Jlaxtums Noodweer brengt ravage aan Zuideuropese kusten teweeg Londen hervat diplomatieke betrekkingen met Cairo Segni en Pella in Engeland Drie doden in het verkeer Premier Menzies in Indonesië Jodenvervolging in de Sovjet-Unie? Nieuwe aanspraken in zuidpoolgebied uitgesloten Horlogerie TEN BOOM Mammoetwet in de Tweede Kamer Schuimmassa inplaats van lucht in banden? Gematigde resolutie over Algerije Minister legt ambtenaren zwijgplicht op Introductie Cons. Electronics Ind. Amsterdamse Beurs WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Brits-Italiaans beraad over vrijhandel Vijf leiders van complot in Soedan terechtgesteld Verschuivingen bij veiligheidsdiensten in Sovjet-Unie Labour hoonde: „Lloyd maakte lange omweg Gereformeerd jeugdwerk beleeft grote bloei Albert van Dalsum te Rotterdam gehuldigd De beurs van gisteren NICE (Reuter/AFP) Als gevolg vari drie dagen onafgebroken regenval doen zich in de Franse Rivièra overstromingen voor. Het peil van de Rhone is vier meter boven normaal en de Siagne, de Braque en de Cagne zijn buiten hun oevers ge treden. In een buitenwijk van Nice stort ten twee huizen in en te Monte Carlo en in Cannes moesten mensen worden ge ëvacueerd. De overstromingen in Sicilië hebben tot nu toe twaalf mensenlevens gekost. In Genua staan verscheidene hoofdstraten blank; in Savona, een stad met 70 duizend inwoners, staan vrijwel alle straten onder water. Vele vissersboten, die tussen Ventimiglia en Livorno op het strand lagen, zijn door de woeste zee in stukken geslagen. In Rome moest de brandweer ettelijke malen ingrijpen. De Tiber is sterk ge zwollen en een van de Romeinse vlieg velden loopt gevaar overstroomd te wor den. Bij Messina op Sicilië werden vier arbeiders zwaar gewond toen een wervel wind een in aanbouw zijnde brug ver nielde. In Nice heeft men sinds tientallen jaren niet zulk zwaar weer meegemaakt. Gol ven van ruim een meter sloegen over de beroemde Promenade des Anglais en ver nielden op vele plaatsen het wegdek. Hon derden automobilisten konden daardoor niet voor of achteruit en ook in de bin nenstad ontstonden door overstromingen verkeersopstoppingen. In de laatste vier dagen is er in Nice reeds meer dan een kwart van de hele jaarlijkse neerslag ge vallen. De toestand wordt van uur tot uur verwarder. Overal in de binnenstad en langs de kust staan lange rijen vastgelopen auto's, bussen en vrachtwagens met „ver dronken" motor. De stortregen houdt maar aan en sommige straten, die van hoger gelegen stadsdelen komen, zijn herschapen in rivieren. Met gevorderde vrachtwagens en militair materieel houdt men de be langrijkste verbindingen gaande, maar alleen artsen mogen nog in de wijken bij de kust rijden. Politie, brandweer en ge meentearbeiders trachten de chaos in de stad te verminderen. Enkele straten zijn door grondverschuivingen gestremd en de ravage in de stad is ongekend. Er werden windsnelheden van meer dan 120 km per uur gemeten. (UPI) Ook de Spaanse hoofdstad Ma drid* is door de storm geteisterd en vele huizen zijn onder water gezet of ingestort. Twee personen kwamen door instortingen om het leven. Het belangrijkste deel van een complex openluchtdecors van de Sevilla studio's in Madrid, „de tempel van Jeruzalem", te ge bruiken bij de opnamen voor een film over het leven van Jezus Christus, is door de storm verwoest. (AFP) Internationale treinen van Mar seille naar Wenen kregen door zv/are zeeën, die bij het Italiaanse grensstation Ventimiglia over de rails sloegen, opont houd. Aan de Rivièra kwamen zeker twee mensen door het noodweer om het leven en in Spanje steeg het aantal slachtoffers tot vijf. Passagiersschip vlot GIBRALTAR (UPI) Het Britse pas sagiersschip de 17.029 ton metende „Brae- mar Castle" is vandaag de baai v^n Alge- ciras binnengelopen, nadat het een halve mijl verder vlot was getrokken. Het schip was de vorige dag aan de grond gelopen. Advertentie Imp. WUmerink Muller N.V„ A'dam Het voornaamste onderwerp van ge sprek tussen de Italiaanse premier Segni en de minister van Buitenlandse Zaken Pella, die gistermiddag met premier Mac- Millan en Selwyn Lloyd in Downing Street hun eerste beraad hielden zal waarschijn lijk de toekomstige samewerking tussen ..de zes" en „de zeven" hebben betroffen. De Italiaanse regering steunt de politieke doeleinden van „de zes", maar wenst te gelijkertijd vurig dat een economische breuk in Europa of tussen Europa en de Verenigde Staten zal kunnen worden ver meden. Aan het oordeel van de Italiaanse regering welke na de oorlog, zij het op de achtergrond, een belangrijke politieke rol heeft gespeeld, wordt in Londen veel waarde gehecht omdat zij krachtens hun minder gebonden positie een onafhankelij ker geluid kunnen laten horen dan de Gaulle of Adenauer. Er zijn geen bepaal de kwesties tussen Groot-Brittannië en Italië hangende. Het karakter van het be zoek, dat behoort tot de voorbereidingen van het topoverleg is bijzonder hartelijk. (Reuter-UPI) Van gewoonlijk be trouwbare zijde wordt vernomen dat van Italiaanse zijde is geopperd dat mogelijk binnen de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking (O.E.E.S.), een verbinding tussen „de zes" en „de zeven" tot stand kan worden gebracht. Men neemt aan, dat zij later met meer vastom lijnde voorstellen zullen komen. In het al gemeen is hun doel groter invloed voor Italië te bereiken in de raadsorganen van het Westen. KHARTOEM (Reuter) Vijf leiders van de groep, die op 10 november in Soe dan getracht heeft het militaire bewind van generaal Abboed omver te werpen, zijn woensdag in een gevangenis te Khar toem terechtgesteld. Het zijn kolonel Ali Hamid. kapitein Hamid Abdel Magid, ex- kolonel Jacoeb Ismail Kibeida, Abdel Ba- die Ali Karrar en Sadik Mohammed Has san. Ali Hamad was de leider van de groep. Zij werden allen door het hooggerechts hof schuldig bevonden aan de mislukte staatsgreep. Vier andere deelnemers kregen levens lange gevangenisstraf. Er waren 450 passagiers en bemannings leden aan boord. De 456-ton metende Portugese trawler „Nereida" werd eveneens in veiligheid ge sleept, toen de bemanning van tien kop pen op het punt stond het schip te ver laten. De Britse sleepboot „Troncol" is in de baai van Gibraltar gezonken, maar daarbij zijn geen mensen om het leven gekomen. Het is niet bekend of het schip tijdens reddingswerkzaamheden is gezonken. In Ter Aar bij Breukelen wilde de 70-ja- rige heer E. J. Kerkhoven de rijweg over steken nadat een autobus was gepasseerd. Hij heeft vermoedelijk niet gezien dat er nog een bus naderde. Hij werd aangere den en was op slag dood. In Bussum sloeg de 62-jarige bromfiet ser A. Boerhout uit Huizen plotseling vlak voor een hem tegemoetkomende auto linksaf een zijweg in. Hij werd aangereden en ogenschijnlijk niet ernstig gewond. Na zijn overbrenging naar een ziekenhuis ver ergerde zijn toestand. Hij overdeed enige uren later. De 34-jarige inkoper P Smits uit Ulft (gemeente Gendringen) is te Wythmen (gemeente Zwollerkerspel) om het leven gekomen, toen hij met zijn auto nadat de ze een paaltje had geraakt in volle vaart tegen een boom botste. Advertentie Een welkom geschenk voor de meest verwende vrouw. Alle merken Franse parfums vindt u bij PARFUMERIE Gr. Houtstraat 128 HAARLEM Kerkstraat 23 ZANDVOORT DJAKARTA (Reuter) De premier van Australië, Robert Menzies, is dinsdag in gezelschap van zijn echtgenote en vijf Australische regeringsfunctionarissen op het vliegveld van Djakarta ontvangen door een Indonesische delegatie onder leiding van dr. Subandrio, minister van Buitenlandse Zaken. Menzies brengt een retourbezoek aan Indónesië". Enkele maaodpn geleden was de Indonesische minister van Buitenland se ZafeHrte gast in Canberra. Verwacht wordt, dat dr. Menzies in zijn gesprekken met de Indonesische rege ringsleiders de volgende onderwerpen in beschouwing zal nemen. 1. Nederlands Nieuw-Guinea. Men neemt in de Indonesische hoofdstad aan dat president Sukarno opnieuw een be roep zal doen op Australië om het Neder- derlandse standpunt inzake Nieuw-Gui nea niet meer te steunen. 2. China. Waarnemers menen dat In donesië morele steun zal zoeken bij Austra lië over het geschil, dat tussen Indonesië en de Chinese volksrepubliek is ontstaan door de maatregel, dat zich op het Ja vaanse platteland geen Chinese kleinhan delaren meer mogen vestigen. 3. Financiën. Verwacht wordt, dat bij Australië, een der donorlanden van het Colomboplan voor de financieel-economi- sche ontwikkeling van de niet-communis- tische Zuidaziatische landen, zal worden benadrukt, dat de landen, die steun ont vangen van het plan kredieten nodig heb ben. Premier Menzies verklaarde bij zijn aankomst in Djakarta: „Een ontmoeting tussen onze denkbeelden over de onder werpen, waarover wij instemming heb ben of waarover wij van mening verschil len. is naar mijn mening de eerste stap naar een beter begrip over de toestand, waarin wij leven en over de problemen dienaangaande, in het bijzonder over die problemen, waar wij beiden belang bij hebben". De premier heeft zijn intrek genomen in een logeergebouw aan het „vrijheids plan" in Djakarta. Zijn directe buren zijn de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger in Indonesië en de woordvoer der van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse tijdschrift „Life" weet te melden dat de campagne tegen de Joden in de Sovjet-Unie in de afgelopen maanden ver hevigd is geworden. Een speciale ver slaggeefster, die twee maanden in Rus land is geweest, schrijft dat de Russische Joden na de tweede wereldoorlog bijna voortdurend het mikpunt zijn geweest van aanvallen. In de Sovjet-Unie werden syna gogen gesloten en gebedsbijeenkomsten verstoord. Er zijn de laatste tijd artike len in de Russische bladen verschenen, waarin de Joden gebrandmerkt worden als „dieven" en „vijanden van het socia lisme". In deze sfeer konden straatschen ders ongehinderd synagogen in brand ste ken, Joden afrossen en zelfs vermoorden, aldus „Life". Het blad schrijft dan dat de omvang en hevigheid van de nieuwe campagne te gen de Joden de buitenwereld misschien mag verrassen, maar de Russische Joden zelf niet. Zij hebben zich al geruime tijd geplaatst gezien tegenover een georgani seerd antisemitisme, gedecreteerd door het kremlin, aldus „Life". „PRIJS DE ZEE" IN DUITSLAND De U.F.A. heeft de vertoningsrechten van de film „Prijs de zee" van Herman van der Horst voor Duitsland gekocht. De film zal binnenkort worden vertoond. Advertentie WASHINGTON (Reuter) Twaalf lan den, waaronder de Sovjet-Unie, hebben zoals dinsdag reeds is aangekondigd, een historisch verdrag getekend met het doel de zuidpool voor altijd als terrein voor vreedzaam wetenschappelijk onderzoek te bewaren. Het verdrag, dat het resul taat is van zeven weken van onderhande lingen, bant tevens alle militaire 'wapens uit het uitgestrekte gebied. Het voorziet voorts in het eerste internationale inspec tiestelsel ter wereld dat moet waarborgen, dat de zuidpool alleen voor vreedzame doelen gebruikt wordt. De 14 artikelen van het verdrag bestrij ken vraagstukken als de wetenschappe lijke samenwerking en de juridische si tuatie op het continent, de regeling van geschillen en de toetreding van andere le den van de UNO. In artikel 4 wordt gezegd, dat niets in het huidige verdrag uitgelegd mag wor den als het prijsgeven van rechten, die een der verdragsmogendheden eerder heeft la ten gelden, of van eerdere aanspraken van een der verdragsmogendheden op territo riale soevereiniteit in het zuidpoolge bied. Daarentegen zullen activiteiten tij dens de duur van het huidige verdrag geen basis kunnen zijn voor het doen gelden van nieuwe rechten of aanspraken. In artikel 5 staat, dat kernontploffingen in het zuidpoolgebied en het deponeren aldaar van radioactieve afvalstoffen ver boden zijn. Voor het geval er een interna tionale overeenkomst over het gebruik van kernenergie gesloten wordt, zal deze overeenkomst ook op het zuidpoolgebied van toepassing zijn. Elk geschil, dat niet door onderhandelin gen, onderzoek, bemiddeling, verzoening, arbitrage of op enige andere vreedzame wijze geregeld kan worden, zal met goed keuring van de partijen naar het inter nationale gerechtshof verwezen worden, aldus artikel 11. Advertentie PRISMA HORLOGES IN RUIME SORTERING Barteljorisstraat 19 Telefoon 11541 (Vervolg van pag. 1 De bedenkingen tegen de mammoetwet moeten nu maar eens in een voorlopig verslag aan de minister worden voorge legd, zei de heer Stokman (K.V.P.), want het gaat om een zaak die van het grootste belang is zowel voor het open baar als voor het bijzonder onderwijs. Voorzitter van de onderwijscommissie, die het voorlopig verslag moet uitbrengen is de heer Tilanus, die aldus de duidelij ke wenk kreeg het voorlopig verslag niet langer op te houden. Minister C a 1 s deelde mede dat op zijn ministerie wordt gewerkt aan een nota over de spreiding van he hoger onderwijs. De minister sprak de hoop uit deze nota binnen enkele maanden te kunnen indie nen. De adviescommissies zijn van me ning dat de Tweede Kamer en de Eerste Kamer zich vóór september over de te nemen maatregelen zullen moeten uit spreken. „Ik betwijfel of dit mogelijk zal zijn," aldus de minister, „maar dat is voor mij een aansporing temeer zo snel mogelijk met de nota gereed te zijn. Het is de bedoeling de nota vergezeld te doen gaan van wetsontwerpen, om geen tijd te verliezen. Omtrent het overleg over de lerarensa larissen deelde minister Cals mede dat er de laatste weken druk over vergaderd is Hij heeft nog steeds hoop op overeenstem ming en daarom wilde hij er liever niets naders over zeggen. Staatssecretaris Stubenrouch deel de mee dat in 1960 onieveer 260 miljoen gulden zal worden besteed voor scholen bouw. Er wordt gestreefd naar versnel ling van de procedure voor de goedkeu ring van plannen. De trage gang van za ken is vaak ook een gevolg van gebrek aan activiteit van gemeente- en schoolbe sturen. Hij zegde een noodwet toe, die al lerlei noodmaatregelen een wettelijke ba sis zal geven. Voor het eerst was gisteravond prof. Oud waarnemend voorzitter, als het oud ste aanwezige lid, omdat de tweede voor zitter, mevrouw Stoffels-Van Haaften in Parijs vertoeft voor een vergadering van de Westeuropese Unie en de derde voor zitter, mr. Roosjen, aan het debat deel nam, zodat hij niet mocht plaatsnemen in de voorzitterszetel. PARIJS (AFP) In de Sovjet-Unie is, sedert vorig jaar de minister van staats veiligheid Serov werd vervangen door Alexander Sjelepin, een medewerker van Kroestsjev, in veel republieken de leiding der veiligheidsdiensten .gewijzigd. Zo meldt de Litause pers dat het hoofd van de vei ligheidsdienst in deze republiek, Liavdis, is vervangen door Randakiawitsjoes. Er werd geen reden voor deze vervanging gegeven. Reeds eerder waren nieuwe chefs voor de veiligheidsdiensten van Letland, Maldavië, Wit-Rusland, Kazakhstan Turkmenistan en Azerbeidsjan benoemd. Ook bij de gerechtshoven zijn verschui vingen gaande. De vorige maand zijn i Kazakhstan, Radjikstan, Georgia, Li- tauen, Letland en Estland nieuwe functio narissen in hoge posten benoemd. In Est land zijn nu voorts nieuwe ministers van trole was door de decentralisatiemaatre- we president van het hoge gerechtshof benoemd. (Van onze correspondent in Londen) De drie jaar geleden wegens het Suez- conflict verbroken diplomatieke betrek kingen tussen Engeland en Egypte zijn dinsdag hervat, maar thans in ruimer ver band, namelijk met de inmi'.els verre zen Verenigde Arabische Republiek. Dit werd gelijktijdig in Londen en Caïro be kend gemaakt Het besluit kwam aller minst als een verrassing omdat het al lang verwacht werd en bovendien een paar dagen geleden in de Egyptische pers was uitgelekt. Het zal nog wel even du ren voor er aan beide kanten ambassa deurs en zelfs consuls zullen worden be noemd. De eerste stap tot hervatting van het officiële contact bestaat uit de weder zijdse benoeming van zaakgelastigden, die hun geloofsbrieven aan de minister van buitenlandse zaken overhandigen en niet aan het staatshoofd, terwijl de lage re vertegenwoordiging de naam draagt van legatie in plaats van ambassade. We derzijds vlagvertoon hoort evenmin bij deze stand van zaken. De Britse chargé d'affaires is Colin Crowe, die sinds april van dit jaar hoofd is van de Britse missie in Caïro, welke moest toezien op de naleving van de be gin 1959 tot stand gekomen financiële over eenkomst tussen Engeland en Egypte, wel ke de kwestie van teruggave van Brits be zit en schadeloosstelling bij het verlies daarvan regelt Naar Londen komt als Egyptisch zaakgelastigde Kamal Khalil, de eerste functionaris, die in de Britse hoofdstad de Verenigde Arabische Repu bliek zal vertegenwoordigen. Bovendien bekleedt hij voor het eerst een post in het buitenland. Het verlaten Egyptische am bassadegebouw dat al drie jaar een spookachtig aanzien biedt zal spoedig weer levenstekenen vertonen. Dat zal waarschijnlijk eveneens het geval zijn met het lege Egyptische toeristenbureau aan het drukke Piccadilly. Sinds de ge beurtenissen van 1956 werd achter de schermen druk gewerkt om de betrekkin gen tussen beide landen geleidelijk aan weer te normaliseren en in officiële krin gen aan beide zijden is men dan ook ver heugd, dat de samenwerking thans is her steld. De tijd lijkt veraf, waarin men vreesde, dat Egypte een Sovjet-satelliet zou worden. Hoewel Britse en Egyptische diplomaten weer eikaars handen schud den is er natuurlijk geen sprake van dat de klok ook in ander opzicht wordt terug gezet. Aan Eggyptische zijde heeft lang twijfel geheerst of men weer met Londen in zee kon gaan. De nieuwe verhouding zal zeker van andere aard zijn dan die. welke het gevolg was van een lange his torische ontwikkeling, waarbij Egypte in feite deel uitmaakte van het Britse im- oeriale systeem en de Engelsen op beslis sende ogenblikken het land naar hun hand konden zetten, zoals nog in het begin van de Tweede Wereldoorlog. Nasser zou thans zeker niet toeschiete lijk zijn geweest indien ook maar de ge ringste kans zou hebben bestaan op nieu we botsingen met Engeland. Anderzijds zal de Britse invloed zeker kunnen bijdra gen tot een verdere consolidatie van de vrede in het Nabije Oosten. Voor Israel zal het ook een geruststelling zijn, dat Lon den en Caïro weer op goede voet met elkaar staan. In het Lagerhuis klonk nog even de echo van de rumoerige Suez-da- gen na, toen de Labour-oppositie. die Mac- millan en Selwyn Lloyd nooit heeft kun nen vergeven, dat zij na hun militaire in binden in Port Said, zijn aangebleven, aan het woord kwam. Lloyds aankondiging van het besluit werd door de socialisten met hoongeroep begroet en Aneurin Be- van merkte ironisch op, dat Lloyd een lan ge onnodige omweg had gemaakt om ten slotte op zijn uitgangspunt terug te ke ren. Een toespeling op Labours bekende standpunt, dat de Suez-actie zinloos was. Lloyd antwoordde, dat het beter is het oog op de toekomst te richten, waarop Be- van weer repliceerde, dat hij zich juist over die toekomst bezorgd maakte. Hillegom Sint Nicolaas heeft zich er dinsdagavond in het Hillegomse Nutsgebouw van kun nen overtuigen dat het gereformeerde jeugdwerk aldaar een grote bloei beleeft. De jongens en meisjes van de jeugdclubs en de jongerenverenigingen hebben een inzicht gegeven in de activiteiten van de ze clubs. Ook de ouders hebben de ver richtingen van deze clubs kunnen gade slaan. Voordat de Sint arriveerde, werd een bont programma afgewerkt. De jong ste meisjes zongen liedjes, de heren Jan Hylkema en D. Dekkers lieten pantomi mes zien en de jongens van tien tot twaalf voerden het spel „Hillegommer en Sint" op. Voorts traden op het meisjeskoor „Sweet sixteen" onder leiding van de heer Richard Heidema en de G.J.C.-band. waarvan B. Rijnveld de leiding had. De heer Jac. Dijkstra vertelde van de ge zonde groei, die het jeugdwerk kenmerkt. Hij betreurde echter het ontbreken van een eigen jeugdhuis. De Sint deed ten slot te een boekje open over diverse leden van de Gereformeerde Jeugdcentrale. Een vrijwel geheel bezette Rotterdam se Schouwburg is gisteravond getuige ge weest van een reprise van Herzberg's dra ma „Sauls Dood" door leden van de Haag- sche Comedie, maar meer nog om van Rotterdamse zijde Albert van Dalsum te huldigen ter gelegenheid van diens gou den toneeljubileum. Tot de spi-ekers behoorde allereerst de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. Deze herinnerde aan de eer ste periode na de oorlog, toen „Van Dal sum met zijn gezelschap Start Rotterdam deed beseffen wat het betekende weer eens toneel te zien." „Ook deze Rotter damse schouwburg heeft hij ingewijd met Shakespeares „Driekoningenavond". Het was —zo getuigde mr. Van Walsum al tijd weer een vreugde voor ons van uw toneelspel te mogen genieten." Als voorzitter van de Rotterdamse Kunststichting schetste mr. Herman Vlug de verdiensten van Albert van Dalsum voor ons toneel. Hij bood de jubilaris de erepen ning „Herscheppend schep ik" van de kunststichting aan. Voorts werd nog ge sproken door de heren Hans Tobi namens de directie van „Rotterdams Toneel" en A. E. van Veen namens de Rotterdamse studentengemeenschap. De heer W. Hof man overhandigde namens het Rotter damse Werkcomité een enveloppe met in houd plus het bijbehorende album met de handtekeningen van hen, die hadden bijge dragen. ATLANTIC CITY (UPI) Te Atlantic City vergaderen ongeveer drieduizend in genieurs uit alle delen van de wereld om zich op de hoogte te stellen omtrent nieu we ontwikkelingen in het synthetisch on derzoek. De Amerikaanse rubberindustrie heeft twee vertegenwoordigers een uit eenzetting doen geven van projecten, waar op het ogenblik aan gewerkt wordt. Er wordt gewerkt aan een schuimmas sa op plasticbasis, die de lucht in auto banden vervangen kan. Dergelijke lucht loze autobanden kunnen niet springen of leeglopen, waardoor een belangrijk geva- rengebied voortaan wordt gemeden. Voorts wordt er in laboratoria gezocht naar een rubberachtige massa als bestand deel van de brandstof voor raketten. Als de rubbermassa vloeibaar is wil men er de brandstof in oplossen en na afkoeling ontstaat een zuiver gedoseerd mengsel, dat zichzelf opbrandt en geen hoge eisen stelt aan kleppen, kranen of andere regel- apparatuur in de raketmotor. Ook is er een nieuwe toepassing gevon den voor polyethyleenfilm, een dun soort plastic. Hiervan worden in Amerika gro te halve bollen gemaakt, die een vrij groot gebied tegen weersinvloeden beschermen en waaronder normaal kan worden ge werkt als men de lucht met een lagedruk compressor enigermate verdicht. De bol wordt dan opgeblazen. De arbeiders eron der ondervinden van de drukverhoging geen last, en ook de weersinvloeden bete kenen niet veel meer. 1 NEW VORK ÓlMTi. De resolutie der i»Af?;^Azjatische lalden ^over Algerije zal vandaal" Th dé 'politieKe commissie van de UNO-Assemblee worden ingediend. Vol gens de voorzitter van de Afro-Aziatische groep, prins Ali Khan van Pakistan is de resolutie „gematigd". Er wordt in voorge steld dat Frankrijk en Algerije onderhan delingen openen over een wapenstilstand, en dat „garanties" worden gegeven voor het eerlijk verloop van een volksstem ming over onafhankelijkheid, integratie of federale banden met Frankrijk. „Onge veer 21" landen van de Afro-Aziatische groep hebben de resolutie ondertekend. De kans bestaat echter dat dit aantal nog zal stijgen. Marokkaanse wensen ROME (AFP) Premier Abdoellah Ibrahim van Marokko heeft in een vraag gesprek met de correspondent van het persbureau Italia te Rabat verklaard, dat „het vraagstuk van de herziening van de grenzen van Marokko in de Sahara moet worden opgelost, niet door geweld, maar door in een vrije volksstemming de bevol king van de Sahara naar haar wensen te vragen. Voor het ogenblik verzet alleen Frankrijk zich tegen deze oplossing, maar vroeg of laat zal de toestand zich in ons voordeel wijzigen", aldus de eerste minis ter. Hij is van oordeel dat Mauritanië, dat nu Frans gebied is, en Rio de Oro, thans Spaans gebied, bij Marokko moeten ko men. Overleg over salarissen gaat 10 december verder (Van onze Haagse redacteur) Over de dinsdag op het ministerie van Binnenlandse Zaken door minister mr. E. H. Toxopeus met de Centrale commis sie voor georganiseerd overleg gevoerde besprekingen over de salarissen der rijks ambtenaren is een opmerkelijk l ort com muniqué verschenen. Het vermeldde uit sluitend. dat het overleg op 10 december wordt voortgezet. Wie er meer van wil de weten kreeg van de deelnemers aan de bespreking te horen, dat de minister hun strikte geheimhouding had opgelegd. Door een vertegenwoordiger van de grootste ambt.enarenorganisatie, de Al gemene Bond van Ambtenaren, werd deze zwijgplicht ronduit betreurd. Men had graag iets willen zeggen. Voor de goede verstaander is dit halve woord genoeg: het overleg heeft minder dan overeenstem ming opgeleverd, het heeft eerder mis noegen gewekt. De vertegenwoordigers van de drie belangrijkste ambtenarenor- ganisaties zijn immers dinsdag naar de vergadering gegaan met het voornemen meer af te dwingen dan de drie percent verhoging welke de minister bij wijze van voorschot op een later te bepalen defini tief percentage op 18 november had aange boden. De kloof tussen dit aanbod en de door de drie vakcentralen gevraagde vijf percent per 1 augustus van dit jaar was kennelijk te breed. De over dit aanbod ge raadpleegde Bondsraad van de A.B.V.A. bijvoorbeeld heeft het verworpen. Minister Toxopeus heeft zich dinsdag blijkbaar evenmin ver van zijn uitgangspunt bewo gen. Op woensdag 9 dezer zal een syndicaat onder leiding van de Rotterdamsche Bank n.v. ter beurze introduceren en voor het eerst doen verhandelen, certificaten aan toonder vertegenwoordigende 5 of 10 ge wone aandelen nominaal 5 dollar elk in de Consolidated Electronics Industries Corp. De eerste koers zal worden vastge steld op basis van de slotnotering va«n 8 dezer te New York. De slotnotering te New York bedroeg op 30 november 57*8 dollar per aandeel, Amsterdamse usance van 59% dollar, zijnde f 1130 en 2260 per certificaat van respectievelijk 5 en 10 aan delen. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. AMSTERDAM Het was ter beurze geen „flauwe dins dag". Bij een tamelijk ruime handel waren alle internationale waarden vast tot zeer vast. De markt werd tot hogere koersen gestimuleerd door de vaste tendens waar mee Wall Street was afgekomen. Vooral de elektronische waarden lagen vast in de markt, terwijl daarnaast Kon. Olie 3/4 dol lar hoger sloot. Een en ander had tot ge volg dat de Philips-papieren op het Dam rak op 737% grif uit de markt werden ge nomen. De slotkoers van maandag bedroeg 729 V2 pet. De arbitrage had in deze hoek kooporders voor Zwitserse rekening, ter wijl ook voor New York werd gekocht. Unilever, aanvankelijk kalm op een prijs van 716, plus 7V2 punt, ontmoette geduren de het verdere beursverloop een groeiende belangstelling voor buitenlandse rekening (New York)). Hierdoor steeg de koers tot 718. Ook AKU mocht zich wederom in een goede belangstelling verheugen. Er werd, evenals maandag, weer vlot in de rayon aandelen gehandeld op circa 412, tegen een vorige slotprijs van 405 3/4. Van de prijs verlaging van lingerie-garen door de Ame rikaanse dochter, de American Enka, trok Amsterdam zich totaal niets aan. De koers voor de AKU-aandelen vormde opnieuw een hoogterecord. Kon. Olie was op 163,70 een rijksdaalder boven de slotkoers van maandag, de vraag voor deze aandelen kwam hoofdzakelijk van lokale zijde. Maandag bereikten de olie-aandelen een echt ouderwetse omzet van 27.700 shares. Ook gisteren werd er weeer vlot in het oliefonds gehandeld. KLM werd, ingevolge Wall Street, lager geadviseerd. De betere vrachtenmarkt bracht weder om hogere koersen voor het „achtergeble ven gebied", dat scheepvaartwaarden heet. De handel in deze hoek was vrij levendig en er werden doorelkaar koerswinsten ge boekt van 2 tot 4 punten. Aandelen Ko ninklijke Boot zetten maandag nominaal om 148.000. De leidende cultures waren eerder iets hoger bij een minimale affaire. In de staatsfondsen werd' goede steun ge boden waardoor de markt zich goed hield met doorelkaar een prijshoudende tendens. In de Amerikaanse sector werden certi ficaten American Motors enige dollars ho ger geadviseerd op de komende „stocksplit" en de gunstige dividenden. De lokale afde ling gaf een hogere adviesprijs te zien voor Simplex op het verschenen jaarverslag, en voor Ned.-Amerikaanse Fitting op de be tere resultaten. Verder hogere adviesprij zen voor Vredestein Rubber, E.N.O.T., Leidsche Wol en grootbanken. Prolongatie 3% pet. De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten stelt op dinsdag 8 december de reeds aangekondigde inschrijving open op 100 miljoen 4% pet 25-jarige obligaties 1959 (derde lening) tegen 99 1/4 pet. (ANP). Van een totaal aantal van 464 verhandel de fondsen sloten 264 (56.9°/o) hoger, 111 (23.9°/o) lager en 89 (19.2%) gelijk. NEW YORK Bij de opening vertoonde de beurs van New York een krachtig beeld, dat tegen het einde echter verbrokkelde door winst neming. In het bijzonder in de elektroni sche sector veranderde hierdoor aanvan kelijke winst in verlies. Chemicaliën, die gedurende het gehele beursverloop hoog stonden genoteerd, lieten tegen sluiting 1 dollar of meer vallen. American Motors zag de winst van 6 dollar sinds de opening in de loop van de dag geheel verdwijnen. Talrijke sterke waarden behielden de winst tot sluiting, in het bijzonder in de staalsector. Ook chemicaliën en luchtvaart noteerden goed. Bij de rails stonden Nor folk and Western hoog. Bij de speciale groepen bedroeg de winst ruim 4 dollar. Sommige farmaceutica en de metalen wa ren vast. Olies stegen een fractie tot ruim 2 dollar. De totale omzet was 3.990.000 aandelen. Van 1224 verhandelde fondsen waren 633 hoger en 398 lager. Het indus triegemiddelde kwam van 659.18 op 664.38, dat van spoorwegen van 150.11 op 150.94 en dat van openbare nutsbedrijven van 86.56 op 86.70 (UPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3 V °/o Nederl. '47 92 92 3% Nedl. 1962/64 97|5/,6 97% Woningbouw 6 °/o 109 109 Pr. A'dam '56 I.. 81% Pr. A'dam '56 II 90% Pr. A'dam T6 III 90% Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. 88% Pr. R'dam '57 A.K.U 413% 409% Calvé Delft 710 710 Van Gelder Zonen 261% 262 K. N Hoogovens. 742 743 Nederl. Ford 372 370 N. Kabelfabriek 419 419 gew.Philips Gloeil. 736 736 Pref PhilipsGloeil. *55 267 Unilever 719 V. 720 Wilton Fvenoord. 201 203 Werf Gusto 157 157 Dordtsche Petrol. 743% 740 Kon. Petroleum.. f 163.71 f 162,50 339% 340 A'dam Rubber 111% 111 K.L.M ƒ116.- 117, Holl. Amer. Lijn. 168 167 K.N.S.M 174% 177 N. Scheepv. Unie 144% 144% v. Nievelt Goudr. 140 140 Phs. v. Ommeren 250 V. 251 H.V.A 148 148 Delimaatschappij f 180 f 179,50 Amsterd. Bank.. 324% 324% Nat. Handelsbank 157 157 Ned Handel Mij 249 y Rotterd. Bank.. 287 U 287 Twentsche Bank 260 Anaconda CopDer 64-% 64% Rethlehem Steel. 54% 55 U.S. Steel 97% 99 Genera] Motors. 53>%b 54 76% 77 24Vi„ 24%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9