Tweede fase van uitbreiding St. Joannes de Deo gereed WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT de geluidsband met studio-zuiver geluid! Stille Armen te Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem VOOR DE STILLE W „Bloembollencultuur" vergadert maak een blikje vis open Spaarndams schip zet bij Napels paling overboord .in deze feestelijke decembermaand uitgegeven. Wie het heeften het kan missen, doet met de feestdagen iets bizonders voor familie, vrienden en dierbaren. Maar wie geen geld heeft en de feestvreugde om zich heen moet zien als iets waar hij buiten staat, krijgt een extra zware tijd. f oor dezulken wordt de inzameling „Stille Armen ieder jaar georganiseerd. Deze actie kan dit jaar een topsucces worden, wanneer iedereen naar ver mogen bijdraagt! OPENING OP 9 DECEMBER Faillissementen „Week der gebeden* in Haarlem ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 geeft ook de hoogste toon aan Aula en internaat voor opleiding en huisvesting van verplegers In hal komt kunstwerk van Levinus Tóllenaar b GEEF HEM EEN SJAAL Mohair in biauw-groen rood-groen en diverse moderne kleuren 8.90 11.90 GIRO 273107 TEN NAME VAN HAARLEMS DAGBLAD MET VERMELDING „VOOR DE STILLE ARMEN". NIEMAND BLIJVE ACHTER! Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft na de verantwoording van de vorige week de volgende bijdragen ont vangen: J. M. C.-A. f 2,50; J. B. 10,—; H. v. d B. 5,—; K. J. 5,—; J. K. 5,—; v. Lf 20.—; H. A. v. O. 25,—; wed. H. P.-D. 2,50; S. E. v. S. 10,—: mevr. v. K. 2.50; N.N. f 10.—; G. J. P. 10,—; N.N. 2.50: C. G. B. 5,—; S. d. C. 25,—; G. G. 2,50; drs. B. B. v. d. H. 5,—; A. v. M. f 2.50; N.N. 10,—; J. R. 5,—; J. v. A.- d. J. 2,50; ir. H. G. B. 4,—; W. v. B. 10,—; C. J. d. B.-T. v. B. 10,—; J. B. f 10,—; J. H. H. v. B. f 10,—; J. D. te Zand- voort 5,—; W. D. 5,—; G. C. F. 5,—; B. K.-F. 5,—; R. M. 2,50; B. H. d. N. f 2,50; A. v. O. 2,mr. dr. M. R. 10,—; J. C. B. S.-B. te Zeist f 5,—; D. d. Z. f 10,—; R. F. 2,50; H. Z. 2.50; D. L. 50,—; R. H. B. 20,—; ir. A. M.-C. f 10,—; W. M. v. H. 10,—; dr. P. v. K. 50,—; Coöp. Verg. Melk en Melkprod. 25,—; L. W. N. f 10,—; P. P. 2,50; A. L. S.-v. B. 10,—; mevr. H. C. W. 2.50; H. L. J. W.-B. te Hoofddorp 2,50; F. J. G. Z. 5,— in totaal f 466,zodat nu is ontvangen 1838.53. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize, Willem Pijperlaan 14, als ten Raadhuize. Gironummer 153308. Advertentie Imp. Oud - Haarlem ...maar VAT 69 vindt z'n gelijke niét! FINEST SCOTCH WHISKY BEVALLEN van een zoon, 30 nov.: E. F. OffermanVan Raam; E. B. de Graaf Lamboo; H. S. T. te MarveldeKemper. BEVALLEN van een dochter, 28 nov.: W. P. A. Hoenderdos—Prins; 30 novem ber: W. M. RuigrokVan Kessel. OVERLEDEN, 28 november: J. Schu- rink, 80 j., Maerlen van Heemskerkstraat; 29 november: W. K. Baart, 57 j., Santpoor terplein; B. Braakman, 89 j., Duvenvoor- destraat; A. J. Guitoneau, 67 j., Schoter- singel; 30 november: A. BornTholen, 73 j., Vergierdeweg; J. M. Koeleveld, 8 jaar, Boterstraat. ONDERTROUWD. 1 december: J. M M. Stolwijk en E. C. M. Bisschops; O. P. Mid delkoop en H. M. T. van Tol; P. G. Was senaar en C. M. van Deursen; F. E. de Vos en G. Meter. GEHUWD, 1 december: W. H. van der Voort en E. F. Rinses. (Van onze belastingmedewerker) De kersttijd, die in het verschiet ligt. brengt een zeer bijzondere sfeer met zich mede; een sfeer, dl/ naar wij menen nog nooit beter beschreven is dan in Dickens' kleine boekje ..A Christmas Carol in Pro se", waarvan wij onze lezers de lezing nog altijd ten zeerste kunnen aanbevelen en die voor velen een zeer gerede aanleiding is, om eens extra in hun portemonnaie te tasten ten bate van hen, wie de midde len voor een blijde kerstfecstviering ont breken. Het is onder deze omstandigheden wel licht van belang eens na te gaan of de fis cus het beoefenen van liefdadigheid werke lijk steunt en in welke mate dat gebeurt. De belastingwetgeving opent inderdaad de mogelijkheid voor giften, die men heeft gedaan, een vermindering van belasting aan de inspecteur te verzoeken. Alleen giften, waarvan een schriftelijk bewijs kan worden overgelegd, komen in aanmerking. Een lijst van zulke giften kan bij de aan gifte worden gevoegd. De bewijsstukken behoeven alleen te worden overgelegd als de inspecteur er om vraagt, hetgeen overi gens zijn goed recht is. Komen alle giften in aanmerking? Neen, niet alle, maar wel vele. Voor aftrek ko men namelijk in aanmerking giften voor wat de wet noemt kerkelijke, charitatieve, culturele, wetenschappelijke en algemeen nut beogende instellingen. De meeste gif ten zullen hier toch wel onder vallen. Ver meld zij nog de bepaling, dat het werkelijk giften moeten zijn, uit vrijgevigheid ge- j;honken. Alleen voor kerkelijke belas tingen is een uitzondering gemaakt. Er mag dan ook geen „op geld waardeerba re" prestatie tegenover staan. Hierbij valt te denken aan het lidmaatschap van een culturele vereniging, dat recht geeft op het bijwonen van lezingen of waarvoor een tijdschrift wordt ontvangen. De contribu tie, verbonden aan zulk een lidmaatschap is dus geen „gift". Men ontvangt er im mers iets voor. Ook gelden, betaald voor plaatsen in een kerkgebouw zijn geen gif ten. Men krijgt er immers de plaats voor. Alle giften, groot en klein, die dus wer kelijk giften zijn, kunnen bij elkaar geteld worden en het totaal kan voor aftrek wor den voorgedragen, maar alleen in het jaar, waarin zij zijn betaald. De inspec teur vermindert dan het belastingbedrag. Hij moet hierbij als volgt te werk gaan: De giften, voor zover zij tezamen minder zijn dan 1 percent van het aangegeven netto inkomen en minder dan 100, tellen niet mee. Er is dus een dubbele grens. Heeft iemand 8.000 inkomen, dan is 1 percent minder dan 100 en dan blijven de eerste 100 buiten beschouwing. Heeft iemand anders 12.000 netto inkomen, dan is 1 percent 120, dus meer dan 100. en blijven de eerste 120 buiten aftrek. Meer dan 4 percent van het inkomen mag niet worden afgetrokken. Om tot de belasting vermindering te komen wordt eerst de be lasting berekend over het aangegeven in komen zonder aftrek van de giften, en daarna na aftrek van de giften. Het ver schil is de vermindering van de belasting. De regeling met het dubbele minimum 1 percent van het inkomen of 100,- maakt, dat de aftrek wegens giften voor kleine inkomens weinig interessant is. Heeft iemand f 4000.- inkomen, dan moet hij eerst 100,- of 2 percent van zijn toch al niet hoge inkomen weggeven, voordat hij kans op vermindering van belasting voor het meerdere krijgt. En dan nog haalt de vermindering niet zo bijzonder veel uit. omdat de progressie bij deze in komensgrens nog niet zo hoog is. Anders is het voor grotere inkomens. Daar, kan de aftrek in verhouding tot een bepaalde gift op een gegeven moment be langrijk zijn. Een voorbeeld kan dit het best illustreren. Vooraf merken we nog op dat zoals ieder weet de belasting wordt berekend aan de hand van tabellen, waarop verschillende inkomens onder el kaar staan, met de verschuldigde belas ting er achter. De inkomens zijn voor de wat hogere tot zeer hog bedragen aange geven met telkens 120,- tussenruimte. Voor de tussengelegen inkomens wordt de belasting berekend naar het laagste be drag. Verlaging van inkomstenbelasting wordt dus alleen verkregen wanneer de giften het inkomen over zulk een grens van 120,- heenbrengen. En nu het voorbeeld. Het is berekend voor gehuwden zonder kinderen. Wanneer iemand 16.050 netto inkomen heeft en we willen daarvoor de belasting weten, dan zien we. dat f 16.050 ligt tus sen f 15.960. (waarbij aan belasting ver schuldigd is 3.660) en 16.080 (waarbij f 3.709 betaald moet worden). De belas ting wordt berekend naar het laagste be drag, en is dus 3.660.—. De eerste 160.—, zijnde 1 pet. van het inkomen geven geen belastingverlaging. Maar ook de volgende 70.helpen nog niet, want het inkomen na aftrek van deze 70.- blijft nog boven het bedrag van 15.960.— waarnaar de belasting reeds is berekend. Zou onze denkbeeldige belastingbetaler echter nu nog eens 25.geven voor de kerstinzameling voor de stille armen welke ons blad houdt, dan zou hij, als hij het uitrekende, tot zijn verwondering ont waren, dat deze laatste 25. hem een belastingverlaging bezorgen van 48. doordat nu zijn inkomen na aftrek van de giften is gedaald tot beneden de grens van 15.960.— en dus berekent de inspectie de belasting naar de naast volgende lagere tariefklasse. Dit voorbeeld maakt duidelijk, dat een extra vrijgevigheid een fiscale tegemoet koming kan teweeg brengen, die anders net nog verloren gaat. We zeggen nadruk kelijk kan, want we zouden niet graag willen beweren, dat het altijd gebeurt. Dat hangt er immers geheel van af, hoe het inkomen voor en na de aftrek voor gif ten past in de opeenvolgende inkomens, die de tabel aangeeft. Het voorbeeld heb ben we zo gekozen, dat het sprekend laat zien. welke mogelijkheden in de giften regeling kunnen zitten. Daarom zijn we moeten uitgaan van een inkomen van f 16.050 in plaats van rond 16.000. De le zer die dit is opgevallen, verklaren we gaarne dat hier verder niets achter schuilt. Natuurlijk is een kans op een aftrek gro ter naarmate het bedrag aan giften, die gegeven zijn, groter is. Bedenken we nog even, dat de inkomens op de belastingta bel 120 uit elkaar liggen, dan is het dui delijk, dat wie boven 1 percent van zijn in komen nog 120 aan giften geeft, altijd een belastingvermindering moet krijgen. Hij komt immers altijd één inkomens klasse lager. We zouden niet gaarne vrijgevigheid willen aanbevelen omdat men er fiscaal gesproken beter van wordt. Naar onze mening moet men deze deugd om haar zelfswil betrachten. Maar men heeft daar bij de kans, en kan zelfs de zekerheid heb ben. dat de belastingadministratie de mil de gever met een tegemoetkoming be loont. Wij wensen het onze vrijgevige le zers gaarne toe. van Balen. De bouw is verzorgd door het aannemersbedrijf Evers uit Bloemendaal. Het verplegershuis. gebouwd in twee la gen, bevat 44 kamertjes voor mannelijke verplegenden. Deze kamers zien er zeer aantrekkelijk uit. Het huis is zo geconstru eerd dat men er altijd nog een verdieping op kan zetten om de totale kamerruimte te vergroten. Het verplegershuis en de aula kan men bereiken door een ingang aan de Jan de Braystraat. In de hal komt aan een der wanden een kunstwerk van Levinus Tollenaar. Het in ternaat beschikt over een dienkeuken, een eetzaal en een recreatiezaal met leeshoek. Beide laatste ruimten zijn van elkaar ge scheiden door een harmonicawand die men zo nodig kan wegschuiven. Verder zijn er een praktijkkamer met droge en natte afdeling, leskamers, een spreekka mer en een docentenkamer. Fraai is ook het ruime terras waar de verplegers, als zij geen dienst hebben, kunnen zonnen en genieten van het uit zicht op de tuin. De aula, die plaats biedt aan 175 men sen, kan gebruikt worden voor vergade ringen, ontspanningsavonden en zaal- sport. Novum voor Nederland Het aparte internaat voor leerling-ver- plegers, zoals thans in Haarlem gebouwd is, is een novum voor ons land. In onze tijd ziet men de ziekenverple ging vooral als een vrouwelijk beroep. In de historie is echter het meeste op het ge bied van ziekenverpleging door mannen verricht. De mannen hebben op dit punt de grootste traditie. Langzamerhand is het werk door vrouwen overgenomen. Het verzorgen ligt dan ook in het karakter van de vrouw. Maar het ziekenhuiswerk vraagt een steeds grotere deskundigheid, tech nische bekwaamheid en organisatie. De verpleger is niet alleen de verzorgende figuur, maar ook de medewerker gewor den van de arts. Deskundigheid en nauw gezetheid zijn de eigenschappen die ook mannen bijzonder liggen. Vandaar dat ook in het sociale vlak voor de manne lijke verplegenden grote mogelijkheden liggen. Daar zijn de sociale dienst, de eer ste hulp bij ongelukken, in het ziekenhuis zelf de opname en de assistentie op de operatiekamer. In dit nieuwe gebouw aan de Jan de Braystraat in Haarlem krijgen ruim veertig leerling-verplegers hun oplei ding. Ze hebben hier hun eigen kamer tje. Eventueel kan men later nog een twintig van deze kamers maken door een verdieping op het gebouw te plaatsen. Dit is de buitenwand van de aula. Deze wand bestaat nagenoeg geheel uit glas en vormt een decoratief element in het thans nagenoeg gereed gekomen twee de onderdeel van de uitbreidingsplan nen van het ziekenhuis. De moeilijkheid is dat de meeste verple gers worden opgeleid in ziekenhuizen, die bediend worden door vrouwelijke verple genden. Dikwijls worden zij enigszins op zijgeschoven of alleen voor werk gereser veerd dat voor de vrouwen te zwaar is. Dat komt de opleiding van de verplegers niet ten goede. In het ziekenhuis St.Joannes de Deo kun nen verplegers werkelijk all-round wor den opgeleid voor het beroep dat zij heb ben gekozen. De opleiding van de leerlingen loopt niet geheel parallel met die van de verpleeg sters. Zij moeten minimaal 18 jaar zijn. In de Deo kunnen zij de cursus ziekenver pleger A volgen, die drie jaar duurt. Het is mogelijk stages te lopen onder andere bij de G.G. en G.D. Na die drie jaar kun nen de verplegers in andere inrichtingen doorgaan voor het diploma B (krankzin nigenverpleging), een stafcursus voor een leidende functie in de verpleging, of een cursus aan de hogere school voor verple genden in Nijmegen. Behalve in het zie kenhuis kunnen de verplegers na het be halen van het diploma A een taak vinden bij de ongevallendienst van de G.G.D., bij grote bedrijven als verbandmeester, als scheepsverpleger. Dc bouw van het verplegershuis is ook een verbetering voor de bewoners van de Jan de Braystraat. Vroeger keken zij te gen een hoge muur aan. De nieuwbouw in lichte baksteen is daarvoor een prettige vervanging. Volgende week dinsdagavond vergadert de afdeling Hillegom van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. De beschrijvingsbrief voor de ko mende algemene vergadering zal worden behandeld. Een voorstel komt voorts aan de orde om de contributie ten behoeve van de afdeling met twintig percent te verhogen. De heer G. J. Topper treedt af als bestuurslid. Nieuwe secretaris van 't Nut Tot nieuwe secretaris van de afdeling Hillegom van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen is benoemd de heer J. van der Pluym, Prinses Marijkestraat 12. Advertentie Sportieve sjaals in leuke streepdessins 4.95 8.50 9.75 HANDSCHOENEN Nappa 10.90 13.90 Pebblegrain 15.75 17.75 Crochet 14.90 19.75 Suède 16.90 19.75 ANEGANG 17 BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERLIEDE GEBOREN: Petronella, dochter van A Bakker en W. van der Wal; Henrika Aagje, dochter van: H. Bakker en C. A. A. I. Schiering; Maria Catharina, dochter van: H. J. van der Kamp en A. H. Nieters; Mar- tinus Boudewijn Abraham, zoon van: B. Verhoef en M. van Soelen; Harm Adelbert Maria, zoon van: P. H. W. Sinnige en Th. Seignette. Ondertrouwd: J. M. B. I. van Engelen, >ud 24 jaar en H. M. Feijen, oud 22 jaar. GETROUWD: C. J. van Beijeren. oud 29 jaar en I. Plas, oud 23 jaar. Advertentie Wegens zware zeegang Volgens een Reuter-bericht heeft het 140 ton metende buntschip „Pieter Geertrui- da" uit Spaarndam dinsdagavond als ge volg van de zware zeegang in de baai van Napels een lading van ongeveer achtdui zend kilo levende paling overboord moe ten zetten voor het de haven van Santa Lucia kon binnenkomen. Het schip heeft drie uur nodig gehad om tussen de pieren te komen. Honderden toeristen, die het gevecht van het schip te gen de zee hadden aanschouwd, juichten kapitein H. I. Burger uit Den Helder toe, toen hij eindelijk de veilige haven kon bin nenlopen. Het schip, dat eigendom is van de firma W. Kok uit Spaarndam, was van Grieken land naar Napels onderweg met een la ding levende paling. De heer W. Kok is voor een nader onderzoek naar Napels vertrokken. Advertentie Advertentie PE Geluidsband POLYESTER VOORGEREKT Géén vervorming bij overmoduUtie. Neem dus rustig zwaarder op dan het waarscbuwingsoog toestaat Altijd schone, feil loos werkende mag neet koppen door het gladde slijtvaste op pervlak. Voorgerekt, dus volledig tekvrij. Géén speling. Géén „zwe- ven"zelfs niet bij „ge- voelige"ptanomuziek! Nooit vouwen of knikken in de band. Agfa Magnetoon band voegt zich soepel naar de magneetkoppen. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: W. L. van Gerven, arbeider, Hoversbroekersdijk 14 te Lisse. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. F. M. M. Brons, ad vocaat en procureur te Haarlem, Dam straat 23 dh J. P. Carton, voeger-metse laar, Kloosterstraat 58 te Haarlem. Rech ter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. F. M. M. Brons, advocaat en procu reur te Haarlem, Damstraat 23. In de eerste volle week van het nieuwe jaar, namelijk van 3 tot 10 januari, wordt ook in Haarlem weer de „Week der ge beden" gehouden. Voor het eerst zijn de ze gebedsavonden van de Evangelische Alliantie niet alleen in de kerk van de Broedergemeente aan de Parklaan, maar ook in de aula van het Christelijk lyceum aan de Emmakade. De Alliantie spreekt de hoop uit dat deze gebedsweek, na de blijde kerstdagen en jaarwisseling, goede, stille en gezegende uren zal geven. Advertentie Nu studio-geluid voor huiskamer-prijs I Schilders zetten thans hun laatste streken in het op woensdag 9 december te openen verplegershuis met aula en leszalen op het terrein van het ziekenhuis St. Joannes de Deo aan de Jan de Braystraat in Haarlem. Op die datum zal de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid voor Noordholland, de heer A. P. N. de Groot, deze eerste afzonderlijke opleidingsschool in den lande voor ruim veertig mannelijke verplegenden, officieel openen. Deze nieuwbouw vormt de tweede fase van de uitbreidingen die, zo hoopt men, in 1965 hun beslag zullen hebben. De eerste fase bestond uit het centrale behandelingsgebouw met een operatie-, reuma- en röntgenafdeling, laboratoria en een centraal ketelhuis, alsmede een semipermanente vrouwenafdeling met 32 bedden. De derde fase van het uitbreidingsplan is de bouw van een zeven lagen hoog vrouwenzieken huis met 135 bedden. De vierde (afsluitings)-fase bestaat uit de bouw van een verpleegstershuis. De plannen voor het vrouwenziekenhuis zijn klaar voor aan besteding. De bouwvergunning is echter nog niet verleend. Zoals wij in april 1958 reeds schreven zal het ziekenhuis St. Joannes de Deo na voltooiing van alle uitbreidingsplannen een capaciteit van ongeveer 280 bedden hebben, waar van ongeveer de helft voor vrouwen. Het enige ziekenhuis in Haarlem-Noord kan men dan met recht een „all-round,'-ziekenhuis noemen. Thans telt de Deo ongeveer 200 bedden. Evenals het behandelingsgebouw zijn het verplegershuis met bijbehorende ruimten en de aula ontworpen door de ar chitecten ir. F. J. Wiegerinck en ir. H. J.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5