Economische groei van Haarlem geeft reden tot tevredenheid Perez IhzMW, TOPJAAR 1959: Zangersavond te Haarlem Prestatieconcert van de Haarlemse harmonie- en fanfarekorpsen Militaire truck te water COMPRESSOR HORLOGES Beroep van tien kerken op Vaticaan Spoed gevraagd in kwestie „Overbos" 11 Verplaatsing van fruitcentrale en groenteveiling verkeert in een vergevorderd stadium Burgerlijke Stand van Haarlem Hij komt Werktijdregeling tijdens Sinterklaasdrukte «85.- Grondverkoop voor gebouw van Leger des Heils Verkoop van huizen TWINTIG PERCENT MEER VOOR „DE STILLE ARMEN". WERKT U MEE AAN EEN RECORD? GIREER UW GIFT OF GEEF HAAR AF AAN ONS LOKET. GIRO 273107. UIT STAD EN STREEK Concilie moet zich uiten over godsdienstvrijheid Sint bij speeltuinjeugd Dr. Paul Julien sprak in Vogelenzang VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 NA HET VERSCHIJNEN van het pre advies over de toekomst van Haarlem was er eigenlijk nog weinig aanleiding overgebleven in de Haarlemse raad diep in te gaan op de industrie-ontwikkeling van de Spaarnestad. Bij de beschouwingen over Economische Aangelegenheden vroeg de heer Vissers (K.V.P.) of na de voltooiing van de geprojecteerde uit breiding van het industrieterrein een ver dere uitbreiding in de richting van de Mooie Nel mogelijk was. Ook vroeg hij hoe het stond met het industrieterrein na bij de Stephensonstraat. De heer P r k- k e 1 (Arb.) toonde zich na een recente uitlating van wethouder Schippers „De ondernemers moeten zelf uitmaken waar zij zich willen vestigen" bevreesd dat er te weinig rekening met de ruimtelijke ordening zou worden gehouden en de heer B e 11 i n k (V.V.D.) zag liever een ver dergaande industrieuitbreiding in de rich ting van de zijkanalen van het Noordzee kanaal, in samenwerking met anddere ge meenten. Hij drong, evenals de heer Vis sers, aan op een verbetering en vergro ting van de Spaarndamse sluis. Wethouder Schippers noemde de thans reeds geprojecteerde uitbreiding van het industrieterrein voorlopig vol doende, evenals de huidige afmetingen van de sluis bij Spaarndam. In de verre toekomst zou hij uitbreiding ten noorden van Spaarndam verkiezen. Het gevaar van een negatie van de ruimtelijke orde ning ontkende de wethouder, die voorts meedeelde dat het industrieterrein nabij de Stephensonstraat naar het zuiden zal worden uitgebreid en dat in de toekomst ook industrievestiging op kleine schaal in Schalkwijk mogelijk zal zijn. De heer Vos (K.V.P.) pleitte voor de belangen van winkeliers, die zich in nieu we wijken willen vestigen. Hij vroeg of er geen samenwerking mogelijk was tus sen belanghebbenden en de economische adviseur om te komen tot de gezamenlij ke exploitatie van winkelgalerijen. Tevens bepleitte hij afbraak van oude panden in de binnenstad ten gunste van nieuwe win kelbouw. Er was in het centrum toch al zo weinig gelegenheid voor winkeliers zich te vestigen, meende hij. Ten slotte toon de de K.V.P.-spreker zich een warm voor stander van méér straatuitstallingen. Ten aanzien van dit laatste punt merkte wet houder H a p p op, dat men iedere aan vrage individueel moet bekijken, maar dat straatuitstallingen nooit last voor voet gangers mochten opleveren. Wethouder Schippers deelde mee, dat de economische adviseur zich voortdurend bezig houdt met de gegadigden voor de nieuwbouw. B. en W. willen echter niets voorschrijven en geven vergunningen naar volgorde van aanvrage. Een pro bleem is, dat de winkels in de nieuwe wij ken aanzienlijk duurder zijn dan in de oude stadsdelen. Hiertegen is echter wei nig te doen. De wethouder verwachtte dat deze zaak in de toekomst wel zal worden „uitgebalanceerd". Revalidatie van wij ken moet geschieden door verschuivingen, meende hij. Fustcentrale In antwoord op vragen van de heer Vink (V.V.D.) deelde de heer Schippers Advertentie Van blijvende waarde en blijvende schoonheid zijn de geschenken die u kiest bij Perez. Betrouwbare adviezen en verantwoorde prijzen vergemakkelijken uw keuze uit de grote collec tie kleine geschenken. Het Perzisch Tapijthuis Sinds 1919 Amsterdam. Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Arnhem, Hilversum, Londen. Bristol, Glasgow, Frinton. BEVALLEN van een zoon: 24 nov.: E. J. Ebeli-Cremer; 25 nov.: J. Cornet-van Velzen; C. J. Janssen-van Doorn; 26 nov.: J. Kaandorp-Meesters; G. Hol-Sieraad. BEVALLEN van een dochter: 25 nov.: A. M. M. Ruigrok-Spierings; E. A. van der Velden-Sminia; W. C. van den Brink-van Rijsbergen; A. J. Rhee-Hooijmans; 26 nov.: A. van Dijck-Halderman; A. M. van der Zwaard-Makkelie. ONDERTROUWD: 25 nov.: J. A. J. de Graaf en C. C. Piet; 26 nov.: G. Ebbeling en G. C. Koster; R. Warren en J. R. F. Burchartz; F. Munnikhuis en T. Petri. GEHUWD: 26 nov.: E. van Steen en C. M. W. Put; J. T. M. van der Meer en H. M. A. Vermeijs; P. C. Willemse en A. C. Willemse; F. J. M. Blom en L. H. C. Cor- nelissen; A. J. Andringa en J. A. H. M. van den Aardweg; E. F. Sweerts en A. G. M. van den Aardweg; L. Koster en J. van Amstel; P. Haan en M. Versteeg; J. J. van Meel en P. Fennis; N. Hazelhoff en G Roggeveen; H. H. Behrendt en M. van Aller; L. van Osch en A. Tinkelenberg. A. L. Ellermeijer en W. Martens. OVERLEDEN: 22 nov.: H. C. Kloet, 75 j., Garenkokerskade; 24 nov.: W. Treffers van Rheenen, 61 j.. Baljuwslaan; M. W. Vroom, 65 j., Rustenburgerlaan; F. A Quelle, 63 j„ Schotersingel; C. H. Korstjens, 60 j., Neptunusstraat. mee. dat de onderhandelingen over de verplaatsing van de Fustcentrale van de Koudenhorn naar de Oudeweg in een ver gevorderd stadium verkeren. Nog dit jaar zal een voorstel in de raad komen. Ook de verplaatsing van de groenteveiling naar de omgeving van de Ir. Lelyweg is reeds tamelijk ver gevorderd. B. en W. verwachten binnenkort van de coöperatie ve vereniging een aanvrage voor een ter rein. De verplaatsing van de groentemarkt ten slotte „ligt nog in de windselen", al dus de wethouder. Ten aanzien van de hotelplannen in Haarlem deelde de heer Schippers mee, dat er nog steeds onder handelingen gaande zijn met de stichting, die een hotel aan de Wagenweg wil zetten. Een probleem is nog het geld en verder de onzekerheid omtrent de definitieve weg- kruising ter plaatse. Als er bijvoorbeeld in de toekomst een viaduct komt, wordt het moeilijk er een hotel neer te zetten. Van de andere punten, die ter sprake kwamen, noemen wij de toonkamer van het G.E.B De heer Prikkel (Arb.) hield een warm pleidooi ten gunste van deze toonkamer en de heer Spek (Prot. Chr.) zei getroffen te zijn door de kosten, die er mee gemoeid zijn. Hij vroeg of men de middenstand geen adviezen kon geven over de tentoonstelling van elektrische ap paratuur en wilde de zaak nog eens laten bezien. Wethouder Bakker meende, dat de toonkamer niet te duur was, maar zeg de toe aan de directeur van het G.E.B. een gespecificeerd rapport te zullen vra gen. Voorts zou bij het efficiency-onder- zoek de zaak te zijner tijd nader kunnen worden bekeken. De wethouder meende voorts dat het moeilijk was een suggestie van de heer Steijaart (P.S.P.) op te volgen, die door een vergaande inschake ling van boilers een betere stroomverde- ling 's nachts wilde bewerkstelligen, waardoor de elektriciteitstarieven iets naar beneden zouden kunnen gaan. Wethouder Geluk toonde zich niet be reid een andere exploitatie van de Vlees hal te bevorderen, die door de heer Vink was bepleit, en antwoordde de heer Spek, die had geklaagd over een overdaad van reclame op het nieuwe gebouw van Haar lems Bloei, dat het karakter van het ge bouw zou worden benadrukt door het aan brengen van het woord „Tourist-informa- tion" in neonletters. Advertentie zaterdag bij MODEHUIS „J EDO" GEN. CRONJéSTRAAT 48 van 35 uur en heeft voor ieder kind wat meegebracht. Ter gelegenheid van dit hoog bezoek een TERLENKA Kinderrokje v.a. ƒ5.95 (kleine stijging per maat). Pletvr(je Tinneroy Pantalons, merk Schuttersveld, v.a6.50 le klas Danies- en Kindercoats zeer voordelig. Ter aanvulling van het bericht over de werktijdregeling tijdens de sinterklaas- drukte. in ons blad van donderdag opge nomen, wordt meegedeeld dat deze rege ling alleen geldt voor het winkelpersoneel in Haarlem. Niet de tijdens de sinterklaas tijd gemaakte overuren, maar alleen de overuren van 28 november moeten voor eind december worden ingehaald. Als na half zeven wordt overgewerkt, moet ten minste een onafgebroken rusttijd van anderhalf uur worden gegeven. Advertentie Official dealer GRUNDIG RADIO en T V priizen vanaf Advertentie 100WATERDICHT 100CONDENSVRIJ Uit de zangersbijeenkomsten van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang en Oratoriumverenigingen is al eerder ge bleken dat in een snel tempo de muur van stijlconservatisme in deze kringen is door broken. Ook op de zangersavond, die don derdag door de Ring „Aalsmeer" van de bond in de Wilhelminakerk aan de Ge dempte Oudegracht was georganiseerd, is de vernieuwingsgedachte duidelijk op de voorgrond getreden, in het bijzonder in de keuze der uit te voeren koorwerken. Het gemengde koor „Jubilate Deo" uii Haar lem bracht een kerstlied van Adr. C. Schuurman en een „Venite ad me" van Joh. F. Keja ten gehore met fraaie, dyna misch verzorgde toonvorming en met een verantwoordde uitdrukking. De dirigent van dit koor, de heer H. Sondorp leidde later op de avond het Gereformeerde Evangelische Koor uit IJmuiden volgens eenzelfde loffelijk principe, al kon hij hiervoor niet over even gunstig gedispo neerde stemmen beschikken als bij zijn Haarlemse koor. Het gemengde koortje Hosanna" uit Vijfhuizen zong het fraaie „Et verbum caro" van Josquin des Prés en de door Leo Mens bewerkte psalm 118, voorzichtig en met onderdruk king van spontaniteit. De dirigent Joh. Sil- vis maakte het zijn koortje niet gemakke lijk met deze laatste bewerking vanwege de „open" ligging van deze muziek; maar desondanks weerde het zich verdienste lijk. Met het „Christelijk gemengde Koor" uit Hoofddorp voerde de heer Silvis de cantate „De Heer is God" van Piet Post uit. Het koor telt goede stemmen en daar van maakte de dirigent dankbaar gebruik. Met zijn gemengd koor „Maranatha" uit Haarlem maakte de heer Silvis een goede indruk, al had de vertolking van Bruch- ners „Benedictus" en var psalm 42 wat meer souplesse kunnen verdragen. Het Overveens Christelijk Gemengd Koor, dirigente Willy van Eldik, had in de uitvoering van Pachelbels cantate „Was Gott tut" ogenblikken van mooie zang en ook van minder goed geslaagde fragmen ten. De cantate is op sommige punten vrij lastig te vertolken en het koor had hieraan de handen vol. Het Overveense ensemble moet het mooie werk beslist op zijn repertoire handhaven. Het gemengde koor „Laudate Dominum" uit Haarlem dat eveneens door Willy van Eldik werd geleid, maakte een goede indruk met .Schoonste Heer Jezus" van Piet Kiel. al had men meer waarde kunnen hechten aan de gevoelswaarde der woorden. Het Gereformeerd Evangelisch Koor uit Beverwijk kwam onder directie van de heer H. Slings goed voor de dag met een paar mooie werken van Schröter en van Frieso Moolenaar. De zang werd geken merkt door een levendige dynamiek en klonk overtuigend. Het gereformeerde koor „De lofstem" uit Badhoevedorp zong wat onrustig en had moeite met een goede intonatie. Er waren echter ogen blikken van mooie zang bij de voordracht van „Tenebrae factae sunt" van Perez .Hosanna in Excelsis" uit Rijk vertolkte Psalm 133 en ..Op U wil ik betrouwen" van Het Leger des Heils Wil aan de Ban- doengstraat in Haarlem een verenigings gebouw stichten, dat voorlopig in semi- permanente constructie zal worden uitge voerd. Later zal een permanent vereni gingsgebouw worden gesticht. B. en W. stellen de raad voor het voor dit gebouw benodigde stuk grond ter grootte van 490 vierkante meter aan het Leger des Heils te verkopen, tegen een prijs van 18 per vierkante meter. Ten behoeve van de bouw van een poor tje bij enige door de firma C. G. Waleveld en Zoon te herbouwen woningen aan de Dr. Schaepmanstraat, stellen B. en W. voor 2,50 vierkante meter grond aan genoemde firma te verkopen tegen een prijs van 25 per vierkante meter. Dit stukje grond zal worden afgetrokken van het terrein van de St. Bernardusschool. De uitslag van de donderdag gehouden veiling in het Notarishuis te Haarlem luidt: Cheribonstr. 29 f 7900, opgehouden. Vergierdeweg 118. f 11.400, n.n. Arnold- laan 5, Bloemendaal, f34.000, opgehouden. Iepenlaan 12, Bloemendaal, f 25.000 n.n. Overtonstraat 63, 65 en 69 f 19.995, n.n. Voorweg 20. Heemstede, f 3210. G. Hen- drikse. Mozartkade 2, Heemstede, f 21.200, n.n. Mozartkade 3. Heemstede, f 18.200 n.n Vaartstraat 13, f3700, n.n. Zd. Brouwers straat 9 en 11 f3220, H. I. v. Goor qq. Bloemveldlaan 6,f 5500 A. Stevens. Ko ninginneweg 27 en 29, Zandvoort, f 13.450, B. J. M. Kerkhoff. Advertentie ANEGANG 44 A - TELEF. 15725 UW ADRES VOOR ST. NICOLAAS GESCHENKEN zoals Gero-, luxe, kunstnijverheids- artikelen. Keus uit 50.000 CADEAU-ARTIKELEN J. W. Franck strak metrisch en liet maar weinig uitdrukking toe. Een verdienste was het handhaven van een ongeforceer de koorklank. Ten slotte noem ik nog „Crescendo" uit Haarlemmermeer. Het bracht een twee tal volksliedjes met verzorgde klank. De voordracht bleef wat slap en aan het ritme gaf de dirigent Silvis te weinig accent. Overigens kon men de zang van dit klei ne gezelschap wel waarderen. Ongetwijfeld is deze zangersavond van veel betekenis geworden voor de deelne mende koren, zowel door de eigen uitvoe ringen als door het luisteren naar ande re. Vermeld dient verder nog, dat de Ring- voorzitter, de heer C. van Puffe, een inlei dend woord sprak en dat de organist Teke Bijlsma de avond met orgelspel opende en ook zorg droeg voor de begeleiding van de samenzang. P. Zwaanstcijk Donderdagavond had in de Haarlemse Concertzaal het jaarlijks prestatieconcert plaats van de harmonie- en fanfarekorpsen van Haarlem, ter bepaling van de gemeentelijke subsidies. Uiteraard is het een krachtmeting, die, onder strenge be oordeling, moet gezien worden als een stimulans om deze tak van volksmuziek te animeren en het peil ervan op te voeren. Tenslotte is dit laatste het allerbelangrijkste. De inspanning die het kost om subsidie te verwerven levert positieve rente op. De door B. en W. ingestelde jury weet heel goed, dat dit amateurisme zijn grenzen heeft en dat aan de beste prestatie nogal wat vlekjes kunnen kleven. Zo is het mogelijk, dat een deelnemende vereniging de uitspraak „zeer goed" krijgt maar tevens een rapport, waaruit tekortkomingen blijken, die dan een leerzame vingerwijzing zijn. Doorslaand is in dit geval het perspectief dat de prestatie in het vooruitzicht stelt. DE SCHIFTING van de korpsen in een bepaalde afdeling, die het resultaat was der voorgaande krachtmetingen, is een redelijke gebleken. Dat het peil over het geheel niet achteruitging is een verblij dend feit en dat twee korpsen er zelfs in slaagden een afdeling hogerop te klim men, bevestigt de waarde van de stimu lans. De korpsen hadden een verplicht num mer te spelen, alsmede een vrij werk dat door de jury was gekozen uit vier stuk ken van het repertoire der vereniging. De r.k. harmonie St. Bavo, uitkomend in de tweede afdeling, gaf met beide nummers blijk haar optreden goed te hebben voor bereid. Als dit oplevende korps zich in het komende jaar ernstig toelegt op een onge forceerde klankvorming maakt het 't vol gend jaar een goede kans om te promo veren. Men verwierf nu reeds het predi kaat „goed". Harmonie „Crescendo" Spaarndam spelend in de eerste afdeling, begon zeer verdienstelijk van klankverhouding met de „Devon-Fantasie" van Ball, doch ver loor in de loop van het stuk dat veelbelo vend evenwicht. En in de „Suite Amusan te" van Barat werd veel verdienstelijks bedorven door weifelende stemmingsmo menten. Met een „voldoende" handhaaft het korps zich echter op de verleden jaar verworven plaats. In dezelfde afdeling dus met hetzelfde verplichte nummer kwam Harmonie „Kunstkring-Apollo' zeer behoorlijk voor de dag; in de door werking werden zelfs verrassende dingen gedaan. De „Valerius-Suite" van Mein- dert Boekei was als vrij werk een hoge greep, want het stuk hoort eigenlijk twee afdelingen hoger thuis; maar de uitvoe ring was echter dusdanig, dat het korps er zijn in het verleden verloren terrein glansrijk mee kon herwinnen. Het werd een „zeer goed" met promotie naar „uit muntendheid". „Harmonie-Crescendo" kwam even eens in de eerste afdeling uit. Benevens het verplichte werk, speelde het korps de „Oberto"-ouverture van Verdi. Deze vereniging is zich, na een inzinking, aar dig aan het herstellen, maar voorlopig is het nog zo, dat een zekere vlotheid in het samenspel niet gepaard gaat met ritmi sche accuratesse en delicate afwerking Winst is, dat men weer vaste grond onder de voeten heeft en perspectief voor zich heeft, dat met normale inspanning te be reiken is. Het korps handhaaft zich met voldoende" in de eerste afdeling. HET CHRISTELIJK Fanfarekorps Ar- ti et Religioni gaf met het verplichte werk „Concertouverture" van """BbèdHWi alsmede met de geduchte Tarass Boulba- oeverture van Alexandre Georges in de ere-afdeling een demonstratie van^ gezon de fanfareklank. Enkele evenwici.lrtekor- ten en ritmische onvolkomenheden konden de totaalindruk niet wegnemen, dat deze briljante fanfare in de hoogste afdeling met succes vermag uit te komen. En zo maakte zij met een „zeer goed" promotie naar de superieure afdeling. „Harmonieorkest Haarlem." dat verle den jaar deze niet ongevaarlijke top be reikte, kwam met de realisatie van de buitengewoon zware opgave, die de jury had gemeend te mogen opleggen, getuigen dat het deze rang waard is. Het prachti ge symfonisch Gedicht van Frans d'Hae- yer ..Het daghet in den Oosten," gebouwd op drie oud-Nederlandse volkswijsjes, be weegt zich in een sfeer die buiten kijf moest worden ontdekt en eigen gemaakt. Het bereikte resultaat bewees, dat deze De inwoonster van Hilversum die donderdagmiddag om kwart over vier haar auto op de wallekant van het Spaarne ter hoogte van de Gedempte Oude Gracht in Haarlem parkeerde, was niet helemaal tevreden over het resultaat. De auto stond naar haar zin nog te dicht bij de rijweg. Zij stapte weer in om een paar meter op te trek ken. Tot haar schrik bemerkte zij dat de wagen doorschoot. Onmiddellijk liet zij zich er uit vallen en zij kwam nog juist op de wallekant terecht. De auto dook in het water en werd er door een kraanwagen uitgetakeld. De wa gen bleek slechts licht beschadigd te zjjn. ontdekkingstocht niet vruchteloos onder nomen was en dat bovendien de speeltech- nische inspanning succesrijk bekroond werd. De eerste Slavische Rhapsodie kwam daarna bevestigen dat het korps in de superieure afdeling verdient gehand haafd te blijven; zulks met het predikaat „goed". WETHOUDER GELUK dankte allen die aan het welslagen van dit prestatie concert hun medewerking verleenden en deelde mee dat voor de uitgeloofde prijs voor de hoogst aangeschreven muzikale uitvoering in aanmerking kwamen „Kunstkring Apollo" en „Harmonie-or kest Haarlem", die beide een gelijk aan tal punten verwierven. Op verzoek van de voorzitters van beide verenigingen beslis te het lot, dat Harmonieorkest Haarlem" in 't bezit sl^lde van deze extra prijs. Terwijl de jury het eindresultaat van de prestaties klaar maakte, speelde de stadsorganist Albert de Klerk het Orgel concert no 13 (Koekoek en Nachtegaal) en de muzikale evenementen werden besloten met de uitvoering van „Fantasie sur trois noëls" van Boekei door „Kunstkring Apol lo", met medewerking van de organist en onder leiding van Jan Groot, een expe riment dat heel wat mogelijkheden in zich bergt, althans wanneer de korpsen in nor male stemming zullen spelen, wat nog slechts met twee het geval is. Ten slotte deelde ondergetekende, als voorzitter van de jury, mede namens zijn collega's jury leden, majoor Rocus van Yperen en Ge rard Boedijn. de uitslag van de kracht meting mee. Jos. de Klerk Nieuws in het kort Geen spreekuur. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema is ver hinderd woensdag zijn wekelijkse spreek uur te houden. Bazaar. Donderdagmiddag heeft de commandant van het Marinehospitaal in Overveen, kapitein-ter-zee-arts Tj. A. de Haan, in de „welfarekamer" van het hos pitaal een bazaar geopend van door pa tiënten vervaardigde voorwerpen. De baten van de bazaar komen ten goede aan het welfarewerk van het Nederlandse Rode Kruis. Botsing. Donderdagmorgen is een achttienjarige scholier uit Overveen met zijn fiets op de hoek van de Boekerode- laan en de Oosterduinweg in Aerdenhout tegen de fiets van een negenentwintigjarige dame uit Aerdenhout gereden. De dame viel en liep wonden aan een been op. Auto beschadigd. Een vijftigjarige di recteur uit Aerdenhout wilde donderdag avond om kwart voor zeven op de Zand- voorterweg te Aerdenhout "de Leeuwerik laan inrijden. Achter hem naderde een auto die tegen de andere auto opbotste. De bestuurder reed in de richting Zandvoort door zonder zich bekend te maken. De auto van de directeur werd beschadigd. Getuigen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie te Overveen. GENèVE (UPI) Vertegenwoordigers van 150 miljoen niet-roomskatholieken hebben een beroep gedaan op het Vaticaan zich op het komende oecumenische con cilie duidelijk uit te spreken over de kwestie van de godsdienstvrijheid. Dit ge beurde in een verklaring, die werd uit gegeven na een bijeenkomst van afgevaar digden van tien kerken op het hoofd kwartier van de Wereldraad van Kerken in Genève. De bijeenkomst duurde twee dagen en werd bijgewoond door de alge mene secretaris van de Wereldraad, de Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft. Vanmorgen reed tegen het einde van de ochtend bij de Koudehornkazerne in Haarlem een zware militaire truck in het grachtje, dat de Nieuwe Gracht met de Bakenessergracht verbindt. De vrachtwagen verdween geheel onder water en men kon pas met het op takelen gaan beginnen toen twee mili tairen te water waren gegaan om de kabels te bevestigen. Daarna was het karwei echter nog bij lange na niet opgeknapt. Af en toe werd de auto een klein stukje opgehesen en daarna zakte hij steeds weer terug in het wa ter. Talrijke hoge militaire autoriteiten en honderden schoolkinderen sloegen het werk geruime tijd gade. Omstreeks één uur was men overigens nog even ver als bij het begin. De speeltuinvereniging „Flora" in Haar lem zal zaterdag Sint Nicolaas feestelijk inhalen. De Sint en zijn gevolg komen om kwart voor drie per extra trein aan bij de Westergracht. Voorafgegaan door de drumband van de padvinders zal de stoet vervolgens een rondgang door de omge ving maken. Op de speeltuin aan de Van Oosten de Bruynstraat zal Sinterklaas een poosje bij de kleinere kinderen vertoeven. Voor de groteren is er zaterdag 5 decem ber een filmmiddag. Op de derde bijeenkomst van de cultu rele vereniging „De Kern" in Vogelenzang heeft de bekende ontdekkingsreizger dr. Paul Julien verteld over het leven van de Pygmeeën, een der oudste mensenrassen. Reeds ruim tweeduizend jaar voor Chris tus werden er verhalen gedaan over het bestaan van deze kleine mensen. Een Egyptische Pharao zond een grote gewa pende expeditie naar Centraal Afrika uit om een nader onderzoek in te stellen. De expeditie kwam na drie jaar terug met de helft van de manschappen, maar ook goud en zilver, prachtige dieren en dierenhui den, slaven en slavinnen eneen Pyg mee. De spreker had tot zijn grote ver bazing geconstateerd, dat de Pygmeeën bezig zijn zich aan de overheersing door de negers te ontworstelen, onder andere door zelf cacao-plantages aan te leggen en de opbrengst voor zichzelf te houden, in- plaats van deze, zoals voorheen aan de negerhoofden af te dragen. De algemene gezondheidstoestand van de Pvgmeeën is volgens Afrikaanse begrippen goed te noemen. De kindersterfte is er ontzaglijk hoog, meer dan 55 rercent van de kinde ren sterft voor het tweede levensjaar. Tot slot gaf dr. Julien een inzicht in het godsdienstig leven van dit volk. dat een gebied bewoont dat meer dan 70 keer zo groot is als Nederland. Raad Heemstede De gemeenteraad van Heemstede heeft donderdagmiddag slechts korte tijd ver gaderd. De meeste voorstellen werden zonder op- of aanmerkingen aangenomen. Bij de rondvraag heeft mr. Rutgers (V.V.D.) aangedrongen op spoed in de kwestie „Overbos". De voorzitter, mr. A. G. A. ridder van Rappard, deelde mee dat het rapport van de stedebouw- kundige ir. Kuiper uit Rotterdam over de bebouwing van „Overbos" met een r.k. bejaardencentrum nog niet is ontvangen. Pas als dit bestudeerd is, kan de kwestie weer in bespreking komen. Mevrouw vroeg hoe het stond met een onder de si garenwinkeliers gehouden enquête over de wenselijkheid van sigarettenautoma ten. De voorzitter antwoordde dat de ge gevens van deze enquête te laat binnen waren om nog in deze vergadering ter kennis van de raad te brengen. De heer Zegwaart (K.V.P.) zag graag dat de winkeliers tijdens de sinterklaasdrukte geen hinder ondervinden van bomen rooi en. Bij de vaststelling van de verordening op de winkelsluiting de heer W i 1- 1 e m s e (K.V.P.) dat sommige perso neelsleden soms langer werken dan wet telijk is toegestaan. De voorzitter maak te duidelijk dat het toezicht hierop een zaak van de Arbeidsinspectie is. De gewijzigde verordening op de hef fing van rechten voor het gebruik van ge meentegrond werd aangenomen. De heer S c h e r (V.V.D.) wilde echter eerst we ten, of de financiële consequenties hier van o.a. voor rekening van de plaatselij ke garagehouders komen. Wethouder Cor- ver zei dat voornamelijk de benzinemaat schappijen voor de hogere tarieven op draaien. De heer Scheer wilde echter de luchtpompen niet in de gewijzigde veror dening opnemen. Een desbetreffend voor stel van hem werd verworpen. Alleen hij en de heren Brink (V.V.D.), ir. K o o y- m a n s en mr. P1 i e s t e r (Prot Chr.) stemden voor. De gemeenteraad zal de laatste verga dering van dit jaar op 17 december s avonds houden. De begroting wordt la ter dan aanvankelijk vastgesteld behan deld en wel op 7 januari.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11