Politie machteloos tegen prostitutie op walletjes Puzzel nummer 12 FILATELIE RENAULT AUTOMOBIELEN Prostitutée trekt aanklacht tegen profiteur in WITTE KRUIS Reeds is ongeveer f 450.000 uitgekeerd GGD-arts treft blaam Amsterdamse zedenpolitie erkent Wetgeving en strafmaat onvoldoende Examens 3aal~ta\ia „Die jongen is onschuldig „Amstelflora" in hoofdstad Kerkelijk Nieuws Het ormergat bevatte: Appèl-loten! UW LOT IS HUN LOT LOTEN: MAANDAG BIJ UW WINKELIER!! H. C. Kloet gecremeerd „Slapende renten Urker visser haalde een raket op Hoofdbestuur A.N.G.B. keurt recente staking af Coöperatiecursussen B. en W. van A nister dam: Examens ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse politie ziet geen leans een einde te maken aan de schrijnende toestanden, die in de donkere buurt rond „de Walletjes" heersen en waarvan de détails door het proces in de zaak zaak-Magere Josje in de publieke belangstelling zijn gekomen. Het zijn détails waar van fatsoenlijk Nederland is ge schokt. Men vraagt zich af wat de politie denkt te doen om met deze kwalijke praktijken van de onderwe reld af te rekenen. „Wij kunnen weinig meer ondernemen dan wij thans doen. En dat is heel weinig." verklaarde hoofdinspecteur H. G. Hagens, chef van de Amsterdamse zedenpolitie ons gisteren. Hij zei dit op dezelfde dag dat zijn voorganger, de huidige hoofdcommis saris van politie te Groningen, de heer J. J. Haye, in een ochtendblad had gezegd: „In West-Europa wordt nergens de prosti tutie zo openlijk bedreven als in Amster dam. Nergens zitten de vrouwen zo te koop als daar in de donkere buurten". Hoofdcommissaris Haye zegt ervan over tuigd te zijn, dat er paal en perk aan deze toestanden kan worden gesteld. Hij wijst op een actie, die mede onder zijn leiding in 1954 in de hoofdstad is gehouden en voor tijdig afgebroken zou zijn omdat de toen malige hoofdcommissaris vond, dat er te veel personeel door werd opgeëist Vierduizend publieke vrouwen „Het is beslist niet waar dat Amsterdam een slechtere reputatie zou hebben dan an dere Europese steden", spreekt hoofdin specteur Hagens tegen. „Ik geef toe dat het hier veel openlijker gebeurt, maar daar kan de politie niets tegen doen. Ik vind het ook niet leuk dat die dames op de wallen als het ware in étalages zitten. Maar toen wij hiertegen wilden optreden, heeft de onderwereld dat niet genomen. Men zocht het „hogerop" en de Hoge Raad heeft uitgemaakt, dat het zitten voor de ramen niet valt onder het bij de Amster damse politieverordening verboden „aan dacht trekken". Dat is dus punt een: ik Advertentie kan dus niet optreden tegen dat zitten voor de ramen. Over de prostitutie zelf zegt de hoofdinspecteur: „Ik geloof niet dat Amsterdam meer vrouwen telt die dit beroep uitoefenen dan andere grote Europese steden. Aan de hand van onze eigen notities en van de hotelbriefjes hebben wü vierduizend na men genoteerd van vrouwen, die zich in Amsterdam met prostitutie ophouden. Duizend hiervan doen dit beroepsmatig, de overigen als nevenverdienste. Aan de wallen zit maar een klein deel. Verder vindt men ze overal in de stad. Maar ieder een schreeuwt over die wallen, terwijl ik ze kan aanwijzen tot in de duurste hotel kamers toe. Dat is het tweede punt: pro stitutie is wettelijk toegestaan". De profiteurs Het enige houvast geeft de wet, waar het de profiteurs betreft: de lichtschuwe man nen die nimmer een slag werk uitvoeren en zich door de vrouwen laten onderhou den, en de kamerverhuurders die veelal de helft van de inkomsten der vrouwen op eisen. Over deze profiteurs, die het be langrijkste bestanddeel van de onderwe reld uitmaken, zegt de chef-zedenpolitie: „Ik ken ze bij naam en toenaam. Maar het is niet voldoende dat ik weet wie een boef is. Ik moet het kunnen bewijzen. Dat be wijs moet komen uit de verklaringen van de vrouwen die zich laten exploiteren. Een enkele keer komt zo'n vrouw, meestal na dat zij een pak slaag heeft gekregen of wanneer zij zich bedrogen voelt, aangifte doen. Voor de rechtbank zien wij dan vaak dat zij op die verklaringen terugkomt of dat zij zich, als een verdachte haar echt genoot is, beroept op het verschonings recht en dan kunnen wij wel weer inpak ken". De woorden van de hoofdinspecteur werden onderstreept door het feit dat die zelfde middag twee souteneurs voor de Amsterdamse rechtbank terechtstonden. In beide gevallen kwamen de vrouwen op hun aanvankelijke aangifte terug. Kritiek op de rechter Per jaar worden in Amsterdam toch nog 25 tot 30 van zulke profiteurs veroordeeld. De heer Hagens meent echter dat de straffen (variërend van anderhalf tot twee jaar rijkswerkinrichting) te laag zijn. Hij is niet zuinig met zijn kritiek op de rech ter: „Wij hebben ontzaggelijk veel werk om zo'n zaak rond te krijgen. Maar laatst, toen ik een souteneur voor de rechter kon brengen, vroeg men mij waarom ik met zo'n enkel gevalletje kwam, terwijl er toch zoveel vrij rondliepen. De man kwam er met een lage straf af. En toen ik na veel moeite een vrouw wegens overtreding van het zogenaamde „tippelverbod" pakte, omdat zij op de Haagweg automobilisten aanhield, kreeg zij een tientje boete. De volgende dag stond zij er weer. Moet ik dan opnieuw twee rechercheurs achter haar aan sturen, die pas na dagen speuren het bewijs van overtreding kunnen aanto nen? Dat is ondoenlijk". „Onbegonnen werk" Het is volgens hoofdinspecteur Hagens onmogelijk, op basis van de huidige wet geving en gezien de thans geldende straf maat, schoon schip te maken in de Am sterdamse onderwereld. „Wij hebben alle vrouwen op de wallen een circulaire ge zonden waarin stond dat zij niet voor de ramen mochten zitten. Met tweehonderd politiemannen zijn wij er op uit gegaan. Wel, de gordijnen waren dicht en de rode lampjes gedoofd. Maar de vrouwen ston den toen allemaal in de deuropening. Toen is de politieverordening veranderd en dienden zij na aanzegging uit de deurope ning te verdwijnen. Die aanzegging was 24 uur van kracht en daarna konden wij opnieuw beginnen met ze allemaal naar binnen te sturen. Vervolgens zijn wij gaan posten voor de huizen van de vrouwen, die teveel aanstoot gaven. Eén zo'n post kost per etmaal vijf agenten. Wij konden niet meer dan tien posten bezetten. Als zo'n agent bijvoorbeeld voor huis no 83 moest posten, ging de betrokken vrouw op no 85 zitten, en dan kun je weer opnieuw begin nen. Het is onbegonnen werk." Amsterdam. Mr. H. W. Sandberg. buitenlands correspondent van Het Parool in Londen, vroeger in Bonn, is aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op een proefschrift getiteld „Duits land 1945—1955. object en subject van internatio nale politiek". Promotor was prof. dr. J. Barents, hoogleraar in de politieke wetenschappen. xeooooooceoooooeooxioocooeicooc>' I WAKEN Het Bouwwerk schrijft naar aanleiding van een door een civiel ingenieur ontworpen lelijke gevel te Zwolle: moet men ervoor waken dat civiele ingenieurs als architecten optreden. Mag ik hieraan toevoegen dat de redactie van Het Bouwwerk ertegen waken moet dat in zijn kolommen slecht Nederlands geschreven wordt? SEX „Er lijkt voldoende reden aanwe zig". schrijft Het Bouwwerk „om de dienst, van O.W. van over heidswege duidelijk te maken dat zij in architectuurzaken volkomen incompetent is". Er lijkt voldoende reden aanwezig om de redactie van Het Bouwwerk duidelijk te maken dat „dienst" niet vrouwelijk is. 5 WAT? En in Bolswarder Nieuws blad biedt Van der Klei (Appel markt 3) onder het motto „Zoekt v iets leuks voor de kleintjes?" ondei meer aan „Verpakte Damesonder- stelletjes v.a. 4.95". MEISJE In Brabants Dagblad wordt (door M. V. Meurs, Jordaenstraat 22. Den Bosch. Tel. 34773) „gevraagd een verstandig meisje voor dag en nacht met 3 grote y kinderen (liefst een wees) boven 21 jaar". C X Om zo'n dame met drie kinderen van boven de 21 een meisje te noe- men lijkt iets te overdreven. Dat zij net is kan ik, met mijn milde hart. aanvaarden, maar verstandig néé. En hoe één van die drie kinde- ren, met moe nog in leven, een wees kan zijn is mij een raadsel. Ik geloof dan ook niet dat M. V. Meurs veel brieven op zijn advertentie zal heb ben ontvangen. MANGELEN Q Sommige mensen steken hun sadis- tische aard niet onder stoelen of banken. S In Utrechtsch Nieuwsblad !as ik: Wasserij De Zon vraagt een HOOFD voor de mangelafdelingen Aanm. Zonstraat 25, telef. 10035 Talarius De officier bij de rechtbank te Amster dam heeft vrijdag een 24-jarige ongehuw de vrouw, die als getuige bevestigde, op de Oude Zijds Voorburgwal door prostitutie in haar bestaan te hebben voorzien, erop gewezen dat zij een vervolging wegens meineed riskeerde. Hoewel op haar aan klacht eind augustus de 25-jarige Antil liaanse zeeman I. L. H. uit Aruba op ver denking van souteneurschap was gear resteerd, trok zij thans al haar bij de poli tie geuite, maar reeds bij de rechtercom missaris herroepen beschuldigingen in. De verdachte ontkende het hem ten laste gelegde: als souteneur voordeel te hebben getrokken. Ofschoon de getuige stijf en strak vol hield: „Die jongen is onschuldig" achtte de officier bewezen, dat verdachte in het afgelopen jaar zelf niet of nauwelijks ge werkt en bijna geheel van het inkomen van zijn vriendin geleefd heeft. Volgens hem werd het tijd dat de man weer eens leer de werken, waarna hij de maximum straf eiste, die de wet voor dit feit kent: 12 da gen hechtenis en twee jaar rijkswerkin richting. De rechtbank wees het verzoek van de raadsman voor onmiddellijke in vrijheidstelling van de hand. „Zij is niet te helpen" Als getuigen in deze zaak werden tevens de ouders van het meisje gehoord. De va der, een 53-jarige Chinees, zei veel ver driet van de levenswijze van zijn dochter te hebben. „Corrie is niet te helpen," ver volgde hij. „Ze kan niet los komen van die vent, wat wij ook proberen. Ze is stapelgek op hem en ze zegt: hij moet toch ook le ven. Ze is nu al weer voor hem aan het sparen als hij los komt." Ook de moeder, een 46-jarige Amster damse vrouw, bevestigde dat Corrie haar dikwijls huilend had opgezocht, nadat ze mishandeld was. Na een van die ruzies had ze haar vriend bij de politie aangegeven. „Ik betaal alles voor Schoegie", had ze toen verteld. „Bovendien kreeg hij tien gulden zakgeld per dag van me. Werken wil hij niet. Hij zegt dat hij een oogje op me wil houden, omdat hij bang is, dat ik als hij weg is naar een werkkring andere vrienden binnen zal halen. Hij is nu kwaad op me. Hij heeft me bedreigd ook en slaapt met een mes onder zijn kus sen. Ik heb hem gezegd, dat ik weg van hem zal gaan. Als ik dat deed zou hij eerst mijn gezicht openkerven, zei hij. Ter zitting trok ze deze verklaring hele maal in. „Ik heb dat alleen maar uit ja loezie gedaan" zei ze nu, „Ik ben reuze ja loers en hij ging altijd maar naar een nachtclub." De raadsman voerde aan, dat het bewijs moet worden geconstrueerd uit de verkla ringen ter zitting en niet uit een herroepen verklaring, die bij de politie is afgelegd. Uiterst subsidiair voerde hij aan, dat het niet de bedoeling van de wet is iemand als souteneur te veroordelen, die een enkele maal eens financieel geholpen is door zijn vriendin, ook al heeft die dat geld met on tucht verdiend. Uitspraak op 11 december. Dinsdag 8 december zal de echtgenote van de burgemeester van Amsterdam, mevrouw E. van Hall-Nijhoft, in het Cen traal Theater te Amsterdam de kerstten toonstelling „Amstelflora" openen. Het bloemencentrum Aalsmeer zal voor deze tentoonstelling vooral seringen, ro zen, anjers, lelietjes der dalen, gerbra's, cyclamens en azalea's tonen. Uit Rijns burg komen zeer vroeg in bloei getrokken tulpen, narcissen en hyacinten en uit het Westland onder meer chrysanten en fre sia's. Orchideeënkwekers zullen hun pro- dukten per speciale couveusewagens naar de tentoonstelling verzenden. De duurste bloem op de tentoonstelling is dan ook een orchidee ter waarde van 3000 gulden. Geref. Kerken Beroepen te Vriezenveen W. Struys te Krommenie. Bedankt voor Siegerswoude W. J. de Ruiter te Idskenhuizen. Advertentie Het geheim van het derde Wormer gat is geen geheim meer. Uit de diepe kuil in het weiland van boer K. heeft men een kist opgediept met Appèl-loten! 'n Sensationele vondst! Ook voor u, want nu kunt u loten kopen bfj alle bekende adressen. Wacht geen dag, want Zeer velen hebben vrijdag de baar van de heer Herm. C. Kloet begeleid op zijn laatste tocht op Westerveld, waar zijn stoffelijk overschot verast is. De heer Kloet, die 75 jaar is geworden, was ere voorzitter van de Nederlandse Bakkers- bond en oud-lid van de Haarlemse ge meenteraad. Toen men de aula van het crematorium binnentrad, speelde organist Egbert Vos het Largo van Handel. Er werd niet ge sproken. De kist zakte ender de tonen van Griegs Letzter Frühling, waarna enkele dankwoorden namens de familie werden gesproken. De plechtigheid werd besloten met orgelspel van „Solveig's Lied" van Grieg. Advertentie DE echte. PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Horizontaal: 1. ijve rig, 5. genieting. 10 ridderteken, 12. tij ding, 13. koor van zangers, 14. water in Utrecht, 16. vis, 17. raaklijn (meetk.). 18 streling, 20. rivier in Rusland, 21. gesloten 23. meisjesnaam, 25 bekend Nederlands schilder. 27. water in Friesland, 28. stoom schip (afk.), 29. oven krabber, 30. vlek 31. volksnaam vooi de kauw. 32. af nemend getij, 34 hoofdstad van Tibet 37. jongensnaam, 39 vlaktemaat, 40. duw 42. gem. in Noord brabant, 43. band waaraan men een kind leert lopen, 44 dorpje onder de Dr gem. Vries, 46. -zware zoete wijn, 47. fa milielid, 49. slot. 51 zoon van Juda, 52 riviertje op de grens van Drente en-Over- ijsel, 53. rang. Verticaal: 1. volgens de regel, 2. vreemde munt, 3. uitgave, 4 scheikundig element (afk.), 6. emeritus (afk.), 7. evenmens 8. bid (Lat.). 9. iedere keer, 11. ik ontken (L.t), 14. einde. 15 redelijk schepsel, 19. vogel, 22. schaal dieren, 24. gem. in Groningen, 26. munt in Perzië, 31. ouderwetse piano, 33. kunnende weerstaan. 35. de maangodin, 36. heilige stier der oude Egvptenaren, 37. rijst brandewijn, 38. stad in Epirus met een beroemd orakel van Zeus, 41. kelner. 45. aanwijzend voornaamwoord, 48. bos god, 50. van het teken af te herhalen (afk in de muziek), 51. jongensnaam. Inzenden per briefkaart vóór donderdag ochtend. Prijzen: 7.50, 5 en 2.50 Oplossing puzzel no 11: Horizontaal: 1. kantelen. 5. oorlam. 10. pioen, 11. snelkoker, 12. Indiase, 13. Na de inwerkingtreding van de Alge mene Weduwen- en Wezenwet, kregen de Raden van Arbeid gegevens in handen, die leidden tot een onderzoek naar even tuele „slapende verzekeringen", gevallen dus, waarin alsnog weduwen- of wezen rente of kinderbijslag kon worden uit gekeerd. Bij de 22 Raden van Arbeid in ons land zijn tot nu toe bij 14 kantoren 247 van dergelijke gevallen ontdekt. Totaal is een bedrag van ongeveer 450.000, uitgekeerd. Een Urker vissersvaartuig, de U.K. 145, Stavoren bin nen met een projectiel aan boord, dat tij dens het vissen in de netten was gekomen. De „vangst" is gedemonteerd door een deskundige, die het projectiel indentifi- ceerde als een kleine raket. Het ongeveer 1 meter lange projectiel moet verloren of afgeworpen zijn door een vliegtuig. In de Maastricht gehouden vergadering van de Algemene Nederlandse Grafische Bond heeft de bondssecretaris, de heer W. H. Rellage uit Amsterdam nadrukke lijk namens het gehele bondsbestuur ver klaard, dat de staking van typografen bondsleden onlangs onder andere te Am sterdam als onorganisatorisch en als zo danig verwerpelijk moet worden be schouwd. De heer Rellage verklaarde voorts dat het bondsbestuur geheel achter het N.V.V. staat ten aanzien van de wijzingen der loonpolitieke verhoudingen en de gediffe rentieerde loonpolitiek. De voorzitter, de heer A. M. van den Boogaart, sneed de kwestie der van be paalde zijde gewenste nauwe verbinding tussen N.V.V. en Partij van de Arbeid aan. Het hoofdbestuur is van oordeel, zei hij, dat de algemene vakbeweging voor iedere Nederlandse werknemer open dient te staan, zonder dat hij er politieke bindin gen in aantreft. Na een breedvoerige discussie werd het bondsvoorstel tot wijziging van de con- tribu*ieheffing met 141 tegen 65 stemmen verworpen, ondanks de nadrukkelijke ver- de heer H. J. van der Werff, en de heer dediging door de bondspenningmeester Van den Boogaart, die wezen op de klem mende noodzaak om voor een wellicht on zekere toekomst de thans zeer gezonde financiële bondsmiddelen nog te verster ken. Het voorstel betrof een verhoging van het maximumcontributiebedrag op ba sis van twee percent van het inkomen van ƒ1,60 tot ƒ2.— per week. De traditionele cursussen in landbouw coöperatie uitgaande van het Instituut voor Land- en Tuinbouwcoöperatie in West-Nederland worden het komende winterseizoen in de maanden januari en februari op de Volkshogeschool te Bergen en die in Overschie gehouden. In deze vijf daagse cursussen in Bergen voor meis jes van 8 tot 13 februari, "oor jongens van 18 tot 23 januari en te Overschie voor jon gens van 11 tot 16 januari wordt de ba sis gelegd voor een actieve belangstel ling voor de landbouwcoöperatie. De cursussen duren van maandag tot en met vrijdag en zijn zo georganiseerd, dat naast inleidingen van deskundigen tijd be schikbaar blijft voor uitgebreide discus sie in kleine groep. Karenin, 14. dogma, 15. zoenende, 19. mil- lioen, 21. vrede, 25. Ingesis, 27. naderen. 28. indrukken, 29. Liane, 30. sneeft, 31. nuk kiger. Verticaal: 1. koppig. 2. noordpool, 3. een zaam, 4. Eesten, 6. omkeren, 7. laken. 8 marinier. 9. verkoop, 16. nederlaag. 17. am bities, 18. Persiko. 20. instuif, 22. redelijk. 23. insneu. 24. onweer. 26. gedoe. Pryswinnaars: 7,50: J. Fortgens, Jans- weg 6. Haarlem; f 5: Mej. zr. T. de Beurs Lijsterlaan 21, IJmuiden; 2,50: C. Al- somer, Lijsterstraat 30, Haarlem. VERENIGDE STATEN. Het vijftig jarig bestaan van de padvinderij in Amerika zal onder meer worden her dacht door de uitgifte (op 8 februari 1960) van een postzegel van 4 cent. De zegel, ontworpen door Norman Rock well, vertoont een padvinder die de drievinger-groet brengt. ISRAEL. Op 1 januari 1960 treedt een wet tot wijziging van de munt in wer king, waardoor het pond wordt onder verdeeld in 100 agorot in plaats van 1000 prutot. De van deze datum af uit te geven postzegels zullen in de nieuwe ivaarde-aanduiding zijn. Op de zegels zal wel de waarde in cijfers, maar niet de naam van de muntsoort voorkomen. Omdat het gebruik van twee soorten postzegels, waarvan de een in prutot en de andere in agorot aangeeft, tot moeilijkheden zou leiden, zal de ver koop van de zegels in prutotwaarden worden gestaakt na 1 januari 1960 en niet meer voor frankering mogen wor den gebruikt. Totdat een nieuwe defi nitieve serie frankeerzegels zal worden uitgegeven, zullen op 1 januari tien voorlopige postzegels in circulatie wor den gebracht. De waarden zijn: 0,01, 0,03, 0,05, 0,06, 0,08, 0,12, 0,18, 0,25 0,30 en 0,50 (agorot). De zegels vertonen een oude Joodse munt uit de periode van de Tweede Tempel (6670); de verschillende waarden zijn in zwart opgedrukt. NED. ANTILLEN. De postadmini stratie van de Ned. Antillen geeft op 22 december een serie postzegels van vier waarden uit ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de K.L.M.- vestiging op de Ne± Antillen en de vlucht van de .jSnip" van Amsterdam naar Curasao in december 1934. Op de 10 cent ziet men het Caraïbische Zee gebied en het K.L.M.-vliegtuig „Snip", op de 20 cent een deel van de globe, waarop de route AmsterdamCurasao is aangegeven en een vliegtuig. De 25 cent vertoont de Handelskade te Wil lemstad met de Koningin Emmabrug op de voorgrond en de 35 cent de Hooi berg op Aruba en de luchthaven. De zegels zijn ontworpen door Paul Erke- lens, artistiek adviseur van de K.L.M. op Curagao. Ze zijn uitgevoerd in de kleuren citroengeel, lichtblauw en donkerblauw. Aan de filatelistenloket ten in Nederland zullen ze verkrijgbaar zijn voor f 1,80 per serie. BELGlë. Ter gelegenheid van de in gebruikneming van straalpassagiers- vliegtuigèn Boeing 707 door de Sabena zal op 1 december een postzegel van 6 fr. (blauw, vermiljoen en roodachtig grijs) verschijnen met als voorstelling een vliegtuig van dit type. OOST-DUITSLAND. Voor de Dag van de postzegel 1959 zijn twee post zegels, 10 pf. (groen) en 20 pf. (rood) uitgegeven, respectievelijk voorstellen de een postruiter uit de 18e eeuw en een hedendaagse (vrouwelijke) postbode op een motorfiets. FRANKRIJK. Een nieuwe frankeer zegel van 20 fr. (blauw en geelbruin) is uitgekomen, die een gezicht geeft op het stadje Avesnes-sur-Helpe. Het ont werp is van Serveau en de gravure van Durrens. Advertentie Automobielbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 249 Telefoon 57455 Haarlem-Noord Op vragen van het Amsterdamse V.V.D.-raadslid-arts J. A. de Jong, om trent het overlijden van een vrouw, die drie dagen vergeefs op opname in een ziekenhuis gewacht had, hebben B. en W. geantwoord, dat de controlerende G.G. en G.D.-arts geen verzuim heeft gepleegd. Na de controle heeft hij met de huisarts overlegd, waarbij zij gezamenlijk tot de conclusie kwamen, dat opneming (nog) niet behoefde te geschieden. B. en W. be treuren het, dat de vraagsteller de sug gestie gewekt heeft dat de controlerende arts een fout zou hebben gemaakt en dat derhalve maatregelen tegen hem zouden moeten worden genomen. De dienstaan wijzing voor de controlerende artsen ach ten B. en W. juist, deze behoeft derhalve geen wijziging. AMSTERDAM. IV U.) Kandidaats examen economie: H. A. M. Adriaanse. Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9