veel smaa Italiaanse vrouwen hebben j Ga 'ns I l rondneuzen i Sloulenteek Pesquet gearresteerd, verdacht van aanslag op Palais Bourbon Bevan redt de eenheid op het speciale congres van Labour BONN PAKT EINDELIJK DE „RODE HAND" AAN 3 bij l bij Op de H J Lamp t 3 en kies i j uit 947 29.75 Wilde staking bij Londense centrales Kroesjtsjev in Boedapest 'cadeau-ideeën t Chinezen poogden diplomatieke post te onderscheppen ■mm Regering en openbaar ministerie in de aanval na achttien aanslagen Bang-Jensen in New York gecremeerd raatótoel Zijn pleidooi voor staatsmonopolies heeft echter niet de instemming van Gaitskell en de zijnen Nu incident in Delhi MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 Dit grof gebreide vest bijvoorbeeld, zal ook f u allercharmantst staan, jln het bijzonder door de ^leuke kraag. Het is van zuiver wol. Italianen zijn mode-experts, maar blij ven toch praktisch let maar op de twee zakjes! In oranje, linde, geel en beige. Maten 40 t/m 44. I- HOUTPLEIN 10 - HAARLEM Advertentie (Van onze correspondent in Londen) Londen is getroffen door een 24-uurs staking bij negen grote elektrische centra les als onderdeel, van een campagne voor een kortere werkweek en langere vakan ties. Dit is de zoveelste wilde staking waardoor het Britse bedrijfsleven sinds jaar en dag wordt geteisterd. In de afge lopen maanden was het erger dan ooit. De officiële vakbondsbesturen hebben in ve le gevallen de „shop stewards" niet meer in de hand. Dit zijn de vertrouwensman nen van de bonden die er in de bedrijven voor waken dat de overeenkomst met de vakorganisaties in detail worden nageleefd. Onder de „shop stewards" heeft het com munisme, dat politiek geen voet aan de grond kan krijgen, en het los van Moskou staande Trotskysme soms een belangrij ke invloed. In een recente humoristische Engelse film getiteld „I am allright, Jack", („wat gaat mij een ander aan") wordt de macht van de „shop steward" belachelijk gemaakt. Opgemerkt dient echter te worden dat zonder ernstige eco nomische en ahclere grieven, en vooral door het gebrek aan voldoende contact j/an de bonden met de leden, de arbeiders zich niet zo gemakkelijk laten opzetten. Buiten Londen werd vanmorgen slechts bij een enkele centrale gestaakt, namelijk in Birmingham. De stroomvoorziening ondervindt geen hinder. Ingenieurs en opzichters hebben het werk van de stakers overgenomen. De autoriteiten hebben echter het publiek verzocht vandaag zo zuinig mogelijk met elektriciteit te zijn, speciaal vanmiddag tussen vier en half zeven, de piekperiode, om het uitvallen van de stroom te voor komen. Bijna alle Londense bioscopen openden en sloten gisteren een half uur eerder dan normaal wegens de dreigende afsnijding van stroom. Het zijn vooral de kwetsbare openbare nutsbedrijven, die door een ondergrondse, vrijwel onzichtbare hand doelbewust wor den uitgezocht om het publiek he< mes op de keel te zetten BOEDAPEST (MTI-Tass). In het gebouw van de bond van bouwvakarbei ders te Boedapest is vanmorgen op plech tige wijze het zevende congres van de Hongaarse „ocialistische arbeiderspartij geopend. In het presidium van het con gres werden de leden en plaatsvervangen de leden van het politieke bureau, talrij ke leden van het centrale comité en vele andere afgevaardigden gekozen, alsmede de Russische 'partijleider Kroesjtsjev en de hoofden van de delegaties van de an dere partijen uit bevriende landen. Dr. Ferenc Münnich, lid van het politieke bureau en voorzitter van de raad van mi nisters, hield de openingsrede. Het eerste punt van de agenda is het rapport van het centrale comité van de Hongaarse so cialistische arbeiderspartij, dat door de eerste secretaris van het centrale comité, Janos Kadar, zal worden ingediend. Andere agendapunten zijn de richtlij nen voor de economische doelen, de voor bereiding van het tweede economische vijfjarenplan en trerziening van de regle menten van de Hongaarse socialistische arbeiderspartij. Kroesjtsjev en zijn vrouw Nina Petrov- na zijn zondag in Boedapest aangekomen. Westelijke waarnemers verwachten dat hij op het congres een belangrijke politie ke redevoering zal houden. Naar men aanneemt zal Kadar over de oorzaken van de opstand-1956 spreken. BELGRADO (Reuter-AFP) Premier Kroesjtsjev heeft president Tito ter gele genheid van het veertienjarig bestaan van de federale volksrepubliek Joegoslavië een boodschap gezonder, waarin hij zegt ervan overtuigd te zijn, dat „de traditione le vriendschap tussen de volken van de Sovjet-Unie en Joegoslavië zal worden versterkt in het belang van de strijd voor de vrede en het socialisme". De Joegoslavische leider kreeg ook uit Oost-Duitsland. Bulgarije en andere com munistische staten, alsmede uit westelijke landen gelukwensen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering, het openbaar ministerie te Hamburg, Keulen, Bonn en Frankfort en het Bondsgerechtshof te Karlsruhe hebben stappen ondernomen om een einde te maken aan het optreden van de Franse terroristisch» organisatie de ..Rode Hand" op Westduits grondgebied. Va-,, regeringszijde werd bekend gemaakt dat bondskanselier Adenauer dit onder werp dinsdag en woensdag bij zijn bezoek aan Parijs ter tafel zal brengen. Het openbaar ministerie in de vier steden zal zijn stukken over deze organisatie onver wijld naar Karlsruhe zenden. Dit komt erop neer, dat de regering-Adenauer de „Rode Hand" een voor d Westduitse staat gevaarlijke organisatie vindt. Het heeft nogal wat geduurd voor Bonn dez stappen wenste te ondernemen. De goede verstandhouding tot Parijs, zo meent men hier, gedoogde het niet dat al te vérgaande stappen konden worden ge nomen, temeer daar de Franse politie niet genegen was om de internationale politie (Interpol) van dienst te zijn als het er op aankwam iets tegen de „Rode Hand" te ondernemen. De aanleiding tot deze Westduitse stappen is het vraaggesprek in het Londense blad „Daily Mail" met de 28-jarige Christian Durieux, die heeft veeklaard dat de „Rode Hand" in de Bondsrepubliek zal voortgaan met haar bloedige werkzaamheden tegen helpers of leden van de Algerijnse opstan delingenbeweging. In dr Bondsrepubliek wonen tenminste tienduizend Algerijnen van wie velen niet bij de politie ingeschre ven zijn. Allen zouden gedwongen worden een financiële bijdrage t° leveren voor de opstandelingen in Algerije. Tactiek Tot dusver zijn in de bondsrepubliek 18 aanslagen door de Rode Hand ge pleegd de laatste keer in Keulen in okto ber. waarna het openbaar ministerie te Bonn en Keulen en de bondsrecherche te Bonn tot de eerste ernstige maatregelen overgingen. Men bewaakte sedertdien be paalde huizen en ambassades in Bonn. De Franse terroristen hebben in de Bondsre publiek geen eigen centrale, maar brengen vlak voor een aanslag een groep goed ge wapende agenten In West-Duitsland, die na de daad snel naar Frankrijk worden teruggetrokken. Bonn is daarbij het be langrijkste trefpunt, zowel van Franse als van Algerijnse terroristen. Razzia's in de Westduitse hoofdstad hebben tot dusver betrekkelijk weinig resultaat gehad: De agenten zijn gladde vogels en hebben mach tige bondgenoten De laatste week is de regering te Bonn herhaaldelijk aangespoord iets te onder nemen tegen de „Rode Hand". Van socia listische zijde is verklaard, dat het niet aangaat om een buitenlandse organisatie op Westduits grondgebied een „veem-oor log" te laten voeren. Niet alleen van op positie kant. maar ook van andere zijde wijst men op de vele wandaden van de „Rode Hand" in de Bondsrepubliek. Namen Men weet te Bonn dat bij de aanslagen in ieder geval twee leden van de „Rode Hand" een zeer belangrijke rol hebben gespeeld. Het gaat hierbij om de vroegere inspecteur van de Franse geheime dienst Jean Viari en de vroegere Belg Van Collen. Beiden worden afgeschilderd als ruwe, meedogenloze klanten. Dp Westduitse jus titie heeft Frankrijk orr hun uitlevering gevraagd, maar te Parijs wenst men geen medewerking te verlenen. Bonn kent ove rigens nog een reeks andere namen van leden van de „Rode Hand". Dat evenwel, zoals een dagblad te Bonn heeft gemeld, de persattaché van de Franse ambassa de in de Westduitse hoofdstad, Louis Hirn, lid van de „Rode Hand" zou zijn, acht men niet waarschijnlijk. Advertentie 4 h 4 j 4 t- 4 4 4 4 t- 4 f Zaterdag is te New York het stoffelijk overschot van Povl Bang-Jensen gecre meerd. De as wordt per vliegtuig naar Ko penhagen overgebracht, waar donderdag aanstaande een dodendienst zal worden gehouden. De „New York Times" schrijft in een hoofdartikel, dat Bang-Jensen waar schijnlijk nog in leven zou zijn geweest als de Russen de Hongaarse opstand van 1956 niet hadden onderdrukt. Bang-Jen sen had als functionaris van de UNO in vertrouwen gesproken met Hongaarse vluchtelingen. Hij weigerde hun naam lijst te geven aan secretaris-generaal Hammaerskjoeld en werd daarom ontsla gen. ..Wij hoeven ons niet langer af te vra gen of dit optreden juist was noch of de UNO doelmatig kon handelen als onderge schikten communisten of anti-commu nisten inlichtingen, die zij bij de uit oefening van hun taak verkregen hadden, zouden mogen achterhouden. Bang-Jen sen kunnen geen vragen meer gesteld wor den. Alles waar we nu wel zeker van zijn is, dat hij deed wat hij beschouwde als het juiste en het enig ervolle", aldus 't blad. (Van onze correspondent in Parijs) De voormalige poujadistische afgevaar digde Robert Pesquet zit eindelijk achter de tralies, nadat hij sedert ruirri een maand al een keer of drie met behulp van zijn advocaten aan dit lot had weten te ontkomen. De nieuwe sensatie in deze af faire rond de aanslag op de oud-minister van Justitie, Frank Mitterrand, is ech ter, dat gebleken zou zijn, dat Pesquet nog een andere misdaad op zijn kerfstok had. Bij het onderzoek naar de ingewik kelde toedracht van de zaak-Mitterrand róoet bij de verhoren zijn uitgekomen dat de sinistere fantast Pesquet ook de schul dige zou zijn geweest van een bomaanslag die op 6 februari vorig jaar in het parle mentsgebouw werd gepleegd. Door een wonder zijn er toen geen slachtoffers ge vallen. De materiële schade, die door de ze bom werd aangebracht, die in een der toiletten van het Palis Bourbon was gede poneerd, is echter aanzienlijk geweest. Het toeval wilde, dat dezelfde politie-in- specteur Clot, die vorig jaar met het on derzoek van deze bomaanslag was belast, ook de enquête in de zaak-Mitterrand- Pesquet werd opgedragen. Indertijd ble ken echter alle sporen dood te lopen. Men had in die dagen, kort dus voor de staats greep op 13 mei, echter al gegronde re denen fascistische elementen van deze aanslag in het parlement, die de Rijksdag brand uit 1933 in de herinnering bracht, te figuur zich als de dader ontmaskerde. Het briefje was ondertekend met een P, de beginletter derhalve van de naam Pes quet. De schrijver berichtte de politie toen dat hij zich met succes aan alle nasporin gen zou weten te onttrekken. Dat zou hem dus ook gedurende bijna twee jaren in derdaad zijn gelukt. Na alle, soms geheimzinnige, bescher ming die Pesquet tot dusver in zijn kwa liteit van erkend dader van de aanslag op Mitterrand heeft genoten, kan men er wel zeker Van zijn dat de verdenking die nu op hem rust, in verband met de bomaan slag in het parlementsgebouw, uitzonder lijk zwaar is. In theorie zou hem voor de ze aanslag op een openbaar gebouw, vol gens een recente wet. zelfs de doodstraf kunnen wachten. Pesquet heeft zelf tot dusver alle schuld aan deze eerste aanslag ontkend. Hij werd zaterdagavond op een der Parijse boulevards door een politie auto opgepikt, terwijl hij daar in gezel schap van een paar „stille" inspecteurs rustig liep te wandelen. Hij kon nauwe lijks vermoeden dat hij nu werd meege voerd in verband met een oudere rekening die hij nog met de justitie te vereffenen had. Het commentaar van Mitterrand op de arrestatie van Pesquet was sober. Het be gint nu eindelijk te klaren, zo verklaarde hij, rond deze „patriot". Ik heb aldus Mit terrand ook onder de moeilijkste omstan digheden altijd vertrouwd dat de waar heid uiteindelijk toch zou zegevieren. (AFP-Reuter) Behalve Pesquets wo ning te Parijs heeft de politie ook diens landhuis te Beuvron in Normandië door zocht. „Ik ben het doelwit van een ver schrikkelijke samenzwering, die echter op niets zal uitlopen. De autoriteiten heb ben nu kans gezien me op te sluiten, maar het is slechts tijdelijk", zei Pesquet toen hij werd weggeleid. Enkele vragen Het is van belang de volgende vragen inzake een merkwaardig en onheilspellend verschijnsel te stellen: Is het de mi nister bekend, dat zich reeds van af begin november een als grijsaard ver momd opzichtig persoon, vergezeld van een negerknaap, op dusdanige brutale wijze in het Nederlands gezin tracht binnen te dringen, dat de voor de nationale orde noodzakelijke evenwichtige gezinssfeer verstoord dreigt te worden? Verder: Is het de Minister be kend, dat in vele gemeenten hand- en spandiensten aan opgemelde grijsaard worden verleend door gemeentelijke be stuurders etc. en dat de, zich altijd als hooggeplaatst geestelijke voordoende, fi guur en zijn trawant(en) dikwijls met veel eerbetoon, kindergezang, optochten, tot op de trappen van het stadhuis worden ont vangen? Vervolgens: Is het de minister bekend dat genoemde personen, na eerst wekenlang het prille gemoed der Nederlandse jeugd te hebben bewerkt, ten slotte velen hunner meevoeren naar het buitenland, hen daarbij stevig ranselend met korte bezempjes? De lezer zal toegeven: vragen van ge wicht! Wij willen graag de volgende ver klaring toevoegen. Het betreft hetgeen wij deze maand met eigen ogen te Amsterdam waarnamen. Met een stoombootje kwam de zogenaamde grijsaard, een groot, wild, maar bijzonder krachtig man met opmer- kelijk-ongebonden, loshangend pluizig haar om hoofd en kin, aan op de kade, waar men hem inderdaad met onstuimig ge- hoempa en gejyich ook ontving, wellicht ten prooi aan een afschuwelijke massa psychose. Met een eigenaardig- gevormde haak in de hand, de baard wapperend in de wind, klom de man op een paard, daarbij felle blikken om zich heen werpend. Vooral schrik wekkend vonden wij, lezer, de op - merkel ij k-jeugdige oogop slag en d' gerichtheid waar mede hij hel jonge volkje be keek; het was duidelijk dat hij uit keek naar slachtoffertjes om mee te sleu ren in het donkere ruim van zijn schip. Zou nu niemand hier, dachten wij, de Amsterdamse notabelen scherp gadeslaand, zien dat de weke, onware glimlach van de namaak-grijsaard een harde, wrede vastberadenheid verbergt? Ook de burge meester greep niet in. Inplaats van zonder aarzelen de indringer bij de borst te vatten en in het water te stoten, stond hij daar als aan de grond genageld, een onwijze lach om de lippen en ongericht spelend met de ambtsketen, en zij n politie agenten, anders toch hele brammen, stonden achter hem alsof zjj geen tien konden tel- l e n. Hoe het ook zij: onbekommerd ging de felle oude, omstuwd door onbeheerst- geklede herauten en andere renboden, het gehele Damrak af en geen mens die asem gaf of de vuist balde. Zo is er meer. Ofschoon het uiteraard verboden is, begeeft de oude zich dik wijls op de daken van vreemde huizen te zamen met een griezelig doortastende negerknaap die door de schoorsteenpijpjes naar beneden roept en zo schrik en ont steltenis verwekt in de vaderlandse huis kamers. Wanneer wij de kinderen, in hun angsttoestand ontdaan van nozemdasjes en andere fleurïg-blijde jeugd-attributen, in deze najaarsdagen schuw als ratten langs de gevels zien sluipen en tevens waarnemen hoe officiële instanties als in droomslaap nalaten te handelen, dan dringt zich ook deze vraag aan ons op: waar is de geest van moed en verheven heldhaftigheid waarmede w ij ons voorheen verzetten tegen vreemde druk? Duif Robert Pesquet verdenken. Op 6 februari 1934, juist 24 jaar eerder, hadden de Franse fascisten in Parijs ook al een mislukte poging ge daan het democratische staatsbestel om ver te werpen. De aanslag kon dus als een herdenkingsmanifestatie zijn bedoeld. Een der weinige aanwijzingen, die de politie na de bomaanslag in het Palsi Bour bon tot haar beschikking had, was een anoniem briefje, waarin een mysterieuze Advertentie VOO R NAAR DUBBELE GARANTIE NEW DELHI (UPI) Naar uit betrouw bare bron wordt vernomen hebben twee Chinezen zaterdag in Bombay een poging gedaan de hand te leggen op Amerikaanse diplomatieke telegrammen. Zij grepen een Indische boodschapper, Anadan Andrew, vast, toen hij het postkantoor van Bombay verliet en eisten van hem de gedecodeerde telegrammen op, geadresseerd aan Ameri kaanse diplomaten, aldus de zegslieden De boodschapper wist zich echter los te rukken en sprong op een voorbijrijdende bus. Het incident deed zich voor om vier uur in de middag. De boodschapper, die werkt voor een tentoonstelling van kleine Ameri kaanse industrieën in Bombay, had juist een aantal telegrammen weggebracht en de juist aangekomen telegrammen mee teruggenomen. NEW DELHI (Reuter) Premier Neh- roe van India heeft maandag in het In dische parlement meegedeeld, dat zijn re gering de Verenigde Staten en communis tisch China ervan in kennis heeft gesteld dat de Amerikaan en de Chinees, die be trokken zijn geweest bij het incident in Bombay, India niet mogen verlaten zon der toestemming van de Indische regering. Zoals gemeld is hebben de Amerikanen gezegd dat de Sërgeant van de marine, Robert Armstrong, vrijdag het Chinese consulaat in Bombay is binnengesleurd en daar verscheidene uren is vastgehouden. 'Van het incident zou een verzoek om asiel vooraf zijn gegaan van de Chinees Tsjang die later naar het Chinese consulaat terug ging met twee bandopnamen van ver klaringen, die hij tegenover de Ameri kanen had afgelegd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken "an communistisch China heeft daaren tegen verklaard, dat Amerikaanse ambte naren Tsjang in Bombay hebben ontvoerd en met een mes hebben bedreigd. (Van onze correspondent in Londen) Gedurende het weekeinde heeft de Brit se Labourpartij op een speciaal congres in Blackpool een gewetensonderzoek gehou den naar de oorzaken \an de verkiezings nederlaag die labour nu drie achtereen volgende malen heeft geleden. Het zag er tijdens de felle debatten naar uit, dat de oude tegenstelling tussen rechts en links in de partij, die de laatste jaren naar bui ten toe min of meer voor het oog verbor gen bleef, zich opnieuw zou openbaren, vooral nadat de partijleider Hugh Gaits kell zaterdag betoogd had, dat nationali satie van het bedrijfsleven niet meer het hoofddoel van de partij was, doch ten hoogste een onderdeel dat in bepaalde om standigheden van toepassing kan zijn. Gaitskell die zijn persoonlijke mening uitsprak bepleitte herziening van de eis in het beginselprogramma tot de onteige ning van de produktiemiddelen, distribu tieorganen en het bankwezen, ontleend aan het historische „Communistisch Ma nifest" van Marx en Engels uit 1848. Op zich was Gaitskells rede allerminst opzienbarend, aangezien negentig percent van de partijaanhang tegenstander is van totale socialisatie, maar de linkse elemen ten uit de partij en vakbeweging Labour is een federatie van beide en ook nog van de coöperaties en de socialistische vrou wenbonden aangevoerd door Frank Cousins, de secretaris-generaal van de Transportarbeidersbond en het het parle mentslid Michael Foot, veroordeelden de hieligschennis van Gaitskell en de intel lectuelen die het met hem eens zijn. Zij kwamen echter van een koude kermis thuis omdat het grootste deel van het con gres zich achter de leider schaarde. Des ondanks bleef er tot het laatst twijfel heer sen. Aneurin Bevin, oratorisch de grootste figuur op de socialistische congressen her stelde de eenheid in de partij. Bevan heeft reeds enkele jaren geleden het leider schap van links opgegeven om rechts en links te versmelten. De nieuwe linker- groep hangt zonder Bevans sterke per soonlijkheid eigenlijk in de lucht. Bevan's slotrede bereikte dat men naar huis keerde met het gevoel dat er ondanks alle uitbarstingen, in de partij geen fun damentele tweespalt bestaat. Evenals Gaitskell sprak Bevan zich uit tegen een totalitair staatssocialisme, maar vóór de noodzakelijkheid om de economische machtsposities onder beheer, of althans controle, van de gemeenschap te brengen, als de enige wijze waarop de welvaarts bronnen tenvolle kunnen worden benut, mede ten bate van de onderontwikkelde gebieden. De partij weigert dit program mapunt uit opportunisme te laten vallen, al zal men niet vasthouden aan de mono- polievorm van nationalisatie. Had zij dit punt geschrapt dan zou dit het einde van Labour als socialistische partij hebben be tekend. Ook een naamsverandering en een coalitie met de liberalen werd afgewezen. Bevan gaf de verzekering dat de maat schappelijke ontwikkeling zich, ondanks het soms schijnbare tegendeel, in de rich ting van het socialisme beweegt. Over tien jaar, zo betoogde Bevan, zal de invloed Aneurin Bevan van de Sovjet-Unie groter zijn dan die van de Verenigde Staten en de enige manier om de Russische uitdaging te beantwoor den is door een van een plan uitgaande economie in plaats van individualistisch economisch avonturisme. Gisteravond heeft Bevan in een televisie interview verklaard, dat er tussen de lei ders van de Labour-partij géén fundamen teel meningsverschil heerst. Een groot deel van de partijleden, met inbegrip van Gaitskell, is echter tegen het scheppen van nieuwe staatsmonopolies, zoals Bevan bepleit Hervorming Of de partij er inderdaad in zal slagen opnieuw bij de kiezers in het gevlij te ko men zal afhangen van de aangekondigde hervorming van de aan geestelijke bloed armoede en aderverkalking lijdende Brit se socialistische beweging. Men verwacht veel van de jongerengroepen, welker op richting is aanbevolen. In het algemene politieke aanpassings- en vernieuwings proces, gericht op de gewijzigde maat schappelijke omstandigheden en de ver anderde gemoedstemming onder de kie zers, ligt Labour ver achter bij de con servatieven, die zich meesterlijk herstel den van de catastrofe van 1945, toen La bour hen voorgoed leek te hebben verbrij zeld. Nu zijn de rollen omgekeerd, maar in de politiek is niets bestendig.. De verrassing van het congres was de nederlaag van de linkse socialist Ian Mi- kardo, vice-voorzitter der partij, die op het punt stond bij toerbeurt tot voorzitter te worden benoemd. Hij verloor echter zijn zetel in het partijbestuur aan de jeug dige Wedgwood-Benn, die Labours televi siecampagne heeft geleid. Mikardo had bij de algemene verkiezingen in oktober, zijn zetel in het Lagerhuis verloren. De nieuwe voorzitter, die bij Labour slechts een jaar in functie blijft is George Brin- ham, van de houtbewerkersbond. Hij be gon zijn loopbaan als zeevisser in Devon. Advertentie l

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3