Bakker's Behang Haarlem wil vervanger voor molen „De Adriaan" niet meer kwijt Fa.B.A. Cassee&Zonen Kantoorbediende viel zijn buurman aan met zoutzuur GROTE SINTERKLAAS-ACTIE Symfonie-orkest „Haerlem ...is de eerste coffeïnevrije koffie die zich gedurende zijn 50-jarig bestaan een werelc - reputatie heeft verworven! Een St. Nicolaas geschenk Als U weet dat U deze winter, wanneer U alles maar op zijn beloop laat, nog zeker drie maal verkouden zult worden, dan bent U degene die geregeld Aflukin-C moet nemen. B. en W. nemen „molenkwestie" met voortvarendheid ter hand Timmerman bestal zijn patroon voor 7100 Hoogste voorwaar delijke straf geëist Generaal Gronjéstraat - Julianapark! Werktijdregeling tijdens Sinterklaasdrukte Botsing tussen twee motoren te Aerdenhout K. R. van Staal zeventig jaar Koninklijke onderschei dingen bij Joh. Enschedé UIT STAD EN STREEK Haarlemse rechtbank PHILIPS TELEVISIE HAARLEMSE RECHTBANK Weihnachtsoratorium Doe mee aan de WIN EEN AUSTIN A40! IEDERE 40e INZENDER „C RON JÉ" Portret van Verboog aan Marnix Gijsen overhandigd J. F. J. Bert veertig jaar in Heemsteedse gemeentedienst Ds P. V. van Stein Callen- fels vijftig jaar predikant Ouderavond van St. Jozefschool AFLU KIN-C ter voorkoming van verkoudheid en griep. Bijzondere zendingsavond in Haarlemse Zuiderkapel DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De vraag of Haarlem eerlang weer ln het bezit van een houtzaagmolen zal zijn heeft in hun laatste vergadering ook B. en W. beziggehouden. Het college zou het ten zeerste toejuichen als het mogelijk zou blijken te zijn de gedemonteerde hout zaagmolen uit Alblasserdam, die nog steeds in Haarlem ligt opgeslagen, te eni ger tijd weer in zijn volle glorie ln de stad te plaatsen en wil met deze zaak spoed betrachten. Zoals wij onlangs berichtten heeft de scheepsbouwer C. Verolme een oude hout zaagmolen, die hij aantrof toen hij de werf van Jan Smit te Alblasserdam overnam, ten geschenke gegeven aan de Vereniging „De Hollandse Molen", in de hoop dat het bouwwerk nog eens ergens zou kunnen worden opgericht. De „Hollandse Molen" wendde zich vervolgens tot Amersfoort en Haarlem met de vraag of deze gemeenten interesse voor de molen hadden. Amers foort zei „neen", maar in Haarlem dacht men onmiddellijk met weemoed aan „De Adriaan", de oude houtzaagmolen aan het Spaarne bij de Papentorenvest, die in 1932 in vlammen was opgegaan en men zag mogelijk in Verolme's molen een waardige opvolger van „De Adriaan". Inmiddels is er door verschillende om standigheden onder meer door gebrek aan middelen nog niets van deze plan nen gekomen. De molen ligt al meer dan vijf jaar in gedemonteerde staat in Haar lem opgeslagen. Onlangs kwam de bijzon der energieke en inventieve heer Verolme op het goede idee voor zijn buitenlandse relaties een ontvangstcentrum aan de Nieuwe Waterweg in te richten. Hij dacht met enige spijt aan de molen, die hij „om niet" aan de Vereniging „De Hollandse Molen" had geschonken en ging eens na wat er met zijn vorstelijk ge schenk was gebeurd. Toen hij ontdekte dat de molen nog steeds in onttakelde staat in Haarlem lag, uitte hij de wens de molen terug te kopen. Ongerustheid Dit nu wekte ongerustheid in Haarlem. Men voelde er bitter weinig voor de mo len weer te verliezen en het gevolg is dat verscheidene instanties zich weer ener giek met het bouwwerk bezighouden. De Stichting „Haarlems Bloei" is in het ge weer gekomen en heeft een brief geschre ven aan B. en W. Deze brief is bij de laat ste interne bespreking van het college aan de orde geweest. Naar wij van wethouder W. F. Happé vernamen zullen B. en W. nu spoed achter de zaak willen zetten. „Overigens," zo voegde de heer Happé hier aan toe, „is het absoluut niet waar, dat in Haarlem pas plannen werden ge maakt, nadat bekend werd dat de heer Verolme de molen terug wilde hebben. In Haarlem bestonden voordien al plannen de molen weer op te richten en zo mogelijk exploitabel te maken." De wethouder zei persoonlijk van mening te zijn dat de mo len te zijner tijd het beste op de oude plaats van „De Adriaan" kon komen. Daar liggen nog de oude fundamenten, zo dat de kosten van het leggen van een nieu we fundering zouden kunnen worden uit gespaard. Er is In de loop van de jaren een soort „molenfonds" gevormd en B. en W. wil len in eerste instantie nagaan hoeveel geld dit fonds bevat en hoeveel er dan nog no dig is. Voor het opnieuw oprichten van de molen verwacht men een bedrag van Advertentie geleverd door WONINGINRICHTING ZIJLSTRAAT 83 - SINDS 1892 brengt vreugde in uw woning Speciaal KLEIN-MEUBELEN Woensdagavond zijn twee motoren op de hoek van de Burgemeester Den Tex- laan en de Juliana van Stolbergplaan te Aerdenhout tegen elkaar gebotst, waar bij de bestuurders gewond werden. Uit de Juliana van Stolberglaan naderde een timmerman uit Haarlem en op de Burge meester Den Texlaan reed een vijfenveer tigjarige opzichter uit Bloemendaal. De timmerman brak zijn rechterbeen en de opzichter liep wonden aan het gezicht op. Beiden zijn naar het Marinehospitaal te Overveen overgebracht. De duo-passagiers bleven ongedeerd. Zaterdag 5 december hoopt de heer K. R. van Staal te Heemstede, een der direc teuren van het uitgevers- en drukkersbe- drijf Boom-Ruygrok aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem, zijn zeventigste verjaardag te vieren. Op 31 december ver laat hij het bedrijf, maar hij blijft als advi seur aan de n.v. verbonden. Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit Bezettings tijd zal de heer K. R. van Staal, die vice- voorzitter en algemeen adviseur der ver eniging is, op zaterdag 5 december van twee tot vier uur in de Kroonzaal van res taurant Brinkmann een receptie aanbie den. 80.000 i 100 000 nodig t« hebben. Voorts is het van belang te weten, wie nu eigen lijk eigenaar van de molen is. Men is het er namelijk niet geheel over eens, of de molen indertijd door „De Hollandse Mo len" aan het gemeentebestuur is aange boden, of nog steeds eigendom van de ver eniging is. In ieder geval wil men voor komen, dat de onderdelen ervan naar de Waterweg gaan om daar te worden samen gevoegd. „B. en W. zullen spoed met deze zaak betrachten", aldus de wethouder. Inmid dels bestond er van de zijde van bepaalde industriële kringen in Haarlem ook be langstelling voor de molen. Men dacht hierbij bijvoorbeeld aan een soort café restaurant of ontvangstcentrum. Tot dus verre is men er nog niet in geslaagd een exploitabele opzet te vinden. De vraag, of hiervoor de plaats aan de Papentorenvest het meest geschikt is, speelt hierbij met het oog op de toeristische desiderata een grote rol. Dinsdag heeft bij Joh. Enschedé en Zo nen Grafische Inrichting n.v. te Haarlem de jubileumviering plaatsgehad ter gele genheid van het feit, dat de heer L. U. Wuhl, werkzaam als voorman-elektricien op de afdeling werkplaatsen, veertig jaar bij de n.v. in dienst was. De jubilaris werd toegesproken door jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, directeur van de onderneming, die de heer Wuhl een armbandhorloge en een gratificatie overhandigde en de ere medaille in brons, behorend bij de orde van Oranje Nassau opspelde. Op de afdeling werkplaatsen werd de jubilaris vervolgens door talrijke collega's en relaties toegesproken, waarbij hij een groot aantal geschenken ontving. Mejuffrouw C. P. Barthel, chef van de afdeling controle bankbiljetten was woens dag veertig jaar in dienst van de n.v. en ter gelegenheid van dit feit ontving zij uit handen van de president-directeur, de heer B. F. Enschedé, een zilveren room- stel, een gratificatie en de ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Des middags volgde er een groot feest in het Johez-huis, waarbij tientallen meisjes, die bij mejuffrouw Barthel wer ken of gewerkt hebben aanwezig waren. Nieuws in het kort Feestmiddag. Op zaterdag 28 novem ber des middags om twee uur zal Sint Ni colaas op bezoek komen in „Ons gebouw" in de Kamerlingh Onnesstraat 83 te Haar lem bij de kinderen van de leden van de vereniging tot behartiging der belangen van de bewoners van Haarlem-Zuid-West. Voorts verleent het poppentheater „Mer- lijn" medewerking aan deze middag. Ontspanningsavonden. Dinsdag en woensdag werden in gebouw St. Bavo te Haarlem ontspanningsavonden gegeven voor de leden van de algemene bond van ouden van dagen, afdeling Haarlem en om streken. Mede door het optreden van de muziek- en toneelvereniging „Musicorda" onder leiding van Ab. Douwes werden deze avonden een groot succes. Twee jaar jeugdgevangenis met aftrek heeft de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman vanmorgen geëist tegen een 18- jarige timmerman uit Haarlemmermeer die zijn werkgever voor 7100 zou hebben be stolen. Op de vragen van de president, mr. H. J. Ferwerda, erkend» de jongeman dat hij begin van dit jaar 1700 wegnam, in mei nog eens 1700 en in september, toen hij al ruim een maand bij zijn baas weg was, 3700. Nog dezelfde maand bezocht hij op een nacht opnieuw de woonark van zijn vroegere patroon. Deze werd wakker en zag iemand wegvluchten. Later vond men een paar schoenen. Deze bleken van de timmerman te zijn, die daarop werd ge arresteerd. Verdachte vertelde een motorfiets en een pick-up te hebben gekocht. Met zijn meisje maakte hij een vakantiereis naar België en Duitsland. Aan iemand leende hij f 2250 en de rest van het geld zette hij op de bank, waar zijn meisje werkte. De officier achtte diefstal, meermalen gepleegd, bewezen. De raadsman, mr. A. J. Colijn, meende dat de vroegere patroon van zijn cliënt wel wat gemakkelijk met zijn geld was. Hij be pleitte een lichtere straf. Uitspraak op donderdag 10 december om half tien. aij ueiiaapv vanaf 1695.- Technlsch Bureau Pieter Kiesstraat 2a b. d. Zijlweg - Haarlem - Tel. 12657 Op de groene tafel in de zaal van de Haarlemse rechtbank stonden vanmor gen een fles, gedeeltelijk gevuld met zout zuur, een glazen pot, een zware metalen microfoonstandaard en er lag verder een mes. Behalve het mes waren dit de wa pens, waarmee een 36-jarige Zaandamse kantoorbediende in de avond van 19 juni zijn 30-jarige buurman te lijf ging. omdat de laatste toenadering had gezocht tot de vrouw van de kantoorbediende. Doordat de buurman zijn arm tijdig omhoog bracht kreeg hij slechts enkele druppels zout zuur in en rondom een van zijn ogen. Een klap met de zware microfoonslandaard tegen het voorhoofd kwam niet in alle he vigheid aan. omdat de buurman met zijn arm de slag brak. De officier van Justi tie, mr. J. van den Oever, meende dat verdachte sterk verminderd toerekenings vatbaar was op het moment dat hij zijn buurman aanviel, maar hij betwijfelde of verdachte geheel straffeloos is. Volgens de officier was er sprake van rustig be raad en kalm overleg. Hij eiste wegens opzet tot het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel de hoogste voorwaarde lijke straf die mogelijk is. namelijk een jaar met een proeftijd van drie jaar en de bijzondere voorwaarde dat verdachte zolang het nodig is in de inrichting blijft, waar hij thans een kuur ondergaat. Verdachte vertelde dat het idee dat zijn buurman toenadering tot zijn (verdach- te's) vrouw zocht voor hem een obsessie was geworden. Enige tijd tevoren had hij thuis de boel kort en klein geslagen. Hij zei zich er niet van bewust geweest te zijn dat het zoutzuur zijn buurman wellicht blind had kunnen maken. Hij had in span ning geleefd. Op zijn werk kon hij het haast niet uithouden. Hij kon de gedach te dat hij naar huis moest om zijn vrouw te beschermen niet van zich af zetten. Ook had hij al eens zijn buurman buiten ach ter een kar opgewacht met een mes. De vrouw van de buurman zag hem daar staan en kon haar man waarschuwen. Op dc bewuste avond stelde hij zich in het trappenhuis op, een glazen pot met zoutzuur in de rechter- en de microfoon standaard in de linkerhand. In zijn zak droeg hij een mes. Toen zijn buurman binnenkwam gooide verdachte eerst het zoutzuur uit de glazen'pot naar zijn ge zicht, vervolgens de pot zelf, waarna hij de buurman met de microfoonstandaard tegen het voorhoofd sloeg. Doordat de buurman tijdig afweerde kreeg hij het zoutzuur grotendeels op zijn kleding en kwam de klap niet in alle hevigheid aan. Slechts enkele druppels zoutzuur spatten in zijn gezicht. Hij nam onmiddellijk een douche en ging naar het ziekenhuis om zich te laten behandelen. Een Haarlemse zenuwarts schetste ver dachte als een zeer ernstig neurotische ge stoorde man die op het moment van zijn aanval praktisch ontoerekeningsvatbaar was. Zijn toestand was dan gelijk te stel len met krankzinnigheid. De officier achtte niet bewezen dat ver dachte zijn buurman van het leven heeft willen beroven, wèl de opzet tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel na kalm beraad. De officier zei ondanks de ernst van het feit gezien de omstandig heden een voorwaardelijke straf te willen eisen maar met de bijzondere voorwaar de dat verdachte zolang het nodig is in de inrichting blijft waar "hij thans ver pleegd wordt. De raadsman mr. B. W. Stomps, dankte de officier van Justitie voor het clemente requisitoir. Hij sloot zich daar bij aan. Vol gens de raadsman is de buurman de oorzaak geweest van het leed dat in het gelukkige huwelijk van verdachte geko men is. Deze lijdt onder de ziekelijke ge volgen van een door een ander gepleegd feit. Hij drong er op aan in ieder geval geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen. Uitspraak op donderdag 10 december om half tien. „Haarlems Gemengd Koor" geeft op 26 december, tweede kerstdag in het Con certgebouw in Haarlem een uitvoering van het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach. Aan dit concert werken als solisten mee, Bep van Zutphen-Wagener, sopraan, An nie Hermes, als, Han le Fèvre, tenor en Herman Sehey, bas. De begeleiding ge schiedt door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Jan Booda. Advertentie Het nummer op uw folder in uw bus kan recht geven op EEN KAN5VOL LOT 1 winkeliersvereniging gen. CRONjéSTR. - julianapark WAAR HET ZO PRETTIG WINKELEN IS van 5 stuks St. Nicolaas-verrasslngsbonnen (u ontvangt er bij aankoop van elke gulden één) kan in het bezit komen van een der vele zéér mooie verrassingen, w.o. LUXE- en GEBRUIKSVOORWERPEN Advertentie Hoewel onze etalage niet beschikbaar is in verband met de bonnen-aktie, gaat de verkoop van behang normaal door I Gen. Cronjéstraat 135 Tijdens een ter ere van Marnix Gijsen in Amsterdam gehouden banket het laatste van een door de uitgeverij Stols ge organiseerd drietal heeft de president van de Haarlemse sociëteit Teisterbant, de heer J. Brants, aan Gijsen het portret overhandigd, dat de Haarlemse tekenaar Eduard Verboog van d» Vlaamse littera tor maakte toen deze in Teisterbant aan een feestmaaltijd aanzat Dinsdag 1 december zal de heer J. F. J. Bert, kassier bij de gemeente gas-, duin water- en elektriciteitsbedrijven te Heem stede de dag herdenken, waarop hij 40 jaar geleden werd aangesteld als kantoor bediende bij deze bedrijven. De jubilaris heeft met ijver en nauwge zetheid deze veertig jaren zijn dienst ver vuld en diverse rangen doorlopen. In 1955 werd hij als kassier in de rang van hoofd commies aangesteld. Ook in het maat schappelijk leven is de heer Bert geen onbekende. Hij is namelijk de administra teur van diverse gemeentelijke woning complexen. Dinsdagmorgen om elf uur zal de jubi laris door het personeel van de bedrijven worden gehuldigd in het verversingshuis Groenendaal, terwijl daar in de namiddag van drie tot half vijf gelegenheid zal zijn de jubilaris te complimenteren. Zaterdag 28 november zal het vijftig jaar zijn geleden, dat ds. P. V. van Stein Callenfels uit Zeist werd bevestigd als pre dikant in de Nederlandse hervormde kerk. Ds. Van Stein Callenfels werd op 15 fe bruari 1882 in de hervormde pastorie van Sint Laurens bij Middelburg geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te Nijmegen en studeerde daarna verder nog aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat ds. Van Stein Callenfels in november 1908 door het provinciaal kerkbestuur van Noord holland was toegelaten tot de evangelie bediening in de Nederlandse hervormde kerk, werd hij op 28 november van het daaropvolgend jaar door zijn vader, wijlen ds. S. L. van Stein Callenfels, toen nog predikant te Heerde, te Dussen in de clas sis Heusden in het ambt bevestigd. In de cember 1922 verwisselde de jubilaris de ze gemeente met die van Nieuwland in de classis Gorinchem, vanwaar hij op 24 ok tober 1926 naar die van Buren in de classis Tiel vertrok. Deze zijn derde en laatste gemeente diende ds. Van Stein Callenfels tot 1 mei 1947, toen hem op ruim vijfen zestigjarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Na zijn emeritaat bleef ds. Van Stein Callenfels tot 1 september 1947 vier maanden te Buren werkzaam als hulppre diker. Daarna vestigde hij zich te Heemstede, vanwaar hij enkele jaren geleden naar Zeist verhuisde. Woensdagavond heeft het oudercomité van de St. Jozefschool in Vogelenzang in het r.k. verenigingsgebouw een ouder avond gehouden, die zich in een flinke be langstelling mocht verheugen. Als eerste punt kwam aan de orde het jaarlijks schoolreisje en de financiering daarvan. Besloten werd, dat de ouders voor wie het bezwaarlijk is, voor meerdere kinderen de reiskosten te betalen, zich met het comité in verbinding kunnen stellen teneinde een spaarregeling te treffen. De voorzitter, de heer L. Warmerdam, gaf uiting aan het verlangen van het comi té, over geldelijke middelen te kunnen be schikken. Een voorzichtig opgeworpen plan om de ouders maandelijks een bij drage te laten betalen, kreeg weinig in stemming. Daarom werd, nadat pastoor H..J. v.d. Burg er zich mee a.coord had verklaard, besloten, op een nader aan te wijzen zondag in de kerk een speciale col lecte voor dit doel te houden. Het plan tot vorming van een schoolbi bliotheek kreeg de algemene instemming. In plaats van de aftredende leden van het oudercomité, mevrouw de Raadt en de heer L. Warmerdam, werden gekozen me vrouw M. Mense-Warmerdam en de heer S. v.d. Vossen. Aan de scheidende leden werd dank gebracht voor alles wat zij voor het comité, de ouders en de kinderen had den gedaan. Na de pauze hield de heer P. Gerbrands een inleiding over televisie en haar in vloed op de jeugd. COLLECTE VOOR „ZONNEHUIS" Zaterdag zal in Lisse een collecte wor den gehouden ten bate van „Het Zonne huis" ten behoeve van de verpleging van langdurige zieken. 99 DE LEDEN VAN het amateur-symfonie orkest „Haerlem" hebben het doel van hun verenigd streven hoog gesteld. Men krijgt wel eens de indruk, dat dit doel minstens op een zelfde niveau ligt als beroeps orkesten beogen te bereiken. Waarom ook niet? Een dergelijke intensieve ambitie is zonder voorbehoud een krachtige stimulans voor een nauwgezette, naarstige studie, en eigenlijk ook een voorwaarde voor een groot verantwoordelijkheidsbesef tegen over de kunstwerken, welke onder handen genomen worden. Dat hierbij wel eens vergissingen gemaakt worden is begrijpe lijk, hoewel zij niet altijd te rechtvaardigen zijn. Maar ten slotte kan men verwachten dat het verlangen van amateurs ook eens „groot werk" te brengen zo machtig wordt, dat de uitvoeringsrealiteit moet wijken voor de droomwensen met alle ontnuchte rende gevolgen daarvan. HET SYMFONIE-ORKEST „Haerlem" is echter een ensemble met ervaring. Het riskeert geen mislukkingen meer, al zal 't zeker niet blind zijn voor het element der verrassing als een onberekenbare factor. Ook op het concert, dat het orkest woens dagavond onder leiding van zijn dirigent Marinus Adam in de gemeentelijke con certzaal heeft gegeven, heeft die factor zich laten gelden in de optredende onzui verheid bij het uitvoeren van „Odelette", een concertstuk voor fluit en orkest van Camille Saint-Saëns, in de plotselinge confrontatie met overrompelende speel- snelheden, zoals bij de voordracht van 't Concert in g voor piano en orkest van JTelix. Mendelssohn Bartholdy en in het eerste deel van Schuberts tweede symfonie in Bes, waarvan de transparante structuur in dit geval bijzo'hder kwetsbaar bleek. Het waren de schaduwen der onvolmaakt heid. die het ware beeld en karakter der muziek gingen vertekenen. Soms leek het of deze op rekening van de grilligheid der instrumenten gezet moesten worden, zoals bij de intonatie-ontsporing van de violon cel-solo in het Andante van Mendelssohns concert en bij niet bedoelde onzuiverheids reacties der blaasinstrumenten. EEN BELANGRIJK tegenwicht vorm den echter de geslaagde fragmenten. Zo kon de inlevende voordracht van Cheru- binis Ouverture voor de opera „Medea" zeker verdienstelijk genoemd worden, in zonderheid door de verzorgde dynamiek. Ik vermeldde reeds dat de vertolking van „Odelette" leed door onzuiverheid. Dit nam niet weg, dat men van de vaardige techniek van de solist Jan Poolman een goede indruk gekregen heeft en ook van zijn zin voor een expressieve toon, die van waarde kon worden voor het char mante muziekstuk. De pianiste Hélène André de la Porte vertolkte met veel stuwing de solo-partij van het concert van Mendelssohn, een werk dat haar bijzondere voorkeur ver kregen heeft. Zij maakte het zich niet ge makkelijk door dikwijls een gewaagd snel tempo te kiezen. Het werd van haar kant een openhartige vertolking, die een gevoelig accent verkreeg en daardoor wel een hoogtepunt in het Andante. Ik laat in het midden of de pianiste zich met de begeleiding vrij ten aanzien van haar interpretatie heeft kunnen gevoelen. In elk geval zorgde de dirigent Marinus Adam er met wijs beleid voor, dat althans de tempi der orchestrale tussenspelen in overeenstemming bleven met beschikbare uitvoeringscapaciteiten en dat de eigen lijke begeleidingen zich zoveel mogelijk aanpasten aan het spel der solisten. THANS GAAT het symfonie-orkest „Haerlem" weer aan het werk voor een volgend concert Het is bekend, dat steeds meer Nederlandse componisten zich gaan interesseren voor de amateuristische mu ziekbeoefening en dat zij door het schrij ven van composities hiervoor metterdaad van hun belangstelling hebben blijk ge geven. Zou daaruit voor de samenstelling van het nieuwe programma niet een keuze te maken zijn? P. Zwaanstvijk Advertentie Op zondag 29 november zal zuster Trienske Beimers des avonds om acht uur in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15 in Haarlem vertellen over haar pioniers werk in Tanganyika. Zij is zes jaar gele den met een Amerikaans echtpaar voor de Livingstone Memorial Mission naar Cen- traal-Afrika vertrokken om in een gebied ter grootte van Nederland, waar nog nim mer tevoren het evangelie was verkon digd, te gaan werken. Met bescheiden middelen werd een klein zendingshospi taal opgericht, waarheen de primitieve negerbevolking uit wijde omtrek kwam on zich te laten behandelen vóór allerlei tropische ziekten en kwalen. Doordat slechts weinig sterfgevallen in het hospi taal voorkwamen, werd al spoedig het vertrouwen van de negers gewonnen. Zr. Trienske, die lange tijd alleen voor het medische werk zorgde kreeg verle den jaar hulp van zr. Jet Postma, waar door zij nu enige maanden met verlof naar ons land kon komen. Zij vertelt nu in verschillende plaatsen over haar moei lijk werk. toegelicht met een serie fraaie kleurendia's. Zuster Trienske, die een aantal weeskinderen heeft geadopteerd, zoekt behalve steun ook jonge mensen, die zich geheel voor dit zendingswerk wil len geven. Advertentie KOFFIE HAG - in een modern bedrijf bewerkt volgens het unieke pro cédé tan de uitvinder dr. L. Roselius - bezit alle voordelen van zuivere Hoogland koffie en is volmaakt onschadelijk. Imp: HAG-Verkoopkantoor Haarlem Postbus 619 De Arbeidsinspectie in Haarlem ves tigt er de aandacht op dat in de Sinter klaastijd door jeugdige personen bene den achttien jaar niet na zeven uur 's avonds mag worden gewerkt. Onthef fing hiervan kan niet worden verleend. Personen beneden 16 jaar mogen niet langer werken dan neger uur per dag of 48 uur per week. Personen van zestien en zeventien jaar mogen volgende week maximaal tien uur per dag werken. De tijdens de Sinterklaastijd gemaakte overuren moeten worden ingehaald voor het einde van het jaar. Na ten hoogste 5'/i uur arbeid moet ter minste een half uur rust worden gegeven. Als na half ze ven wordt gewerkt, moe- ten minste een keer voor die dag een afgebroken rusttijd van anderhalf uur worden gegeven. Personen van zestien en zeventien jaar mogen volgende week maximaal 55 uur werken. De vrije halve dag mag dan ver vallen. Personen van achttien jaar en ouder mogen op 28, 30 november en 1 december tot uiterlijk halftien 's avonds werken; op 2, 3 en 4 december tot uiterlijk halfelf (een half uur tot na het sluiten van de winkel). In de Sinterklaastijd mag ten hoogste elf uur per dag arbeid worden verricht. Na ten hoogste 5'/t uur werken moet ten min ste een half uur rust worden gegeven. Als 's avonds wordt gewerkt moet het personeel ten minste één keer een rusttijd van anderhalf uur hebben. De overuren moeten voor eind december worden inge haald. Personen van achttien jaar en ouder mogen volgende week maximaal 62 uren werken de vrije halve dag kan in die week vervallen. De voor het winkelpersoneel in boven genoemde periode van kracht zijnde werk tijdregeling moet worden vermeld op een door het hoofd van de zaak onderteken de lijst, die naast de arbeidslijst of de werkrooster moet zijn opgehangen. Er wordt aan herinnerd dat per week een on afgebroken rusttijd van minstens 36 uur moet worden verleend.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9