Fidel Castro's papieren in Washington gedaald ^attenb uvg Geschenken voor een voor la surprise-prijzen! cadeau bon Onteigeningsplannen baren veel zorg Duizend Zweedse meren dreigen uit te drogen Obligatie-emissie Avista 5 Amsterdamse Beurs VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 Ongelooflijk Ongerustheid Nederlandse kustvaarder aan de grond gelopen Diefstal uit Haags gemeentemuseum Zweeds officier stichtte n.v. „Militaire Hulp" De beurs van gisteren Costuums( o.m. in blauw en grijs, voor feeste lijke gelegenheden.) Schots kamgaren f 99.75 Twen Wintercoats mohair, donegal, enz. f 179.- f 897* f 89.75 Het is uit de tijd: om iets anders te dragen dan het allerbeste. Het is uit de tijd: om één cent meer te betalen dan nodig is! Indien er een eind zou komen aan Fidel Castro's bewind in Cuba, dan zou dat een zekere opluchting betekenen voor de Amerikaanse re gering te Wash ington. Van het begin af aan is het de grote vraag ge weest: zal deze romantische revo lutionair zich kun nen ontwikkelen tot een bekwaam leider van zijn volk? Minder en minder begint men er te Washington aan te ge loven. dat Castro de wijsheid en het or ganisatietalent bezit om zijn land verstan dig te besturen. Castro's aanzien in de Verenigde Staten is de laatste tijd zeer ge daald. al wil dat niet zeggen, dat men te Washington de stelling huldigt: „Alles beter dan Castro". Zouden bij Castro's val de communisten de overhand krijgen, dan zou men van de wal in de sloot zjjn ge raakt en de meer liberale Amerikanen zou den ook niet wensen, dat een regime als dat van dictator Fulgencio Batista zou terugkeren. Van Castro zou men dan wel af willen, maar dat betekent niet dat Washington de stoot zou willen geven om hem te doen tuimelen. Elke vorm van interventie kan op het ogenblik geweldige repercussies te weeg brengen in Cuba en op die manier zou men vooral de communisten in de kaart spelen, die het sterk geworden Cu baanse nationalisme dankbaar zouden uit buiten. Bij de massa op Cuba is Castro nog steeds populair, maar de wat beter ont wikkelde Cubanen beginnen aan hem te twijfelen. Het toerisme, dat voor dit land •'.o belangrijk is, heeft een zware klap ge kregen: de Amerikanen voelen er op het ogenblik weinig voor naar een land te gaan, waar anti-Amerikaanse demonstraties elke dag kunnen uitbreken. De laatste jaren is er op grote schaal gebouwd in deze staat; thans echter is de bouwbedrijvigheid met vijftig percent ver minderd. De massa mag het dan wel mooi vinden, dat Castro er rond voor uitkomt het land te hebben aan ambtenarij, maar geen moderne staat kan geregeerd wor den door een opvliegende revolutionair, die alles alleen wil doen. De verhalen, die men hoort over het on geregeld en onbeschermde bestaan van Castro, zijn bijna ongelooflijk. Een jour nalist die pas is teruggekeerd van een be zoek aan Cuba en Castro vrij goed kent, ging op een avond met hem eten in een klein eethuis. „Zou ik hier niet een beetje kunnen slapen?" vroeg Castro plotseling aan de eigenaar. Dat bleek wel mogelijk op een divan in een kamertje achter de eetzaal. Castro strekte zich rustig uit en sliep een paar uur. Daarna ging hij weer verder. Waarheen? Dat weet hij soms zelf niet als hij vertrekt. Over Castro's impulsiviteit en over het blindelings ^olgen van zijn bewonderaars, hoort men aardige verhalen op Cuba. Op een tocht over het eiland, zou hij een mooie heuvel hebben gezien en hij moet de opmerking gemaakt hebben, dat dit een prachtige plaats was om een motel neer te zetten. Terstond werd het werk begon nen. Er verrees een groot gebouw met een flink zwembad erbij. Men had er echter niet aan gedacht, dat men voor een zwem bad water nodig had en thans geniet deze pleisterplaats de reputatie het mooiste droge zwemoad van Cuba te bezitten Meer dan enige jaren geleden, toont de Amerikaanse regering belangstelling voor de ontwikkeling van democratische regi mes in Zuid-Amerika. Toen Castro aan het bewind kwam, leek dat een stap in de goede, democratische richting. De vele te rechtstellingen en zijn overhaaste wet geving hebben echter wel twijfel doen rij zen aan de vorm van democratie, die hij voorstaat. Bovendien wekt het wel enige ongerustheid te Washington, dat er in Castro's omgeving figuren voorkomen, die een zekere sympathie voor het communis me moeten hebben. Het meest ongerust echter is de Ameri kaanse regering over de plannen tot ont eigening, die de Cubanen koesteren. Het respect voor buitenlandse investeringen is een principe, dat men noch in Cuba. noch elders in Zuid-Amerika wenst te zien aan getast. Een man als Castro, die zijn volk graag met urenlange, steeds meer anti-Ameri-: kaans wordende redevoeringen gelieft op te zwepen, is ongetwijfeld een gevaar voor Amerikaans bezit op dit suikereiland. Uiterlijk blijft Washington echter gedul dig, want represailles of interventie zou den Castro, die ook in Cuba al aan gezag verliest, alleen maar steviger in de zadel helpen. De Nederlandse 499 ton metende kust vaarder „Peter Swenden", die in 1950 is gebouwd, en eigendom is van J. B. Vets en Co. te Rotterdam, is donderdagmiddag in de Torbay aan de zuidkust van Enge land gestrand. Het schip kwam geladen met pijpaarde uit de 'naven van Teignmouth aan de Tor bay. Het schip, dat op een. zandbank is gelo pen, heeft vannacht om drie uur getracht op eigen kracht vlot te komen, maar dit is niet gelukt. Nu gaat men het vanmiddag nog eens met springtij proberen. Fidel Castro Tien maanden geëist tenen Oostenrijkse beeldhouwer De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft een gevangenisstraf van tien maanden geëist tegen een 29-ja- rige Oostenrijkse beeldhouwer, die begin oktober uit het Haagse gemeentemuseum drie delen van een antiek toiletgarnituur had gestolen. De buit, ter waarde van t 15.000, smokkelde hij onder zijn jas het museum uit. De vermissing werd in het gemeentemu seum niet terstond gemerkt. De diefstal kwam op 13 oktober toevallig aan het licht, toen bij een controle van vreemde lingenpolitie in een hotel het gestolene werd gevonden. Het staat wel vast dat de Oostenrijkse beeldhouwer ook in Denemarken en Duis- Irnd diefstallen uit musea heeft gepleegd. Wegens een diefstal uit het museum van Leuven was hij in België tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. De officier van Justitie laakte de slech te beveiliging van de kunstvoorwerpen in het museum. De verdediger was het daarmee eens en vroeg een gedeeltelijk v< orwaardelijke straf, opda de verdach te met Kerstmis thuis zou kunnenzijn. „Daar zal wel niets van komen", meen de de officier, „want hij moet ook nog in Luitsland terechtstaan". De officier .acht: te een voorwaardelijke,ftraf zinloos, want als verdachté's tijd om "Is, wordt hij over de grens gezet. Op 10 december zal de rechtbank uit spraak doen. (Van onze correspondent in Stockholm) De ook in Zweden ongekend droge zo mer van 1959 heeft er schuld aan, dat ruim duizend Zweedse meren dreigen uit te dro gen. Dat is op een totaal van vijfduizend meren wel een cijfer, dat enige ongerust heid veroorzaakt. Het is in Holland nau welijks bekend, dat het Scandinavische schiereiland in tegenstelling tot ons land in de loop der eeuwen steeds hoger is komen te liggen. Men verklaart dit rij zen met een langzaam „terugveren". Na dat de last is gesmolten, die gedurende de ijstijd op Scandinavië heeft gedrukt, rijst het land gemiddeld met eer. meter per eeuw. In Zuid-Zweden is dit echter belang rijk minder dan in het noorden, waar het ijs langer heeft gelegen. Hoe groot dit verschil tussen de zee en het land in de loop der eeuwen is gewor den, kan men onder meer in Oslo zien. Daar, waar nu een schans voor ski-sprin gers begint, wat vroeger een fjord. En in Uddevalla, noordelijk van de Zweedse ha venstad Gothenburg, vind men 60 meter boven de zee een schelpenbank. Zo hoog is eens het water geweest. Beter is mis schien te zeggen: zo diep heeft Scandina vië onder het water gestoken, dus zoveel meter is het in de loop der eeuwen naar boven gekomen. (Van onze correspondent) In de Zweedse garnizoensstad Boden kunt u een soldaat vragen uw matten te kloppen of op uw baby te letten. Als hij het werk niet aanneemt, komt zijn mak ker, maar geholpen wordt u. De gedachte is bij een officier opgekomen. Hij had me delijden met de soldaten, die een werktijd van veertig uur per week hebben en voor de rest met hun ziel onder hun arm door de weinig aantrekkelijke straten van dit plaatsje lopen met teveel tijd en te weinig geld. Een Zweedse soldaat krijgt amper twee gulden per dag, te weinig nog voor het goedkoopste pakje sigaretten. Al deze problemen zijn nu opgelost door het stichten van de n.v. „Militaire Hulp". Meer dan honderd soldaten hebben ieder een aandeel gekocht van 2 Zweedse kronen 1.50) en daarmede het secretariaat ge financierd. Daar zit iemand, die de telefo nisch binnenkomende opdrachten ver deelt. Iemand zoekt hulp bij het bouwen van een zomerhuisje. Een ander heeft een hulpkelner nodig. Een derde vraagt, of soldaten ook op kinderen kunnen passen. De berekening van het loon is niet een- voedig geweest. Men wilde namelijk niet in strijd komen met het vakverbond, dat de soldaten wel gaarne een bijverdienste gunde, maar de eis stelde, dat niemand onder het tarief mocht werken. Dus werd een lange lijst samengesteld van de ver schillende werkzaamheden en het te beta len loon. Ieder soldaat zal, zo mogelijk, op zijn eigen gebied werk krijgen. Hij moet dan tien percent van het ontvangen bedrag in de gemeenschappelijke kas storten. Uit deze kas wordt de administratie betaald. Is er na afloop van het dienstjaar geld over, dan krijgt iedere aandeelhouder een gelijk percentage terug. Op die manier zijn drie vliegen in een klap gevangen: de soldaat heeft iets om handen, hij verdient een centje extra en de burgers zijn gehol pen. Op 8 december staat, blijkens een pros pectus, by n.v. Slavenburg's Bank, Mah- lers Bank n.v. en Handels- en Effecten- bank n.v. de inschryving open op 1 mil joen 5 percent 20-jarige obligaties 1960, in stukken van 1.000 aan toonder, ten laste van de n.v. algemene financieringsmaat schappij „Avista" te Den Haag. De uit- giftekoers is 99* percent, stortingsdatum 5 januari 1960. De lening heeft een loop tijd van ten hoogste 20 jaar. De aflossing, telkens op 1 januari voor het eerst in 1966 geschiedt a pari in 15 jaarlykse termünen. De eerste 14 zijn elk groot 66.000, de laatste 76.000. Algehele of versterkte af lossing is toegestaan van 1 januari 1971 af, met dien verstande, dat deze tot 1 januari 1976 slechts kan plaats vinden tegen 102 percent, daarna gedurende de verdere looptijd a pari. Officiële notering ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. De vennootschap houdt zich hoofdzake lijk bezig met het financieren van termijn betalingsverkopen van duurzame ge- bruiksobjecten, waarvan de levensduur de financieringstermijn belangrijk overtreft. De balanspost huurkoopdebiteuren is per 1 november 1959 in vergelijking met 1 januari van dat jaar met circa 700.000 gestegen tot 3.403.000. Deze stijging is gefinancierd door het opnemen in reke ning-courant bij een bevriende relatie van een bedrag van circa 500.000. De uit de onderhavige lening beschikbaar komende middelen zullen voorshands ten dele die nen voor aflossing op dit krediet en ook voor het resterende deel direct rendabel gemaakt kunnen worden. AMSTERDAM De gepubliceerde gunstige derde kwar taalcijfers van de Kon.'Shell groep kwa men in een ongunstige markt. Er vonden rui lingen plaats door verkopen van aandelen Philips en certificaten Unilever in aankopen aandelen Kon. Olies. Het publiek was voor Philips, Unilever en AKU door winstne mingen aan de markt, terwijl de arbitra ge werkeloos bleef toezien en het buiten land met kooporders verstek liet gaan. De vorige dag werden de cijfers van de Kon. Olie/Shell groep vóór de bekendmaking reeds in de koers van de aandelen verdis conteerd. De belangstelling voor de olie aandelen was veel geringer, vergeleken bij de vorige dag. Het fonds stak gunstig af bij de overige internationale waarden. De prijs op 155.80 lag een paar dubbeltjes boven de vorige slotprijs en boven pariteit New York. Philips onderging op de prijs van 716 een gevoelige koersreactie door stop-loss orders. Hierdoor werd laag op 714 geopend. Gedurende de verdere beursduur verbeterde de koers een paar punten. De vorige slotprijs was 726. De aandelen la gen in New York aangeboden en dit drukte de koers op het Damrak. In de morgenuren werd als hoogste prijs voor de Philips-aan- delen nog 723 betaald. Unilever een punt of acht lager op 709. AKU weer ruim onder de vier parikoers op 395, tegen 402 als vorige slotprijs. De handel was, behalve voor de oliehoek, zeer kalm doordat New York, dat de vorige dag ongeanimeerd sloot, en gisteren wegens Thanksgiving Day gesloten bleef. De stemming op de Westduitse beurzen en die van Parijs en Londen was ongeanimeerd. Aan de dalen de tendentie voor de aandelen KLM kwam een einde. Deze papieren sloten in New York 7/8 dollar hoger en werden in Am sterdam een paar gulden hoger geadvi seerd. De scheepvaart hield zich, bij kalme handel, vrij goed, waardoor de koersverlie zen beperkt bleven. Van de leidende cul tures waren certificaten Deli gevoelig in reactie en circa een rijksdaalder lager. Staatsfondsen doorelkaar prijshoudend. In de lokale sector werden aandelen Sikkens' Lakfabrieken niet genoteerd op een bericht van de maatschappij over een 25 percent aandelenbonus uit de agio-reserve. De laatstgedane notering voor deze stukken van enige dagen geleden was 655 percent. Bankaandelen gaven verschillen te zien naar beide richtingen. Aandelen Van der Heem, de laatste tij<? zeer vast in de markt, werden een twintigtal punten lager geadvi seerd. In de pharmaceutische sector kreeg Zwanenberg Organon opnieuw een hogere adviesprijs. Overigens was het in de lokale sectoren zeer rustig met koersafwijkingen naar beide richtingen. Prolongatie 3l/2 per cent. Van een totaal van 456 fondsen sloten 208 (45,6 percent) hoger, 154 (33,8 percent) lager en 94 (20,6 percent) gelijk. (ANP) NEW YORK In de Verenigde Staten vierde men gis teren „Thankgiving", een algemene feest dag. De beurzen waren in verband hiermee gesloten, ons overzicht verschijnt daarom niet. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3Nederl. '47 92*/i, 92 3 Nedl 1962/64 97l,/i« 98 Woningbouw 6 o 109* 109* Pr. A'dam '56 I.. 81* Pr. A'dam '56 II. 90 Pr. A'dam '56 III 90* Pr. R'dam '52 I.. 89* Pr. R'dam '52 II.. 88* Pr. R'dam '57.... 99* A.K.U 394* 400 Calvé Delft 707* 709 Van Gelder Zonen 252 255 K. N. Hoogovens. 752 748 Nederl. Ford 363 365 N. Kabelfabriek. 406 406 gew. Philips Gloeil. 718 729 Pref.PhilipsGloeil 257 257 Unilever 708* 713 Wilton Fyenoord. 157 198 Werf Gusto 198 157 Dordtsche Petrol. 712* 716 Kon. Petroleum.. 156,— 156,40 Billiton 335 335 A'dam Rubber. 110* 110* K.L.M f 117,- f 118, Holl. Amer Lijn.. 158 159 K.NS.M 165* 165* N. Scheepv Unie 138* 140 v. Nievelt Goudr. 136* 137 Phs. v. Ommeren 244* 245 H.V.A 147* 147* Delimaatschappij f 174,50 f 178,— Amsterd. Bank.. 325 324 Nat. Handelsbank 156 156 Ned. Handel Mij.. 246* 247 Rotterd. Bank 292 290 Twentsche Bank.. 265 Anaconda Copper 63 63 Bethlehem Steel. 54»/,, 55 US Steel 97 97 General Motors.. 52* 52* Shell Union 75* 75* Tidewater 23»/,, 23*/«# Enorme Sinterklaassortering in alle modeartikelen: overhemden (volledige Kerko, Fablo en K-special collectie) - dassen - shawls (mohair en zijden) - televisie jasjes - hand schoenen - truien (grove cable-stitch> wollen vesten, enz. enz. Als extra Sinterklaasverrassing biedt Nederland Kattenburg U onderstaande cadeaubon aan. Knip deze bon uit, want bij een besteding van f 50.- of meer in één van onze afdelingen, geeft deze bon U bij inlegering aan onze kassa recht op een GRATIS AANKOOP van f2.50 in onze heren- of kinder- modeafdeling. KNIP UIT' Ga met Uw tijd mee en koop beter bij SINDS 1856 ROTTERDAM: BEURSPLEIN IB, TEL. 112870; DEN HAAG: SPUI, HOEK SPUI STRAAT, TEL. 116053; UTRECHT: LANGE VIESTRAAT 3. TEL. 10378; HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 36. TEL. 10568; GOES: LANGE KERKSTRAAT 27. TEI. 2389; ZIERIKZEE: MOL 3, TEI. 2117 J» l\ V D- aST* -r—Gtote Hout*r 36 „OTTWD.M, 12.50IGO«£~ SST" 3. EXTRA VOORDELEN Op elke f 100.-, die U b(j ons besteedt en die worden inge schreven in Uw spaarboekje, ontvangtU zeven gulden in contanten terug. Alle costuums en jassen worden door ons kastklaar afgeleverd in stofvrije plastic hoezen met beugel. Indien U een N.K.-rekening opent betaalt U 1/3 contant, 1/3 de daarop volgende maand,j 1/3 in de maand daarop.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 29