VAN NIEL Panda en de meester-diplomaat W ereldnieuws Mistig en weinig wind Onderhandelingen te Brussel Het Nederlands handelsbelang in cijfers uiteengezet Snelle technische ontwikkeling vergt prioriteit van investeringen Plan van Worms voor overneming Besprekingen over gecondenseerde melk Naaimachines „BROSENS" Antwoord op uitdaging van Sovjet-Unie 2 De buitentarieven van de EEG TISSOT HORLOGES Het Krupp-concern Bij Neder 1.-Amerikaanse Fitting gaat 't beter Wereldvisvangst in 1958 3 miljoen ton gestegen Brits vertegenwoordiger hij EEG benoemd EEG en Kleine Vrijhandelszone Voorzitter Verbond van Prot.-Chr. Werkgevers Dc Benelux Von Balluseck over EEG Gezamenlijke controle op luchtverkeer boven 6 km De bevolkingsaanwas in de ontwikkelingslanden Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DINSDAG 1 DECEMBER 1959 Vandaag en morgen zullen regeringsvertegenwoordigers van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap in Brussel besprekingen voeren om te trachten overeenstemming te verkrijgen over het gemeenschappelijk buitentarief voor die goederen en produkten, waarover destijds bij het opstellen van het verdrag een akkoord onmogelijk bleek. Deze posten komen voor op de zogenaamde Ijjst-G. die bij het E.E.G.-verdrag is gevoegd. Van de aanvankelijk 70 goederen en produkten op deze lijst is reeds vroeger door de zes regeringen overeenstemming bereikt over 29 daarvan. De overige 41 zullen thans worden besproken aan de hand van een nota van de directeur-generaal voor de Binnenlandse Markt van de Europese Executieve Commissie, de Italiaan Ortoli. onder wiens leiding een aantal werkgroepen op ambtelijk niveau overeenstemming hebben bereikt over het merendeel daarvan. Op de bijeenkomst van heden zullen deze resultaten moeten worden geformali seerd en zullen de afgevaardigden van de zes landen ons land zal worden ver tegenwoordigd door minister De Pous trachten verder tot overeenstemming te komen over de resterende posten, die in Brussel worden beschouwd als de moei lijkste van de lijsi-G. Volgens waarnemers is het echter de vraag, of de hoop op een oplossing van dit moeilijke vraagstuk in twee dagen gerechtvaardigd is. De 70 pos ten op de iijst-G omvatten ongeveer van 15 tot 20 percent van de totale invoer van de zes landen. De 29 posten, waarover de regeringen reeds overeenstemming be reikten. maken minder dan een derde uit van de import van alle goederen en pro dukten. die op de lijst voorkomen. De leden-landen van de E.E.G. zijn vol gens het verdrag van de Gemeenschap niet gebonden reeds thans tot een akkoord over de gemeenschappelijke buitentarieven van lijst-G te komen. Naar aanleiding van critiek hebben zij echter de G.A.T.T. toe gezegd er naar te streven voor het einde van dit jaar een dergelijke overeenkomst te bereiken. Nederland heeft reeds bij vroegere be sprekingen doen blijken voorstander te zijn van lage gemeenschappelijke buitentarie ven en vooral lage invoerrechten voor eronH«rtoffen voor de industrie zijn voor on« land van groot belang. Van de posten, waarover reeds tijdens dit vooroverleg overeenstemming is be reikt. wordt hout tot de belangrijkste ge rekend. Van de goederen en produkten. waarover de regeringsvertegenwoordigers de komende twee dagen zullen spreken ziin de voornaamste oliën en vetten, wijn. al cohol. zwavel, lood. aluminium, zink. kurk. zijde, vliegtuigen, auto-onderdelen en papiercellulose. Voor ons land zijn van bij zonder belang het tarief voor vliegtuigen het buitentarief voor papiercellulose. auto-onderdelen en dat voor aluminium, waarvoor de grondstoffen ook in Suri- Advertentie GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 Naar aanleiding van een commentaar in de „Manchester Guardian'' heeft op de kennisgeving van de heer Worms aan mi nister Erhard, dat hij een bod wil doen op een deel van het concern van Alfred Krupp. de heer Worms een suggestie ge daan voor de financiering van zijn plan. Het kapitaal om een deel van het Krupp- concern over te nemen, zo zegt hij. moet bijeen gebracht worden door uitgifte van aandelen van f 10.- tot f 1.000.- in Ame rika, Engeland. Frankrijk. België. Noor wegen, Denemarken en Nederland. Een raad van beheer, waarin zitting moet nemen een afgevaardigde van voor noemde landen, zal in gezamenlijk overleg de directie over het deel van het Krupp- concern dat zal worden overgenomen, be noemen. De heer Worms wil de geallieerde commissie verzoeken hem de tijd te geven om dit plan te realiseren. Zijn eerste doel is te bereiken, dat het bevel tot ontvlech ting van het Krupp-concern niet zal wor den ingetrokken, zodat in alle rust de plannen tot overname uitgewerkt kunnen worden. De omzetten van de n.v. Nederlands- Amerikaanse Fitting Fabriek te Deventer hebben in 1959 tot nu toe aan de in het begin van het jaar gestelde verwachtingen beantwoord. Hiervan wordt 45 percent ge ëxporteerd, waarbij de gemaakte prijzen gunstiger zijn uitgekomen dan aanvanke lijk begroot. Op het gebied van de produk- tiviteit kampt men nog met een schaarste aan arbeidskrachten. De kwaliteit van de laatste laat ook wel iets te wensen over. Het budget voor 1960 is nog in voorberei ding. Men is behoorlijk verder gekomen met de spreiding van de produktie, die echter nog verdere investeringen zal ver gen. Achter deze spreiding staat een groot Amerikaans concern Crane Company te Chicago), dat ook uitwegen zoekt op de Euromarkt. Uit het assortiment van dit bedrijf zijn bepaalde produkten genomen. Hierdoor zijn de basis en de positie van de vennootschap respectievelijk verbreed en versterkt, waardoor zij ten opzichte van vroegere jaren minder conjunctuurgevoelig is ge worden. Concrete uitbreidingsplannen zijn er nog niet. Het plan bestaat zonder al te veel in het bedrijf te steken er meer uit te kun nen krijgen, waarmede men meent al een eind op weg te zijn. Van Chicago uit zijn reeds plannen gesuggereerd, waarover nog overlegd moet worden. Aldus werd duidelijk uit mededelingen van bestuurs zijde op een te Amsterdam gehouden resultaten iets beter zijn geweest dan vo rig jaar, durfde de voorzitter, ir. F. P. den Hollander, nog geen antwoord te ge ven op een vraag van een aandeelhouder of het verliessaldo dit jaar uit de balans zal verdwijnen." De stijgende lijn heeft zich voortgezet en ook de liquiditeit ver toont een bevredigend beeld. name worden gewonnen. Aangenomen wordt, dat voor het buitentarief voor aard olie en derivaten een afzonderlijke confe rentie zal worden belegd. De Nederlandse delegatie zal onder lei ding staan van minister De Pous. Voorts zullen deel uitmaken van de delegatie de permanente vertegenwoordiger van Neder land bij de drie gemeenschappen, dr. Lint horst Homan, voorts de directeur integra tie van het departement van Economische Zaken. drs. Hoogwater, de directeur Han del van ditzelfde departement, dr. Abeln. en ir. Lammers, van het departement van Landbouw. Advertentie Warme schotels ƒ2— LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 Volgens berekeningen van de voedsel- en landbouworganisaties der Verenigde Naties (F.A.O.) heeft de totale commer ciële visvangst in de wereld in 1958 33,7 miljoen metrieke ton levend gewicht be dragen of 3 miljoen ton meer dan in 1957. Japan bleef met een vangst van 5,5 mil joen ton de grootste producent van zee vis. De Sovjet-Unie bereikte een record vangst van 2,6 miljoen ton. Uitgezonderd de Russische vangst bedroeg de Europese visvangst in 1958 22 percent van het we reldtotaal. De grootste visserijlanden waren in 1958 na Japan de Verenigde Staten, de Chine se Volksrepubliek en de Sovjet-Unie. Elk van deze landen ving tussen de 2 en 3 mil joen ton zeevis. Daarna kwamen Noor wegen, Canada, Engeland en India elk met een vangst van ongeveer 1 miljoen ton. Noorwegen was in 1958 de grootste visex- porteur in Europa (uitvoerwaarde 164 miljoen dollar). Na Noorwegen kwamen IJsland (55 miljoen dollar), Denemarken (43 miljoen dollar). Portugal (37 miljoen dollar) en Nederland (32 miljoen dollar), aldus de F.A.O. Het Britse ministerie van Buitenlandse /.aken heeft Arthur Tandy benoemd als ambassadeur, belast met het onderhouden van het contact met de Europese Econo mische Gemeenschap. Volgens de woord voerder van het Foreign Office heeft Tan dy als vertegenwoordiger bij de E.G.K.S. en Euratoom al enige tijd officieuze con tacten met de E.E.G. onderhouden. Het is de bedoeling dat de overige zeven landen van de Kleine Vrijhandelszone ook elk een afgevaardigde bij de E.E.G. benoemen. „Om bij te blijven in de pijlsnelle teehnisehe ontwikkeling van onze tijd. is een hoog niveau van investeringen noodzakelijk, waarmee ik niet wil zeggen, dat de investeringen nooit hoog genoeg kunnen zijn. maar waarmee ik wel wil stellen dat in de huidige situatie aan een grote omvang van investeringen een hoge prioriteit moet worden toegekend. Dit zei vandaag de voorzitter van het Verhond van Pro testants-Christelijke Werkgevers in Nederland, de heer A Borst, tijdens de te Amsterdam gehouden ledenvergadering van het verbond, in een rede getiteld „Economische opgang noopt tot bedachtzaamheid". Er is echter volgens de heer Borst een grens, waarbij het vanzelf spreekt dat investeringen en consumptie samen niet meer mogen bedragen dan de nationale middelen. De bedachtzaamheid zowel van overheid als van bedrijfsleven eist dat door een voldoende omvang van de be sparingen dc investeringen metterdaad mogeiyk worden gemaakt. Dit betekent volgens de heer Borst dat dc arbeiders zich bij de besteding van het grotere inkomen mede rekenschap moeten geven van de enorme investeringstaken waarvoor ons volk staat. Naar aanleiding van een vraag uit de Tweede Kamer welke recle economische voordelen verbonden zijn voor Nederland aan het tot stand komen van de Europe se economische associatie voor de zes lan den. brengt de minister in zijn Memorie van Antwoord op de begroting voor Bui tenlandse Zaken in herinnering, dat afge zien van de politieke voordelen welke een samengaan van de Gemeenschap met dc andere landen van West-Europa met zich brengt. Nederland ook economisch belang heeft bij een associatie van de E.E.G. met de andere landen van de O E.E.S. Nederland heeft een belangrijke ex portmarkt in de landen van de O.E.E.S. buiten de E.E.G. Dit moge blijken uit het feit, dat onze export naar deze landen gelijk is aan de uitvoer naar de landen van de Gemeenschap (buiten de B.L E.U.). De invoer van Nederland uit de O.E.E.S.- landen buiten de E.E.G. bedroeg in 1958 60 pet. van de import uit Duitsland. Frankrijk en Italië. Vooral de rechten vrije invoer van grondstoffen uit de lan den van de O.E.E.S. zal bij totstandkoming van de associatie een gunstig effect op on ze economie kunnen hebbéh. Het gaat hierbij om naar verhouding belangrijke bedragen. Het feit dat de landen van de O.E.E.S. niet behorende tot de Gemeen schap een gunstig afzetgebied vormen voor Nederland, blijkt ook uit het voorde lig uitvoersaldo, dat in 1958 328 miljoen dollar bedroeg, waarmede een gedeelte van het deficit ten opzichte van de rest van de wereld wordt gecompenseerd. Voorts houde men in het oog, zo zegt de minister, dat Nederland belang heeft bij een zo groot mogelijke ontplooiing in de diensten-, transito- en arbitragesecto ren. Het totale voordelige betalingsbalans saldo voortvloeiend uit deze activiteiten bedroeg in 1958 1650 miljoen gulden. Al leen bij een open beleid van de gemeen schap zal het voor Nederland mogelijk blijven een vooraanstaande rol in deze sektoren te blijven vervullen. Ook de E.E.G. in haar totaliteit gezien heeft groot belang bij de verruiming van het handels verkeer die van de totstandkoming van een associatie het gevolg kan zijn. 34 pet. van de uitvoer van de gemeenschap is gericht op de markt van de andere landen van de O.E.E.S.. terwijl 24 pet. van de invoer uit deze markten wordt betrokken. Het gunstige handelsbalanssaldo van do zes ten opzichte van de andere landen van de O.E.E.S. bedroeg in 1958 bijna 1500 miljoen dollar. Meer in het algemeen wordt er nog op gewezen, dat bij totstandkoming van een associatie niet alleen het handelsverkeer zal worden verruimd, doch dat daaruit zal voortvloeien, dat een verandering in het produktiepatroon in Europa zal ont staan, die tot een grotere efficiency zal leiden. Daarbij komt dat verschillende O.E.E.S.-landen buiten de gemeenschap traditioneel een liberaal beleid voeren ten opzichte van de landen buiten Europa, het welk zijn weerklank zou kunnen vinden in het beleid dat in de associatie tegenover derde landen zal worden gevoerc. Met betrekking tot de vraag, of een asso ciatie voor bepaalde industrieën wel aan vaardbaar is, wordt opgemerkt dat voor sommige bedrijfstakken wellicht specia le oplossingen noodzakelijk zijn, doch dat in het algemeen hier, zoals ook binnen de E.E.G., het beginsel zal moeten gelden, dat het onvermijdelijk is dat hier en el ders zekere offers worden gebracht om de hierboven geschetste voordelen te kun nen realiseren. Belgische en Nederlandse fabrikanten van gecondenseerde melk zullen vrijdag aanstaande in Antwerpen bijeenkomen. Op verzoek der beide regeringen zullen zij trachten te komen tot een afspraak over de invoer in België van Nederlandse ge condenseerde melk. waarbij de belangen van de industrie in beide landen gewaar borgd zijn. Aan Nederlandse- zijde gaat men er van uit dat, zoals dat de laatste jaren ook het geval is geweest, tenminste 5000 ton gecondenseerde melk per jaar in België moet kunnen worden ingevoerd. Advertentie Eerder had hij gesproken over de nieu we loonpolitiek. Hij zei dat de start van het nieuwe loonbeleid zeker niet gemakke lijk is geweest, omdat eensdeels het be drijfsleven het dragen van verantwoorde lijkheid op dit punt enigermate was ont wend en andersdeels omdat een belangrij ke groep in het bedrijfsleven de introduc tie van de grotere vrijheid en verantwoor delijkheid niet van harte mee wilde dra gen en steunen. De overgangsperiode is nu voor een groot deel achter de rug, zo zei hij, hetgeen onder meer tot uitdrukking is gekomen in het feit, dat in een aantal belangrijke bedrijfstakken inmiddels de eerste loonsverhoging tot stand is geko men. Hij had echter persoonlijk de indruk dat de verhogingen wat aan de hoge kant waren. De heer Borst was het oneens met de opvatting, dat er thans van een vrijere loonpolitiek in het geheel geen sprake is en dat het dirigisme van de overheid in sterke mate is toegenomen. De vrijheid van het bedrijfsleven in het nieuwe bestel achtte- hij zeer aanzienlijk toegenomen, hetgeen onder meer zou blijken uit het feit, dat er thans metterdaad loonsverho gingen plaats vinden, terwijl voordien de Advertentie RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen Cronjéstraat 118 Telefoon 5357T De Nederlandse ambassadeur ii\ Cana da, J. D. vön Balluseck, heeft in een rede. in Montreal verklaard, dat de Europese Economische Gemeenschap het antwoord kan zijn op de plan-economie van de Sov jet-Unie die spoedig op de Westeuropese exportmarkten als concurrent zal gaan optreden. De heer Von Balluseck. die sprak voor de Canadese club van Mont real, zei dat de Gemeenschappelijke markt, met een potentieel van 200 mil joen afnemers, als eenheid een krachti ger stem kan hebben dan wanneer de zes landen afzonderlijk optreden. Wij moeten de beheerste economie van onze tegenstander tegemoet treden met een plan dat is gebaseerd op het stelsel van vrije ondernemingen, waarnaar de Europese Economische Gemeenschap streeft, aldus de heer Von Balluseck. Hij drong er bij Canadese zakenlieden op aan de E.E.G. ernstig te nemen en de West europese landen te helpen met advies en kritiek. Volgens de Nederlandse ambas sadeur zou Canada zich op basis van we derkerigheid bij de E.E.G. moeten asso ciëren of zijn belangen in het gebied van de zes, dus binnen het gebied dat door het gemeenschappelijk buitentarief wordt om geven, moeten opbouwen. In Nederland be slaan reeds 300 maatschappijen die geheel of gedeeltelijk Amerikaans eigendom zijn, zo verklaarde hij. Klein Europa en Engeland LONDEN (UPI) De zes landen van „Klein Europa" en Engeland hebben in principe overeenstemming bereikt over de wenselijkheid, een gemeenschappelijk con trolesysteem voor luchtverkeer boven de zes kilometer in te stellen. Dit heeft de Engelse minister van luchtvaart, Duncan Sanduys, in antwoord op vragen in het La gerhuis medegedeeld. 1. Het begon op een klein stationnetje, waar een trein op het punt stond te ver trekken. De stationschef, die juist het ver- trekteken wilde geven, wachtte nog even, toen hij een klein baasje hijgend en puf fend zag toesnellen. Dat kleine baasje was Panda. Hij had zich die morgen versla pen en repte zich nu, om de trein niet te missen. Als hij echter geweten had, wat voor gevaren en avonturen hem in die trein wachtten, zou hij misschien niet zo hard gelopen hebben. Maar Panda kon natuurlijk niets vermoeden en dus sprong hij in de coupé en trok opgelucht het por tier achter zich dicht. Nauwelijks zat hij, of de trein zette zich in beweging. „Pffff!" pufte hij, „dat was op het nippertje! Tjon ge. ik ben helemaal buiten adem!" Maar veel tijd om op adem te komen kreeg hij niet. Hij rook een prikkelende brandlucht als van een schroeiende veter en er klonk een vreemd knetterend geluid. En toen zag hij iets, dat hem bij het haastige bin nenkomen niet was opgevallen: in de hoek van de coupé zat een heer te slapen met een bom op zijn schoot! Een bom met een knetterende lont, die al bijna was opge brand! loonsverhoging min of meer door de re gering werd gedecreteerd. Over het vraagstuk van hogere lonen, zei de heer Borst, dat dit niet mag bete kenen „stabiele prijzen," althans niet in globale zin. Op de regel moet hier en daar een uitzondering mogelijk zijn, vooral daar waar sociaal of economisch onrecht dreigt. Over de besteding van het nationale in komen zei hij dat de ontwikkeling op dit punt nog niet verontrustend is. Voor een deel is de geconstateerde toeneming van deze besteding gerechtvaardigd door een toeneming van de produktie. voor een an der deel betekent de expansie van de be stedingen niet meer dan een redres ten op zichte van een ingezakt niveau. Er zijn volgens de heer Borst krachtige economische argumenten die pleiten voor oen verkorte overgangsperiode van het E.E.G.-verdrag. Hierbij dacht hij aan het feit dat het douanetarief van de andere E.E.G.-landen voor vele artikelen hoger is dan het huidige Benelux-tarief. De af braak van dit hoge tarief zal dan ook in de eerste en tweede fase van het verdrag niet zoveel invloed hebben als de afbraak van het Benelux-tarief, zo meende hij. Verder zal naar zijn mening een versnel de verlaging der tarieven een kostprijs verlagend effect hebben. Het vraagstuk van de onderontwikkelde gebieden noem de hij de grootste uitdaging, die aan on ze westelijke wereld wordt gesteld. In een door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken opgesteld rap port wordt als voornaamste conclusie uit gesproken, dat de bevolkingsaanwas „zonder weerga" in de onderontwikkelde landen oorzaak is van een grote strijd in deze landen om de economie in overeen stemming te houden met de toenemende behoefte aan voedsel. In Latijns-Amerika, aldus dit rapport, stijgt het nationaal produkt per hoofd van de bevolking op het ogenblik langzamer dan in de eerste na-oorlogse jaren, terwijl in de meeste Afrikaanse en Aziatische landen ziéh géén \*ezenli?ké verbet&tfng in de levensstandaard schijnt voor te doen, ondanks het feit dat .in sommige van deze landen reeds meer dan tipn jaar lang eco nomische ontwikkelingsplannen in wer king zijn. Terwijl de wereldbevolking jaarlijks met 1,7 percent toeneemt, bedraagt de be volkingsaanwas in vele onderontwikkelde landen 3 tot 3,5 percent 's jaars. Indien het geboortecijfer zo hoog blijft, is econo mische expansie noodzakelijk; anders zal het sterftecijfer weer omhoog worden ge jaagd, aldus het rapport. Slechts indien een redelijk evenwicht wordt bewaard tussen de groei der bevolking en de be schikbare hulpbronnen, kan op de lange duur een land een laag sterftecijfer berei ken. Op andermans kosten De voorzitter van de Westduitse Bond van Me taalarbeiders Otto Brenner heeft zich op een vakbondsvergadering in Hannover uitgesproken tegen de plannen van de regering de Volkswa genfabrieken te nationaliseren. Volgens hem is het een poging om het schandaal van de verde ling van het kapitaal in het land te verhullen. De Volkswagenaandelen zullen volgens hem in het bezit komen van een kleine groep investeer ders ten koste van de belastingbetaler. Kerstboom zorgen De federale minister van Financiën te Bonn Hermann Lindrath heeft aan de houtvesters van de staatsbossen opdracht gegeven op grote schaal Kerstbomen te laten kappen en daarmee de markt te overstromen. Op die manier wil Lindrath pro beren de prijs omlaag te krijgen van de kerstbo men. Die prijs is opgedreven tot 20 mark. na be richten dat de kerstbomen ditmaal schaars zijn als gevolg van de droogte van de afgelopen zomer. Waarschuwing. - Vertegenwoordigers van 16 Westeuropese communistische par tijden hebben in Rome een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven, waarin wordt opgeroepen tot eenheid van alle linkse partijen tegen de drei ging van reactie, die /olgens hen on danks de ontspanning in de wereld nog steeds over Europa hangt. In de ver klaring wordt tevens een beroep ge daan op de socialistische en sociaal democratische partijen en vakbonden, „met wie wij zo dikwijls gemeenschap pelijk en met succes hebben gestre den", om hun beginselen niet prijs te geven en geen vertrouwen in het kapita lisme te stellen. 23 jaar. Een krijgsraad in Madrid heeft maandag een „communistische" stu dent veroordeeld tot 23 jaar gevange nisstraf wegens „ondermijnende acti viteit en illegale propaganda". Drie medebeklaagden werden toe tien jaar veroordeeld, vier tot vier jaar en negen tot een jaar gevangenisstraf. Acht be klaagden werden vrijgesproken. Twee kwesties. Op 17 maart begint te Genève de tweede internationale con ferentie over het zeerecht. Zij zal naar verwachting ongeveer een maand du ren. Twee kwesties, die op de eerste conferentie in 1958 niet konden worden opgelost, zullen dan worden besproken: de breedte van de territoriale en van de viswateren. Blanco. In de noordelijke Argentijnse provincie Jujuy zijn verkiezingen ge houden voor gemeenteraden en de helft van de provinciale raden. Peron, die thans in de Dominicaanse republiek woont, had "zijn aanhangers aangera den blanco te stemmen. Toen dc stem men in 265 van de 425 stembureaus ge teld waren, bleek dat er 16.608 stem men blanco waren uitgebracht, 11.999 op de radicale partij van president Frondizi, 6.256 op de radicale volks partij en 9.192 op andere groeperingen. Vaccin. Op het Israëlisch veterinair in stituut heeft men een vaccin van „le vend" virus vervaardigd tegen de Azia tische vorm van mond- en klauwzeer, waartegen nog geen serum bestond en die thans in Israel heerst. Geknaag. Een gedeelte van een politiebu reau in Tiberias in Israel is in de lucht gevlogen doordat muizen aan een kist met ontplofbare stoffen knaagden, al dus heeft men na de ontploffing vast gesteld. Uit vliegers. Op 10 december zullen drie squadrons Amerikaanse supersonische gevechtsbommenwerpers met atoom- uitrusting van de Amerikaanse lucht machtbasis te Toul-Rosières bij Nancy worden verplaatst naar bases in West- Duitsland. Deze overbrenging, waarbij 750 man luchtmachtpersoneel en hun gezinnen betrokken zijn, in het gevolg van de Franse weigering om kernwa pens op Frans gebied op te slaan als Frankrijk geen deel heeft aan het toe zicht daarop. Drie van deze. De Egyptische luchtvaart maatschappij „Misrair" is van (blan drie sTraalvliegtuigen van het type Cornet 4 te kopen. Autoriteiten van de- - ze maatschappij zijn naar Londen ver trokken met het doel de onderhandelin gen af te sluiten. Het bedrag, dat met de aankoop is gemoeid, is meer dan veertig miljoen gulden. Naar verluidt zou de definitieve aankoop van deze vliegtuigen afhangen van de bespre kingen, welke worden gevoerd over de export van Egyptische katoen naar Groot-Brittannië. Diagnose. De 32-jarige Poolse doktcres Smelia Kostovska-Szybovska, die te Bialystok terechtstond op beschuldi ging van gezonde mensen tot lijders aan kanker te hebben verklaard en dat ten eigen voordele, is maandag schuldig bevonden en tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld. Negen vrouwen werden na Kostkovska's kan kerdiagnose en behandeling met ra dium onvruchtbaar. Ballonnen. De Tsjechoslowaakse regering heeft bij West-Duitsland geprotesteerd tegen het „sturen van balonnen met propagandamateriaal" naar Tsjecho- slowaaks gebied. Tot 1957 werden voortdurend dergelijke ballons van West-Duitsland uit naar Tsjechoslowa- kije gezonden door de Amerikaanse organisatie „comité voor een vrij Europa", aldus de protestnota waarin onmiddellijke maatregelen tegen de gemelde actie worden geëist. Drie missies. In Frankrijk zijn drie Rus sische missies aangekomen, die de Franse spoorwegen, de ontwikkeling op het gebied van stoomturbines en het coöperatiewezen zullen bestuderen. WEERRAPPORTEN Het K.N.M.I. deelt mede: anderingen te verwachten. Hef -ustige Een kleine storing, die gisterochtend bo- weer met plaatselijk mist duurt daarom ven Zuidoost-Frankrijk ontstond, ver- voort, plaatste zich via België naar het oosten van Engeland en veroorzaakte gistermid dag ook in ons land enige regen. Achter deze storing klaarde het tijdelijk op, waar door de temperatuur plaatselijk tot dicht bij het vriespunt daalde en vanochtend op uitgebreide schaal mist ontstond. Een andere storing, die met zeer grote toen langs d3 noordkant van de Pyreneeën n R.. en bereikte vanochtend het westelijk deel rp.^.„4„ van de Middellandse Zee. Zij bleef dus op grote afstand van ons land. tengevolge waarvan de luchtdrukverschillen in onze Woensdag 2 december Zon op 8.26 uur, onder 16.32 uur. Maan op 10.14 uur, onder 19.17 uur. 7 december 15 december 23 december 29 december Maanstanden 3.11 uur 5.49 uur eerste kwartier volle maan 20.09 uur nieuwe maan Iloog en laag water in IJmuiden Dinsdag 1 december Hoog water 3.55 en 16.12 uur. Laag water 12.00 en uur. Woensdag 2 december Hoog water 4.42 en 16.59 uur. Laag water 0.23 en 12.45 uur. Maximum-temperaturen Ié binnen- en buitenland. ■o? eL Neerslaglaatste 24 uur. je C t Den Helder mist ozo 7 1 Ypenburg mist windst. 6 2 Vlissingen zwaar bew. nno 7 3 Eelde motregen o 7 0 De Bilt geheel bew. n 7 0.5 Twente geheel bew. ono 9 0 Eindhoven mist n 8 1 Zd Limburg licht bew. nno 8 0.4 Helsinki mist ozo 3 0 Stockholm regen o 6 1 Oslo geheel bew. ono -1 Kopenhagen geheel bew. o 7 0 Aberdeen regen nw 7 2 Londen onbewolkt nno 8 0 Amsterdam mist no 6 1 Brussel half bew. n 8 2 Luxemburg mist no 6 1 Parijs regen nno 7 6 Bordeaux regen nw 11 6 Grenoble zwaar bew. windst 8 15 Nice regen no 14 73 Berlijn half bew. o 4 0 Frankfort onbewolkt ono 6 0 München licht bew. zo 8 0 Genève geheel bew. nno 7 0.4 Locarno regen ozo 6 48 Wenen geheel bew. ozo 10 0 Innsbruck licht bew. ono 15 0 Belgrado regen zo 13 0,4 Athene zwaar bew. ozo 15 4 Rome zwaar bew. zzo 16 - 8 Ajaccio regen o 16 26 Madrid half bew. w 7 23

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2