Gillette Kamermuziekavond K.N.T.V. TOPJAAR 1959: Boeken Kalenders Vulpennen „Katholieke emancipatie vraagt liefde en tact Twee winstpunten minder voor Limburgia Vechtpartijen in Amsterdam Brieven aan dc redactie MAANDAG 30 NOVEMBER 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Boekhandel VEKO The Messiah van Handel DUFF GORDOIT SHERRY Dr. D. H. Peereboom Voller over beeldhouwkunst Stuk plafond in HKB kwam naar beneden PRISMA HORLOGES Horlogerie TEN BOOM Wie zag deze botsing? Tweede van Het Oosten verloor van HWP D. Zijlstra nam afscheid van gemeente Bloemendaal West Coast Airlines houdt Friendships aan de grond Burgerlijke Stand van Haarlem Hengelsportvereniging „Haarlem" werd tweede Inbraak bij PTT Kerstactie van Leger des Heils Houdt u ervan dat uw man zich goed verzorgt? Geef hem dan een Dan scheert hij zich perfect*" en voelt hij zich de gehele dag prettig, fris en schoon. UIT STAD EN STREEK PRISMA 1 TWINTIG PERCENT MEER VOOR „DE STILLE ARMEN". WERKT U MEE AAN EEN RECORD? GIREER UW GIFT OF GEEF HAAR AF AAN ONS LOKET. GIRO 273107. DVZ-dames net iets te sterk voor HPC Het waterpoloprogramma Filmavond van Haarlemse Sportraad Schoten versloeg in matige wedstrijd Zandvoortmeeuwen rillerig? verkouden? GRIEP VLUCHT VOOR Vitesse en HBG speelden puntloos gelijk b Omstreeks 1800 moest het clavecimbel de strijd tegen het hamerklavier opgeven. Het had zich nog jarenlang naast het mo derne instrument kunnen handhaven. Maar toen de „piano forte" in de geest der romantiek een machtig bondgenoot had gekregen moest het clavecimbel gaan zwij gen. De negentiende-eeuwse mens deed afstand van een rijk kunstbezit, dat pas in het begin van onze eeuw opnieuw ontdekt werd. Die herontdekking ging samen met het ontsluiten van oude bibliotheken en archieven, waar clavecimbelmuziek ver geten lag bewaard. Het waren bijzondere juwelen, die te voorschijn kwamen, niet alleen bestemd voor het clavecimbel als solo-instrument maar ook voor ensembles, waarin het oude „snarenorgel" met zijn ruisende klank was opgenomen. Op de kamermuziekavond, die zaterdag voor le den van de Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaarsvereniging in de muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst werd gegeven, werd een pro gramma van deze exquise muzikale schoonheid ten gehore gebracht door de zangeres Didi Sanders, de violisten Bart de Graaf-Verdam en Riek Mantje-Coppée, de hoboïst Lex van den Brul en de clave- ciniste Bets Nederkoorn. De violisten gaven als duo, begeleid door Bets Nederkoorn, beheerste, gave, van goed stijlbegrip getuigende vertolkin gen van de Sonate in c van A. Veracini en van de Sonate in D van G. F. Handel, waarbij de versmelting van de strijkers klank met die van het clavecimbel tot een harmonische eenheid frappant was. Men kon deze timbre-assimilatie tot een schoon geheel wederom als een bijzondere er varing ondergaan, toen de hoboïst Lex van den Brul de fraaie klank van zijn instru ment in technisch en muzikaal voortreffe lijk spel met uitvoeringen van de Canzone van Frescobaldi, de Sonate in C van J. Chr. Pepusch, de Sonate in G van Willem de Fesch verenigde met de klank van de violen en van het clavecimbel. Ook aan de indruk van de liederen van De Fesch, dié Didi Sanders vertolkte, gaf de hobo-klank met een obligate partij een eigen accent. Wanneer ik slechts zou schrijven, dat Didi Sanders deze liederen en ook de andere van De Luca en van Durante, en de vier kostelijke liederen „Die Jugend", „Die schlechte Mahlzeit", „Seltenes Glück" en „Das Frauerizimmer" met fraaie stem zong, zou dit volstrekt te Advertentie ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 Mr. A. Diepenbrock sprak tijdens diesviering van ,£anctus Bavo" Met een buitengewone ledenvergade ring in gebouw Cultura en een receptie in het sociëteitsgebouw „De Waag" heeft de Haarlemse katholieke studentenver eniging „Sanctus Bavo" zondagmiddag de viering van de zevende dies natalis af gesloten. Tijdens de vergadering sprak mr. A. Diepenbrock over „Emancipatie der Nederlandse katholieken?". Pijnlijk was het dat de spreker, enkele ereleden, vertegenwoordigers van zuster verenigingen en andere genodigden reeds ruim een half uur aanwezig waren voor dat het bestuur van de studentenvereni ging arriveerde. Mr. Diepenbrock begon te zeggen dat het dé taak van de katholiek is waar te maken wat vorige generaties bevochten hebben. De emancipatie is een proces van weder geboorte en herleving, dat met schokken in de menselijke verhoudingen gepaard zal gaan. De emancipatie vraagt liefde en naastenliefde, tact, wijsheid en ver draagzaamheid. Het gaat niet om een eigenbelang, niet om de katholieken zelf, maar deze moeten meer oog krijgen voor de belangen van de Nederlandse volksge meenschap, die van Europa en van de hele wereld. Als de katholieken een ge talssterkte en een macht uitmaken dan moeten deze alleen gebruikt worden om te dienen. De houding tegenover anders- denken moet veranderen van de vechtjas- serige apologie in het liefdevolle getuige nis, aldus spreker. De liefde tot elkaar was de grote werf kracht van de eerste christenen, maar dat is zij ook thans van de geëmancipeerde katholieken. Zijn wij katholieken echter een innerlijke eenheid in liefde? Er is nog te veel sprake van onvrijheid, disharmo nie. onrijpheid en onvolwassenheid. In het openbare katholieke leven komen nog verdachtmakingen en verguizing voor. Weliswaar zijn er verschillen in karak ter en inzichten, maar Paulus zegt: Trekt over alles de liefde aan. want die is de band der volmaaktheid. De katholieken moeten een stad op de berg zijn. een licht op de kandelaar. Andersdenkenden zeggen van ons dat wij niet veel beter zijn dan anderen. Wij worden beoordeeld naar de houding die wij onderling tegen elkaar aannemen. Hoe meer de katholieken emanciperen en een belangrijker deel van het volk worden, hoe meer liefde zij voor anderen moeten hebben. Zonder wantrou wen moeten zij zich verplaatsen in de ge dachten en gevoelens van de niet-katholiek dachten en gevoelens van de niet-katholiek. lieken en protestanten de laatste jaren aanzienlijk verbeterd, maar er is een gro tere liefde nodig tussen de christenen in ons vaderland. De emancipatie van de katholieken zal dan pas voltooid zijn als zij het gelaat van Christus volmaakt tonen aan hen tussen wie wij de weg, de waarheid en het le ven moeten zijn, besloot mr. Diepenbrock. De christelijke Oratoriumvereniging Dorr Zang Vriendschap" iji Haarlem geeft -o donderdag 10 december in het Concert gebouw met medewerking van het Noord- •ollands Philharmonisch Orkest 'n uitvoe ring van „The Messiah" van Handel. Mede werkenden zijn: Corry Bijster, sopraan: \afje Heynis, alt; Wiebe Draver, tenor David Hollestelle, bas; Hans Philips, clave cimbel en Rudolf Jansen, orgel Het ge- Vel staat onder leiding van Simon C ,-msen. kort doen aan haar voordrachtskunst, die het haar mogelijk maakte het lied te brengen" in expressieve timbre-nuan ceringen, in de zegging van het woord en in mimiek met de steun van een opvallend gegroeide resonans-diepte bij het plaatsen der stem. Bets Nederkoorn, die reeds met haar begeleidingen haar bedrevenheid in het bespelen van het clavecimbel had getoond, maakte haar vaardigheid en bovendien haar zin voor registratie en muzikale fan tasie ook dienstbaar aan de voordracht van Sonates van Domenico Scarlatti en van Antonio Maria Gasparo Sacchini. P. Zwaanswijk Advertentie imp. Wilmerink Muller N.V„ A dam In „Bloemenheuvel" in Overvecn heeft dr. D. H. Peereboom Voller, burgemees ter van Bloemendaal, zaterdagavond voor de Buurtvereniging Overveen gesproken over „Het zien van moderne beeldhouw kunst". De heer Peereboom Voller stelde, dat de beeldhouwkunst twee aspecten heeft, namelijk de plastiek en de sculptuur. De burgemeester vestigde de aandacht op de belangrijkheid van de plaats van het gecreëerde; in een museum staat een beeld veelal niet in de juiste sfeer; in de architectuur echter kan vaak de goede plaats gevonden worden. De spreker gaf een historisch overzicht van de beeld- kouwkunst in de loop der tijden, te begin nen bij de Grieken tot op heden, waarbij hij tal van topfiguren uit de beeldhouw kunst nader belichtte. De Renaissance bracht na een tijd van verval opbloei met op eenzame top Michelangelo. Aan de ana tomie werd toen veel aandacht geschon ken. Auguste Rodin, de beroemde Fran se beeldhouwer wordt door zijn kunst al gemeen erkend als het genie van de ne gentiende eeuw. Hij zocht de beweging en hij is de inleider geworden van het. tijd vak van de moderne beeldhouwkunst. Sindsdien is sterk gezocht naar de moge lijkheden van de eigen tijd Men zoekt naar vereenvoudiging. Deze eigen tijd heeft twee wereldoorlogen gebracht en de ze hebben uiteraard op de kunstenaar, de gevoelige mens, ingewerkt. Het is de tijd van de sociale bewustwor ding van de enorme technische ontwikke ling, van de ruimtevaart en de atoombom, een wereld met eigen idealen, met eigen angsten, die ongeacht alle ordeningen de kans loopt tot een chaos te leiden. Ook de beeldhouwer wil dit alles in zijn eigen taal en vrij van vorm uitbeelden als ..te ken aan de wand". Van sommigen hun ner zal de taal ook voor ons verstaanbaar zijn. Natuurlijk is er ook imitatf? éft snobis me. Wij leven nu eenmaal in de tijd van het experiment en van tasten en toeken naar fundamentele regels. Laten wij daarom trachten aldus eindigde de spre ker zijn inleiding vóór de pauze, de kunst van onze tijdgenoten (de belangrijkste treft men aan in de leeftijd van zestig tot tachtig iaar) te verstaan. Na de pauze liet dr. Peereboom Voller een aantal lichtbeelden zien en plaatjes van werken van onder anderen Rodin, Bourdelle. Maillol, Kolbe. Kathe Kollwitz. Epstein, Mari Andriessen, Bronner, Rae- decker, de Russen Gabo en Pevsner, de Roemeen Brancusi en nog vele anderen. De KNVB heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen Limburgia, die was ont staan na de wedstrijd RCHLimburgia op 13 september jongstleden en zoals be kend bij de stand 2-2 werd gestaakt omdat enkele Limburgia-spelers het de scheidsrechter onmogelijk maakten de wedstrijd uit te doen spelen. De KNVB heeft de volgende straffen opgelegd: 1. Limburgia krijgt twee winst punten in mindering; 2. Limburgia krijgt een geldboete van 100 en moet de kos ten van de strafzaak betalen. Indien noodzakelijk voor eventuele pro motie-degradatie wordt de resterende pe riode van vijf minuten van de wedstrijd op een nader te bepalen tijdstip gespeeld, te beginnen bij de stand 2-2 en een straf schop voor RCH. Het bestuur van de Ra cing zal zich uiteraard nog beraden over de laatste bepaling, die zo op het eerste gezicht geenszins in het voordeel is van RCH. aangezien men nu slechts één punt behaalt uit de wedstrijd die'men redelij kerwijs kan winnen. In het gebouw van de Haarlemse Ke gelbond aan de Tempeliersstraat in Haar lem is zaterdagavond omstreeks elf uur een deel van 't plafond plotseling naar be neden gekomen. Er ontstond een opening van 6 bij 1.75 meter. Twee bezoekers werden door stukken be pleistering getroffen. De ene, een 54-jari- ge Haarlemse opzichter kreeg vermoede lijk een zware hersenschudding en werd ter observatie in het St. Joannes de Deo- ziekenhuis opgenomen. De ander, een 39- jarige kraandrijver, eveneens uit Haar lem, liep vermoedelijk een lichte hersen schudding op. Na behandeling in hetzelf de ziekenhuis kon hij naar huis gaan. Het ongeluk gebeurde tijdens een kien- avond van het G.E.B. De politie heeft de zaal ontruimd. Advertentie IN RUIME SORTERING Barteljorisstraat 19 Telefoon 11511 Advertentie Zondagmiddag om tien voor twee kwa men in de Grote Houtstraat ter hoogte van perceel 157 in Haarlem een tienjarig jon getje op de fiets en een bromfietsster met elkaar in botsing. Het ongeluk ontstond doordat het wiel- rijdertje met een trapper de stoeprand raakte en begon te slinceren. De hem ach terop komende bromfietsster kon de jon gen niet meer ontwijken. Beiden vielen. De dame werd met vermoedelijk een her senschudding in het Grote Gasthuis opge nomen. De fiets werd niet, de bromfiets licht beschadigd. De politie verzoekt ooggetuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. De Haarlemse schaakclub Het Oosten heeft met het tweede tiental een wedstrijd gespeeld tegen de plaatselijke rivaal HWP Het is Rothert c.s. niet gelukt opnieuw succes te boeken. Met 37 gingen de pun ten naar de gasten. De volledige uitslag luidt' Het Oosten II HWP: C. RothertJ. A. van Emmerik 01, L. KensenN. Huyboom 01, J. Vlug P. Pancras remise, J. v. d. MootG. Hu- neker remise, J. RothertN. Hoogland 10, J. de JagerJ. Hopman 0—1, Tj. A. HerfstB. v. d. Spek 01, J. Jonckbloedt— v d. Velde 0—1. A. R. de KruyfJ. Reeu- wijk 01. E. F. van BeemJ. Brohet 10. "riitaal 37. Zaterdag heeft de heer D. Zijlstra, se dert 1946 terreinknecht op het sportveld bij de Zeeweg in het gebouw van Publieke Werken aan 'de Brouwerskolkweg in Over veen afscheid genomen van zijn superieu ren en collega's, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Als eerste werd de heer Zijlstra toegesproken door de Bloemendaalse wethouder van Pu blieke Werken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, Bie eraan herinfierde dat de h'éër Zijfttfa vooral zijn hart aan de paarden had ver pand. Reeds voor de eerste wereldoorlog had hij zijn sporen als remonterijder ver diend. Later werd hij pikeur bij de familie Wilson in Bloemendaal. Toen de heer Zijlstra bij de gemeente in dienst trad was. hij aanvankelijk meteropnemer, totdat hij in 1946 terreinknecht op 't terrein bij de Zeeweg werd. Wethouder Hijszeler noem de de heer Dijkstra iemand, die zijn vak goed verstaat en hij overhandigde hem een geschenk onder couvert. De directeur van Publieke Werken, de heer IJ. E. Dijkstra, richtte eveneens waarderende woorden tot de scheidende terreinknecht. Namens de collega's bood de heer B. Smid, opzichter bij de plant soendienst, een geschenk onder couvert aan. Voorts spraken nog de eerste officier van het Marinehospitaal, die namens het voetbalelftal van dit hospitaal een sigaren- houder aanbood, inspecteur J. L. de Rave namens de politiesportvereniging Bloe mendaal en de heer Bijer van het Cen traal Instituut voor de Opleiding van Sport leiders te Overveen. Alle sprekers deden hun woorden van geschenken vergezeld gaan. (Van onze correspondent in Londen) SEATTLE (UPI) De Amerikaanse binnenlandse luchtvaartmaatschappij „West Coast Airlines" heeft zijn zes Friendships, onder licentie van Fokker bij de Fairchild-vliegtuigfabrieken ge bouwd, aan de grond gehouden. De Fair- child-fabrieken hadden dit geadviseerd, met het oog op een noodzakelijk geble ken inspectie van de ailerons op de staart vlakken. De fabriek heeft alle Amerikaan se maatschappijen verzocht zelf deze in spectie uit te voeren. HAARLEM, 28 november 1959. BEVALLEN van een zoon: 27 nov.: H. van Veelen-van de Kraats (2 zns); J. A. M. Oerlemans-Keij' 27 nov.: A. H. van der Loos-Wemerman. BEVALLEN van een dochter: 25 nov.: H. Somers-Putten; 27 nov.: C. T. Del ver- Aarts; R. Hulshoff-Mentjox; A. M. G. van Gellekom-Geerlings; E. H. Pen-van den Nouwland; A. W. Nijzing-Busch; 28 nov.: H. Breed-Maas. OVERLEDEN: 26 nov.: J. Creemers-van Zijp. 82 j., Rozenprieelstraat; T. Jonker, 66 j., Maerten van Heemskerkstraat; B. IJpma, 81 j.. Kamperlaan; 27 nov.: J. P. J Schulte-Jorden, 72 j., Graafschapstraat; E. Groeneveld-de Winter, 80 j., Leidse- vaart; A. H. Erkelens, 64 j., Kleverlaan GETROUWD: 28 nov.: J. A. de Jong en G. Mos; H. Roozen en D. Rouwendal; C. S. Israël en J. C. Domingus; A. Witteman en E. Grüter; P. A. van Iterson en H. Vos; L. G. Krijt en IJ. R. J. Warnaar; A W van der Marei en L. B. M. van der Hulst Zowel op het Stationsplein als op het Rembrandtsplein in Amsterdam hebben heethoofden in de nacht van zaterdag op zondag door middel van vechten hun grie ven willen beslechten. Zaterdagavond tegen twaalf uur rolde een vechtende kluwen van wel twintig jon gens en meisjes uit een trein op het Cen traal Station. De vechtpartij werd tot bui ten op het Stationsplein voortgezet, maar toen twee agenten de ruziemakers uit el kaar wilden halen, sloten de partijen zich broederlijk en zusterlijk aaneen en namen een dreigende houding aan tegen de over heidsdienaren. Deze zagen zich genood zaakt met behulp van de gummiwapen stok en de blanke sabel de opdringende jongelui te verspreiden. Een uur later weigerde een caféhouder op het Rembrandtsplein de toegang tot zijn zaak aan een man, die al diep in het glaasje had gekeken. Ook de vrouw van de caféhouder mengde zich in het twistge sprek, dat voor het echtpaar onfortuinlij ke gevolgen had. De geweigerde bezoeker gaf namelijk de vrouw een trap tegen het lichaam en diende de caféhouder een zo harde slag tegen de kaak toe, dat 's mans ondergebit brak. De onverlaat sloeg ver volgens op de vlucht en is onbekend ge bleven. Rel in café De Amsterdamse politie heeft zaterdag avond met de gummistok een twist moe ten beslechten, die was begonnen om een vrouw in een café in Kattenburg. De ca féhouder, die schade aan zijn glaswerk voorzag, waarschuwde de politie. Ter stond werden vier agenten uitgestuurd. Maar de circa 40 vechtende stamgasten keerden zich eensgezind tegen deze in menging van buitenaf. De agenten bleef niets anders over dan de gummistokken te trekken en enkele rake klappen uit te delen waarop de meeste bezoekers een goed heenkomen zochten. Twee aanstich ters van de vechtpartij een 27-jarige los werkman en een 33-jarige sloper zijn mee genomen naar het politiebureau. De hengelsportvereniging „Haarlem" heeft zondag met de hengelsportvereni ging „Amsterdam" deelgenomen aan een witviswèdstrijd in het Leemanskanaal in de Wieringermeerpolder bij Den Oever. De hengelsportvereniging „Groningen" die de verenigingen uit Amsterdam en Haarlem had uitgedaagd, won met over tuigende cijfers. Wegens 't ongelijke aan tal deelnemers per vereniging werd ge vist om het hoogste gemiddelde per ver eniging. De uitslag was: 1. Groningen 7.19. Haar lem 1.59 en Amsterdam 1.02. De Gronin gers veroverden ook het merendeel van de persoonlijke prijzen. Met 42 stuks werd de heer F. Couperus algemeen kampioen. Voor Amsterdam behaalde de heer W. J. de Mol de eerste plaats met 20 stuks, voor Haarlem was dit de heer Hendriks met- negen stuks. De voorzitter van „Groningen" reikte ze ven bekers en 90 prijzen uit, onder meer aan drie dames uit Haarlem, die verschei dene mannelijke plaatsgenoten de baas waren. Zondagavond om negen uur ontdekte men een inbraak in een gebouw aan de Verspronckweg in Haarlem, waar een kantoor en een werkplaats van de P.T.T. zijn gevestigd. De dader kwam binnen door een ruit te vernielen. Men vermist f 100 en een horloge. Verder werd in het weekeinde ingebro ken in een opslagplaats van een groothan del in speelgoed aan de Leidsevaart in Haarlem. Alles werd doorzocht, maar men vermist slechts een gulden. De dader heeft verscheidene stukken gereedschap op de vloer achtergelaten. Ook dit jaar organiseert het Leger des Heils in Haarlem een kerstactie. Onder meer staan kerstfeesten voor bejaarden en kinderen en het verstrekken van kerst pakketten op het programma. Het Leger des Heils houdt daartoe een lijstcollecte. Ook kan men zijn gift storten op gironum mer 439041 van Leger des Heils Haarlem met vermelding „Kerstactie". Voor de kerstfeelten voor bejaarden in het Concertgebouw in Haarlem en het Mi nerva Theater in Heemstede kan men nog kaarten aanvragen. In Haarlem is het adres Schagchelstraat 26, in Heemstede bij de heer L. Timmers, Lieven de Keylaan 3, de heer F. H. van Nassau, Rijnstraat 24. mevrouw Elffers, Zandvoorterallee 6, de firma J. Roest, Raadhuisstraat 18 en bij Minerva. Zij die bezwaarlijk ter plaatse kunnen komen kunnen door bemiddeling van het Rode Kruis worden vervoerd. Verzoeken hiertoe kan men%doen aan bo venstaande adressen en tevens bij me vrouw Hessen-Heek, Kinderhuissingel 126 in Haarlem. (Verkort weergegeven) Merit rating. Indien de PTT-mensen vol ledig waren ingelicht over de strekking van het gratificatiesysteem, dan zouden er velen tegen invoering van deze methode geprotesteerd hebben; uitgezonderd de groep: handige personen. Deze groep haalt door haar handigheid wel het vereiste puntenaantal, om hun in komen door snel (en accuraat?) werken, iets te vergroten. De grotere (doorsnee) groep, waarbij velen wel over ijver en werklust beschik ken, maar net iets minder handigheid be zitten, zullen voor de door hun geleverde werkprestatie zo weinig ontvangen, dat mede hierdoor de factor: „met plezier wer ken" danig wordt geremd en het elkaar de loef afsteken in de hand wordt gewerkt. A. v. d. W. Advertentie Rocket mooi precisie U apparaat 4.50 Travel praktisch reis-etul 8.50 No. 24 2waar 3'delig apparaat metGillette Scheercrème Nieuws in het kort Haarlems bejaardenkoor. Zondagmor gen heeft het Haarlems bejaardenkoor on der leiding van mevrouw H. G. Hessen Heek meegewerkt aan de adventsdienst in dc kerk van de hervormde gemeente te Spaarndam. Een der leden van het koor, dc heer Den Braven, verleende als trom bone-solist medewerking. Het was het eer ste optreden van het koor in dit seizoen en het ontving voor de komende weken enige uitnodigingen. Bloembollencultuur. De afdeling Heemstede van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur houdt maandag 7 december 's avonds in het ver versingshuis van „Groenendaal" een leden vergadering. Wijziging spreekuur. De Haarlemse wethouder voor Volkshuisvesting en Eco nomische Aangelegenheden, de heer J. A. Schippers, zal donderdag 3 december van tien tot elf uur, in plaats van elf tot twaalf uur, zijn spreekuur houden. Keisvereniging. Op 25 januari zal in r^estgurant^Z^rnerlust" in Zandvoort de oprichtingsvergadering van de afdeling Zandvoort d^r Nederlandse Reisvereniging plaats hebben. Advertentie I het goede anker-horloge (let op het rode driehoekje) Ook in de tweede wedstrijd, die HPC speelde voor afdeling B van de dames- bekercompetitie, hebben de Heemsteed- se dames geen winst kunnen boeken. DVZ uit Den Haag kwam zaterdagavond op be zoek. Door L >es v.d. Tas sloten de gasten de eerste helft met een 0-1 voorsprong af. Na de rust werkte Marina v.d. Hoeven een van de DVZ-Iat terugkomende bal in het doel en het zou bij deze stand 1-1 zijn ge bleven als niet Annie van Meenen het ge luk had gehad om nog voor het eind van de strijd het HPC-doel te doorboren. De heren van HPC kwamen voor de be- kercomjfetitie in duel met de reserves van ZIAN. Uit een vrije worp van Termeer fa briceerde Wiers het eerste HPC-doelpunt; ZIAN had meteen een antwoord klaar door Van Berkel. Na de hervatting kreeg HPC door een boogbal van Prins wederom de leiding waarop Van Berkel als tegenprestatie meteen een schot afvuurde dat de gelijk maker betekende. Hiermee was het voor de Hagenaars gedaan. Door Prins werd een strafworp in een HPC-doelpunt omge zet, waarna Wiers er 4-2 van maakte en Termeer tenslotte de eindstand op 5-2 bracht. De reserves van HPC bonden voor de derde klasse van de districts competitie de strijd aan tegen DAW 2. Het was een aantrekkelijke wedstrijd waarin HPC enig overwicht had maar dat niet in doelpunten tot uitdrukking kon brengen. In de tweede helft kreeg Blankvoort van DAW een strafworp te nemen dat het winnende doel punt voor de Alkmaarders werd. De reser ves van NVA moesten het in de vijfde klasse tegen Haarlem 3 afleggen. Via de ruststand 2-1 werd 't een 3-1 overwinning voor Haarlem. De derde klasse dames- wedstrijd DWT 4NVA 1 eindigde in 2-4. In het Sportfondsenbad in Haarlem wor den dinsdagavond gespeeld: Dames cen trale wintercompetitie afdeling A: DWT AZPC. Competitie district Noordholland eerste klasse: HVGB 1—DAW 1. De eerste avond, die de commissie ont wikkeling uit de Haarlemse Sportraad voor dit winterseizoen heeft georgani seerd, zal vrijdag 11 december om acht uur in de Kroonzaal van restaurant Brink- mann te Haarlem worden gehouden. Het ligt in de bedoeling films te vertonen over de tenniskampioenschappen 1958 te Wim bledon, de cross-country en de Grand Prix des Nations (paardesport) van de Olympische spelen 1956 te Stockholm en de voetbalwedstrijd EngelandHonga rije. De ontmoeting tussen Zandvoortmeeu wen en Schoten was er een van het soort, waaraan men geen enkele herinnering bewaard. Het spel bewoog zich op zeer middelmatig niveau. Schoten heeft kans gezien de strijd met 2-1 te winnen, hetgeen de tweede achter eenvolgende overwinning voor de geel zwarten betekent. Voor Zandvoortmeeu wen wordt het hoog tijd, dat men eveneens wat punten gaat verzamelen, anders vre zen we, dat de badplaatsbewoners spoedig in moeilijkheden zullen komen. Befde ploegen waren volkomen aan el kaar gewaagd. Van de voorhoedes ging over het geheel genomen weinig kracht uit en dat Schoten na twintig minuten voor Van der Meer de leiding nam, dank ten de Haarlemmers aan een fout in de Zandvoortse defensie. De voorsprong was van korte duur, want vier minuten later nam Castien een vrije trap en via zijn voet belandde de bal op het hoofd van Halderman, die hard inkoppend gelijk maakte (1-1). Na een half uur spelen scoorde Schoten zijn tweede en ditmaal be slissende doelpunt. Weer blunderde de verdediging van Zandvoortmeeuwen en omdat de Scbotenaar Geurts geen fout maakte, bracht deze de score op 1-2. In de tweede helft heeft Zandvoortmeeuwen talrijke pogingen ondernomen om de drei ging van de nederlaag af te wenden. De schotloze voorhoede gaf echter niet thuis en omdat ook Schoten geen kans zag het Zandvoortse bolwerk te overmeesteren, bleef de stand zoals zij was. Advertentie Dat Vitesse een moeilijk te bestrijden te genstander is heeft ook HBC zondag in Castricum moeten ondervinden. De HBC- ers waren voor de rust met de harde wind in de rug, veelal in de aanval, maar de hechte defensie van de thuisclub gaf geen krimp. Enkele harde schoten van Duin dam en Spann werden door Vitesse-keeper fraai gekeerd en omdat ook de Heemsteed- se verdediging een solide partij speelde, bleven aan beide kanten doelpunten tot de vrome wensen behoren. Na de hervatting werd het doel van HBC onder zware druk gezet. Met man en macht togen de Vitessenaren ten aanval, doch met Kors aan het hoofd bleven de Heemsteedse verdedigers de toestand vol komen meester. Steeds weer keerden de Castricummers op de zwart-witte helft te rug. Warmerdam greep feilloos in, doch het was vooral het goede spel van Kors dat de gastheren tot wanhoop stemde. Bij de meest critieke situaties was de HBC-er zijn tegenstanders te vlug af en hoewel een doelpunt in de lucht hing, slaagde HBC er in de nederlaag te ontlopen. Zo bleef het in deze spannende aantrekkelijke match 0-0, een resultaat waarmee HBC zeker niet ontevreden mag zijn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5