oce Rowenta. KÖK RUFFINO CHIANTI mp „Tafeltje dek je" van U.V.V. verzorgde 100.000 maaltijden Nederlandse Wereldatlas £sso VAN DER GRINTEN Complete maaltijd voor tachtig cent Electrolux brengt nbg meer gemak voor de huisvrouw! HARTENDORP Adviescommissie Centraal-Afrika Verhoging van salarissen van orkestmusici bepleit HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Stelt arme gezinnen in staatiets extra s te doen door Uw bijdrage aan onze Stille Armen"-actie. Giro 273107 onder vermelding voor de Stille Armen". Ook aan ons loket neemt men Uw gift gaarne in ontvangst. J. H. R. ter Vrugte in Wapenveld benoemd petroleum DE HAARDOUE „KENNEMERLAND" Een kopie hoeft maar cent te kosten 105 - combine De Ghirico: „dat heb ik nooit geschilderd" In Haarlem en omgeving wordt een sprookje driemaal in de week werkelijkheid A. Porcelijn nam afscheid als voorzitter f 83.- Nieuw schip voor de K.N.S.M. Ook verkrijgbaar bij Ook verkrijgbaar bij //iv\ Resultaat van internationale samenwerking zorgt weer voor een feestelijke verrassing een fraaie „INDUS" kalender met 12 schit terende foto's van Zwitserse land scha uitgevoerd in natuurlijke kleuren cat Gymnastiekvereniging Heemstede gaf uitvoering ATA X - TA XI 1.2.3.4.S VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 ....DOCH ER IS EEN KANS DAT ZIJ TOCH NOG IETS UIT DIE SCHAT KAMER KRIJGEN ONDER HUN KERSTBOOM, NADAT SINTERKLAAS HEN WELLICHT OVER HET HOOFD HEEFT GEZIEN IN DE DRUKTE Met ingang van 1 januari 1960 is be noemd tot hoofd van de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen (jongens school) verbonden aan het medisch thera peutisch instituut .,De Dreef' te Wapen veld, de heer J. H. R. ter Vrugte, thans hoofd van de Dr. A, van Voorthuysen- school voor imbeciele kinderen te Haar lem. Advertentie voor oliehaarden met het hoogste rendement ruinij - geen roet - meer warmte OLIE COMBINATIE COOP. VER. U. A. RIJKSSTRAATWEG 174, TEL. 02500 - 61326 HAARLEM - N. Advertentie 4 op aanvraag wordt d« folder „Maak het u lichter - Tover met licht" u graag toegezonden doort N.V. Wed. J. Ahrend Zoon N.V. Bllkman Sartoriue en door de fabrikant! Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V. te Venlo of haar servicekantoor Statenlaan 126, Dan Haag VENLO DEN HAAG XXDOOOOOOOOOC Rechter: „Het is wel van u" In 1956 heeft de Italiaanse schilder Giorgio de Chirico tijdens een bezoek aan een Milaans museum verontwaar digd uitgeroepen dat een aan hkm toe gedacht schilderij helemaal niet van hem was. Hij had het nooit geschilderd, zei hij. De stad Milaan, die het doek voor een riante som gelds had aange schaft, nam de justitie in de arm. Na een langdurig onderzoek zijn twee des kundigen, Giovanni Caradente en Gae- tano Recupero, tot de conclusie ge komen dat het doek wèl van De Chirico is. Het moet gemaakt zijn tussen 1925 en 1927. Grafologen, die het signatuur op het schilderij vergeleken hebben met het handschrift van De Chiricokwa men eveneens tot de conclusie dat het schilderij van hem was Alleen de schil der zelf bleef ontkennen. Donderdag heeft een rechtbank in Milaan uit spraak gedaan: het schilderij is een authentieke De Chirico. De schilder blijft ontkennen „TAFELTJE DEK JE" is een tot de verbeelding sprekende toverformule uit een bekend kindersprookje. Voor duizenden bejaarde vrouwen en mannen in Nederland evenwel komt deze fantasie drie keer in de week tot zichtbare en tastbare werkelijkheid. Dan verschijnt bij hen tussen twaalf en één uur 's mid dags een „toverfee" in levenden lijve om lege borden en schalen één-twee-drie met dampende en smakelijke spijzen te vullen. „Tafeltje dek je" is namelijk ook de aardige naam van een speciale dienst der Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers U.V.V.Deze dienst zorgt ervoor dat om de andere dag in talloze woningen of kamertjes een warme en voedzame maaltijd kant-en-klaar wordt opgediend. Vandaag is in het Zeeuwse Goes voor de honderdduizendste maal een tafeltje door de U.V.V. gedekt, een mijlpaal in het bestaan van „Tafeltje dek je", die in vier jaai tijds is bereikt. Een gedenkwaardig feit ook waartoe de afdeling Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van de U.V.V. een niet gering aandeel heeft geleverd. Van deze 100.000 maaltijden heeft deze afdeling er liefst ruim 35.000 voor haar rekening genomen. Iiï Haarlerti werdTde-actié Van ..Tafeltje dek je" begonnen in februari 1956. In het gemeentelijk tehuis voor bejaarden aan de Schotersingel werden de eerste twintig warme maaltijden voor de over de gehele stad verspreid wonende bejaarden bereid en rondgebracht. Thans is dit werk uitge breid tot ongeveer tachtig porties per week. Sinds 1957 worden de maaltijden ook van het Proveniershuis uitgezonden. Een staf van honderdtien vrouwelijke vrijwilligers (zestig helpsters en vijftig chauffeuses) belast zich met het opschep pen van het eten, het afwassen van de ge bruikte pannetjes (150 per keer!) en het rondbrengen van de maaltijden. Alleen staande bejaarden betalen per maaltijd het luttele bedrag van tachtig cent, echt paren een gulden en veertig cent. De aan vragen bereiken de U.V.V. via huisartsen, wijkverpleegsters, maatschappelijke werksters of f amilieleden. Soms wordt door huisbezoek vastgesteld of de ver strekking inderdaad noodzakelijk is en of de aanvrager of aanvraagster geen dieet moet houden. Voor de maaltijden komen in aanmerking alleenwonende bejaarden of echtparen op leeftijd die om verschil lende redenen niet in staat zijn een war me maaltijd klaar te maken. Het is te begrijpen dat deze dienstver lening van de U.V.V. voor tal van bejaar den een uitkomst betekent. Het enige wat zij te doen hebben is even voor de komst van dc maaltijdbezorgster schaaltjes en borden klaar te zetten, waarin de „pot" van de dag uit de etensdrager kan wor den overgeschept. Er wordt voor gezorgd dat er voldoende afwisseling in het menu is. De porties zijn ruim voldoende. Zelfs houden vele bejaarden er nog een restje voor de volgende dag van over. Uit eigen ervaring hebben wij ons ervan kunnen overtuigen dat de maaltijden eenvoudig maar smakelijk van samenstelling zijn. Het menu bestaat meestal uit soep, aard appelen, groente, vlees met een puddinkje of vla toe. De maaltijden die vanuit het gemeentelijk tehuis voor bejaarden aan de Haarlems Ouderraad Tijdens de jaarvergadering van de Haarlemse Ouderraad die donderdag avond in de aula van het gemeentelijk gymnasium in Haarlem is gehouden heeft de heer A. Porcelijn afscheid genomen als voorzitter van de Ouderraad. Zijn opvol ger zal in de eerstkomende vergadering van de Ouderraad worden gekozen. De scheidende voorzitter toesprekend herinnerde de secretaris, de heer J. Vrugt, er aan dat de heer Porcelijn aan vankelijk het voorzitterschap voor een „jaartje" zou vervullen. Ondanks drukke dagelijkse werkzaamheden is de heer Por celijn daarna zeven jaar voorzitter van de Ouderraad gebleven op een wijze die de bewondering en dank van de Ouder raad en de oudercommissies verdient. De heer Vrugt deelde verder mee dat de wet houder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, en de gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs, de heer E. L. Lode- wijks, schriftelijk hun dank en waarde ring hadden betuigd voor hetgeen de heer Porcelijn in het belang van het onderwijs in Haarlem heeft verricht. Namens de Ouderraad overhandigde de heer Vrugt de scheidende voorzitter een envelop met inhoud. De heer W. C. Wijkhuijzen vertolkte ver volgens de erkentelijkheid van „Volkson derwijs" en van de commissie van advies. Ook getuigde hij van de prettige samen werking met de heer Porcelijn. Uit naam van „Volksonderwijs" bood de heer Wijk huijzen eveneens een geschenk onder couvert aan. In zijn dankwoord zei de heer Porcelijn onder meer dat hij zij voorzitterschap steeds met veel genoegen had vervuld. Tot nieuwe leden van de Ouderraad wer den gekozen mevr. Glastra en mevr. De Vries en de heren Rijbroek, Van der Horst en Meiners. De aftredende leden G. J. Janssen, Kalshoven, Koopman en Van Berkel werden herkozen. Na afhandeling van 't huishoudelijk ge deelte van de agenda belichtte de heer A. van Moock, ambtenaar voor jeugdzaken in Haarlem, in een belangwekkende lezing enkele der voornaamste vraagstukken die zich bij de opvoeding van de opgroeiende jeugd kunnen voordoen. Advertentie Tweezijdig gelijktijdig roosteren en op 5 standen regelbaar! Rowenta volautomatisch broodrooster Andtrt modellen rtedt r,ntf f 23.50 In de opschepkeuken in het bejaarden tehuis aan de Schotersingel zorgen de U.V.V.-medewerksters. de dames Mar cus en Ceeder, ervoor dat de maaltij den goed worden ingepakt opdat zij warm op de plaats van bestemming aankomen. „Wat een delicatesse!" prijst mevrouw Sormani, die met haar man in de Overtonstraat in Haarlem-N. woont, wanneer de dames van de U.V.V. de meegebrachte volledige maaltijd in de al klaar gezette schalen opdienen. Voor dit bejaarde, moeilijk ter been zijnde, echtpaar is de dienst „Tafeltje dek je" een ware uitkomst. Schotersingel worden uitgezonden worden door de kok van dit tehuis bereid. De van uit het Proveniershuis uitgezonden maal tijden komen uit de keuken van het Grote Gasthuis. Het eten wordt vervolgens in grote gamellen naar de opschepkeu- kens gebracht en dan, na nog te zijn voor verwarmd, in de pannetjes van de etens dragers gedaan. Om te zorgen dat de maaltijden voldoende warm op de plaats van bestemming aankomen worden de etensdragers bovendien eerst in flanellen zakken en daarna nog :n plastichoezen ver pakt. In de dampende opschepkeuken van het bejaardentehuis aan de Schotersingel wa ren de dames Marcus en Ceeder gisteren omstreeks half twaalf te midden van hoog opgestapelde schaaltjes druk bezig met het inpakken van de maaltijden. We keken eens in potten en pannen en mochten van de rijstepap proeven. We zeiden „mmm... lekker" en dat was vast niet slechts uit beleefdheid. We zijn ook met een „tafeltje dek je"-team, bestaande uit een helpster en een chauffeuse, per auto langs de route gereden. Overal waar wij binnenkwamen stond de tafel al keurig gedekt en kon het dampende eten zo worden opgeschept. Ook het geld voor de maaltijd lag al klaar zo dat de U.V.V.-medewerkster na een „sma kelijk eten" te hebben gewenst zonder tijd verlies zich naar de volgende klant kon begeven. Uit het vluchtige bezoek van de U.V.V.-helpsters tijdens het rondbrengen van de maaltijden vloeien niet zelden an dere contacten voort zoals huisbezoeken, autotochtjes en allerlei kleine hulpverle ningen. In samenwerking met de Vereniging van Huisvrouwen en de Vrouwen-Electrici- teitsvereniging zamelt de U.V.V. geld en levensmiddelen in om iedere „Tafeltje dek je"-klant op de dag voor Kerstmis een flink pakket met soep, stamppot, vruch ten in blik en wat versnaperingen te kun nen bezorgen. Bovendien krijgen de be jaarden nog een fleurig bakje met rode tulpen en een kaars. Zo is de „Tafeltje dek je"-organisatie uitgegroeid tot een begrip, niet alleen voor de bejaarden die elke keer weer verlan gend uitzien naar de vriendelijke serveer ster van de U.V.V., maar ook voor die tal loze ongenoemde vrouwelijke vrijwilligers die telkens metterdaad bewijzen dat ook in onze tijd sprookjes in vervulling kun nen gaan. Met het overnemen van het m.s. Ceres" dat gisteren zijn officiële proeftocht maak te met als eindpunt zijn thuishaven Am sterdam, bestaat de vloot van de Kon. Ned Stoomboot Maatschappij n.v. te Amster dam uit 80 zeeschepen, met een totaal aan draagvermogen van 280.937 ton. De tocht via de Nieuwe Waterweg over de Noordzee naar IJmuiden verliep geheel volgens schema. Omstreeks half één werd het schip in volle zee stilgelegd voor de ceremonie van de vlagwisseling. Advertentie „PYRAMIDE"-CENTRIFU8E uiterst solide uitvoering (Electrolux!) droogt Uio was binnen S min. automatische rem - veilig 3* gelakt - plotselinge temperatuursveranderingen hebben absoluut geen invloed I danst" niet - staat muurvast! GEN. CRONJéSTRAAT 43 HAARLEM - TELEFOON 52760 Kruisstr. 5 - Haarlem Tel. 18908 Van onze Amsterdamse redacteur) Op de Nederlandse boekenmarkt is een nieuwe atlas verschenen onder de naam „Nederlandse Wereldatlas". Het boek werk is uitgegeven door de in Amsterdam gevestigde uitgeverij „De Brug-Djamba- tan", die in 1948 op initiatief van de heren H. M. van Randwijk en C. de Koning door een aantal bekende uitgeverijen werd op gericht met het doel „in de meest uitge breide zin mede te werken aan de cultu rele vorming in internationaal verband en die zich tot dusverre hoofdzakelijk een afzetgebied heeft gezocht in de minder ontwikkelde gebieden. In de afgelopen tien jaar produceerde de uitgeverij ongeveer zeven miljoen boeken verspreid over 250 titels in zes talen, Indo nesisch, Birmees, Singalees, Arabisch. Engels en Nederlands. In 1955 werd een eigen cartografische af deling opgericht. Het uitgeven van een goede atlas is een zeer kostbare onderne ming, haast te kostbaar voor een klein af zetgebied als Nederland. De Brug-Djam- batan heeft echter samenwerking met het buitenland gezocht en gevonden. Het resul taat is een atlas waarvan een aantal kaar ten uit Oostenrijk, Frankrijk, Duitsland, Engeland en de Verenigde Staten komen, in welke landen soortgelijke atlassen wor den uitgegeven, zodat het afzetgebied aan merkelijk is vergroot. De kaarten worden onder meer van in het Nederlands vertaal de plaatsnamen voorzien. Door deze werk wijze konden de kosten aanzienlijk worden gedrukt. Tijdens een bijeenkomst te Amsterdam, waar de verschijning van de nieuwe atlas werd bekend gemaakt, sprak dr. C. J. van Rijsinge, bekend van zijn radio-praatjes in de serie „Van mens tot nevelvlek" over de eisen waaraan een atlas moet voldoen. Na een beknopt overzicht van de geschie denis der cartografie te hebben gegeven zei dr. van Rijsinge: „Ons leven speelt zich steeds meer aan de hand van de kaart af. Aan een atlas als een verzameling kaarten zonder meer hebben wij echter niet genoeg. V/ij willen ons nu in één oog opslag een beeld kunnen vormen van bo demgesteldheid en staatkundige en eco nomische verhoudingen in het land". De „Nederlandse wereldatlas" geeft dat beeld. Het is een uitvoerig boekwerk met kaarten, grafieken, foto's en tabellen, dat binnen de beperking van omvang en prijs vrij volledig is. De atlas is zeer actueel, Advertentie IMP. OUD HAARLEM (Van onze correspondent in Londen) De Britse premier Macmillan heeft in het Lagerhuis de namen bekend gemaakt van de niet-parlementaire leden van de advies-commissie, welke onder voorzit terschap van lord Monckton de weg zullen voorbereiden voor de herziening van de grondwet van de federatie van Centraal- Afrika (Zuid-Rhodesia, Noord-Rhodesia en Nyassaland), welke eihd volgend jaar aan de orde komt. Zoals men weet bestaat er groot verzet onder de Afrikaanse be volking, speciaal van Nyassaland en 1960 was voorzien, wegens de al of niet ge gronde vrees voor Zuidafrikaanse praktij ken. Advertentie Vanaf heden t/m 31 dec a.s. ontvangt een ieder bij aankoop van een INDUS-horloge tegen inlevering van deze advertentie voorzien van naam en adres bij Uw Horloger Juwelier of na inzending van Uw garantiebewijs aan N.V. vlh Ed. Goudsmit, Conradstraat 18, Rotterdam, Een geschenk, waarvan U het gehele jaar zult genieten. Wanneer U dus van plan bent Uzelf of anderen zo'n betrouwbaar INDUS-horloge cadeau te doen, knip dan deze advertentie uit. Naam: Adres Woonplaats: H.A. 2 want hij bevat onder meer een afbeelding van de achterkant van de maan. Overi gens houdt het dynamische element in at lassen het gevaar in dat zij spoedig ver ouderd zijn. De uitgeverij neemt zich ech ter voor regelmatig met bijgewerkte her drukken op de markt te komen. De Brug-Djambatan heeft met haar at las een goede entree in eigen land ge maakt. De successen van het bedrijf in het buitenland? de heer van Randwijk ver telde, dat het boek van oudminister Suur- hoff „Hoe organiseer ik een vakbewe ging?" na in het Indonesisch en Birmees te zijn vertaald nu ook in het Arabisch zal verschijnen, dat de oplage van Shake speare's „Hamlet" in Indonesië in drie maanden tijd was uitverkocht en dat het boek „Hoe maak ik mijn leermiddelen zelf?" een grote steun blijkt te zijn voor onderwijzers in de ver afgelegen Indone sische en Birmese dorpen. De gymnastiekvereniging Heemstede heeft gisteravond in het Minerva-theater in Heemstede een bijzonder geslaagde uit voering gegeven. En dit ondanks het feit dat de leider van de vereniging, de heer W. de Wolf, reeds enige weken ziek was. Diens echtgenote en mede-leidster, me vrouw R. de Wolf-Wajer, heeft het met medewerking van de heer A. van Zadel evenwel toch aangedrufd de uitvoering te laten doorgaan. Alleen bij het eerste nummer, de vrije oefening van de jongens, viel het ontbre ken van de leider op, doch de andere jon gensnummers, t.w. tremplin hoogspringen en kastspringen, werden vlot gepresen teerd en waren goed voorbereid. Het optreden van de kleuter-meisjes was aardig en ook het Tiroler dansje van de grotere meisjes kreeg het verdiende applaus. De vrije oefening van de dames senioren, eenvoudig van samenstelling, werd zeer correct uitgevoerd, al kon ons het uiterst langzame tempo niet ge heel bekoren. Daarom beviel ons de hoe peloefening van de dames beter; die werd goed gevarieerd en vlot uitgevoerd en be tekende een pakkend slot van de uitvoe ring. Een riskant nummer was de oefening met een kleine bal door de jongste meis jes. De overige nummers waren zeer ge varieerd. De meisjes hadden evenwichts- balk met een bal in de handen, welk num mer klassikaal op muziek was samenge steld. De moeilijkheid van dit toestel in aanmerking nemende, werd dit nummer behoorlijk uitgevoerd. Lange mat van oud ste meisjes en dames muntte uit door cor recte afwerking. Het ringenzwaaien viel ook buitengewoon in de smaak. Bij de dames turnden als gasten twee keurturnsters van KDO Amsterdam mee, nl. de dames R. Leibrand en W. van Eg- mond. Onnodig te zeggen dat hun presta ties nog belangrijk hoger lagen dan van de GVH-leden. Deze keurturnsters demon streerden ook nog een oefening aan de balk, waarbij mej. Leibrand verre van ze ker was. Haar persoonlijke vrije oefening was echter weer van zeer hoog gehalte. Ook Cees de Wolf had succes met zijn vrije oefening. Ten slotte had de vereniging ook de me dewerking van het herenkeurkorps van de Kennemer Turnkring. Het turnen aan rek stok viel in zijn geheel tegen door enige mislukkingen en minder correcte afwer king der onderdelen. Van veel hoger ge halte was hoogbrug met als hoogtepunt het tafelspringen en de lange mat. Advertentie De Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft zich schriftelijk tot de leden der Tweede Kamer gewend met het verzoek te willen pleiten voor een onmiddellijke salarisverhoging van vijf percent voor de leden van symfonieorkesten. Het hoofd bestuur van de N.T.B. is van mening dat dc leden van deze orkesten een waardiger beloning dient te worden toegekend dan thans het geval is. Er wordt te weinig rekening mee gehouden dat de muxicus al vorens tot een symfonieorkest te kunnen toetreden, gewoonlijk een aantal studie jaren achter de rug heeft, dat niet veel la ger ligt dan het gemiddelde aantal jaren da', men aan hoger onderwijs pleegt te besteden, aldus het hoofdbestuur. Het bestuur meent dat het bestaansmi nimum van een orkestmusicus met een be drag van honderd gulden per week zeker i-iet te hoog is aangeslagen. Er wordt op aangedrongen de jonge musicus reeds op 21-jarige leeftijd voor de minimum sala risregeling in aanmerking te doen komen. De N.T.B. spreekt er voorts zijn teleur stelling over uit dat de minister een perio de van drie jaar noodzakelijk acht om tot een bezetting der orkesten te komen zoals de commissie Witteman heeft voor gesteld. Dit voorstel impliceert overigens, zc zegt adressant, dat de meeste orkes ten niet in staat zullen zijn moderne parti turen uit te voeren, daar deze meestal een minimum bezetting van tweeënzeventig man vereisen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13