De Tweede Kamer gaat niet als rechter optreden Complot van chauffeurs en helers voor het hekje OEES over economische situatie in de V.S. r Voelt u zich niet lekker Het is al laat Nog één nachtje slapen... Voor de Stille Armen J „Geen geld Scherpe critiek op het Jaar beur sbeleid Fikse straffen geëist tegen leden van de „Gouden Ploeg Prijsstijging het gevaarlijkst Belastingdruk is te zwaar öp de raatótoel I ÏBüï 5f bpdFÖFn fijii 3 Van dag tot dag Verzending van zeepost Verkoop van „pocketbooks" door kruideniers niet strafbaar DE ZAAK-MEULENBELT Tweede Kamer klaagt: VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT 99 Soms dringt zich de gedachte op, dat we tenschap en techniek van onze tijd, broe derlijk hand in hand omhoogstijgend tot grootse prestaties, hun eigen krachten overschatten en in hun onfeilbaarheid ge loven. Geloof in eigen onfeilbaarheid opent meestal de deur tot grote vergissingen en grove fouten. Geldt dit ook voor het onge lukkige Frejus, dat door het bezwijken van een imposante architectonisch-water- bouwkundige schepping van de aardbo dem is weggespoeld? Een technische beschrijving van de ver nielde dam doet blijken, dat de Franse in genieurs een zeven meter dikke muur van zestig meter hoogte hebben belast met de druk van vijftig miljoen kubieke meter water, dat is vijftig miljard liter. Een leek kan daaruit geen enkele crit.ische conclusie trekken. Doch wel is gebleken dat de muur in enkele minuten kon wor den weggevaagd en dat de in het dodendal gelegen nederzettingen sinds 1954 onder dit thans gevallen zwaard van Damocles hebben geleefd in de overtuiging, dat „er niets kon gebeuren." „Er kan niets gebeuren" is de som van een te groot vertrouwen in de techniek en een ongemotiveerde zorgeloosheid ten aanzien van de bedwongen natuurkrach ten. Wij hebben in 1953 hetzelfde ervaren en deze les ter harte genomen, getuige de uitvoering van het kostbare Delta-plan. Doch de les kostte ruim 1500 mensenle vens, voordat de miljoenen beschikbaar werden gesteld die een herhaling van de ramp moeten voorkomen. Ongetwijfeld heeft bij de aanleg van de dam bij Fréjus de zuinigheid een rol ge speeld, al kan niet met zekerheid worden betoogd dat men bewust naar te grote be sparingen heeft gestreefd en de gevaren op de koop toe heeft genomen. Die bespa ringen zijn thans op fatale wijze tenietge daan en overspoeld door een schade die onvoorstelbaar hoog zal blijken. Ofschoon wij voor ons land niet zouden kunnen wijzen op andere voorbeelden dan de ramp van 1953, is de kwestie van te grote zuinigheid toch vaak een factor in aangelegenheden, die wezenlijk levensge vaar en rampzalige dreigingen inhouden. Met name de verkeersvoorziening en dan speciaal de aanleg van veilige wegen is nog steeds onderwerp van zeer benépen financieel beleid, waarbij afdoende tech nische veiligheidsvormen dikwijls achter wege worden gelaten onder het motief: er is geen geld. De verkeersramp voltrekt zich niet in één nacht, niet in enkele minuten. Doch zij ïs er niettemin, in nog fataler afmetin gen dan welke calamiteiten ook. En op dit punt spreekt duidelijk, <Jat bezuinigingen op den duur slechts leiden tot nog grotere kosten en nog omvangrijker investeringen dan bij directe voorzieningen nodig zou den zijn geweest. Ook d i les zou ter harte moeten worden genomen. Advertentie voor uw St. Nicolaas in kopen, maar een keur van geschenken ligt nog. klaar bij ons Voor de St. Nicolaas met een goede smaak is het bij ons niet moeilijk te slagen, wij weten wat de heren graag dragen, daarom koopt Hij de herenmode- artikelen bij C-7^3 ilS VVOOR EXCLUSIEVE HERENMODE: Gr. Houtstr. 5? Gen. Cronjéstr. Sé 5 TeL 21392 HAARLEM Tel. 55477 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: ss „Groote Beer" 6 dec. en ss „Iberia" 9 dec.; Canada: ms „Prins Wil lem van Oranje" 6 dec. en ss „Rijndam" 10 dec.; Chili via New York 10 dec.; Indo nesië: ms „Musi Lloyd" 10 dec.; Ned. An tillen: ss „Waterman" 9 dec.; Ned. Nieuw Guinea: ss „Pyrrhus" 10 dec.;* Nieuw Zee land: ss „Waterman" t dec. en ss „Rangi- toto" 10 dec.; Suriname: ms „Mentor" 10 dec.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afri- ka: ms „Randfontein" 8 dec.; Brits Oost Afrika: ss „Yang-tse" 10 dec. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren.- Het gerechtshof te Arnhem heeft van morgen de kruidenier R.W.K. uit Deven ter in hoger beroep ontslagen van rechts vervolging voor de beschuldiging de Vestigingsbeschikking Boekverkopersbe- drijf 1958 te hebben overtreden door dc verkoop van „pocket-books". Het hof be vestigde hiermee met verbetering en aan vulling van gronden, de uitspraak van de economische politierechter te Zutphcn. (Van onze parlementaire redacteur) In de affaire-MeuIenbelt is de beschuldiging geuit, dat het artsenechtpaar op grond van artikel 14 van de Krankzinnigenwet onrechtmatig van zijn vrijheid is beroofd door samenspanning van medici, politie, ambtenaren, justitie en ministers. Met uilzondering van de heren Van Rijckevorsel (K.V.P.) en Van Dis (S.G.P.) heeft de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer gisteravond als haar oordeel ken baar gemaakt dat regering en overheidsorganen geen verwijt treft. Alleen dat had de Kamer te beoordelen, verklaarde prof. Oud als woordvoerder van de meerderheid. Er is geen sprake van dat de Kamer optreedt als rechter in een procedure tussen de Mculenbelts en de regering. Dat is een zaak van de gewone rechter. Die rechts pleging. die de Meulcnbelts nog steeds kunnen krijgen, weigert het echtpaar echter in te stellen. Het had prof. Oud in de hoogste mate verbaasd dat het echtpaar zich niet allang tot het gerechtshof in Arnhem heeft gewend met een klacht. Als men meent niet in vertrouwen naar het gerechtshof te kunnen gaan, kan men wel een streep halen door de Nederlandse rechtsstaat. Onder grotere publieke belangstelling dan gewoonlijk had mr. Van Rijcke vorsel (K.V.P.) het debat geopend. Hij was van mening dat de Kamer te weinig van de feiten weet om te kunnen beoor delen of overheidsorganen verantwoord hebben gehandeld. Een uitspraak van de Kamer, dat de overheidsorganen geen ver wijt treft, zou in theorie niet vooruitlopen op een rechterlijk oordeel, maar in feite wel, want de uitspraak zou inhouden dat de protesten van de Meulenbelts aan de Kamer onjuist zijn. De Kamer dient zich daarom van ieder oordeel te onthouden. Een strafklacht van de Meulenbelts kan volgens mr. Van Rijckevorsel het echt paar niet zuiveren van de op hen gewor pen blaam, omdat nooit is aan te tonen dat zij wederrechtelijk van hun vrijheid zijn beroofd. Een proces tegen de staat duurt drie jaar. Een rechtsgeding door arbiters, een scheidsgerecht, zou daarom de voorkeur verdienen. Waarom stelt de minister van Justitie De directeur van de Stiehting Neder landse Textieljaarbeurs, de heer A. G. Biemond jr., heeft op de najaarsperscon ferentie van deze beurs critiek geuit op de leiding van de Koninklijke Nederland- sche Jaarbeurs. Ilij noemde het beleid vaak grillig, waarbij hij doelde op de ver lenging, verkorting en splitsing der beur zen. Nederland, zo zei hij, kan zich ver snippering niet veroorliven. Ons land is te klein en universele manifestaties zijn meer dan nodig. Er dient naar zijn mening een vaste lijn te worden bepaald waaraan men zich moet houden. Daartoe, aldus de heer Biemond, is inspanning van alle kracht nodig en daarbii is ook een con tact met het bedrijfsleven van het aller grootste belang. Volgens de heer Biemond wordt het contact met het bedrijfsleven door de Jaarbeurs te weinig gezocht en vaart men ook te weinig op het kompas van het Nederlandse bedrijfsleven. Hij wilde de Jaarbeurs graag zien als een afspiegeling van het industriële en handelsgeheimen in Nederland. In het buitenland kent men de Utrechtse Jaarbeurs te weinig, zo zei hij, terwijl er dan bovendien altijd nog de^ factor is van de verwarring. Men weet het* volgens de textieljaarbeursdirectie niet meer. Er is een na jaarbeurs en een voor- jaarsbeurs, er is een Croeselaan en een Vredenburg, er is een beurs voor con sumptiegoederen en voor kapitaalgoederen en soms zijn er vakbeurzen. Bovendien wisselt de duur der manifestaties. De Jaarbeurs moet. volgens hem. als over koepelend lichaam zorgen vóór een zeer grote mate van publiciteit, dient uitge breide bekendheid aan haar manifestaties te geven en te streven naar eep totaliteit van het aanbod. Wanneer de tradities, waarover Utrecht beschikt, ten goede worden verstaan en benut., heeft zij, naar de mening van de heer Biemond, zeer goede kansen in het West-Europa van het ogenblik. Maar er zijn andere landen die er net zo over denken. Daarom dient er. volgens hem, snel te worden gewerkt aan de bundeling van alle stootkracht waar over Nederland kan beschikken. Export ontwikkelt zich gunstig De heer Biemond heeft in verband met de organisatie van deze textieljaarbeurs nog eens verschillende bijzonderheden genoemd van de perspectieven van de be drijfstak en ondermeer naar voren ge bracht. dat de export naar de E.E.G.-lan den zich gunstig ontwikkelt. Aan de Franse markt is nog weinig aandacht ge schonken. omdat men zich vooral op de Westduitse markt had geconcentreerd. De De Rotterdamse rechtbank heeft don derdag, zoals reeds gemeld, 37 zaken be handeld tegen personen, die ervan ver dacht worden gedurende verscheidene ja ren op grote schaal allerlei goederen als wol, metaalafval, specerijen, koffie e.d. te hebben gestolen, die door een vervoers maatschappij uit het Rotterdamse haven gebied naar industrieën in het binnenland werden vervoerd. Vooral de chauffeurs, die in dienst waren van de vervoersmaat schappij, hebben zich daarbij blijkbaar niet onbetuigd gelaten. Ook enkele opko pers, die grif het gestolene hadden ge kocht, hebben terecht gestaan in een zit ting, die pas 's avonds om half negen be ëindigd werd. Een der opkopers, de 29-jarige J. H. H. Advertentie v| CC AN Tl't.NJ AIA legen liijljriin, kiespijn, •-est. •ri< ïtgbaa' in etuis met 6 poeders maar ook n hanc#ue rIA:ic 11 ISlpCBtEtiK !m< nep. bij MEENK'S POEDERjGielpenEr zijn Meenk's Poeders tegen hoofdj^^ftkiespijn, hoest, griep, diarrhec. influenza. rh<^tatiek, koortsigheid bij gevatte kou. periodiek pnnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis met*6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging Vraag uw drogist textieljaarbeurs registreerde uit 't Nabije en Midden Oosten een steeds groter aan tal bezoekers. De verdere ontwikkeling van synthetische vezels zal een-produktie van betere kwaliteit bevorderen. De heer Biemond bracht naar voren dat in ver houding tot haar aandeel in de wereld katoenindustrie de Europese katoenindus trie een proportionele inkrimping zou ondergaan. L. uit Rotterdam, tegen wie drie jaar gevangenisstraf werd geëist, had de ge stolen wol doorverkocht aan een Delftse firma, waarbij hij vroeger werkzaam was geweest. L. was in 1952 al eens veroor deeld wegens een overval op een bakkers winkel. Hij bood goede prijzen voor de ge stolen wol, die hij met een bestelauto ging afhalen, soms uit de garage van de ver voersonderneming, welker chauffuers als verkopers optraden. Volgens zijn verkla ring had L. aan de gestolen wol 20.000 verdiend. De politie had bij hem 90.000 in beslag genomen, maar volgens L. was een deel van dit geld Verworven met eer lijke handel. Volgens het reclasserings- rapport leidde de verdachte,- die niet-ro- ker en geheelonthouder is. een zeer sober leven. De raadsman deelde in zijn plei dooi mee, dat L een zeer groot deel van het in beslag genomen geld aan de fiscus zal afstaan. Tegen de oneerlijke chauffeurs werden gevangenisstraffen, variërend van vier tot tien maanden gevorderd. In de middagzitting heeft de rechtbank een andere diefstal met vele vertakkingen behandeld. Het betrof een diefstal van kof fie, metalen, aardappelen, specerijen enz. Ook hier waren chauffeurs van een Rot terdamse vervoermaatschappij oneerlijk geweest. De gestolen goederen hadden zij doorverkocht aan opkopers. In zijn requisitoir tegen een der chauf feurs, de 32-jarige J. W. uit Rotterdam, sprak het O.M. van dc. „Gouden Ploeg", waarvan W. deel uitmaakte. Deze bende sloeg zijn slag op handelsterreinen, in op slagplaatsen of loodsen, waarmee de ver voersmaatschappij te maken had. Een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek eiste het O.M. tegen W., die aan zijn transacties f 1.500 had verdiend. Andere chauffeurs hoorden in deze zaak een iaar en drie maanden en een jaar en negen maanden tegen zich eisen, voor al len met aftrek van preventief. Tegen de leider van de „Gouden Ploeg", de 54-jari- ge expeditiebaas W. L. G. W. die het ste len had toegestaan en daarvan voordelen had genoten luidde de eis twee jaar ge vangenisstraf met aftrek. De overige eisen varieerden van 100 boete tot tien maanden gevangenisstraf. In een verschenen rapport van >le Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking, over cic economische si tuatie in de Verenigde Staten, wordt ver klaard, dat het dollartekort, dat de eco nomen jarenlang heeft beziggehouden, niet langer een probleem is. In het rap port wordt er bij de landen van de O.E.E.S. op aangedrongen om de nog be staande discriminatie legen de invoer uit het dollargebied af te schaffen, ter bevor dering van het handhaven van een libera le Amerikaanse handelspolitiek, die van belang is voor de uitbreiding van de we reldhandel. Het heeft enige tijd geduurd, alvorens het duidelijk werd dat het dollartekort niet langer een probleem is, - aldus het rapport. Als gevolg van het wegvloeien van de reserves uit de Verenigde Staten, dat zich de laatste jaren heeft voorgedaan, heeft West-Europa zijn goud- en dollar reserves kunnen opbouwen vanaf het ab normaal lage peil van de naoorlogsjaren Het ts echter duidelijk, dat het grote tekort dat zich vooj de Amerikaanse be talingsbalans teeft ontwikkeld, op de lan ge duur niet zal kunnen blijven bestaan Het is in dit verband belangrijk en in het belang van de wereldhandel, dat het verdwijnen van moeilijkheden met de be talingsbalans in de meeste landen van de O.E.E.S. wordt gevolgd loor een weg neming van de nog resterende discrimina tie tegen de dollar-invoer. In het rapport wordt verder opgemerkt, dat de Amerikaanse economie zich krach tig heeft hersteld van de recessie van 1957/58 „De expansieve krachten zijn machtig en zouden het bruto nationaal produkt in het laatste kwartaal van 1959 zeer goed tot een jaarbasis van 500 mil jard dollar hebben kunnen doen stijgen, waren de langdurige arbeidsonderbrekin- gen in de staal- en aanverwante indus trieën niet voorgekomen". De próduktiestijging zal in de tweede helft van dit jaar waarschijnlijk minder groot zijn dan in de herstelperiode van de laatste vijftien maanden, omdat de fa- brieks- en arbeidscapaciteiten meer tenvol le worden benut en het beeld van de vraag verandert. Met betrekking tot de gevaren in de huidige Amerikaanse economische uitbreiding inflatie aan de ene kant en een overmaat aan voorraden en produktie- capaeiteit aan de andere kant zegt het rapport: „op het ogenblik lijkt het erop. als gevolg van de loonsituatie, dat stijgen de prijzen het meest onmiddellijke gevaar vormen". Bij de behandeling van de begroting van Financiën in de Tweede Kamer is gisteren weer van vele kanten geklaagd over de zware belastingdruk. Wijzigingen worden steeds aangehouden totdat de algemene herziening van de belastingen aan de orde komt. Men sprak de hoop uit dat de nieu we wet op de inkomstenbelasting 1 janua ri 1961 in werking zal kunnen treden. Men was teleurgesteld over het feit dat de Europese ambtenaren een lage belasting zullen moeten betalen nadat zij eerst sa larisverhoging hebben gekregen. Vijftien percent belasting op hoge salarissen is veel minder dan in ons land en men drong er bij de regering opaan te blijven hame ren op opheffing van deze „onrechtvaar dige bevoorrechting". Er is voorts weer aangedrongen op reorganisatie van de ka dastrale dienst, men was ook ontevreden over het beheer van de domeingronden. Is de minister bereid, zo werd geyraagd, een belangrijk deel van de staatslandbouwbe- drijven beschikbaar te stellen als normaal boerenbedrijf? Is de minister bereid de termijn voor het aanbod tot verkoop van panden in de Noordoostpolder te verlen gen tot 1 januari 1961? Minister Zijlstra antwoordt over veer tien dagen, omdal volgende week eerst de begroting van Buitenlandse Zaken wordt behandeld. Vóór Kerstmis zullen ook nog de begrotingen van Defensie en van Socia le Zaken worden behandeld. Een aantal begrotingen zal pas eind januari en in fe bruari aan de orde komen. van zijn kant geen rechtsvervolging in. vroeg de heer Van Dis (S.G.P.), die zich op tal van punten beriep op de stukken van de raadsman v^n de Meulenbelts. Prof. Oud (V.V.D.) zette als voorzitter van de Kamercommissie voor Justitie uit een, dat naar de mening van de meerder heid de van de regering verkregen inlich tingen voldoende waren om tot een oor deel te komen. Voor een later gekomen verzoek van de Meulenbelts om gehoord te worden, vond de commissie geen aan leiding, omdat dan ook andere getuigen gehoord zouden moeten worden, hetgeen niöt onder ede zou kunnen gebeuren, zo dat men de waarde toch weer in twijfel zou trekken. Voor de commissie was de zaak volkomen duidelijk. De vraag is al leen of het gedrag van de Meulenbelts op 23 februari 1955 zo was, dat inbewaring stelling nodig was. Wie de stukken leest, aldus prof. Oud. is het volkomen duidelijk dat maatregelen genomen moesten wor den ten aanzien van de Meulenbelts toen zij in overspannen toestand in het poli tiebureau in Arnhem vertoefden, waar zich pijnlijke tonelen hebben afgespeeld. Zij zijn vervoerd naar een inrichting in Warnsveld, waar ook weer psychiaters zich met hen hebben bezig gehouden. Zou den die ook al hebben samengespannen in een komplot? De toestand van de Meu lenbelts blijkt uit hun eigen verklaringen. Voor de leek is het duidelijk dat zij leden aan vervolgingswaanzin. „Insinuaties" In het stuk aan de Tweede Kamer van de raadsman van het echtpaar staat on der meer dat de Kamer zich zou laten lei den door partij-politieke overwegingen. Namens de grootst mogelijke meerder heid van de K.V.P.-fractie sprak de heer Van Doorn van ongerechtvaardigde insi nuaties van de raadsman. Of de diagno se van de medicus op 23 februari 1955 juist was, staat niet aan de Kamer ter beoordeling. De Kamer heeft geen rechter te spelen. Het is niet de taak van de Kamer, be toogde de heer Versteeg (A.R.) een medisch oordeel te becritiseren en even min om rechter te spelen in het geval van mensen die zich niet wensen te richten tot de gewone rechter. Namens de gehele P.v.d.A.-fractie keur de de heer Lamberts het beleid van de regering goed. Hetzelfde deed ook jkvr. Wttewaal van Stoetwegen na mens de fractie van de C.H.U. De minister van Justitie, mr. Beer man, verklaarde dat het gedrag van de Meulenbelts op 23 februari zo was, dat het voor een ervaren psychiater niet moei lijk was een diagnose te stellen. Verschei- Minister Beerman dene medici hebben zich met de Meulen belts bemoeid en verlenging van hun ver blijf in Warnsveld nuttig geoordeeld. De Krankzinnigenwet geeft verscheide ne belangrijke waarborgen tegen onrecht matige inbewaringstelling. Iedere pa tiënt in een inrichting is vrij zich schrif telijk te wenden tot iedere autoriteit. Als zenuwarts wist de heer Meulenbelt dat. Hij had een klacht kunnen indienen bij het Medisch Tuchtcollege en voorts had hij een civiele procedure kunnen instellen te gen de geneesheer dr. Van Erp Taalman Kip. Hij had ten slotte de weg kunnen be wandelen van het strafrecht, dat rijk is aan garanties op dit gebied. Wanneer de Meulenbelts ruim vier jaar hebben laten verlopen zonder van deze middelen gebruik te maken, dan klinkt het verbazingwekkend te horen dat de mi nister van Justitie een vervolging had moeten instellen. Minister Beerman wilde zich niet laten meeslepen in dë zucht naar publikaties. door ook medische rapporten openbaar te maken. Als de Meulenbelts rehabilitatie vragen aldus de minister, dan plaatsen zii zich in een ongunstiger positie dan zij zijn. Er is geen reden voor. Het is een goed men senpaar. maar zii ziin geestelijk gestoord geraakt. Zij werkten in een inrichting voor psychopaten, waar enorm veel ge vraagd wordt van het psychisch even wicht van de mensen die er werken. Ver storing van dat evenwicht komt er vaak voor. Tijdeliik verlies van evenwicht kan iedereen trouwens overkomen. Van de pu blikaties in een dagblad over de affaire- Meulenbelt wilde minister Beerman aan nemen dat zij waren ingegeven door goe de trouw. Hij had er echter in gemist dat ook goede trouw aan de andere kant werd verondersteld. Men is uitgegaan van kwa de trouw bii anderen. Minister Beerman besloot met de wens dat zich nu een wade van vergetelheid zal spreiden over de zaak, ook in het belang van het echtpaar zelf, waarvan hij hoop te dat het in zijn beroep anderen nog tot zegen kan zijn. Sportief Welke scheidsrechter vréét u zondag op? Want, lieve lieden, met het beroeps voetbal is immers de ware sportgeest over ons neergemodderd. Er moet meer bloed lüoeien. Wij eten als u wat van koetjes en vlees afweet shorthorn waarom dan ook niet Leo Hom. Hij zit goed in het vet en dank zij zijn paardrij- derij bezit hij die fijne wildsmaak die an dere arbiters nu eenmaal missen. We eten gemalen gehakt, waarom niet alleen van Male. Je hebt er een hele hap aan, want deze referee werd indertijd per strekkende meter aan de eredivisie gele verd. Ik ken deze jongens van de voetbal wet niet allemaal bij naam, maar er lo pen er een paar bij, die om rauw in te bijten zijn. Je moet dan wel elke zondag peper, zout, mes en vork mee naar het voetbalveld nemen, want ze dekken daar nog niet. Dat komt óók wel, wanneer de Horecaf er een business in ziet, of meneer Hilton. Het is nog niet zo lang geleden dat wij, in ons brave vaderland, de knekels op el kaar sloegen als we lazen, dat in Zuid- Amerika 100.000 toeschouwers, 22 voetbal lers en een paar scheidsrechters elkaar te lijf waren gegaan, omdat er zoals door de persbureaus zo nauwgezet was opge tekend een meningsverschilwas ge weest. Of dat zo'n internationale voetbal wedstrijd tussen Argentinië en Uruguay werd uitgespeeld met vijftien, in plaats van 22 man, omdat de rest in het zieken huis of naar de kleedkamers was ge trapt. Neen, dan wij, hebt u in koor uit geroepen. In dat koele zakelijke, nette va derland, met allemaal zulke beheerste mannekes achter de doelpalen, kwam dat niet voor. Hoogstens een paar zitkussen tjes omlaag. Dat was ook alles en bin nenkort worden die van schuimrubber, dan stijgen ze op als je ze naar beneden gooit... Verder: de handen in onschuld. Geen politie die over het veld draafde, geen doelverdediger die een soort vivisec tie op zijn medespelers toepaste, geen an dere doelverdediger die een klein jongetje trapte of met een fotograaf op de vuist ging. Niets van dgt alles. Ik hoor het u nog zeggen. Een bekend Uruguays staatsman heeft eens gezegd: de beste pogingen van diplo maten en staatslieden brengen de volke ren moeizaam samen; één voetbalwed strijd scheidt hen weer. Het is in onze ogen sterk overdreven, maar voor we het we ten hebben we over een poosje weer een tiendaagse veldtocht tegen de Belgen. We hebben trouwens nog oud akkefietje over de Belgische shag uit de oorlog. Ik weet: er is een vereniging die zich ten doel stelt zich te keren tegen het brute stierenvechten. Men heeft mijn zegen, maar zouden we niet liever wat dichter bij huis blijven? Een vereniging tot het zwijgend en sportief toekijken naar het edele voetbalspel al was het alleen maat omdat scheidsrechters ook hun „drees" willen halen. Laten we het eens proberen. Pinokkio 7e verantwoording M. C. B. 100,—; M. V. N. 50,—; N.N. 50,—; H. I. M. 25,—; D. v. H. 25,—; F. v. H. f 25,—; ir. G. H. v. d. M. f 25.—; E. W. S. 25,—; hr. F. C. 20,—; C. C. J. v. P. 15,—: W. D. v. U. f 10.—: mej. A. M. E. f 10,—; M. v. d. B.-v. W. v. D. 10,—; L. W. f 10,—: mej. L. L. M. B. de H. f 10,—; J. J. S. 10,—; N. C. A. f 10,—; Th. H. 10,—; A. P. f 10,—; N. J. H. 10,—; J. H. 10,—; F. V. f 10,—; ir. H. P. J. f 10,—; J. F. 7,50; W. G. te S. f 5,—; D. F. J. 5,—; G. K. 5,—; P. de R. f 5,—; T. K. f 5,—; dames S. f 5,—; E. C. H. V. f 5,—; W. J. S. f 5,—: R. W. f 5,—; mevr. J. M. E. B.-V. 5,—; N.N. f 5.—; P. H. R. f 5,—; E. L.-S. f 3,—: J. W. A. M.-K. 3,—; C. J. G. 2.50; C. S.-B. f 2,50; L. v. d. B.- v. 't W. 2,50; M. J. F. E. f 2,50; mevr. S. C.-V. 2,50; E. P. B. 2,50; mej. S. C. 2,50; A. W. ten W. 2,50; N. W. T. f 2,50; v. d. W. 2,50; N. N. N. 10,—; N. N. 2,50; J. M. H. J. 5,—; N.N. f 10,—; ir. F. C. te O. 5,—; N.N. 10,—; C. A. B. f 2,50; abonné 5.P. A. de V. 1, Wim 1.50; A. M. 2,50; S. v. d. P. 3,—; weer thuis f 2,50; D. D. f 10,G, f 3, J. M. f 5,—; H. H. 1,—; E. G. 'f 2,50; go 4,—; L. A. 5,—; A. J. T. f 2,50; N.N. f 2,50; C. H. 5.—; P. d. H. 2,50; B. C. R. v. L. 5,— mw. C. S. M. f 5,tante Jeltsje f 5,—: D. G. 100,—: H. T. L. 6,10; N.N. f 5,—; A. M. J. Sch. f 10,—. N.N. f 5,—; A. M. J. Sch. 10,—; N.N. 2,50. Dagtotaal 830,60. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 8.260. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat 1, Haarlem en I^nge Niéuw- straal 427, IJmuidrn of worden overge schreven op postgiro 273107, ten name van Haarlems Dagblad'Opr. Haarlemsche Cou rant, onder de vermelding „Voor de Stille Armen". Vermeldt vooral onder welke aanduiding de verantwoording moet plaats hebben (volle naam, initialen, pseudoniem enz.). Oprechte D^ngsdagse Haerlemse Courant den 4 December 1759 DUYTSLAND en d'aangrenzende Ryken. WEENEN den 21 November, j De Aarts-Hertog Carel be- lAn vind zig by continuatie aan -UU Jadr de béterhand, en zedert öeleden I eergisteren hebben de Kor- sten der Kinder-Pokjes be- 1 gonnen af te vallen. Omstreeks nieuw-Stettyn zyn de landlieden tegenwoordig van wape nen voorzien, om de Strooperyen der Rus sen te keeren. Zv hebben deezer daagen hunne Kloek-moedighevd betoond, en eene Party van 250 Cosakken terug gedreven. 9 Man van dezelve gedood, veele gequetsi en de door dezelve gemaakte Buyt weder om afgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3