GLAZEN, GLAZEN, GLAZEN COLLECTE - WEL EN WEE K. R. VAN STAAL ZEVENTIC JAAR RUFFINO Tegen brandstichtende bruidegom tien maanden gevangenis geëist NYLONS Haarlemmermeer treedt toe tot Vleeskeuringskring Haarlem TOPJAAR 1959: Verloofde wist niets van zijn zorgen Twee brieven VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 HAARLEMSE RECHTBANK Zes maanden geëist tegen motorhandelaar Oecumenische dienst in ev. lutherse kerk ATAX.TAXI 1.2.3.4.5 zorgt weer voor een feestelijke verrassing een fraaie „INDUS" kalender met 12 schit terende foto's van Zwitserse land scha uitgevoerd in natuurlijke kleuren cat Jongelui lieten blinde en zijn hond schrikken Mr. C. W. D. Vrijland aan hof in Amsterdam benoemd Kerstexpositie in Museum Het Huis Van Looy TWINTIG PERCENT MEER VOOR „DE STILLE ARMEN". WERKT U MEE AAN EEN RECORD? GIREER UW GIFT OF GEEF HAAR AF AAN ONS LOKET. GIRO 273107. Nieuw onderzoek in gat te Wormer Verzekering voor het verlenen van gezinshulp? CHIANTI Burgerlijke Stand van Haarlem Van Mensen en Dingen Twee dagen voor zijn huwelijk in het begin van juli stichtte een 30-jarige gros sier in verlichtingsartikelen in Kromme nie brand in zijn pakhuis. Hij werd gear resteerd en zit thans reeds vijf maanden in voorarrest. De bruiloft ging voorlopig niet door. Tien maanden gevangenisstraf met aftrek eiste donderdagmiddag de of ficier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. Wiarda. Op de vraag van de president, mr. H. J. Ferwerda, waarom hij de brand heeft gesticht, antwoordde verdachte dat hij in moeilijkheden zat. Het pakhuis lag tegen over zijn huis. Het ging niet zo goed met zijn zaak. Met proppen papier, overgoten met petroleum, stichtte hij brand. De in ventaris ging gedeeltelijk verloren. De president vroeg de grossier of hij verzekerd was. Verdachte vertelde dat hij wel een brandverzekering had aange vraagd, maar nog geen polis had. Hij ont kende brand te hebben gesticht om de verzekeringspenningen te bemachtigen. Trouwens, een groot deel van de opgesla gen goederen had hij in consignatie. Ver dachte zei verder dat hij gesolliciteerd had, maar dat zijn toekomstige werkge ver geen haast maakte. „Wilde u als slachtoffer worden aangezien om het krijgen van dat baantje te bespoedigen", vroeg de president. De grossier beaam de dit De officier van Justitie achtte de op zettelijke brandstichting bewezen. Hij wees op het gevaar dat de bovenverdie ping en de panden er naast gelopen heb ben. De verzekering was uiteraard na de aanvraag al van kracht, ook al had ver dachte geen polis, aldus de officier die meende dat aan de daad van de grossier het „In d" brand, uit de brand" ten grond slag heeft gelegen. Hij eiste tien maan den gevangenisstraf met aftrek. Wanhoopsdaad De raadsman, mr. J. F. M. M. Brons, betoogde dat zijn cliënt in een moment van wanhoop en verbijstering moet heb ben gehandeld. Hij was ten prooi aan overmatige spanningen. Zijn moeilijkhe den lagen niet zozeer in het financiële als vel in het mentale vlak. Als hij zijn fa milie verteld had hoe hi; ervoor stond had deze hem wel geholpen. De man voelde zich voor de toekomst zakelijk mislukt. Hij wilde niemand met zijn problemen lc-stig vallen. Zelfs zijn verloofde wist niets. Ook niet dat hij hun beider spaar geld voor de inrichting van het huis ook al in zijn zaak gestoken had. In de ir- Advertentie HELENA H. BEGEMANN geeft U in haar instituut behandelingen vol gens de laatste methode en met de modernste apparatuur voor: droge, vette, verslapte huid, buste- en halsversteviging. Preparaten zijn eveneens afzonderlijk ver krijgbaar met advies voor nuttig en zuinig gebruik MIDDENLAAN 9 - HAARLEM-Z. - TEL. 34857 „Knoeiboel in boekhouding" Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. H. Lagerwaard donderdag morgen tegen een 48-jarige motorhande laar uit Haarlem. Hem was ten laste ge legd dat hij een paar motorfietsen en een bromfiets had verkocht, zonder dat zij zijn eigendom waren. De afbetalingen waren nog niet geregeld, zodat de krediet banken, die de bedragen hadden voorge schoten, de vervoermiddelen nog in eigen dom hadden. In één geval was een fabrieksarbeider de dupe geworden van de slordigheid in geldzaken van de verdachte. De fabrieks arbeider had een motorfiets gekocht op termijnbetaling. Aangezien hij echter zel den thuis was, konden de wissels niet re gelmatig geïnd worden. De man had toen met de verdachte afgesproken dat hij hem de termijnen regelmatig zou vol doen. De motorhandelaar zou dan voor doorbetaling aan de bank zorgen. Toen de motorfiets bijna was afbetaald ontving de fabrieksarbeider van de bank een brief, waarin hem om het gehele be drag werd verzocht Mocht hij het niet betalen dan zou beslag worden gelegd op zijn salaris. Een nader onderzoek wees uit dat de verdachte de hem toevertrouw de gelden nooit aan de bank had doorbe taald. Uit het omvangrijke onderzoek het dossier telde maar liefst zeventig bladzij den bleek, dat de administratie en de financiële verantwoording van de motor handelaar in een déplorabele staat ver keerden. De officier van Justitie noemde het een „knoeiboel" Hij vond het ernstig dat ar geloze betalers hiervan het slachtoffer zijn geworden. Bovendien gispte mr. Lager waard de houding van verdachte, die tij dens de zitting trachtte de zaak te baga telliseren. De raadsman, mr. C. F. M. van Kop pen, meende dat zijn cliënt geen misda diger was, maar een man. die zeer slor dig was met zaken Hij had volgens mr Van Koppen niet de bedoeling gehad iemand te benadelen. Hij achtte opzet tot wederrechtelijke handelingen niet bewe zen en vroeg vrijspraak, respectievelijk clementie. Uitspraak op donderdag 17 december. Woord teveel in raadsverslag Een woordje te veel in het verslag van de Haarlemse raadsvergadering in ons blad van gisteren geeft aanleiding tot eni ge verwarring. In de derde alinea staat dat de heer Voskuilen (Arb) de door B. en W. voorgestelde winkelsluiting niet wens te te doen gelden voorenz. Het woordje „niet" moet hier wegvallen. Er komt dan te staan: „Hij wenste de door B. en W. voorgestelde winkelsluiting te doen gelden voor de eerste zes dagen van de krachtens de Uitverkoopwet 1956 vastgestelde perio den, voor de week van 20 tot en met 24 de cember en voor de week waarin nieuw jaarsdag valt". reële overtuiging van alles af te zijn, stichtte hij maar brand, aldus pleiter. Mr. Brons wees op het blanco strafre gister van de grossier en het zeer gunsti ge reclasseringsrapport. De man zit vijf maanden in voorarrest en het wordt voor zijn verloofde steeds moeilijker het huis dat zij gekregen hebben vast te houden. Daarom drong de raadsman aan op een gecombineerde ;traf met het onvoor waardelijk deel gelijk aan het voorarrest en onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank wees dit verzoek echter af. In zijn laatste woord vroeg verdachte om uiterste clementie. „Ik hoop dat ik vóór Kerstmis naar huis kan. Dan zouden we met die tijd nog kunnen trouwen", zei hij. Uitspraak donderdag 17 dec. om half- tien. Advertentie IOVANDA - HI-LIFE - VASANA LABOR Rijksstraatweg 127 HAARLEM De Oecumenische zondag, waartoe de èerste zondag in december is bestemd, zal in Haarlem zijn uitdrukking vinden in een dienst in de evangelisch lutherse kerk. De hervormde predikant ds. W. M. van Asperen, die ook voorzitter is van de Oecumenische Raad van Kerken van Haarlem en omgeving, zal zondagmorgen in de dienst van half elf de predicatie houden. De evangelisch-lutherse predikant ds. G. Kroes verzorgt de lithurgie. Advertentie Advertentie L Vanaf heden t/m 31 dec a.s. ontvangt een ieder bij aankoop van een INDUS-horloge tegen inlevering van deze advertentie voorzien van naam en adres bij Uw Horloger Juwelier of na inzending van Uw garantiebewijs aan N.V. v/h Ed. Goudsmit, Conradstraat 18, Rotterdam, Een geschenk, waarvan U het gehele jaar zult genieten. Wanneer U dus van plan bent Uzelf of anderen zo'n betrouwbaar INDUS-horloge cadeau te doen. knip dan deze advertentie uit. Naam: Adres:. Woonplaats:- H.A. 3 De raad van Haar' imermeer heeft zich in zijn donderdagmiddag onder voor zitterschap van burgemeester mr. G. C. van der Willigen gehouden vergadering met algemene stemmen akkoord verklaard met het voorstel van B. en ',V. toe te tre den tot de Vleeskeuringskring Haarlem, de gemeenschappelijke regeling betref fende de uitvoering van de Vleeskeurings- wet, zoals deze regeling is aangegaan door de gemeenteraden van Haarlem, Bloe- mendaal, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Heemstede en Zandvoort. De heren D u w e 1 (K.V.P.), Keisers (V.V.D.) en Van Reeuwijk (Arb.) hadden aanvankelijk bedenkingen tegen de bepaling in de gemeenschappelijke re geling, waarbij is vastgelegd dat de raad van de centrale gemeente (Haarlem) ver plicht is het oprichten, hebben of gebrui ken van slachterijen van slachtdieren el ders dan op het terrein van het openbaar slachthuis, te verbieden. Ook wilden zij na der ingelicht worden over het verbod van het oprichten, hebben of gebruiken van slachterijen van slachtdieren elders dan op het terrein van het openbaar slacht huis, te verbieden. Ook willen wij nader ingelicht worden over het verbod van het oprichten van slachterijen van slacht dieren en over de bepaling dat het hebben of gebruiken van dergelijke bestaande in richtingen slechts is toegestaan, zolang de aard en de omvang van de inrichting alsmede het daarin uitgeoefende bedrijf niet worden veranderd of vergroot en zo lang de inrichting en of het bedrijf niet overgaat in andere handen dan van echt genoten of kinderen van de oorspronkelij ke houders. Wethouder Bogaart vestigde er de aandacht op dat het preadvies van B. en W. tegemoet komt aan de wensen van de slagers in de gemeente Haarlemmer meer en dat deze zich bij het vooroverleg met de inhoud van de gemeenschappelijke regeling hebben verenigd. Kritiek op tempo Bij de behandeling van het voorstel tot het verlenen van 14.700 voor de bouw van een noodlokaal ten behoeve van de voorheen in Rijk gevestigde openbare la gere school uitten ds heren L a n s e r (Comm.) en Avis (V.V.D.) enige kritiek op het feit dat het zolang heeft geduurd voordat dit voorstel aan de raad werd voor gelegd. Het was immers reeds geruime tijd bekend dat de school in Rijk, in verband met de uitbreiding van Schiphol, ontruimd moest worden. Wethouder Van der Zwaard ant woordde dat dit kwam omdat de onder handelingen met de eigenaar van de grond voor de nieuwe school veel tijd hebben ge vergd. Een tijdelijke huisvesting van de leerlingen in de Groen van Prinsterer- kleuterschool aan de Aalsmeerderweg stuitte bovendien te elfder ure af op de bezwaren van de inspectrice van het kleu teronderwijs. Daarop kregen de leerlingen voorlopig onderdak in een leegstaand lo kaal van de christelijke lagere school. De wethouder van onderwijs deelde mee dat thans van de eigenaar van de grond waar op de nieuwe school is geprojecteerd, be richt is ontvangen dat hij "bereid is de grond te verkopen. Het zal echter zeker nog anderhalf jaar duren voordat het nieuwe gebouw betrokken kan worden. Het speet de wethouder dat een en ander zo gelopen was. De raad hechtte hierop zijn goedkeuring aan het voorstel tot het ver lenen van het gevraagde krediet. Bij 't voorstel inzake 't doen ontwerpen van een aanvullend herzieningsplan in hoofdzaak 1958 en niet in beroep te gaan tegen de beschikking van Gedeputeerde Staten betreffende de niet-goedgekeurde gedeelten van het oorspronkelijke uitbrei dingsplan, legde de heer Suidgeest (K.V.P.) een verklaring af dat hij zijn reeds eerder geuite bezwaren tegen het uitbreidingsplan handhaafde. De heer Avis (V.V.D.) meende dat deze raads vergadering niet de plaats was om nog eens over deze kwestie te discussiëren. De raad is immers met het uitbreidingsplan akkoord gegaan. Bezwaren van agrarische zijde tegen de beslissing van G.S. kunnen eventueel bij de Kroon worden ingediend. Nieuwe buurtnamen De raad kon zich voorts verenigen met de na overleg met de desbetreffende buurt en dorpsverenigingen, door B. en W. vast gestelde nieuwe namen 'an een aantal woonkernen in de Haarlemmermeer. De heer G e h r e 1 s (A.R.) informeerde of het de bedoeling was naamborden bij de buurtschappen te plaatsen, een vraag die door de voorzitter bevestigend werd be antwoord. De heer Oosterhuis (Arb.) vond het jammer dat met de wijziging van Leeghwaterbuurt in Buitenkaag de naam van de waterbouwkundige -niet meer aan deze buurtschap verbonden is. De heer Van Reeuwijk (Arb.) vond de naam Boesingheliede voor Kladdebuurt nogal „d^ur" klinken. De voorzitter merkte ech ter op dat de nieuwe namen der kernen de volle instemming van de desbetreffende buurt- en dorpsverenigingen hebben. De overige voorstellen van B. en W. ver kregen vlot de goedkeuring van de raad. Omstreeks half tien donderdagavond heeft een troep opgeschoten jongelui de blinde kaartenverkoper, die met zijn hond bij een warenhuis in de Grote Houtstraat in Haarlem zat als mikpunt van hun bal dadigheid uitgekozen. Vlak voor hem liet een van de knapen plotseling een bomme tje ontploffen. De blinde en zijn hond Sita schrokken geweldig. Er ontstond een op loop, waarbij het publiek verontwaardigd reageerde op het kwalijke optreden van de betrokken jeugd. Vijf jaar geleden heeft de kaartverkoper al een hond aan de opleidingsschool moeten teruggeven, omdat het dier nerveus was geworden van bommetjes die jongelui vlak bij neergooiden. De man hoopt dat dit zich niet zal herhalen. Advertentie 'n betrouwbaar Zwitsers anker horloge Bij Koninklyk Besluit is benoemd tot substituut-griffier bü het gerechtshof te Amsterdam mr. C. W. D. Vrijland, thans subsituut-griffier bü de rechtbank te Haar lem. Mr. Vrijland, die yians 43 jaar oud is, werd in Overveen geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium in Haarlem en stu deerde rechten in Amsterdam. Na afloop van zijn studie werd hij in 1947 benoemd tot substituut-officier bij de rechtbank in Haarlem. Mr. Vrijland is bestuurslid van de Ver eniging „Haerlem" en heeft een bijzondere belangstelling voor de historie van Bloe- mendaal, getuige zijn artikelen over dit onderwerp in het jaarboek van de Ver eniging „Haerlem". „Zes jaar geleden is het begonnen. Ik ging weg van de brouwerij en toen kreeg ik twee pullen mee. Die daar ja, boven in de kast. En toen ben ik glazen gaan sparen.. Zo maar, omdat ik er plezier in had. Ik heb er nu zo'n twee honderdvijftig. Allemaal gekocht, gevraagd of geruild. Nee ik nam ze nooit zonder te betalen of te vragen mee." Mevrouw Loor uit Overveen („zet m'n adres er maar niet bij, want dan komt iedereen aan de deur en dat kan ik nu met de baby niet hebben") wijst ons de omgebouwde boeken kast waarin de glazen keurig in het gelid naast elkaar staan. Alle tweehonderdvijftig. „Ze zijn wat stoffig, want ik maak ze heus niet elke dag schoon, elke week ook niet. Da's geen doen." Mevrouw Loor vertelde verder, dat ze nóg wel lid is van een club van verzamelaars, maar dat ze er binnenkort uit gaat. „Er zijn maar zeven mensen, die glazen sparen. En dan ben je gauw uitgekeken. Ik probeer ze nu zo te krijgen. Op reis en van kennissen. Nee, op de foto wil ik beslist niet. Moet ik daar staan. Da's ook snel gedaan. Als u nog iemand met nieuwe glazen weet, waarschuwt u me dan. Nee, m'n adres mag er niet bij." Mevrouw Loor, temidden van haar glazen-verzameling. Zesendertig jaar woont mevrouw K. J. Oudolf nu al in de Boogstraat 10 in Haar lem. En al tweeëndertig jaar collecteert zij in die buurt voor de Onderwijzers-St. Ni- colaasfeesten. Dit jaar voor het laatst vertelde ze ons, maar daar zijn wij nog niet zo van overtuigd, want als ze met ons praat heeft ze het niet alleen over het verleden, maar ook over de toekomst. Mevrouw Oudolf is voor haar achtenzestig jaren ongelofe lijk jong, ze vertelt vlot en grappig over haar ervarin gen met het collecteren. Deze charmante vrouw heeft het altijd met veel plezier ge daan. Zesendertig jaar was me vrouw Oudolf, toen ze voor het eerst ging collecteren voor de St. Nicolaas Onder wijzersfeesten. „En al die tijd ben ik in mijn eigen buurt „Het Schouwtje" gebleven. De mensen kennen me nu, als ik eraan kom, zeggen ze al „Gut, daar heb je haar weer." Het collecteren nu, is wel een heel verschil met vroeger. Het leek wel of de mensen toen meer geld hadden en meer tijd. Nu be schouwen ze je eigenlijk als een soort bedelares. Voordat ik meestal iets kan zeggen, smijten ze de deur dicht. Dat geldt dan over het algemeen voor de jongere mensen, de ouderen kennen me alle maal. Daarom heb ik er eigenlijk niet veel zin meer in. Ik zeg maar zo: „Als de buurt verandert, moet ik ook maar veranderen. Maar dat doet heus wel een beetje pijn hoor. Ik kan u gekke voor beelden geven. In al die jaren heb ik natuurlijk wel wat be leefd. Zo liep ik bijvoorbeeld altijd langs een huisje waar ik nooit durfde aan te bellen. Ik wist namelijk dat daar een heel arm vrouwtje woon de en daarom liep ik haar raam liever voorbij. Ze heet te „Catootje". Toen ik op een dag weer langs liep kwam ze zelf naar buiten. „Wat heeft u daar?" Ik legde het haar uit. „O. maar waarom komt u dan nooit bij mij? „Vindt u het goed dat ik u elk jaar een dubbeltje geef?" En sinds die dag heb ik van Catootje trouw elk jaar mijn dubbeltje in ontvangst kun- nemen nemen. Daar tegenover staat weer een heel ander geval. Ik kende een adres waar ik al een paar keer met „Nee, daar voelen we niets voor," was afgescheept. Tóch belde ik elk jaar opnieuw aan. Op een keer riep de vrouw des hui zes boven aan de trap woe dend uit: „U wéét nu toch wel, dat u hier niet meer be hoeft te bellen. Zo'n feest is absoluut niets voor ónze kin deren." Vooral dat „onze" schreeuwde ze had. En in eens toen ik daar beneden aan de trap stond, wist ik een antwoord. Weet je, je wordt op zo'n moment zo verne derd. Daarom riep ik haar toe: „Ik neem aan dat u de bijbel kent, mevrouw". „Ja natuurlijk", ze glim lachte minzaam. „Misschien kunt u zich dan ook de zin „Laat alle kin deren tot mij komen" her inneren. Mevrouw kreeg een kleur als vuur en het enige wat ze nog deed was hard de deur voor me opentrekken. Ik liep vlug naar buiten. Sindsdien heb ik er niet meer aange beld. Maar sinds jaren teke- Op 5 december zal de heer K. R. (Karei) van Staal te Heemstede zeventig jaar worden. De heer Van Staal bij velen wellicht beter bekend als „vader aller ex- politieke gevangenen" heeft bekendheid gekregen als de voortvarende directeur van het uitgevers- en druk- kersbedrijf Boom-Ruygrok n.v. te Haarlem, maar mis schien nog meer door de tal rijke functies, die hij in het openbare leven vervulde en vervult. Zo was hij ondermeer wet houder van Financiën in Gouda, lid van Provinciale Staten in Zuid-Holland, re dacteur van het orgaan van de vereniging van ex-poli- tieke gevangenen in bezet tingstijd „Aantreden", secre- •taris en vice-president van deze vereniging, lid van het dagelijks bestuur van het in ternationale comité ter be strijding van het concentra tiekampensysteem en Neder landse afgevaardigde bij de internationale federatie van gedeporteerden en geïnter neerden. De heer Van Staal is rid der in de orde van Oranje- Nassau, ridder van het Le- K. R. van Staal gioen van Eer van Frankrijk en ridder van de Kroonorde van België. Het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit bezettingstijd zal de jarige op zaterdag 5 december van twee tot vier uur in de kroonzaal van Brinkmann te Haarlem een receptie aanbie den. nen haar kinderen altijd op de lijst in." Misschien zal mevrouw Oudolf woord houden en niet meer gaan collecteren, maar we betwijfelen het. Zou het tóch zo zijn, dan zal de St. Nicolaas-commissie één van haar trouwste en plezie rigste medewerksters missen. Want mevrouw Oudolf is een vrouw, die niemand vlug zal kunnen vergeten. Zeker niet de St. Nicolaascommissie en de buurtgenoten uit „Het Schouwtje". Naar aanleiding van het stukje, dat wij geschreven hebben over de gymnastiek vereniging V.O.L.O., die het nieuwe lokaal van de Louise de Colignyschool in Haarlem in gebruik heeft genomen kregen wij onmiddellijk twee brieven van de gymnastiek vereniging GIOS en van de christelijke gymnastiekver eniging „Kracht en vriend schap". ;0 „Onze vereniging", zo schrijft de voorzitter van GIOS, „welke zo juist haar ^Vi-jarig bestaan heeft ge vierd en haar leden voorna melijk betrekt uit het woon gebied ten westen van de Rijksstraatweg heeft even eens de beschikking over deze ruime zaal gekregen en wel des woensdagavonds van zeven tot tien uur." Waarvan acte GIOS. Voorzitter Th. Geuzebroek van „Kracht en Vriendschap" schrijft onder meer: „Dank zij de medewerking van het bestuur van de vereniging voor christelijk u.l.o.-onder- wijs te Haarlem is onze ver eniging in staat ook in het meest noordelijke deel van Haarlem een afdeling op te richten. Van 1 december af zal iedere dinsdagavond van 18.30 tot 21.30 gewerkt wor den in de zaal van de Loui se de Colignyschool aan het Marianne Philipsplantsoen Waarvan acte „Kracht en Vriendschap". De tentoonstelling in het museum Het Huis van Looy te Haarlem van werken van Johan Buning, welke reeds eerder werd aangekondigd, komt te vervallen. In plaats hiervan zal een 'cersttentoonstel- ling worden gehouden van werken van de leden van de Hollandse Aquarellisten- kring. Deze expositie zal op zaterdagmid dag 19 december worden geopend door de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk. Een inleidend woord zal worden gesproken door prof. Charles Roelofsz. De tentoonstelling zal geopend blijven tot en met 17 januari 1960. Première „On the beach" uitgesteld De film „On the beach" zal niet op 17 december in het Alhambra theater te Am sterdam in première gaan Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat Amsterdam zou behoren tot de zeventien hoofdsteden, waar deze film op bovengenoemde datum haar wereldpremière zou beleven. Dit zou tevens betekenen, dat „On the beach" gedurende de kerstweek in het Alhambra theater op het prograpima zou blijven. Daar deze film de wereld confronteert met de gevolgen van een oorlog met kern wapens, heeft men het juister geacht de rolprent niet tijdens de kerstdagen te draaien. Volgende week zal kapitein Blommaert van de Explosieven-opruimingsdienst te Culemborg weer een onderzoek gaan in stellen naar het voorwerp dat in het gat te Wormer zou zitten. Hij heeft daartoe een nieuw apparatuur laten maken, waar mee hij kan vaststellen of zich onderin het gat een metalen voorwerp bevindt. De minister van Maatschappelijk Werk mej. dr. Klompé, deelt aan de Tweede Ka mer mede, dat zij met belangstelling de ontwikkeling van gedachten volgt, welke naar voren komt met betrekking tot het vraagstuk van de mogelijkheid van een verzekering voor het verlenen van gezins verzorging en gezinshulp, in het bijzonder voor het verlenen van gezinshulp. Zij sluit zich evenwel nog aan bij de opvatting van haar voormalige ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat het nog geenszins een uitgemaakte zaak is, dat de euvelen, waarmede de gezinshulp te kam pen heeft door een systeem van wettelijke sociale verzekering zouden kunnen worden ondervangen. Aangezien het niet uitgesloten lijkt dat er mogelijkheden in een systeem yan ver zekering liggen, welke een betere situatie zouden kunnen scheppen dan de huidige, is zij voornemens deze aangelegenheid binnen korte tijd voor te leggen aan de Centrale Raad voor Gezinszorg. Braziliaanse order De Braziliaanse regering heeft bij een fabriek van mobiele kranen te Grave een order van een V4 miljoen gulden voor de levering van hydrau lische en mechanische hefwerktuigen geplaatst. Advertentie IMP. OUD HAARLEM BEVALLEN van een zoon: 2 dec.: C. J. Neuburger-van Dantzich; T. M. Lu- cas-van Keulen; M. H. W. van Schoon hoven-Wichers. BEVALLEN van een dochter: 1 dec.: M. C. Koot-Kuit; 2 dec.: P. M. Winnubst- Janssen; M. G. te Welscher-Schouten; 3 dec.: M. J. Schouten-Stiemer; J. Hum- men-Hoefsmit. OVERLEDEN: 1 dec.: S. 't Hart-Be- mener. 89 j., Junoplantsoen; S. J. Warmer dam, 64 j., Brandtstraat; 2 dec.: M. E. van Es-Lodewijk, 47 j., Zaanenstraat; H. M. Schutte, 76 j., van Dortstraat. ONDERTROUWD: 3 dec.: N. J. van der Graft en O. van Wel. GETROUWD: 3 dec.: H. J. Slewe en G. C. Mathot; J. P. Beck en A. M. van Bak- kum; J. de Ruiter en A. M. Koek; G. H. Cooijmans en R. P. M. de Jong; P. G. Burghout en T. D. Bakker; N. J. W. Hof en W. Steeman; B. P. A. Hogervorst en N. L. Hadders; J. Stam en N. Boogaard; A. van den Hoven en M. T. de Graaff.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4