nieuwe maan. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 25 november Hoog water 10.49 en 23.31 uur. Laag water 6.01 en 18.33 uur. Donderdag 26 november Hoog water 12.07 en uur. Laag water 7.25 en 19.49 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c j g binnen- en buitenland. -o d cl Neerslag: laatste 24 uur. ~Z i O ■tC Ss Den Helder mist z 6 0,5 Ypenburg mist z 4 0 Vlissingen geheel bew. z 4 0,6 Eelde mist z 4 0.2 De Bilt mist z 3 0,1 Twente motregen z 1 0,2 Eindhoven geheel bew. zzo 2 0.1 Zd Limburg geheel bew. zo 1 0.1 Helsinki zwaar bew. zo -3 0 Stockholm regen o 6 2 Oslo geheel bew z 7 0,3 Kopenhagen geheel bew. w 8 0 Aberdeen regen zzo 11 2 Londen zwaar bew. z 14 0 Amsterdam mist z 4 0,1 Brussel geheel bew z 2 7 Luxemburg Ijzel z -2 0 Parijs mist zo 4 0 Bordeaux geheel bew. ozo 10 0,4 Grenoble geheel bew. zzo 1 0 Nice onbewolkt nnw 13 0 Berlijn geheel bew w 4 0 Frankfort geheel bew. z 1 0 München mist wzw 0 0 Zürich geheel bew. z 0 0 Genève geheel bew. windst. 2 0 Locarno zwaar bew. zzo 8 0 Wenen zwaar bew zo 3 0 Innsbruck licht bew. windst. 9 0 Athene half bew. windst 14 Rome regen zo 15 5 Ajaccio regen ono 17 0 Madrid onbewolkt windst. 15 0 Lissabon mist n 0 Belgrado mist windst. 7 0 Mallorca onbewolkt nno 17 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2