OPTIMISME STIMULEERT DE EFFECTENBEURS Panda en de meester-diplomaat \)e W KEELPIJN Minder wind, iets kouder Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Koersrecord voor vele aandelen ft Winst Shell Oil 16 gestegen Douanecontroles voor Europees vervoer verminderd Introductie Cons Electronics Ind. 2 CENTRIFUGES 1° Verblifa verwacht iets hoger dividend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland neem bij het eerste sein van helpt snel en afdoende! een produkt van N.V. PHILIPS-DUPHAR Goed resultaat Albatros Waarde Unifonds sterk gestegen Leidsche wol gelijk dividend (20%) De krantenpapierprijs Noord-Hollandsche Hypotheekbank Amerikaans invoerrecht op rijwielen wordt niet verlaagd O.'ïfi.danfunLb V R IJ D A G 4 DECEMBER 1959 (Van onze financiële medewerker) I)c effectenbeurzen, zowel die In de Verenigde Staten, als die in ons werelddeel, blijven in hoge mate interessant. Het conjunctuuroptimisme, dat nu reeds geruime tijd de fondsenhandel beheerst, heeft zich ook deze week weer naar verscheidene kanten gedemonstreerd, de beursomzettcn verder doen stijgen en voor vele fondsen nieuwe hoogterecords gebracht. In de Verenigde Staten schijnt men vooreerst over een mogelijke hervatting van de staalstaking in 1960 geen zorgen te hebben en de prognoses voor dat jaar spreken van een verdere stijging van het nationaal inkomen, van een grotere automobielenproduktie en of dit al of niet met een waardeverminde ring van het geld zal gepaard gaan, wordt blijkbaar niet van groot belang geacht. Men troost zich er mee dat de geleidelijke waardevermindering van de dollar ge durende de jaren na de oorlog weliswaar een bepaald deel van de bevolking heeft benadeeld, maar dat de stijgende produktie aan het merendeel van de bevolking en zeker aan de werkende bevolking is ten goede gekomen. Men ziet in vele kringen de inflatie als een noodzakelijk kwaad, ook als een soort bezitsspreiding, waaraan in een dynamische tijd als de onze en in een wereld van industriële expansie en wetenschappelijke vooruitgang nu eenmaal niet valt te ontkomen. Men kan deze mentalitet. die een soort fatalisme is. betreuren en de strijd tegen de inflatie wordt door vele economen en ook door de regeringen voortgezet, de realiteit is dat dit tatalisme bestaat en dat ook de kapitaalbelegger zich er meer en meer bij aanpast. Dit blijkt wel zeer duidelijk uit de be staande en toenemende voorkeur voor de aandelenmarkt, welke zowel te New York als op de beurzen in Europa, de hausse beweging telkens weer hervat. De New Yorkse beurs heeft dit jaar als laagste stand voor industriële aandelen een index cijfer van 574.46 gekend na een hoogte punt van 678.10, deze week hebben we al weer t en cijfer van 664.38 kunnen noteren, terwijl de omzetten tot meer dan 5 miljoen shares per dag zijn toegenomen. De Euro- pe-e belegger is wel niet meer in die ma tt- als vroeger* bij Amerikaanse waarden geïnteresseerd, maar willige markten in New York blijven hier toch niet zonder invloed en zo hebben ook ^de Europese beurzen deze week doorgaans weer een vast tot zeer vast verloop gehad. Dit verschijnsel kan in zoverre niet be vreemden dat de beschouwingen en gege vens met betrekking tot de Europese eco nomie onverminderd gunstig blijven lui den, gelijk wij die de laatste tijd in onze artikelen herhaaldelijk hebben gesigna leerd. De grotere internationale samen werking en de pogingen, welke worden aangewend om dit contact te verinnigen en de wereldhandel van de bestaande belem meringen te bevrijden, zijn inderdaad hoopvolle aanwijzingen voor de ontwikke ling van de conjunctuur, ook al zullen zeker niet alle bedrijfstakken daarvan aanstonds in dezelfde mate profiteren. Hoge koersen, normale zaak Wij hebben er meer dan eens op gewe zen dat bij de waardering van aandelen thans anderene normen worden aangelegd dan vroeger en dat de aandelen van grote concerns het meest tot de verbeelding van de belegger spreken. Door hun internatio nale oriëntering en de min of meer onbe perkte mate waarin zij over geldmidde len ten behoeve van de meest moderne toerusting kunnen beschikken, h,ebben zij een vq<jtr$pr-pni* op kleinere ondernemin gen, in verT>ana waarmee berichten over samenwerking en fusie dan ook aan de orde van de dag zijn en nu eens dit, dan weer dat foqds op de beurs uit het gelid doen springen. De resultaten, welke door de Koninklijke en door Philips over de eerste negen maanden van het lopende jaar zijn gepubliceerd, hebben hun invloed niet gemist en dat aandelen Philips en Uni- 'lever, trouwens ook andere Hoogovens, Sikkens La"k boven 700 percent noteren, wordt vandaag als de gewoonste zaak van de wereld beschouwd. Deze week hebben ook aandelen AKU een nieuw record behaald en de brug van 400 overschreden, ondanks het feit dat de American Enka de prijs van nylongarens heeft moeten verlagen als gevolg van een verscherpte concurrentie van Dupont de Nemours. Overigens zijn de resultaten van deze Amerikaanse dochter van de AKU tot dusver in 1959 veel gunstiger geweest, dan in 1958, zodat de dividendbetaling kon worden hervat, terwijl voorts de verdub beling van de cellofaanproduktie in Breda als eea aanwijzing kan worden gezien dat het AKU-concern met de vergroting van zijn produktiepatroon niet ongelukkig is. Het waren deze week met name weel de buitenlandse (Duitse) aankopen, welke tot een nieuwe koersstijging hebben geleid. Koninklijke vooraan Opvallend was dat aandelen Konink lijke, die in de sector van de internatio nale waarden lange tijd zijn verwaarloosd, mede onder invloed van New York, uit hun indolentie zijn ontwaakt. De petro leumindustrie heeft reeds lange tijd met overproduktie te kampen, maar niettemin zijn de financiële resultaten dit jaar tot dusver beter geweest dan in 1958, ook bij de Koninklijke-Shell, die trouwens niet enkel'van de olieproduktie afhankelijk is. Men is het al haast weer vergeten dat aan delen Koninklijke in 1957 een koers van 230 hebben bereikt, dat wil zeggen van 1150 pet, en dat ze in 1958 nog een koers van bijna 1000 pet. hebben gekend. Dit jaar is een laagste notering van 760 per cent voorgekomen, deze week heeft een krachtig herstel doen zien lot boven 800 percent. Blijkbaar heeft men weer oog ge kregen voor de machtige positie van dit concern en voor het feit dat door de be trekkelijk geringe winstuitkering zijn in nerlijke positie van jaar tot jaar sterker wordt. Dit is trouwens een overweging, welke thans in het algemeen bij de waardering van aandelen tot gelding, wordt gebracht en die als bekend in de V.S. tot een zo danige waardering van aandelen heeft geleid dat het rendement in vele gevallen beneden dat van obligaties is gedaald. De zelffinanciering Ten ontzeilt geldt die overweging feite lijk in nog sterkere mate dan in de V.S., omdat, algemeen gesproken, de Ameri kaanse ondernemingen een groter deel van de winst uitkeren dan in ons land. Zo werd bijvoorbeeld in het eerste halfjaar van 1958 door de Amerikaanse onderne mingen circa 80 percent van de beschik bare winst uitgekeerd, terwijl het percen tage in ons land gemiddeld niet meer dan circa 50 percent bedraagt. Bij de grote con cerns is het veelal nog lager. Of dit nu al dan niet juist is, laten wij ir. het midden men weet dat, de menin gen over de zogenaamde zelffinanciering ook in ons land zeer verschillen het spreekt vanzelf dat ingehouden winsten aan de innerlijke waarde van de aandelen ten goede komen en dat men in een tijd, waarin veel over inflatie wordt gesproken, die intrinsieke waarde van de aandelen in de allereerste plaats als waardemeter laat gelden, kan dus niet al te zeer verwonde ren. Scheepvaartwaarden in dc belangstelling In dit verband zal men ook de grotere belangstelling voor scheepvaartwaarden moeten zien, welke deze week de koersen niet onbelangrijk heeft doen stijgen. De ongunstige positie van de vrachtcnmarkt heeft reeds geruime tijd op de koersen van scheepvaartwaarden een druk uitgeoefend, zodat bijvoorbeeld het indexcijfer de vorige week nog weinig hoger was dan bij het be gin van dit jaar. De iets betere berichten over ce vraentenmarkt hebben misschien ook tot de vraag naar scheepvaartaandelen bijgedragen, maar deze zal voornamelijk moeten worden toegeschreven aan de overweging dat de Nederlandse rederijen merendeels door de zelffinanciering hun posiitie hebben versterkt, zodat de intrin sieke waarde van de aandelen ver boven de beurskoers uitgaat. In zoverre is de gro tere waardering van deze fondsen dan ook wel gerechtvaardigd, nu in de sector van de industriële aandelen dc koersen in zo sterke mate zijn gestegen. Het indexcijfer, dat voor deze rubriek begin januari nog circa 174 was, is deze week tot circa 251 opgelopen, het algemeen indexcijfer is van 255 tot 333 vooruitgegaan, terwijl de om zetten op de aandelenmarkt tot meer dan 5 miljoen op een dag zijn opgelopen. Obligaticmarkt zwak Tegenover dit enthousiasme op de aan delenmarkt staat een tamelijk zwakke stemming op de obligatiemarkt. Dit blijkt wel hieruit dat de Bank voor Nederland- sche Gemeenten, die op 24 september 75 miljoen percents obligaties a 100 per cent plaatste, thans 100 miljoen gelijk soortige obligaties aanbiedt voor 991/4 percent, overeenkomstig de beursnotering van de oude, die van 100 tot 99 3 8 percent is teruggegaan. In totaal zal de Bank met de onderha vige lening, dit jaar voor 600 miljoen ten behoeve van de gemeenten hebben opgeno men en zij zal hiermee moeten voortgaan, omdat de gemeenten, behalve wat ze voor consolidatie van vlottende schuld nodig hebben, 200 a 225 miljoen per kwartaal behoeven voor hun lopende kapitaals uitgaven. De obligatiebelegger behoeft zich om zo 1e zeggen dus niet te haasten. Advertentie Wij ruilen uw oude wringer in Nieuwe Groenmarkt 2 - Iel. 132211 Gen. Cronjéstraat 18 - Tel. 37900 Nassaustiaat 5 - Tel. 15220 - Haarlem Advertentie EEN SUCCESVOL GESCHENK VAN BLIJVENDE WAARDE voor KERSTFEEST MAAKT L. VEERSTRAAT 13 TEL. 11178 BESPREEK REEDS NU Het netto inkomen van de Shell Oil Company heeft over de eerste maanden van dit jaar 116,4 miljoen dollar of 3,84 dollar per aandeel bedragen. Ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorige jaar betekent dit een stijging met W/z percent. Een jaar geleden werd name lijk 99.889.000 dollar (3.30 dollar per aan deel) verdiend. Bovenstaande cijfers wer den op een buitengewone vergadering van aandeelhouders verstrekt door de president van de onderneming, Burns. Op de verga dering is een voorstel goedgekeurd tot een aandelensplitsing van 2:1. De directie van de n.v. De Vereenigde Blikfabrieken te Amsterdam deelt mede, dat de omzetten in de afgelopen elf maan den van 1959 die van dezelfde periode van 1958 overeenkomstig haar verwachtingen hebben overtroffen. De bedrijfsresultaten zullen dan ook een zodanige stijging ver tonen dat, behoudens onvoorziene omstan digheden. te zijner tijd een voorstel tot een matig verhoogde dividenduitkering zal kunnen worden gedaan. (Over 1958 werd 10 percent uitgekeerd). Oliemijen lenen Venezuela Het Wall Street Journal heeft gemeld dat twee oliemaatschappijen en een groep Newyorkse ban ken een krediet van ongeveer 93 miljoen dollar zullen verstrekken aan de Centrale Bank van Venezuela. Het krediet zou worden verleend om Venezuela te helpen bij het overwinnen van zijn deviezenmoeilijkheden. De beide oliemaatschap pijen zijn de Compania Shell de Venezuela en de Creole Petroleum Corporation, een dochtermaat schappij van de Standard Oil of New Jersey. Verdere terugbetaling Santosa In een op 16 december te houden buitengewone vergadering zal het bestuur van de n.v. Maat schappij Santosa te Amsterdam een statutenwij ziging aan de orde stellen, waarbij de nominale waarde van de aandelen wordt teruggebracht van f 300 tot 50 onder gelijktijdige terugbetaling in contanten van 250. (De nominale waarde was eerder reeds via twee terugbetalingen terugge bracht van 1000 tot 300). Uitbreiding van de Europalijn De n.v. Stoomvaart Mij. Nederland en de Kon Rotterdamsche Lloyd, die samen in de Europalijn een driewekelijkse dienst onderhouden van een zestal Europese havens naar Malakka, Brits Bor neo, Bangkok, de Philippijnen en Nederlands Nieuw Guinea, zullen met ingang van februari oir. de drie afvaarten ook Australisch Nieuw Gui nea in hun programma opnemen. Reële waarde aandelen Obam De directie van dc Onderlinge Beleggings- en Administratiemaatschappij Obam n.v. deelt mede dat het vermogen der vennootschap per ultimo november biina 14.8 miljoen bedroeg, overeen komende met een waarde van pirca f 255 per aan deel B van 50 nominaal. Per ultimo oktober bedroegen deze cijfers 14.3 miljoen of 247 pe aandeel. De Engelse goud- en deviezenreserve Het Engelse ministerie van Financiën heeft be kend gemaakt dat de reserves van het sterling blok in november zijn gedaald met 18 miljoen pond sterling per 30 november. In oktober waren deze reserves verminderd met 93 miljoen pond sterling, mede in verband met een aflossing van een schuld "1 de Exnort-Tmport Bank. Nieuwe Amerikaans-Nederlandse chemische maatschappij De Teerunie n.v. Ie Uithoorn en de Neville Chemical Company te Pittsburgh, U.S.A.. hebben gezamenlijk een nieuwe chemische industrie op gericht, welke de naam draagt Neville cindu Che mie n.v. De nieuwe vennootschap stelt zich ten doel het vervaardigen van koolwaterstofharsen en oplo^n->iiid")en ,-oor dc gehele Euronese markt Aflossing 3 investeringscertificaten Het ministerie van Financiën deelt mede. dat van dc 3 mvesteringscertificaten op 1 januari 1960 aflosbaar zal worden gesteld l/9de deel van het op die datum uitstaande bedrag van deze le ning. zijnde 66.917.200 of zoveel meer of minder als uit het systeem van uitloting op eindcijfers 4 van de nummers der schuldbewijzen en afronding van de aflossing op rië inschrijvingen in het schuldregister zal voortvloeien. Advertentie De resultaten van de Albatros Superfos- faatfabrieken n.v. te Utrecht zijn, blijkens het verslag over 1958-1959. gunstig ge weest. De daling van de zeevrachten en de grondstoffenprijzen heeft een gunstig effect gehad op de resultaten. Aangezien tevens de opbrengst uit de deelnemingen is toegenomen, is het exploitatiesaldo ge stegen met bijna f 2 miljoen. Het winst saldo van 1.271.615 laat een onveranderd dividend toe van 7 percent op de gewone aandelen. De resultaten van de eerste maanden van het lopende boekjaar zijn, overeen komstig het seizoenpalroon, niét bijzonder gunstig. Het ziet er naar uit, dat de af zetten van de superfosfaat, dubbelsuper- fosfaat en mengmesten dil jaar belang rijk hoger zullen zijn dan in het vorige boekjaar. De prijzen zullen door de sterk toegenomen concurrentie echter beslist la ger liggen. Het bedrijf zal het gehele jaar vrijwel op volle capaciteit kunnen produ ceren en. ondanks de lagere opbrengst, verwacht de directie dat de resultaten niet veel zullen achterblijven bij die van 1958-1959. 1958 1959 was voor het Unifonds, beleg gingsfonds van Duitse waarden, blijkens het jaarverslag, een periode van voorspoed en bloei. Het aantal uitstaande aandelen steeg met ruim 48 percent tot een totaal van 1.120.421. Een nog veel sterkere stij ging onderging de waarde per aandeel; deze steeg namelijk met bijna 65 percent, berekend na aftrek van de uitkering over het vorig.boekjaar ad DM 3,50 per aan deel, het totale vermogen van het fonds steeg met ruim 142 percent tot Dm 116.477.000. De uitkering aan aandeel houders, die vorig jaar Dm 3,50 per aan deel bedroeg, werd verhoogd tot Dm 4,20 per aandeel. Het gemiddeld dividend, berekend naar de nominale waarde, dat Unifonds op zijn aandelenbezit ontving bedroeg in het afge lopen boekjaar circa 11,78 percent tegen 10,02 percent in het vorig jaar en 9,5 per cent in het daaraan voorafgaande jaar. Vrachtauto's beladen met goederen zul len na 7 januari in een groot deel van Europa niet bij elke grens worden ge controleerd, zo is in Londen bekend ge maakt. Het nieuwe verdrag van de elf landen voorziet in douanecontrole alleen op de nlaats van oorsprong en van be stemming. De aangesloten landen Vijn Nederland, Engeland, Frankrijk, België West-Duitsïand, Italië, Zweden, Oostenrijk. Denemarken, Luxemburg en Zwitserland Vrachtwagens die rijden onder een inter nationaal carnet, hoeven geen tol te be talen bij elke grensoverschrijding. De directie van de Leidsche Wolspin nerij deelt onder voorbehoud mede, dat verwacht kan woruen dat dit boekjaar een dividend van ongeveer gelijke hoogte als 1958/59 (20 percent) mogelijk zal ma ken. doch thans over het door het stock dividend verhoogde kapitaal. Hierbij zal, zo deelde de directie verder mede, een in terimuitkering zeker in overweging wor den genomen. De president-commissaris van Beaver- brook Newspapers Ltd., Aitken, heeft tij dens de jaarvergadering van zijn maat schappij verklaard, dat de Scandinavische, Engelse en Canadese fabrikanten van krantenpapier vastbesloten zijn hun con trole op de geïni'lateerde prijzen zo lang mogelijk vol te houden. Wij achten de prijs van krantenpapier veel te hoog, aldus deze spreker. De En gelse prijs van krantenpapier is de hoog ste in alle grote landen ter wereld. Tal van krantenpapierfabrieken in Canada en Engeland werken op 80 tot 85 percent van hun produktiecapaciteit. Een prijsverla ging zou onmiddellijk een toeneming van het verbruik van krantenpapier tot ge volg hebben, aldus de president-commis saris van Beaverbrook's Ltd. 4. De lont van de bom was al griezelig ver opgebrand, toen de diplomaat bij een coupé stil hield. „Aha," zei hij, „daar zie ik twee agenten van een bevriende mo gendheid, die mijn koffertje in hun bezit blijken te hebben." „Agenten van een bevriende mogendheidherhaalde Panda verbaasd, het is anders niet erg vriend schappelijk om Uw koffertje voor een bom te verwisselen!" Dat is een on diplomatieke opmerking," zei de diplo maat bestraffend, „in zo'n geval moet men spreken over een misverstand, ten einde de vriendschappelijke betrekkingen niet te verstoren. Altijd positieve opmer kingen maken; niet spreken over het ge vaar van de bom, doch de degelijkheid er van. Zie maar, hoe keurig deze is afge werkt: niet alleen een lont. maar ook nog een uurwerkje, dat voor ontsteking zorgt, indien de lont gedoofd mocht worden." „Ja ja!" riep Panda, achteruitdeinzend, „d-doe toeg dat ding!" „Juist ja, ik zal hem nu wegdoen," sprak de onverstoor bare diplomaat, „maar dat moet welover wogen en met tact geschieden, zoals dat tussen bevriende mogendheden gebrui kelijk is. Let maar op.De agenten van de bevriende mogendheid schrokken geweldig, toen de diplomaat met de bom hun coupé binnenkwam. Maar hij deed, of hij hun verwarring niet merkte. „Goe de morgen," sprak hij met een m.inzam.e glimlach, „er heeft zich een abuis voor gedaan, een.eh.verwisseling van eigendommen. Zoals wy eerder meldden zal 'n syndicaat onder leiding van de Rotterdamsche Bank n.v. ter beurze introduceren en voor het eerst doen verhandelen, certificaten Con solidated Electronics Industries Corp. Over deze introductie vernemen wij nog het volgende: Op 1 oktober 1959 werd een plan ge ëffectueerd dat voorzag in a) de conso lidation (samensmelting van drie maat schappijen tot de Consolidated Electronics Industries alsmede b) de merger (fusie) van drie andere maatschappijen tot de Philips Electronics and Pharmaceutical Industries Corp. Na de effectuering van dit plan bezit de U.S. Philips Trust, waar in de aandeelhouders van dc n.v. Gemeen schappelijk Bezit van aandelen Philips' Gloeilampenfabrieken en van de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken de begun stigden zijn. direct en indirect 37 percent, van het uitstaande gewone aandelenkapi taal van Consolidated Electronics Indus tries Corp.; terwijl laatstgenoemde ven nootschap op haar beurt circa 67 percent van het aandelenkapitaal van Philips Electronics and Pharmaceutical Industrie Corp. bezit. De Cons. Elec. Ind. exploiteert in de Verenigde Staten negen fabrieken gelegen in 6 staten. De maatschappij heeft ruim 3500 man personeel in dienst. Philips Elec. and Pharm. Ind. heeft fabrieken en kantoorgebouwen in New Jersey. New York en Missouri met 1100 man personeel. De Cons. Elec. Ind. heeft belang in tal van andere maatschappijen waaronder de Union Electrica de Canarias s.a. Philips Elec. Pharm. Ind. heeft belang in een aan tal openbare nutsbedrijven op Haïti. Puerto Rico en de Philinnijnen. De uit voering 'van het plan heeft een grote ver scheidenheid van leiding gevend finan cieel. technisch en commercieel personeel samen gebracht in één concern, met activa van in totaal meer dan 75 miljoen dollar, een netto vlottend kapitaal van 33 miljoen dollar en. gebaseerd op het eerste half jaar 1959. een omzet oo jaarbasis van circa 100 miljoen dollar. Bovendien heeft het concern het uitgebreide research pro gramma van de n.v. Philios Fabrieken achter zich. Over het eerste half jaar 1950 bedroeg de winst van Cons. Elec. Ind. 87 dollarcent per aandeel. Onmiddellijk na 't effectueren van de samensmelting een dividend van 25 dollarcent betaalbaar ge steld op 2 januari 1960, voor aandeelhou ders die op 30 november 1959 in de boeken van de maatschanoii zijn ingeschreven. De geconsolideerde netto winst over het eer ste half jaar 19*9 van de Cons. Flee. Ind. bedraaat 2.412 724 dollar (3.420.276 dollar over 'geheel 19581. Van de Phil. Flee. Phar. Ind. ziin de bedragen 1 030.133 dollar (1.338.305 dollar over geheel 1958). Het bestuur der n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen vroeger genaamd Noord-Hollandsche Hy potheekbank te Amsterdam deelt mede, dat een rente van 2 percent zal worden vergoed op haar 5 percent en 5"2 percent schuldbrieven, betaalbaar op 2 januari 1960. Deze betaling is gebaseerd op een rente van 4 percent over het jaar 1960, halfjaarlijks te voldoen op 1 januari en 1 juli met 2 percent. President Eisenhower heeft zich akkoord verklaard .met een conclusie van de Ame rikaanse tariefcommissie volgens welke de invoerrechten op rijwielen niet dienen te worden verlaagd. De'beslissing van de president betekent dat het na een beroep op de ontsnappingsclausule in augustus 1955 verhoogde niveau van de invoerrech ten op rijwielen zal worden gehandhaafd, zonder verlaging of wijziging. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 BUREAU-AGENDA'S SUCCES-AGENDA'S Record. Wesi-Duitsland gaat dit jaar naar een triest record toe: 13.200 doden op de weg, duizend meer dan vorig jaar, en ruim 400.000 gewonden, tegen 327.508 in 1958. Aldus de voorlopige cijfers. Urn. Op de begraafplaats Solbjcrg te Kopenhagen is de urn met de as van Paul Bang-Jensen bijgezet. Mevrouw Bang-Jensen, haar vijf kinderen en andere familieleden waren aanwezig. Tot. de belangstellenden behoorden prof. Niels Bohr, de Deense Nobelprijswin naar en eerste winnaar van de „ato- men-voor-vrede"-prijs, Henrik de Kauffman, oud-ambassadeur in de Verenigde Staten en de bekende Deen se verzetsleider Per Federspiel. Meer minder. Op het eiland Lewis in Schotland wordt een meer vermist. Het meer dat zes ha groot was, verdween gedurende de nacht. Volgens geleerden kan een meteoor er de oorzaak van zijn geweest. De meteoor zou ergens aan dc rand van het meer moeten zijn ingesla gen. waardoor het water naar andere lager gelegen meren zou kunnen zijn weggevloeid. Gecompliceerd. De in Japan wonende Koreanen, die naar Noord-Korea willen worden gerepatrieerd zullen worden vervoerd met Russische schepen. Het besluit van de Japanse regering, in Japan wonende Koreanen, die naar Noord-Korea willen repatriëren hier toe in staat te stellen, had in Zuid-Ko- rea felle verontwaardiging gewekt. Zuid-Korea heeft zelfs gedreigd met maatregelen tegen de schepen, die de Koreanen vervoeren. Dit nu wordt door het gebruik van Russische schepen enigszins gecompliceerd. Vonnissen. Een Oostduits gerechtshof in Frankfort aan de Oder heeft donderdag twee Oostduitse burgers op beschuldi ging van spionage voor de (inmiddels opgeheven) Westberlijnse „Kampf- gruppe gegen Unmenschlichkeit" ver oordeeld, respectievelijk tot levens lang en tot 14 jaar gevangenisstraf. Hanelt en Lange waren er ook van be schuldigd anti-communistische pam fletten te hebben verspreid. Te vet. „Veel Europeanen zijn ondervoed omdat zij zich volproppen met ver keerde voeding", zo heeft de Duitse pro fessor Joachim Kühnau verklaard op liet voedingscongres van de F.A.O. dat 1 december in Bad Homburg begon. Als voornaamste misstand gaf profes sor Kühnau aan het overmatig gebruik van vet door veel mensen, die hier door aanleg krijgen voor veel hart- en bloedziekten. Namaak. In New York zijn donderdag twee kunsthandelaars in staat van be schuldiging gesteld wegens het verko pen van valse „oude meesters" voor prijzen variërend van 400 tot 100.000 dol lar. In hun kunsthandel zijn nagemaak te schilderijen van Van Gogh, Gauguin, Rembrandt, Manet, Cézanne en Renoir in beslag genomen. O, Vilja. De St. Laurence Seaway, de ver binding tussen de Canadese meren en de Atlantische Oceaan, die dit jaar in gebruik is genomen, is dichtgevroren. Er is slechts één schip achtergebleven, de 5.000 metende Noorse „Vilja", die de vorige week bij Brockville (Onta rio) aan de grond is gelopen en nu ver moedelijk de gehele winter daar moet blijven. In het veen In een veenmoeras nabij de Noordzweedse plaats Masugnsbyn is een hoeveelheid uranium aangetroffen, naar schatting ongeveer 30 ton groot. Elders in Zweden heeft men al eerder twintig van dergelijke vondsten ge daan. dankzij het gebruik van totaal nieuwe opsporingsmethoden. Het ura nium in het veenmoeras wil men het eerst winnen, wellicht door het veen weg te branden. Salaris. Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag in het ge bouw te Londen van de maatschappij, die de Evening News, de Daily Sketch en de Daily Mail uitgeeft, een brand kast geforceerd en 25.000 pond (onge veer 260.000 gulden), dat voor het uit betalen van de salarissen gereed lag, gestolen. De politie sprak van „vak werk". Samenzwering. De verdedigers van de ge wezen uiterst rechtse afgevaardigde Robert Pesquet, die gevangen is gezet op verdenking van verantwoordelijk heid voor de ontploffing van een bom in een toilet van het parlementsgebouw in februari 1958, hebben donderdag een klacht bij de gerechtelijke autoriteiten ingediend wegens „samenzwering door ambtenaren" tegen hun cliënt. Het K.N.M.I. deelt mede: Een randstoring van een depressie bij IJsland, die donderdag boven de Iersq Zee tot ontwikkeling kwam, verplaatste zich daarna ovet Zuid-Engeland naar de Noordzee en kwam voor de Zeeuwse kust tot stilstand. De storing veroorzaakte in ons land een toeneming van de wind en bijna overal regen. Intussen zijn de baro- uit over Zuid-Zweden naar Midden-Rusland. en Noord-Polen WEERRAPPORTEN zal de wind bij ons afnemen en uit richtin gen tussen zuid en oost gaan waaien. Daar bij zullen de temperaturen iets dalen en neemt de kans op neerslag af. Een belang rijke vorstgrens strekte zich vanmorgen Zaterdag 5 december Zon op 8.30 uur, onder 16.31 uur. Maan op 12.21 uur, onder 22.55 uur. 7 december 15 december 23 december '29 december Maanstanden 3.11 uur 5.49 uur 4.28 uur 20.09 uui eerste kwartier volle maan laatste kwartier nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden VrQdag 4 december Hoog water 6.18 en 18.39 uur. Laag'water 1.55 en 14.17 uur. Zaterdag 5 december Hoog water 7.08 cn 19.33 uur. Laag water 2.41 en 15.05 uur. Maximum-tampera turen ae JE binnen- en buitenland. TJ 5 d Si Neerslag, laatste 24 uur. S £5 Den Helder regen z 9 1 Ypenburg regen zzw 8 2 Vlissingen regen zzw 9 4 Eelde regen zo 8 1 De Bilt regen zzw 8 1 Twente regen zzw 7 0 Eindhoven onbewolkt zzw 8 1 Zd Limburg onbewolkt zzw 8 1 Helsinki zwaar bew O 1 0 Stockholm geheel bew O 2 0,1 Oslo sneeuw no 4 10 Kopenhagen regen ozo 6 0 Aberdeen onbewolkt windst. 7 0 Londen regen nw 9 5 Amsterdam regen nw 8 1 Brussel licht bew. zzw 9 5 Luxemburg geheel bew. wzw 4 2 Parijs zwaar bew. wzw 10 9 Bordeaux half bew. w 14 10 Grenoble zwaar bew. windst. 9 11 Nice zwaar bew. n 17 0 Berlijn geheel bew. 0 4 0 Frankfort geheel bew. zzw 7 1 München regen w 2 1 Zürich motregen wzw 4 2 Genève geheel bew. zzw 4 6 Locarno regen w 8 41 Wenen mist wnw 6 0 Innsbruck geheel hew. windst. 3 0 Athene zwaar bew. 0 19 8 Rome regen z 15 7 Ajaccio regen wzw 18 8 Madrid onbewolkt windst 13 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2