ias hield grandioze I de duinen" en enkele kindertehuizen. St. Nicolaas hield grandioze intocht in Zandvoort Veehouder liet stier in hitte van dorst versmachten Setter Sets! Spreekverbod voor Delgado Vier doden in het verkeer MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Sint en Piet weer op de daken WAT U OOK GEEFT... St. Nicolaas-zwemfeest van De Watervrienden Sinterklaasfeest Feest voor jeugd van „Kindervreugd" Man door Panique gegrepen Yredesmonument in Mariazell 0=111111(11" aaT» =1111111=0 (jUL/ Nieuwe rage in Engeland: snelwandelen ATAX-TAXI Joz. Blankenaar en DCIJ hóekten wederom winst MODERNE INTERIEUR VERZORGING BINNENWEG 95 - HEEMSTEDE Tel. (02500) 39470 HAARLEMSE POLITIERECHTER LAATSTE NIEUWS E. er meer critiseert ministerieel veto Onderzoek werkzaam heden van vuilnisop haaldienst ÖMCH73E& SIA?£& Het Sint Nicoiaas-intocht-comité, dat [\ieUWe rage Ifl tngelaUC Het gebeier van de kerkklokken van de rooms-katholieke kerk in Zandvoort kon digde zaterdagmiddag de komst aan van St. Nicolaas, die, gezeten op een fraaie schimmel, zijn grandioze intocht hield in de badplaats, nadat tevoren een rondgang was gemaakt door Bentveld. Langs de route had zich een grote mensenmenigte verzameld en het was opnieuw een genot op zichzelf de gespannen aandacht vbn de vele kleintjes voor de prachtige stoet gade te slaan. Allereers was deze aandacht na tuurlijk gericht op de goede Sint zelf, doch daarnaast niet minder op het grote aantal zwarte knechten, van wie een tien tal op scooters en ruim dertig te voet ijverig snoep uitdeelden. In het fleurige en kleurige gevolg van de Sint bevonden zich verder onder meer een Spaanse gar de, een garde van Hellebaardiers, een Zwitserse garde, vier herauten te paard, vier Spaanse schildwachten, drie Schotse gardisten, een Schotse lijfgarde met een officier en een ere-escorte van burgers te paard van diverse rijverenigingen uit Zandvoort en omgeving. Op het bordes van het raadhuis werd de Sint om precies vier uur ontvangen door de burgemeester van Zandvoort, mr. H. De Jan van Goyenstraat in Heemstede vertoonde zaterdag in de late middaguren opnieuw het gezellige beeld, dat aan de jaarlijkse dakentocht van Sint Nicolaas en zijn populaire zwarte knecht is verbon den. Dit originele initiatief, dat enige ja ren geleden door de hier gevestigde winke liersvereniging werd genomen, blijkt nog steeds voor herhaling vatbaar, zodat ook zaterdag weer talloze kijklustigen in deze straat aanwezig waren. Uiteraard werd hiervan een aanzienlijk contingent door de jeugd geleverd. Vandaar dat het een verstandige maat regel van de Heemsteedse politie was, de straat gedurende dit bezoek geheel voor het verkeer af te sluiten. Op deze wij ze hebben jong en oud ongestoord kunnen genieten van het sprookjesachtige tafe reel, dat het verschijnen der bekende sil houetten van Sint Nicolaas en Zwarte Piet altijd ten gevolge heeft. De grijze bisschop werd op zijn hoge verblijfplaats met hartelijke welkomst woorden begroet door een vertegenwoor diger van het bestuur, waarbij deze zich weer buitengewoon erkentelijk betoonde met de eer, die de grote kindervriend de Jan van Goyenstraat elk jaar met zijn uit zonderlijk bezoek wil bewijzen. Op zijn beurt richtte de Sint zich daarop tot de ve le kinderen, die zich beneden hem verdron gen om toch maar niets van dit fraaie schouwspel te missen. Deze toespraak be stond uit de bekende, in vriendelijke ter men samengevatte vermaningen en aan moedigingen. De kinderen wensten zich daarop even min onbetuigd te laten en zij brachten hun grote vriend en weldoener spontaan een zanghulde van bekende Sint Nicolaas-lied- jes. Deze hulde inspireerde Zwarte Piet tot het geven van een demonstratie in zijn specialiteit: het klauteren over de daken en het beluisteren van schoorstenen. Deze inspectie kon kennelijk geen stoute kin deren opleveren, hetgeen hij zijn meester onmiddellijk rapporteerde. Nog eenmaal lieten de Sint en Piet zich daarop door de kinderen toejuichen, waarna zij met vriendelijke gebaren afscheid namen tot het volgend jaar. Advertentie HOREN ER BIJ 1 De Watervrienden in Haarlem kunnen terugzien op een uitstekend geslaagd jeugdzwemfeest in het Sportfondsenbad. Meer dan vierhonderd deelnemende jeugdleden kwamen aan het werk, waar door het een middag werd van grote acti viteit voor de jeugdleden zelf. Precies om twee uur opende de drum band van de Harmonie Haarlem het pro gramma. Voorzitter H. Stapel begroette de ouders en toen begon een fleurige op mars. De voorzitter van het jeugdbestuur, Jan Holleman, zong liedjes met de kinderen tot Sint Nicolaas en Piet hun intrede de den. Tijdens de rondgang die Sint en Piet door het bad maakten, startte een pro gramma van massale nummers: afval- wedstrijden over de breedte van het bad, spel in het ondiepe door meisjes, over- zwemspelen in de lengte op muziek, een ballon-breek-spektakel in het diepe, spel van de jongens in het ondiepe, vaardig- heids-snelzwemmen overdwars in het die pe voor de groten, hindernisbaan in het on diepe, zeep kistenraces in het diepe voor de goede zwemmers en een hindernisbaan Een hoogtepunt was de combinatie van kunst- en figuurzwemmen van kleine meisjes onder leiding van Anneke Cohen. Het tweede hoogtepunt was tevens het slotnummer: golvenbad voor alle deelne mers, waarbij meer dan vierhonderd kin deren het water ingingen. M. van Fenema met echtgenote, bij wel ke ontvangst eveneens wethouder G. Ta- tes, de gemeentesecretaris, de heer W. M. B. Bosman, en de commandant van de Haarlemse Koudenhornkazerne, ma joor J. Strietman aanwezig waren, welke laatste veertig militairen uit genoemde kazerne beschikbaar had gesteld voor de stoet. In zijn enthousiast begroetings woord wees Zandvoorts burgemeester er op, dat de komst van de Sint de komst van onbaatzuchtigheid en goedheid sym boliseerde. De burgemeester richtte zich in zijn welkomstwoord ditmaal vrijwel uit- Voor het raadhuis ontvangt de burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, Sint Nicolaas, nadat deze een glorieuze intocht in de badplaats had gemaakt sluitend tot de jeugcT. TlètzèffcTe "cfeeS ciok Sint Nicolaas. Hij riep de jeugd in zijn antwoord bp tot verdtaèêzahrriheid en ge hoorzaamheid De Zandvoortse muziekkapel en de drumband van de kapel lieten zich bij deze officiële ontvangst evenmin onbetuigd en voldeden aan elk verzoek van de burge meester en zijn hoge gast om de talrijke Sint Nicolaasliedjes te begeleiden, die spontaan door de mensenmassa werden gezongen. Tevoren had de muziekkapel een kort concert gegeven voor de bewoners van „Het huis in de duinen", om daarna de stoet te begeleiden. Tevoren had de drum band voor de muzikale opluistering ge zorgd. Een dertigtal leerlingen uit de laagste klassen der Zandvoortse scholen en de kleuterscholen, door loting aangewe zen werden persoonlijk in het raadhuis door de goede Sint ontvangen Zij ontvin gen een cadeautje en een glaasje limonade en behoorden derhalve tot de zeer be voorrechten onder de jeugd Na afloop van de officiële ontvangst kon nog slechts een korte rondgang door het dorp worden gemaakt, daar de duisternis snel inviel, waardoor van de oorspronke lijk voorgestelde route moest worden af geweken Bezoeken werden daarbij nog ge bracht aan de Clarastichting, „het Huis in de duinen" en enkele kindertehuizen. Het Sint Nicoiaas-intocht-comité, dat deze zeer geslaagde intocht organiseerde, kan zich verzekerd weten van de dank van zeer vele ouders en kinderen in Zand- vooort en Bentveld, die van dit grandioze schouwspel bijzonder genoten. Het bestuur van de Speeltuinvereniging „Kindervreugd" in De Engel beschikt nog wel niet over 'n speeltuin, maar men weet op allerlei manieren de kinderen steeds wat te bieden. Zo werd de kinderen zater dagmiddag een Sinterklaasfeest aangebo den. De buurtschap „De Engel" is zo tal rijk wat het aantal kinderen betreft, dat men de kinderen in twee groepen een feest heeft aangeboden. Om twee uur waren eerst de kleinsten aan de beurt. De vreug de steeg ten top, toen de goede Sint met zijn knecht de zaal binnen kwam en plaats nam op zijn hoge zetel. Ook de voorzit ter moest bij de Sint komen. Hij werd har telijk toegesproken en ontving van de Goedheiligman een miniatuur-glijbaan in plastic uitvoering met de belofte dat in het voorjaar een echte glijbaan in een speeltuin zou staan. De kinderen werden spannend bezig ge houden door een poppenkastvertoning en een reeks dia's. Aan het einde van de eer ste voorstelling gingen de kleintjes met een zakje snoep naar huis, waarna de gro ten een paar uur gezellig bezig werden gehouden. Ruim vijfhonderd kinderen van de speel tuinvereniging „Kindervreugd" in Hille- gom hebben zaterdagmiddag genoten tij dens een leuk Sinterklaasfeest. De kinde ren konden genieten van verbluffende goocheltrucs door de heer Vink uit Noord- wijkerhout en van een poppenkastvoor stelling. Sint Nicolaas en zijn knecht wa ren aanwezig om de kinderen te horen zin gen. Alle kinderen ontvingen een zak met verrassingen. Voor de oudere kinderen werden later enkele mooie films vertoond. Advertentie Vrouw op klaarlichte dag ontvoerd. In de drukke Kerkstraat baande zich gis teren een haastige heer een weg naar een meisje. Schijnbaar zonder één woord voerde hij haar met zich mee. Toevallig stond er een agent op de volgende hoek. „Mijnheer, wat moet dat Stralend van geluk antwoordde de geheimzinnige heer: ..Dit is p?ij.n, ver loofde. We hadden ruzie. Het was bijna uit. Maar ik ben gewoon betóverd doortja... door iets nieuws .Door PANIQUE - fluisterde het meisje tegen de agent, „een nieuw Frans parfum van René Pascal. Zeg tegen iedereen die het maar horen wil dat het in ons land verkocht wordt voor slechts f 4.25". In Mariazell (Oostenrijk) zal een inter nationaal monument voor de vrede wor den opgericht. Alle naties en leiders van alle godsdiensten geven hun steun aan de oprichting van dit monument. Op de plaats waar het monument zal verrijzen, zijn reeds urnen opgesteld, die aarde be vatten welke afkomstig is uit Hirosjima, Dachau, Oradour en Warschau. Er komen nog urnen, gevuld met aarde afkomstig uit Stalingrad en El Alamein. De organi sator van de actie tot oprichting van het monument, de abt P. Beda uit Mariazell, die een reis door Europa maakt, is in Den Haag aangekomen. Hij zal uit ons land aarde meenemen afkomstig uit Rotter dam, Arnhem, Putten en van de Waals- dorpervlakte. „Moe! Oom Bertus heeft een baard!' (Van onze correspondent in Londen) Een nieuwe rage heerst op het ogenblik in Groot-Brittannië. Wij bedoelen niet de „spring-woede", waarbij hooggeplaatste en bekende personen voor een bekend persfotograaf een luchtsprong uitvoeren om met de voeten van de grond te wor den afgebeeld, zoals de hertog en de her togin van Windsor, die zelfs hun schoe nen uittrokken, de kanselier van de schat kist, Heathcoat Amory, en Hugh Gaits- kell, de leider van de oppositie, maar de „marcheer-hartstocht", die tientallen te pakken heeft. Nadat enkele groepjes militairen onlangs waren begonnen gedurende het weekeinde recordmarsen te houden tussen Birming ham en de marmeEen poort te Londen (hoek OxfordstreetHyde Park) een af stand van bijna 180 kilometer, zijn er al lerlei particulieren, die er ook de smaak van hebben gekregen. Er is natuurlijk de onvermijdelijke jon geman bij, onberispelijk in zwart jacquet- gestreepte pantalon, maar juist passende bolhoed en een stijf opgerolde parapluie en ook een zekere mevrouw Barbara Moore, een 56-jarige uit Rusland afkom stige Engelse arts, die nu al twee week einden achtereen het parcours heeft ge daan. Zij deed dit gisteren een uur snel ler dan vorige week en bleef slechts een minuut boven het gisteren door drie mili tairen gevestigde nieuwe record van 26 uur 25 minuten. Tot overmaat van ramp verstuikte zij een beenspier toen ze nog een derde van de weg had te lopen, maar zij hield vol door twee zakdoeken om de zere plek te leggen. Tijdens de tocht leeft zij op honing, fruit en groentesap. Vorige keer torste zij haar lievelingsschildpad mee, maar die moest zondag thuis blij ven. Advertentie 1.2.3.4.5 De damcompetitie In afdeliWg A van de hoofdklasse dam competitie stevenen Joz. Blankenaar damclub IJmuiden rechtstreeks op de twee finaleplaatsen af. Joz. Blankenaar trok naar Alkmaar om DDD te bestrijden en slaagde er met de cijfers 137 in de vijfde achtereenvolgende overwinning te noteren. DCIJ kwam uit tegen GS II. De gasten waren niet op gewassen tegen het doortastende spel van de IJmuidenaren en gingen met 164 ten onder. DWW en Oostzaan bekampten el kaar in Wormerveer. Deze met het oog op degradatie voor DWW belangrijke ont moeting eindigde in een 1010 gelijk spel waarmede DWW voorlopig een veilige plaats op de ranglijst bereikte. Het eerste tiental van Haarlemse damclub moest de strijd aanbinden met DCG, de ploeg die door onfortuinlijk spel reeds enkele weken de rode lantaarn draagt. Het werd een bijzonder spannend duel, waarin DCG door gedurfd spel een 40 voorsprong wist te nemen. De HDC- 'ers, het gevaar van een nederlaag in ziende, konden zieh nog tijdig herstellen Na vier uren spelen werd de wedstrijd afgebroken bij de score 97 in het voor deel van HDC. De twee nog uit te spelen Dnrtijen zullen vrij zeker in remise ein digen, zodat HDC nog juist een 119 zege in de wacht zal slepen. De gedetailleerde uitslag luidde: HDC— DCG: 1. J. B. Sluiter—P. Westra 0—2: 2. J. BusJ. Fakkeldij afgebroken in remise stand; 3. N. BlomJ. Huisman 02: 4. J H. MeureF. Trompen 11; 5. H. T. Luif— J. Holla 2—0; 6. H. T. Schuringa—H. Wes tra 02; 7. G. P. LuskeJ. Hondeman 20; 8. J. P. v. EvkJ. C. Overwater 20: 9. A. DoumaJ. G. Overwater afgebroken vermoedelijk remise en 10. J. Boerkoel Chr. Dusen 20. Totaal vermoedelijk 11—9. Woensdag 2 december wordt in Nieuw Berkenrode (Heemstede) de wedstrijd St. Bavo't Oosten gespeeld, welk treffen door het plaatselijke karakter in het brandpunt van de belangstelling staat Eerste klasse HDC II, de kampioenspretendent eerste klasse van het district Kennemerland is er niet in geslaagd de moeilijke uitwedstrijd tegen VKD in een overwinning om te zet ten. Deze ontmoeting, voor HDC II van groot belang voor de titel en voor VKD van beslissende betekenis voor degra datie, werd wederzijds ontsierd door en kele blunders. B;j de stand 77 moest de wedstrijd worden afgebroken. Van de drie nog resterende partijen zal VKD er een vrij zeker winnen. In de overige twee par tijen staat de HDC weliswaar iets gun stiger, maar het is de vraag of het voor deel voldoende is om er tenminste 3 punten uit te halen. De vermoedelijke uitslag zal een 1010 gelijk spel of een 119 over winning voor VKD aangeven. Advertentie Advertentie VOOP-nUtlDWEPK zweedse wandrekken EXCLUSIEF ZWEEDS GLASWERK - ZWEEDS BESTEK Alt turprite zeer gewaardeerd. FINS AARDEWERK Stijlista De Haarlemse politirechter mr. H. J. Fer- werda heeft vanmorgen een 44-jarige vee houder uit Lisse overeenkomstig de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot betaling van 250 boete wegens dieren mishandeling. De veehouder was ten laste gelegd dat hij in augustus van dit jaar gedurende zes dagen opzettelijk een stier zodanig in een weiland aan een ketting had gelegd, dat deze, staande in de felle zon, onmoge lijk aan een sloot kon drinken. Toen een collega-veehouder, begaan met het lijdende dier, de stier had losgemaakt was het dier tomeloos naar een sloot gerend en was par does in het water gesprongen om zich vol te drinken. De verdachte ontkende. „Misschien heeft een ander de stier wel verplaatst zodat hij niet bij de sloot kon komen. Iedereen kon op het weiland komen," opperde hij. „Bo vendien", aldus verdachte, „zal het met die mishandeling wel niet zo'n vaart hebben gelopen, want daarna heeft de stier op een fok veedag een derde prijs gewonnen". Ook legde verdachte enige papieren van vee artsen en de dierenbescherming in Lisse over waarin werd verklaard dat hij bekend stond als iemand die zijn dieren goed be handelde. De veehouder die de stier van zijn ket ting en zijn dorst had verlost verklaarde, dat hij de paal waaraan het dier vast zat tot vier keer toe dichter bij de sloot in de grond had gestoken. Maar telkens had hij gemerkt dat de paal weer verder van de sloot was geplaatst zodat de stier niet bij het water kon komen. De officier van Justitie, mr. J. Wiardi, zei dat hij over de motieven van deze, zo als hij opmerkte ergerlijke tantaluskwel- ling, in het duister tastte Hij achtte het ten laste gelegde bewezen en vorderde een Waterdichte en schokvrije Horloges v.a. ƒ38.50 De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer E. Vermeer, zond de vol gende verklaring aan het A.N.P.: „Enige tijd geleden ontving het bestuui van de P.v.d.A. een brief van de sedert 1958 in ballingschap levende Portugese oppositieleider, generaal Delgado, waarin hij mededeelde een rondreis door verschei dene Europese landen, waaronder Neder land, voor te bereiden. Doel van deze reis was de aandacht van het publiek te ves tigen op het groeiende verzet dat in Por tugal bestaat tegen het regime van Salazar en op het verlangen van de door hem aan gevoerde oppositie het in Portugal heer sende regeringsstelsel door een niet- communistisch democratisch bewind te vervangen. Generaal Delgado deelde in zijn brief mede. het op prijs te stellen tijdens zijn bezoek ook een aantal leiders van de P.v.d.A. te ontmoeten. Het bestuur van de P.v.d.A. achtte het van belang kennis te nemen van de door generaal Delgado voor gestane doelstellingen en antwoordde in positieve zin. Na een bezoek aan Engeland, waar hij enige persconferenties hield en bespre kingen voerde met vertegenwoordigers van de conservatieve partij, de Labour- partij en de liberale partij, is generaal Delgado in ons land aangekomen. Zijn aan vankelijk voornemen om hier te lande een persconferentie te houden, heeft hij moeter opgeven, 'omdat de minister van Justitie hem dit niet wilde toestaan. Hem werd ook het spreken voor radio en televisie verboden. Dit optreden van de regering Is onbegrijpelijk. Voor zover deze beslissing zou zijn ingegeven door de zorg voor de Nederlands-Portug -se betrekkingen, ver liest de Nederlandse regering blijkbaar uit het oog dat in democratische landen de regering niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor in de kranten opgenomen be schouwingen en commentaren. De beslis sing van de minister heeft echter ook een bedenkelijke principiële kant. Terecht wordt het als strijdig met het democra tische karakter van een staat beschouwd de vrijheid van informatie te belemmeren door het storen van vreemde radio-uit zendingen, het weren van politieke ge schriften uit het buitenland en dergelijke Het aan generaal Delgado opgelegde ver bod beoerkt echter evenzeer de vriiheir' van meningsvorming, omdat het de Der* in haar vrijheid van nieuwsgaring belem mert en aan de hurgers voorlichting ont houdt. De beslissing van de minister be tekent in feite dat de in Portugal tegen uitlatingen van de oppositie uitgeoefende censuur thans tot Nederland wordt uit gebreid". Aldus de verklaring van de P.v.d.A.-voorzitter. boete van 250, met welke eis de politie rechter zich kon verenigen. Diefstal na kloostertijd Een 29-jarige dienstbode uit Heemstede werd wegens diefstal van 300 ten nadele van haar Zandvoortse werkgeefster ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf, nadat de officier van Justitie drie maan den waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd had geëist. Als motief van haar daad voerde verdachte aan dat zij na haar ontslag uit het klooster waar zij tweeëneenhalf jaar was geweest geen geld had om kleren te kopen. Tot veertig gulden boete werd een 55- jarige inwonosetr van Heemstede veroor deeld, die ervan werd beschuldigd een fles melk van een melkwagen te hebben ge nomen zonder deze te betalen. De melk handelaar miste telkens als hij bij de stichting St. Bavo was geweest een fles melk. Hij verzocht een kennis op te letten en deze had toen gezien dat verdachte een fles melk van de melkauto had genomen. Hoewel verdachte verklaarde vergeten te hebben de fles melk te betalen, achtten de officier van Justitie en de politierechter de diefstal bewezen. Op de afsluitdijk is zaterdagavond de 25-jarige dragline-machinist J. A. Hofset- ter uit Hippolytushoef (Wieringen) veron gelukt. Hij reed met zeer grote snelheid op zijn motorfiets in de richting Friesland. Bij Kornwerderzand waren de afsluitbo men van de brug gesloten, hetgeen H. blijkbaar niet heeft opgemerkt. Met on verminderde vaart reed hij er tegenop. Hij werd van de motor geslingerd en was op slag dood. De motorfiets reed door de afsluitbomen heen, schoot over de nog niet geopende brug, ramde .ook aan de andere zijde de afsluitboom en botste dertig me ter verder tegen een bestelauto, die aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt en zo zwaar beschadigd werd, dat verder rij den onmogelijk was. De hevig geschrok ken bestuurder, die de onbemand motor fiets als een raket op zich had zien afko men, kreeg geen letsel. In Etten gebeurde een ongeval dat aan de 62-jarige heer W. Visser uit Zeddam het leven heeft gekost. Toen de heer Vis ser per bromfiets naar zijn werk ging reed hij een voetganger aan, die met een defec te bromfiets aan de rechterzijde van de weg liep. De heer Visser sloeg tegen het wegdek en moest met ernstige kwetsuren naar een ziekenhuis te Doetinchem wor den overgebracht Daar is hij later over leden. De voetganger kreeg geen letsel. In Brunssum is de 83-jarige heer G. W. aangereden door een bromfietser, toen hij zonder op het verkeer te letten een drukke weg wilde oversteken. Hij werd ernstig gewond en is korte tijd later overreden. In Maastricht is een jonge vrouw door een vrachtwagen overreden en op slag ge dood. De 26-jarige mevrouw P. Broersen- Kitchingman. Engelse van geboorte, fiets te op de Statensingel met haar 2-jarige dochtertje achterop Doordat zij met haar knie tegen een aan het stuur hangend mand'e stootte, zwenkte de fiets plotse ling naar links, juist op het moment dat een vrachtauio passeerde De jonge vrouw viel en werd overreden. Zij was op slag dood Het dochtertje, dat van de fiets ge vallen was, kreeg geen letsel. Gewonden In Appingedam is op een kruispunt een personenauto met zes inzittenden tegen een bestelauto gebotst, waarbij zeven per sonen werden gewond. De vrouw van de bestuurder van de bestelauto kreeg een schedelbasisfractuur. Zij werd in zorgwek kend^ toestand naar een ziekenhuis in Groningen overgebracht. Op initiatief van de Haarlemse gemeer telijke geneeskundige- en gezondheids dienst is het Instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden vanmorgen be gonnen met een onderzoek naar de kwali ficatie van het werk van de vuilnisop haaldienst in Haarlem. Het gaat hierbij voornamelijk om de vraag of de arbeid van de mannen van deze dienst valt onder de categorie „zwaar", „zeer zwaar" of „extra zwaar". Vanmorgen kon men in d«> omgevim van de Roemer Visscherstraat in Oud- Schoten mensen van de vuilnisophaal dienst hun werk -/.ion verrichten, voorzien van witte maskers voor hun gelaat. Me dewerkers van het Leidse Instituut voor preventieve geneeskunde varen bezig met het meten van de hoeveelheid verbruikte lucht en het calorieënverbruik. Uit dez< gegevens wil men trachten de categorie van de werkzaamheden te bepalen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7