Horen en zien Nuttige Geschenken WYBERT J Dagboek van een afperser IPSO EN DE TOVERRING Kort en bondig j Agenda voor Haarlem „Aan het gymnasium wordt een onherstelbare slag toegebracht" DEPMKM Nieuw maatsysteem voor confectie Apeldoorn bijna 2 uur in donker Dochters willen zich móói kunnen maken! 4 1 radio -è televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Koning Hoessein in Britse uitzending Dit is uw leven Schoolprestaties niet door televisie beïnvloed De radio geeft woensdag 7 elevisre programma Rectoren over mammoetwet Broodbezorger van geldtas beroofd Tien percent meer eerstejaarsstudenten BESMETTING Zeeuws geschenk voor Drentse hoeren Geen salaris over kampperiode Indonesiëgangers boven 33 jaar niet in de noodwacht DOOR PIERRE NORD PARAPLUI ES SCHOTH DINSDAG 1 DECEMBER 1959 LONDEN (UPI) Koning Hoessein van Jordanië is maandagavond geheel on verwachts voor de Britse televisie ver schenen. Hij „trad op"' in,, het program ma „This is your life" (Dit is uw leven) van sergeant-majoor John Lord van de koninklijke militaire academie van Sand hurst. Lord is een der weinigen, zo niet de eni ge, die kan zeggen de koning nog te heb ben afgeblaft. De koning ontving zijn mi litaire opleiding op Sandhurst. Hij zeide j,dankbaar en trots te zijn Lord., te heb ben gekend". De Arabische monarch ver scheen als laatste in het programma. Het was de eerste maal dat iemand van ko ninklijken bloede medewerking verleende aan „This is your life". In 1957 brachten leerlingen van het voortgezet onderwijs uit gezinnen met te levisie het er gemiddeld niet slechter af dan leerlingen, die thuis geen televisie hadden. Dit is de conclusie van een on derzoek, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek in de herfst van 1957 heeft ingesteld naar de invloed, die de televisie op de schoolprestaties heeft. De resulta ten zUn opgenomen in het zojuist ver schenen tweede deel van de serie C.B.S.- publikaties „Schooljeugd en televisie", getiteld: „Invloed op schoolprestaties en belangstellingsrichting". Bij de publikatie wordt opgemerkt, dat men wel dient te bedenken, dat in 1957 de televisie-zendtijd nog beperkt was en voorts dat slechts een op de tien onder zochte scholieren uit een gezin met tele visie kwam. De invloed van de daarna opgetreden ontwikkeling kon dus nog niet worden waargenomen. Voor het onder zoek werden de cijfers op het kerstrapport 1957 van omstreeks 1000 leerlingen in het eerste en tweede leerjaar bij het V.H.M.O., U.L.O. en L.O. uit gezinnen met televisie vergeleken met de rapportcijfers van een zelfde aantal van hun klasgenoten uit ge zinnen zonder televisie. Een vergelijking van rapportcijfers voor en na de komst van een televisietoestel thuis, bij een groep leerlingen uit het tweede leerjaar, wees evenmin op noemenswaardige ne gatieve gevolgen van de televisie. In een uitvoerige toelichting wordt gewezen op de mogelijkheid, dat in de praktijk de te levisie slechts fungeert als vervanging van andere min of meer gelijksoortige vormen van vrije-tijdsbesteding zoals ra dio, film en bepaalde soorten lectuur. Advertentie EEN MOOIE COUPON VOOR ROK OF JAPON jfregar^38/40 HAARLEM it HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.10 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Promenade-ork. en koor. 12.00 Bas en piano 12 30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Kamerork.. koor en solist. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad praatje. 1320 Lichte muz. 13.45 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Clavecimbelrecital. 17.40 Beursber. 17.45 Gram 13.00 Regeringsuitz.: Biologisch onderzoek voor het naturbehoud. door dr. M. F. Mörzer Bruyns. hoofd van het Rijksinstituut voor veldbiologisch onderzoek ten behoeve van hei natuurbehoud. 18.10 Gram. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven, lezing. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Blaasork. 20.15 Ieder één, voor iedereen, toespraak. 20.20 Omr ork. en plano. 21.10 Gram. 21.15 Vraagteken in het Noorden, kiankb. 22.00 Koorzang. 22 30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuits). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.55 —24.00 Nieuws. HILVERSUM TI- 298 m- 7.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20 00 -24 00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Lichte muz. en act. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymn. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 1020 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd progr. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.15 Radio-phil- harm.orkest en soliste. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Oude muz. 17.15 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws, comm. en act. 18.30 Lich te muz. 18.55 VARA-Varia. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. '0.05 Promenade-orkest en solist. 20.55 Een dag als alle andere dagen, hoorsp. 21.50 Lichte muz. 22.20 Keuren en kiezen, praatje. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.05 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.20 Jazzmuz 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 10.02 Eng. les. 16-17 Gram. 16.30 Ork.concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Vocale muzien. 17.20 Voor de jeugd. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Jeugdjournaal. KRO: 17.10 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA 20.20 Interview. 20.30 Filmprogr. 21.10 Intermezzo ;d. NTS: 20 Interview. 21.20 Rep. turnen te Amersfoort. Drie rectoren van gymnasia hebben in een adres aan de beide Kamers bezwa ren geuit tegen de mammoetwet, tegen het rapport van een werkgroep uit het rijksschooltoezicht over de inrichting van het voortgezet onderwijs (het Bilderberg- rapport) en tegen een rondschrijven van de minister van O., K. en W. uit 1958 be treffende de inspectie van het v.h.m.o. De ondertekenaars van het adres zijn dr. H. J. M. Broos, rector van het Prae- dinius-gymnasium te Groningen, dr. J. A. Schuursma, rector van het Vossius-gym- nasium te Amsterdam, en prof. dr. L. G. van der Wal, rector van het Grotius-gym- nasium te Delft. Er zijn 155 adhesiebetui gingen van rectoren, curatoren en ouder verenigingen van openbare, christelijke en r.-k. gymnasia aan toegevoegd. De adressanten vragen aandacht voor zes punten, namelijk: de dreigende op heffing van vele kleine gymnasia en gym nasiale afdelingen van lycea; de denatu rering van het gymnasium, indien de zo genoemde brugklasse algemeen wordt in gesteld; de verbreking van de aanslui ting tussen voorbereidend hoger en ho ger onderwijs, indien bij verruiming van studierechten de betrokkenen zelf voor de aanvulling van eventuele lacunes in hun kennis moeten zorgen; het facultatief stellen van het Grieks in de b-afdeling van het gymnasium; de vermindering van de lessen in Nederlands en Frans en de drastische besnoeiing van het geschie denisonderwijs aan het gymnasium vol gens het lessenschema van het „Bilder- bergrapport" en de opheffing van de af zonderlijke inspectie der gymnasia. De rectoren menen dat de uitvoering van deze maatregelen, te zamen of ge deeltelijk, een onherstelbare slag aan het gj'mnasium zal toebrengen. Volgens de normen voor het leerlin gental, die de minister in de mammoet wet voorstelt, zouden in de drie noordelij ke provincies drie van de zeven zelfstan dige gymnasia en twaalf van de dertien gymnasiale afdelingen van lycea moeten verdwijnen. Voor heel Nederland, dat 178 gymnasia en gymnasiale afdelingen van lycea heeft, zou het verlies van dit soort scholen tussen de zeventig en de tachtig komen te liggen. Brugjaar Over de consequenties van het in de mammoetwet voorgestelde algemene brugjaar voor het onderwijs in het Latijn wordt in het adres opgemerkt, dat in een eerste gymnasiumklasse zonder Latijn men op geen enkele betrouwbare wijze een prognose zou kunnen geven van de geschiktheid van een leerling om het on derwijs in de oude talen in latere jaren te volgen. Adressanten menen dat de huidige verdeling van het onderwijs in Latijn over de zes leerjaren van het gymnasium gro te pedagogische voordelen biedt, daar zij het mogelijk maakt, de grammaticale en verbale kennis aan de leerlingen groten deels bij te brengen op de daarvoor blij kens de ervaring bijzonder ontvankelijke twaalf- tot dertienjarige leeftijd en tot de lectuur van geschiedschrijvers en dich ters voort te schrijden naarmate de leef tijd daarvoor rijper wordt. Het heeft geen zin de begaafden te remmen in hun ontwikkeling ten behoeve van enkele on- geschikten, die bij elk systeem, ook bij dat van het brugjaar, zullen blijken de school te zijn binnengekomen. Het brugjaar dreigt volgens adressanten het gymna sium te denatureren, zonder dat er enig werkelijk belang mee gediend is. Het komt adressanten onjuist voor. de vervulling van de voorwaarden, waaron der toegelatenen tot de universiteiten en de hogescholen geacht kunnen worden met succes de door hen gekozen studie te zul len volbrengen, geheel aan de betrokke nen over te laten. Adressanten achten het systeem van eindexamens onmisbaar, maar dan dienen deze ook ernstig geno men te worden. Dan dient men niet met. een a-diploma een typische b-richting te kunnen gaan volgen of omgekeerd. De mi nister stelt zich blijkens zijn toelichting op de mammoetwet op het standpunt, dat het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs aan zijn leerlingen een zodanige vorming dient te verschaffen, dat deze in staat geacht kunnen worden en bereid zul len zijn eventuele lacunes in hun kennis in verband met de door hen gekozen ver dere studierichting zelfstandig aan te vul len. Adressanten menen dat bepaalde fa culteiten stellig te lijden zullen krijgen onder niet te verwaarlozen percentages van niet-voldoende voorbereide studenten. Grieks In het Bilderberg-rapport is voorge steld. het Grieks bij het gymnasium-b fa cultatief te stellen. Volgens het adres zou dit ten gevolge hebben dat de meerder heid vari de leerlingen, de weg van de minste weerstand kiezend, de richting zonder Grieks zal kiezen. Met de vermindering van het aantal les sen in Nederlands en Frans en met de drastische besnoeiing van het geschiedenis onderwijs raakt men volgens adressan ten de slagader van het gymnasium. Ver der komt het hen onjuist voor, dat juist nu, hu het voortbestaan van het gymna sium op het spel staat, de zelfstandige in spectie der gymnasia is opgeheven. Die inspectie is volgens het adres „weggead- ministreerd" door een simpele zinsnede in het ministeriële schrijven van augus tus 1958 betreffende de uitbreiding van de inspectie van het v.h.m.o. Adressanten vragen zich ten slotte af, of het verlangen één groot, in zekere zin samenhangend geheel te regelen, niet ten koste van een eigensoortig en daardoor toch ook weer ten dele autonoom onder deel verwerkelijkt is. Speciaal het gymna sium dreigt daarvan de dupe te worden, zo menen zij. De hulpvaardigheid van een 22-jarige Amsterdamse broodbezorger jegens een inzittende van een auto, die vroeg om tien gulden klein geld, is de jongeman duur te staan gekomen. Toen hij aan het verzoek van de man in de naast hem stilstaande auto wilde voldoen en zijn geldtas pakte voor het wisselgeld, greep de ander de tas uit zijn handen en verdween snel met de auto in een der zijstraten van het Stadion plein, waar deze beroving zich afspeelde. In de tas bevond zich 130 gulden. In zijn verbouwereerdheid vergat de broodbestel ler het autonummer op te nemen. Hij kon de politie bij zijn aangifte van de beroving dan ook niets anders dan een vaag signa lement verstrekken. Hoewel de politie doorgaans sceptisch staat tegenover aller lei onmogelijke en wonderbaarlijke verha len over beroving, heeft zij alle reden aan te nemen dat dit verhaal juist is. Uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat zich medio oktober bij de gezamenlijke uni versiteiten en hogescholen 6.350 eerste jaarsstudenten hadden laten inschrijven tegen 5.750 een jaar tevoren, een stijging dus met 10 pet. Bij de meeste faculteiten nam het aantal eerstejaars toe, in het bijzonder bij tand heelkunde (32 pet), landbouwkunde (33 pet), letteren en wijsbegeerte (23 pet) en wis- en natuurkunde (17 pet). Het aantal eerstejaars in de technische wetenschappen vertoont een daling van 4 pet. De mannen die de kleren maken De Vereniging van Nederlandse Fabri kanten van Heren- en Jongensbovenklc- ding heeft thans besloten over te gaan tot de produktie van kleding volgens een nieuw en genormaliseerd matensysteem. Dit plan is uitvloeisel van het streven van de industrie naar produktiviteitsverho- ging. Het nieuwe systeem is gebaseerd op meting van een groep van 4000 Neder landse mannen. Voorts werden metingen verricht naar de toleranties in de maat. Er groeide een systeem uit met 34 maten, dat 90 pet. van de matenbehoefte dekt. Het systeem is in de praktijk beproefd en geschikt gevonden. In 1953 heeft het produktiviteitscentrum van de confectieindustrie aan het Advies bureau voor Toegepaste Statistiek te Rot terdam opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van ver betering van het maatsysteem. In decem ber 1957 kwam dit bureau met een nieuw systeem, dat aan de vereniging van heren en jongensbovenkleding kon worden voor gelegd. Op grond van diverse proeven is thans besloten dit systeem in te voeren. Het vergt echter enkele ingrijpende wij zigingen in de produktiemethode, zodat het naar schatting nog wel anderhalf jaar zal duren voordat de omschakeling een feit zal zijn. Bij het opmeten van de Nederlandse mannen kwam onder meer aan het licht, dat de mannen in Groningen en Friesland gemiddeld 175.06 centimeter lang zijn, ter wijl de mannelijke bevolking van Zee land, Noord-Brabant en Limburg gemid deld 171,32 centimeter lengte heeft. In de overige provincies ligt de maat in de buurt van 173,66 centimeter. Voorts werd de correlatie vastgesteld tussen de leef tijd, lengte en gewicht, waarbij bleek dat lentegroei en diktegroei praktisch onaf hankelijk van elkaar zijn. Het resultaat hiervan is een systeem met tien maten in slechts één uitvoering, vier maten met twee uitvoeringen (bre de en smalle heup) en vier maten in elk vier uitvoeringen (brede en smalle heup. hoge en lage schouder), in totaal 34 maatvariaties. Advertentie OVERAL DREIGT H Gebruik regelmatig Dank zij de door de gewestelijke raad van het Landbouwschap in Zeeland geor ganiseerde hulpactie kunnen de Zeeuwse boeren hun door de droogte gedupeerde Drentse collega's een gesehenkzending Veevoer ter waarde van 115.290 aanbie den:. 325 ton lucernemeel en 35 ton ge droogde pulp. Een militair schip is met de eerste dertig ton van deze'zending on derweg naar Drente. De Haagse rechtbank heeft de eis ont zegd van voormalige personeelleden van de Nederlands-Indische gouvernements marine tegen de Staat der Nederlanden ten einde alsnog betaling van salaris te ont vangen over de periode, die zij in Japanse kampen geïnterneerd hebben gezeten. Des betreffende verzoeken heeft de minister destijds steeds afgewezen. De betrokkenen hebben 40 maanden in krijgsgevangen schap gezeten. 2425. Ipso keek met aandacht naar de ring in z'n hand. Zo te zien, moest die wei van goud zijn, want hij blonk als een zonnetje. Wat aardig van die vis, om me zoiets moois te geven! dacht Ipso. Ipso moest even lachen in zichzelf. Moet je mij zien, met die dure, gouden ring aan m'n vinger! grinnikte hij. Net, of ik een rijke meneer ben! Hij liet de steen in het zonlichtfonkelen; hij poetste de ring op z'n mouw. En toen toen schrok hij Door kortsluiting in een hoogspannings kabel bij de gasfabriek heeft een groot ge deelte van Apeldoorn maandagavond van tien voor vijf tot bijna half zeven in het donker gezeten. Niet alleen de verlichting in huizen en bedrijven, doch ook de straat verlichting viel uit. Verschillende waren huizen in het centrum van de stad moes ten de deuren sluiten, nadat het publiek was verzocht de zaak te verlaten. In een aantal kleine bedrijven ging de verkoop door bij kaarslicht of het zwakke schijnsel van zaklantaarns. De stoplichten op drukke kruispunten in het centrum vielen eveneens uit, waar door er verkeersopstoppingen ontstonden, die echter vrij snel weer waren opgelost. Monteurs van de P.G.E.M. hebben met man en macht gewerkt om het euvel zo snel mogelijk te verhelpen. Tegen half ze ven echter waren de moeilijkheden defini tief opgelost. Maandagochtend had de P.G.E.M. een storing in Apeldoorn-noord, Vaassen en Epe moeten verhelpen. Deze storing was ontstaan door een defect aan een hoogspanningskabel, met de reparatie waarvan ook geruime tijd gemoeid was. Naar aanleiding van de besprekingen in de Staten-Generaal over de inschakeling van de Indonesië-strijders voor de nood- wachtpiicht heeft de minister van Binnen landse Zaken bepaald, dat soldaten onder de Indonesiërstrijders niet bij de nood wacht worden ingelijfd, indien zij op het tijdstip waarop zij voor de B.B. beschik baar zijn gesteld, 33 jaar of ouder zijn. In de enkele gevallen waarin inlijving reeds heeft plaats gehad, worden zij ont slagen als noodwachter. De overige Indonesiëgangers worden al leen als noodwachter ingelijfd, indien en voorzover !j van het nodige aantal plicht- noodwachters niet kan worden betrokken uit gewoon militair dienstplichtigen, die niet in Indonesië hebben gediend. In de gemeenten, waar reeds Indonesië gangers zijn ingelijfd en het totaal aantal ingelijfde gewoon militair dienstplichtigen meer bedraagt dan M, zal een aantal In donesiëgangers worden ontslagen. Dit ge schiedt echter alleen ten aanzien van hen, wier opleiding als noodwachter op 15 ok tober 1959 nog niet was begonnen. Voor alle Indonesiëgangers. dus óók voor de onderofficieren, wordt de dienstver plichting bij de noodwacht beperkt tot een tijdvak van drie iaren, gerekend van het tiidstin van inlijving. Advertentie VERTROUWENSNAAM ,W* ANEGANG HOEK I VCER5TRAAT r Maar. mooi èn warm gaat prachtig samen, Sinterklaas Kijkt u maar eens naar onze gezellige shawls v,a. f. 2,95 moderne pullovers v.a. 14,50 mohair vestjes v.a. 29,75 59. Dat Beuvry geen kans heeft gezien vrijspraak we gens gebrek aan "bewijs te verkrijgen, kan ik mij in denken. Daarvoor zou een van de kopstukken van de Pa- rijse balie nodig zijn geweest. Maar elke advocaat met een redelijke intelligentie zou hebben overwogen: De wet zegt het niet en misschien lukt het niet, maar moord op een afperser 'zou wel eens in de termen kunnen val len voor vrijspraak". Kun je op een dergelijke uitspraak vooruitlopen? vroeg Duchemin zich af. Ach, de uitspraak zou in het ergste geval een korte veroordeling tot dwangarbeid zijn geweest. Men had dit alleen terwille van Chantal Rivière gedaan. Ik geloof het ook al zei de commissaris. De zitting werd die middag met gesloten deuren voort gezet. De sfeer was geladen en onrustig en de president moest zich herhaaldelijk kwaad maken, niet alleen op een rumoerig gehoor, maar eveneens op de eerste twee getuigen. Siamedjian en zijn stroman, de ex-minister, hielden vol, dat zij bij het lopende proces op geen enkele wijze betrokken waren. En in feite was dit juist. Maar noch de verdediging, die de persoon van Vindon door het slijk haalde, noch de zaal, die meer wilde horen over de handel in piasters, noch de president, die alles wilde weten, kwam onder de indruk van hun protesten. Zij werden tot vier uur verhoord, maar ten slotte moest de president hen laten gaan. Charles Lorrain, de laatste getuige van de verdediging, stapte al dadelijk van het algemeen belang over op de zaak zelf. Ik neem aan, zei hij dat de vorige getuigen u een nauwkeurige en volledige indruk hebben verschaft om trent de persoon van Vindon. Een gevaarlijk misdadiger. Een man die stellig tot moord in staat geacht moest worden, zolang hij zich ge dekt voelde door een van zijn onwaardige beroepen, die hij onverschillig voor welke zijde (oost of west) be oefende, en wel altijd voor die partij, die het sterkst was op de plaats waar hij zich toevallig bevond. In Indo-China bij voorbeeld werkte hij voor de Japanners. Hij nam uiteraard niet aan de gevechten deel. Hij was een van de jakhalzen die achter en langs de fronten rondzwerven. Hij verwisselde even gemakkelijk van partij als een ander van overhemd. En hij brak nooit geheel met de vorige meester om steeds in de gelegen heid te zijn zich aan twee kanten te bevoordelen. Toen hij eenmaal in Frankrijk was, werd hij niet meer ge dekt. Hij ging dus over tot moord met geestelijke mid delen. Minder strafbaar, minder goed te signaleren, maar even verderfelijk. Het is slechts aan een gelukkig toe val te danken dat er niet verschillende doden zijn ge vallen eer de man zelf buiten gevecht werd gesteld. Denk u maar aan Chantal Rivière. En ik zou mijzelf ook in dit verband willen noemen. Lorrain wachtte een ogenblik. Voor het eerst sedert het begin van de zitting, drongen de geluiden uit de gangen van het Palais en het doffe gonzen van de stad tot in de rechtszaal door. Ik zal een vertrouwelijke mededeling doen, een bekentenis liever. De avond, waarop ik vernam uit welke bron een deel van het in mijn blad belegde kapitaal af komstig was, heb ik op het punt gestaan zelfmoord te plegen. Ik zou er misschien toe zijn overgegaan, wan neer juffrouw d'Engoult die begrepen moet hebben hoe ik mij op dat ogenblik voelde, niet was gekomen. Van haar heb ik morele steun ontvangen om een zwak mo ment te overwinnen en zij heeft mij financiële hulp be loofd om de exploitatie van het blad weer op gezonde basis te brengen. Zoals u merkt is het voor mij buiten gewoon pijnlijk deze onthulling omtrent mijn privé-le- ven te doen, maar ik acht het mijn plicht u deze feiten niet te onthouden. Uit de mond van deze man, die men kende om zijn grote morele kracht, klonk een dergelijke bekentenis aangrijpend. De discussie kwam weer op gang. Er wa ren er verscheidene die op dat ogenblik vermoedelijk voor het eerst begrepen dat chantage, niet alleen een van de lafhartigste, maar tevens een van de verderfe lijkste misdaden is en dat de mensheid er in haar wet boeken waarschijnlijk al te weinig aandacht aan heeft besteed. In de bewogen en verbijsterende stilte van de zaal klonk de stem van Duchemin. alleen verstaanbaar voor rechter van instructie Lheureux: Indrukwekkend. Maar de vrienden van Delforge schieten er niet mee op. Zij geven stilzwijgend toch toe, dat Delforge schuldig is. Hst beste zou zijn, dat Del forge zelf op dit ogenblik opstond en verklaarde: Ja, ik heb hem doodgeschoten. Wat drommel! zei de rechter. Als ik Beuvry was, zou ik dit zo aan de orde stellen. De president is er wel de man naar om de jury de vraag voor te leggen: Staat het vast, dat Vindon de verloofde van Delforge onder morele druk heeft gezet, een druk die tot haar dood zou hebben kunnen leiden?" Het antwoord zal lui den: ,Ja'. Kijk de leden van de jury daar maar eens zitten. Zij stikken van verontwaardiging. En de presi dent zou kunnen verwijzen naar artikel 321.Moord is niet strafbaar wanneer hij is uitgelokt door geweldda den tegen personen'. Wanneer dit artikel enigszins ruim wordt opgevat, zou Delforge worden vrijgesproken. Er gebeurde echter niets van dien aard. Lheureux zowel als Duchemin liet een zucht van te leurstelling ontsnappen toen Lorrain opnieuw het woord nam. De directeur van la Ligne Frangaise was zichzelf nauwelijks meer meester. Maar Delforge en zijn ver dediger hadden een goede kans voorbij laten gaan en zij zouden er geen tweede krijgen. Een bode, die de zaal door een zijdeur binnenkwam, baande zich met moeite een weg naar de voorste ban ken. Hij bleef achter Lheureux staan en fluisterde de rechter van instructie iets in. Lheureux had zijn volle aandacht bij Lorrain en merkte hem niet op. De bode tikte hem op de schouder. Ja? zei Lheureux ongeduldig. Neem me niet kwalijk meneer, maar er is een com missaris voor u aan de telefoon. Wij hebben gezegd, dat u op de zitting was. maar hij zei, dat het juist daar over ging en wil u tot elke prijs spreken. Hij zegt, dat het van belang is. Hij belt uit Yville aan de Beneden- Seine. De rechter keek de commissaris aan en de mond van Duchemin viel open. Zwijgend stonden zij op, gin gen de zaal uit en volgden de bode naar de griffie, waar men het gesprek had aangenomen. Gejaagd greep Lheureux de hoorn en Duchemin nam de reserveschelp, zodat zij beiden tegelijk de verbijsterende mededeling ontvingen: Met Parent, hoofdcommissaris van Yville. Wij heb ben zo juist een lijk gevonden in een oude geschutspost van de westwal, die zich op het terrein van juffrouw d'Engoult bevind. (Wordt vervolgd) Erevoorzitter. Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart heeft zijn functie van secretaris- penningmeesler van de Vereniging voor de Staatshuishoudkunde neergelegd. Dit ge schiedde in de te Utrecht gehouden jaar vergadering van de vereniging. Voor de duur van zijn leven werd prof. Verrijn Stuart benoemd tot erevoorzitter van de vereniging, v/aarvan hij gedurende dertig jaren secretaris-penningmeester is geweest. In die functie volgde hij in 1930 zijn vader op, eveneens hoogleraar in de economie, die (van 1889 tot 1930) secretaris-penning- meester was. Opportunist. Bij een school in de Jor- daan te Amsterdam vervoegde zich vorige week een knaap met de mededeling, dat hij door het hoofd van een andere school was gestuurd om een passend zwarte pie tenkostuum te lenen. Niet alleen kreeg hij het pak mee maar bovendien nog vier gul den om nieuwe kousen te Hopen. Het was echter een pseudo-Zwarte Piet geweest, want het pak werd niet teruggebracht en het hoofd van de andere school bleek hem niet te hebben gestuurd. Wel was de valse Piet daar geweest om geld te lenen, doch dit was hem geweigerd. Advertentie dames en heren Gr. Houtstraat 17 - Haarlem Telefoon 1803(1 Stadsschouwburg: Vandaag tot en met vrijdag 20.15 uur: Nederlandse Comedie met „Twaalf gezworenen". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Warlock", 14 jaar. Donder dag 19 en 21.15 uur: „08/15", derde deel. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De spion van Tokio", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 19.30 uur: „The nun's story", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Haar eerste rendez-vous", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: „De dictator", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: God's little acre", 18 jaar. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Roxv Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Slacht offers van het trottoir", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur: „Mensen in het hotel", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Het beest in mensengedaante", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel: Tot 20 december dage lijks 10 tot 17 uur en zondag 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Judith Laqueur- Révész en M. C. Escher. Frans Halsmuseum: Tot 11 januari dage lijks van 10 tot 15 en zondags van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels". Galerie Espaee (Klein Heiligland 36): Tot 6 december dagelijks (behalve zon dags) van 11 tot 17 uur: Expositie van werk van Chapon. Hof van Heemstede: Expositie van werk van Liesbeth Sayers. Joz. de Ridder, F. A. van Velsen en Jan Wiegman. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 januari dagelijks (ook zondags) van 1022 uur: Expositie van tekeningen vpn George Rueter. Museum „Het Huis Van Looy": Tot 14 december dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, des zondags van 14 tot 17 uur: Ledententoonstelling van het Genoot schap „Kunst Zij Ons Doel". DIVERSEN Minerva Theater: Woensdag 13.45 en 16 uur: St. Nicolaasfeest. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 27 novem ber).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4