Stijging van Fréjus' dodental tot 500 wordt mogelijk geacht Kongolese leiders nemen hun toezegging terug HET WEER Deugdelijkheid van de dam voor stuwmeer betwijfeld Echtpaar en wielrijder omgekomen bij ongeluk in Beverwijk f 8260,- Loonoverleg fitters enz. mislukt Eisenhower in Rome ACTIE „STILLE ARMEN" 1959 1958 BECKERIHG HANDSCHOENEN Hotei „Die Raeskse" caié-Rest. In de krant van heden: Minder wind ZEVEN DODEN IN HET VERKEER - wMênM :y.s y "SSTS 'J JSPB 111 Meulenbelts in Kamer Het woord is aan Zij eisen in Brussel RTC vóór de verkiezingen 1001 St. Nicolaas cadeaux STUURMA^i COHEN wore 74e JAARGANG No 126 VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 S04e JAARGANG No 278 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 T^\ 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I 'B 1 VVN fl I I UN I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I M li f I M T 1 IJ IJ IJ [J I IJ |j Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal f 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 X X VA VA X X V.A 111Ü X^ VA Vj A»/ X VA VA fc. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Het dodencijfer in het Franse stad je Fréjus, dat woensdagavond door een vloedgolf ten gevolge van het be zwijken van een damwand werd ge troffen, stijgt nog van uur tot uur. Het aantal van 50 doden, dat gister morgen werd geregistreerd was des middags al tot 260 opgeklommen. Men houdt rekening met een verdere stij ging van het dodencijfer tot vijfhon derd. Vele bewoners zijn door de stortvloed meegesleurd tot in de zee. Het kan nog dagen duren voor de anders zo vreedzame Middellandse Zee alle lichamen zal hebben terug gegeven. In alle delen en steden van Frankrijk worden intussen steuncomité's opgericht, die kleren, geld en voedsel verzamelen. De Franse radio zendt dag en nacht be richten en oproepen uit om die steunactie te intensiveren en te coördineren. Gene raal De Gaulle, die als "maatregel van na tionale rouw gisteravond een receptie voor het corps diplomatique heeft afgezegd, lanceerde eveneens een persoonlijk appél op de solidariteit van het hele Franse volk. De regering heeft vanmorgep een speciale zitting aan de ramp van Fréjus gewijd. Na afloop stegen vier ministers in een vlieg tuig om ter plaatse leiding aan de red dingsactie te gaan geven. Naast Franse soldaten en mariniers zijn ook militairen van Amerikaanse bases in Zuid-Frankrijk naar Fréjus gedirigeerd om de bevolking hun medewerking en actieve steun te ver lenen. Gistermiddag is uit Parijs al een com missie van deskundigen naar Fréjus ver trokken om een onderzoek naar de oorza ken van de ramp in te stellen. Het reser voir, waarvan de 50 miljoen liters water, zich als een springvloed over het lagere deel van het oude stadje stortten, dat al uit de romeinse tijden dateert, is nog maar van recente datum. In 1954 begon men aan de constructie, die 70 miljoen gulden heeft gekost en waaraan dertig maanden werd gewerkt. Het was een der knapste waterbouwkundigen van Frank rijk, ir. André Coyne, een man met een wereldnaam, die de plannen voor het kunstmatige meer had ontworpen. In de algemene raad ofwel de pro vinciale staten van het departement van de Var, waarin Fréjus gelegen is, moeten meermalen heftige discussies zijn gevoerd over malversaties, die bij de aan leg van de stuwdam zouden zijn gepleegd. Ook is de degelijkheid van de betonnen muur rond het kunstmeer door experts wel in twijfel getrokken. Uit technische te keningen valt inderdaad op te maken, dat de stuwdam een ongebruikelijk smalle doorsnee had. Terwijl de beroemde stuw dam van Genissiat aan de basis 100 me ter breed is, was de barrage van Fréjus nog geen 7 meter. De deskundigen zullen nu uit moeten zoeken of de ontwerper van de stuwdam aansprakelijk voor de ramp gesteld moet worden. Op zijn bureau in Parijs heeft ir. Coy ne, die tot voor kort president was van de internationale vereniging voor grote stuwdammen donderdag niemand te woord willen staan. Het is bekend, dat de opzichter van de stuwdam zich er woens dagmiddag al over verontrustte of de bar rage de druk der ongekende watermassa, die de zware regenval der laatste dagen had opgeleverd, wel zou kunnen verdra- pag. Weerrapporten I, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Zaak-Meulenbelt in de Tweede Kamer3 Van mensen en dingen4 Uit stad en omgeving4, 5, 10 Militaire samenwerking 7 Feuilleton 8 Horen en Zien 8 Agenda van Haarlem8 Uitgaan in Haarlem8 Kunst 9 Esperanto-cursus 9 Beurs 10 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in de kustprovin cies aanvankelijk enkele buien. Aanvankelijk krachtige tot ma tige, later meest zwakke wind tussen zuid en oost. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. gen. Hij overwoog juist een der sluizen te openen om een hoeveelheid water te lo zen toen de stuwdam bezweek en zo de catastrofe ontketende. (UPI) Cannes, St. Tropez, Nice en An tibes, de welgestelde plaatsen aan de Riviera hebben inzamelingen op touw ge zet voor het getroffen Fréjus. Uit Parijs wordt een andere inzameling geleid, die donderdagavond al 435 miljoen francs had opgeleverd. Donderdag tegen het middaguur waren de straten van Fréjus weer vrijwel droog. Maar tonnen rode modder maken ze vrij wel onbegaanbaar. Vooral in deze omstan digheden verlenen de helikopters van het leger uitstekende diensten. Omstreeks twaalf uur werd echter de piloot die deel nam aan de reddingswerkzaamheden door de rotor van een helikopter onthoofd. Hij had juist zeven mensen van een dak ge haald. (ANP) De Nederlandse regering heeft aan Hare Majesteitsambassade te Parijs opdracht gegeven haar gevoelens van diep medeleven aan de Franse regering over te brengen met het oog op de ramp in Fréjus. Slachtoffers van de ramp in Fréjus worden door redders in veiligheid gebracht. De vloedgolf heeft grote delen van de „route nationale 7" bij Fréjus weg geslagen. Een zeer ernstig verkeersongeluk is don derdagmiddag omstreeks half vijf gebeurd op de Alkmaarseweg in Beverwijk. Een militaire vrachtauto heeft na een hevige botsing met een andere vrachtauto een op het fietspad wandelend Heemskerks echt paar, de 32-jarige heer V. A. Povel en zijn echtgenote, de 26-jarige mevrouw T. Povel- Van der Oord, aangereden. Beiden waren op slag dood. Een fietser uit Beverwijk, de 59-jarige heer C. H. Zuurbier, werd zo ernstig gewond dat hy later is overleden. Een vaandrig van de Aan- en Afvoer- troepen, gelegerd in Haarlem, werd ern stig gewond en een andere militair liep een shock op. Het kindje van het echtpaar Povel bleef ongedeerd, hoewel de kinder wagen zwaar werd beschadigd. De heer en mevrouw Povel moesten ter plaatse'van het trottoir af omdat dit vóór een café door houten schotten was afgezet. Terwijl zij op het fietspad liepen, botsten de vrachtwagens met een hevige klap tegen elkaar. De militaire auto maakte een zwenking en sleurde het op het fietspad wandelende echtpaar en de daarachter rijdende fietser mee. Een familie ontfermde zich over het kindje, dat nog geen jaar oud is en in de zwaar gehavende kinderwagen lag. Op een onbewaakte overweg tussen Hoogkerk en Zuidhorn (Gr.) is een voor personenvervoer ingerichte vrachtauto in J :v/ .si jak v 1 f M fpj s |ig|È W L, 4#$? Tienduizend redders, militairen, politie en burgers zoeken de vallei van Fréjus af naar overlevenden. Men ziet er hier een paar in een rubberboot in de blank staande straten van het getroffen stadje. aangereden door een trein en in een sloot langs de spoorbaan geslingefd. Van de acht inzittenden kwam de 22-jarige J. de Jong uit Sprundel (N.-B.) door verdrin king om het leven, drie anderen werden ernstig gewond naar een ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Alle inzittenden waren in dienst van een firma in Breda, die in Den Horn bezig is met de aanleg van een hoogspanningslei ding. Het ongeluk is waarschijnlijk te wij ten aan de onbekendheid van de chauf feur met de situatie bij de overweg. Op een andere onbewaakte overweg, tussen Winterswijk en Groenlo, is een per sonenauto door een goederentrein meege sleurd. De bestuurder, de 31-jarige ver tegenwoordiger B. Vonk uit Deventer, werd ernstig gewond en is later in het zie kenhuis te Groenlo overleden. In Standaarbuiten is de 26-jarige J. Schramden uit Breda met zijn auto naast de brug in de rivier de Mark gereden en verdronken. Hij was pas veertien dagen getrouwd. Toen een trein uit Venlo het station Vierlingsbeek naderde, opende de 59-jarige mevrouw J. H. Jansen-Fransen de deur, waardoor zij naar buiten werd getrokken en onder de trein viel. Een been werd haar afgereden. Korte tijd later is zij overleden. Tijdens een bespreking tussen verte genwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het" centrale verwarmingsbedrijf, het loodgieters- en fittersbedrijf en het modelmakersbedrijf is geen overeenstemming bereikt over een door te voeren loonsverhoging in het kader van de vrijere loonpolitiek der re gering. Vertegenwoordigers van de werk geversorganisaties deden het aanbod, om de C.A.O.-lonen met 3 percent te verho gen. Met dit percentage is volgens hen de te verwachten produktiviteitsstijging in ge noemde branche tijdens de jaren 1960 en 1961 ruimschoots verdisconteerd, zo niet overtroffen. Het aanbod is door de werk nemersvertegenwoordigers niet geaccep teerd; deze blijven een loonsverhoging van 4 percent eisen. Landarbeidersionen In de vergadering van de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap is gesproken over de landarbeidersionen. Zoals bekend was van de zijde der drie landarbeidersorganisaties een loonsver hoging van vier percent plus verwerking van de 1,7 percent huurcompensatie in de C.A.O. voorgesteld, terwijl de werkgevers 2 percent loonsverhoging plus verwer king van de huurcompensatie wilden ge ven. De hoofdafdeling is vandaag niet tot het vaststellen van een advies gekomen. Het beraad zal op 17 december worden voortgezet. Na de vaststelling van een advies door de hoofdafdeling zal het bestuur van het landbouwschap over dit advies moeten oordelen, waarna de C.A.O.'s per provin cie worden afgesloten tussen de werkge vers- en werknemersorganisaties. ROME (UPI) President Eisenhower is vanmiddag om kwart over twaalf voor een bezoek van twee dagen in Rome aange komen. Op het vliegveld Ciampino, waar zijn Boeing-707 landde, werd Eisenhower be groet door president Giovanni Gronchi, premier Segni en de minister van buiten landse zaken Pella. Langs de route van het vliegveld naar het Quirinaal, waar Eisenhower zal loge ren, stonden carabinieri, staatspolitie en militairen. Na de inspektie van de erewacht hield president Gronchi een korte toespraak, die door Eisenhower beantwoord werd. Daar na vertrok de stoet, voorafgegaan door een escorte van motorpolitie, naar het quiri- naal. (Men zie ook pagina 7) In de Tweede Kamer is gisteren de zaak-Meulenbelt ter sprake gekomen. Het echtpaar Meulenbelt woonde op de publieke tribune de vergadering bij. Links de raadsman van het echtpaar, mr. R. P. Kokosky. (Men zie ook pagina 3) Anonymus: Een geschenk mag nooit een afspiege ling van de gever zélf zijn, doch slechts van zijn begrip voor de verlangens van de ontvanger. Slot 18954.50 20e. 18603.25 19e. 17633.10 18e. f 15425.85 17e. 14538.10 16e. 13702.89 15e. 12858.65 14e. 12023.68 13e. 11112.43 12e. 10364.28 11e. 9982.18 10e. 9422.66 9e. 8667.91 8e. f 8181.41 8260.-* 7e. 7113.56 7429.40 6e. 6223.76 4412.90 5e. 4559.— 3633.15 4e. 3388.50 3033.65 3e. 2601.25 2530.50 2e. 2106.25 2021.50 Ie. f 1935.— Totaal thans bijeen: Voor de 7e verantwoording zie pag. 3. Advertentie JUWELIERS Houtplein 15 HORIOGERS (Van onze correspondent in Brussel) De politieke onderhandelingen over de Kongolese gemeenteraadsverkiezingen verplaatsten zich gisteren van Leopolstad naar Brussel. Het gesprek van Joseph Kasavoeboe, Gizenga en Kalondji, de lei ders van de Abako en de M.N.C. met de minister voor de financiële en economi sche kwesties van Kongo, Raymond Schey- ven, werd voor de Belgische regering en de openbare mening in het algemeen een grote teleurstelling. Na het onderhoud met dt minister verklaarden de Kongolese lei ders in een communiqué dat zij voorstan ders blijven van een rondetafelconferen tie vóór de verkiezingen in Brussel met het Belgische parlement. Zij zijn boven dien van oordeel da* de uiterste datum van 4 december voor het indienen der kandi datenlijsten in de provincie Leopoldstad als een onaanvaardbare druk van het Bel gische gouvernement op hun vrye wils vorming moet worden beschouwd. De berichten uit Leopoldstad als zou de reis naar Brussel voor de Abako-leiders slechts een middel zijn om hun gezicht te redden, blijken met die plotselinge koers wijziging van de Kongolese leiders te Brus sel in tegenspraak. Want het is duidelijk dat Kasavoeboe in zijn gesprekken met minister De Schrijver in Leopoldstad had beloofd aan de verkiezingen deel te nemen. De Kongolese leiders hadden gisteren in Brussel op hun verzoek een onderhoud met de verte -enwoordigers der Belgische socia listische partij. Dat gesprek duurde meer dan een uur, terwijl het onderhoud met mi nister Scheyven slechts een half uur in beslag nam. Over het onderhoud met de socialisten lekte niets uit, maar het feit dat de Kon- dgolese leiders opnieuw een rondetafelcon ferentie eisen vóór de verkiezingen en met het Belgische parlement, lijkt er wel op te wijzen dat de Belgische socialisten be grip toonden voor hun standpunt. Zij ont moetten in Brussel ook de Vlaamse hoog leraar professor J. van Bilsen, die sedert enkele jaren studie maakt van de politie ke problemen in Kongo, en die een per soonlijke vriend is van Kasoyoeboe. Gisteravond hadden wij een onderhoud met de Kongolese leider Gizenga, die ver klaarde dat de onderhandelingen worden voortgezet en dat zij in feite nog moeten beginnen. De verantwoordelijke minister, De Schrijver, is vanmorgen te Brussel aangekomen en zal de leiders ontvangen. Het wordt een eigenaardige ontmoeting: in Leopoldstad waren Kasavoeboe en Ka-* londji het met de minister waarschijnlijk eens geworden over de verkiezingen, mits zij in Brussel met een kleine delegatie voorbereidende besprekingen over de gro te. rondetafelconferentie van januari kon den voeren. Nu zij in de Belgische hoofd stad voor dezelfde ministers staan, zijn zij blijkbaar tot hun oude afwijzende stand punt teruggekeerd. Het spannende partijtje dat thans wordt gespeeld moet dus vandaag of morgen tot een ontknoping leiden. De eerste dag, en naar sommige waarnemers menen, ook de dag van vandaag, bewijzen dat de Abako-partij in Leopoldstad formeel te gen de door het Belgische gouvernement georganiseerde verkiezingen is gekant en zal weigeren in Neder-Kongo kandidaten lijsten in te dienen. Advertentie doet u het juiste geschenk aan de hand". HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Advertentie Voor de mooiste en intiemste zaaltjes van Haarlem naar Tel. 13147 - Tot 250 pers. - Tel. 13147 Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 1 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEINJ AMSTERDAM TEL. 223596 SUÉDE WANTEN MET VACHT

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1